Prać W Podanej Temperaturze W Programie Prania Zwykłego | Wkłady Pieluszkowe – Pranie Bawełny Birdseye 상위 136개 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “prać w podanej temperaturze w programie prania zwykłego – Wkłady pieluszkowe – pranie bawełny birdseye“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://th.taphoamini.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://th.taphoamini.com/wiki/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 LennyLamb 이(가) 작성한 기사에는 조회수 27회 및 좋아요 없음 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

prać w podanej temperaturze w programie prania zwykłego 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Wkłady pieluszkowe – pranie bawełny birdseye – prać w podanej temperaturze w programie prania zwykłego 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

➡️ https://bit.ly/3xRTMtd – pranie wkładów chłonnych
➡️ https://bit.ly/3mS7m9L – wkłady pieluszkowe birdseye
– PRZECHOWYWANIE: po zdjęciu pieluszki z pupy dziecka, przechowuj je w wiaderku lub worku zamykanym na suwak. Jeżeli w pieluszce znajduje się kupa dziecka, które rozpoczęło już rozszerzanie diety, wrzucamy zawartość pieluszki do toalety. Kupki dzieci, których dieta nie jest jeszcze rozszerzana, spokojnie wypłukują się i rozpuszczają podczas PŁUKANIA.
– PŁUKANIE: pieluszki przed każdym praniem należy wstawić na krótkie pranie kończące się wirowaniem bez detergentów lub jeżeli pralka ma taką funkcję, to wstawić na płukanie z wirowaniem. Jest to o tyle ważny etap, że pozbywamy się większości moczu i pozostałości kupek.
– PROGRAM: wybieramy zawsze programy trwające nie mniej niż 2 godziny (zazwyczaj są to programy z praniem wstępnym i zasadniczym). Staramy się unikać programów EKO, gdyż podają one zazwyczaj za mało wody, by prawidłowo doprać pieluszki.
– TEMPERATURA: zaleca się pranie w 60॰C.
– PROSZEK: staramy się wybierać proszki do prania białego, zawierające TAED. Dozowanie według zalecenia producenta proszku. Warto znać twardość wody (można ją zmierzyć samodzielnie lub zadzwonić do zakładu wodociągowego).
– WSAD: warto zwrócić uwagę, aby pralka była zapełniona w 2/3 wielkości wsadu podanego dla danego programu przez producenta (zazwyczaj te informacje podawane są w instrukcji obsługi).
– ODKAŻACZ: opcjonalnie możemy do prania dosypywać środki odkażające np. Nappy Fresh, który dodatkowo pomoże dbać o czystość pieluszek. Należy jednak zwrócić uwagę, czy nie uczula on malucha, szczególnie gdy jest słabo wypłukany.
– ZAPACH: pieluszki po praniu nie powinny pachnieć zbyt intensywnie proszkiem do prania ani nie powinny mieć nieprzyjemnego zapachu wilgoci, moczu czy kału.
– SUSZENIE: mamy dwie możliwości suszenia pieluszek. To klasyczne na zwykłej suszarce i z wykorzystaniem suszarki bębnowej (należy jednak pamiętać, że korzystanie z suszarki bębnowej może skrócić czas żywotności pieluszki).

prać w podanej temperaturze w programie prania zwykłego 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Jak poprawnie odczytywać symbole na metkach?

Wskazana wartość zawsze oznacza najwyższą zalecaną temperaturę prania. Po jej przekroczeniu narażamy się na zniszczenie odzieży, …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: dellosport.pl

Date Published: 8/7/2022

View: 8261

Lista symboli na metkach ubrań i ich znaczenie – Persil

Pranie · Odzieży nie można prać, a jedynie czyścić chemicznie. · Prać ręcznie w temperaturze 40°C maksimum. · Normalny cykl prania w max temp. 30°C. · Normalny cykl …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.persil.pl

Date Published: 10/7/2021

View: 2367

Symbole na metkach ubrań. Jak je odczytywać? – Ofeminin

Pranie w pralce w podanej temperaturze maksymalnej: 30° Delikatne tkaniny kolorowe. Obniżona intensywność prania, normalne płukanie i wirowanie.

+ 여기에 더 보기

Source: www.ofeminin.pl

Date Published: 4/5/2021

View: 997

Oznaczenia na metkach – jak odczytać symbole prania i …

-Oznaczenie prania z dwiema poziomymi kreskami na dole – pranie delikatne. Ustaw pralkę na najniższą możliwą temperaturę prania i najniższe …

+ 여기에 보기

Source: domodi.pl

Date Published: 6/9/2021

View: 1568

Oznaczenia prania. Jak prać i co oznaczają symbole prania …

Zaleca się pranie w maksymalnej temperaturze do 40°C. Piorąc w pralce skorzystajmy z programu prania ręcznego lub do syntetyków z wirowaniem …

+ 더 읽기

Source: muratordom.pl

Date Published: 2/9/2021

View: 7965

Pranie syntetyczne – kiedy używać tego programu w pralce …

Wrogiem ubrań z tkanin syntetycznych są temperatury prania wyższe niż podane na metkach. Z tego względu syntetyki powinny być prane w specjalnym …

+ 여기에 표시

Source: aniaradzi.pl

Date Published: 9/12/2021

View: 2639

Symbole na metkach – jak je czytać? | Cleanipedia

Czasami po praniu orientujemy się, że ulubiona bluzka skurczyła się lub … symbol prania zwykłego zawiera informację na temat temperatury w …

+ 여기에 더 보기

Source: www.cleanipedia.com

Date Published: 4/23/2022

View: 2691

Symbole konserwacji odzieży – Skirt Story

Symbole konserwacji Pranie Maksymalna temperatura prania 60°C program prania normalny maksymalne obroty normalne wirowanie Maksymalna temperatura prania …

+ 더 읽기

Source: skirtstory.pl

Date Published: 7/5/2022

View: 3687

Symbole prania na metkach – jak je czytać, co oznaczają?

Pranie z zachowaniem ostrożności w maksymalnej temperaturze 90 ℃. Piktogramy w tej opcji prania mogą mieć także podaną temperaturę w postaci …

+ 여기를 클릭

Source: washster.com

Date Published: 9/4/2022

View: 3877

주제와 관련된 이미지 prać w podanej temperaturze w programie prania zwykłego

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Wkłady pieluszkowe – pranie bawełny birdseye. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Wkłady pieluszkowe - pranie bawełny birdseye
Wkłady pieluszkowe – pranie bawełny birdseye

주제에 대한 기사 평가 prać w podanej temperaturze w programie prania zwykłego

  • Author: LennyLamb
  • Views: 조회수 27회
  • Likes: 좋아요 없음
  • Date Published: 2022. 6. 15.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=l1YGVrhixbs

Jak poprawnie odczytywać symbole na metkach?

Jak poprawnie odczytywać symbole na metkach?

Pozornie prosta czynność interpretowania symboli na metkach ubrań, w praktyce może stworzyć niemałe problemy. Jak poradzić sobie z odpowiednim posegregowaniem ubrań przed wrzuceniem ich do pralki? Przy jakich materiałach powinniśmy zachować szczególną ostrożność?

Nasz poradnik z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości!

Pierwsza rzecz, która powinna nas zainteresować w trakcie analizowania metki to upewnienie się, czy dany rodzaj tkaniny nie jest przeznaczony do czyszczenia chemicznego. Ze względu na konieczność stosowania w takich przypadkach odpowiednich środków, nie warto ryzykować samodzielnego prania. Takie ubrania najlepiej przekazać do pralni chemicznej.

Po wstępnej segregacji zostaliśmy już z ubraniami, które możemy wyprać w domu. Najistotniejszym oznaczeniem jest dla nas w tym momencie symbol związany z odpowiednią temperaturą prania. Wskazana wartość zawsze oznacza najwyższą zalecaną temperaturę prania. Po jej przekroczeniu narażamy się na zniszczenie odzieży, poprzez jej odbarwienie, czy też skurczenie. Warto pamiętać o tym, że w przypadku lekkiego zabrudzenia ubrania, można je wyprać w niższej temperaturze niż wskazana na metce, dzięki czemu dłużej zachowa ono swój pierwotny wygląd. Należy zwrócić także uwagę na to, że najdelikatniejsze tkaniny oprócz wskazanej maksymalnej temperatury prania, oznaczone są także podkreśleniem, sugerującym, że najodpowiedniejsze w tym przypadku jest ustawienie na pralce automatycznej programu „pranie delikatne”.

Symbol ręki na metce oznacza, że odzież przeznaczona jest wyłącznie do prania ręcznego. Z kolei symbol przekreślonego trójkąta informuje nas o zakazie stosowania odplamiaczy czy wybielaczy zawierających chlor.

Czynnikiem, który ma ważny wpływ na zachowanie wysokiej jakości ubrań jest proces ich suszenia. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że na metkach wszystkie oznaczenia związane z suszeniem są kwadratowe. Gdy używamy suszarki bębnowej, powinniśmy zwrócić uwagę na ustawienie odpowiedniej temperatury symbolizowanej przez odpowiednią ilość kropek. Jedna kropka oznacza suszenie w normalnej temperaturze, dwie – w niskiej temperaturze. Jednak nie każda tkanina przeznaczona jest do suszenia w automatycznej suszarce – ostrzega nas przed tym oznaczenie przedstawiające przekreślony kwadrat.

Podczas suszenia w domu lub na balkonie powinniśmy pamiętać o tym, aby odzież była równomiernie rozłożona. Dzięki temu proces suszenia będzie przebiegał jednolicie, a ubrania nie będą nadmiernie pogniecione, przez co zaoszczędzimy czas na prasowanie. Nie można zapominać także o tym, aby pomieszczenie, w którym suszy się odzież było odpowiednio wentylowane, bowiem nagromadzenie wilgoci może spowodować wykwit pleśni. W przypadku suszenia na świeżym powietrzu nie należy z kolei nadmiernie wystawiać ubrań na działanie promieni słonecznych, co prowadzi do szybszego blaknięcia kolorów. Przy tkaninach, z których nie można dokładnie odwirowywać wody (np. wełniane swetry) nie możemy zapominać o suszeniu w pozycji poziomej (co na metce symbolizuje pozioma kreska), co pozwoli nam uniknąć rozciągnięcia i zniekształcenia ulubionych ubrań.

Na każdej metce znajdziemy także wskazania dotyczące prasowania ubrań. Tkaniny bawełniane w zdecydowanej większości tolerują najwyższe temperatury prasowania, jednak przy delikatniejszych materiałach powinniśmy zapoznać się ze wskazaniami producenta.

Maksymalna temperatura prania 30°C. Proces normalny. Dozwolone bielenie dowolnym środkiem utleniającym. Maksymalna temperatura prania 30°C. Proces łagodny. Dopuszczalne suszenie w suszarce bębnowej. Temperatura normalna. Maksymalna temperatura prania 30°C. Proces bardzo łagodny. Dopuszczalne suszenie w suszarce bębnowej. Suszenie w niższej temperaturze. Maksymalna temperatura prania 40°C. Proces normalny. Nie suszyć w suszarce bębnowej. Maksymalna temperatura prania 30°C. Proces łagodny. Ociekanie. Maksymalna temperatura prania 30°C. Proces bardzo łagodny. Prasować w maksymalnej temperaturze dolnej płytki 110°C. Prać ręcznie. Maksymalna temperatura 40°C. Prasować w maksymalnej temperaturze dolnej płytki 150°C. Nie prać. Nie prasować. Nie stosować bielenia. Profesjonalne chemiczne czyszczenie w tetrachloroetylenie i węglowodorach. Proces normalny. Nie stosować bielenia. Nie czyścić chemicznie.

Dzięki stosowaniu zaleceń producenta umieszczonych na metkach nasza odzież nie tylko będzie świetnie wyglądała, ale też będzie służyła przez długi czas. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą ubrań najwyższej jakości, a w razie pytań – kontaktu z naszymi pracownikami.

Lista symboli na metkach ubrań i ich znaczenie

Można czyścić przy użyciu perchloroetylenu i rozpuszczalników węglowodorowych, R113 i R11 z ograniczeniami dotyczącymi temperatury i wilgotności.

Programy w pralkach – jak prać ubrania?

Jaki program w pralce wybrać?

Żeby dobrze odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba zastanowić się nad tym, jakie rzeczy najczęściej trafiają do naszej pralki. Jeśli są to przede wszystkim ubrania bawełniane – szukajmy programu „bawełna”, a ten jest w zasadzie we wszystkich pralkach. Niektóre modele mają osobno wyszczególniony program „koszule”, który z pewnością zadowoli panów, korzystających z pralek automatycznych albo z pralko-suszarek. Można też skorzystać z programu w pralce typu „mix”, który dopuszcza łączenie różnych tkanin, zwłaszcza o trwałych kolorach.

Kolejnym, jakże istotnym programem, który znajdziemy w większości pralek jest – wełna. Nazywany bywa różnie, zależnie od producenta, ale zwykle towarzyszy mu piktogram przedstawiający pozwijany motek wełny – znak Woolmarku, czyli Australian Wool Innovation Limited (AWI). Taki program gwarantuje nam, że ukochany sweter się nie sfilcuje, bo nie przeżyje w pralce szoku termicznego (gorąco/zimno), tak groźnego dla włókien wełnianych. Przystosowane jest też do niego specjalne, niezbyt szybkie wirowanie, bo powstałe zagniecenia na wełnie trudno jest rozprasować.

Sprawdź również: Jak prać wełnę? Ręcznie czy w pralce?

Nie są to jednak jedyne programy w pralce. Trzeba wspomnieć o praniu rzeczy wypełnionych puchem, np. kurtkach czy choćby jaśkach puchowych. Wprawdzie najlepiej robić to w pralko-suszarkach, ale są modele pralek, które dają sobie radę z puchem. Jest to specjalnie oznakowany, np. piórkiem (lub opisany) program, który ma pozwolić swobodnie wyschnąć danej rzeczy, żeby puch nie zbił się w jednym miejscu. Temu też służy dokładne odwirowanie. Zwykle pranie odbywa się w niższej temperaturze (np. w 30 st. C).

Sprawdź również:

Jak prać kurtkę puchową?

Pranie poduszek z pierza – jak robić to poprawnie?

Tym, którzy piorą bieliznę pościelową i ręczniki, przyda się specjalny program, który może nosić nazwę „bielizna 7 dni” lub tylko „bielizna”. Jeśli rzeczy są kolorowe, można je wyprać w programie „bawełna” w 60 st. C lub 40 st. C., jeśli takie są zalecenia producenta. Firanki natomiast, gdy są z tkaniny syntetycznej, można wyprać w programie „syntetyki delikatne” lub „delikatne” – nazwa zależy od producenta. Zwykle firanki z włókien sztucznych dobrze czują się w 40 st. C. Można też w ich przypadku wyłączyć wirowanie. Jeśli nie chcemy ich prasować, wystarczy powiesić je lekko mokre (ze ściekającą delikatnie wodą) i wyrównać. Bardzo przydatne do prania, chociażby delikatnych serwetek są siateczki, które niektóre firmy dodają do swoich pralek. Zależnie od wielkości siatki, włożymy do niej nawet kilka sztuk. Nie można też zapomnieć o programach walczących z uporczywymi plamami. Takie też znajdziemy w programatorze i przydadzą się do bardzo zabrudzonych ubrań.

Sprawdź również:

Jak prać w domu? Jak wybrać temperaturę prania i piorący środek?

Kryteria wyboru temperatury i środka piorącego dla danego rodzaju materiału

I. Prawidłowa temperatura prania w pralce. Czy każdy materiał można wyprać w wysokiej temperaturze? Jaki proszek do prania wybrać? Co jest lepsze: proszek do prania, płyn do prania, żel do prania, kapsułki do prania…?

Temperatura prania 95°C – tylko w przypadku pościeli, piżamy i bielizny chorego oraz pieluch. Odpowiedni jest uniwersalny proszek do prania (dla białych rzeczy koniecznie z wybielaczem optycznym). Temperatura prania 60°C – bawełniana piżama i bielizna (biała i o trwałych kolorach), także pościel dla alergików (za wyjątkiem pościeli z włókien naturalnych: wełny i jedwabiu). Skuteczne są hipoalergiczny proszek do prania i żel do prania dla alergików. Temperatura prania 40°C–60°C – biała gruba bawełna (obrus, pościel, bielizna), białe wytrzymałe materiały. Skuteczny jest uniwersalny proszek do prania materiałów z rozjaśniaczem optycznym. Temperatura prania 40°C–60°C (zawsze według zaleceń producenta) – kolorowe bawełniane ubrania o trwałych kolorach (koszule, bluzki, spodnie, T-shirty, odzież dla dzieci, ubrania robocze, materiał dżinsowy), kolorowa bawełniana pościel, bielizna i obrusy o trwałych kolorach, kolorowe wytrzymałe materiały. Odpowiednie są proszek, tabletki i żele do prania materiałów kolorowych.

Pranie ręczne i pranie w pralce w niskiej temperaturze

Niska temperatura prania przeznaczona jest dla delikatnych tkanin lub materiałów pokrytych warstwą ochronną.

W niskiej temperaturze, mimo zapewnień producentów, nie zostaną usunięte bakterie, silne zabrudzenia i plamy.

Temperatura prania 30°C–40°C – ubrania delikatne z mieszanki włókien, też chemicznych (koszule, bluzki, swetry, sukienki, delikatne i lekkie materiały, ubranie sportowe, dzianiny, bielizna z włókna bambusowego). Skuteczne są uniwersalne detergenty oraz środki do prania delikatnych tkanin i chroniące kolory. Dla białych materiałów najlepszy jest środek z wybielaczem optycznym. Temperatura prania 30°C–40°C – białe firanki, biała wierzchnia odzież (bluzki, koszule). Stosować wyłącznie proszek do prania firanek lub proszek do prania z wybielaczem optycznym. Temperatura prania 30°C–40°C – delikatna bielizna (jedwabna, koronkowa). Prać najlepiej w siatce lub w białej poszewce dla małej poduszki. Najlepsza jest pasta do prania z wybielaczem optycznym. Temperatura prania 30°C–40°C – odzież funkcjonalna (termoaktywna), kurtki z materiałów wodoodpornych, wiatroszczelnych i z mikrofazy. Odpowiednie są płyny do prania lub żele do prania tkanin kolorowych, wyłącznie bez środków zmiękczających. Temperatura prania 30°C–40°C – kolorowa pościel z włókien sztucznych i ubrania z elastycznych materiałów (stroje kąpielowe, odzież sportowa). Najlepsze są detergenty do kolorowych lub czarnych tkanin. Temperatura prania 30°C – wełna i jedwab oraz mieszanina naturalnych włókien z wełny i jedwabiu (sweter wełniany, wełniane rajstopy, bluzki z jedwabiu). Stosować wyłącznie zasadowe i silnie pieniące się proszki do prania włókien naturalnych, a najlepiej płyny do prania wełny. Temperatura prania 20°C – niektóre tkaniny odzieży sportowej. Proszek do prania nie rozpuści się całkowicie w temperaturze poniżej 30°C-40°C. Tak niska temperatura nie jest skuteczna przy usuwanie wielu plam, silnego zabrudzenia czy przepocenia.

Testy przeprowadzone przez ośrodki niezależne od producentów pralek i środków piorących nie potwierdzają informacji producentów o skuteczności prania w 20°C.

II. Jaki środek piorący wybrać? Proszek do prania, płyn do prania, żel do prania…

Źle dobrany środek piorący (podobnie jak nieodpowiednia temperatura) niszczy materiał, czasem już przy pierwszym użyciu. Szczególnie wrażliwe są wełna i jedwab. Silne i uniwersalne środki piorące mają zasadowy odczyn i zawierają enzymy niszczące białka, które powodują filcowanie, kurczenie się i pękanie włókien w wełnianych materiałach. Jedwab reaguje zniszczeniami przy szwach i zniszczeniem koloru.

Uniwersalny proszek do prania – dla wszystkich tkanin z włókien naturalnych i syntetycznych, a także mieszanek z wyjątkiem jedwabiu i wełny. Jest alkaliczny, zawiera rozjaśniacze optyczne i enzymy usuwające wiele plam (pot, mocz, kawa, herbata, czerwone wino, owoce, białka). Enzymy usuwają nieprzyjemne zapachy. Idealny dla białych, mocnych tkanin – zapobiega ich szarzeniu i żółknięciu. Niektóre specjalne składniki powodują wygładzenie włókien powierzchni materiału. Proszek do prania rozpuszcza się wolno, dlatego wymaga wyższej temperatury i dłuższego czasu prania. Uniwersalny proszek do prania jest skuteczny w temperaturach do 95°C. Pranie w temperaturze 20°C-30°C nie jest skuteczne, gdy materiał jest poplamiony, zabrudzony czy silnie przepocony i służy tylko „odświeżeniu” czy spłukaniu kurzu, sierści z tkaniny. Ubranie trzeba wielokrotnie wypłukać. Testy przeprowadzone przez ośrodki niezależne od producentów pralek i środków piorących nie potwierdzają informacji producentów o skuteczności prania w 20°C.

Płynne uniwersalne środki piorące – mają takie samo zastosowanie jak uniwersalne proszki do prania. Charakteryzują się lepszą rozpuszczalnością i spłukiwaniem. Ponadto można je zastosować we wstępnym usuwaniu plam i zabrudzeń. Zawierają enzymy, optyczne rozjaśniacze, jednak nie zawierają wybielaczy. Wciąż mniej skuteczne w praniu niż proszki do prania. Idealne dla delikatnych tkanin i do prania w skróconym cyklu prania.

Stałe i płynne środki piorące do kolorowych tkanin – dla wszystkich wytrzymałych tkanin z włókien naturalnych i włókien syntetycznych, a także mieszanek z wyjątkiem jedwabiu i wełny. Zawierają enzymy usuwające plamy, wygładzające powierzchnię materiału oraz opóźniające spieranie farby (zapobiegają tym samym utracie koloru i zafarbowaniu innych tkanin). Nie zawierają rozjaśniaczy optycznych ani wybielaczy. Skuteczne w temperaturach 30°C–60°C. Jednak płyny do prania czarnych tkanin mają taki sam skład jak płyny do tkanin delikatnych, dlatego wyprana w nich odzież o średnim i dużym stopniu zabrudzenia jest nadal brudna i brzydko pachnie. Proszek do prania kolor przeznaczony jest do prania kolorowych i czarnych tkanin w niższych temperaturach (najlepiej pierze w temperaturze 40°C-60°C), nie niszczy koloru. Słabiej usuwa plamy niż uniwersalny proszek do prania, ale jest skuteczniejszy niż płyn do prania. Proszku do prania kolor nie powinno się używać w krótkich cyklach prania, w programach specjalnych i dla delikatnych materiałów.

Dla tkanin wykonanych z włókien naturalnych (wełny i jedwabiu) środki piorące do kolorowych tkanin się nie nadają (mają zbyt wysokie pH i enzymy usuwające białka). Pranie w temperaturze 20°C-30°C nie jest skuteczne w przypadku plam, silnego zabrudzenia czy przepocenia, służy tylko „odświeżeniu” tkaniny. Ubranie trzeba dobrze wypłukać.

Delikatne środki piorące, detergenty o specjalnym przeznaczeniu – do prania kolorowych tkanin z włókien naturalnych lub syntetycznych takich jak wiskoza, delikatne włókna chemiczne, elastyczne włókna i mieszanki z wyjątkiem wełny i jedwabiu w temperaturze 30°C–60°C. Dzięki słabemu zasadowym pH zachowują kolory pranych tkanin. Nie nadają się do prania mocno przepoconych, zabrudzonych i poplamionych tkanin. Do ubrań sportowych i funkcjonalnych można wybrać wyspecjalizowane środki piorące.

Żel do prania – wprawdzie łatwiej go dozować i wypłukać niż proszek, jednak żel do prania nie usunie mocnych zabrudzeń. Żele do prania nie zawiera środków wybielających, dlatego też nie usuną skutecznie wielu plam. Żel do prania nie zawiera środków zmiękczających wodę tak jak proszki do prania. Ponieważ łatwo się rozpuszcza, nie wymaga tak wysokiej temperatury do skutecznego prania jak proszek.

Kapsułki do prania – uniwersalne kapsułki piorące są przeznaczone do prania zarówno białych jak i kolorowych tkanin. Nie wszystkie dają sobie radę z usunięciem plam, brudu, a białe materiały po praniu nie zawsze zachowają czystą biel. Nie można ich podzielić na porcje. Kapsułki do prania zawierają zbyt dużą dawkę środków piorących i enzymów dla lekko zabrudzonego prania. Powinno się je wrzucać na dno bębna pralki pod ubrania, aby folia mogła rozpuścić się w czasie głównego cyklu prania, a nie dopiero podczas płukania w dużej ilości wody. W krótkich cyklach prania i podczas prania w niskich temperaturach folia może nie rozpuścić się całkowicie podczas prania. Kapsułki do prania czasem utykają między uszczelką a szkłem drzwi pralki. Zawierają silne substancje bakterio- i grzybobójcze, które są alergenami kontaktowymi i wziewnymi, poza tym silniej obciążają środowisko naturalne niż tradycyjne proszki do prania.

Tabletki do prania nie usuwają plam!

Środki piorące dla wełny, płyny specjalne – płyny przeznaczone do prania wełny i jedwabiu, puchu, ubrań sportowych oraz materiałów wykonanych z domieszką wełny lub jedwabiu w temperaturach do 40°C. Nie zawierają enzymu usuwającego białko, mają słabe zasadowe pH i wytwarzają duże ilości piany – dzięki temu chronią włókna pranych tkanin. Płyn do prania wełny zawierający lanolinę zapobiega wysuszeniu naturalnej warstwy ochronnej włókien.

Środki piorące do białych firanek – do prania białych syntetycznych materiałów (np. poliestru), także bawełny. Zawierają intensywne rozjaśniacze optyczne i skuteczne kwaśne środki wybielające. Kolorowe firanki powinny być prane w środkach do kolorowych tkanin.

Środki dezynfekujące bieliznę chorych, bieliznę szpitalną i pieluchy – do dezynfekcji, namaczania, prania i odplamiania bawełny. Nie poleca się stosowania środków dezynfekcyjnych dla odzieży czy pościeli osób zdrowych.

Rady dotyczące prania różnych tkanin o różnym stopniu zabrudzenia, oraz jak sortować materiały przed praniem i jak je wkładać do pralki, jaki program prania wybrać, jak prać ręczniki, puchową lub wełnianą odzież, kołdrę czy śpiwór znajdują się w zakładce Pranie i prasowanie.

Rady jak prać pościel można przeczytać w artykule Pranie pościeli.

Rady jak prać firanki zawarte są w artykule Jak prać i suszyć firanki?

Pranie na sucho – jak odświeżyć ubrania bez prania?

Pranie na sucho jest idealnym rozwiązaniem w przypadku, gdy w twojej szafie znajduje się sporo eleganckich, delikatnych materiałów, które nie nadają się do prania w zwykłej pralce. To także świetny sposób na skuteczne usunięcie zarazków czy zapachów z tkanin, które mogą być prane tylko w niskich temperaturach. Na czym ono polega? Do bębna pralki wypuszczana jest mgiełka składająca się z trójatomowych cząsteczek tlenu i zimnej pary wodnej, które odpowiadają za usunięcie zarazków i zapachów z odświeżanych materiałów.

Funkcja ActiveOxygen to technologia, w którą wyposażone są pralki Bosch VarioPerfect. Dzięki niej pranie będzie skuteczne nawet wówczas, gdy zastosujemy delikatny program o najniższej możliwej temperaturze. Cykl uruchamia się na samym początku prania oraz przed ostatnim płukaniem.

W przypadku najdelikatniejszych tkanin czy np. butów – których nie powinniśmy prać przy użyciu wody – idealnym rozwiązaniem jest ActiveOxygen Refresh, czyli zastosowanie wyłącznie aktywnego tlenu, z pominięciem wody czy detergentu.

jak odczytać symbole prania i prasowania? [Tablica symboli do druku]

Oznaczenia na metkach, czyli symbole prania, prasowania, suszenia i czyszczenia – podstawowe informacje>

Jeszcze do niedawna metki na ubraniach były ostatnią rzeczą, jaka interesowała nas podczas zakupów, a w domu najczęściej odcinaliśmy je, żeby nie gryzły. Dziś coraz więcej osób czyta składy materiałów i inwestuje w ubrania, które mają szansę posłużyć nam nawet przez kilka dobrych lat. Jednak warto wiedzieć, że nawet najwyższej jakości wełniany sweter, bawełniany t-shirt czy jedwabna bluzka mogą ulec zniszczeniu już po pierwszym praniu, jeśli nie zastosujemy się do ważnych (choć często pomijanych) oznaczeń na metkach! Dlaczego warto ich przestrzegać? Bo producenci umieszczają je tam nie bez przyczyny. Symbole prania, prasowania czy suszenia na metkach są wskazówką do właściwej pielęgnacji ubrań. Stosowanie się do nich: Przedłuży trwałość ubrań; sprawi, że odzież przez dłuższy czas będzie wyglądać jak nowa; uchroni tkaniny przed skurczeniem w praniu czy przypaleniem pod żelazkiem. Aby ułatwić sobie korzystanie ze znaków na metkach, warto wydrukować tablicę symboli do prania, prasowania i suszenia, którą zawiesimy w pralni czy łazience. Gwarantujemy jednak, że po pewnym czasie zaczniesz wyczuwać tkaniny intuicyjnie! A co, jeśli symbole na metkach to dla Ciebie czarna magia? Bez obaw! Wyjaśniamy wszystkie piktogramy prania, prasowania, suszenia i wybielania, jakie możesz zobaczyć na metkach ubrań!

Symbole prania na metkach>

Segregacja na białe i kolorowe już dawno przestała wystarczać. Piorąc bawełnę w zbyt wysokiej temperaturze możemy jedynie przyspieszyć jej niszczenie, ale jeśli nie weźmiemy pod uwagę znaku prania z metki przy wełnianym swetrze, ubranie skurczy się do niewielkich rozmiarów i trudno będzie je uratować. Zatem: jak czytać oznaczenia prania na metkach? Wszystkie piktogramy prania przedstawiają pojemnik wypełniony wodą. -Znak prania z jedną kropką w środku – prać maksymalnie w 30 stopniach, -Znak prania z dwiema kropkami – prać w temperaturze 40 stopni, -Znak prania z trzema kropkami – prać w temperaturze 60 stopni, -Znak prania z czterema kropkami – prać w temperaturze 90 stopni.

Znaki stopni prania na metkach są stosunkowo proste do zapamiętania, ale co zrobić, gdy w grę wchodzi “pranie delikatne” lub “z zachowaniem szczególnej ostrożności”? Objaśniamy! -Oznaczenie prania z poziomą kreską na dole – pranie z zachowaniem ostrożności. Symbol ten możemy spotkać przy ubraniach delikatnych. Najlepiej ustawić pralkę na program prania delikatnego z niską temperaturą i niskimi obrotami wirowania lub dla bezpieczeństwa – nie wirować wcale. -Oznaczenie prania z dwiema poziomymi kreskami na dole – pranie delikatne. Ustaw pralkę na najniższą możliwą temperaturę prania i najniższe możliwe obroty wirowania. -Oznaczenie prania z zanurzoną dłonią – pranie ręczne. Takie ubrania najlepiej wyprać w misce z letnią wodą, proszkiem i odrobiną płynu do płukania. Ewentualnie możemy ustawić pralkę na program prania ręcznego, o ile mamy pewność, że odbywa się on w temperaturze 20 stopni i na niskich obrotach wirowania. -Przekreślony symbol prania – nie prać. Piktogram ten możemy znaleźć chociażby na skórzanych spodniach czy spódnicach. Zamiast prać, możemy je czyścić!

Oznaczenia prasowania>

Znasz moment, w którym nagrzane żelazko zaczyna przywierać do tkaniny? Aby uniknąć tego typu katastrofy, wystarczy stosować się do oznaczeń prasowania umieszczonych na metkach! Wszystkie przedstawiają żelazko i jest ich zaledwie cztery:

-przekreślone żelazko – nie prasować. Może dotyczyć chociażby ubrań z dzianiny czy koszul non-iron, -żelazko z jedną kropką w środku – prasować w temperaturze 100 stopni. Takie delikatne prasowanie dotyczy zazwyczaj tkanin syntetycznych, np. nylonu czy wiskozy. Aby dodatkowo zabezpieczyć materiał, możesz prasować ubranie przez cienką szmatkę. -żelazko z dwiema kropkami w środku – prasować w temperaturze 150 stopni. To program dla wełny, jedwabiu czy grubszej wiskozy. -żelazko z trzema kropkami w środku – prasować w temperaturze 200 stopni. Najwyższa temperatura prasowania sprawdzi się przy mocno gniotących się ubraniach z lnu czy bawełny.

Znaczki na metkach – suszenie prania>

Właściwe pranie i prasowanie ma ogromne znaczenie, ale czy wiedziałaś, że nieodpowiednie suszenie ubrań może powodować zniekształcenia czy wybarwienia? Dlatego w naszym ABC odzieży nie mogło zabraknąć oznaczeń na metkach dotyczących suszenia ubrań. Wszystkie są wpisane w kwadrat:

-kwadrat pusty w środku – nie suszyć w suszarce, -przekreślony kwadrat – nie suszyć, -kwadrat z łukiem u góry – suszyć rozwieszone, -kwadrat z trzema pionowymi kreskami – suszyć w pozycji pionowej, najlepiej na wieszaku. -kwadrat z poziomą kreską – suszyć w pozycji poziomej, np. na rozłożonym ręczniku. Dzięki temu delikatne ubrania nie tracą fasonu, -kwadrat z dwiema kreskami w lewym, górnym rogu – suszyć w cieniu. Jeśli chcemy uniknąć blaknięcia kolorów ubrań, warto suszyć w cieniu nawet, jeśli na metce nie pojawia się to oznaczenie, -kwadrat z kołem w środku – suszyć w suszarce bębnowej, -przekreślony kwadrat z kołem w środku – nie suszyć w suszarce bębnowej, -kwadrat z kołem i kropką w środku – suszyć w suszarce bębnowej na niskich obrotach, -kwadrat z kołem i dwiema kropkami w środku – suszyć w suszarce bębnowej na normalnych obrotach.

Symbole na metkach – czyszczenie>

Ostatnie z możliwych oznaczeń na metce dotyczy prania chemicznego. Zanim zaniesiesz ukochane ubrania do pralni, dokładnie zapoznaj się ze znaczeniem tych symboli:

-koło puste w środku – można prać chemicznie, -koło z literą “P” w środku – czyścić w chloretylenie lub benzynie. Jest to czyszczenie na sucho, które wykorzystuje się w przypadku ubrań nienadających się do pełnego zanurzenia w wodzie, np. garniturów czy płaszczy. -przekreślone O – nie czyścić chemicznie. -trójkąt z “CL” w środku – można chlorować (bielić). Symbol ten oznacza, że możesz bezpiecznie wybielić ubranie przy użyciu środka wybielającego, oczywiście po dokładnym przeczytaniu instrukcji jego zastosowania! -przekreślony trójkąt – nie można chlorować (bielić). Oznaczenia na metkach ubrań większości z nas wydają się skomplikowane i trudne do rozszyfrowania, ale jeśli zgłębimy temat, okaże się, że symbole używane przez producentów naprawdę łatwo zapamiętać! Stosujmy się do nich i cieszmy się odzieżą w doskonałym stanie przez wiele lat. To niewielki wysiłek, który naprawdę się opłaca!

Symbole na metkach ubrań. Jak je odczytywać?

Dbanie o garderobę będzie o wiele łatwiejsze, kiedy dobrze poznasz symbole na metkach ubrań. To one powinny być twoim przewodnikiem, który pomoże ci cieszyć się ulubionymi ciuchami dłużej, zapobiegając ich blaknięciu, kurczeniu się, niszczeniu.

Małe znaczki – symbole na metkach ubrań informują dokładnie, jak dbać o garderobę, by korzystać z niej tak długo, jak to tylko możliwe.

Poniżej przygotowałyśmy specjalny przewodnik. Znajdziesz w nim wszystkie symbole, które producenci umieszczają na metkach ubrań.

Nasz podręcznik poprowadzi cię przez symbole na metkach ubrań dotyczące prania, wybielania, prasowania, czyszczenia chemicznego i suszenia. Koniec ze skurczonymi swetrami!

Zwykle jedna metka zawiera kombinację około 5 symboli, które dają ci kompletną wiedzę, jak dbać o dany fragment garderoby. Zwróć na to uwagę przed praniem.

Symbole na metkach ubrań Foto: Ofeminin

Tylko pranie ręczne, normalne płukanie, delikatne suszenie.

Symbole na metkach ubrań Foto: Ofeminin

Pranie w pralce w podanej temperaturze maksymalnej:

30° Delikatne tkaniny kolorowe. Obniżona intensywność prania, normalne płukanie i wirowanie.

40° Kolorowe T-shirty i bielizna elastyczna. Obniżona intensywność prania, normalne płukanie i wirowanie.

60° Kolorowa pościel. Normalna intensywność prania, płukania i wirowania.

95° Biała pościel. Normalna intensywność prania, płukania i wirowania.

Symbole na metkach ubrań Foto: Ofeminin

Linia podkreślająca symbol wskazuje na typ programu, którego należy użyć do prania:

Brak linii Program do prania bawełny. Normalna intensywność prania, płukania i wirowania.

Jedna linia Program do prania tkanin syntetycznych (zróżnicowana ona intensywność, obniżająca się temperatura płukania i zredukowane wirowanie.

Symbole na metkach ubrań Foto: Ofeminin

Dwie linie Program do prania wełny

Symbole na metkach ubrań Foto: Ofeminin

Nie prać.

Symbole na metkach ubrań Foto: Ofeminin

Można suszyć w suszarce mechanicznej

Kropki w środku oznaczają maksymalną temperaturę.

Brak kropki Brak restrykcji co do temperatury.

Jednak kropka Niska temperatura suszenia (maks. 60°).

Dwie kropki Normalne suszenie.

Symbole na metkach ubrań Foto: Ofeminin

Nie suszyć w suszarce.

Symbole na metkach ubrań Foto: Ofeminin

Pozostawić do wyschnięcia na wolnym powietrzu i prasować po wyschnięciu.

Symbole na metkach ubrań Foto: Ofeminin

Suszyć na wieszaku.

Symbole na metkach ubrań Foto: Ofeminin

Suszyć w pozycji poziomej.

Symbole na metkach ubrań Foto: Ofeminin

Prasowanie w podanej temperaturze:

Jedna kropka Chłodne żelazko (110°) – akryl, nylon

Dwie kropki Ciepłe żelazko (150°) – poliester, wełna

3 kropki Gorące żelazko (200°) – bawełna, len

Symbole na metkach ubrań Foto: Ofeminin

Nie prasować.

Symbole na metkach ubrań Foto: Ofeminin

Czyszczenie na sucho, litera wskazuje rodzaj wymaganego prania:

Kółko puste lub A: Czyszczenie chemiczne na sucho z użyciem dowolnego detergentu

F: Czyszczenie na sucho za pomocą detergentów na bazie benzyny. Nie można czyścić mechanicznie.

P: Czyszczenie na sucho za pomocą tradycyjnych detergentów jak tetrachloroetylen czy węglowodór. Może być czyszczone mechanicznie.

W: Czyszczenie wodne.Nie można czyścić mechanicznie.

Symbole na metkach ubrań Foto: Ofeminin

Linie wskazują ograniczenia:

Jedna linia: Ograniczone pranie (ilość wody, działanie mechaniczne, temperatura prania i suszenia).

Dwie linie: Bardzo ograniczone pranie (ilość wody, działanie mechaniczne, temperatura prania i suszenia).

Symbole na metkach ubrań Foto: Ofeminin

Nie czyścić chemicznie.

Symbole na metkach ubrań Foto: Ofeminin

Nie czyścić na mokro.

Symbole na metkach ubrań Foto: Ofeminin

Można wybielać.

Symbole na metkach ubrań Foto: Ofeminin

Nie wybielać.

Zobacz także:

Sposoby na usuwanie trudnych plam. Lista 30 ciężkich przypadków

jak odczytać symbole prania i prasowania? [Tablica symboli do druku]

Oznaczenia na metkach, czyli symbole prania, prasowania, suszenia i czyszczenia – podstawowe informacje>

Jeszcze do niedawna metki na ubraniach były ostatnią rzeczą, jaka interesowała nas podczas zakupów, a w domu najczęściej odcinaliśmy je, żeby nie gryzły. Dziś coraz więcej osób czyta składy materiałów i inwestuje w ubrania, które mają szansę posłużyć nam nawet przez kilka dobrych lat. Jednak warto wiedzieć, że nawet najwyższej jakości wełniany sweter, bawełniany t-shirt czy jedwabna bluzka mogą ulec zniszczeniu już po pierwszym praniu, jeśli nie zastosujemy się do ważnych (choć często pomijanych) oznaczeń na metkach! Dlaczego warto ich przestrzegać? Bo producenci umieszczają je tam nie bez przyczyny. Symbole prania, prasowania czy suszenia na metkach są wskazówką do właściwej pielęgnacji ubrań. Stosowanie się do nich: Przedłuży trwałość ubrań; sprawi, że odzież przez dłuższy czas będzie wyglądać jak nowa; uchroni tkaniny przed skurczeniem w praniu czy przypaleniem pod żelazkiem. Aby ułatwić sobie korzystanie ze znaków na metkach, warto wydrukować tablicę symboli do prania, prasowania i suszenia, którą zawiesimy w pralni czy łazience. Gwarantujemy jednak, że po pewnym czasie zaczniesz wyczuwać tkaniny intuicyjnie! A co, jeśli symbole na metkach to dla Ciebie czarna magia? Bez obaw! Wyjaśniamy wszystkie piktogramy prania, prasowania, suszenia i wybielania, jakie możesz zobaczyć na metkach ubrań!

Symbole prania na metkach>

Segregacja na białe i kolorowe już dawno przestała wystarczać. Piorąc bawełnę w zbyt wysokiej temperaturze możemy jedynie przyspieszyć jej niszczenie, ale jeśli nie weźmiemy pod uwagę znaku prania z metki przy wełnianym swetrze, ubranie skurczy się do niewielkich rozmiarów i trudno będzie je uratować. Zatem: jak czytać oznaczenia prania na metkach? Wszystkie piktogramy prania przedstawiają pojemnik wypełniony wodą. -Znak prania z jedną kropką w środku – prać maksymalnie w 30 stopniach, -Znak prania z dwiema kropkami – prać w temperaturze 40 stopni, -Znak prania z trzema kropkami – prać w temperaturze 60 stopni, -Znak prania z czterema kropkami – prać w temperaturze 90 stopni.

Znaki stopni prania na metkach są stosunkowo proste do zapamiętania, ale co zrobić, gdy w grę wchodzi “pranie delikatne” lub “z zachowaniem szczególnej ostrożności”? Objaśniamy! -Oznaczenie prania z poziomą kreską na dole – pranie z zachowaniem ostrożności. Symbol ten możemy spotkać przy ubraniach delikatnych. Najlepiej ustawić pralkę na program prania delikatnego z niską temperaturą i niskimi obrotami wirowania lub dla bezpieczeństwa – nie wirować wcale. -Oznaczenie prania z dwiema poziomymi kreskami na dole – pranie delikatne. Ustaw pralkę na najniższą możliwą temperaturę prania i najniższe możliwe obroty wirowania. -Oznaczenie prania z zanurzoną dłonią – pranie ręczne. Takie ubrania najlepiej wyprać w misce z letnią wodą, proszkiem i odrobiną płynu do płukania. Ewentualnie możemy ustawić pralkę na program prania ręcznego, o ile mamy pewność, że odbywa się on w temperaturze 20 stopni i na niskich obrotach wirowania. -Przekreślony symbol prania – nie prać. Piktogram ten możemy znaleźć chociażby na skórzanych spodniach czy spódnicach. Zamiast prać, możemy je czyścić!

Oznaczenia prasowania>

Znasz moment, w którym nagrzane żelazko zaczyna przywierać do tkaniny? Aby uniknąć tego typu katastrofy, wystarczy stosować się do oznaczeń prasowania umieszczonych na metkach! Wszystkie przedstawiają żelazko i jest ich zaledwie cztery:

-przekreślone żelazko – nie prasować. Może dotyczyć chociażby ubrań z dzianiny czy koszul non-iron, -żelazko z jedną kropką w środku – prasować w temperaturze 100 stopni. Takie delikatne prasowanie dotyczy zazwyczaj tkanin syntetycznych, np. nylonu czy wiskozy. Aby dodatkowo zabezpieczyć materiał, możesz prasować ubranie przez cienką szmatkę. -żelazko z dwiema kropkami w środku – prasować w temperaturze 150 stopni. To program dla wełny, jedwabiu czy grubszej wiskozy. -żelazko z trzema kropkami w środku – prasować w temperaturze 200 stopni. Najwyższa temperatura prasowania sprawdzi się przy mocno gniotących się ubraniach z lnu czy bawełny.

Znaczki na metkach – suszenie prania>

Właściwe pranie i prasowanie ma ogromne znaczenie, ale czy wiedziałaś, że nieodpowiednie suszenie ubrań może powodować zniekształcenia czy wybarwienia? Dlatego w naszym ABC odzieży nie mogło zabraknąć oznaczeń na metkach dotyczących suszenia ubrań. Wszystkie są wpisane w kwadrat:

-kwadrat pusty w środku – nie suszyć w suszarce, -przekreślony kwadrat – nie suszyć, -kwadrat z łukiem u góry – suszyć rozwieszone, -kwadrat z trzema pionowymi kreskami – suszyć w pozycji pionowej, najlepiej na wieszaku. -kwadrat z poziomą kreską – suszyć w pozycji poziomej, np. na rozłożonym ręczniku. Dzięki temu delikatne ubrania nie tracą fasonu, -kwadrat z dwiema kreskami w lewym, górnym rogu – suszyć w cieniu. Jeśli chcemy uniknąć blaknięcia kolorów ubrań, warto suszyć w cieniu nawet, jeśli na metce nie pojawia się to oznaczenie, -kwadrat z kołem w środku – suszyć w suszarce bębnowej, -przekreślony kwadrat z kołem w środku – nie suszyć w suszarce bębnowej, -kwadrat z kołem i kropką w środku – suszyć w suszarce bębnowej na niskich obrotach, -kwadrat z kołem i dwiema kropkami w środku – suszyć w suszarce bębnowej na normalnych obrotach.

Symbole na metkach – czyszczenie>

Ostatnie z możliwych oznaczeń na metce dotyczy prania chemicznego. Zanim zaniesiesz ukochane ubrania do pralni, dokładnie zapoznaj się ze znaczeniem tych symboli:

-koło puste w środku – można prać chemicznie, -koło z literą “P” w środku – czyścić w chloretylenie lub benzynie. Jest to czyszczenie na sucho, które wykorzystuje się w przypadku ubrań nienadających się do pełnego zanurzenia w wodzie, np. garniturów czy płaszczy. -przekreślone O – nie czyścić chemicznie. -trójkąt z “CL” w środku – można chlorować (bielić). Symbol ten oznacza, że możesz bezpiecznie wybielić ubranie przy użyciu środka wybielającego, oczywiście po dokładnym przeczytaniu instrukcji jego zastosowania! -przekreślony trójkąt – nie można chlorować (bielić). Oznaczenia na metkach ubrań większości z nas wydają się skomplikowane i trudne do rozszyfrowania, ale jeśli zgłębimy temat, okaże się, że symbole używane przez producentów naprawdę łatwo zapamiętać! Stosujmy się do nich i cieszmy się odzieżą w doskonałym stanie przez wiele lat. To niewielki wysiłek, który naprawdę się opłaca!

Oznaczenia prania. Jak prać i co oznaczają symbole prania na metkach

Oznaczenia prania. Jak prać i co oznaczają symbole prania na metkach

11:41

Autor: GettyImages Na metce podane są oznaczenia informujące m.in. o sposobie prania danego materiału

Metki dołączone do ubrań, ręczników czy innych produktów zawierają oznaczenia dotyczące prania, suszenia czy prasowania będące wskazówkami jak prać, by rzeczy nie straciły swojego koloru i fasonu, nie zniszczyły się pod wpływem zbyt wysokiej temperatury czy błędnie dobranego środka piorącego.

Przestrzegając podstawowych zasad podanych przez producenta na metce wszytej od wewnętrznej strony ubrania otrzymamy czyste, pachnące świeżością i dobrze wyprane rzeczy. Aby pranie przebiegło pomyślnie ważne jest wcześniejsze pogrupowanie rzeczy pod względem koloru (osobno jasne/białe, osobno ciemne/kolorowe), oraz względem tkaniny, z której zostały wykonane (np. bawełna, wełna, jedwab). Oddzielone powinny być rzeczy wymagające prania ręcznego (bielizna osobista, rajstopy, mocno farbujące ubrania) oraz rzeczy niestandardowe, które wymagają szczególnego traktowania, np. o dużych gabarytach, takie jak kurtki, koce czy zasłony. Osobnego prania wymaga też pościel i ręczniki.

13 pomysłów na aranżację małej łazienki w bloku. Inspirujące projekty łazienek >>>

Autor: GettyImages Zanim włożymy ubrania do pralki, upewnijmy się jak należy je prać

Podstawowe zasady podczas prania

Na jeden cykl do bębna pralki czy miski do prania ręcznego wkładamy nieduże partie ubrań – zwykle jest to 3/4 pojemności lub licząc kilogramy zalecane przez producenta pralki tak, aby ubrania mogły swobodnie się obracać i dobrze się wypłukały. Delikatne lub drobne rzeczy, które mogą zniszczyć się podczas prania zabezpieczmy w specjalnych workach z suwakiem. Rzeczy nie pogniotą się i nie nabiorą brzydkiego zapachu, jeśli po skończonym praniu jak najszybciej wyjmiemy je z bębna. Ubrania, które mają zdobienia pierzymy wywrócone na lewą stronę.

Bardzo brudne lub poplamione tkaniny powinny zostać uprzednio namoczone w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku do prania czy detergentu w płynie. Detergent do prania dobieramy do koloru tkaniny i jej rodzaju. Informacje o tym, ile wsypać proszku lub wlać płynu podane są na jego opakowaniu. Proszek, płyn do prania i płyn do płukania wlewa się do dozownika znajdującego się w szufladzie pralki, zgodnie z instrukcja obsługi podaną przez producenta urządzenia. Detergent w formie kapsułki wkładamy bezpośrednio do bębna nie niszcząc rozpuszczalnej otoczki.

Materiały wymagające prania chemicznego, tzw. „na sucho” czyścimy wyłącznie w pralni chemicznej. Wszystkie informacje o sposobie prania danego materiału podane są zawsze na metce.

Oznaczenia na metkach – symbole prania

Pobierz kartę: oznaczenia na metkach – symbole prania

Autor: Samanta Malinowska

Oznaczenia na metkach – wybielanie

Autor: Samanta Malinowska

Oznaczenia na metkach – suszenie i prasowanie

Autor: Samanta Malinowska

Jak prać kaszmir i jedwab

Ubrania z kaszmiru czy jedwabiu zaleca się prać tylko chemicznie. Jeśli na metce pojawia się informacja, że ubranie możemy uprać sami, zastosujmy specjalny program do tkanin delikatnych: wełny, jedwabiu, moheru, czy angory – temperatura prania 30°C, bez wirowania. Takie programy mogą zastąpić pranie ręczne. Do tego typu tkanin użyjmy najbardziej delikatnego płynu, np. szamponu do włosów. Ubrania warto suszyć na leżąco na rozłożonym ręczniku. Podczas prania ręcznego nie pocieramy materiału zbyt mocno i nie wyżymamy go. Upranie, wysuszenie lub przechowywanie kaszmiru czy wełny w niewłaściwy sposób może doprowadzić do zniekształceń, skurczenia ubrania, filcowania i mechacenia tkaniny. Włókna materiału zostaną dodatkowo osłabione, jeśli będziemy je często suszyć na słońcu lub nosić przez wiele dni.

Jak prać ubrania lniane

Len jest naturalnym materiałem, ma właściwości oddychające, dlatego ubrania te najchętniej nosimy w upalne dni. Len pierzemy w proszku do prania lub w środkach przeznaczonych do prania tkanin delikatnych. Dobrze znosi wysokie temperatury: do 95°C dla lnu białego i do 60°C dla kolorowego. Len łatwo się gniecie i trudno się go prasuje, dlatego w pralce wybierzmy program bez wirowania. Len należy mocno wytrzepać przed rozwieszeniem, tkaniny suszymy rozwieszone w przewiewnym miejscu, nie bezpośrednio na słońcu. Len prasujemy jeszcze wilgotny, gorącym żelazkiem po lewej stronie ubrania przez bawełnianą ściereczkę. Lnianych ubrań nie wolno wybielać środkami zawierającymi chlor.

Jak wyczyścić żelazko? Domowe sposoby na czyszczenie żelazka >>>

Jak prać odzież funkcjonalną

Do prania odzieży funkcjonalnej zastosujmy delikatny środek piorący w płynie lub specjalny płyn do prania odzieży technicznej. Nie należy stosować płynów do płukania tkanin. Zaleca się pranie w maksymalnej temperaturze do 40°C. Piorąc w pralce skorzystajmy z programu prania ręcznego lub do syntetyków z wirowaniem. Przed wrzuceniem do bębna pozapinajmy suwaki, poluzujmy rzepy i ściągacze, oraz przełóżmy ubrania na lewą stronę. Odzież funkcyjną powinno się suszyć w pozycji leżącej.

>> Przeczytaj też: Wygodna umywalka do łazienki. Zasady wyboru umywalki nablatowej i podblatowej oraz łączenia jej z baterią umywalkową

Autor: GettyImages Pranie w gorącej wodzie zdecydowanie nie służy jeansom

Jak prać jeans

Pranie dżinsów niszczy tkaninę, dlatego nie należy ich prać zbyt często. Pierzemy je w temperaturze maks. 40°C, w środkach przeznaczonych do prania rzeczy kolorowych, ustawiając program z delikatnym wirowaniem. Przed praniem jeansy przełóżmy na lewą stronę. Jeansy pierzemy oddzielnie, gdyż mogą zafarbować inne tkaniny. Po upraniu roztrzepmy spodnie i wygładźmy materiał. Będzie je łatwiej wyprasować.

Jak prać ubrania z polaru i poliestru

Polar jest materiałem bardzo wytrzymałym i łatwym w pielęgnacji. W pralce wybieramy program prania tkanin syntetycznych z niską temperaturą 30-40°C, bez wirowania. Ubrania segregujemy według koloru. Po praniu polar możemy zaimpregnować. Polar warto suszyć w przewiewnym i zacienionym miejscu.

Poliester jest łatwy w pielęgnacji i szybko schnie. Poliester gniecie się w bardzo wysokiej temperaturze więc niektóre rzeczy zaleca się prać ręczne. Materiały z poliestru można prać w pralce wybierając program do tkanin syntetycznych. Dodatkowo zastosujmy środek do płukania tkanin, gdyż materiały sztuczne mocno się elektryzują. Nie wymagają prasowania.

Jak prać pościel

Dopasujmy temperaturę do materiału, z którego wykonana jest pościel. Do prania satyny nie używajmy wybielaczy, do pościeli z kory wybierzmy program bez wirowania – wtedy nie trzeba będzie jej prasować. Piorąc pościel flanelową użyjmy płynu do płukania tkanin, aby zachować jej miękkość. Pościel pierzmy co najmniej raz w miesiącu, suszmy dobrze rozprostowaną, równo złożoną najlepiej na świeżym powietrzu.

Wybieramy białe łóżko do sypialni. Inspiracje i porady >>>

Jak prać kurtki i poduszki puchowe

Kurtki i poduszki puchowe możemy uprać w pralce automatycznej, w niskiej temperaturze, stosując słabe wirowanie – program dla tkanin delikatnych. Zaleca się do bębna włożyć piłki tenisowe w celu równomiernego rozłożenia się puchu. Zastosujmy płyn do prania tkanin delikatnych lub środek piorący przeznaczony tylko do prania puchowych rzeczy. Przed praniem opróżnijmy kieszenie, pozamykajmy suwaki, zaszyjmy ewentualne rozdarcia. Ubrania puchowe pierzemy na lewą stronę. Proces suszenia trwa dość długo. Warto mokrą kurtkę rozwiesić w przewiewnym miejscu i co jakiś czas ręcznie rozbijać puch, lekko poruszać nią i potrząsać.

Jak prać ręczniki

Ręczniki pierzemy osobno, zgodnie z zaleceniami producenta, zazwyczaj w temperaturze 60-90°C, w proszku do prania lub detergencie w płynie. Wybieramy program do prania bawełny ze średnim wirowaniem i dodajemy płynu do płukania tkanin (źle wyprany ręcznik nie będzie chłonął dobrze wilgoci). Ręczniki pierzemy stosując program dłuższy tak, aby zniszczyć wszelkie zarazki (bakterie, wirusy, grzyby). Dzięki równomiernemu rozwieszeniu na czas schnięcia unikniemy powstawania zagnieceń. Ręczników nie prasujemy, gdyż pętelki przędzy pozgniatają się i będą słabiej wchłaniać wodę.

Jak prać ubrania z weluru i wełny

Welur pierzemy ręcznie, w niskich temperaturach do 30°C, z płynem do delikatnych tkanin lub w pralce – program do tkanin delikatnych bez wirowania. Rzeczy z weluru pierzemy zawsze na lewą stronę. Do ostatniego płukania dodajemy płynu zmiękczającego tkaninę, nie wyciskamy mocno bo materiał się zdefasonuje. Zagniecenia zlikwidujemy, szczotkując wilgotny welur pod włos szczotką do ubrań. Tkaninę najlepiej prasować, kiedy jest jeszcze wilgotna. Welur prasujemy na lewą stronę. Przed prasowaniem dobrze porozciągajmy materiał.

Wełna to włókno naturalne uzyskiwane z sierści m. in. owiec, kóz, królików. Do prania wełny używajmy detergentów przeznaczonych tylko do tego typu tkanin, zawsze zgodnie z dołączoną przez producenta instrukcją (patrz infografika). Piorąc wełnę w pralce wybieramy program prania delikatnego 30°C bez wirowania. Ubrania z wełny suszymy rozłożone na ręczniku, z dala od gorących kaloryferów. Kiedy trochę podeschną, strzepujemy je i wieszamy na wieszaku. Pranie ręcznie polega na delikatnym obracaniu ubrania w misce napełnionej letnią wodą ze środkiem piorącym. Nigdy nie wykręcamy i nie ściskamy wełny.

Jak prać ubrania z aksamitu

Aksamit to bardzo szykowny i delikatny materiał. Nie wolno go długo namaczać, suszyć w suszarce, ani mocno składać. Aksamit jedwabny i wełniany zaleca się prać chemicznie w pralni. Aksamit bawełniany i sztuczny możemy prać w domu.

Aksamit pierzemy ręcznie na lewą stronę, w temperaturze 30°C, używając płynu lub żelu do delikatnych materiałów, bez wykręcania. Po wypraniu aksamitne rzeczy suszymy na wieszaku do całkowitego wyschnięcia. Nie należy suszyć ich na grzejniku i na bezpośrednim słońcu. Prasujemy materiał również na lewą stronę. Gdy aksamit wyschnie, należy go wyczesać szczotką do ubrań. Ubrania z aksamitu aby się nie zniszczyły przechowujemy na wieszakach lub zwinięte w rulon.

Jak prać ubrania z bawełny

Pranie bawełny jest proste. Bawełnę można prać w pralce lub ręcznie w wysokich temperaturach w dostępnych na rynku detergentach do prania. W przypadku uporczywych zabrudzeń i plam bawełnę wolno namaczać. Bawełnę możemy wirować w pralce i płukać w płynie do zmiękczania tkanin. Bawełnę w kolorze białym pierzemy w temperaturze do 95°C, natomiast kolorową do 60°C. Wirujemy krótko lub zostawiamy do wyschnięcia wieszając jeszcze mokrą. Ubrania z czystej bawełny suszymy rozwieszone, gdyż pod wpływem ciepła mogą się kurczyć. Bawełniane tkaniny prasujemy gorącym żelazkiem. Kolorowe i ciemne ubrania prasujemy przez wilgotną szmatkę na lewą stronę ubrania.

Zobacz wideo: Jak podłączyć pralkę

Jak podłączyć pralkę? Prosta, filmowa instrukcja Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam. Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści. Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Pranie syntetyczne – kiedy używać tego programu w pralce? Porady

Dzisiejsze pralki automatyczne wyposażone są w przeróżne programy prania. Każdy z nich przeznaczony jest dla konkretnych tkanin . Dla przykładu ubrania bawełniane nie powinny być prane w programie „ pranie syntetyczne”, ponieważ nie zostaną wyprane w pożądany przez nas sposób. W dodatku mogą ulec zniszczeniu. Przyjrzyjmy się więc bliżej czynności prania syntetyków oraz specyfice tych tkanin.

Czym charakteryzuje się program „pranie syntetyczne”?

Każdy program prania, w jaki wyposażona jest pralka automatyczna, ma duże znaczenie. Wszystkie symbole stanowią bowiem swego rodzaju instrukcję prania dla poszczególnych rodzajów tkanin. Jednym z programów jest pranie syntetyczne. Czego dotyczy ten tryb prania?

Tkaniny syntetyczne inaczej zachowują się podczas prania niż np. bawełna. Są przede wszystkim odporniejsze na wysokie temperatury, ścieranie oraz nadmierne chłonięcie wody. Materiał syntetyczny jest także odporny na gniecenie się. Wrogiem ubrań z tkanin syntetycznych są temperatury prania wyższe niż podane na metkach. Z tego względu syntetyki powinny być prane w specjalnym programie.

Pranie syntetyczne obejmuje tkaniny m.in. takie jak: wiskoza, poliester oraz poliamid. Zwykle podczas nastawiania tego trybu prania, mamy do wyboru dwie temperatury – 40 stopni lub 60 stopni. Wybór uwarunkowany jest głównie stopniem zabrudzenia ubrania, a także rodzajem materiału. Sprawdź także porady na temat prania kołdry w tym artykule.

Kiedy warto użyć tego programu?

Oznaczenia na pralce informują nas, w jaki sposób powinniśmy prać konkretne rodzaje tkanin. Zdarza się, że na metce tkaniny syntetycznej widnieje symbol, który wskazuje na pranie ręczne. Nie każdy materiał syntetyczny nadaje się przecież do prania w pralce automatycznej. Pranie ręczne powinno się wykonywać także w przypadku syntetycznej bielizny.

Tkaniny syntetyczne mają tendencję do szybkiego brudzenia się. Dlatego programy prania syntetycznego w pralkach znacznie ułatwiają nam dbanie o ich czystość. Porównując pranie syntetyczne a bawełniane, można dostrzec sporą różnicę w sposobie prania.

Pranie syntetyczne – kiedy używać tego programu w pralce? Porady

Pranie syntetyczne powinno być stosowane zawsze wtedy, gdy wskazują na to symbole na metce. Dzięki zastosowaniu się do wskazówek producenta unikniemy zniszczenia ulubionych ubrań. Nie ulegną one bowiem odbarwieniu ani odkształceniu.

Polecane produkty do prania – sprawdź ceny!

Pranie syntetyczne a bawełniane – różnica

Programy prania różnią się między sobą kilkoma cechami. Jednym z odmiennych czynników jest temperatura. Program bawełna korzysta bowiem z temperatury prania 90 stopni, natomiast syntetyki pierze się w max. 60 stopniach. Odmienny jest także czas trwania cyklu prania. Najdłuższym z nich jest program bawełna, który może trwać nawet 150 minut.

To jednak nie wszystko. Poszczególne programy prania różnią się też pod kątem kierunku i sposobu ruchów bębna pralki, a także parametrów wirowania. Wszystkie te czynniki mają wpływ na zachowanie tkaniny w jak najlepszej jakości oraz wyeliminowanie ryzyka jej zniszczenia.

Powyższy artykuł pokazuje, jak ważne są oznaczenia na pralce automatycznej. Sumienne przestrzeganie zaleceń na metkach oraz korzystanie w tym celu z odpowiednich programów prania sprawi, że nasze syntetyczne ubrania długo będą wyglądały jak nowe.

Najpopularniejsze smartwatche – sprawdź promocje

Symbole na metkach – jak je czytać?

Symbol dłoni znajdziemy bardzo często na metkach dołączonych do ubrań, takich jak wełna i jedwab. Są to bardzo delikatne materiały, które powinno się prać ręcznie przy użyciu detergentu specjalnie przeznaczonego do prania delikatnych tkanin lub takiego, który nie zawiera enzymów, substancji rozjaśniających oraz wybielających. Po mocniejsze środki piorące, jak na przykład proszek Surf, warto sięgnąć w przypadku pojawienia się uporczywych plam na bardziej odpornych materiałach. Pamiętaj, aby zawsze zapoznać się z dołączoną instrukcją użycia.

키워드에 대한 정보 prać w podanej temperaturze w programie prania zwykłego

다음은 Bing에서 prać w podanej temperaturze w programie prania zwykłego 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  포타 스틴 오디 정 | 두드러기, 항히스타민제 언제까지 써야 할까요? 15131 좋은 평가 이 답변
See also  400Cc 바이크 추천 | [모토이슈] 국내 쿼터급 바이크 모두 비교! 선별된 7대 쿼터급을 추천합니다 9 개의 가장 정확한 답변

See also  파워 볼 제작 | 파워볼 랭킹 1위의 마음가짐이란? 1000만원을 35억으로 불린 파워볼 마음가짐 정리! 172 개의 정답

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Wkłady pieluszkowe – pranie bawełny birdseye

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Wkłady #pieluszkowe #- #pranie #bawełny #birdseye


YouTube에서 prać w podanej temperaturze w programie prania zwykłego 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Wkłady pieluszkowe – pranie bawełny birdseye | prać w podanej temperaturze w programie prania zwykłego, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment