Wymiana Dysku Na Ssd W Laptopie | Jak Wymienić Dysk I Przenieść Dane Z Dysku Hdd Na Ssd W Laptopie? 18048 좋은 평가 이 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “wymiana dysku na ssd w laptopie – Jak wymienić dysk i przenieść dane z dysku HDD na SSD w laptopie?“? 다음 카테고리의 웹사이트 th.taphoamini.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: th.taphoamini.com/wiki. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 benchmarkpl 이(가) 작성한 기사에는 조회수 75,154회 및 좋아요 883개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

wymiana dysku na ssd w laptopie 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Jak wymienić dysk i przenieść dane z dysku HDD na SSD w laptopie? – wymiana dysku na ssd w laptopie 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

► Więcej o dyskach ssd: https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/jak-wymienic-dysk-w-laptopie-na-ssd-poradnik.html
► Subskrybuj: http://www.benchmark.pl/t/sub
Produkty zaprezentowane w filmie:
Samsung SSD 870 QVO
https://www.benchmark.pl/produkt/samsung-ssd-870-qvo-1-tb
Samsung SSD 860 EVO
https://www.benchmark.pl/produkt/samsung-ssd-860-evo-250-gb

wymiana dysku na ssd w laptopie 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Wymiana dysku w laptopie – o tym musisz wiedzieć!

Jako że komputery przenośne często są transportowane, istotnym aspektem jest również trwałość. Dyski SSD są trwalsze od HDD, chociażby ze względu na brak …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.mediaexpert.pl

Date Published: 12/16/2021

View: 6137

Jak wymienić dysk w laptopie? – Rnew.pl

W tym tekście omawiamy wymianę dysku HDD na SSD oraz SSD na SSD. Co więcej, opisujemy tę procedurę krok po kroku, zarówno w kontekście …

+ 여기에 보기

Source: rnew.pl

Date Published: 5/22/2022

View: 1662

Jak wymienić dysk SSD w laptopie i przenieść swoje cenne …

Wymiana dysku na SSD jest czynnością prostą, nieskomplikowaną, … Nowy SSD w naszym laptopie to dysk NVMe Samsung 980, więc do migracji danych wykorzystamy …

+ 여기에 자세히 보기

Source: samsungssd.wp.pl

Date Published: 6/22/2021

View: 6955

Wymiana dysku na SSD – jak przyspieszyć laptopa?

Wymień dysk twardy HDD na nowy dysk SSD. Taka modernizacja sprawi, że Twój laptop lub komputer zacznie pracować praktycznie jak nowy ze sklepu. Jeśli Twój …

+ 더 읽기

Source: www.xdr.pl

Date Published: 6/18/2021

View: 5909

Wymiana dysku HDD na SSD w starszym sprzęcie

3,5 calowego dysku do laptopa nie włożymy, natomiast 2,5” do komputera stacjonarnego już tak ? Wady i zalety HDD. Niewątpliwą zaletą dysków twardych jest ich …

+ 여기에 더 보기

Source: kdata.pl

Date Published: 7/10/2022

View: 9806

Jak wymienić dysk w laptopie – PORADNIK

Wymiana dysku SSD od czego zacząć. Sama wymiana dysku nie jest trudna, a do jej przeprowadzenia będziemy potrzebowali jedynie śrubokręta oraz …

+ 여기에 자세히 보기

Source: laurem.pl

Date Published: 2/1/2021

View: 3555

Wymiana dysku na SSD – co daje i jak to zrobić? – NANO

Odłącz laptopa od zasilacza, upewnij się, że laptop … W przypadku wymiany na dysk M.2 SSD należy …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: nano.komputronik.pl

Date Published: 8/23/2022

View: 3861

주제와 관련된 이미지 wymiana dysku na ssd w laptopie

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Jak wymienić dysk i przenieść dane z dysku HDD na SSD w laptopie?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Jak wymienić dysk i przenieść dane z dysku HDD na SSD w laptopie?
Jak wymienić dysk i przenieść dane z dysku HDD na SSD w laptopie?

주제에 대한 기사 평가 wymiana dysku na ssd w laptopie

  • Author: benchmarkpl
  • Views: 조회수 75,154회
  • Likes: 좋아요 883개
  • Date Published: 2020. 12. 8.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=0o3eFf3dCgg

Czy można wymienić dysk HDD na SSD w laptopie?

Jeśli przenosisz dysk HDD na SSD, może być konieczne zainstalowanie odpowiednich sterowników. Jeżeli dysk SSD podpięty jest do złącza SATA, nie trzeba tego robić, jednak w przypadku modeli M. 2 lub PCI-E (NVMe), są one czasem potrzebne.

Czy wymiana dysku z HDD na SSD przyśpieszy laptopa?

Wymiana dysku na SSD w starszym komputerze lub laptopie przyspieszy jego działanie wielokrotnie. System operacyjny uruchomi się praktycznie po naciśnięciu przycisku POWER, a Ty będziesz mógł cieszyć się osiągami nowych laptopów za ułamek ceny zakupu.

Ile kosztuje wymiana dysku HDD na SSD w laptopie?

Wymiana dysku twardego na nowy z zakupem 80 – 150 zł

Wymiana dysku na SSD w laptopie oraz przeniesienie systemu przyspieszy laptopa nawet 2-3 krotnie.

Czy każdy dysk SSD pasuje do każdego laptopa?

Na ostateczną decyzję związaną z wyborem odpowiedniego dysku SSD wpływa szereg czynników związanych z jego szczegółową specyfikacją. Nie każdy element będzie pasował do Twojego komputera, więc zanim dokonasz zakupu, sprawdź, czy komponent jest kompatybilny z laptopem pod względem połączenia oraz odpowiedniej mocy.

Czy warto zamontować dysk SSD do starego laptopa?

W starych modelach laptopów używane są jednak dyski HDD, które są bardziej pojemne, ale także bardzo powolne. Dlatego też dysk SSD do starego laptopa może być idealnym rozwiązaniem na problem z szybkością działania urządzenia.

Czy opłaca się wymienić dysk na SSD?

Warto mieć dysk SSD – podsumowanie

Pomimo mniejszej pojemności (w zbliżonej cenie) dysków SSD wymiana dysku na SSD w starszym, kilkuletnim komputerze/laptopie jest tego warta. To działanie zdecydowanie może nadać takiemu notebookowi drugie życie.

Czy dysk SSD poprawia szybkość internetu?

Przewagą dysków SSD nad nośnikami HDD jest również wyższa prędkość transferu danych. Przenoszenie dużych plików, uruchamianie systemu operacyjnego oraz zainstalowanych aplikacji z użyciem dysku SSD zajmuje ułamek czasu, w porównaniu do dysku talerzowego. A właśnie na to zwraca uwagę przeciętny użytkownik komputera.

Co daje zmiana dysku na SSD?

Dyski SSD nie posiadają elementów mechanicznych. Są więc bardzo ciche i zużywają znacznie mniej energii od dysków talerzowych. Ponadto nowoczesne dyski SSD są najczęściej znacznie szybsze od dysków talerzowych. Nasz komputer będzie pracował wydajniej z takim dyskiem.

Czy dużo daje dysk SSD?

Niestety nie w dużym zakresie, ale to nie oznacza, że jest dla gracza nieopłacalnym wyborem. Dysk SSD może odrobinę przyspieszać wczytywanie się gry, jak również kolejnych lokacji, co ogólnie poprawia komfort rozgrywki, ale nie jest to spektakularne przyspieszenie.

Czy po wymianie dysku trzeba instalować Windowsa?

Odpowiedzi (4)  Możesz spokojnie, bez obaw zainstalować system Win10 na nowym dysku. Twój system aktywuje się po uzyskaniu połączenia z Internetem.

Kiedy dysk jest do wymiany?

Żywotność dysków twardych jest uzależniona od bardzo wielu czynników. Zazwyczaj przyjmuje się, że dysk może w normalnych warunkach działać beż żadnych awarii i zagrożenia utratą danych przez około trzy lata. Zależy to jednak także od producenta oraz specyfikacji danego modelu.

Ile za wymiane dysku?

Wymiana klawiatury: od 50zł do 250zł Wymiana inwertera: od 70zł do 120zł Wymiana / dodanie pamięci RAM: od 30zł do 150zł Wymiana dysku twardego: od 30zł do 100zł

Czy 256 GB SSD to dużo?

256GB jest dobrym rozwiązaniem dla mało wymagających użytkowników oraz osób, które korzystają również z innego, większego dysku (np. terabajtowego HDD). To ilość, która spokojnie obsłuży system i kilka podstawowych programów, zostawiając przy tym sporo miejsca na aktualizacje i dane – zdjęcia, dokumenty etc.

Ile kosztuje nowy dysk do laptopa?

Tradycyjne dyski HDD zapewniają odpowiednią ilość miejsca, a przy tym kosztują znacznie mniej niż dyski SSD o zbliżonej pojemności. Dla przykładu, dysk HDD 1 TB można już kupić za około 260 zł, podczas gdy dysk SSD o pojemności 1 TB kosztuje co najmniej 550 zł.

O co chodzi z dyskiem SSD?

Dyski SSD do laptopa działają w zdecydowanie sprawniejszy sposób – za pomocą pamięci flash, zapewniającej większe bezpieczeństwo i jakość zapisu. Co więcej, ich konstrukcja nie zawiera żadnych ruchomych, podatnych na wibracje elementów, co w przypadku tak mobilnych urządzeń jak laptopy jest niezwykle pomocne.

Jak przenieść dane z HDD na SSD?

Przeniesienie systemu z HDD na SSD

Najpopularniejszą metodą na to, aby przenieść system na inny dysk, jest tak zwane klonowanie dysku systemowego. Proces ten polega na kopiowaniu całej zawartości jednego dysku twardego (lub partycji) na drugi 1:1. Dzięki temu możemy uruchomić system operacyjny z nośnika docelowego.

Czy dysk SSD pasuje do każdego komputera?

są dwa rodzaje dysków jeden jest 2,5″ drugi 1,8″ <- te mogą (i nie będą) pasować zamiennie. Jeśli na 100% masz 2,5″ to możesz mieć złącze IDE lub SATA. Jeśli chodzi o Samsung N150, jest tam dysk SATA, czyli dyski SSD 2,5″ ze złączem SATA będą pasowały do Twojego komputera.

Ile kosztuje wymiana dysku twardego w laptopie?

Wymiana inwertera: od 70zł do 120zł Wymiana / dodanie pamięci RAM: od 30zł do 150zł Wymiana dysku twardego: od 30zł do 100zł Wymiana uszkodzonej matrycy LCD: od 80zł do 150zł

Jak przenieść system na dysk SSD?

Aby to zrobić, musisz najpierw przygotować dysk SSD i wykonać kopię zapasową wszystkich ważnych danych. Następnie wybierz niezawodne narzędzie do migracji systemu operacyjnego – EaseUS Partition Master. Następnie możesz rozpocząć migrację systemu Windows 10 na dysk SSD.

Jak wymienić dysk w laptopie?

Niemal każdy komputer wymaga raz na jakiś czas wymiany dysku. Dzięki temu sprzęt działa o wiele szybciej, a do tego ma większą pojemność. Ze względu na to, że pliki zajmują coraz więcej miejsca, wymiana nośnika danych jest w pewnym momencie niezbędna. Jak się okazuje, nie jest to jednak takie trudne – wystarczy śrubokręt i odrobina wiedzy na ten temat.

Jeśli nie chcesz zanosić komputera do serwisu i zamierzasz spróbować wymienić dysk samodzielnie, idealnie trafiłeś. W tym tekście omawiamy wymianę dysku HDD na SSD oraz SSD na SSD. Co więcej, opisujemy tę procedurę krok po kroku, zarówno w kontekście komputera stacjonarnego, jak i dysków w laptopie. Dodatkowo uwzględniliśmy również instrukcję migracji danych, którą mogą wykonać nawet początkujący użytkownicy. Na wstępie opisujemy pokrótce podstawowe informacje na temat dysku HDD, SSD oraz SSHD.

Jaki rodzaj dysku wybrać?

Dysk to element komputera, który magazynuje całą cyfrową treść, a więc zdjęcia, dokumenty, programy, filmy, muzykę itd. Istnieją trzy podstawowe rodzaje dysków: HDD, SSD oraz SSHD. Każdy z nich może być wewnętrzny lub zewnętrzny. Można korzystać tylko z jednego bądź z obu – w zależności od własnych potrzeb i preferencji.

Dysk HDD

Dysk HDD to klasyczny dysk talerzowy, określany też mianem „dysku twardego” lub „dysku magnetycznego”. Przez ponad dwie dekady korzystaliśmy z reguły właśnie z niego, a niektórzy robią to także i dziś. Dysk HDD może mieć różny format, w zależności od przeznaczenia. Najmniejsze dyski tego typu mają pojemność 160 GB.

Działanie dysku HDD

Działanie dysku HDD bazuje na tej samej technologii, na których kiedyś opierało się dawniej działanie kaset magnetofonowych. Składa się on z kilku szklanych talerzy, które pokryte są materiałem ferromagnetycznym – zamontowane są one na osi silniczka elektrycznego. Na materiale tym zapisywane są wszystkie dane. Po uruchomieniu komputera dysk zaczyna się poruszać przy pomocy specjalnej głowicy elektromagnetycznej – identycznej jak w odtwarzaczach CD. Dzięki temu dane mogą odczytywane lub zapisywane. Cały dysk znajduje się w aluminiowej obudowie.

Zalety dysku HDD

Głównym atutem dysku HDD jest to, że bez problemu można znaleźć model o dużej pojemności, sięgającej nawet 14 TB. W parze z dużą pojemnością idzie też atrakcyjna cena. Przykładowo, dysk HDD o pojemności 1 TB można zakupić obecnie za 150 zł, podczas gdy dysk SSD o tej samej pojemności kosztuje 450 zł – różnica jest więc bardzo duża.

Wady dysku HDD

Prędkość zapisu i odczytu jest na dysku HDD znacznie niższa niż na SSD. Ponadto, dysk HDD – ze względu na budowę – o wiele łatwiej jest zniszczyć. Posiada on bowiem ruchome elementy, które mogą ulegać uszkodzeniom mechanicznym. Problem ten dotyczy zwłaszcza dysków zewnętrznych, które często się przenosi, tymczasem wystarczy upadek na ziemię, aby przestały one działać. W celu zachowania odpowiedniej wydajności konieczne są też częste defragmentacje. Ponadto, dysk HDD pracuje głośniej niż SSD, jest mniej wydajny, a do tego zużywa więcej energii.

Rodzaje dysku HDD

Dysk HDD można podzielić pod względem formatu na kilka rodzajów.

Dysk 2,5’’ – wykorzystywany jest w laptopach oraz jako przenośny magazyn danych.

– wykorzystywany jest w laptopach oraz jako przenośny magazyn danych. Dysk 3,5’’ – jest o wiele większy niż dysk 2,5’’, wykorzystuje się go w komputerach stacjonarnych.

– jest o wiele większy niż dysk 2,5’’, wykorzystuje się go w komputerach stacjonarnych. Dysk 1,8’’ – najmniejszy i najmniej popularny typ dysku, bardzo trudno jest go znaleźć w sklepach.

Kupując dysk HDD, warto zwrócić uwagę na jego prędkość.

5400 obr/min – taki dysk sprawdzi się głównie jako magazyn danych, jego atutem jest niska cena.

– taki dysk sprawdzi się głównie jako magazyn danych, jego atutem jest niska cena. 7200 obr/min – dysk o większej wydajności i szybszym transferze, lepiej sprawdzi się w codziennym użytkowaniu od swojego poprzednika.

Dysk SSD

Dysk SSD, zwany też „dyskiem półprzewodnikowym”, to typ pamięci masowej, na którym zapisywane są różne informacje, np. system operacyjny, programy, zdjęcia, filmy, dokumenty itd. Coraz częściej zastępuje on dysk HDD. Dlaczego? Wyjaśniamy poniżej.

Działanie dysku SSD

Dysk SSD bazuje na całkowicie innej, nowoczesnej pamięci typu NAND Flash – są to półprzewodnikowe kości, składające się z elektronicznych komórek, które przechowują wartości zero-jedynkowe. Konstrukcja dysku SSD bardziej przypomina pendrive niż dysk HDD. Za odczytywanie informacji odpowiada kontroler z pamięcią podręczną. Z samą płytą główną dysk SSD łączy się przy pomocy złącza. Nie ma też żadnych elementów ruchomych – dzięki temu jest mniej podatny na uszkodzenia. Cały dysk umieszczony jest na płytce PCB i w zależności od formatu może mieć obudowę lub nie.

Zalety dysku SSD

Przede wszystkim dysk SSD działa o wiele szybciej niż dysk HDD, a prędkość odczytu i zapisu danych wynosi w nim od 250 do 1000 MB/s, a nawet więcej. Im jest ona wyższa, tym lepiej dla Twojego komputera. Najlepsze modele mają obecnie pojemność 4 TB, najsłabsze natomiast – 128 GB.

Dysk SSD jest o wiele bardziej wydajny niż dysk HDD, co łatwo zauważyć już przy włączaniu komputera. Czas dostępu do pliku wynosi w nim mniej niż 1 ms, podczas gdy w dysku HDD wynosi on zwykle 10-20 ms. Dzięki temu, że nie ma w nim ruchomych elementów, o wiele ciszej działa – to pozwala z kolei maksymalnie skupić się na wykonywanych zadaniach. Jest również o wiele mniej podatny na uszkodzenia i upadki oraz wolniej się nagrzewa. Jest w stanie pracować w temperaturach od -45°C do + 85°C. Nie wymaga też ciągłych defragmentacji. Ważne jest również to, że dysk SSD zużywa mniej energii, dzięki czemu bateria działa dłużej.

Wady dysku SSD

Największą wadą dysków SSD jest wysoka cena, jednak w rzeczywistości jest ona coraz niższa. Warto też zaznaczyć, że żywotność nośników SSD jest ograniczona – każda komórka w tym dysku ma ograniczoną liczbę zapisów. Jednak, tak naprawdę, nie należy się tym zbytnio przejmować. Wynika to z tego, że obecnie produkowane dyski SSD są w stanie pracować przez kilkanaście lat, i to nawet podczas intensywnego użytkowania. Co więcej, nawet jeśli dysk półprzewodnikowy przestanie mieć możliwość zapisu danych, nadal będzie mógł je odczytywać.

Rodzaje dysku SSD

Dysk SSD można podzielić – pod względem formatu – na następujące rodzaje.

Dysk 2,5’’ – posiada lekką obudowę, wykorzystuje się go zarówno w laptopach, jak i komputerach stacjonarnych. Przyłącza się go do złącza SATA. Najczęściej występuje w wersji z pamięcią 256 GB – pozwala ona na szybkie uruchamianie systemu oraz przechowywanie danych. Można go zakupić za stosunkowo niewielką cenę, a do tego łatwo się go montuje.

– posiada lekką obudowę, wykorzystuje się go zarówno w laptopach, jak i komputerach stacjonarnych. Przyłącza się go do złącza SATA. Najczęściej występuje w wersji z pamięcią 256 GB – pozwala ona na szybkie uruchamianie systemu oraz przechowywanie danych. Można go zakupić za stosunkowo niewielką cenę, a do tego łatwo się go montuje. Dysk M.2 – najpopularniejszy typ dysku, posiadający format karty. Nie ma obudowy, jego gabaryty są mniejsze w porównaniu do dysku SSD SATA, dlatego idealnie pasuje do ultrabooków. Jest montowany bezpośrednio na płycie głównej. Nie wymaga dodatkowych kabli sygnałowych i zasilających, które powodują zakłócenie przepływu powietrza. Obecnie nie jest już droższy od dysku 2,5’’, a jego parametry techniczne są jednak o wiele lepsze. Obsługuje on zarówno złącze SATA, jak i PCI-E. oraz występuje w wielu różnych wariantach. Z wyglądu jest podobny do kości pamięci RAM, jest również o wiele bardziej skomplikowany w montażu i droższy niż dysk 2,5’’. Wyróżnia go jednak większa szybkość działania – nie bez powodu cieszy się obecnie największą popularnością. Doskonale sprawdza się zarówno podczas pracy, jak i rozrywki. Występuje w pięciu różnych formatach (2230, 2242, 2260, 2280, 22110), przy czym pierwsze dwie cyfry oznaczają szerokość, a kolejne – długość. Warto to wziąć pod uwagę przed zakupem i sprawdzić, jaka jego wielkość zmieści się na płycie głównej. Od pewnego czasu dysk M.2 jest dostępny również w wersji z radiatorem, który odpowiada za chłodzenie.

Typy dysku SSD można podzielić również ze względu na interfejs.

SATA – jeszcze do niedawna był to najpopularniejszy typ dysku. Mimo że jego ostatnia wersja SATA 6.0 Gb/s, określana też mianem „SATA III” pojawiła się na rynku w 2009 r., wciąż jest często spotykanym złączem na płytach głównych. Jest to jednak stosunkowo wolny interfejs i mimo że sprawdzi się u większości użytkowników, nie spełni swojego zadania w stacjach roboczych oraz urządzeniach specjalistycznych. Jego ograniczenia można zauważyć już przy obróbce grafiki i filmów wideo, a także przy kopiowaniu plików o dużych rozmiarach. Dyski z SATA III można podpinać także i do starszych płyt głównych, z interfejsem SATA-II.

– jeszcze do niedawna był to najpopularniejszy typ dysku. Mimo że jego ostatnia wersja SATA 6.0 Gb/s, określana też mianem „SATA III” pojawiła się na rynku w 2009 r., wciąż jest często spotykanym złączem na płytach głównych. Jest to jednak stosunkowo wolny interfejs i mimo że sprawdzi się u większości użytkowników, nie spełni swojego zadania w stacjach roboczych oraz urządzeniach specjalistycznych. Jego ograniczenia można zauważyć już przy obróbce grafiki i filmów wideo, a także przy kopiowaniu plików o dużych rozmiarach. Dyski z SATA III można podpinać także i do starszych płyt głównych, z interfejsem SATA-II.

mSATA – miniaturowa i bardzo lekka wersja SATA III, która wykorzystuje to samo pasmo komunikacyjne. Zaprojektowana została z myślą o urządzeniach mobilnych – często można ją spotkać w notebookach i komputerach mini-PC. Jej maksymalna przepustowość to 600 MB/s. W przeciwieństwie do SATA nie trzeba do niej podłączać kabli zasilających ani transmisyjnych. Jest rzadko dziś wykorzystywana.

PCI-Express – typ dysku, określany czasem mianem „PCI-E” lub „AIC” od „Add-in-Card”. Również cieszy się dużą popularnością, jego zaletą jest najwyższa wydajność, a jednocześnie jest to najdroższa opcja na rynku. Szybkość wymiany danych jest zależna od szybkości gniazda PCI-E, jednak przepustowość jest tutaj dużo wyższa niż w przypadku dysków SATA. Taki dysk występuje jedynie w komputerach stacjonarnych. Doskonale sprawdzi się w zaawansowanych technologicznie stacjach roboczych.

Jak już powiedzieliśmy, dysk SSD bazuje na pamięci NAND Flash – ta występuje jednak w trzech różnych odmianach.

TLC (ang. Triple Level Cell) = najtańsza, jednak jednocześnie najwolniejsza i najmniej trwała technika wykorzystywana w dyskach SSD, pozwala na przechowywanie w jednej komórce trzech bitów danych.

= najtańsza, jednak jednocześnie najwolniejsza i najmniej trwała technika wykorzystywana w dyskach SSD, pozwala na przechowywanie w jednej komórce trzech bitów danych. MLC (ang. Multi Level Cell) – dysk oparty na tych kościach jest trwalszy i szybszy od tego na kościach TLC, w pojedynczej komórce zapisują się – w tym przypadku – dwa bity informacji.

– dysk oparty na tych kościach jest trwalszy i szybszy od tego na kościach TLC, w pojedynczej komórce zapisują się – w tym przypadku – dwa bity informacji. SLC (ang. Single Level Cell) – rozwiązanie, w którym każda komórka przechowuje pojedynczy bit informacji, jest ono najwydajniejsze i najtrwalsze, jednak jednocześnie najdroższe.

Jeśli dysponujesz sporym budżetem, polecamy zainwestować w dyski bazujące przynajmniej na technologii MLC.

Dysk SSHD

Oprócz dwóch podstawowych rodzajów dysków, możemy też wyróżnić dysk SSHD – dysk hybrydowy, który stanowi połączenie dysku HDD oraz SSD i łączy zalety obu tych technologii.

Działanie dysku SSHD

Dysk SSHD posiada bardzo charakterystyczną budowę: składa się zarówno z dysku HDD i jego talerza magnetycznego, jak i z pamięci dysku SSD – jej celem jest przyspieszenie odczytu i zapisu danych. Kiedy z niego korzystamy, kontroler uczy się, z których danych korzystamy najczęściej, a następnie umieszcza je w niewielkiej pamięci SSD. Jednocześnie, zwykle ma on sporą pojemność – tak jak większość dysków HDD.

Zalety dysku SSHD

Dzięki specjalnej konstrukcji dysku można przyspieszyć niektóre operacje na komputerze, takie jak np. uruchamianie systemu, odczytywanie plików czy też wczytywanie gier. Dysk SSHD wyróżnia się bowiem krótkim czasem odczytu danych, podobnym do tego na dysku SSD.

Jest on o wiele wydajniejszy niż dysk HDD i zapewnia dużo większą pamięć. Jednocześnie taki dysk można kupić za stosunkowo niską cenę. Hybrydowy dysk ma również kompaktową budowę, dzięki czemu z powodzeniem można korzystać z niego nawet w laptopach.

Wady dysku SSHD

O ile czas odczytu danych jest na dysku SSHD dość krótki, o tyle czas zapisu jest porównywalny do tego na dysku HDD – przenoszenie i zapisywanie plików będzie więc trwało mniej więcej tyle samo. Dysk SSHD jest też bardziej narażony na uszkodzenia niż SSD – wynika to z tego, że w jego konstrukcji znajdują się ruchome elementy. Dyski tego typu pracują również głośniej niż dyski SSD i mogą się szybciej od nich nagrzewać, w wyniku czego czas pracy komputera ulega skróceniu. Ze względu na coraz bardziej konkurencyjne ceny dysków SSD, niewiele osób decyduje się dziś na dysk hybrydowy.

Jaką pojemność dysku wybrać?

Zasada jest prosta: im większa pojemność dysku, tym wyższa wydajność komputera. Należy pamiętać, że wiąże to się jednak również z wyższą ceną. Mówi się, że 480-512 GB to dzisiaj optymalny wybór – zwykle taki dysk jest w stanie przechować większość danych. Jeżeli potrzebujesz jednak większego dysku, warto zaopatrzyć się dodatkowo w dysk zewnętrzny HDD. Mniej wymagający użytkownicy, którzy chcą zaoszczędzić, zadowolą się z kolei dyskiem SSD o pojemności 120 GB.

Jak wygląda proces wymiany dysku?

Poniżej opisujemy instrukcję wymiany dysku w różnych wariantach. Pamiętaj, że na samym początku należy sprawdzić, czy dany dysk pasuje do reszty podzespołów. Przed samą wymianą dysku zrób również jego kopię zapasową i zadbaj o sklonowanie danych – czynności te opisujemy w kolejnym podrozdziale.

Ważne jest również, aby dobrać odpowiedni śrubokręt. Aby odkręcić śrubki w komputerze stacjonarnym, odpowiedni w większości przypadków będzie klasycznych model krzyżakowy. W laptopach śrubki są jednak często dużo mniejsze, dlatego przyda się raczej śrubokręt krzyżakowy z cienkim grotem, śrubokręt gwiazdkowy bądź śrubokręt typu torx. Jeszcze lepiej, jeśli śrubokręt jest namagnesowany – znacznie to ułatwia uchwycenie łba śruby.

Wymiana dysku w laptopie

Poniżej podajemy ogólną instrukcję dotyczącą wyjmowania dysku w laptopie. Pod nią dodajemy informacje na temat tego, co należy robić po wykonaniu tej czynności w przypadku dysku HDD i SSD.

Na początku należy wyciągnąć baterię. Aby to zrobić, odblokuj blokadę, która zabezpiecza komputer przed jej wysunięciem. Przetrzymaj zatrzask trzymający baterię i delikatnie wysuń ją z laptopa. Znajdź pokrywę dysku twardego – najczęściej jest ona oznaczona ikonką walca. Odkręć śrubki, dzięki którym pokrywa jest przymocowana. Pamiętaj, że czasem obudowa jest dodatkowo zabezpieczona zatrzaskami. Następnie ściągnij pokrywę. Przed sobą powinieneś zobaczyć komorę z dyskiem w kieszeni laptopa. Jeżeli jest taka potrzeba, odkręć znajdujące się wewnątrz śrubki, dzięki którym kieszeń jest przymocowana do wnętrza komputera. W niektórych laptopach nie trzeba wykonywać tego kroku i wystarczy wysunąć dysk HDD z dedykowanego dla niego w obudowie miejsca.

Kiedy odkręcisz dysk, wyciągnij go, korzystając z taśmy przymocowanej do kieszeni dysku. Sprawdź, czy kieszeń na pewno została odkręcona. Wyciągnij dysk pewnym ruchem, ale bez użycia zbytniej siły. Kiedy wyciągniesz kieszeń z dyskiem, odkręć dysk, który jest przymocowany przy pomocy czterech śrubek. Następnie wyciągnij dysk z kieszeni.

Wymiana dysku HDD na większy HDD w laptopie

Po wykonaniu wyżej wymienionych rozpocznij montaż obudowy nowego dysku.

Następnie skręć komputer, wykonując podane wyżej kroki w odwrotnej kolejności.

Wymiana dysku SSD na większy HDD w laptopie

Po wykonaniu wyżej wymienionych czynności w przypadku dysku SSD sprawa nieco się komplikuje. Kolejne kroki uzależnione są od tego, czy dysk obsługuje protokół SATA czy NVMe (standard komunikacyjny oparty na interfejsach PCI-E). Zanim zakupisz określony typ dysku, sprawdź, czy na pewno będzie on kompatybilny z laptopem. Możesz w tym celu zajrzeć do jego specyfikacji technicznej lub zerknąć na gniazdo M.2 zamontowane na płycie głównej komputera. Protokoły SATA i NVMe różnią się między sobą wcięciami, które określane są również mianem „kluczy”. W obu przypadkach wystarczy jednak włożyć płytkę drukowaną do gniazda płyty głównej, a następnie ją przykręcić. Następnie skręć komputer. Zainstaluj system operacyjny lub odtwórz go z obrazu kopii zapasowej,

Wymiana dysku HDD na SSD w laptopie>

Po wykonaniu powyższych czynności, w miejscu dysku HDD zamontuj dysk SSD. Ze względu na to, że jest on zwykle nieco mniejszy od HDD, do zestawu producenci często dodają nakładkę pogrubiającą, która ma postać samoprzylepnej ramki. Przykręć śrubki i zamknij tylną klapę laptopa. Umieść baterię w odpowiednim miejscu i uruchom komputer.

Wymiana dysku HDD na HDD i SSD w komputerze stacjonarnym

Zastanawiasz się jak rozpocząć wymianę dysku HDD na HDD lub SSD w komputerze stacjonarnym? Poniżej opisujemy całą procedurę na kilku przykładach. Poniżej opisujemy kroki, które trzeba wykonać w każdym przypadku – inne zależą już tylko od danego typu dysku.

Na początku, tak jak i w przypadku laptopa, należy dostać się do wnętrza obudowy. W tym celu wyłącz zasilanie. Przy okazji możesz odpiąć również resztę okablowania – dzięki temu będzie Ci wygodniej pracować. Usuń boczny panel obudowy, odkręcając śrubki z jego tylnej części – dlatego warto sobie przygotować śrubokręt. Przy niektórych obudowach nie będzie to nawet konieczne – wystarczy zdjąć boczny panel, przesuwając go najpierw do tyłu. Wykonaj kroki opisane przy każdym rodzaju dysku. Na końcu zamknij obudowę, podepnij wszystkie przewody, które wcześniej odłączyłeś i uruchom komputer. W następnej kolejności zainstaluj nowy system bądź sklonuj go z poprzedniego dysku.

Wymiana dysku HDD na HDD w komputerze stacjonarnym

Znajdź dysk. Powinien on mieścić się w jednej z zatok montażowych na przodzie obudowy. Niektóre modele dysków wkładane są od boku, inne natomiast – wsuwane od środka obudowy. Mogą być one również inaczej zamontowane – mogą one być wsuwane w swego rodzaju „tackach” do zatoki, przykręcone do niej bezpośrednio bądź zatrzaskiwane w określonym miejscu. Usuń dwa przewody: szerszy, czyli zasilający, oraz węższy, czyli SATA. Zdarza się, że w szczególnie wiekowych komputerach dyski bazują na taśmach ATA – w takich przypadkach konieczna może być wymiana całej płyty głównej, ewentualnie skorzystanie ze specjalnych, przeznaczonych do tego adapterów. Wykręć obecny dysk i zastąp go obecnym, wykonując wszystkie kroki w odwrotnej kolejności.

Wymiana dysku HDD na SSD w komputerze stacjonarnym

Wymiana na dysk 2,5’’

Po usunięciu panelu bocznego i wykręceniu dysku według powyższych instrukcji, jeśli masz odpowiednio szeroką zatokę montażową, zainstaluj w niej nowy dysk. Jeśli jednak jest ona zbyt szeroka, wykorzystaj ramki lub sanki do montażu. W dysku SSD 2,5’’ występują identyczne złącza, co w dysku HDD. Dzięki temu wystarczy, że podepniesz dwa przewody i zamkniesz obudowę.

Wymiana na dysk SSD ze złączem PCI-Express lub M.2

Oba rodzaje dysków są instalowane bezpośrednio na płycie głównej.

Dysk ze złączem PCI-Express

Po usunięciu panelu bocznego i wykręceniu dysku według powyższych instrukcji, zainstaluj dysk PCI-Express. Aby to zrobić, należy go pewnym ruchem wpiąć do płyty głównej, a następnie zabezpieczyć go, przykręcając śrubkę do obudowy.

Dysk ze złączem M.2

Odkręć śrubkę zabezpieczającą. Wsuń nośnik do złącza i dociśnij go do płyty głównej. Na końcu zabezpiecz go śrubką, którą wcześniej odkręciłeś.

Jak wykonać migracje danych z dysku na dysk?

Tworzenie kopii zapasowej

Zanim rozpoczniesz migrację danych, wykonaj kopię zapasową (backup) plików. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli podczas migracji twój komputer nagle się wyłączy, możesz na zawsze stracić wszystkie swoje pliki. Aby wykonać backup, wykorzystaj bezpłatny program, np. EaseUS Todo Back¬up. Dzięki niemu możesz utworzyć kopię zapasową zarówno pojedynczych plików, folderów, partycji, jak i całego dysku. Program umożliwia również klonowanie oraz przenoszenie na nowy dysk – niezależnie od tego, czy będzie to SSD czy HDD. Oznacza to, że możesz przenieść wszystkie swoje pliki, jak i sam system operacyjny. W zależności od potrzeb i preferencji, możesz zapisać kopię zapasową na dysku, płycie DVD, a nawet na serwerze FTP. Załóżmy, że chcesz wykonać kopię zapasową jedynie wybranych plików i aplikacji – w przypadku całego dysku zajmie ona bardzo dużo przestrzeni. Włącz program EaseUS Todo Back¬up Free i kliknij w lewym górnym rogu ikonkę przedstawiającą trzy kreski, a następnie zaznacz opcję „Kopia zapasowa pliku”. Zaznacz wybrane pliki, aplikacje lub foldery oraz ich lokalizację docelową, a następnie naciśnij „Kontynuuj”. Poczekaj aż proces tworzenia backupu plików się zakończy. Im więcej plików zaznaczysz, tym dłużej to będzie trwało. Kiedy proces tworzenia kopii zapasowej plików się skończy, w razie potrzeby będziesz mógł przywrócić zapisane w kopii pliki lub odzyskać do nich dostęp, wciskając przycisk „Odzyskiwanie” w głównym oknie programu. Następnie zaznacz, które pliki chcesz odzyskać, wskaż lokalizację i naciśnij przycisk „Kontynuuj”. Następnie, przez cały proces poprowadzi cię intuicyjny kreator programu.

Innym darmowym programem, który możesz wykorzystać do stworzenia kopii zapasowej, jest Macrium Reflect Free.

Przygotowanie do migracji danych z dysku na dysk

Czyszczenie danych

Istnieje wiele sposobów na przeniesienie danych z dysku na dysk. Poniżej podajemy tylko jeden z nich.

Zanim przeniesiesz dane i cały system operacyjny z dysku na dysk, zrób porządki i usuń wszystkie pliki, foldery i aplikacje, które nie są ci już potrzebne. Kliknij ikonkę „Ten Komputer” i prawym przyciskiem zaznacz stary dysk. Naciśnij „Właściwości” –> „Oczyszczanie dysku” -> „Oczyść pliki systemowe”.

Do oczyszczania komputera z plików mogą Ci się przydać również takie aplikacje, jak CCleaner czy Glary Utilities.

Zmiana systemu partycji

Zanim przejdziesz do klonowania danych warto również sprawdzić, czy stary i nowy dysk mają ten sam system (tablice) partycji. Istnieją dwa systemy: GPT (GUID Partition Table) oraz MBR (Master Boot Record). GPT to nowszy standard, natomiast MBR – starszy. Zdarza się, że starszy dysk korzysta z jednego standardu, natomiast nowszy – z drugiego. Aby zmienić tablicę partycji, warto skorzystać z narzędzia DiskPart, które występuje w Windowsie 10. Załóżmy, że stary dysk korzysta z tablicy partycji GPT i zamierzasz do niego przystosować nowy.

Naciśnij „Start” -> „Uruchom”. Wpisz „diskpart” i naciśnij „Enter”. Wpisz „listdisk” i naciśnij „Enter”. Wpisz „select disk x”. „X” wskazuje na numer dysku, który chcesz dostosować. W naszym przypadku należy więc wpisać „0” – jest to nowy dysk, na który zamierzamy przenieść system. Wpisz „clean” i naciśnij „Enter”. Wpisz „convert gpt” i wciśnij „Enter”.

W ten sposób nowy dysk zaczyna korzystać z tablicy partycji GPT.

Instalacja sterowników

Jeśli przenosisz dysk HDD na SSD, może być konieczne zainstalowanie odpowiednich sterowników. Jeżeli dysk SSD podpięty jest do złącza SATA, nie trzeba tego robić, jednak w przypadku modeli M.2 lub PCI-E (NVMe), są one czasem potrzebne. Aby wykonać tę czynność, podepnij dysk M.2 lub PCI-E do płyty głównej, a następnie zainstaluj sterownik od producenta. Zdarza się, że starsze płyty główne nie wykrywają dysku M.2 – w takich sytuacjach przyda się aktualizacja BIOSu.

Migracja danych z dysku na dysk – Macrium Reflect Free

W przypadku dysków SSD ich producenci często załączają płytę, na której znajdują się gotowe narzędzia, potrzebne do różnych operacji związanych z dyskiem. Czasem też udostępniają darmowe, przeznaczone do tego programy dla swoich użytkowników.

Jeśli jednak nie otrzymałeś żadnej płyty, a producent twojego dysku nie udostępnia żadnego oprogramowania, możesz skorzystać z aplikacji Macrium Reflect – jest to darmowy program, przeznaczony zarówno do użytku domowego, jak i komercyjnego. Jego obsługa jest bardzo prosta i nie powinna nikomu sprawiać problemów.

Rozpocznij instalację programu Macrium Reflect Free. Wybierz wersję Home i odznacz opcję podania maila w celu rejestracji – chyba, że chcesz zarejestrować swoją darmową kopię. Po instalacji uruchom program. Przed tobą powinny pojawić się wszystkie dostępne partycje. Rozpocznij klonowania partycji. Zaznacz ją, a następnie kliknij przycisk „Clone the disk” – znajduje się on przy niebieskiej ikonce pod partycjami. Kiedy pojawi się przed tobą kolejne okienko, zaznacz dysk, na który chcesz sklonować daną partycję. Zakończ całą operację. Następnie rozpocznie się proces, który może trwać kilka lub kilkanaście minut – w zależności od wielkości danej partycji.

Istnieją również bardziej zaawansowane sposoby migracji danych, jednak wymagają one większej wiedzy. Na początku warto to robić przy pomocy gotowych, darmowych programów – dzięki nim nie dojdzie przypadkiem do utraty danych lub awarii komputera.

Programy do migracji danych z dysku na dysk

Oprócz wyżej wspomnianego programu Macrium Reflect, można skorzystać również z takich darmowych narzędzi, jak:

AOMEI Backupper Standard – bardzo dobrze sprawdza się przy tworzeniu i przywracaniu kopii partycji, systemu lub dysku, a także klonowaniu dysków i partycji. Można go wykorzystać m.in. do przenoszenia plików z dysku HDD i SDD – wystarczy wybrać odpowiednią opcję. Wszystkie najważniejsze opcje umieszczone w nim zostały w łatwo dostępnych zakładkach. WinToHDD – program, dzięki któremu można reinstalować lub instalować takie systemy operacyjne, jak Windows Vista, 7, 8.1 i 10. Nie wymaga korzystania z płyt DVD czy też pendrive’a. Kreator prowadzi użytkownika przez cały proces migracji danych. Jedną z jego funkcji jest również klonowanie systemu, np. gdy chcesz przenieść go z dysku HDD na SSD. EaseUS Todo Backup Free – program, który umożliwia zarówno klonowanie dysku, jak i tworzenie kopii zapasowych plików, folderów oraz partycji. Bardzo sprawnie przenosi on wszystkie dane, w tym również i samego Windowsa. Ponadto, daje on możliwość stworzenia dysku naprawy systemu. MiniTool Partition Wizard Free Edition – program, który jest łatwy i przyjazny w obsłudze. Dobrze sprawdza się przy partycjonowaniu dysków HDD i SSD. Pozwala on na tworzenie, łączenie, dzielenie, formatowanie i usuwanie woluminów. Posiada ciekawą funkcję Disk Map, która pozwala na wyświetlenie rozmieszczonych plików i dysków przy pomocy graficznej prezentacji.

Wszystkie wymienione programy mają intuicyjny interfejs, dzięki któremu można wykonać całą operację jedynie przy pomocy kilku kliknięć.

jak przyspieszyć laptopa?

Laptopy i Komputery – Odzyskiwanie danych , naprawa, modernizacja

Twój komputer wolno pracuje i chcesz go przyspieszyć? Wymień dysk twardy HDD na nowy dysk SSD. Taka modernizacja sprawi, że Twój laptop lub komputer zacznie pracować praktycznie jak nowy ze sklepu.

Jeśli Twój laptop ma już kilka lat i szukasz sposobu na jego modernizację, a przy okazji cena zakupu nowego sprzętu komputerowego jest za wysoka – przeczytaj ten artykuł i sprawdź jak w prosty sposób możesz rozwiązać swój problem. Wymiana dysku na SSD w starszym komputerze lub laptopie przyspieszy jego działanie wielokrotnie. System operacyjny uruchomi się praktycznie po naciśnięciu przycisku POWER, a Ty będziesz mógł cieszyć się osiągami nowych laptopów za ułamek ceny zakupu.

To właśnie dysk SSD jest tajemnicą szybkości działania nowych komputerów. Standardowe dyski twarde HDD to urządzenia mechaniczne. Dane są zapisane na wirujących talerzach a do ich zapisu i odczytu wykorzystywane są głowice zawieszone na mechanicznym ramieniu. Głowice dysku w czasie pracy poruszają się nad talerzami odczytując i zapisując dane. Z tego powodu za każdym razem jak chcemy dostać się do pliku głowice muszą się ustawić nad miejscem w którym został on zapisany. W momencie gdy chcemy coś zapisać muszą znaleźć wolne miejsce i zapisać plik. Czas potrzebny na te wszystkie operacje sprawia, że wymiana informacji jest wolna, a system operacyjny wolno się ładuje i ogólnie szybkość pracy laptopa lub komputera nie jest zadowalająca. Dodatkowo podczas pracy dyski często są poddawane wstrząsom co sprawia, że głowice tracą swoją kalibrację i do wszystkich operacji dochodzą kolejne opóźnienia.

Co zrobić jeśli komputer wolno pracuje? ( zamula ) . Warto rozważyć wizytę w serwisie komputerowym np. w Warszawie w firmie Megaserwis, ponieważ oferuje ona bezpłatne sprawdzenie i wycenę usług. Warto sprawdzić czy komputer nadaje się do modernizacji przez wymianę dysku oraz czy inne podzespoły jak procesor, ram, ogólny stan obudowy i układu chłodzenia wymagają napraw lub konserwacji.

Praktycznie każdy użytkownik starszego laptopa lub komputera po wymianie dysku twardego na SSD może cieszyć się szybkością pracy nigdy dotąd nie spotykaną. Nowe jednostki wcale nie są o wiele szybsze.

Wady i zalety dysków SSD

+ Są odporne na wstrząsy – jest to największa zaleta dysku SSD

+ Generują mniej energii cieplnej

+ Zużywają mniej energii

+ Są bezgłośne – nie posiadają elementów mechanicznych

+ Nie wytwarzają wibracji podczas pracy

– Mają ograniczoną ilość zapisów na komórkę, ale w normalnej pracy to i tak naprawdę wystarczający okres pracy

~ Cena za jednostkę pojemności jest wyższa, ale po ostatnich spadkach jest już bardzo racjonalna

+++++ Są szybkie

Wady i zalety dysków HDD

– Są podatne na uszkodzenia mechaniczne, uderzenia, upadki, wstrząsy

– Wiele modeli dysków HDD wydziela dużo ciepła

– Zużywają sporo energii na obsługę mechanicznych elementów jak silnik i ramię głowic

– Wydają dźwięki

– mają niższą prędkość dostępu do danych niż dyski SSD

+ Mają duże pojemności

+ Mają dłuższą żywotność jeśli nie są narażone na wstrząsy

Tak naprawdę największym problemem laptopów i komputerów jeśli chodzi o ich szybkość działa od zawsze były dyski twarde.

Co to jest TBW – Jest to parametr określający żywotność dysków SSD – oznacza on maksymalną ilość danych jaką użytkownik może zapisać na dysku w czasie jego życia. Prawda jest taka, że większość dysków przekracza znacznie te ilości, czego dowodzą testy w internecie, a przeciętny użytkownik jeśli kupi dysk SSD dobrej jakości praktycznie nigdy nie wykorzysta tych wartość. Mimo wszystko tak jak i w przypadku zwykłych dysków warto zawsze mieć aktualną kopię zapasową.

Dla przykładu przeciętny dysk SSD ma TBW na poziomie 100 do 150 to oznacza że jeśli każdego dnia zapisywalibyśmy na dysku 10GB danych to starczy on na 20 do 30 lat.

Zależnie od swoich umiejętności technicznych możesz wymienić dysk na SSD samodzielnie lub zlecić to do firmy zajmującej się naprawami komputerów – polecamy serwis komputerowy Megaserwis S.C. z Warszawy.

Zlecając taką usługę do serwisu możemy liczyć na dodatkowe usługi, jak instalacja systemu operacyjnego Windows na nowym dysku, przeniesienie danych, konfiguracje poczty, konserwację układu chłodzenia. W pakiecie takie usługi wychodzą taniej, ponieważ większość laptopów i tak trzeba rozebrać częściowo do wymiany dysku, przy okazji można sprawdzić ogólny stan innych elementów. Zlecenie wymiany dysku ma jeszcze jedną przewagę nad samodzielnym działaniem o czym możesz przeczytać tu.

Jeśli nie używasz napędu DVD, a rzadko kto to robi, serwis komputerowy może zamontować specjalną kieszeń w której stary dysk zostanie zamontowany jako dodatkowy magazyn danych. Taki dysk można również w tani sposób przerobić na dysk przenośny za pomocą kieszeni USB.

Wymień dysk na SSD a Twój laptop uruchomi się w kilka sekund

Serwis laptopów Warszawa Targówek, Odzyskiwanie danych

BEZPŁATNA WSTĘPNA WYCENA I DIAGNOSTYKA laptopa, dysku twardego trwająca do 15 min przy kliencie – 0zł

Doradzamy czy opłaca się naprawiać 🙂 W przypadku gdy nie opłaca się naprawiać klient wycofuje sprzęt BEZPŁATNIE.

W przypadku długotrwałej diagnostyki wraz z decyzją klienta na naprawę sprzętu komputerowego, koszt diagnostyki pracochłonnej również – 0zł

80 zł jest pobierane tylko i wyłącznie w przypadku, gdy klient zrezygnuje z dalszej naprawy sprzętu komputerowego a diagnostyka była pracochłonna i długotrwała.

Jaki dysk SSD do laptopa wybrać?

Chcesz kupić dobry dysk SSD do laptopa? Poznaj cechy najbardziej wydajnych modeli.

Który dysk SSD do laptopa?

W zestawieniach popularnych produktów znajdziesz różne propozycje, wśród których jest także tani i szybki dysk SSD 256 GB. Do laptopa niezbędnego w wyposażeniu domowym czy biurowym z powodzeniem wystarczy Ci taka wielkość i na pewno zagwarantuje płynną transmisję danych. Jeśli szukasz narzędzia do przechowywania wielu plików multimedialnych, postaw na większe pojemności o lepszych parametrach odczytu i zapisu – ta inwestycja będzie wymagać solidniejszego budżetu.

Kupując konkretny dysk twardy do laptopa, możesz także zdecydować się na nośnik zewnętrzny, przenośny. Taki wariant zabierzesz ze sobą w podróż, zapewniając sobie stały dostęp do danych. Jednak taka opcja nie zagwarantuje Ci ogromnych prędkości transmisji, głównie z powodu metody podłączenia za pomocą interfejsu USB, który spowalnia przesyłanie. Jeśli twoim priorytetem jest mobilność, to bez wątpienia jest to odpowiedni model dla Ciebie. Przeglądając ofertę zwróć uwagę na jego kubaturę i wzmocnioną obudowę, co zagwarantuje lepszą funkcjonalność.

Na ostateczną decyzję związaną z wyborem odpowiedniego dysku SSD wpływa szereg czynników związanych z jego szczegółową specyfikacją. Nie każdy element będzie pasował do Twojego komputera, więc zanim dokonasz zakupu, sprawdź, czy komponent jest kompatybilny z laptopem pod względem połączenia oraz odpowiedniej mocy. W przypadku niedopasowania produktów możesz narazić urządzenie na usterki.

Prędkość zapisu/odczytu dysku SSD do laptopa

Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę kupując dysk SSD do laptopa? Cena to z pewnością jeden z wyznaczników, ale jeszcze ważniejsze są parametry nośnika, wpływające na jego wydajną pracę. Analizując specyfikację konkretnego wariantu, warto sprawdzić jakie prędkości zapisu oraz odczytu oferuje. Na rynku są dostępne różne rozwiązania, bazujące na określonych standardach, wśród których można wyróżnić:

dysk SSD SATA – interfejs działający w tempie nawet 6 GB/s i zapewniający przepustowość 600 MB/s. Ostateczne wartości przesyłu danych zależą także od innych parametrów komputera oraz pojemności samego nośnika – dysk SSD 1 TB do laptopa oferuje szybszą pracę niż dysk SSD 500 GB do laptopa, chociażby ze względu na ilość pamięci cache;

dysk SSD M.2 PCIe – ten moduł we współpracy z protokołem NVMe 4.0 pozwala na osiągi zapisu i odczytu nawet do 4400/5000 MB/s. W przypadku tego wariantu masz do czynienia z możliwością obsługi wielu poleceń jednocześnie, co z pewnością docenisz przy pobieraniu kilku plików naraz, dlatego jeśli szukasz odpowiedniego narzędzia do wydajnej gamingowej maszyny kup dysk SSD M.2 do laptopa.

Decydując się na zakup dysku SSD, zapewniasz sobie imponujące szybkości odczytu/zapisu danych i tym samym zyskujesz doskonały komfort pracy, poprawiając swoją wydajność. To jednak nie są jedyne zalety tego produktu – docenisz także wyjątkową odporność na uszkodzenia i ciche działanie. Ponadto na korzyść przemawia wysoka energooszczędność, która sprawia, że bateria starcza na dłuższy czas w każdym typie urządzenia – tę samą jakość oferuje Ci dysk SSD do laptopa Dell czy dysk SSD do laptopa Asus.

Pojemność dysku SSD do laptopa

Dostępne na rynku znajdziesz nośniki o różnej pojemności, a wśród nich między innymi dysk SSD 128 GB do laptopa lub dysk SSD 512 GB do laptopa. W zależności od potrzeb i przeznaczenia komputera wybierz odpowiedni wariant. Jeśli sprzęt ma Ci służyć jako efektywne narzędzie biurowe, z pewnością wystarczy mniejszy rozmiar, ale gdy szukasz komponentu do przechowywania danych multimedialnych, zdecyduj się na większe wartości. Poznaj propozycje i postaw na model, który spełnia Twoje oczekiwania:

128 GB – tego typu produkt zda egzamin przy przechowywaniu licznych, ale lekkich plików, na przykład tekstów. Nośnik SSD tej wielkości umożliwi Ci instalację systemu wraz z niezbędnymi komponentami, a także pozwoli na swobodne wykonywanie prac biurowych;

256 GB – taka pojemność sprawdzi się wtedy, gdy chcesz na przykład zapisywać na dysku zdjęcia i muzykę. Wystarczy Ci także miejsca na przechowywanie kilku gier oraz wgranie niezbędnych aplikacji;

512 GB i więcej – jeśli zastanawiasz się, jaki dysk SSD do laptopa w wersji gamingowo-multimedialnej zda egzamin, to z pewnością wielkość na poziomie 512 GB jest dobrym rozwiązaniem. Ponadto możesz liczyć na dobrą wydajność pracy i bez problemu wykorzystywać sprzęt do profesjonalnych projektów graficznych. Do zaawansowanych konfiguracji świetnie nadają się i większe pojemności, jednak w tym wypadku musisz przeznaczyć sporo środków;

Podłączenie dysku SSD do laptopa

Sposób podpięcia nośnika do komputera jest uzależniony od tego, jaki typ produktu wybierasz – tradycyjny czy zewnętrzny. W przypadku tego drugiego zasada działania polega na użyciu interfejsu USB i włożeniu kabla we właściwe miejsce. Po wykonaniu tej czynności praktycznie od razu możesz korzystać z dysku. Jeśli jednak wybrałeś pierwszy wariant, potrzebujesz skorzystać z pomocy fachowca, który musi otworzyć urządzenie w celu ulokowania w nim pamięci.

Postanowiłeś spróbować zadziałać samodzielnie? W sieci znajdziesz instrukcje dotyczące instalacji dysku SSD w laptopie, z którymi według następujących kroków wykonasz zadanie.

Przystępując do pracy, po pierwsze odłącz sprzęt od źródła zasilania;

Następny krok to rozkręcenie obudowy i wyszukanie miejsca na nośnik;

Kolejny etap polega na delikatnym włożeniu go od góry pod kątem, aż poczujesz, że listwa zaskoczyła. Teraz możesz już lekko docisnąć komponent i dokręcić do uchwytu w płycie głównej.

Jeśli konstruujesz nową konfigurację w Twoim komputerze stacjonarnym, możesz wykorzystać elementy z przenośnego urządzenia, zwłaszcza gdy posiadasz w nim wydajny i pojemny dysk SSD, który wzmocni jednostkę. Zastanawiasz się jak podłączyć dysk z laptopa do PC? Tak naprawdę potrzebujesz wykonać dokładnie te same zadania, co w przypadku instalacji nośnika w laptopie. Nawet mniej profesjonalni użytkownicy oceniają tę procedurę jako łatwą w wykonaniu, więc z pewnością i Ty sobie doskonale z tym poradzisz.

Jak wymienić dysk w laptopie?

Niemal każdy komputer wymaga raz na jakiś czas wymiany dysku. Dzięki temu sprzęt działa o wiele szybciej, a do tego ma większą pojemność. Ze względu na to, że pliki zajmują coraz więcej miejsca, wymiana nośnika danych jest w pewnym momencie niezbędna. Jak się okazuje, nie jest to jednak takie trudne – wystarczy śrubokręt i odrobina wiedzy na ten temat.

Jeśli nie chcesz zanosić komputera do serwisu i zamierzasz spróbować wymienić dysk samodzielnie, idealnie trafiłeś. W tym tekście omawiamy wymianę dysku HDD na SSD oraz SSD na SSD. Co więcej, opisujemy tę procedurę krok po kroku, zarówno w kontekście komputera stacjonarnego, jak i dysków w laptopie. Dodatkowo uwzględniliśmy również instrukcję migracji danych, którą mogą wykonać nawet początkujący użytkownicy. Na wstępie opisujemy pokrótce podstawowe informacje na temat dysku HDD, SSD oraz SSHD.

Jaki rodzaj dysku wybrać?

Dysk to element komputera, który magazynuje całą cyfrową treść, a więc zdjęcia, dokumenty, programy, filmy, muzykę itd. Istnieją trzy podstawowe rodzaje dysków: HDD, SSD oraz SSHD. Każdy z nich może być wewnętrzny lub zewnętrzny. Można korzystać tylko z jednego bądź z obu – w zależności od własnych potrzeb i preferencji.

Dysk HDD

Dysk HDD to klasyczny dysk talerzowy, określany też mianem „dysku twardego” lub „dysku magnetycznego”. Przez ponad dwie dekady korzystaliśmy z reguły właśnie z niego, a niektórzy robią to także i dziś. Dysk HDD może mieć różny format, w zależności od przeznaczenia. Najmniejsze dyski tego typu mają pojemność 160 GB.

Działanie dysku HDD

Działanie dysku HDD bazuje na tej samej technologii, na których kiedyś opierało się dawniej działanie kaset magnetofonowych. Składa się on z kilku szklanych talerzy, które pokryte są materiałem ferromagnetycznym – zamontowane są one na osi silniczka elektrycznego. Na materiale tym zapisywane są wszystkie dane. Po uruchomieniu komputera dysk zaczyna się poruszać przy pomocy specjalnej głowicy elektromagnetycznej – identycznej jak w odtwarzaczach CD. Dzięki temu dane mogą odczytywane lub zapisywane. Cały dysk znajduje się w aluminiowej obudowie.

Zalety dysku HDD

Głównym atutem dysku HDD jest to, że bez problemu można znaleźć model o dużej pojemności, sięgającej nawet 14 TB. W parze z dużą pojemnością idzie też atrakcyjna cena. Przykładowo, dysk HDD o pojemności 1 TB można zakupić obecnie za 150 zł, podczas gdy dysk SSD o tej samej pojemności kosztuje 450 zł – różnica jest więc bardzo duża.

Wady dysku HDD

Prędkość zapisu i odczytu jest na dysku HDD znacznie niższa niż na SSD. Ponadto, dysk HDD – ze względu na budowę – o wiele łatwiej jest zniszczyć. Posiada on bowiem ruchome elementy, które mogą ulegać uszkodzeniom mechanicznym. Problem ten dotyczy zwłaszcza dysków zewnętrznych, które często się przenosi, tymczasem wystarczy upadek na ziemię, aby przestały one działać. W celu zachowania odpowiedniej wydajności konieczne są też częste defragmentacje. Ponadto, dysk HDD pracuje głośniej niż SSD, jest mniej wydajny, a do tego zużywa więcej energii.

Rodzaje dysku HDD

Dysk HDD można podzielić pod względem formatu na kilka rodzajów.

Dysk 2,5’’ – wykorzystywany jest w laptopach oraz jako przenośny magazyn danych.

– wykorzystywany jest w laptopach oraz jako przenośny magazyn danych. Dysk 3,5’’ – jest o wiele większy niż dysk 2,5’’, wykorzystuje się go w komputerach stacjonarnych.

– jest o wiele większy niż dysk 2,5’’, wykorzystuje się go w komputerach stacjonarnych. Dysk 1,8’’ – najmniejszy i najmniej popularny typ dysku, bardzo trudno jest go znaleźć w sklepach.

Kupując dysk HDD, warto zwrócić uwagę na jego prędkość.

5400 obr/min – taki dysk sprawdzi się głównie jako magazyn danych, jego atutem jest niska cena.

– taki dysk sprawdzi się głównie jako magazyn danych, jego atutem jest niska cena. 7200 obr/min – dysk o większej wydajności i szybszym transferze, lepiej sprawdzi się w codziennym użytkowaniu od swojego poprzednika.

Dysk SSD

Dysk SSD, zwany też „dyskiem półprzewodnikowym”, to typ pamięci masowej, na którym zapisywane są różne informacje, np. system operacyjny, programy, zdjęcia, filmy, dokumenty itd. Coraz częściej zastępuje on dysk HDD. Dlaczego? Wyjaśniamy poniżej.

Działanie dysku SSD

Dysk SSD bazuje na całkowicie innej, nowoczesnej pamięci typu NAND Flash – są to półprzewodnikowe kości, składające się z elektronicznych komórek, które przechowują wartości zero-jedynkowe. Konstrukcja dysku SSD bardziej przypomina pendrive niż dysk HDD. Za odczytywanie informacji odpowiada kontroler z pamięcią podręczną. Z samą płytą główną dysk SSD łączy się przy pomocy złącza. Nie ma też żadnych elementów ruchomych – dzięki temu jest mniej podatny na uszkodzenia. Cały dysk umieszczony jest na płytce PCB i w zależności od formatu może mieć obudowę lub nie.

Zalety dysku SSD

Przede wszystkim dysk SSD działa o wiele szybciej niż dysk HDD, a prędkość odczytu i zapisu danych wynosi w nim od 250 do 1000 MB/s, a nawet więcej. Im jest ona wyższa, tym lepiej dla Twojego komputera. Najlepsze modele mają obecnie pojemność 4 TB, najsłabsze natomiast – 128 GB.

Dysk SSD jest o wiele bardziej wydajny niż dysk HDD, co łatwo zauważyć już przy włączaniu komputera. Czas dostępu do pliku wynosi w nim mniej niż 1 ms, podczas gdy w dysku HDD wynosi on zwykle 10-20 ms. Dzięki temu, że nie ma w nim ruchomych elementów, o wiele ciszej działa – to pozwala z kolei maksymalnie skupić się na wykonywanych zadaniach. Jest również o wiele mniej podatny na uszkodzenia i upadki oraz wolniej się nagrzewa. Jest w stanie pracować w temperaturach od -45°C do + 85°C. Nie wymaga też ciągłych defragmentacji. Ważne jest również to, że dysk SSD zużywa mniej energii, dzięki czemu bateria działa dłużej.

Wady dysku SSD

Największą wadą dysków SSD jest wysoka cena, jednak w rzeczywistości jest ona coraz niższa. Warto też zaznaczyć, że żywotność nośników SSD jest ograniczona – każda komórka w tym dysku ma ograniczoną liczbę zapisów. Jednak, tak naprawdę, nie należy się tym zbytnio przejmować. Wynika to z tego, że obecnie produkowane dyski SSD są w stanie pracować przez kilkanaście lat, i to nawet podczas intensywnego użytkowania. Co więcej, nawet jeśli dysk półprzewodnikowy przestanie mieć możliwość zapisu danych, nadal będzie mógł je odczytywać.

Rodzaje dysku SSD

Dysk SSD można podzielić – pod względem formatu – na następujące rodzaje.

Dysk 2,5’’ – posiada lekką obudowę, wykorzystuje się go zarówno w laptopach, jak i komputerach stacjonarnych. Przyłącza się go do złącza SATA. Najczęściej występuje w wersji z pamięcią 256 GB – pozwala ona na szybkie uruchamianie systemu oraz przechowywanie danych. Można go zakupić za stosunkowo niewielką cenę, a do tego łatwo się go montuje.

– posiada lekką obudowę, wykorzystuje się go zarówno w laptopach, jak i komputerach stacjonarnych. Przyłącza się go do złącza SATA. Najczęściej występuje w wersji z pamięcią 256 GB – pozwala ona na szybkie uruchamianie systemu oraz przechowywanie danych. Można go zakupić za stosunkowo niewielką cenę, a do tego łatwo się go montuje. Dysk M.2 – najpopularniejszy typ dysku, posiadający format karty. Nie ma obudowy, jego gabaryty są mniejsze w porównaniu do dysku SSD SATA, dlatego idealnie pasuje do ultrabooków. Jest montowany bezpośrednio na płycie głównej. Nie wymaga dodatkowych kabli sygnałowych i zasilających, które powodują zakłócenie przepływu powietrza. Obecnie nie jest już droższy od dysku 2,5’’, a jego parametry techniczne są jednak o wiele lepsze. Obsługuje on zarówno złącze SATA, jak i PCI-E. oraz występuje w wielu różnych wariantach. Z wyglądu jest podobny do kości pamięci RAM, jest również o wiele bardziej skomplikowany w montażu i droższy niż dysk 2,5’’. Wyróżnia go jednak większa szybkość działania – nie bez powodu cieszy się obecnie największą popularnością. Doskonale sprawdza się zarówno podczas pracy, jak i rozrywki. Występuje w pięciu różnych formatach (2230, 2242, 2260, 2280, 22110), przy czym pierwsze dwie cyfry oznaczają szerokość, a kolejne – długość. Warto to wziąć pod uwagę przed zakupem i sprawdzić, jaka jego wielkość zmieści się na płycie głównej. Od pewnego czasu dysk M.2 jest dostępny również w wersji z radiatorem, który odpowiada za chłodzenie.

Typy dysku SSD można podzielić również ze względu na interfejs.

SATA – jeszcze do niedawna był to najpopularniejszy typ dysku. Mimo że jego ostatnia wersja SATA 6.0 Gb/s, określana też mianem „SATA III” pojawiła się na rynku w 2009 r., wciąż jest często spotykanym złączem na płytach głównych. Jest to jednak stosunkowo wolny interfejs i mimo że sprawdzi się u większości użytkowników, nie spełni swojego zadania w stacjach roboczych oraz urządzeniach specjalistycznych. Jego ograniczenia można zauważyć już przy obróbce grafiki i filmów wideo, a także przy kopiowaniu plików o dużych rozmiarach. Dyski z SATA III można podpinać także i do starszych płyt głównych, z interfejsem SATA-II.

– jeszcze do niedawna był to najpopularniejszy typ dysku. Mimo że jego ostatnia wersja SATA 6.0 Gb/s, określana też mianem „SATA III” pojawiła się na rynku w 2009 r., wciąż jest często spotykanym złączem na płytach głównych. Jest to jednak stosunkowo wolny interfejs i mimo że sprawdzi się u większości użytkowników, nie spełni swojego zadania w stacjach roboczych oraz urządzeniach specjalistycznych. Jego ograniczenia można zauważyć już przy obróbce grafiki i filmów wideo, a także przy kopiowaniu plików o dużych rozmiarach. Dyski z SATA III można podpinać także i do starszych płyt głównych, z interfejsem SATA-II.

mSATA – miniaturowa i bardzo lekka wersja SATA III, która wykorzystuje to samo pasmo komunikacyjne. Zaprojektowana została z myślą o urządzeniach mobilnych – często można ją spotkać w notebookach i komputerach mini-PC. Jej maksymalna przepustowość to 600 MB/s. W przeciwieństwie do SATA nie trzeba do niej podłączać kabli zasilających ani transmisyjnych. Jest rzadko dziś wykorzystywana.

PCI-Express – typ dysku, określany czasem mianem „PCI-E” lub „AIC” od „Add-in-Card”. Również cieszy się dużą popularnością, jego zaletą jest najwyższa wydajność, a jednocześnie jest to najdroższa opcja na rynku. Szybkość wymiany danych jest zależna od szybkości gniazda PCI-E, jednak przepustowość jest tutaj dużo wyższa niż w przypadku dysków SATA. Taki dysk występuje jedynie w komputerach stacjonarnych. Doskonale sprawdzi się w zaawansowanych technologicznie stacjach roboczych.

Jak już powiedzieliśmy, dysk SSD bazuje na pamięci NAND Flash – ta występuje jednak w trzech różnych odmianach.

TLC (ang. Triple Level Cell) = najtańsza, jednak jednocześnie najwolniejsza i najmniej trwała technika wykorzystywana w dyskach SSD, pozwala na przechowywanie w jednej komórce trzech bitów danych.

= najtańsza, jednak jednocześnie najwolniejsza i najmniej trwała technika wykorzystywana w dyskach SSD, pozwala na przechowywanie w jednej komórce trzech bitów danych. MLC (ang. Multi Level Cell) – dysk oparty na tych kościach jest trwalszy i szybszy od tego na kościach TLC, w pojedynczej komórce zapisują się – w tym przypadku – dwa bity informacji.

– dysk oparty na tych kościach jest trwalszy i szybszy od tego na kościach TLC, w pojedynczej komórce zapisują się – w tym przypadku – dwa bity informacji. SLC (ang. Single Level Cell) – rozwiązanie, w którym każda komórka przechowuje pojedynczy bit informacji, jest ono najwydajniejsze i najtrwalsze, jednak jednocześnie najdroższe.

Jeśli dysponujesz sporym budżetem, polecamy zainwestować w dyski bazujące przynajmniej na technologii MLC.

Dysk SSHD

Oprócz dwóch podstawowych rodzajów dysków, możemy też wyróżnić dysk SSHD – dysk hybrydowy, który stanowi połączenie dysku HDD oraz SSD i łączy zalety obu tych technologii.

Działanie dysku SSHD

Dysk SSHD posiada bardzo charakterystyczną budowę: składa się zarówno z dysku HDD i jego talerza magnetycznego, jak i z pamięci dysku SSD – jej celem jest przyspieszenie odczytu i zapisu danych. Kiedy z niego korzystamy, kontroler uczy się, z których danych korzystamy najczęściej, a następnie umieszcza je w niewielkiej pamięci SSD. Jednocześnie, zwykle ma on sporą pojemność – tak jak większość dysków HDD.

Zalety dysku SSHD

Dzięki specjalnej konstrukcji dysku można przyspieszyć niektóre operacje na komputerze, takie jak np. uruchamianie systemu, odczytywanie plików czy też wczytywanie gier. Dysk SSHD wyróżnia się bowiem krótkim czasem odczytu danych, podobnym do tego na dysku SSD.

Jest on o wiele wydajniejszy niż dysk HDD i zapewnia dużo większą pamięć. Jednocześnie taki dysk można kupić za stosunkowo niską cenę. Hybrydowy dysk ma również kompaktową budowę, dzięki czemu z powodzeniem można korzystać z niego nawet w laptopach.

Wady dysku SSHD

O ile czas odczytu danych jest na dysku SSHD dość krótki, o tyle czas zapisu jest porównywalny do tego na dysku HDD – przenoszenie i zapisywanie plików będzie więc trwało mniej więcej tyle samo. Dysk SSHD jest też bardziej narażony na uszkodzenia niż SSD – wynika to z tego, że w jego konstrukcji znajdują się ruchome elementy. Dyski tego typu pracują również głośniej niż dyski SSD i mogą się szybciej od nich nagrzewać, w wyniku czego czas pracy komputera ulega skróceniu. Ze względu na coraz bardziej konkurencyjne ceny dysków SSD, niewiele osób decyduje się dziś na dysk hybrydowy.

Jaką pojemność dysku wybrać?

Zasada jest prosta: im większa pojemność dysku, tym wyższa wydajność komputera. Należy pamiętać, że wiąże to się jednak również z wyższą ceną. Mówi się, że 480-512 GB to dzisiaj optymalny wybór – zwykle taki dysk jest w stanie przechować większość danych. Jeżeli potrzebujesz jednak większego dysku, warto zaopatrzyć się dodatkowo w dysk zewnętrzny HDD. Mniej wymagający użytkownicy, którzy chcą zaoszczędzić, zadowolą się z kolei dyskiem SSD o pojemności 120 GB.

Jak wygląda proces wymiany dysku?

Poniżej opisujemy instrukcję wymiany dysku w różnych wariantach. Pamiętaj, że na samym początku należy sprawdzić, czy dany dysk pasuje do reszty podzespołów. Przed samą wymianą dysku zrób również jego kopię zapasową i zadbaj o sklonowanie danych – czynności te opisujemy w kolejnym podrozdziale.

Ważne jest również, aby dobrać odpowiedni śrubokręt. Aby odkręcić śrubki w komputerze stacjonarnym, odpowiedni w większości przypadków będzie klasycznych model krzyżakowy. W laptopach śrubki są jednak często dużo mniejsze, dlatego przyda się raczej śrubokręt krzyżakowy z cienkim grotem, śrubokręt gwiazdkowy bądź śrubokręt typu torx. Jeszcze lepiej, jeśli śrubokręt jest namagnesowany – znacznie to ułatwia uchwycenie łba śruby.

Wymiana dysku w laptopie

Poniżej podajemy ogólną instrukcję dotyczącą wyjmowania dysku w laptopie. Pod nią dodajemy informacje na temat tego, co należy robić po wykonaniu tej czynności w przypadku dysku HDD i SSD.

Na początku należy wyciągnąć baterię. Aby to zrobić, odblokuj blokadę, która zabezpiecza komputer przed jej wysunięciem. Przetrzymaj zatrzask trzymający baterię i delikatnie wysuń ją z laptopa. Znajdź pokrywę dysku twardego – najczęściej jest ona oznaczona ikonką walca. Odkręć śrubki, dzięki którym pokrywa jest przymocowana. Pamiętaj, że czasem obudowa jest dodatkowo zabezpieczona zatrzaskami. Następnie ściągnij pokrywę. Przed sobą powinieneś zobaczyć komorę z dyskiem w kieszeni laptopa. Jeżeli jest taka potrzeba, odkręć znajdujące się wewnątrz śrubki, dzięki którym kieszeń jest przymocowana do wnętrza komputera. W niektórych laptopach nie trzeba wykonywać tego kroku i wystarczy wysunąć dysk HDD z dedykowanego dla niego w obudowie miejsca.

Kiedy odkręcisz dysk, wyciągnij go, korzystając z taśmy przymocowanej do kieszeni dysku. Sprawdź, czy kieszeń na pewno została odkręcona. Wyciągnij dysk pewnym ruchem, ale bez użycia zbytniej siły. Kiedy wyciągniesz kieszeń z dyskiem, odkręć dysk, który jest przymocowany przy pomocy czterech śrubek. Następnie wyciągnij dysk z kieszeni.

Wymiana dysku HDD na większy HDD w laptopie

Po wykonaniu wyżej wymienionych rozpocznij montaż obudowy nowego dysku.

Następnie skręć komputer, wykonując podane wyżej kroki w odwrotnej kolejności.

Wymiana dysku SSD na większy HDD w laptopie

Po wykonaniu wyżej wymienionych czynności w przypadku dysku SSD sprawa nieco się komplikuje. Kolejne kroki uzależnione są od tego, czy dysk obsługuje protokół SATA czy NVMe (standard komunikacyjny oparty na interfejsach PCI-E). Zanim zakupisz określony typ dysku, sprawdź, czy na pewno będzie on kompatybilny z laptopem. Możesz w tym celu zajrzeć do jego specyfikacji technicznej lub zerknąć na gniazdo M.2 zamontowane na płycie głównej komputera. Protokoły SATA i NVMe różnią się między sobą wcięciami, które określane są również mianem „kluczy”. W obu przypadkach wystarczy jednak włożyć płytkę drukowaną do gniazda płyty głównej, a następnie ją przykręcić. Następnie skręć komputer. Zainstaluj system operacyjny lub odtwórz go z obrazu kopii zapasowej,

Wymiana dysku HDD na SSD w laptopie>

Po wykonaniu powyższych czynności, w miejscu dysku HDD zamontuj dysk SSD. Ze względu na to, że jest on zwykle nieco mniejszy od HDD, do zestawu producenci często dodają nakładkę pogrubiającą, która ma postać samoprzylepnej ramki. Przykręć śrubki i zamknij tylną klapę laptopa. Umieść baterię w odpowiednim miejscu i uruchom komputer.

Wymiana dysku HDD na HDD i SSD w komputerze stacjonarnym

Zastanawiasz się jak rozpocząć wymianę dysku HDD na HDD lub SSD w komputerze stacjonarnym? Poniżej opisujemy całą procedurę na kilku przykładach. Poniżej opisujemy kroki, które trzeba wykonać w każdym przypadku – inne zależą już tylko od danego typu dysku.

Na początku, tak jak i w przypadku laptopa, należy dostać się do wnętrza obudowy. W tym celu wyłącz zasilanie. Przy okazji możesz odpiąć również resztę okablowania – dzięki temu będzie Ci wygodniej pracować. Usuń boczny panel obudowy, odkręcając śrubki z jego tylnej części – dlatego warto sobie przygotować śrubokręt. Przy niektórych obudowach nie będzie to nawet konieczne – wystarczy zdjąć boczny panel, przesuwając go najpierw do tyłu. Wykonaj kroki opisane przy każdym rodzaju dysku. Na końcu zamknij obudowę, podepnij wszystkie przewody, które wcześniej odłączyłeś i uruchom komputer. W następnej kolejności zainstaluj nowy system bądź sklonuj go z poprzedniego dysku.

Wymiana dysku HDD na HDD w komputerze stacjonarnym

Znajdź dysk. Powinien on mieścić się w jednej z zatok montażowych na przodzie obudowy. Niektóre modele dysków wkładane są od boku, inne natomiast – wsuwane od środka obudowy. Mogą być one również inaczej zamontowane – mogą one być wsuwane w swego rodzaju „tackach” do zatoki, przykręcone do niej bezpośrednio bądź zatrzaskiwane w określonym miejscu. Usuń dwa przewody: szerszy, czyli zasilający, oraz węższy, czyli SATA. Zdarza się, że w szczególnie wiekowych komputerach dyski bazują na taśmach ATA – w takich przypadkach konieczna może być wymiana całej płyty głównej, ewentualnie skorzystanie ze specjalnych, przeznaczonych do tego adapterów. Wykręć obecny dysk i zastąp go obecnym, wykonując wszystkie kroki w odwrotnej kolejności.

Wymiana dysku HDD na SSD w komputerze stacjonarnym

Wymiana na dysk 2,5’’

Po usunięciu panelu bocznego i wykręceniu dysku według powyższych instrukcji, jeśli masz odpowiednio szeroką zatokę montażową, zainstaluj w niej nowy dysk. Jeśli jednak jest ona zbyt szeroka, wykorzystaj ramki lub sanki do montażu. W dysku SSD 2,5’’ występują identyczne złącza, co w dysku HDD. Dzięki temu wystarczy, że podepniesz dwa przewody i zamkniesz obudowę.

Wymiana na dysk SSD ze złączem PCI-Express lub M.2

Oba rodzaje dysków są instalowane bezpośrednio na płycie głównej.

Dysk ze złączem PCI-Express

Po usunięciu panelu bocznego i wykręceniu dysku według powyższych instrukcji, zainstaluj dysk PCI-Express. Aby to zrobić, należy go pewnym ruchem wpiąć do płyty głównej, a następnie zabezpieczyć go, przykręcając śrubkę do obudowy.

Dysk ze złączem M.2

Odkręć śrubkę zabezpieczającą. Wsuń nośnik do złącza i dociśnij go do płyty głównej. Na końcu zabezpiecz go śrubką, którą wcześniej odkręciłeś.

Jak wykonać migracje danych z dysku na dysk?

Tworzenie kopii zapasowej

Zanim rozpoczniesz migrację danych, wykonaj kopię zapasową (backup) plików. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli podczas migracji twój komputer nagle się wyłączy, możesz na zawsze stracić wszystkie swoje pliki. Aby wykonać backup, wykorzystaj bezpłatny program, np. EaseUS Todo Back¬up. Dzięki niemu możesz utworzyć kopię zapasową zarówno pojedynczych plików, folderów, partycji, jak i całego dysku. Program umożliwia również klonowanie oraz przenoszenie na nowy dysk – niezależnie od tego, czy będzie to SSD czy HDD. Oznacza to, że możesz przenieść wszystkie swoje pliki, jak i sam system operacyjny. W zależności od potrzeb i preferencji, możesz zapisać kopię zapasową na dysku, płycie DVD, a nawet na serwerze FTP. Załóżmy, że chcesz wykonać kopię zapasową jedynie wybranych plików i aplikacji – w przypadku całego dysku zajmie ona bardzo dużo przestrzeni. Włącz program EaseUS Todo Back¬up Free i kliknij w lewym górnym rogu ikonkę przedstawiającą trzy kreski, a następnie zaznacz opcję „Kopia zapasowa pliku”. Zaznacz wybrane pliki, aplikacje lub foldery oraz ich lokalizację docelową, a następnie naciśnij „Kontynuuj”. Poczekaj aż proces tworzenia backupu plików się zakończy. Im więcej plików zaznaczysz, tym dłużej to będzie trwało. Kiedy proces tworzenia kopii zapasowej plików się skończy, w razie potrzeby będziesz mógł przywrócić zapisane w kopii pliki lub odzyskać do nich dostęp, wciskając przycisk „Odzyskiwanie” w głównym oknie programu. Następnie zaznacz, które pliki chcesz odzyskać, wskaż lokalizację i naciśnij przycisk „Kontynuuj”. Następnie, przez cały proces poprowadzi cię intuicyjny kreator programu.

Innym darmowym programem, który możesz wykorzystać do stworzenia kopii zapasowej, jest Macrium Reflect Free.

Przygotowanie do migracji danych z dysku na dysk

Czyszczenie danych

Istnieje wiele sposobów na przeniesienie danych z dysku na dysk. Poniżej podajemy tylko jeden z nich.

Zanim przeniesiesz dane i cały system operacyjny z dysku na dysk, zrób porządki i usuń wszystkie pliki, foldery i aplikacje, które nie są ci już potrzebne. Kliknij ikonkę „Ten Komputer” i prawym przyciskiem zaznacz stary dysk. Naciśnij „Właściwości” –> „Oczyszczanie dysku” -> „Oczyść pliki systemowe”.

Do oczyszczania komputera z plików mogą Ci się przydać również takie aplikacje, jak CCleaner czy Glary Utilities.

Zmiana systemu partycji

Zanim przejdziesz do klonowania danych warto również sprawdzić, czy stary i nowy dysk mają ten sam system (tablice) partycji. Istnieją dwa systemy: GPT (GUID Partition Table) oraz MBR (Master Boot Record). GPT to nowszy standard, natomiast MBR – starszy. Zdarza się, że starszy dysk korzysta z jednego standardu, natomiast nowszy – z drugiego. Aby zmienić tablicę partycji, warto skorzystać z narzędzia DiskPart, które występuje w Windowsie 10. Załóżmy, że stary dysk korzysta z tablicy partycji GPT i zamierzasz do niego przystosować nowy.

Naciśnij „Start” -> „Uruchom”. Wpisz „diskpart” i naciśnij „Enter”. Wpisz „listdisk” i naciśnij „Enter”. Wpisz „select disk x”. „X” wskazuje na numer dysku, który chcesz dostosować. W naszym przypadku należy więc wpisać „0” – jest to nowy dysk, na który zamierzamy przenieść system. Wpisz „clean” i naciśnij „Enter”. Wpisz „convert gpt” i wciśnij „Enter”.

W ten sposób nowy dysk zaczyna korzystać z tablicy partycji GPT.

Instalacja sterowników

Jeśli przenosisz dysk HDD na SSD, może być konieczne zainstalowanie odpowiednich sterowników. Jeżeli dysk SSD podpięty jest do złącza SATA, nie trzeba tego robić, jednak w przypadku modeli M.2 lub PCI-E (NVMe), są one czasem potrzebne. Aby wykonać tę czynność, podepnij dysk M.2 lub PCI-E do płyty głównej, a następnie zainstaluj sterownik od producenta. Zdarza się, że starsze płyty główne nie wykrywają dysku M.2 – w takich sytuacjach przyda się aktualizacja BIOSu.

Migracja danych z dysku na dysk – Macrium Reflect Free

W przypadku dysków SSD ich producenci często załączają płytę, na której znajdują się gotowe narzędzia, potrzebne do różnych operacji związanych z dyskiem. Czasem też udostępniają darmowe, przeznaczone do tego programy dla swoich użytkowników.

Jeśli jednak nie otrzymałeś żadnej płyty, a producent twojego dysku nie udostępnia żadnego oprogramowania, możesz skorzystać z aplikacji Macrium Reflect – jest to darmowy program, przeznaczony zarówno do użytku domowego, jak i komercyjnego. Jego obsługa jest bardzo prosta i nie powinna nikomu sprawiać problemów.

Rozpocznij instalację programu Macrium Reflect Free. Wybierz wersję Home i odznacz opcję podania maila w celu rejestracji – chyba, że chcesz zarejestrować swoją darmową kopię. Po instalacji uruchom program. Przed tobą powinny pojawić się wszystkie dostępne partycje. Rozpocznij klonowania partycji. Zaznacz ją, a następnie kliknij przycisk „Clone the disk” – znajduje się on przy niebieskiej ikonce pod partycjami. Kiedy pojawi się przed tobą kolejne okienko, zaznacz dysk, na który chcesz sklonować daną partycję. Zakończ całą operację. Następnie rozpocznie się proces, który może trwać kilka lub kilkanaście minut – w zależności od wielkości danej partycji.

Istnieją również bardziej zaawansowane sposoby migracji danych, jednak wymagają one większej wiedzy. Na początku warto to robić przy pomocy gotowych, darmowych programów – dzięki nim nie dojdzie przypadkiem do utraty danych lub awarii komputera.

Programy do migracji danych z dysku na dysk

Oprócz wyżej wspomnianego programu Macrium Reflect, można skorzystać również z takich darmowych narzędzi, jak:

AOMEI Backupper Standard – bardzo dobrze sprawdza się przy tworzeniu i przywracaniu kopii partycji, systemu lub dysku, a także klonowaniu dysków i partycji. Można go wykorzystać m.in. do przenoszenia plików z dysku HDD i SDD – wystarczy wybrać odpowiednią opcję. Wszystkie najważniejsze opcje umieszczone w nim zostały w łatwo dostępnych zakładkach. WinToHDD – program, dzięki któremu można reinstalować lub instalować takie systemy operacyjne, jak Windows Vista, 7, 8.1 i 10. Nie wymaga korzystania z płyt DVD czy też pendrive’a. Kreator prowadzi użytkownika przez cały proces migracji danych. Jedną z jego funkcji jest również klonowanie systemu, np. gdy chcesz przenieść go z dysku HDD na SSD. EaseUS Todo Backup Free – program, który umożliwia zarówno klonowanie dysku, jak i tworzenie kopii zapasowych plików, folderów oraz partycji. Bardzo sprawnie przenosi on wszystkie dane, w tym również i samego Windowsa. Ponadto, daje on możliwość stworzenia dysku naprawy systemu. MiniTool Partition Wizard Free Edition – program, który jest łatwy i przyjazny w obsłudze. Dobrze sprawdza się przy partycjonowaniu dysków HDD i SSD. Pozwala on na tworzenie, łączenie, dzielenie, formatowanie i usuwanie woluminów. Posiada ciekawą funkcję Disk Map, która pozwala na wyświetlenie rozmieszczonych plików i dysków przy pomocy graficznej prezentacji.

Wszystkie wymienione programy mają intuicyjny interfejs, dzięki któremu można wykonać całą operację jedynie przy pomocy kilku kliknięć.

Samsung SSD

Dlaczego warto wybrać dysk SSD?

autor: Artur Wigo

Jeśli mielibyśmy wymienić największą rewolucję jaka spotkała domowe (i nie tylko!) komputery w ostatniej dekadzie, to najprawdopodobniej byłyby to dyski SSD. Przyniosły one rewelacyjny wzrost wydajności praktycznie dla każdego komputera, a z biegiem czasu stały się coraz doskonalsze, szybsze i… tańsze.

Wraz z wprowadzeniem dysków SSD – chociaż niektórzy wykłócają się, że wypada je nazywać nośnikami, jako że żadnych dysków (w odróżnieniu od HDD) wewnątrz nie kryją – nasze komputery dosłownie z dnia na dzień dostały niesamowitego wydajnościowego kopa. System zaczął ładować się błyskawicznie, jego instalacja i aktualizacja mogły zostać przeprowadzone niezwykle sprawnie i przestały zajmować długie godziny, a programy i aplikacje włączały się natychmiast. Także takie procesy jak choćby skanowanie antywirusowe w tle, praktycznie przestały być widoczne i odczuwalne dla użytkownika.

To wszystko otrzymaliśmy już dzięki pierwszej generacji dysków SSD opartych na interfejsie SATA, czyli takim samym, z którego korzystały dyski HDD – klasyczne magnetyczne dyski wykorzystujące technologię talerzową. Skąd więc tak kolosalne różnice w działaniu? Zastosowanie w dyskach SSD pamięci półprzewodnikowej flash pozwoliło nie tylko wykorzystać w pełni możliwości interfejsu SATA III w przypadku dużych plików, ale i niesamowicie przyśpieszyć wyszukiwanie i wczytywanie małych plików. Szybko stało się jasne, że możliwości SATA III 6 Gb/s (czyli maksymalna przepustowość około 550 MB/s) ograniczają możliwości tego rozwiązania. Trzeba było sięgnąć po coś wydajniejszego.

Dyski SSD to prawdopodobnie największa rewolucja jaka spotkała domowe (i nie tylko!) komputery w ostatniej dekadzie

jak przyspieszyć laptopa?

Laptopy i Komputery – Odzyskiwanie danych , naprawa, modernizacja

Twój komputer wolno pracuje i chcesz go przyspieszyć? Wymień dysk twardy HDD na nowy dysk SSD. Taka modernizacja sprawi, że Twój laptop lub komputer zacznie pracować praktycznie jak nowy ze sklepu.

Jeśli Twój laptop ma już kilka lat i szukasz sposobu na jego modernizację, a przy okazji cena zakupu nowego sprzętu komputerowego jest za wysoka – przeczytaj ten artykuł i sprawdź jak w prosty sposób możesz rozwiązać swój problem. Wymiana dysku na SSD w starszym komputerze lub laptopie przyspieszy jego działanie wielokrotnie. System operacyjny uruchomi się praktycznie po naciśnięciu przycisku POWER, a Ty będziesz mógł cieszyć się osiągami nowych laptopów za ułamek ceny zakupu.

To właśnie dysk SSD jest tajemnicą szybkości działania nowych komputerów. Standardowe dyski twarde HDD to urządzenia mechaniczne. Dane są zapisane na wirujących talerzach a do ich zapisu i odczytu wykorzystywane są głowice zawieszone na mechanicznym ramieniu. Głowice dysku w czasie pracy poruszają się nad talerzami odczytując i zapisując dane. Z tego powodu za każdym razem jak chcemy dostać się do pliku głowice muszą się ustawić nad miejscem w którym został on zapisany. W momencie gdy chcemy coś zapisać muszą znaleźć wolne miejsce i zapisać plik. Czas potrzebny na te wszystkie operacje sprawia, że wymiana informacji jest wolna, a system operacyjny wolno się ładuje i ogólnie szybkość pracy laptopa lub komputera nie jest zadowalająca. Dodatkowo podczas pracy dyski często są poddawane wstrząsom co sprawia, że głowice tracą swoją kalibrację i do wszystkich operacji dochodzą kolejne opóźnienia.

Co zrobić jeśli komputer wolno pracuje? ( zamula ) . Warto rozważyć wizytę w serwisie komputerowym np. w Warszawie w firmie Megaserwis, ponieważ oferuje ona bezpłatne sprawdzenie i wycenę usług. Warto sprawdzić czy komputer nadaje się do modernizacji przez wymianę dysku oraz czy inne podzespoły jak procesor, ram, ogólny stan obudowy i układu chłodzenia wymagają napraw lub konserwacji.

Praktycznie każdy użytkownik starszego laptopa lub komputera po wymianie dysku twardego na SSD może cieszyć się szybkością pracy nigdy dotąd nie spotykaną. Nowe jednostki wcale nie są o wiele szybsze.

Wady i zalety dysków SSD

+ Są odporne na wstrząsy – jest to największa zaleta dysku SSD

+ Generują mniej energii cieplnej

+ Zużywają mniej energii

+ Są bezgłośne – nie posiadają elementów mechanicznych

+ Nie wytwarzają wibracji podczas pracy

– Mają ograniczoną ilość zapisów na komórkę, ale w normalnej pracy to i tak naprawdę wystarczający okres pracy

~ Cena za jednostkę pojemności jest wyższa, ale po ostatnich spadkach jest już bardzo racjonalna

+++++ Są szybkie

Wady i zalety dysków HDD

– Są podatne na uszkodzenia mechaniczne, uderzenia, upadki, wstrząsy

– Wiele modeli dysków HDD wydziela dużo ciepła

– Zużywają sporo energii na obsługę mechanicznych elementów jak silnik i ramię głowic

– Wydają dźwięki

– mają niższą prędkość dostępu do danych niż dyski SSD

+ Mają duże pojemności

+ Mają dłuższą żywotność jeśli nie są narażone na wstrząsy

Tak naprawdę największym problemem laptopów i komputerów jeśli chodzi o ich szybkość działa od zawsze były dyski twarde.

Co to jest TBW – Jest to parametr określający żywotność dysków SSD – oznacza on maksymalną ilość danych jaką użytkownik może zapisać na dysku w czasie jego życia. Prawda jest taka, że większość dysków przekracza znacznie te ilości, czego dowodzą testy w internecie, a przeciętny użytkownik jeśli kupi dysk SSD dobrej jakości praktycznie nigdy nie wykorzysta tych wartość. Mimo wszystko tak jak i w przypadku zwykłych dysków warto zawsze mieć aktualną kopię zapasową.

Dla przykładu przeciętny dysk SSD ma TBW na poziomie 100 do 150 to oznacza że jeśli każdego dnia zapisywalibyśmy na dysku 10GB danych to starczy on na 20 do 30 lat.

Zależnie od swoich umiejętności technicznych możesz wymienić dysk na SSD samodzielnie lub zlecić to do firmy zajmującej się naprawami komputerów – polecamy serwis komputerowy Megaserwis S.C. z Warszawy.

Zlecając taką usługę do serwisu możemy liczyć na dodatkowe usługi, jak instalacja systemu operacyjnego Windows na nowym dysku, przeniesienie danych, konfiguracje poczty, konserwację układu chłodzenia. W pakiecie takie usługi wychodzą taniej, ponieważ większość laptopów i tak trzeba rozebrać częściowo do wymiany dysku, przy okazji można sprawdzić ogólny stan innych elementów. Zlecenie wymiany dysku ma jeszcze jedną przewagę nad samodzielnym działaniem o czym możesz przeczytać tu.

Jeśli nie używasz napędu DVD, a rzadko kto to robi, serwis komputerowy może zamontować specjalną kieszeń w której stary dysk zostanie zamontowany jako dodatkowy magazyn danych. Taki dysk można również w tani sposób przerobić na dysk przenośny za pomocą kieszeni USB.

Wymień dysk na SSD a Twój laptop uruchomi się w kilka sekund

Wymiana dysku HDD na SSD w starszym sprzęcie

Obecnie żyjemy w czasach, w których szybkość sprzętu komputerowego ma duże znaczenie. To od podzespołów naszego peceta czy też laptopa zależy w głównej mierze jak szybko uruchomi się samo urządzenie, ile czasu zajmie mu odpalenie danej aplikacji oraz jak szybko wykona dane zadanie. Po kilku latach nasz sprzęt niekoniecznie musi przejść na emeryturę. Możemy dać mu drugie życie tylko i wyłącznie wymieniając jeden z jego elementów. A jest nim dysk komputerowy.

Z tego wpisu dowiesz się co oznaczają skróty dysków HDD i SSD. Oraz czy warto w urządzeniu, które przepracowało już swoje wymienić dysk twardy na półprzewodnikowy. Zapraszam do lektury.

Wielu użytkowników komputerów stacjonarnych i laptopów nie zdaje sobie sprawy z tego, że może przyspieszyć swoje starsze urządzenie i to naprawdę nie wielkim kosztem. Nie musimy od razu kupować nowego sprzętu i wydawać na nie dużo pieniędzy. W większości przypadków wystarczy wymiana dysku naszego komputera lub laptopa z tradycyjnego talerzowego HDD na półprzewodnikowy SSD.

Na samym początku chciałbym rozwinąć te trzy literowe skróty dysków oraz wskazać jakie są różnice pomiędzy nimi. Krótko chciałbym też przedstawić budowę i zasadę działania obu dysków, ale bez wgłębiania się w szczegóły. Ma być w miarę prosto i zrozumiale ?

Dysk HDD

HDD to skrót z języka angielskiego od słów Hard Disk Drive. W tłumaczeniu na język polski oznacza dysk twardy. Pierwszy taki dysk został stworzony w 1956 roku przez firmę IBM. Był bardzo powolny, ważył tonę, składał się z 50 talerzy o średnicy 24 cali, a jego całkowita pojemność miała, uwaga…. zawrotne 5 MB! Dzisiejsze dyski twarde są znacznie szybsze, mniejsze, lżejsze i mają dużo większe pojemności. Dzisiaj bez problemu można zakupić już dysk o pojemności nawet 16 terabajtów, czyli inaczej 16000 GB.

Budowa i działanie dysku twardego

Każdy dysk twardy zbudowany jest z talerza lub kilku talerzy, zależy to od pojemności i konstrukcji samego dysku. Te z kolei wykonane są ze szkła lub aluminium. Talerze pokryte są cienką warstwą metalu ferromagnetycznego, obecnie najczęściej jest to stop kobaltu. To właśnie na tych talerzach zapisywane są dane. Zapis i odczyt danych jest możliwy za pomocą głowicy lub zestawu głowic elektromagnetycznych, które umieszczone są na ruchomych ramionach. W stanie spoczynku są one zaparkowane blisko talerzy dysku. Natomiast gdy dysk zostaje uruchomiony, jego talerze zaczynają wirować z dużą szybkością. Głowice zostają przeniesione na talerze w celu zapisu lub odczytu danych.

Co ciekawe podczas pracy same głowice nie stykają się bezpośrednio z powierzchnią talerzy dysku. Unoszą się nad nimi, a to wszystko dzięki działaniu siły aerodynamicznej. Cała operacja wykonywana jest w bardzo szybkim tempie.

W skład dysku wchodzą jeszcze takie elementy jak pozycjoner, serwomechanizm czy cewka (dawniej silnik krokowy). Całość jest zamknięta i pracuje w sterylnej obudowie, pod którą znajduje się elektronika dysku z interfejsem (obecnie SATA III), gdzie podłączamy zasilanie oraz przewód komunikacyjny. Elektronika zarządzana jest przez oprogramowanie, czyli firmware. Należy zwrócić też uwagę na wielkość dysków, ponieważ do komputerów stacjonarnych obecne dyski mają rozmiar 3,5”, a do laptopów dostępne są w rozmiarze 2,5”. 3,5 calowego dysku do laptopa nie włożymy, natomiast 2,5” do komputera stacjonarnego już tak ?

Wady i zalety HDD

Niewątpliwą zaletą dysków twardych jest ich pojemność. Dzisiejsze nośniki HDD dostępne są w różnych wielkościach. Nabyć można dyski o pojemności od 500 GB do nawet 16 TB (niebawem nawet i większe). Oferta jest dosyć szeroka, spośród której każdy znajdzie coś dla siebie i swoich potrzeb. Kolejną zaletą jest koszt tego podzespołu. Ten typ dysków można już nabyć w naprawdę przystępnych cenach. Zakup dysku HDD będzie dobrym wyborem, jeśli ma on służyć jako magazyn danych.

Były zalety, no teraz wady. Chyba największą jest podatność na uszkodzenia. Te dyski są wrażliwe na wstrząsy, wszelkiego rodzaju wibracje, upadki oraz dosyć bardzo narażone na uszkodzenia mechaniczne. Elementy mechaniczne dysków zużywają się podczas eksploatacji i użytkowania. Podczas pracy wydzielają też ciepło i bywają hałaśliwe. Z racji tego, że mamy tutaj elementy ruchome (choć nie są aż tak głośne jak kiedyś).

Dysk SSD

SSD jest skrótem z języka angielskiego od słów Solid State Drive, a w tłumaczeniu na polski to po prostu dysk SSD, czy też dysk półprzewodnikowy. Choć historia dysków SSD sięga roku 1947, to o pierwszym dysku w rozmiarze 2,5” i pojemności 1TB można było usłyszeć 8 stycznia 2009 roku podczas targów CES w Las Vegas. Wtedy to firma pureSilicon poinformowała o zbudowaniu prototypu nośnika SSD o rozmiarze 2,5”.

Budowa i działanie dysku SSD

W przeciwieństwie do dysków HDD, które posiadają części ruchome, dyski SSD są już pozbawione tych elementów. Dane są tutaj zapisywane w trwałej pamięci flash o nazwie NAND. Cała budowa dysku ogranicza się do kilku elementów i nie jest zbyt skomplikowana. Głównym elementem jest tutaj pamięć NAND flash, w której przechowywane są dane. Samo działanie dysku SSD jest bardzo podobne do przenośnej pamięci flash tzw. pendrive. Dane tutaj zapisywane są w układach pamięci NAND, które składają się z milionów komórek pamięci, a każda taka komórka jest w stanie zapisać 1 lub więcej bitów. W zależności od ilości zapisanych bitów pamięci dzieli się na:

SLC (z ang. Single Level Cell), w komórce można zapisać 1 bit danych

MLC (z ang. Multi Level Cell), w komórce można zapisać 2 bity danych

TLC (z ang. Triple Level Cell), w komórce można zapisać 3 bity danych.

Pracą pamięci zarządza kontroler połączony z pamięcią podręczną cache (pamięć podręczna dysku). Całości dopełnia złącze komunikacyjne znajdujące się na płytce PCB, które umożliwia podłączenie dysku do komputera, laptopa i wymianę informacji, a także złącze zasilania dysku. Dzisiejsze dyski SSD dostępne są w trzech formatach: 1,8”, 2,5” oraz M.2. W tym artykule skupię się na formacie 2,5”. Pojemność tego typu dysku jest różna. Obecnie na rynku kupimy dyski o pojemności od 128GB do nawet 4TB (do rozwiązań profesjonalnych dostępne są także w większych pojemnościach). Tutaj pojemności są mniejsze niż w przypadku dysków HDD, ale to też już się zmienia i niebawem będziemy mogli kupić dyski SSD o znacznie większej pojemności.

Zalety i wady SSD

Największą zaletą dysków SSD jest na pewno szybkość, dlatego też te idealnie nadają się pod instalację systemu operacyjnego, niektórych aplikacji, ale nie tylko. Są odporne na uderzenia, wibracje, wstrząsy i upadki (pod warunkiem, że upadek będzie miał miejsce z odpowiedniej wysokości). Z racji tego, że nie posiadają elementów ruchomych wydzielają mniej ciepła niż dyski HDD, są bardziej niezawodne, a także bezgłośne.

Jako jedną z wad mógłbym wymienić pojemność, dlatego że nie kupimy jeszcze dysku SSD o pojemności podobnej do najbardziej pojemnych dysków HDD. Dysk jest też podatny na zużycia elektryczne. Pamięć tego typu dysku, a dokładniej komórka posiada ograniczoną ilość zapisów, o czym też trzeba pamiętać. Nie oznacza to jednak, że w tej kwestii dysk SSD jest gorszy od dysku HDD. Trzeci czynnik to cena. W przeliczeniu na 1GB to dysk SSD jest droższy od dysku HDD, choć i tak te pierwsze mocno już potaniały od momentu kiedy pojawiły się w sprzedaży.

Wymieniać dysk czy nie wymieniać?

Doszliśmy do momentu, w którym należy odpowiedzieć na pytanie: „czy wymiana dysku HDD na SSD w starszym sprzęcie, który ma 6 – 10 lat się opłaca?” Odpowiedź jest tutaj krótka – tak, opłaca się. Czytaj dalej, a dowiesz się dlaczego.

Kontroler SATA

Przed zakupem dysku SSD należałoby dowiedzieć się jakiego typu kontroler SATA posiada płyta główna naszego urządzenia, bo to od niego zależy z jaką prędkością będzie pracować dysk w naszym sprzęcie. Rozróżniamy 3 generacje SATA: SATA, SATA II oraz SATA III. I to ten ostatni jest obecnie najnowszym. Warto dodać, że obecne dyski SSD są kompatybilne wstecz, co oznacza, że dysk SSD i HDD ze złączem SATA III także podłączymy do gniazda SATA oraz SATA II.

Jedynym minusem takiego rozwiązania będzie szybkość transferu danych pomiędzy dyskiem a płytą główną urządzenia, bo to kontroler płyty głównej będzie tutaj stanowić ograniczenie, a nie złącze. Mimo wszystko podłączając dysk SSD SATA III do złącza SATA II i tak zwiększymy szybkość naszego urządzenia. Będzie szybciej niż podłączając dysk HDD pod złącze SATA III. Nie wykorzystamy jedynie w pełni potencjału dysku SSD i to o tym należy pamiętać, jednak wymiana dysku z HDD na SSD i tak będzie miała sens.

W komputerze stacjonarnym wersję kontrolera SATA płyty głównej można sprawdzić sięgając do instrukcji obsługi samej płyty lub przejść na witrynę internetową producenta płyty i tam uzyskać taką informację. W laptopach może, być to nieco bardziej kłopotliwe, choć nie zawsze.

Do odczytu tej informacji z pomocą przyjdą nam aplikacje, za pomocą których dowiemy się jaka wersja kontrolera spoczywa na płycie głównej naszego urządzenia. W tym celu nagrałem materiał wideo, w którym przedstawiam w jaki sposób można to zrobić za pomocą 3 różnych aplikacji.

Wymieniamy dysk w laptopie

Cały proces wymiany dysku na wersję SSD jest dosyć prosty, jedynym utrudnieniem może być dostanie się do wnętrza naszego laptopa. W niektórych modelach jest to o tyle proste, że wystarczy zdjąć małą maskownicę i już mamy dostęp do dysku. W nowszych modelach trzeba już zdjąć całą dolną obudowę aby dostać się do środka, choć wszystko zależy od danego producenta i modelu laptopa.

Jako przykład posłużę się laptopem Lenovo Ideapad G50-30, który trafił do naszego serwisu na taki zabieg.

Przed przystąpieniem do pracy należy pamiętać o tym, aby od urządzenia odłączyć zasilacz i wyjąć baterię. I tak samo postępujemy w przypadku każdego innego laptopa, odłączamy zasilanie z sieci oraz baterię.

W tym konkretnym modelu dostęp do samego dysku jest dosyć prosty, wystarczy odkręcić 3 śruby i wysunąć maskownicę i już mamy dostęp do dysku.

Kolejna czynność to odkręcenie 4 śrub tzw. sanek dysku, które zabezpieczają i przytwierdzają dysk do obudowy. Po odkręceniu śrub sanki z dyskiem można wysunąć.

Teraz odkręcamy 4 śruby po bokach, które mocują sanki do dysku.

Aktualny dysk możemy odłożyć na bok i przystąpić do montażu dysku SSD. Teraz wszystko powtarzamy w czynności odwrotnej. Na końcu zakładamy i przykręcamy maskownicę i na tym kończy się proces wymiany dysku.

Teraz pozostaje jeszcze zainstalować system operacyjny.

System operacyjny można też sklonować (skopiować), jednak tą czynność wykonuje się przed wymianą dysku, podłączając dysk SSD za pomocą specjalnego adaptera do laptopa za pośrednictwem złącza USB, najlepiej w wersji 3.0, wtedy będzie szybciej. Do tej operacji będzie jeszcze potrzebne oprogramowanie, które pozwoli nam sklonować system operacyjny z istniejącego dysku na nowy SSD. Taki zabieg będzie miał sens jeśli system operacyjny zainstalowany na dysku HDD jest w pełni działający i stosunkowo „świeży”. W przeciwnym wypadku warto zainstalować na nowo system operacyjny.

Montujemy dysk w komputerze stacjonarnym

W komputerze stacjonarnym sytuacja jest znacznie prostsza, ponieważ wystarczy odkręcić kilka śrub i zdjąć panel/panele boczne i już mamy dostęp do środka. Będzie to też zależne od rodzaju obudowy komputera.

Jedynym utrudnieniem w montażu dysku SSD może być obudowa naszego komputera. Może okazać się, że nie będzie ona przystosowana do montażu dysków 2,5”. Jednak nie jest to duży problem. Można sobie z nim poradzić, tak jak zrobiłem to ja podczas modernizacji komputera klienta.

Przed przystąpieniem do pracy należy pamiętać, aby sam komputer odłączyć od źródła zasilania 230V.

Tutaj posłużę się przykładem, komputera w którym dokładałem dysk SSD, ponieważ urządzenie posiadało już dysk HDD. Musiałem tutaj zastosować adapter 3,5/2,5”, bo okazało się, że obudowa komputera nie jest przystosowana do montażu tego typu dysków. Taki adapter rozwiązał ten problem.

Sam dysk SSD na początku należy zamontować w adapterze za pomocą dołączonych w zestawie śrub i podkładek. Będą potrzebne po 4 sztuki tych elementów.

Później całość montujemy w obudowie w odpowiednim miejscu. Ten typ adaptera umożliwia montaż całości na bocznej ściance obudowy komputera lub w sposób tradycyjny, gdzie śruby przykręcamy po lewej i prawej stronie adaptera.

Teraz wystarczy podłączyć przewody, zasilający od zasilacza i komunikacyjny SATA. Same przewody możemy jeszcze odpowiednio ułożyć w obudowie, zrobić tzw. aranżację, a następnie założyć i przykręcić panele boczne obudowy komputera.

Na koniec trzeba jeszcze zainstalować lub sklonować system operacyjny na dysk SSD. W przypadku klonowania systemu, tą operację możemy przeprowadzić po zamontowaniu dysku na stałe w obudowie.

Jeśli w komputerze dokładaliśmy dysk SSD i teraz mamy w nim 2 dyski, a system klonowaliśmy z poprzedniego dysku, to należy pamiętać o tym, aby ze starego nośnika usunąć odpowiednie partycje systemowe. Jest to konieczne dlatego, aby system przez przypadek nie uruchamiał się z naszego starego dysku i po to żeby nie mieliśmy dwóch takich samych systemów operacyjnych.

Różnica w szybkości

Po takim zabiegu, nasz sprzęt zyska kolejne życie. Będzie zauważalnie szybciej. Poniżej zamieszczam zrzuty ekranu z innego serwisu, gdzie wymieniłem dysk HDD na SSD w laptopie i przeprowadziłem testy w aplikacjach. Z lewej strony znajdują się wyniku testu dysku HDD, a z prawej SSD.

Wyniki testu przeprowadzonego za pomocą aplikacji CrystalDiskMark

Dysk HDD TOSHIBA MK6465GSXN Dysk SSD KINGSTON SA400S37480G

Wyniki testu przeprowadzonego za pomocą aplikacji ATTO Disk Benchmark

Dysk HDD TOSHIBA MK6465GSXN Dysk SSD KINGSTON SA400S37480G

Jak widać, liczby nie kłamią i mówią same za siebie, jest znacznie szybciej. Jeśli nadal trudno podjąć Ci decyzję w kwestii przesiadki z dysku HDD na SSD to zobacz 2 poniższe materiały wideo. Tutaj też po wymianie dysków, te urządzenia zyskały na szybkości.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu już znasz odpowiedź na pytanie, które zostało postawione w tytule na początku. Wymiana dysku z HDD na SSD potrafi przyspieszyć każdy komputer stacjonarny i każdego laptopa, w niektórych przypadkach bardzo ?

Daj znać w komentarzu czy wymieniłbyś dysk w swoim starszym urządzeniu. I czy Twoim zdaniem wymiana dysku z HDD na SSD jest to opłacalna inwestycja? Zapraszam do dyskusji.

Jak wymienić dysk w laptopie – PORADNIK

Na rynku coraz popularniejsze stają się dyski SSD. Cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ są znacznie szybsze od tradycyjnych nośników talerzowych. Dodatkowo ze względu na fakt, że pozbawione są elementów mechanicznych to przechowywanie danych z ich pomocą staje się bezpieczniejsze.

O dyskach SSD pisaliśmy więcej w artykule „Dysk SSD – przyspiesz komputer i zabezpiecz swoje dane”. Dzisiaj chciałbym się jednak skupić na tym, w jaki sposób wymienić dysk w naszym laptopie, kiedy już zdecydujemy się na jego zakup. Ruszajmy!

Wymiana dysku SSD od czego zacząć

Sama wymiana dysku nie jest trudna, a do jej przeprowadzenia będziemy potrzebowali jedynie śrubokręta oraz odrobiny wiedzy. Tą ostatnią postaram się przekazać w poniższej instrukcji. Wymiany będę dokonywał na przykładzie laptopa biznesowego HP 850 G1. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w różnych modelach laptopów układ podzespołów wewnątrz obudowy nieznacznie się różni.

Jak wymontować stary dysk z laptopa

Zaczynam od ściągnięcia dolnej klapy laptopa. W przypadku mojego modelu to kwestia odkręcenia jednej śrubki i otwarcia zatrzasku.

Montaż dysku SSD w laptopie

Moim oczom ukazało się wnętrze komputera, gdzie kieszeń na dysk znajduje się w lewym dolnym rogu. Aby ją wyjąć należy wcześniej wypiąć baterię i odkręcić śruby mocujące.W laptopach HP dyski w rozmiarze 2,5 cala są często umieszczone w dodatkowej kieszeni, która jest przykręcona do nośnika. Uwalniam dysk z ramki i mogę zacząć montaż nowego.

Kolejne czynności to oczywiście:

umieszczenie dysku ponownie w ramce,

przykręcenie jej do korpusu laptopa,

zamontowanie baterii,

zamknięcie tylnej pokrywy.

Jaki dysk SSD wybrać?

W następnym kroku musimy sprawdzić czy dysk jest prawidłowo wykrywany przez komputer oraz ustawić jego opcje bootowania. Będę na komputerze instalował od nowa Windows 10. Dlatego też zmienię przy tej okazji ustawienie kolejności wczytywania poszczególnych napędów w BIOS. Przygotowałem z pomocą witryny Microsoft pendrive z instalatorem systemu operacyjnego. Ustawiłem, aby komputer w pierwszej kolejności startował zewnętrzne nośniki USB.Dzięki temu po restarcie laptopa uruchamia się instalator Windows. Pokonuję jego kolejne kroki i mogę cieszyć się szybką pracą laptopa na nowym dysku SSD.

UWAGA! W powyższym wypadku mój laptop HP 850 G1 był wyposażony w 2,5-calowy dysk HDD. Możemy jednak na przykład chcieć wymienić istniejący już dysk SSD na większy. Warto wtedy zwrócić uwagę jaki typ dysku pierwotnie był zamontowany w naszym urządzeniu. Wyróżniamy następujące formaty i interfejsy nośników SSD:

2,5 cala SATA,

M.2,

M.SATA,

PCI Express.

Decydujmy się na zakup dopiero kiedy jesteśmy w 100% pewni jaki rodzaj dysku obsługuje nasz sprzęt. Wtedy będziemy mogli spać spokojnie.

A jeśli nie jesteście pewni jaki dysk SSD wybrać to zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy zawsze pomogą fachową poradą.

Jakiś czas temu przygotowałem również podobny materiał w postaci filmu instruktażowego na naszym kanale YouTube. Zapraszam do oglądania.

co daje i jak to zrobić?

Wymiana dysku HDD na SSD w laptopie może tchnąć w sprzęt nowe życie. Znacznie zwiększona prędkość zapisu, odczytu danych oraz szybkość ładowania systemu to tylko niektóre z korzyści. Ten artykuł przeprowadzi przez proces wymiany nośnika, jak również podpowie, co daje wymiana dysku na SSD w laptopie.

Czym różni się dysk SSD od HDD?

Dysk HDD, (zwany potocznie twardym dyskiem) oraz SSD to dwa najpopularniejsze typy wewnętrznych (i zewnętrznych) nośników danych w komputerach – zarówno stacjonarnych, jak i laptopach. Obydwa spełniają tę samą funkcję – dzięki nim możemy zapisywać i przechowywać dane oraz instalować na nich systemy operacyjne i oprogramowanie. Różnią się jednak budową i sposobem działania.

HDD (skrót od Hard Disk Drive) wykorzystuje obracające się talerze magnetyczne do zapisu i odczytu danych, a więc są to ruchome części. Standardowo charakteryzują się one prędkością 5400 lub 7200 obrotów na minutę. Dyski twarde zazwyczaj można spotkać w formacie 2,5 cala w laptopach lub 3,5 cala w komputerach stacjonarnych.

Do pewnego czasu HDD było dominującą formą nośnika, a popularność dyski te zawdzięczały też między innymi swojej niskiej cenie.

Natomiast dyski SSD wykorzystują układy pamięci typu NAND Flash, które są ze sobą połączone. SSD wyróżnia się brakiem mechanicznych części, a zamiast tego dyski te mogą uzyskać dostęp do danych natychmiastowo z pamięci flash, w czym pomaga tzw. kontroler SSD. Nośniki SSD są droższe niż HDD (chociaż znacznie staniały na przestrzeni lat), ale również przede wszystkim o wiele szybsze, z prędkościami odczytu sekwencyjnego rzędu 7000 MB/s, co jest wynikiem nawet o 100 razy szybszym niż HDD.

Od roku 2020 dyski SSD stały się dominującym typem nośnika danych i każdy nowo sprzedawany obecnie laptop jest w taki wyposażony.

Kiedy warto wymienić dysk w laptopie?

Tradycyjne dyski talerzowe (HDD) cechują się niezbyt dużą żywotnością. Według badań firmy Backblaze przeprowadzonych w ciągu 4 lat na 25 tysiącach dysków, przeciętnie HDD działa bezproblemowo do 3-4 lat użytkowania. Później zaczynają coraz częściej występować problemy.

O wymianie dysku w laptopie na SSD warto przede wszystkim pomyśleć, jeśli zależy nam na tym, aby mieć pewność, że nasze dane przez długi czas będą przechowywane bezpiecznie (SSD ma średnią żywotność 10 lat). Jeśli nasz laptop ma już kilka lat, to w zasadzie nawet byłoby nierozsądne, by nie wymienić w nim HDD na SSD.

Powodów, aby zmodernizować nośnik przechowywania danych w przenośnym komputerze jest znacznie więcej.

Co daje wymiana dysku na SSD?

Wymiana nośnika HDD na SSD to w zasadzie same plusy. Po pierwsze, system operacyjny oraz aplikacje ładują się błyskawicznie. Dzięki SSD można również robić lepszy multitasking, a więc mieć odpalonych wiele programów jednocześnie i nimi żonglować. Dyski SSD to również lepsza wydajność energetyczna, gdyż tego typu nośnik pobiera mniej prądu. Przy okazji SSD cechuje się niższymi temperaturami w trakcie pracy (nie ma talerza, który fizycznie by się kręcił), a brak ruchomych części przekłada się też na mniejszy hałas wentylatora.

Nie można zapominać o wspomnianej wcześniej większej żywotności – SSD może służyć 10 lat, natomiast przy HDD są to najczęściej 3-4 lata. Nośniki SSD są także odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, wstrząsy i upadki, co ułatwia podróżowanie z laptopem wyposażonym w taki właśnie dysk.

O czym warto pamiętać przy wymianie dysku?

Decydując się na wymianę dysku HDD na SSD (lub modernizację nośnika SSD na nowszy typ), warto wziąć pod uwagę kilka aspektów.

Przede wszystkim należy upewnić się, jakie możliwości rozbudowy ma nasz laptop . Warto wiedzieć, jaki typ dysku SSD możemy tam umieścić, czy SATA czy NVMe/M.2, najlepiej zaglądając do specyfikacji technicznej laptopa.

. Warto wiedzieć, jaki typ dysku SSD możemy tam umieścić, czy SATA czy NVMe/M.2, najlepiej zaglądając do specyfikacji technicznej laptopa. Trzeba również sprawdzić, czy laptop ma łatwy dostęp do dolnego panelu , a także jaka kieszeń znajduje się w komputerze i jakiej grubości dysk możemy tam umieścić. Warto pamiętać, że 7 mm dyski SATA SSD o formacie 2,5 cala zmieszczą się również w slotach przeznaczonych na nośniki o 9 mm grubości.

, a także jaka kieszeń znajduje się w komputerze i jakiej grubości dysk możemy tam umieścić. Warto pamiętać, że 7 mm dyski SATA SSD o formacie 2,5 cala zmieszczą się również w slotach przeznaczonych na nośniki o 9 mm grubości. Równie ważne jest także rozważenie potrzebnej pojemności, w zależności od potrzeb. 256 GB powinno w zupełności wystarczyć do celów systemowych. Jeśli mają być przechowywane na nim duże pliki bądź instalowane gry – wtedy wchodzi w grę minimum 512 GB.

Gdy już weźmiemy powyższe czynniki pod uwagę, warto zająć się obecnym dyskiem, który ma być zmodernizowany, a więc wykonać klonowanie dysku HDD na SSD np. za pomocą Macrium Reflect Free, tak aby nowy nośnik od razu był gotowy do działania. Zamiast całego dysku, można również przenieść wyłącznie partycję systemową. Ewentualnie warto także rozważyć wykonanie kopii zapasowej (tzw. backup danych) za pomocą jednego z dedykowanych programów do kopii zapasowych.

Wymiana dysku w laptopie – krok po kroku

Odłącz laptopa od zasilacza, upewnij się, że laptop jest wyłączony a system zamknięty (nie może być w stanie hibernacji/uśpienia)

Odłącz wszelkie przewody do podłączonych urządzeń (monitor, drukarka, kabel sieciowy etc.)

Obróć laptopa pokrywą ekranu do dołu i jeśli to możliwe, wyjmij akumulator z laptopa, (nie wszystkie laptopy umożliwiają wypięcie baterii)

Wymontuj tylny panel śrubokrętem Philips Torx (najlepiej posiadać cały zestaw).

Po zdjęciu panelu, wykręć śrubki trzymające dysk w laptopie

* (W przypadku jakichkolwiek trudności lub wątpliwości wstrzymaj się i najlepiej zleć tę czynność w serwisie)

Podnieś stary dysk pod kątem (ok. 30 lub 45 stopni) i wyciągnij go.

Włóż nowy dysk, wsuwając go pod identycznym kątem, co stary przy wyjmowaniu. Wkręć śrubki do dysku wewnątrz panelu, a następnie przykręć również sam panel.

Uruchom komputer.

Uruchom „Zarządzanie dyskami” w Windows 10/11. Jeśli nowy dysk SSD jest wyszarzony w widoku aplikacji systemowej, oznacza to, że ma oznaczenie „nie zainicjowany” i „nieprzydzielone”. Należy wtedy kliknąć na dysk prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję „zainicjuj dysk”, po czym zaakceptować styl partycji lub go zmienić (na GPT lub MBR).

Zmień rozmiar partycji na taki sam lub mniejszy niż rozmiar dysku SSD. Jeśli przenoszona partycja jest większa od SSD, należy ją zmniejszyć.

W przypadku wymiany na dysk M.2 SSD należy dodatkowo pamiętać o następujących krokach:

Należy wymontować baterię. Aby ją wyjąć, należy zdjąć blokadę i wysunąć ją z laptopa.

Gniazdo PCIe M.2 znajduje się pod dolną pokrywą lub klawiaturą.

Przy wsuwaniu dysku M.2 należy go trzymać za boczne krawędzi i upewnić się, że nie dotykamy złotych styków łącza ani nie przykręcamy śruby zbyt mocno.

Może Cię zainteresować:

키워드에 대한 정보 wymiana dysku na ssd w laptopie

다음은 Bing에서 wymiana dysku na ssd w laptopie 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  치아 교정 안면 비대칭 | 안면비대칭! 치아교정으로 고칠 수 있는 케이스를 짚어드립니다. 168 개의 베스트 답변
See also  สลาก ธ.ก.ส. เมื่อครบ3ปีเราจะได้เงินเท่าไร | สลาก ธกส 2561 ล่าสุด

See also  Césped Artificial Al Corte 3 Metros Ancho | ✂ Césped Artificial Por Metros | Césped Artificial Al Corte 모든 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Jak wymienić dysk i przenieść dane z dysku HDD na SSD w laptopie?

  • benchmark
  • benchmark.pl
  • test
  • recenzja

Jak #wymienić #dysk #i #przenieść #dane #z #dysku #HDD #na #SSD #w #laptopie?


YouTube에서 wymiana dysku na ssd w laptopie 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Jak wymienić dysk i przenieść dane z dysku HDD na SSD w laptopie? | wymiana dysku na ssd w laptopie, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment