Obejrzyj Etykiety Znajdujących Się W Domu Środków Do Czyszczenia | Rewolucja W Zdrowym Sprzątaniu, Probiotyki W Środkach Czystości 160 개의 자세한 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “obejrzyj etykiety znajdujących się w domu środków do czyszczenia – Rewolucja w zdrowym sprzątaniu, probiotyki w środkach czystości“? 다음 카테고리의 웹사이트 th.taphoamini.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://th.taphoamini.com/wiki. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 SILVER TV 이(가) 작성한 기사에는 조회수 1,940회 및 좋아요 82개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

obejrzyj etykiety znajdujących się w domu środków do czyszczenia 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Rewolucja w zdrowym sprzątaniu, probiotyki w środkach czystości – obejrzyj etykiety znajdujących się w domu środków do czyszczenia 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

O rewolucji w zdrowym sprzątaniu porozmawiamy z naszymi zaprzyjaźnionymi hodowcami mikrobów, czyli gośćmi z firmy ProBiotics Polska www.sklep.probiotics.pl
PROMOCJA 🙂 DO KAŻDYCH ZAKUPÓW WSPANIAŁY PREZENT. W UWAGACH WYSTARCZY WPISAĆ \”MĄDRA BABCIA\”
#probiotyki
#silvertv
#zdrowie
Pokaż mniej
Obejrzyj koniecznie. Daj łapkę w górę 👍
——————————————————————————–
SILVER TV
https://www.silvertv.pl
———————————————————————————
BLOG MĄDRA BABCIA
https://www.madrababcia.pl
———————————————————————————
FANPAGE MĄDRA BABCIA
https://www.facebook.com/madrababcia/
———————————————————————————
GRUPA MĄDRE BABCIE FACEBOOK
https://www.facebook.com/groups/madrebabcie

obejrzyj etykiety znajdujących się w domu środków do czyszczenia 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Czy zwracasz uwagę czym sprzątasz dom? – Czytamy Etykiety

Właśnie dlatego obecnie postawiłam na sprzątanie ze środkami marki EcoClean Nordic, bo chociaż na początku obawiałam się, że nie będą tak …

+ 더 읽기

Source: czytamyetykiety.pl

Date Published: 3/16/2022

View: 3133

Ekologiczne środki czystości – co warto o nich wiedzieć i czy …

Ekologiczne środki czystości to sposób na zdrowy i czysty dom bez chemii. … informuje na etykiecie, jakie substancje znajdują się w ich płynach, …

+ 더 읽기

Source: triny.pl

Date Published: 1/10/2021

View: 9583

W zdrowym domu bez chemii – Kto cię wyleczy

Nie ufaj bezgranicznie producentom środków czystości – znajdujące się w nich … Tymczasem na etykietach środków chemii gospodarczej nie znajdujemy …

+ 여기를 클릭

Source: ktociewyleczy.pl

Date Published: 2/16/2021

View: 2842

BluKlar – OCZKA WODNE / DESZCZÓWKA – bioExpert

Biologiczne preparaty i środki czyszczące do domu i ogrodu – sklep online … Produkt z programu “Maja w Ogrodzie” – zobacz jak go stosować oraz co możesz …

+ 여기에 더 보기

Source: sklep.bioexpert.pl

Date Published: 3/20/2022

View: 5617

Buzil – niemieckie środki czystości tanio na KrainaBlasku.eu

163,40 zł / szt. + Dodaj do porównania · Środek do czyszczenia powierzchni Buzil Drizzle® Blue …

+ 여기에 더 보기

Source: krainablasku.eu

Date Published: 2/27/2022

View: 8927

Soft attitude, profesjonalne środki czyszczące bez alergenów

Soft Attitude – do każdego pomieszczenia w domu i biurze. Produkty gamy Soft Attitude® znajdują zastosowanie we wszystkich obszarach. Świetnie sprawdzają się w …

+ 여기에 표시

Source: cleantec.com.pl

Date Published: 8/9/2021

View: 3722

Impregnaty i środki do czyszczenia fug, kostki brukowej

Dzięki temu odnowisz jej wygląd, usuwając znajdujące się na niej zabrudzenia, np. tłuszcz, osad, rdzę. Oprócz wymienionych produktów sklep internetowy LUBAR …

+ 여기에 표시

Source: sklep-lubar.pl

Date Published: 6/30/2022

View: 3877

주제와 관련된 이미지 obejrzyj etykiety znajdujących się w domu środków do czyszczenia

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Rewolucja w zdrowym sprzątaniu, probiotyki w środkach czystości. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Rewolucja w zdrowym sprzątaniu, probiotyki w środkach czystości
Rewolucja w zdrowym sprzątaniu, probiotyki w środkach czystości

주제에 대한 기사 평가 obejrzyj etykiety znajdujących się w domu środków do czyszczenia

  • Author: SILVER TV
  • Views: 조회수 1,940회
  • Likes: 좋아요 82개
  • Date Published: 2021. 3. 25.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=IkyXHAKzxpM

Czy zwracasz uwagę czym sprzątasz dom?

Czy zwracacie uwagę na to czym sprzątacie w domu? Jeśli nie, to zdecydowanie powinniście! Chociaż jesień i zima kojarzy nam się raczej z mniejszą ilością alergenów, to właśnie tutaj czyhają pułapki! To właśnie w tym okresie jesteśmy bardziej narażeni na niektóre z alergenów, zwłaszcza tych… obecnych w naszym domu!

W miarę jak na zewnątrz robi się chłodniej zaczynamy zamykać okna, tak chętnie przez nas otwierane żeby wpuścić świeże powietrze wiosną i chłodne powietrze po upalnym dniu w lecie, teraz zależy nam bardziej na utrzymaniu przyjemnej temperatury w mieszkaniu!

Nie jest też tajemnicą, że w wielu z nas w tym czasie odzywa się „jesieniara” dzięki której ciepły kocyk, herbatka i książka wygrywają nawet z najbardziej ekscytującą propozycją wyjścia z domu.

Ale ma to też niestety ciemną stronę – warunki, które są dla nas przyjemne w mieszkaniu są także bardzo atrakcyjne dla niektórych alergenów, co mogą odczuć przede wszystkim alergicy i osoby z wrażliwą skórą lub AZS! Do tych nieprzyjaciół należą np. pleśnie i grzyby, które szczególnie upodobały sobie ciepłe, zamknięte, wilgotne pomieszczenia – to niestety opis nie tylko opuszczonych miejsc, ale także często naszych łazienek, pralni, kuchni. Innym zagrożeniem, które szczególnie uprzykrza nam życie w trakcie chłodniejszego okresu mogą być roztocza! Te mikroskopijne pajęczaki uwielbiają przebywać w kurzu domowym, a szczelne okna i ogrzewanie szczególnie sprzyjają jego osiadaniu– czy wiesz, że największe ich stężenie znajduje się w łóżkach, materacach, dywanach i pozostałych tkaninach czy tapicerowanych meblach?

Ostatnim alergenem, który niekoniecznie musi dokuczać nam poza sezonem jesienno-zimowym jest nasz… zwierzak. Ilość alergenów zwierzęcych przy niższej cyrkulacji powietrza będzie wyższa w pomieszczeniach, ponadto wraz ze zmianą pory roku zwierzęta zmieniają sierść i tak jak my dochodzi u nich do okresowego złuszczania się naskórka, mogą też mocniej się pocić jeśli za bardzo przesadzimy z ogrzewaniem!

Niestety ale nie ma jednej, skutecznej metody na poradzenie sobie z tym problemem, najlepsze co możemy robić to… unikać alergenu. Ale jak to zrobić, skoro przebywają w naszym domu? No cóż, musimy zakasać rękawy i zabrać się za sprzątanie!

Aby było ono jednak skuteczne i pomagało na nasz problem, to wybrane środki nie mogą być przypadkowe. Chemia domowa, podobnie jak kosmetyki, które stosujemy także kryje w sobie pułapki, są nimi substancje, które mogą powodować alergię kontaktową, a niektóre z nich przyczyniają się także do większej ilości kurzu w domu (np. zeolity obecne w proszku do prania), dlatego warto zwrócić uwagę na środki czystości których będziemy używać – nie mogą być one drażniące, a idealnie jeśli będą także bezpieczne dla środowiska! Jeśli nie masz pewności czy wybrany środek taki jest to polecam Ci zwracać uwagę na… certyfikaty. Obecność certyfikatu od zaufanej jednostki certyfikującej np. Ecocert poświadcza, że producent dopiął skład na ostatni guzik pod kątem Twoje bezpieczeństwa i środowiska. Nie znajdziesz w tych produktach chloru, fosforanów, ftalanu, izotiazolinonów, donorów formaldehydu i innych drażniących substancji, unikasz też ryzyka trafienia na tzw. „green washing” czyli produktów UDAJĄCYCH naturalne i bezpieczne! Zwracam też uwagę na opakowania – jako, że nie ma wielu produktów do utrzymywania czystości w szkle, to staram się wybierać takie, które są w butelkach pochodzących z recyklingu i które nadają się do dalszego przetwarzania.

Właśnie dlatego obecnie postawiłam na sprzątanie ze środkami marki EcoClean Nordic, bo chociaż na początku obawiałam się, że nie będą tak skuteczne, to uznałam, że skoro szorowałam już dom sodą oczyszczoną to sobie poradzę ? na szczęście okazały się równie dobre, a nawet lepsze niż produkty które pamiętam z czasów, gdy sama nie byłam tak świadoma składów – nie straszny im kamień, osad czy tłuszcz na płycie w kuchni! Produkty są bezpieczne dla wszystkich domowników – dla dzieci od pierwszych dni życia, dorosłych, także tych z alergiami czy… astmą, a nawet zwierzaków (jako mama dwójki synów i kocich dzieci naprawdę to doceniam!). Wszystkie produkty są na bazie naturalnych substancji myjących i olejków eterycznych, które poza ładnym zapachem pełnią bardzo ważną funkcję – hamują rozwój drobnoustrojów, grzybów, a także wspomnianych wcześniej roztoczy (które szczególnie nie przepadają za olejkami z cytrusów czy eukaliptusa)!

No i ostatni temat – zapach! Oczywiście, że przyjemniej jest sprzątać jak od razu czujemy odświeżający aromat, a w ogóle idealnie jeśli pochodzi on z naturalnych olejków eterycznych, które nie tylko zapewniają nam przyjemne doznania, ale także wspomagają działanie czyszczące i przeciwdrobnoustrojowe produktu! Jeśli jednak podejrzewacie u siebie lub któregoś z domowników alergię na substancje aromatyczne to rozważcie zakup produktów bez zapachu lub z innym aromatem! U mnie, na szczęście, nic złego się nie dzieje, a zwracam na to dużą uwagę, ze względu na AZS mojego syna. Takie aromaty działają też jak swojego rodzaju aromaterapia, zapach utrzymuje się całkiem długo, ale nie jest „sztuczny” ani uciążliwy, pachnie bardziej w tle, mieszając się z zapachem w domu.

No dobra, ale jak więc skutecznie sprzątać? Osobiście najbardziej lubię metodę „grawitacyjną”, w której zaczynam od najwyższych powierzchni, a kończę na sprzątaniu podłogi. Niestety nie ma jeszcze płynów, które sprzątałyby za mnie, dlatego chcę pokazać Wam mój schemat – będzie mi miło jeśli podzielisz się swoim albo dasz mi znać jeśli przetestujesz mój i Ci się sprawdzi!

Ja do sprzątania stosuję wielorazowe rękawice i Tobie także polecam – nawet najbardziej delikatne płyny przesuszą dłonie przy dłuższym kontakcie, nie wspominając nawet o tym, że skóra nie lubi długiego moczenia. Pamiętaj też, żeby nie mieszać ściereczek pomiędzy „strefami” i wymieniać wodę w misce. O ile nic się nie stanie jeśli umyjesz łazienkę ściereczką, którą była używana w kuchni, to w drugą stronę nie radzę, podobnie jak w innych pomieszczeniach. Możesz stosować system kolorystyczny albo przygotować ściereczki z różnymi wzorami albo po prostu zapamiętać ?

Jeśli planujesz myć okna – co polecam gorąco robić regularnie jeśli mieszkasz w okolicy z dużym zanieczyszczeniem powietrza to możesz zaplanować to jako pierwszą czynność. W tym celu przygotuj sobie miseczkę z czystą wodą, gąbkę, ściereczkę lub myjkę konopną, płyn do czyszczenia szyb z alkoholem, uniwersalny płyn czyszczący w sprayu i… stare gazety! Pamiętaj, że lepiej myć szyby w pochmurny dzień, ale unikajmy tej czynności w czasie mrozów!

Zacznij od samej góry czyli usunięcia kurzu z karnisza – zrób to na mokro za pomocą ściereczki, dzięki czemu unikniesz wzbijania się kurzu w powietrze. To też dobry moment żeby zmienić firankę – częste odświeżanie i pranie tej ozdoby jest bardzo istotne w przypadku alergii na kurz i roztocza! A skoro już mamy pod ręką drabinę to warto także umyć żyrandol i wierzch szaf i szafek

Po karniszu czas na umycie ram okiennych – najlepiej od strony wewnętrznej, a dopiero później zewnętrznej, która zwykle jest bardziej brudna, a dopiero na samym końcu sięgamy po płyn do szyb i je czyścimy. Oczywiście jeśli są bardzo brudne to często najpierw je oczyszczam przy myciu ram, a dopiero potem czyszczę płynem do szyb. Wiem, że większość z Was ma swój własny patent na szyby bez smug, ja osobiście lubię w tym celu wykorzystywać gazetę, a jeśli nie mamy w domu żadnej to sięgam po czystą i suchą ściereczkę. Na samym końcu myję parapety w tej samej kolejności co ramy – najpierw wewnętrzny, potem zewnętrzny.

Jak już skończę z oknami to przechodzę to najtrudniejszej części – półki – chociaż samo ich mycie nie jest szczególnie trudne, bo wystarczy mi do tego uniwersalny płyn czyszczący, to ściąganie wszystkich „wolnostójek” i bibelotów zajmuje trochę czasu, warto ograniczać ich ilość lub przechowywać w przeszklonej witrynce – podobna zasada tyczy się książek, które mogę jedynie odkurzać.

Na końcu odkurzam – tu polecam odkurzacz z filtrem HEPA lub nawet zainwestować w wodny – i myję podłogę. Jeśli macie mopa parowego to gorąco polecam, a jeśli nie, to warto użyć płynu do mycia podłóg, jednak co bardzo ważne – nie dawaj go więcej niż radzi producent, spowoduje to, że podłoga będzie matowa i źle umyta!

Jeśli chodzi o kuchnię i łazienkę to tu także sprawdza się metoda „od góry do dołu” z drobnymi różnicami.

W łazience najlepiej zacząć od zalania toalety płynem do toalet – wlewam go z uwzględnieniem przestrzeni pod krawędzią sedesu i daję mu czas zadziałać. Niewątpliwym plusem środków ekologicznych jest brak gryzących oparów, które kiedyś kojarzyły mi się z czystością, ale drapanie w gardle i kaszel były prawie nie do zniesienia, przez co musiałam sprzątać na raty! Zaraz potem spryskuję miejsca, gdzie zebrał się kamień płynem do czyszczenia łazienki – zwykle jest to brzeg kranu, okolice odpływu, ale także drzwi od kabiny, zwłaszcza ich dolna część. Czekając aż środek zadziała zabieram się za odkurzanie półek na mokro, tak samo jak to robię w pokojach, a jak skończę to szoruję kabinę, krany, umywalkę, ścianę koło nich, a na końcu myję deskę zaczynając od klapy (jeśli masz toaletę stojącą na nodze, to też jest moment, żeby ją umyć) i szoruję szczotką wewnątrz. Zanim przejdziecie do odkurzania i mycia podłogi warto wymienić ręczniki i sprawdzić zapasy papieru i kosmetyków codziennego użytku. Podłogę odkurzam i myję tak jak w pokoju!

W kuchni działam podobnie – nim przejdę do mycia szafek używam środka do odtłuszczaniapowierzchni – zwłaszcza na płycie i wokół niej – ściana, spód szafek, blat, drzwiczki od piekarnika – i zostawiam go na chwilę, podczas której mogę albo umyć naczynia w zlewie – zwłaszcza te większe jak garnki i patelnie (tu też przyda się czasem odtłuszczacz) lub nastawiam zmywarkę. Mycie zaczynam standardowo od góry – polecam przy projektowaniu kuchni zabudowę pod sufit, jeśli jesteś „szczęśliwym” posiadaczem szafek wiszących w pewnej odległości od sufitu, to raz na jakiś czas trzeba umyć ich powierzchnię, myję też okap (chyba, że spryskałam go odtłuszczaczem) i szafki – zawsze zaczynając od środka i myjąc na końcu drzwiczki oraz lodówkę z zewnątrz. Jak skończę to zabieram się za powierzchnie odtłuszczane – po kilku minutach najczęściej wystarczy przetrzeć ściereczką, żeby wszystko ładnie zeszło i na końcu odkurzam i myję podłogę!

Oczywiście nie musicie tego wszystkiego robić jednego dnia i… sami. Warto włączyć domowników do tej rutyny, a dzieci uczyć jak sprzątać na przykładzie ich własnego pokoju. Raz na jakiś czas trzeba też pamiętać o odkurzeniu materacy i wytrzepaniu poduszek oraz o częstym zmienianiu pościeli i jej prawidłowemu praniu, a w miarę możliwości także prasowaniu, zwłaszcza w miejscach gdzie znajdują się szwy.

I chociaż sprzątanie zdecydowanie nie znajduje się na mojej liście ulubionych czynności, to jednak sama widzę, że regularne porządki dają nam spokój z alergiami, które kiedyś zdarzało mi się mylić z objawami przeziębienia.

Na szczęście też dawno minęły czasy, gdy używałam produktów drogeryjnych czy szeroko reklamowanych, a pieczenie dłoni i drapanie w gardle uznawałam za znak, że produkty te działają – na własnej skórze sprawdziłam, że produkty naturalne również działają, a klucz do minimalizacji alergenów tkwi w tej zmianie, regularności i ograniczeniu tekstyliów i „kurzo-zbieraczy”.

Dobra, a nim napiszecie, że co ta Agnieszka, znów tylko jakieś produkty z internetu pokazuje, to ja jeszcze dodam dobrą wiadomość, że EcoClean Nordic kupicie w SuperPharm i Carrefourze! A że są bardzo wydajne to nie musicie jeździć po nie na chwilę – bo po posprzątaniu całego mieszkania nie zauważyłam znaczącego ubytku – zresztą, producent na etykiecie radzi, żeby prawidłowo dozować. Co więcej, przy regularnym sprzątaniu wystarczy Wam jeden główny środek i kilka pomocniczych – większość mieszkania wysprzątałam za pomocą płynu uniwersalnego. Pozostałe środki testowałam na powierzchniach, które wcześniej ciężko mi się doczyszczało – jak te z kamieniem lub tam, gdzie regularnie się zatłuszcza, ale nie zawsze regularnie ktoś się pofatyguje ze ściereczką, żeby wytrzeć ?

A jeśli lubicie robić zakupy online to dzięki uprzejmości dystrybutora tych produktów otrzymałam dla Was kod rabatowy ze zniżką 40% na hasło „czytamyetykiety40” do wykorzystania w sklepie biobeauty.pl – hasło podaj w koszyku i ciesz się z tańszych produktów!

co warto o nich wiedzieć i czy warto używać

Ekologiczne środki czystości to najlepszy sposób na pozbycie się z domu chemicznych preparatów, mogących źle wpływać na nasze zdrowie. Chcąc dbać o czystość w domu w naturalny sposób, mamy do wyboru dwa rodzaje produktów. Domowe środki czystości na bazie octu, sody i kwasku cytrynowego, lub ekologiczne środki czystości ze sklepu. Które z nich są bardziej skuteczne i lepsze dla naszego otoczenia? Dlaczego warto zastąpić nimi produkty popularnych marek? I jakie są top ekologiczne środki czystości? O tym wszystkim dowiesz z dzisiejszego artykułu.

Ekologiczne środki czystości – co wybrać?

Ekologiczne środki czystości możemy podzielić na dwa rodzaje:

domowe płyny, spraye czyszczące, pasty i proszki, które przygotowujemy samodzielnie na bazie takich produktów, jak soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, ocet, boraks i olejki eteryczne.

gotowe, ekologiczne środki czystości kupowane w sklepie.

To, na które z tych środków się zdecydujemy, powinno być uzależnione od naszych indywidualnych preferencji. Oczywiście najbardziej naturalną opcją będą domowe środki czystości. Ich przygotowanie i stosowanie będzie też najbardziej ekologicznym i ekonomicznym wyborem. Produkty tego typu nie zawierają konserwantów, są bezpieczne dla zdrowia i środowiska naturalnego. Jeśli mamy mówić o naturalnych środkach czystości bez chemii, to będą to właśnie domowe detergenty, które przygotujemy sobie samodzielnie.

Ekologiczne środki czystości będą z kolei lepszym wyborem dla osób, które nie mają czasu ani ochoty na robienie domowych detergentów, nie czują się do nich przekonane i lubią korzystać z gotowych rozwiązań. Nie będę ukrywać, że środki czystości ze sklepu w wielu przypadkach okażą się skuteczniejsze i przyjemniejsze w stosowaniu. Niestety zapach octu, nawet zneutralizowany dodatkiem skórek z cytrusów, wciąż będzie uciążliwy i nie każdemu przypadnie do gustu.

Kupując ekologiczne detergenty i zwracając uwagę na ich skład, mamy szansę trafić na naprawdę doskonałej jakości produkty z wzorowym, niemal w 100% naturalnym składem.

I to właśnie na tego typu produktach, czyli ekologicznych środkach czystości skoncentruję się w dalszej części tego wpisu. Gdybyś jednak chciała poczytać więcej o domowych środkach czystości i poznać kilka sprawdzonych przepisów na ich przygotowanie, daj znać. Chętnie Ci o nich opowiem w jednym z kolejnych wpisów.

Ekologiczne płyny, spraye czyszczące i proszki – dlaczego warto ich używać?

Znane nam wszystkim ze sklepów środki czystości mogą zawierać w składach wiele szkodliwych substancji.

Do składników najczęściej stosowanych w detergentach do sprzątania w domu i prania ubrań należą m.in.:

triklosan

reaktywne związki chloru

amoniak

fosforany

formaldehyd

MEA, DEA i TEA (środki pianotwórcze)

laurylosiarczan sodu

silne konserwanty

fenole

syntetyczne substancje zapachowe

wybielacze optyczne

I chociaż są to substancje dopuszczone do stosowania w środkach czystości, część z nich może niekorzystnie oddziaływać na nasze zdrowie. Często to właśnie preparaty, których używamy do sprzątania, są przyczyną naszych problemów zdrowotnych! Słabsza odporność, alergie skórne, infekcje górnych dróg oddechowych, podrażnione błony śluzowe mogą być efektem toksycznego oddziaływania używanych przez nas detergentów. Dodatkowo, co zawsze warto podkreślać – chemiczne detergenty szkodzą środowisku naturalnemu. Dlatego jeśli mamy wybór, a na szczęście mamy, warto zastąpić popularne detergenty ekologicznymi środkami czystości. Nie wiesz, na co się zdecydować? Z pomocą przyjdzie nasze zestawienie prezentujące top ekologiczne środki czystości. Zanim jednak do niego przejdziemy, skupmy się na korzyściach związanych ze stosowaniem eko produktów w swoim domu.

Naturalne środki czystości – zalety

Jedną z najważniejszych zalet ekologicznych środków czystości jest to, że znamy ich skład. Większość producentów znanych marek eko-detergentów informuje na etykiecie, jakie substancje znajdują się w ich płynach, proszkach i innych produktach czyszczących. Tego typu informacji niestety nadal brakuje na tradycyjnych środkach czystości.

Zalety ekologicznych środków czystości:

skład oparty na bezpiecznych dla zdrowia składnikach

nie zawierają enzymów, formaldehydu, wybielaczy optycznych, fosforanów, surowców pochodzenia petrochemicznego, toksycznych substancji zapachowych, silnych konserwantów, syntetycznych substancji zapachowych, triklosanu, drażniących środków pianotwórczych

są biodegradowalne i przyjazne dla środowiska

nie zawierają surowców z martwych zwierząt

mają przyjemne, naturalne zapachy

są łagodne dla skóry

nie powodują takich dolegliwości, jak łzawienie z oczu, szczypanie w gardle, duszności

są bezpieczne dla zdrowia i alergików

często ich opakowania są szklane lub papierowe i spełniają wymagania założeń idei #zerowaste

Na co zwrócić uwagę, kupując ekologiczne środki czystości?

Ekologiczne środki czystości są coraz bardziej popularne, a co się z tym wiąże – również łatwiej dostępne. W tej chwili można kupić je nawet w sieciowych drogeriach, a wielu producentów konwencjonalnych detergentów, decyduje się wprowadzić eko-produkty do swojej oferty. To wszystko sprzyja nam, konsumentom, bo mamy lepszy wybór, niższe ceny i ekologiczne produkty dostępne na wyciągnięcie ręki. Musimy jednak pamiętać o tym, że wciąż nie trudno o tzw. eko-ściemę i wiele produktów trafiających na sklepowe półki może tylko udawać ekologiczne środki czystości.

Jak nie dać się nabrać i uniknąć wpadki, kupując ekologiczne środki czystości?

Przy każdych zakupach należy sprawdzić skład kupowanych środków czystości. Jeśli producent wyszczególnia na etykiecie wszystkie użyte składniki, bez problemu ocenimy, czy skład jest w porządku.

Warto wybierać środki czystości tych marek, które mają certyfikaty potwierdzające ekologiczność i bezpieczeństwo ich produktów. Przykłady takich certyfikatów: ECOCERT, Ecolabel, ICEA, BDIH, Astma Allergi.

Szukając produktów wegańskich i nietestowanych na zwierzętach, szukaj produktów oznaczonych Vegan i Cruelty free.

Zwracaj uwagę na konserwanty użyte w składzie kupowanego środka czystości oraz to, czy jego zapach pochodzi z olejków eterycznych, czy substancji pochodzenia syntetycznego.

Zwróć uwagę na opakowanie – czy jest to szkło, plastik, czy papier? Jeśli plastik to jakiego typu? Czy opakowanie będzie nadawało się do recyklingu?

Cena. Pamiętaj, że ze względu na produkcję, która jest bardziej wymagająca, bo nie może zagrażać środowisku naturalnemu i skład, który powinien zawierać naturalne surowce, ekologiczne środki czystości zawsze będą miały nieco wyższą cenę.

Przeczytaj: Skróty i symbole na opakowaniach kosmetyków – co oznaczają?

Polecane produkty – top ekologiczne środki czystości

Tak, jak już wspomniałam, wybór ekologicznych środków czystości w sklepach jest już naprawdę duży. Sama coraz częściej mam dylemat, na który płyn, czy proszek się zdecydować, a dobrze pamiętam czasy, gdy mój wybór ograniczał się do produktów tylko dwóch marek 🙂

W przygotowanym poniżej zestawieniu zaprezentowałam produkty różnych firm, ale jedna z nich wyraźnie wysunęła się na prowadzenie. To polska marka Klareko, która tworzy ekologiczne środki czystości o maksymalnie prostych i czytelnych składach, na bazie naturalnych składników i cudownie pachnących olejków eterycznych. Wszystkie produkty Klareko mają piękne opakowania, są skuteczne i bezpieczne dla zdrowia wszystkich domowników, w tym zwierząt. Do ich używania nie potrzebujesz rękawiczek ochronnych, bo ekologiczne środki czystości Klareko są łagodne i delikatne dla skóry. Do tego część z nich jest dostępna w szklanych opakowaniach.

Ekologiczne środki czystości, które warto wypróbować

Poniżej prezentujemy zestawienia najlepszych produktów do sprzątania. Wśród nich znajdziesz wszystkie preparaty, dzięki którym zachowasz w domu czystość i porządek.

Top ekologiczne środki czystości do łazienki, prania i do zadań specjalnych

Top ekologiczne środki czystości do kuchni

Ekologiczne środki czystości – Podsumowanie

Będąc świadomym konsumentem, wybieramy to, co najlepsze dla nas i naszego zdrowia. Dlatego naturalne i ekologiczne kosmetyki, zdrowe, nieprzetworzone jedzenie i ekologiczne środki czystości powinny być podstawowymi produktami, po które sięgamy na zakupach i których używamy na co dzień. Mam nadzieję, że się ze mną zgadzasz i nawet jeśli do tej pory nie używałaś eko-detergentów, wkrótce zaczniesz to robić. Jeśli zrobisz to pod wpływem przeczytanych w tym wpisie informacji, daj mi o tym znać. A jeśli masz jakieś pytania, chętnie na nie odpowiem.

W zdrowym domu bez chemii

Droga do odkrycia lepszych, zdrowszych i tańszych artykułów wykorzystywanych w gospodarstwie domowym jest naprawdę prosta. Wymaga jedynie dostrzeżenia zagrożeń, które wynikają ze stosowania nowoczesnej chemii gospodarczej. To pozwoli również pomyśleć szerzej o ekologii, a w konsekwencji zmobilizuje nas do zastąpienia toksycznych środków kosmetycznych, piorących i czyszczących ich naturalnymi odpowiednikami. Stąd już tylko krok do zadbania w naszym gospodarstwie domowym o czyste powietrze, ekologiczną odzież i tekstylia wolne od chemicznych dodatków.

Niewątpliwie żyjemy w czasach dobrobytu. Ale pralka, zmywarka czy odkurzacz, choć oszczędzają nasz czas, generują niewspółmiernie wysokie koszty wynikające z poboru energii, zanieczyszczenia środowiska naturalnego, a także cyklicznych zakupów środków czyszczących (odkamieniacze, zmiękczacze, nabłyszczacze, wybielacze, proszki i płyny do prania tkanin itd.).

Oczywiście trudno wyobrazić sobie współczesny dom bez wspomnianych urządzeń – nie namawiam nikogo, by z nich zrezygnować. Proponuję natomiast przyjrzeć się temu, co wykorzystujemy na co dzień w związku z ich eksploatacją i jaki to może mieć wpływ na nasze zdrowie.

Złote zasady eko “Zabójcze wirusy i bakterie” często są obecne w reklamach środków czyszczących. Nie daj się zwieść! Można żyć w czystym domu bez korzystania z komercyjnej chemii gospodarczej – zdrowo i tanio. Nie ufaj bezgranicznie producentom środków czystości – znajdujące się w nich substancja są toksyczne, rakotwórcze i mutagenne, a także silnie alergizują. Bezwarunkowo czytaj etykiety! Jeżeli któryś z domowników jest alergikiem, nie narażaj jego układu odpornościowego i oddechowego na dodatkowy wysiłek obcowania z chemią gospodarczą. W przeciwnym razie systematyczne podtruwanie, a więc pogorszenia samopoczucia, gwarantowane! Nie dowierzaj reklamom naturalnych środków czystości czy odświeżaczy powietrza, bo takie nie istnieją – nie byłyby opłacalne nawet w masowej produkcji. Weź sprawy w swoje ręce i zostań bohaterką własnego, ekologicznego domu!

Co zawierają chemiczne środki czystości

O tym, czy określone substancje chemiczne będą mogły być wykorzystywane do produkcji artykułów codziennego użytku, decyduje prawodawstwo unijne, któremu podlega również nasz kraj1. Lista tych substancji, najczęściej o działaniu rakotwórczym i mutagennym, jest nie tylko zaskakująco długa, ale też wciąż otwarta (w Polsce2 to ponad 917 pozycji).

Tymczasem na etykietach środków chemii gospodarczej nie znajdujemy zazwyczaj informacji na ich temat, ponieważ zgodnie z wytycznymi unijnego rozporządzenia REACH (Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals – uregulowanie kwestii stosowania chemikaliów przez ich rejestrację i ocenę, powiązane z dopuszczeniem do obrotu) istnieje nakaz informowania wyłącznie o kilkunastu substancjach uznawanych za najbardziej szkodliwe.

Często jesteśmy też poddawani manipulacji związanej z rzekomym naturalnym pochodzeniem produktów komercyjnych.

Trzeba też pamiętać, że produkty chemiczne są łatwopalne, podrażniają skórę, mogą powodować zatrucia i uszkodzenia błon śluzowych dróg oddechowych, a w razie połknięcia grożą nawet śmiercią. Żaden z producentów środków chemicznych nie wymienia na etykiecie ich kancerogennych i mutagennych właściwości, mających wpływ na zmiany w DNA, trwałe uszkodzenie komórek (także rozrodczych) oraz wywołanie zaburzeń rozwojowych i zdrowotnych u potomstwa.

Trzeba otwarcie powiedzieć, że w prawie unijnym nie ma żadnych przepisów regulujących kwestię “naturalności” czy “ekologiczności” danego produktu chemii gospodarczej, jak to ma miejsce w przypadku przemysłu spożywczego3.

Tę lukę prawną wykorzystują z powodzeniem producenci, by promować swoje wyroby jako ekologiczne, zwłaszcza że rośnie liczba świadomych konsumentów zainteresowanych życiem bliżej natury. Tymczasem już samo uważne czytanie etykiet podważa slogany reklamowe.

Stosujemy więc cały czas środki, których ocena pod względem bezpieczeństwa dla człowieka jest nadal niejasna. Owszem, są prowadzone badania, ale jedynie nad toksycznością wybranych substancji4, a to za mało.

Żadna instytucja w obrębie UE czy USA5 nie zajmuje się kompleksowo zagadnieniem zagrożeń wynikających ze stosowania chemikaliów. Czy należy się zatem dziwić, że jesteśmy narażeni na zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory lub inne choroby układu oddechowego czy rozrodczego3?

Krok w dobrą stronę

Na szczęście istnieją naturalne środki czystości, które są równie skuteczne, jak ich chemiczne odpowiedniki, a do tego przyjazne dla człowieka i środowiska. Z ekonomicznego punktu widzenia ich stosowanie jest także bardziej opłacalne. Można je sporządzić z takich substancji jak soda oczyszczona, ocet spirytusowy, soda kalcynowana, boraks (stanowi połączenie boru i sody), woda utleniona, szare mydło, sok z cytryny, gliceryna roślinna, naturalne olejki eteryczne i oczywiście zioła.

Gdy przygotowujemy własne środki czystości, musimy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach. Produkty w większości nie muszą być przechowywane w lodówce, jednak pojemniki powinny być szczelnie zamknięte; należy je trzymać w zacienionym miejscu, najwyżej 6-12 miesięcy.

A teraz – porządki!

Na początek coś dla całej rodziny, czyli robimy mydło. Nie namawiam do wyrobu własnego mydła w kostce, ponieważ jest to proces czasochłonny. Mydło musi wtedy dojrzewać ok. 6 tygodni – nie można myć się świeżym, ponieważ ma zasadowy odczyn i uszkadza skórę. Istnieje prostsza i przyjemniejsza alternatywa – mydło w płynie (patrz przepis obok).

Na bazie mydła w płynie, jeśli dodamy 4-5 l wody i dodatkową porcję olejków, można przygotować domowy, ekologiczny płyn do mycia podłogi w kuchni, wykonanej z innych materiałów niż drewno. Sprawdza się rewelacyjnie.

Mydło w płynie Składniki: kostka szarego mydła (100 g)

1 litr wody lub 400 g oczyszczonej borowiny (jeżeli masz w domu chemika)

4 ml olejku eterycznego lub dowolna kombinacja w różnych proporcjach (np. owocowo-kwiatowa, ziołowa) Wykonanie Zetrzyj szare mydło na tarce o dużych oczkach i umieść w naczyniu, a następnie zalej gorącą wodą / oczyszczoną borowiną. Tak wykonaną miksturę odstaw na kilkanaście godzin, a następnie dodaj kilka kropli ulubionych olejków eterycznych. Całość wymieszaj.

Idealne do mycia naczyń

Komercyjne środki do mycia naczyń, ale także szampony i mydła, zawierają saponiny, a więc substancje, które się pienią. Naturalne saponiny występują również w surowcach zielarskich. Najbardziej znany jest korzeń mydlnicy lekarskiej (Radix saponariae), wykorzystywanej pierwotnie do mycia i usuwania tłuszczu z ciała i skóry głowy, a także z tkanin i różnych powierzchni. Ekologiczny płyn do mycia naczyń można przyrządzić z przygotowanego przez siebie mydła w płynie, a także z mydlnicy lekarskiej lub na bazie octu i soku z cytryny.

Drogie środki do mycia naczyń w zmywarce można zastąpić proszkiem ekologicznym, bardzo skutecznym i – co ważne – nabłyszczającym naczynia.

Płyn do naczyń z mydlnicy lekarskiej Składniki: 2 łyżki korzenia mydlnicy lekarskiej i 2 szklanki wody do sporządzenia wywaru

2 łyżki soku z cytryny

3-5 kropli olejku (grejpfrutowy, pomarańczowy, goździkowy) Wykonanie Z korzenia mydlnicy przygotuj wywar (zagotuj korzeń w 2 szklankach wody, zostaw pod przykryciem przynajmniej na kwadrans). Gdy wystygnie, połącz go z pozostałymi składnikami, wymieszaj i przelej do szklanej butelki. Przechowuj w chłodnym miejscu.

Płyn do naczyń z octem i sokiem z cytryny Składniki: sok wyciśnięty z 3 cytryn (bez nasion i miąższu)

1 szklanka przegotowanej wody

100 g soli drobnoziarnistej

50 ml octu 10% Wykonanie Składniki umieść w garnku i podgrzewaj mniej więcej 15 min. do całkowitego rozpuszczenia się soli. Wystudzony płyn przelej do szklanej butelki.

Płyn do naczyń na bazie mydła w płynie Składniki: 1 szklanka mydła w płynie (przepis powyżej)

30 kropli olejku (mieszanka pomarańczowego z goździkowym lub miętowego z cytrynowym, w proporcjach 3:1)

opcjonalnie 0,25 szklanki płynnej gliceryny roślinnej Wykonanie Składniki wymieszaj i odstaw na kwadrans. Jeżeli zdecydujesz się dodać do płynu glicerynę, mieszanina zmieni konsystencję na żelową. Używaj butelki z dozownikiem.

Brudom i kurzom dziękujemy

Jak utrzymać w czystości blaty kuchenne i inne płaskie powierzchnie, np. stoły, regały, szafki i półki? Jeżeli mamy w domu oprócz małych dzieci również psa czy kota, powinniśmy bezwzględnie przygotować preparat, który posłuży do odkażania powierzchni i usuwania kurzu (patrz przepis niżej).

Naszym sprzymierzeńcem w walce z kurzem okaże się również płyn, który otrzymujemy po wlaniu do miski z wodą 1-2 łyżek gliceryny roślinnej. Roztwór nie tylko jest skutecznym środkiem czyszczącym, lecz również chroni przed szybkim osiadaniem kurzu.

Jeżeli mamy w domu meble drewniane (woskowane lub olejowane), możemy je skutecznie pielęgnować za pomocą nabłyszczającego sprayu (patrz przepis).

Proszek do zmywarek (sodowy) Składniki: 2 szklanki sody oczyszczonej

1 szklanka nadwęglanu sodu

1 szklanka soli kuchennej

30 kropli olejku miętowego i cytrynowego w równych proporcjach Wykonanie Składniki wymieszaj i przed użyciem rozsyp na dnie zmywarki. 1 łyżkę kwasku cytrynowego wsyp do szufladki na tabletkę/kapsułkę. Proszek jest bardzo wydajny i przyjazny dla środowiska6.

Naturalny spray usuwający kurz i roztocza* oraz tłuste plamy** Składniki: 1 szklanka wody (najlepiej destylowanej) 0,5 szklanki octu

15 kropli olejku lawendowego, miętowego lub herbacianego*

15 kropli olejku cytrynowego, pomarańczowego lub grejpfrutowego** Wykonanie Składniki wymieszaj i przelej do pojemnika z rozpylaczem.

Nabłyszczający spray do drewna Składniki: 1 szklanka oliwy z oliwek

0,5 szklanki soku cytrynowego

15 kropli ojejku pomarańczowego Wykonanie Po połączeniu składników w pojemniku ze sprayem mocno nim wstrząsamy. Meble przecieramy szmatką nasączoną preparatem. Przed jego użyciem ścieramy kurz na sucho.

Przyjazna toaleta i łazienka

Mleczko z sodą oczyszczoną Składniki: 0,75 szklanki sody oczyszczonej

0,25 l mydła w płynie (przepis powyżej)

1 łyżka wody Wykonanie Składniki po wymieszaniu powinny mieć konsystencję gęstego mleczka. Mimo że soda ma właściwości ścierne, nie porysuje glazury.

Za pomocą octu spirytusowego i cytryny możemy usunąć kamień i osad z toalety. Wystarczy połączyć 1 szklankę octu spirytusowego z sokiem wyciśniętym z 2 cytryn (opcjonalnie 10-15 kropli olejku cytrynowego). Gotową mieszankę rozprowadzamy w muszli szczotką klozetową i pozostawiamy na 2-3 godziny. Jeżeli chcemy uzyskać szybszy efekt, wsypujemy do muszli na kwadrans nadwęglan sodu, i gotowe.

A czym najlepiej wyczyścić umywalkę, wannę i płytki w łazience? Oto przepis.

Możemy również wykonać samodzielnie ocet ziołowy7. Wypełniamy słoik do trzech czwartych wysokości świeżymi ziołami (nadaje się do tego lawenda, melisa, pokrzywa czy szałwia) lub kwiatami, ewentualnie cytrusami ze skórką. Całość zalewamy wodą wymieszaną z octem w proporcjach 1:1. Odstawiamy na 2 tygodnie. Ocet można wykorzystywać m.in. do mycia blatów, okien i podłóg, ale jest też uniwersalnym środkiem służącym do zachowania czystości w łazience

Naturalne środki czyszczące

Ocet spirytusowy

Działanie: antybakteryjne, rozpuszcza tłuszcz

Zastosowanie: wykorzystywany do czyszczenia powierzchni płaskich, sprzątania kuchni i toalety

Soda oczyszczona

Działanie: bakteriobójcze, ścierne, pochłania zapachy, wybielające

Zastosowanie: ułatwia porządki w kuchni i toalecie, jest dodawana do prania i odświeżania pomieszczeń

Soda kalcynowana (węglan sodu)

Działanie: wybielające

Zastosowanie: służy do usuwania plam, pleśni, tłuszczu i wosku, odświeża

Nadwęglan sodu

Działanie: wybielające

Zastosowanie: przydatny w kuchni i łazience, dodawany do prania

Gliceryna roślinna

Działanie: czyszczące, nabłyszczające

Zastosowanie: usuwa tłuste plamy, dodawany do prania jako zmiękczacz, do ścierania kurzu

Boraks

Działanie: odkażające, ścierające, zmiękczające, odświeżające

Zastosowanie: dodawany do prania, usuwa plamy, rdzę, pleśń

Szare mydło

Działanie: czyszczące

Zastosowanie: porządki w całym domu

Sok z cytryny

Działanie: antybakteryjne, wybielające, czyszczące

Zastosowanie: dodawany do prania, używany do czyszczenia toalety i sprzątania kuchni, usuwa tłuste plamy

Naturalne olejki eteryczne

Działanie: przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, odkażające, antyseptyczne, pobudzające, uspokajające

Zastosowanie: porządki w całym domu

Toksyczna odzież w naszej szafie

Poliester powstaje z politereftalanu etylenu (PET) Coraz więcej osób narzeka na alergie spowodowane noszeniem nowo zakupionej odzieży. Okazuje się, że nawet wybór markowych ubrań wcale przed tym nie chroni. Co nas uczula? W materiałach używanych do produkcji odzieży kryją się związki niebezpieczne zarówno dla zdrowia człowieka, jak i środowiska naturalnego8. Nawet bawełna, zanim zostanie z niej uszyta sukienka czy bluzka, zostaje poddana obróbce z wykorzystaniem mnóstwa środków chemicznych. Czy w związku z tym może być nadal uznawana za włókno naturalne? W 2013 r. z inicjatywy Greenpeace uruchomiono kampanię Detox Fashion, mającą doprowadzić do ich wykluczenia z odzieży firmowanej przez światowe marki. Do chwili obecnej zaledwie dwanaście z nich spełniło, i to jedynie częściowo, kryteria projektu9. Zagrożenia: Produkcja poliestru wymaga substancji ropopochodnych oraz metali ciężkich: kobaltu, soli manganu, sodu, bromku oraz dwutlenku tytanu, które zanieczyszczają środowisko; poliester zawiera toksyczny i rakotwórczy pierwiastek antymon

Akryl zawiera sztuczne tworzywo akrylonitryl

Zagrożenia: Wdychanie oparów akrylonitrylu może prowadzić do uszkodzenia systemu nerwowego oraz chorób płuc i nowotworów

Wiskoza i włókna bambusowe

Powstają z włókien celulozowych brzozy, świerku, sosny lub bambusa poddanych działaniu wodnego roztworu wodorotlenku sodu (NaOH), a następnie dwusiarczku węgla (CS2)

Zagrożenia: CS2 jest związkiem trującym, działa szkodliwie na ośrodkowy układ nerwowy, może też doprowadzić do upośledzenia płodności, wykazuje działanie rakotwórcze i mutagenne. CS2 powoduje zakwaszenie środowiska i korozję. NaOH w dużym stężeniu wykazuje zaś właściwości żrące.

Nylon

Do produkcji nylonu wykorzystuje się ropę naftową i naturalne gazy, z których uzyskuje się łańcuchy polimerowe

Zagrożenia: Podobnie jak wszystkie rodzaje plastiku, zaburza funkcjonowanie układu hormonalnego, działa silnie rakotwórczo

Jakich tkanin unikać?

Nie tylko syntetyki stanowią dla nas zagrożenie. Najbardziej popularna tkanina naturalna, czyli bawełna, w wyniku procesu uprawy, a następnie produkcji odzieży, również przestaje być dla człowieka bezpieczna. Wydaje się wprost nieprawdopodobne, że bawełna, zanim trafi do fabryki, jest poddawana obróbce z użyciem blisko 8 tys. środków chemicznych, w tym barwników z zawartością metali ciężkich, wybielaczy na bazie chloru, formaldehydu oraz parafiny. Uprawa bawełny wiąże się również z największym w skali światowej zastosowaniem pestycydów, które według raportu WHO przyczyniają się każdego roku do ok. 20 tys. zgonów oraz 25 mln zatruć. Zużycie wody w produkcji bawełny prowadzi również do zanieczyszczenia i wysuszania zbiorników wodnych10. Współczesna oferta producentów odzieży poszerzyła się o materiały z tzw. odnawialnych surowców naturalnych, powstających wskutek obróbki jednorocznych roślin uprawnych, takich jak kukurydza, soja, ziemniaki, ryż, bambus, pokrzywy i algi morskie. Niestety one również zawierają dodatki chemiczne, dlatego nie warto ulegać aktualnej modzie. Pełną listę szkodliwych substancji można znaleźć na http://www.ekonsument. pl/a599_z_jakich_materialow. html.

Kupuj odzież, ale rozsądnie

Jak dowodzi Jenifer L. Scott, autorka bestselerowej książki pt. “Szkoła wdzięku Madame Chic. Jak być damą w każdej sytuacji?”, wystarczy mieć w garderobie 10 zestawów odzieży, by móc odpowiednio się ubrać na każdą okazję11. Dlatego uporządkuj swoją szafę przed nowym sezonem – niech znajdą się w niej ubrania z certyfikatem Fairtrade, Global Organic Textile Standard (GOTS ), Soil Association, IVN czy Eco Label12

Jeżeli nie planujemy w najbliższym czasie wymiany ubrań, to przynajmniej używajmy do prania proszku, który można przygotować z naturalnych składników.

Proszek do prania z olejkami eterycznymi (wystarczy na 100 prań) Składniki: 1 kostka szarego mydła

1 szklanki nadwęglanu sodu / 2 szklanki boraksu

2 szklanki sody kalcynowanej

30-40 kropli naturalnego olejku (lawendowego, miętowego, cytrynowego lub eukaliptusowego, ale nada się również olejek z drzewa herbacianego i goździkowego, o działaniu odkażającym) Wykonanie Mydło zetrzyj na tarce o małych oczkach. uzyskane płatki mydlane połącz z pozostałymi składnikami – i to wszystko. Wystarczy użyć od jednej do dwóch łyżek mieszanki, w zależności od ilości zabrudzonej odzieży. Jeżeli korzystamy z twardej wody, warto dodatkowo wypróbować prosty przepis na płyn o właściwościach zmiękczających6.

Naturalny płyn do płukania lub zmiękczania tkanin Składniki: 2 l octu spirytusowego

10 kropli naturalnego olejku (w zależności od preferencji zapachowych, sama lubię lawendowy i z neroli, czyli kwiatów pomarańczy, ale może to być dowolna kombinacji różnych olejków) Wykonanie Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki. Używaj jednorazowo 0,5 do 1 szklanki płynu.

Chrońmy dzieci

Niezwykle szkodliwe ftalany są również obecne w zabawkach dla dzieci i materacykach do przewijania niemowląt. Także modelina i plastelina zawierają polichlorek winylu (PCW) zmieszany z ftalanami mającymi właściwości plastyfikatorów, czyli substancji nadających kruchym tworzywom plastyczność. Jedynym sposobem na uniknięcie zagrożenia jest czytanie etykiet na produktach.

Właściwości substancji chemicznych nieuwzględniane na etykietach produktów13

Ftalany (DEHP, DBP, BBP)

ftalan di-etyloheksylu;

ftalan dibutylu,

ftalan benzylu butylu (ang. Di-ethylhexyl phthalate, dibutyl phthalate, benzyl butyl phthalate)

Wpływ na zdrowie: toksyczne dla układu rozrodczego człowieka, mogą powodować zaburzenia hormonalne

Produkty: tekstylia, dywany, meble, plastik, zapachy, niektóre zabawki dla starszych dzieci, także kosmetyki, szampony i środki nawilżające, opakowania, wnętrza samochodu, materace do przewijania niemowląt, posadzki, zasłony prysznicowe i inne wyroby z polichlorku winylu (PCW)

Bromowane środki zmniejszające palność (deca BDE, penta BDE, HBCDD)

eter bromodifenylowy octaBDE

heksabromocyklopodekan (ang. decaBDE, penta BDE, HBCDD, decaBDE/pentaBDE bromodiphenyl ether, hexabromocyclodedecane)

Wpływ na zdrowie: gromadzą się na wiele lat w organizmie, mogą oddziaływać toksycznie; negatywne skutki dla wątroby, mózgu i układu nerwowego, mogą zaburzać układ hormonalny

Produkty: materace, dywany, kanapy i meble miękkie, tkaniny (zasłony, pokrycia siedzeń), odzież (dziecięce piżamy), artykuły elektryczne oraz obudowy komputerów, laptopy, telefony komórkowe, telewizory, płyty DVD, żelazka, oświetlenie

Perfluorowane związki chemiczne (PFOA, PFOSA, PFOS)

kwas perfluorooktanowy

sulfonian perfluorooktanu /erfluorooktanu (ang. PFOA, PFOSA, PFOS, Perfluorooctanoic acid, perfluorooctane sulfonamide, perfluorooctane sulfonate)

Wpływ na zdrowie: mogą kumulować się we krwi i w wątrobie, powodują wady rozwojowe płodu, uszkadzają układ odpornościowy, zaburzają pracę tarczycy

Produkty: pojemniki na żywność, dywany, tapicerki, odzież nieprzemakalna, naczynia kuchenne (z funkcją nieprzywierania)

Bisfenol-A (BPA)

Wpływ na zdrowie: może zakłócać pracę układu hormonalnego i odpornościowego, u mężczyzn uszkadza układ rozrodczy, u kobiet może prowadzić do choroby policystycznych jajników, poronień, otyłości, oporności na insulinę

Produkty: butelki dla niemowląt, butelki na wodę, okładziny puszek na żywność i napoje, wypełnienia dentystyczne i szczeliwa, artykuły elektryczne i elektroniczne5

Po wykonaniu prac domowych przychodzi czas na zasłużony odpoczynek. Jego jakość podniesie odświeżacz powietrza, który wykonuje się w kilka minut. Po prostu wsyp do płaskiej miseczki sodę oczyszczoną i dodaj do niej kilka kropli ulubionego olejku. Teraz możesz się zrelaksować!

Tekst: Karolina Smoderek

Bibliografia Rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. Dotyczące rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) Wykaz substancji zaklasyfikowanych jako substancje o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy na podstawie klasyfikacji zharmonizowanej, http://www.imp.lodz.pl/home pl/o instytycie/reg and detabases/prof and eny cercenogenesi/ Kozieł E., Wyrzuć chemię z domu, Wyd. Znak, Kraków 2016 Toxity and Assessment of Chemical Mixtures, Scientific Committies,2011 W UE – Registration, Evaluation, Authorisation and Resctriction of Chemicals Agency (REACH), w USA – Government Accoutability Office (GAO) www.zielonyzagonek.pl https://zielonyzagonek.pl/aromatyzowane-octy-ekosprzątanie www.ekonsument.pl wzakładce materiały/ubrania/materiały edukacyjne http://www.greenpeace.org/international/en/campaigns/detox/fashion/detox-catwalk/ www.who.int/bulletin/volumes/86/3/07-041814/en Scott J.L., Szkołaq wdzięku Madame Chic. Jak być damą w każdej sytuacji? Wyd. Literackie, Kraków, 2016 http://www.ekokonsument.pl/a601 jak to sprawdzić.html Na podstawie opracowania Harmful Chemicals in Product You Buy?,Chemicals Health Monitor; http://www,env-health.org/resources/publications/article/harmful-chemicals-in-productyou- right-to-know

naturalny preparat biologiczny do oczyszczania oczek wodnych i stawów

BLUKLAR – Preparat BIOLOGICZNY do oczek wodnych w formie proszku

Naturalny preparat Bluklar to produkt idealny dla posiadaczy oczek wodnych i stawów.

Ekosystemy wodne takie jak oczka wodne i stawy są systemami niestabilnymi z uwagi na ich małą objętość. Z powodu niewielkich możliwości odnowienia zasobów wody jakiekolwiek zanieczyszczenia są trudne do usunięcia. Brak możliwości normalnej wymiany wody w zbiorniku często prowadzi do ograniczenia ilości tlenu w wodzie, co wpływa ujemnie na wodną faunę i florę i prowadzi do jej degradacji .

Bluklar to naturalny, innowacyjny, ekologiczny preparat zawierający mikroorganizmy saprofityczne, specjalnie wyselekcjonowane ze względu na ich zdolność do klarowania wody i usuwania osadów. Zapobiega nadmiernemu rozwojowi glonów, zarastaniu powierzchni zbiornika, obniżeniu przejrzystości wody oraz powstawaniu nadmiernego osadu organicznego.

Bluklar nie zawiera chemii , jest nietoksyczny, niepatogenny, bezpieczny dla ludzi i organizmów wodnych, przyjazny dla środowiska. Rewitalizuje ekosystemy wodne oraz działa zapobiegawczo w przypadku ewentualnych zanieczyszczeń tego środowiska.

Zalety:

w znacznym stopniu ogranicza wzrost populacji glonów

skutecznie oczyszcza dno zbiornika wodnego z osadów organicznych

zapobiega powstawaniu zanieczyszczeń organicznych w oczku wodnym/stawie

poprawia przejrzystość wody

preparat w sposób naturalny i biologiczny oczyszcza zbiornik wodny, nie zawiera chemii

jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt i roślin wodnych

zapewnia zrównoważony rozwój całego ekosystemu

Produkt z programu “Maja w Ogrodzie” – zobacz jak go stosować oraz co możesz zyskać (oglądaj od 5m:35s)

Dawkowanie

Dawkowanie zależy od objętości zbiornika wodnego i typu zanieczyszczeń.

250g preparatu wystarcza na zaszczepienie zbiornika o objętości 5 m 3 .

OBJĘTOŚĆ ZBIORNIKA (m 3 ) DAWKA POCZĄTKOWA DAWKA PODTRZYMUJĄCA < 2 1 dawka dziennie przez 3 dni 1 dawka na 2 tygodnie 2 – 5 2 dawki dziennie przez 5 dni 1 dawka na tydzień 5 – 10 4 dawki dziennie przez 5 dni 2 dawki na tydzień Sposób dozowania został opracowany na podstawie wieloletnich obserwacji i nagromadzonych doświadczeń w utrzymywaniu w dobrej kondycji oczek wodnych i stawów. Jednakże, nie jest możliwe aby sporządzić uniwersalny przepis doboru ilości aplikowanego preparatu, który będzie działać jednakowo dla wszystkich zbiorników wodnych w zróżnicowanych warunkach środowiskowych. Jeśli zalecana dawka nie działa efektywnie dla określonych warunków, wtedy należy stopniowo zwiększać dawkę do czasu aż problem zostanie opanowany. Następnie należy wrócić do średniej dawki. W przypadku jeśli zastosowana dawka wydaje się działać za szybko wtedy należy obniżyć dawkowanie do osiągnięcia pożądanego rezultatu, co pozwoli na zmniejszenie kosztów utrzymania zbiornika wodnego. W celu efektywnej aplikacji preparatu BluKlar należy zachować następujące zasady: Przed zastosowaniem preparatu należy mechanicznie oczyścić oczko wodne z ewentualnego kożucha na powierzchni wody. Oczko wodne/staw powinno być odpowiednio napowietrzone, co może zapewnić odpowiednia flora natleniająca lub zastosowanie mechanicznej pompy napowietrzającej. Należy wyłączyć źródło UV na 48 godzin przed aplikacją pierwszej dawki preparatu. Należy zapoznać się ze wskazówkami zawartymi w tabeli dawkowania w celu określenia ilości preparatu BluKlar, jaka ma być zastosowana w zależności od objętości zbiornika wodnego. Do pojemnika wypełnionego wodą z oczka wodnego/stawu należy dosypać wymaganą liczbę miarek preparatu BluKlar. Należy zamieszać energicznie aby zawiesić BluKlar w wodzie (nie wszystko natychmiast się rozpuści). Cząstki mogą opaść na dno – jest to zupełnie normalne. Pozostawiać roztwór na 2 do 4 godzin mieszając od czasu do czasu. Napełnić pojemnik (konewkę lub wiadro) wodą z oczka wodnego/stawu. Dodać zamieszany roztwór z pojemnika do wody w konewce lub wiadrze. Zwartość konewki (lub wiadra) należy zaaplikować na powierzchnie wody w zbiorniku/stawie. Należy rozprowadzić roztwór w miarę równomiernie – może pomóc zastosowanie sitka w konewce. INFORMACJA DLA KLIENTÓW: W związku z wprowadzanymi zmianami opakowań (etykiet), zastrzegamy mozliwość dostarczenia produktu do klienta w opakowaniu innym niż prezentowane. Skład produktu nie ulega zmianie. NOWOŚĆ! BluKlar Professional REDUKCJA MUŁU Preparat BIOLOGICZNY w formie tabletek. Służy do oczyszczania dna i brzegu zbiornika z mułu/osadów organicznych. Zawiera bezpieczne dla ludzi, fauny i flory wodnej, nie modyfikowane genetycznie mikroorganizmy, w ilości nie mniejszej niż 3 x 10 9 cfu/g. Preparat wyjątkowo efektywny zawierający enzymy i mikroorganizmy saprofityczne żywiące się składnikami organicznymi znajdującymi się w osadach dennych i mule, pochodzącymi zarówno z rozkładu w procesach tlenowych jak i beztlenowych. ZASTOSOWANIE Preparatu Bluklar Redukcja Mułu oczka wodne parkowe stawy kąpieliska wodopoje Również te, z których korzystają ludzie i zwierzęta, występuje bogata fauna (ryby, żaby i inne…. ) Preparat nie powinien być dodawany do zbiorników z wodą pitną. ZALETY STOSOWANIA PREPARATU oczyszcza dno, brzeg i plażę z mułu redukując osad nawet o kilka centymetrów w ciągu miesiąca ogranicza gromadzenie się sapropelu eliminuje przykre zapachy zgnilizny SPOSÓB UŻYCIA Preparat powinien być dawkowany do wody o temperaturze powyżej 15 o C, o pH 6,5-9 i o zawartości tlenu powyżej 3 ppm (3mg/l). Zaleca się mechaniczne wyczyszczenie zbiornika oraz zgaszenie lamp UV na 48 godziny przed zastosowaniem preparatu. Rekomendowaną ilość tabletek należy rozrzucić równomiernie po powierzchni zbiornika lub w strefie brzegowej. Zmiany w zbiorku będzie można zaobserwować po kilku tygodniach od pierwszego dawkowana. Preparatu nie należy dawkować do zbiorników z wodą pitną. SPOSÓB STOSOWANIA I PRZECHOWYWANIA Przechowywać produkt w oryginalnym, szczelnie zamkniętym opakowaniu w chłodnym i suchym miejscu. Nie dopuszczać do przemrożenia. Podczas pracy zakładać rękawice ochronne. Unikać wdychania pyłu. Unikać kontaktu ze skórą oczami i ubraniem. Po użyciu umyć ręce wodą z mydłem. CHRONIĆ PRZED DZIEĆMI. Opakowanie zawiera 150 g preparatu (6 dawek po 25 g na 6 miesięcy do 10 m 3 wody). NOWOŚĆ! BluKlar Professional MIKROELEMENTY ZASTOSOWANIE: Preparat w proszku, zawierający wyselekcjonowane minerały i pierwiastki śladowe. Służy do wspomagania mikroorganizmów saprofitycznych odpowiedzialnych za oczyszczanie zbiorników wodnych. Do zastosowania raz w miesiącu przez 3 kolejne miesiące w zbiorniku o pojemności 10m 3 . Doskonałe uzupełnienie działania pozostałych produktów z serii BLUKLAR. Preparat Bluklar Professional Mikroelementy zawiera minerały wiążące fosforany oraz mikroelementy stymulujące prawidłowy wzrost, rozwój i funkcjonowanie mikroorganizmów saprofitycznych. Można go stosować przez cały rok. Saszetka zawiera 10g preparatu (1 dawkę 10g na 1 miesiąc do 10m 3 wody). ZALETY STOSOWANIA BLUKLAR Mikroelementy intensyfikuje działalność mikroorganizmów rozkładających związki organiczne wiąże fosforany blokując tym samym rozwój glonów pozytywnie wpływa na ryby zamieszkujące w zbiorniku ZASTOSOWANIE oczka wodne parkowe stawy kąpieliska wodopoje Również te, z których korzystają ludzie i zwierzęta, występuje bogata fauna (ryby, żaby inne…. ) Preparat nie powinien być dodawany do zbiorników z wodą pitną. Idealny jako uzupełnienie dla pozostałych preparatów z serii Bluklar: - BLUKLAR Preparat do oczek wodnych i stawów 3w1 - Bluklar Professional Redukcja Mułu - Bluklar Professional Przejrzystość SPOSÓB UŻYCIA Preparat można stosować przez 4 pory roku, bez względu na pH i temperaturę wody. Szczególnie rekomenduje się dawkowanie preparatu w porze wiosennej, po użyciu pestycydów lub herbicydów w zbiorniku lub jego otoczeniu, oraz po napływie nawozów sztucznych z otaczających pól lub trawników. Do konewki lub wiadra z wodą pobraną ze zbiornika (min 5 l) należy wsypać saszetkę preparatu i dobrze wmieszać. Za pomocą konewki z sitkiem, rozlać roztwór po powierzchni zbiornika. DAWKOWANIE Jedną saszetkę 10g zastosować raz w miesiącu do 10m 3 . Nieprzestrzeganie zalecanego dawkowania lub nagłe zmiany warunków panujących w zbiorniku wodnym mogą powodować straty organizmów bytujących w danym środowisku wodnym. SPOSÓB STOSOWANIA I PRZECHOWYWANIA: Przechowywać produkt w oryginalnym, szczelnie zamkniętym opakowaniu w chłodnym i suchym miejscu. Podczas pracy zakładać rękawice ochronne. Unikać wdychania pyłu. Unikać kontaktu ze skórą oczami i ubraniem. Po użyciu umyć ręce wodą z mydłem. CHRONIĆ PRZED DZIEĆMI. Jedna saszetka zawiera 10g preparatu. BluKlar Professional PRZEJRZYSTOŚĆ Preparat biologiczny w formie proszku. Służy do oczyszczania wody w ogrodowych i parkowych oczkach wodnych i stawach. Zawiera bezpieczne dla ludzi, fauny i flory wodnej nie modyfikowane genetycznie mikroorganizmy, w ilości nie mniejszej niż 3 x 10 9 cfu/g. Preparat wyjątkowo efektywny zawiera mikroorganizmy saprofityczne rozkładające martwą substancje zarówno już zawieszoną w toni wodnej jak i opadające liście, gałązki, odchody zwierząt żyjących w akwenie wodnym i odchody ptaków. ZASTOSOWANIE: oczka wodne parkowe stawy kąpieliska wodopoje Również te, z których korzystają ludzie i zwierzęta, występuje bogata fauna (ryby, żaby inne…. ) Preparat nie powinien być dodawany do zbiorników z wodą pitną. ZALETY STOSOWANIA poprawia przejrzystość wody zapobiega zakwitowi przyspiesza mineralizację przybywających zanieczyszczeń np.: liści ogranicza beztlenowe procesy rozkładu redukuje nieprzyjemny zapach „zgnilizny” hamuje wzrost glonów bezpieczny dla ludzi, roślin, zwierząt i środowiska SPOSÓB UŻYCIA Preparat powinien być dawkowany do wody o temperaturze powyżej 15 o C, o pH 6,5-9 i o zawartości tlenu powyżej 3 ppm (3mg/l). Zaleca się mechaniczne wyczyszczenie zbiornika oraz zgaszenie lamp UV na 48 godziny przed zastosowaniem preparatu. Do konewki lub wiadra z wodą pobraną ze zbiornika (min 5 l) należy wsypać saszetkę preparatu i dobrze wmieszać. Za pomocą konewki z sitkiem, rozlać roztwór po powierzchni zbiornika. Zmiany w zbiorku będzie można zaobserwować po kilku tygodniach od pierwszego dawkowana. Preparatu nie należy dawkować do zbiorników z wodą pitną. DAWKOWANIE Jedną saszetkę – 13 g zastosować raz w miesiącu do 10m 3 . W przypadku silnego zanieczyszczenia preparat można aplikować co 2 tygodnie, do wystąpienia pożądanych rezultatów. Nieprzestrzeganie zalecanego dawkowania lub nagłe zmiany warunków panujących w zbiorniku wodnym mogą powodować straty organizmów bytujących w danym środowisku wodnym. PRZECHOWYWANIE ORAZ ŚRODKI BEZPIECZEŃTWA Przechowywać produkt w oryginalnym, szczelnie zamkniętym opakowaniu w chłodnym i suchym miejscu. Nie dopuszczać do przemrożenia. Podczas pracy zakładać rękawice ochronne. Unikać wdychania pyłu. Unikać kontaktu ze skórą oczami i ubraniem. Po użyciu umyć ręce wodą z mydłem. CHRONIĆ PRZED DZIEĆMI. 1 saszetka zawiera 13g preparatu (1dawkę 13g na 1 miesiąc do 10m 3 wody).

niemieckie środki czystości tanio na KrainaBlasku.eu

( ilość produktów: 123 )

Buzil to znana i renomowana marka produktów oferująca chemię profesjonalną, znajdującą zastosowanie w wielu sektorach rynku czystości i higieny. Preparaty wytwarzane są w Niemczech, choć zaskarbiły sobie sympatię wśród klientów w całej Europie, o czym najlepiej dowodzi powszechność w użytkowaniu przez wiele firm sprzątających w kraju. W asortymencie znajdują się preparaty do mycia sanitariów, przeznaczone do dezynfekcji, mycia gruntownego, mycia bieżącego i pielęgnacji, do przemysłu spożywczego, a także linia produktów o zastosowaniu uniwersalnym. Profesjonalną chemię marki

Profesjonalna niemiecka chemia marki Buzil

Buzil, jaką posiadamy w swojej ofercie, dedykujemy najbardziej wymagającym klientom, którzy oprócz atrakcyjnej ceny zakupu, oczekują wysokiej jakości i wygody użytkowania. Certyfikowany system zarządzania jakością ochroną środowiska najlepiej dowodzi o wysokim standardzie, jakim wyróżnia się marka na tle innych, konkurencyjnych na rynku. A zatem, serdecznie zachęcamy do zapoznania się z pełnym asortymentem marki Buzil, jednocześnie życząc satysfakcji z dokonanych zakupów.

Soft attitude, profesjonalne środki czyszczące bez alergenów

Produkty Soft Attitude – ratunek dla alergików

Sprzątanie domu czy mieszkania, w którym domownicy są alergikami to spore wyzwanie. Większość dostępnych na rynku środków czyszczących nie nadaje się do bezpiecznego używania w takich miejscach – zawierają bowiem mnóstwo czynników alergizujących, które mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie takich osób. Wystarczy odrobina fosforanów, chloru czy nadboranu by wywołać ostrą reakcję alergiczną. Dlatego dobrym pomysłem jest postawienie środki czyszczące bez alergenów – takie jak linia produktów Soft Attiude, która dostępna jest w ofercie naszego sklepu. Linia Soft Attitude to produkty do czyszczenia bez alergenów. Pozbawione są one wszelkich niebezpiecznych substancji, z kolei dzięki zastosowaniu komponentów roślinnych te środki czyszczące bez alergenów są niezwykle skuteczne a jednocześnie nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Szeroki wybór produktów Soft Attitude w sklepie Cleantec

Gama produktów Soft Attitude® powstała z myślą o ekologii, ochronie środowiska naturalnego i wpływie milionów litrów innych środków czystości na otaczającą nas przyrodę. Co więcej, produkty do czyszczenia bez alergenów Soft Attitude powstały by zadbać o zdrowie użytkowników środków czyszczących, zwłaszcza w kontekście możliwych reakcji alergicznych. Produkty te zostały opracowane dzięki osiągnięciom najnowszych technologii, wykorzystując w jak największym stopniu naturalne komponenty pochodzenia roślinnego, a więc surowce odnawialne. W odróżnieniu od tradycyjnych środków czyszczących produkty Soft Attitude® nie zawierają:

EDTA (kwas edetynowy)

kwasu nitrylotrioctowego

fosforanów

polikarboksylanu

chloru

nadboranu

dwuchloroizocyjanuranu sodu

fenoksyetanolu

parabenów

substancji kancerogennych

formolu i formaldehydu

rozpuszczalników

fenolu

silikonu

Soft Attitude to jednak nie tylko profesjonalne środki czyszczące bez alergenów. W dobie wszechobecnego plastiku, który znaleźć można już niemal wszędzie – od lasu w naszym najbliższym otoczeniu, przez organizmy nowonarodzonych dzieci aż po wiecznie skutą lodem Arktykę, te produkty do czyszczenia bez alergenów są pakowane w taki sposób, by nie obciążać nadmiernie środowiska. Opakowania i etykiety podlegają całkowitemu recyklingowi. Co równie ważne, środki te nie są oznaczone jako niebezpieczne (zgodnie z CLP).

Soft Attitude – do każdego pomieszczenia w domu i biurze

Produkty gamy Soft Attitude® znajdują zastosowanie we wszystkich obszarach. Świetnie sprawdzają się w kuchni, gdzie na równi z popularnymi markami, radzą sobie z zaschniętymi plamami po jedzeniu czy smażeniu. Doskonale radzą sobie również w łazience, gdzie skutecznie myją powierzchnie i podłogi, usuwając z nich zacieki z mydła a nawet niewielki osad z kamienia. W naszej ofercie znajdują się także inne ekologiczne środki czystości i ilość ich systematycznie wzrasta. Warto podkreślić, że wszystkie produkty cechuje sprawdzona przez nas skuteczność: łączą one profesjonalną jakość i efektywność z podejściem ekologicznym i wykorzystaniem naturalnych komponentów. Wszystkie oferowane przez nas produkty do czyszczenia bez alergenów są dostępne w ekonomicznych opakowaniach – od niewielkich butelek 750 ml, wyposażonych a atomizery, przez opakowania 1-litrowe, aż po największe pięciolitrowe butelki – idealne do używania w większych przestrzeniach jak chociażby hotele czy restauracyjne kuchnie.

Impregnaty i środki do czyszczenia fug, kostki brukowej 👇

Impregnaty i środki do czyszczenia

Po fugowaniu gresu lub płytek ceramicznych pozostała na ich powierzchni zaprawa, której nie potrafisz zmyć? Możesz ją usunąć, wykorzystując specjalny środek do czyszczenia kafelek. Produkty tego typu zastosujesz nawet po kilku dniach od nałożenia fugi, pozbywając się w ten sposób nieestetycznych pozostałości spoiny.

Jeśli natomiast fugi pomiędzy płytkami w Twoim domu nie wyglądają już dobrze – straciły swój kolor albo są na nich plamy – możesz je odświeżyć. Wystarczy, że wykorzystasz środek do czyszczenia fug. Preparat ten nadaje się zarówno w przypadku spoiny pomiędzy płytkami ściennymi, jak i płytkami podłogowymi. Dzięki temu odnowisz jej wygląd, usuwając znajdujące się na niej zabrudzenia, np. tłuszcz, osad, rdzę.

Oprócz wymienionych produktów sklep internetowy LUBAR oferuje m.in.:

impregnat do drewna, kostki brukowej, betonu, fug, cegły

płyny do mycia kostki brukowej, usuwania silikonu, farby

zmywacz do silikonu

środki grzybobójcze do ścian

Wszystkie te produkty znajdziesz online w kategorii „chemia budowlana”. Równie dobrze jednak zakupisz je stacjonarnie – zapraszamy do odwiedzenia naszej centrali w Rybniku oraz naszych oddziałów w województwie śląskim.

Impregnaty i środki do czyszczenia kostki brukowej i klinkieru – zadbaj o ich wygląd

LUBAR to hurtownia budowlana o bogatym asortymencie, który obejmuje kilkanaście tysięcy produktów. Wśród nich proponujemy m.in. różnorodne impregnaty i środki do czyszczenia. Ich zastosowanie jest szerokie – wykorzystasz je nie tylko w domu, ale także na zewnątrz. Dzięki temu Twój taras, podjazd, obejście czy cokół będą prezentować się schludnie, a plamy i wykwity nie będą Cię martwic i denerwować.

Kostka brukowa to materiał, który zwykle kupuje się z myślą o tym, aby użytkować go przez dłuższy czas. Użytkowanie to może jednak wiązać się np. z powstawaniem tłustych plam przy okazji rodzinnego grilla na tarasie czy plam olejowych kapiących spod samochodu lub kosiarki na wybrukowany podjazd. Warto wtedy sięgnąć po płyn do mycia kostki brukowej w postaci czyściku oraz zmywacz do plam olejowych i je usunąć. Pozwoli to utrzymać bruk w dobrej kondycji.

Podobnie sprawa wygląda z klinkierem, który dosyć często stosuje się na cokół wokół domu. Jeśli powstaną na nim wykwity, można zastosować czyścik do klinkieru, który zakupisz w LUBAR w różnych pojemnościach w zależności od Twoich potrzeb. Warto także zabezpieczyć płytki klinkierowe, stosując dedykowany do tego impregnat do klinkieru, np. w formie oleju. Umożliwi Ci to oszczędzić sobie czasu i pracy na przyszłość.

Płyny i środki grzybobójcze – zapobiegaj lub pozbądź się pleśni w domu

Dużym i uciążliwym problemem jest pleśń na ścianie – przyczyny jej powstawania są różne, zwykle jednak wiążą się z obecnością wilgoci. Zastanawiasz się, jak pozbyć się pleśni? LUBAR sklep online oferuje środki grzybobójcze do ścian różnych marek. Wybierz ten, którego cena i sposób użycia najbardziej Ci odpowiadają.

Niektóre z nich możesz zastosować również na zewnątrz budynku. Dzięki temu wystarczy zakupić tylko jeden preparat do dwóch zastosowań, oszczędzając pieniądze. Pamiętaj, że możesz również zadziałać profilaktyczne i wcześniej zabezpieczyć powierzchnie przed rozwojem grzybów, wykorzystując odpowiednie preparaty z zakresu chemii budowlanej.

Sprawdź już teraz wszystkie nasze propozycje, które obejmują skuteczne impregnaty i środki do czyszczenia w przystępnych cenach i zadbaj o swój dom wewnątrz i na zewnątrz.

키워드에 대한 정보 obejrzyj etykiety znajdujących się w domu środków do czyszczenia

다음은 Bing에서 obejrzyj etykiety znajdujących się w domu środków do czyszczenia 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  S 로 시작 하는 멋진 단어 | S로 시작하는 단어 | 아하 파닉스송 | A-Ha Phonics Song I 1889 명이 이 답변을 좋아했습니다
See also  학원 관리 솔루션 | 학원관리솔루션 💗출결버스💗 학원어플 사용법 모든 답변

See also  라면 3 개 물양 | 참신한 라면물조절, 실패없는 방법 Best5(라면2개 물) 모든 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Rewolucja w zdrowym sprzątaniu, probiotyki w środkach czystości

  • mądrababcia
  • silvertv
  • telewizja

Rewolucja #w #zdrowym #sprzątaniu, #probiotyki #w #środkach #czystości


YouTube에서 obejrzyj etykiety znajdujących się w domu środków do czyszczenia 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Rewolucja w zdrowym sprzątaniu, probiotyki w środkach czystości | obejrzyj etykiety znajdujących się w domu środków do czyszczenia, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment