Maszyna Do Szycia A Overlock | Overlock Czy Maszyna Do Szycia | Www.Kasia.In 160 개의 자세한 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “maszyna do szycia a overlock – Overlock czy maszyna do szycia | www.Kasia.in“? 다음 카테고리의 웹사이트 th.taphoamini.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://th.taphoamini.com/wiki. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Kasia In 이(가) 작성한 기사에는 조회수 37,976회 및 좋아요 729개 개의 좋아요가 있습니다.

Maszyna do szycia to jednak zupełnie co innego niż overlock – wykonuje inne ściegi i ma zupełnie inną budowę. Overlock szyje za pomocą dwóch igieł i wielu nici – najczęściej trzech, czterech lub pięciu, odpowiednio je zapętlając.Do czego służy overlock? Overlock to maszyna, która pomaga wykańczać materiały w profesjonalny sposób. Od klasycznej maszyny do szycia odróżniają go chociażby wbudowane noże, których zadaniem jest obcinanie krawędzi dzianiny lub tkaniny, przed powstaniem ściegu. Dzięki nożom krawędź jest idealnie równa.Maszyna ta bardzo ułatwia wykańczanie brzegów, ale nie jest niezbędna. Co więcej, najbardziej eleganckie wykończenia uzyskamy bez ani grama overlocka!

maszyna do szycia a overlock 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Overlock czy maszyna do szycia | www.Kasia.in – maszyna do szycia a overlock 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Pamiętam, że jeszcze dobrze nie zaczęłam szyć, a już marzyłam o overlocku.
Czy jest on nam tak bardzo potrzebny do życia, a przede wszystkim do szycia?
Zapraszam Was na moją grupę szyciową:
https://www.facebook.com/groups/323585674818772/
kanał YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCWYYeKt4T4lMnS84YUMgMmg
blog: http://kasia.in/
facebook:https://www.facebook.com/Kasiain-470126739772206/

maszyna do szycia a overlock 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Maszyna do szycia owerlok – Niska cena na Allegro.pl

Maszyna do szycia owerlok na Allegro.pl – Zróżnicowany zbiór ofert, najlepsze ceny i promocje. Wejdź i znajdź to, czego szukasz!

+ 여기에 자세히 보기

Source: allegro.pl

Date Published: 4/28/2022

View: 3806

Maszyna do szycia z owerlokiem – SZYJ.PL

A tymczasem owerlok to po prostu jedna z wielu funkcji, którą chętnie wzielibyście w swojej wymarzonej maszynie do szycia. CO TO WŁAŚCIWIE ZNACZY “MASZYNA Z …

+ 여기에 더 보기

Source: szyj.pl

Date Published: 9/1/2022

View: 6406

Owerloki – overlock – ceny, opinie – Ceneo.pl

Maszyny do szycia – Overlock – porównanie cen sprzętu AGD w sklepach internetowych. Polecamy JUKI MO 50E, Łucznik 720 D-4, ŁUCZNIK 820 D-3D Owerlok, …

+ 여기에 표시

Source: www.ceneo.pl

Date Published: 2/12/2022

View: 9169

주제와 관련된 이미지 maszyna do szycia a overlock

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Overlock czy maszyna do szycia | www.Kasia.in. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Overlock czy maszyna do szycia | www.Kasia.in
Overlock czy maszyna do szycia | www.Kasia.in

주제에 대한 기사 평가 maszyna do szycia a overlock

  • Author: Kasia In
  • Views: 조회수 37,976회
  • Likes: 좋아요 729개
  • Date Published: 최초 공개: 2018. 10. 29.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=fdvTQKFQ6p4

Maszyna do szycia czy overlock?

Przed wyborem sprzętu krawieckiego często pada pytanie co lepiej wybrać: maszynę do szycia, czy overlock? A może… “maszynę do szycia z overlockiem”? To dobry pretekst, by wyjaśnić czym jest i do czego służy overlock – tak właściwie. I czym różni się od maszyny do szycia.

Zastosowanie

Maszyna do szycia czy overlock? Aby znaleźć adekwatną odpowiedź, należy ustalić co zamierzamy wytwarzać. Najbardziej ogólnie mówiąc, maszyna do szycia jest urządzeniem najbardziej wszechstronnym, choć najlepiej sprawdzi się w pracy z tkaninami (materiałami nierozciągliwymi). Overlock natomiast, mimo że najczęściej używany jest do wykańczania brzegów prac krawieckich, świetnie nadaje się również do regularnego szycia z dzianin. Jeśli więc Twoim zamiarem jest na przykład szycie wyłącznie strojów kąpielowych – nie zastanawiaj się i wybierz overlocka. Próbując je wykonywać na maszynie do szycia namęczysz się bardziej, niż będzie tego wart efekt końcowy.

Budowa

Przemysłowe maszyny do szycia i overlocki to duże urządzenia wykonujące zazwyczaj jeden ścieg, za to bardzo szybko i sprawnie. W gospodarstwie domowym specjalistyczne maszyny rzadko znajdują jednak zastosowanie – dużo lepiej spisują się wszechstronne i multizadaniowe urządzenia, których można użyć do różnorodnych prac, przeróbek i napraw. Domowe maszyny do szycia i overlocki mają więc o wiele więcej funkcji, dzięki czemu potrzebne prace można wykonać przy pomocy jednego urządzenia.

Maszyna do szycia to jednak zupełnie co innego niż overlock – wykonuje inne ściegi i ma zupełnie inną budowę. Overlock szyje za pomocą dwóch igieł i wielu nici – najczęściej trzech, czterech lub pięciu, odpowiednio je zapętlając. Ściegi wykonane za jego pomocą są mocne i elastyczne, idealnie nadają się więc do wykańczania brzegów i zabezpieczania ich przed pruciem. Aby to się stało, nici muszą przejść przez skomplikowany system chwytaczy, a każda z nich musi posiadać odpowiednio dobrane naprężenie – dlatego ścieg taki jest niemożliwy do wykonania na zwykłej maszynie do szycia, która najlepiej przystosowana jest do szycia jedną nicią.

Maszyna do szycia z overlockiem

Być może obiło Ci się jednak o uszy, że współczesne maszyny do szycia “posiadają overlock”? Cóż, jest to prawda… Ale jednocześnie nie jest. Obecnie maszyna posiadająca ściegi overlockowe wykorzystywane do obrzucania brzegów to już standard. Nie są to jednak prawdziwe ściegi overlockowe, a po prostu nieco bardziej skomplikowane ściegi elastyczne, których można używać do obrzucania zamiennie z klasycznym zygzakiem. Wyglądem naśladują one obszycie overlockowe, nie są jednak z nimi tożsame.

Jeden ze ściegów “overlockowych” (a właściwie coverlockowych – o tym za chwilę) można wykonać nawet na starej maszynie do szycia – za pomocą podwójnej igły. Wystarczy, że posiada ona najzwyklejszy ścieg prosty. Można nawlec wtedy maszynę tak jak zwykle, ale z użyciem dwóch nici – maszyna wykona wtedy ścieg podobny do ściegu drabinkowego – czyli podwójne stebnowanie zapętlone po lewej stronie materiału.

Poziom trudności

Oczywiście, swoją przygodę krawiecką możesz zacząć od overlocka. Wszystko jest możliwe 🙂 Jednak nie oszukujmy się, zwykle operowanie overlockiem jest trudniejsze niż maszyną do szycia, włączając w to zarówno nawlekanie, dobór naprężeń jak i samo szycie. Do nauki tej umiejętności przydaje się doświadczenie zdobyte podczas szycia na maszynie i taką drogę obiera większość początkujących.

Co jest lepsze: overlock czy coverlock

Coverlock (czyli inaczej – renderka) wykonuje dwa ściegi: drabinkowy oraz łańcuszkowy. Służą one do łączenia oraz podwijania materiału. Przy pomocy tego urządzenia nie wykonamy jednak obcinania brzegu materiału z jego jednoczesnym obrzuceniem – do tego celu potrzebny będzie overlock.

Istnieją oczywiście urządzenia łączące oba zastosowania, jak na przykład overlock Łucznik 820D5 – zmiana ściegu na coverlockowy w tego typu urządzeniach nie odbywa się jednak tak szybko jak w maszynie do szycia. Aby tego dokonać trzeba lekko “przebudować” urządzenie poprzez zmianę ustawienia pewnych elementów jego budowy.

Maszyna do szycia czy overlock?

Nasza odpowiedź na zadane w tytule pytanie brzmi:

Czyli “Czemu nie oba?” 🙂 Służą one do różnych prac i uzupełniają się wzajemnie. Jeśli nabierzesz ochoty na zaopatrzenie się w oba urządzenia na raz, to mamy dobrą wiadomość: na zakup overlocka do każdej maszyny obowiązuje 15% rabatu w naszym firmowym sklepie!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami. Służymy pomocą pod numerami: +48 71 32 73 138 oraz +48 71 32 73 140, a także adresem e-mailowym: [email protected].

Overlock – czym różni się od standardowej maszyny do szycia?

Overlock to niezbędny sprzęt w pracowni krawieckiej.. Mając podstawową wiedzę na temat szycia na maszynie, na pewno wiesz, że różni się on kilkoma cechami od klasycznej maszyny. Czym? Zapraszamy do przeczytania!

Do czego służy overlock?

Overlock to maszyna, która pomaga wykańczać materiały w profesjonalny sposób. Od klasycznej maszyny do szycia odróżniają go chociażby wbudowane noże, których zadaniem jest obcinanie krawędzi dzianiny lub tkaniny, przed powstaniem ściegu. Dzięki nożom krawędź jest idealnie równa. Posiada także dwa transportery znajdujące się pod stopką, które mogą pracować w różnym tempie, dzięki czemu jeśli overlock w trakcie szycia marszczy, albo rozciąga krawędź materiału, możemy w łatwy sposób to skorygować. Dużym ułatwieniem jest też regulacja głębokości cięcia noży. Maszyna ta nie posiada chwytacza rotacyjnego, ani wahadłowego, przez co nie ma miejsca na włożenie małej szpulki z nitką dolną. To rozwiązanie umożliwia szybsze wykonywanie pracy, a także wkłucie większej ilości igieł w ciągu minuty.

Overlock – ułatwienie codziennej pracy!

Overlock nie tylko skróci czas Twojej pracy, ale też pomoże w prawidłowym szyciu wyrobów dzianinowych. Za pomocą czteronitkowego ściegu można uszyć chociażby tshirt, sukienki dzianinowe, spodnie, a także piżamę. Jeżeli zależy Ci na estetycznym zabezpieczaniu krawędzi tkanin przed strzępieniem, 3 – nitkowy ścieg będzie jak najbardziej odpowiednim rozwiązaniem.

Overlock – co jest najważniejsze, przy posługiwaniu się tą maszyną?

Kupując overlock na którym nigdy nie miałaś okazji pracować, musisz wiedzieć, że uzyskasz dzięki niemu łatwość nawlekania i łatwość obsługi. Wybierz maszynę, która będzie bardzo tolerancyjna dla różnych tkanin i dzianin, bez konieczności nadmiernego manipulowania ustawieniami naprężeń. Musisz też wiedzieć, że jest to głośniejszy sprzęt niż maszyna do szycia, jednak na polskim rynku masz wybór od bardziej głośnego, do cichszego.

Zastanawiasz się, gdzie kupić idealny overlock?

Sintec to rzeszowska firma, zajmująca się zaopatrzeniem zakładów produkujących m.in. odzież. Jeżeli zastanawiasz się, który overlock będzie odpowiedni dla Ciebie, skontaktuj się z nami. Dzięki naszemu dwudziestoletniemu doświadczeniu, pomożemy Ci w doborze idealnego sprzętu.

Jak szyć bez overlocka, czyli szew francuski i 8 innych wykończeń

Na zdjęciu widzicie lewą stronę sukienki. Od kiedy przeszłam na dobrą stronę szyciowej mocy, staram się szyć tak, żeby ubrania wewnątrz wyglądały równie schludnie co na zewnątrz. Wiecie, jak szyć bez overlocka? Chętnie podzielę się moimi sposobami!

Przyznam się Wam do czegoś – szyję od pięciu lat i dalej nie mam w domu overlocka! Maszyna ta bardzo ułatwia wykańczanie brzegów, ale nie jest niezbędna. Co więcej, najbardziej eleganckie wykończenia uzyskamy bez ani grama overlocka!

jak szyć bez overlocka?

Dzisiejszy post to instrukcja-kobyła, bo opisuje aż dziewięć rodzajów wykończeń bez overlocka. Wykończenia podzieliłam na dwie sekcje: zamienniki overlocka w maszynach domowych i eleganckie sposoby wykończenia. Każda z dziewięciu instrukcji jest ukryta pod rozwijanymi plusikami. Właśnie takimi:

Tu klikasz w tekst, no śmiało! A tu znajduje się instrukcja!

Mam nadzieję, że ta forma ułatwi Wam znalezienie dokładnie tego, czego szukacie. Dla jeszcze większej jasności, tu znajdziecie próbki wszystkich rodzajów wykończeń:

Zamienniki overlocka w maszynie domowej

– czyli metody na brudno, które świetnie sprawdzą się w początkowych etapach nauki szycia –

Po te sposoby polecam sięgać absolutnie początkującym, którzy boją się jeszcze komplikować szycie bardziej czasochłonnymi metodami wykończeń. To metody, które przez wykwintnych krawców mogą być uznane za “nieeleganckie”, ale kto przejmowałby się tym na początku? 🙂

1/ Ścieg zygzakowy Podstawa podstaw! Zygzaka używa się w najprostszych naszynach domowych. Kliknij na wybraną wersję, żeby rozwinąć instrukcję szycia.

1a/ ścieg zygzakowy pojedynczy (kliknij na zdjęcie, żeby zobaczyć je w powiększeniu) Przy tym szwie potrzebny jest nam zapas o szerokości 1 cm. Zszywamy obie części materiału razem i ścinamy 0,5 cm zapasu. Ustawiamy w maszynie ścieg zygzakowy o szerokości 5-6 mm i długości odstępu 2-3 mm. Teraz ważne: szyjemy tak, by nitka była jak najbliżej szwu, ale nie przekraczamy go. Z drugiej strony igła ma wbijać się ZA brzegiem materiału, tak jak jest to oznaczone po prawej na zdjęciu wyżej. Gotowe wykończenie zaprasowujemy na jedną stronę. Gotowe, możemy szyć dalej!

1b/ Zygzak podwójny (do rozprasowania na płasko) (kliknij na zdjęcie, żeby zobaczyć je w powiększeniu) Przy tym szwie potrzebny jest nam zapas o szerokości 1 cm. Wykańczamy brzegi zygzakiem przed zszyciem szwu łączącego obie części. Zygzakiem szyjemy na tych samych ustawieniach co w metodzie pierwszej wykraczając igłą za brzeg materiału. Następnie wykonujemy główny szew (środkowe zdjęcie). Obie strony zaprasowujemy na płasko, dzięki czemu będą mieć mniejszą grubość niż przy metodzie pierwszej.

2/ Ścieg overlockowy Niektóre maszyny oprócz zygzaka są wyposażone w ścieg overlockowy. To taki zygzak, który dodatkowo wzmacnia szew łączący kawałki materiału.

Czym różni się ścieg overlockowy od tego, co robi maszyna overlock? Przede wszystkim, prawdziwe overlocki mają noże ścinające nadmiar materiału – my musimy ścinać nadmiar same. Overlocki szyją też z większej liczby szpulek (trzech, czterech, pięciu) i dzięki temu mają dużo ładniejszych ściegów wykończeniowych. Maszyna domowa nigdy zupełnie nie zastąpi overlocka, ale póki nie poczujemy, że musimy go mieć, możemy radzić sobie na multum sposobów 😉

2a/ i 2b/ Ścieg overlockowy pojedynczy i podwójny (do rozprasowania na płasko) Metody szycia są dokładnymi kalkami z zygzaka, z tym że zakładają użycie szwu overlockowego. Szerokość szwu ustawiamy tak samo jak przy zygzaku i szyjemy tak, by igła wykraczała poza brzeg materiału. Po nauczeniu zygzaka to pójdzie Wam bardzo sprawnie! (kliknij na zdjęcie, żeby zobaczyć je w powiększeniu) Kiedy używać którego z wykończeń? Super ważne jest rozróżnienie i sprytne używanie ściegu pojedynczego i podwójnego. Pojedynczego używa się przy podszewkach i innych cienkich lub mocno strzępiących się tkaninach. Podwójnym ściegiem wykańcza się grube materiały – dzięki rozprasowaniu na płasko w najgrubszym miejscu mamy tylko dwie warstwy materiału, czyli nie dodajemy niepotrzebnej objętości. Ekstra!

Eleganckie sposoby wykończenia

– więcej czasu, dużo lepszy efekt –

Dzięki tym sposobom ani na lewej, ani na prawej stronie materiału nie pozostaje ani skrawek brzegu. W sposobach naśladujących overlock starałyśmy się zabezpieczyć brzeg nitką, teraz pokażę Wam sposoby, dzięki którym brzeg będzie ukryty w szwie. Elegancja Francja! Gdy przyjrzycie się swoim sklepowym ubraniom, wykończenia overlockowe znajdziecie w odzieży dzianinowej, a poniższe wykończenia w spodniach, koszulach i sukienkach wieczorowych. W tych bardziej szykownych ubraniach overlock wykorzystywany jest super rzadko, co tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że można bez niego żyć!

W całym procesie szycia to nie zszywanie poszczególnych części, a właśnie schludne wykończenia zajmują najwięcej czasu. Ubrania da się uszyć rachu – ciachu, ale jeśli ważny jest dla Was wygląd ciucha od wewnątrz, to właśnie nad wykończeniami trzeba będzie posiedzieć najdłużej.

3/ Szew francuski To najprostsze ze schludnych wykończeń. Do uszycia szwu francuskiego potrzebujesz zapasu o szerokości 1,5 centymetra.

Jak szyć szew francuski? (kliknij na zdjęcie, żeby zobaczyć je w powiększeniu) Na zapasie 1,5 cm oznacz dwie linie: jedna 0,5 cm, druga 1,5 cm od brzegu (u mnie oznaczone kropeczkami). Złóż kawałki materiału lewymi stronami do siebie i zszyj w odległości 0,5 cm od brzegu materiału, czyli na pierwszej linii (zdjęcie 1). Tak, dobrze widzisz, w tej chwili strzępiący się brzeg jest po prawej stronie! Rozprasuj go na płasko (zdjęcie 2) i złóż tak, żeby zamknąć brzeg. Zaprasuj. Wykonaj drugie przeszycie w odległości 1 cm od poprzedniego, czyli na drugiej z wyznaczonych linii. Tym sposobem zamknęliśmy strzępiący się brzeg w czymś w stylu tunelu. Zaprasuj go na jedną stronę i gotowe, można szyć dalej!

4/ Szew bieliźniany To szew, którego bardzo często używa się w koszulach, wewnętrznych szwach bocznych spodni i karczkach. Jeśli zastanawiasz się nad jego użyciem, koniecznie przeczytaj też ciekawostkę!

4a/ Jak szyć szew bieliźniany? Sposób pierwszy, strona pierwsza (kliknij na zdjęcie, żeby zobaczyć je w powiększeniu) W tym przypadku zapasy na szwy są różnej długości – powinny mieć szerokość 0,5 cm na pierwszym i 1,5 cm na drugim kawałku materiału. Żeby szew był ładniejszy i żeby było widać różnicę między prawą i lewą stroną materiału, zapas jest podklejony paskiem flizelinowym. Na materiale z zapasem 1,5 cm wyznacz linie odległe o 0,5 cm i 1,5 cm od brzegu (zdjęcie 1). Zaprasuj ten kawałek na linii 0,5 cm tak, żeby brzeg materiału przeszedł na lewą stronę. Drugi kawałek zaprasuj na linii 0,5 cm od brzegu tak, żeby brzeg był po prawej stronie materiału (zdjęcie 2). Połóż drugi kawałek na pierwszym tak, żeby linie brzegów dotykały się (zdjęcie 3). Innymi słowy, linia odległa o 1,5 cm od brzegu (pierwszy kawałek) ma być dokładnie pod linią odległą o 0,5 cm od brzegu (drugi kawałek). Zszyj kawałki materiału dokładnie na tej linii (zdjęcie 4). Zaprasuj zapasy na jedną stronę tak, żeby strzępiące się elementy były ukryte (zdjęcie 5). Przestebnuj 1 mm od linii zgięcia materiału. Gotowe!

4b/ Jak szyć szew bieliźniany? Sposób drugi, strona druga Ten podpunkt nie wymaga osobnej instrukcji. Obie strony (prawa i lewa) szwu bieliźnianego mogą być wykorzystane jako wierzch materiału. Jeśli odwrócicie strony szycia (to znaczy zamienicie prawą stronę materiału z lewą z instrukcji wyżej), uzyskacie szew bieliźniany z jednym przeszyciem na wierzchu. Żeby wszystko było jasne, polecam uszyć sobie próbkę szwu bieliźnianego w pokazany wyżej sposób i przyjrzeć się temu, jak wygląda z obu stron. Sama mam taką próbkę – to bardzo pomaga rozpracować, gdzie mam dodać jakie zapasy i co jak zaprasować, gdy szyję ubranie z wykorzystaniem tego szwu. Tak wyglądają druga strona szwu – ma widoczne tylko jedno przestebnowanie. Na zdjęciu widzicie też odwróconą próbkę szwu uszytą w podpunkcie wyżej:

Ciekawostka – zasada kropli wody Na wierzchu szwu bieliźnianego mamy jedno zgrubnienie, zgięcie materiału. Przyjęło się, że garbek na materiale powinien być skierowany tak, żeby woda z deszczu mogła swobodnie spływać. Warto wziąć to pod uwagę na przykład przy szyciu karczka w płaszczu czy w spodniach.

Ten rysunek wyjaśnia zasadę lepiej niż tysiąc słów!

5/ Wykończenie szwu lamówką jak wszyć i jak zrobić własną lamówkę? Jeśli masz ochotę zaszaleć z kontrastowym kolorem wykończenia, umożliwi Ci to tylko lamówka! Na pewno przyda Ci się do tego instrukcja tworzenia własnej lamówki:

5a/ Wykończenie szwu lamówką podwójną (na płasko) (kliknij na zdjęcie, żeby zobaczyć je w powiększeniu) W tym wypadku dla ułatwienia nam wszywania lamówki, możemy założyć 1,5 cm jako szerokość zapasu. Zszywamy kawałki materiału razem i rozprasowujemy szew na płasko. (zdjęcie 1). Kupioną lub zrobioną przez nas lamówkę mocujemy do jednego z brzegów materiału szpilkami. Przyszywamy w odległości 1-2 mm od krańca lamówki. Dokładnie to samo robimy z drugim brzegiem. Gotowe!

5b/ Wykończenie szwu lamówką pojedynczą (kliknij na zdjęcie, żeby zobaczyć je w powiększeniu) W tym wypadku możemy założyć zapas o szerokości 1 cm. Zszywamy kawałki materiału razem. W lamówce zamykamy oba brzegi materiału i przyszywamy ją 1-2 mm od krańca. Zaprasowujemy na jedną stronę. Gotowe!

Wiecie już, jak szyć bez overlocka. Wróć, PRAWIE wiecie. Dzisiejszy post dotyczył tylko brzegów wewnętrznych, a przecież jest jeszcze wykańczanie dekoltów, spódnic, nogawek i rękawów! Dajcie znać, który z tych tematów mam wziąć na tapetę w pierwszej kolejności?

Jak zawsze przy wpisach wymagających wielu godzin opracowywania – będę wdzięczna za każdy lajk pod wpisem. To będzie dla mnie znaczyć, że tego typu treści naprawdę się przydają. Buziaki!

PS: jeśli szukasz uporządkowanej wiedzy o szyciu, może zerkniesz na mój kurs?

Maszyna do szycia z overlockiem

Coraz popularniejsze staje się przerabianie i skracanie ubrań czy szycie ciuchów według własnych projektów. Nic więc dziwnego, że maszyny do szycia przeżywają prawdziwy renesans. W sprzedaży dostępne są zarówno modele dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Dużą popularnością cieszy jednak maszyna do szycia z overlockiem. Czym się charakteryzuje takie urządzenie?

Rodzaje maszyn do szycia

Na wstępie warto sprawdzić, co kryje się pod nazwą „maszyna do szycia z overlockiem”. Każdy z nas ma bowiem inne wyobrażenia, co do takiego urządzenia. Okazuje się, że maszyna do szycia i overlock to dwa zupełnie różne urządzenia.

Maszyna do szycia wieloczynnościowa – to popularne urządzenie, służące do łączenia materiałów za pomocą nici poprzez tworzenie szwów. W sprzedaży dostępne są następujące rodzaje maszyn:

Maszyny do szycia mechaniczne – to najstarszy typ maszyn do szycia. Takie modele są sterowane manualnie, co oznacza, że wszystkie parametry trzeba ustawiać ręcznie. Pomimo tego maszyny mechaniczne wciąż cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów.

Maszyny do szycia elektroniczne – takie modele są bardziej zaawansowane niż maszyny mechaniczne. Są wyposażone w duże wyświetlacze LCD, a do sterowania służą przyciski, a nie suwaki i pokrętła.

Maszyny do szycia komputerowe – są to najbardziej zaawansowane modele ze wszystkich maszyn do szycia. Mają wiele programów i wbudowaną pamięć, co umożliwia zapisanie konkretnych ustawień dla danego ściegu lub sekwencji wzorów. Co więcej, maszyny komputerowe umożliwiają wyszywanie słów.

Overlock – to niewielkie urządzenie krawieckie, którego głównym zadaniem jest obszywanie na krawędziach, wyrównywanie krawędzi z pomocą noża, a także zszywanie i obrzucanie (obrabianie) brzegów materiałów. Choć overlock wygląda jak kompaktowa wersja maszyny do szycia, znacznie się od niej różni. Ma bowiem wbudowane specjalne noże, które przycinają krawędź materiału, a także dwa transportery pod stopką. Czy overlockiem można szyć? W praktyce możliwe jest szycie przy pomocy kilku nici jednocześnie – od 2 do 5, co znacznie przyspiesza pracę. Dzięki temu owerlok jest w stanie połączyć ze sobą nawet trudne i elastyczne materiały. Poza tym jest nawet dwukrotnie szybszy niż standardowa maszyna do szycia.

Maszyna do szycia vs overlock

Źródło: www.szyj.pl

Maszyna do szycia z overlockiem – co to jest?

Maszyna do szycia nigdy nie będzie owerlokiem. Chociażby dlatego, że pozwala nam tworzyć ściegi związane z dwóch nici, a owerlok umożliwia szycie nawet pięcioma nićmi. Poza tym owerlok używa chwytaczy zamiast szpulek. Różnice między tymi dwoma urządzeniami są dość duże i to zarówno w wyglądzie, jak i pod względem funkcjonalności.

Natomiast maszyna do szycia z overlockiem to po prostu maszyna wieloczynnościowa, która została wyposażona w funkcję ściegu owerlokowego. Taki ścieg może przybierać różne kształty.

Do czego służy maszyna do szycia z overlockiem?

Maszyna do szycia z funkcją overlock nie dorówna klasycznemu owerlokowi pod względem ściegu. Taki ścieg wykonany przez owerlok lub jego odmianę – coverlock, jest bardzo estetyczny i łatwy do sprucia. Poza tym owerlok ma wbudowany nóż, który obcina materiał na wysokości wymaganej do równomiernego obszycia. Dzięki temu zarówno cięcie i szycie jest idealnie umiejscowione przy brzegu materiału.

Natomiast zwykła maszyna do szycia jedynie naśladuje obszycie za pomocą overlocka. Taki ścieg owerlokowy można wykonać w pewnej odległości od brzegu, zostawiając kawałek materiału do ręcznego obcięcia nożyczkami lub wbijać się po zewnętrznej stronie równo z brzegiem materiału. Do prawidłowego wykonania takiego ściegu bardzo przydatna jest stopa overlockowa, która swoją budową przypomina prawdziwego overlocka. Nitka układa się na specjalnym języczku stopki, a następnie zsuwa się z niego. Dzięki temu ryzyko ściągnięcia (zmarszczenia) brzegów materiału jest o wiele mniejsze. Stopka sprawia, że efekt końcowy ściegu jest o wiele lepszy i bardziej estetyczny.

Ścieg owerlokowy wykonany na owerloku Ścieg owerlokowy wykonany maszyną do szycia Źródło: www.galerialucznik.pl

Czy wszystkie maszyny mają owerlok?

Obecność ściegów overlockowych jest już raczej standardem we współczesnych maszynach do szycia. Tę funkcję znajdziemy nawet w najmniej zaawansowanych modelach. Jedynie maszyny miniaturowe oraz te przeznaczone dla dzieci mogą nie mieć tej opcji.

Jak wybrać maszynę do szycia z overlockiem?

Niezależnie od tego, na jaką maszynę do szycia się zdecydujemy, przed zakupem powinniśmy dokładnie zapoznać się z jej funkcjami. Oto najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę:

Chwytacz – to ważna część maszyny, ponieważ jest on odpowiedzialny za wiązanie nici i powstawanie ściegu. Maszyny wyposażone są w chwytacze rotacyjne lub wahadłowe. W tym pierwszym szpulka umieszczona jest poziomo, natomiast w drugim poziomo.

Regulacja długości i szerokości ściegu – w zależności od rodzaju maszyny, regulacja odbywa się poprzez pokrętła, suwaki lub przyciski. W maszynach mechanicznych szerokość ściegu zazwyczaj nie przekracza 5 mm, natomiast w najbardziej zaawansowanych maszynach komputerowych może wynosić nawet 9 mm.

Liczba ściegów – im droższa maszyna, tym więcej ściegów oferuje. Warto zatem dobrze przemyśleć, które z nich będą najczęściej wykorzystywane. Dla początkującego absolutnym minimum są ściegi proste i zygzakowe (klasyczne).

Wolne ramię – umożliwia szycie na okrągło, np. nogawek czy rękawków.

Nawlekacz igły – nawlekanie overlocka czy zwykłej maszyny wielu osobom sprawiało problemy. Ta funkcja pomoże w przewleczeniu nitki przez oczko igły, dzięki czemu oszczędzimy czas i skupimy się na swoim projekcie.

Szycie wsteczne – to przydatna funkcja, która służy do rozpoczynania i zakańczania ściegów.

Dodatkowe funkcje – maszyny do szycia są wyposażone w wiele dodatkowych funkcji, jak np.: szycie podwójną igłą, ryglowanie czy obcinanie nici. Przed zakupem powinniśmy zastanowić się, które z nich przydadzą nam się podczas szycia.

Czy warto kupić maszynę do szycia z funkcją overlock?

Maszyna do szycia z overlockiem powinna spokojnie wystarczyć na domowe, amatorskie warunki. Jeśli szyjemy dla siebie, dla rodziny czy znajomych, ścieg owerlokowy wystarczy, by nadać ubraniom estetycznego wyglądu. Decydując się na zakup takiej maszyny, oszczędzimy trochę gotówki, ponieważ nie będziemy musieli kupować osobno maszyny i owerloka. Wiąże się to również z oszczędnością miejsca.

Jaką wybrać maszynę do szycia z overlockiem?

Na rynku znajdziemy mnóstwo różnorodnych ofert maszyn do szycia z funkcją overlock. Różnią się one możliwościami i zastosowaniem, dlatego przed zakupem należy zapoznać się z ich specyfikacją techniczną. Planując zakup takiego urządzenia, warto wziąć pod uwagę marki, które specjalizują się w produkcji tego typu urządzeń. Należą do nich:

Łucznik – maszyny do szycia Łucznik od wielu lat goszczą w polskich domach. Doskonale nadają się do użytku domowego. Są funkcjonalne i łatwe w obsłudze, a do tego dostępne w przystępnej cenie. Obecnie dużą popularnością cieszą się maszyny takie jak: Łucznik Zofia, Łucznik Milena czy Łucznik Kornelia. Wszystkie umożliwiają tworzenie ściegu owerlokowego.

Janome – najbardziej wymagający użytkownicy powinni zwrócić uwagę na maszyny do szycia Janome, które od lat zajmują czołowe miejsca w rankingach popularności. Są funkcjonalne, łatwe w obsłudze, a poza tym oferują wiele przydatnych ściegów. Maszyny Janome sprawdzą się zarówno do domowego użytku, jak i w profesjonalnych zakładach krawieckich. Do najbardziej polecanych maszyn tej marki należą: Janome Jubilee 60507 oraz Janome Juno E1030.

Singer – maszyny do szycia tego producenta są bardzo wytrzymałe, a praca z nimi jest prosta i wygodna. Oferują wszystkie najpotrzebniejsze udogodnienia, a te najbardziej zaawansowane mają nawet kilkadziesiąt rodzajów ściegów. Wśród polecanych maszyn do szycia marki Singer znajdują się: Singer HD 4423 i Singer 4411.

Mając do wyboru tak wiele dobrych jakościowo sprzętów, trudno jest podjąć właściwą decyzję zakupową. Warto zatem sprawdzić ranking najczęściej kupowanych maszyn do szycia i przeczytać opinie klientów. Taka wiedza jest bardzo cenna i z pewnością pomoże nam dokonać zakupu odpowiedniej maszyny do szycia z overlockiem.

Sprawdź więcej naszych poradników o maszynach do szycia:

Owerlock czy coverlock? A może 2w1?

Chcę kupić owerloka albo covera. Co jest lepsze? Na co się zdecydować? – o to zazwyczaj pytacie przy wyborze kolejnej maszyny po maszynie do szycia.

Najczęściej decydujecie się na zakup owerloka lub covera, gdy:

stopka owerlokowa i ścieg owerlokowy w maszynie do szycia są już niewystarczające

estetyka i jakość wykończenia na maszynie do szycia jest niezadowalająca

tempo pracy maszyny do szycia w porównaniu z owerlokiem czy coverem jest zbyt małe

chcecie by Wasze prace wyglądały bardziej profesjonalnie

szyjecie głównie dzianiny

Zazwyczaj dylemat wiąże się z tym, czy wybrać owerloka, czy coverlocka. Hmmm…?

Otóż odpowiadamy – to są dwie zupełnie różne maszyny i nie da się ich zestawić ze sobą. Owerlok służy do czegoś innego i coverlock również. Dla stereotypowych facetów – to tak, jakby próbować porównać sukienkę ze spódniczką. W ogóle nie ogarniają że to coś zupełnie innego 🙂 A dla Was, drogie Panie, mężowie z wieloletnim stażem i wtajemniczeni w kobiecą garderobę Panowie, różnica jest jasna i bezdyskusyjna. Tak właśnie jest z owerlokami i coverami. Pewnie to mało odkrywcze, ale jedyna cecha wspólna owerloka i covera jest taka, że jedna i druga maszyna zszyje materiał 🙂 Owerlok dodatkowo obetnie jego brzeg wbudowanymi nożami i będzie szył przy krawędzi. Coverlock natomiast nie ma wbudowanych noży i po prostu zszywa ze sobą warstwy materiału w wyjątkowy sposób. Jaki? Taki na przykład, jak macie wykończone końcówki rękawów czy dołów w t-shirtach.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że to, co napisaliśmy powyżej, może się wydać łopatologiczne, szczególnie dla tych z Was, którzy wiedzą co nieco o możliwościach i funkcjach owerloków oraz coverów. Dlatego zapraszamy wszystkich do lektury opisującej bardzo dokładnie poszczególne maszyny – owerloka, covera. A także urządzenie nazywane coverlockiem – czyli połączenie owerloka i coverlocka, które za sprawą odpowiedniego nawleczenia, wyłączenia noża obcinającego i wymianie stolika funkcyjnego zmienia się z owerloka w covera i odwrotnie.

Klikajcie na poniższe bannery, a znajdziecie to, czego właśnie szukacie.

Maszyna do szycia z overlockiem

Coraz popularniejsze staje się przerabianie i skracanie ubrań czy szycie ciuchów według własnych projektów. Nic więc dziwnego, że maszyny do szycia przeżywają prawdziwy renesans. W sprzedaży dostępne są zarówno modele dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Dużą popularnością cieszy jednak maszyna do szycia z overlockiem. Czym się charakteryzuje takie urządzenie?

Rodzaje maszyn do szycia

Na wstępie warto sprawdzić, co kryje się pod nazwą „maszyna do szycia z overlockiem”. Każdy z nas ma bowiem inne wyobrażenia, co do takiego urządzenia. Okazuje się, że maszyna do szycia i overlock to dwa zupełnie różne urządzenia.

Maszyna do szycia wieloczynnościowa – to popularne urządzenie, służące do łączenia materiałów za pomocą nici poprzez tworzenie szwów. W sprzedaży dostępne są następujące rodzaje maszyn:

Maszyny do szycia mechaniczne – to najstarszy typ maszyn do szycia. Takie modele są sterowane manualnie, co oznacza, że wszystkie parametry trzeba ustawiać ręcznie. Pomimo tego maszyny mechaniczne wciąż cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów.

Maszyny do szycia elektroniczne – takie modele są bardziej zaawansowane niż maszyny mechaniczne. Są wyposażone w duże wyświetlacze LCD, a do sterowania służą przyciski, a nie suwaki i pokrętła.

Maszyny do szycia komputerowe – są to najbardziej zaawansowane modele ze wszystkich maszyn do szycia. Mają wiele programów i wbudowaną pamięć, co umożliwia zapisanie konkretnych ustawień dla danego ściegu lub sekwencji wzorów. Co więcej, maszyny komputerowe umożliwiają wyszywanie słów.

Overlock – to niewielkie urządzenie krawieckie, którego głównym zadaniem jest obszywanie na krawędziach, wyrównywanie krawędzi z pomocą noża, a także zszywanie i obrzucanie (obrabianie) brzegów materiałów. Choć overlock wygląda jak kompaktowa wersja maszyny do szycia, znacznie się od niej różni. Ma bowiem wbudowane specjalne noże, które przycinają krawędź materiału, a także dwa transportery pod stopką. Czy overlockiem można szyć? W praktyce możliwe jest szycie przy pomocy kilku nici jednocześnie – od 2 do 5, co znacznie przyspiesza pracę. Dzięki temu owerlok jest w stanie połączyć ze sobą nawet trudne i elastyczne materiały. Poza tym jest nawet dwukrotnie szybszy niż standardowa maszyna do szycia.

Maszyna do szycia vs overlock

Źródło: www.szyj.pl

Maszyna do szycia z overlockiem – co to jest?

Maszyna do szycia nigdy nie będzie owerlokiem. Chociażby dlatego, że pozwala nam tworzyć ściegi związane z dwóch nici, a owerlok umożliwia szycie nawet pięcioma nićmi. Poza tym owerlok używa chwytaczy zamiast szpulek. Różnice między tymi dwoma urządzeniami są dość duże i to zarówno w wyglądzie, jak i pod względem funkcjonalności.

Natomiast maszyna do szycia z overlockiem to po prostu maszyna wieloczynnościowa, która została wyposażona w funkcję ściegu owerlokowego. Taki ścieg może przybierać różne kształty.

Do czego służy maszyna do szycia z overlockiem?

Maszyna do szycia z funkcją overlock nie dorówna klasycznemu owerlokowi pod względem ściegu. Taki ścieg wykonany przez owerlok lub jego odmianę – coverlock, jest bardzo estetyczny i łatwy do sprucia. Poza tym owerlok ma wbudowany nóż, który obcina materiał na wysokości wymaganej do równomiernego obszycia. Dzięki temu zarówno cięcie i szycie jest idealnie umiejscowione przy brzegu materiału.

Natomiast zwykła maszyna do szycia jedynie naśladuje obszycie za pomocą overlocka. Taki ścieg owerlokowy można wykonać w pewnej odległości od brzegu, zostawiając kawałek materiału do ręcznego obcięcia nożyczkami lub wbijać się po zewnętrznej stronie równo z brzegiem materiału. Do prawidłowego wykonania takiego ściegu bardzo przydatna jest stopa overlockowa, która swoją budową przypomina prawdziwego overlocka. Nitka układa się na specjalnym języczku stopki, a następnie zsuwa się z niego. Dzięki temu ryzyko ściągnięcia (zmarszczenia) brzegów materiału jest o wiele mniejsze. Stopka sprawia, że efekt końcowy ściegu jest o wiele lepszy i bardziej estetyczny.

Ścieg owerlokowy wykonany na owerloku Ścieg owerlokowy wykonany maszyną do szycia Źródło: www.galerialucznik.pl

Czy wszystkie maszyny mają owerlok?

Obecność ściegów overlockowych jest już raczej standardem we współczesnych maszynach do szycia. Tę funkcję znajdziemy nawet w najmniej zaawansowanych modelach. Jedynie maszyny miniaturowe oraz te przeznaczone dla dzieci mogą nie mieć tej opcji.

Jak wybrać maszynę do szycia z overlockiem?

Niezależnie od tego, na jaką maszynę do szycia się zdecydujemy, przed zakupem powinniśmy dokładnie zapoznać się z jej funkcjami. Oto najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę:

Chwytacz – to ważna część maszyny, ponieważ jest on odpowiedzialny za wiązanie nici i powstawanie ściegu. Maszyny wyposażone są w chwytacze rotacyjne lub wahadłowe. W tym pierwszym szpulka umieszczona jest poziomo, natomiast w drugim poziomo.

Regulacja długości i szerokości ściegu – w zależności od rodzaju maszyny, regulacja odbywa się poprzez pokrętła, suwaki lub przyciski. W maszynach mechanicznych szerokość ściegu zazwyczaj nie przekracza 5 mm, natomiast w najbardziej zaawansowanych maszynach komputerowych może wynosić nawet 9 mm.

Liczba ściegów – im droższa maszyna, tym więcej ściegów oferuje. Warto zatem dobrze przemyśleć, które z nich będą najczęściej wykorzystywane. Dla początkującego absolutnym minimum są ściegi proste i zygzakowe (klasyczne).

Wolne ramię – umożliwia szycie na okrągło, np. nogawek czy rękawków.

Nawlekacz igły – nawlekanie overlocka czy zwykłej maszyny wielu osobom sprawiało problemy. Ta funkcja pomoże w przewleczeniu nitki przez oczko igły, dzięki czemu oszczędzimy czas i skupimy się na swoim projekcie.

Szycie wsteczne – to przydatna funkcja, która służy do rozpoczynania i zakańczania ściegów.

Dodatkowe funkcje – maszyny do szycia są wyposażone w wiele dodatkowych funkcji, jak np.: szycie podwójną igłą, ryglowanie czy obcinanie nici. Przed zakupem powinniśmy zastanowić się, które z nich przydadzą nam się podczas szycia.

Czy warto kupić maszynę do szycia z funkcją overlock?

Maszyna do szycia z overlockiem powinna spokojnie wystarczyć na domowe, amatorskie warunki. Jeśli szyjemy dla siebie, dla rodziny czy znajomych, ścieg owerlokowy wystarczy, by nadać ubraniom estetycznego wyglądu. Decydując się na zakup takiej maszyny, oszczędzimy trochę gotówki, ponieważ nie będziemy musieli kupować osobno maszyny i owerloka. Wiąże się to również z oszczędnością miejsca.

Jaką wybrać maszynę do szycia z overlockiem?

Na rynku znajdziemy mnóstwo różnorodnych ofert maszyn do szycia z funkcją overlock. Różnią się one możliwościami i zastosowaniem, dlatego przed zakupem należy zapoznać się z ich specyfikacją techniczną. Planując zakup takiego urządzenia, warto wziąć pod uwagę marki, które specjalizują się w produkcji tego typu urządzeń. Należą do nich:

Łucznik – maszyny do szycia Łucznik od wielu lat goszczą w polskich domach. Doskonale nadają się do użytku domowego. Są funkcjonalne i łatwe w obsłudze, a do tego dostępne w przystępnej cenie. Obecnie dużą popularnością cieszą się maszyny takie jak: Łucznik Zofia, Łucznik Milena czy Łucznik Kornelia. Wszystkie umożliwiają tworzenie ściegu owerlokowego.

Janome – najbardziej wymagający użytkownicy powinni zwrócić uwagę na maszyny do szycia Janome, które od lat zajmują czołowe miejsca w rankingach popularności. Są funkcjonalne, łatwe w obsłudze, a poza tym oferują wiele przydatnych ściegów. Maszyny Janome sprawdzą się zarówno do domowego użytku, jak i w profesjonalnych zakładach krawieckich. Do najbardziej polecanych maszyn tej marki należą: Janome Jubilee 60507 oraz Janome Juno E1030.

Singer – maszyny do szycia tego producenta są bardzo wytrzymałe, a praca z nimi jest prosta i wygodna. Oferują wszystkie najpotrzebniejsze udogodnienia, a te najbardziej zaawansowane mają nawet kilkadziesiąt rodzajów ściegów. Wśród polecanych maszyn do szycia marki Singer znajdują się: Singer HD 4423 i Singer 4411.

Mając do wyboru tak wiele dobrych jakościowo sprzętów, trudno jest podjąć właściwą decyzję zakupową. Warto zatem sprawdzić ranking najczęściej kupowanych maszyn do szycia i przeczytać opinie klientów. Taka wiedza jest bardzo cenna i z pewnością pomoże nam dokonać zakupu odpowiedniej maszyny do szycia z overlockiem.

Sprawdź więcej naszych poradników o maszynach do szycia:

Maszyna do szycia z owerlokiem

„…i koniecznie, proszę Pana, moja maszyna musi mieć owerlok…”

Gdyby ten tekst zanucił, dajmy na to, Dawid Podsiadło, to pewnie byłby kolejny hit radiowy o miłości 🙂 A tymczasem owerlok to po prostu jedna z wielu funkcji, którą chętnie widzielibyście w swojej wymarzonej maszynie do szycia.

CO TO WŁAŚCIWIE ZNACZY “MASZYNA Z OWERLOKIEM”?

Okazuje się, że wyobrażenia o tym są przeróżne, spieszymy zatem przekazać w kilku zdaniach garść informacji na ten temat.

Na starcie muszę się tylko upewnić, że macie świadomość tego, że wieloczynnościowa maszyna do szycia (na obrazku powyżej oznaczona literą A) nie jest i nie będzie nigdy owerlokiem (B). Dlaczego? Chociażby dlatego, że prawdziwy owerlok daje możliwość szycia trzema i czterema nićmi (również dwoma, a nawet pięcioma, ale nie o tym teraz…), podczas gdy wieloczynnościowa maszyna daje nam ściegi związane z dwóch nici. Poza tym owerlok jest zdecydowanie szybszy (nawet dwukrotnie!) od maszyny wieloczynnościowej. No i ten transport różnicowy – palce lizać… Elastyczne tkaniny i dzianiny, które na maszynie sprawiają duże kłopoty, na owerloku po prostu kapitulują.

A to tylko najważniejsze różnice…

I GDZIE TEN OWERLOK W MASZYNIE DO SZYCIA?

Ale do rzeczy – co to zatem jest ta słynna maszyna z owerlokiem? To maszyna do szycia wyposażona przez producenta w ścieg, dzięki któremu w prosty sposób obszyjemy krawędzie materiału. Ścieg ten może przybierać różne kształty. Spójrzcie proszę na zdjęcia poniżej:

Widzimy tu typowy i często spotykany w maszynach ścieg owerlokowy (1), ścieg superowerlokowy (jeszcze bardziej wzmocniony), który spotkamy w niektórych modelach maszyn firmy Elna (2), a także ściegi, którymi również z powodzeniem obrzucimy krawędzie, choć nie służą tylko do tego i nie nazywają się ‘owerlokowe’. Wklejamy też zdjęcie poczciwego zyg-zaka (3), bo – choć to sposób archaiczny – to wciąż przy braku innych opcji możemy użyć go do obrzucania.

CZY ŚCIEG OWERLOKOWY W MASZYNIE TO JUŻ WSZYSTKO?

Absolutnie nie. Możemy ten ścieg dodatkowo wspomóc dzięki dedykowanej stopce.

Stopka owerlokowa ze względu na swoją budowę, przypomina prawdziwego owerloka. Nitka, zanim ułoży się na krawędzi materiału, układa się na specjalnym języczku stopki, z którego się następnie zsuwa. Dzięki temu możliwość ściągnięcia (zmarszczenia się) brzegu obszywanego materiału pod wpływem nitki jest dużo mniejsza, a co za tym idzie, efekty pracy są o wiele bardziej estetyczne.

No i plus za prowadnik 🙂 Wystarczy dosunąć krawędź materiału do prowadnika i szycie powinno wyjść całkiem prosto.

SZYJE, TNIE I WIÓRY LECĄ!

Pojawiły się również stopki, które – podobnie jak prawdziwy owerlok – potrafią odciąć nadmiar materiału przed obrzuceniem (foto powyżej). Funkcja spotykana do niedawna tylko w owerlokach jest dostępna w maszynach do szycia.

Czy się sprawdza? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. Z pewnością stopka poradzi sobie z odcięciem nadmiaru materiału. Ale jak długo nóż pozostanie ostry? Czy utnie każdy materiał?

Jeśli macie już doświadczenie z tą stopką – podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach.

PODSUMOWANIE

Czy w związku z udogodnieniami, które spotykamy we współczesnych, wieloczynnościowych maszynach do szycia możemy napisać, że owerloki są niepotrzebne? Nic z tych rzeczy… Owerloki są szybsze, mają transport różnicowy, szyją większą liczbą nici. Są stworzone do szycia elastycznych tkanin i dzianin.

ALE… Jeśli chcemy obszywać krawędzie, nie musimy od razu kupować owerloka. Mamy ściegi owerlokowe w maszynach, mamy do dyspozycji stopki, które pomogą uzyskać estetyczny efekt, więc mamy w zasięgu ręki oręż do hobbystycznego szycia.

CHCESZ SZYĆ LEPIEJ?

Jeśli jednak hobbystyczne szycie przeradza się w coś więcej, to warto już poznać bliżej owerloki, coverloki i covery tutaj

Overlock domowe maszyny do szycia, Juki, Janome i inne

Oferujemy szeroki wybór owerloków wielu cenionych i sprawdzonych marek, w tym m.in. Łucznik, Gritzner, Singer, Juki, Janome, Minerva, Brother czy Redstar. Maszyny cechują się wysokojakościowymi mechanizmami i solidnym wykonaniem. Na wszystkie sprzęty udzielamy gwarancji, nawet 5-letniej. Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem złożonym z urządzeń profesjonalnych i domowych. Duża ilość pozytywnych opinii w serwisach Allegro oraz Ceneo to dowód na zaufanie, jakim obdarzają nas klienci.

Kiedy wybrać maszynę do szycia owerlok?

Wysokospecjalistyczne akcesorium krawieckie, jakim jest owerlok, od standardowej maszyny do szycia różni się budową, wyposażeniem i zastosowanymi rozwiązaniami technologicznymi. Wyróżnikiem tego typu urządzenia jest obecność górnego chwytacza i dolnej nitki, co pozwala na tworzenie ściegu, od którego wzięła się właśnie jego nazwa. Kiedy więc warto zdecydować się na zakup owerloka? Do jakiego rodzaju prac się on przydaje?

Sprawdzi się idealnie m.in. do obrębiania krawędzi i łączenia części materiałów. Wyposażony w mechanizm różnicowy sprzęt umożliwia komfortową obróbkę nawet najbardziej wymagających tkanin, na przykład elastycznych, które w standardowej maszynie z funkcją ściegu owerlokowego często marszczą się, rozciągają czy blokują. Owerloki posiadają też tak zwane wolne ramię, za pomocą którego możliwe jest komfortowe wykańczanie rękawów koszul, mankietów, nogawek czy kołnierzyków.

Specyfikacja urządzenia sprawia, że stosuję się je także do zaawansowanych prac wykończeniowych i zdobniczych, w przypadku których szczególnie ważne są precyzja i zachowanie wysokiego poziomu estetyki. Jeśli więc w swojej działalności wykonujesz wyżej opisane czynności, zdecydowanie warto wyposażyć się w maszynę do szycia overlock.

Owerlok – zaawansowana i wydajna maszyna do szycia

W naszej ofercie znajdują się zarówno łatwe w obsłudze owerloki domowe do okazjonalnych prac, jak i bardzo zaawansowane modele przeznaczone do konfekcjonowania odzieży w szwalniach czy salonach krawieckich. Wszystkie zapewniają dobre tempo szycia, ponieważ działają zdecydowanie szybciej niż standardowa maszyna. Duża moc pozwala na osiągnięcie nawet do 1300 ściegów na minutę.

Urządzenia oferowanych przez nas producentów wyróżniają się solidną konstrukcją, która przekłada się na stabilność i niezawodność. Wysoka jakość podzespołów rzutuje na bezawaryjność i płynność nawet przy charakterystycznym dla komercyjnej działalności, dużym obciążeniu. Aby maksymalnie usprawnić pracę krawca, urządzenia wykonuje się z zastosowaniem wielu innowacyjnych rozwiązań.

Poszczególne modele oferują do 20 programów ściegowych z możliwością szycia nawet 3. igłami, a także z funkcją jednoczesnej obsługi 5. nici. Podczas użytkowania maszyny do szycia owerlok da się regulować docisk stopki, szerokość i długość ściegów czy włączać i wyłączać nóż obcinający skrawki tkanin. Z kolei zamontowanie górnego przeplotu pozwala na utworzenie ściegu drabinkowego po prawej stronie projektu, dzięki czemu proces szycia ulega znacznemu przyspieszeniu.

Szeroki wybór owerloków dla każdego

Podczas profesjonalnej pracy, kiedy liczy się każda minuta, dużą rolę odgrywa dobra organizacja i komfortowo przygotowane stanowisko. Producenci zadbali i o te aspekty. Czytelne i jasne oznaczenia, a także przejrzyste i spójne symbole upraszczają eksploatację sprzętu. Na ergonomię obsługi pozytywnie wpływa przemyślane rozmieszczenie uchwytów i pokręteł. Spore znaczenie ma także obecność podajnika odpowiedzialnego za chwytanie dolnej nici.

Automatyzacja procesów pomaga profesjonalnym projektantom i krawcom, ale przydatna jest też osobom, które korzystają z overlocka okazjonalnie w swoich domach. Dzięki temu można oszczędzić mnóstwo czasu na opanowanie działania urządzenia, samodzielnie wykonując wiele poprawek czy udoskonaleń swojej garderoby.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą. Dokładne przejrzenie specyfikacji pozwoli na wybór najbardziej odpowiedniego modelu. Decydując się na zakup urządzenia z naszego asortymentu, można mieć pewność szybkiej przesyłki, profesjonalnej realizacji zamówienia i szerokiego wyboru.

Maszyny do szycia overlock – Nasza oferta:

ceny, opinie

Poprzednie Następne Juki MO-644D – opinie 5,00 Opinia od b…a Bardzo przyjemny w użytkowaniu domowy overlock, bałam się, że będzie tak lekki, że będzie mi latać po stole, ale miło zaskoczyły mnie sylikonowe podstawki, dzięki którym w ogóle się nie przesuwa (wręcz ciężko go oderwać 😉 ). Bardzo łatwo zmienić ścieg na mereżkę. Oczywiście w porównaniu do przemysłowych szyje zdecydowanie powoli, ale za to ścieg piękny i nie trzeba praktycznie nic majstrować z naprężeniem nici.

Poprzednie Następne Łucznik 820D5 – opinie 5,00 Opinia od Użytkownik Ceneo Na pozór skomplikowany, jednak obsługę opanowaliśmy w pół godziny, instrukcja pomocna. Uszyliśmy już sporo filtrów do maseczek drukowanych 3D. Nigdy wcześniej nie miałam maszyny overlock, szycia nie traktuję zawodowo. Używam dwudziestoparoletniego Łucznika i przedwojennego Singera po babci do celów domowych, a overlock zawsze mi się marzył, ale szkoda mi było pieniędzy na “hobby”, na które i tak nie miałam czasu. Teraz pracując w zupełnie innym zawodzie a jednocześnie jako wdowa z dwoma dorosłymi już synami mogę sobie na niego pozwolić i jeszcze pojawiła się potrzeba usprawiedliwiająca taki…

Poprzednie Następne Łucznik Polonia 2018 – opinie 5,00 Opinia od Użytkownik Ceneo Maszyna estetyczna, lekka, wyposażona w rączkę do przenoszenia. Przejrzysta instrukcja(najlepiej jest ją czytać od razu wykonując określone czynności) . Brakuje mi w niej informacji dotyczących overlocku- ustawienia pokrętła gęstości ściegu. Maszyna cicho pracująca, o szybkości wystarczającej dla pracy domowej. Do maszyny dołączony włókninowy pokrowiec. Ja dokupiłam dodatkowo torbę-walizkę. Jestem z niej bardzo zadowolona- bardzo estetyczna, solidnie wykonana, z grubszą wyściółką zapobiegającą uszkodzeniom sprzętu, z wewnętrznymi kieszeniami na akcesoria. Na razie na maszynie uszyte…

Poprzednie Następne Gritzner 788 – opinie 5,00 Opinia od Użytkownik Ceneo Produkt, tak jak podawane w opiniach, wysoka jakość produktu, wygodny w obsłudze. Jak dla mnie ważna zaleta odłączany nóż. Na pewno wolne ramię jest b. ważne. dołączone dodatkowe stopki, umożliwiające wielorakie wykorzystanie maszyny. Maszyna pracuje cicho i łagodnie, jednocześnie z dużą prędkością. Jest w stanie przeszyć poczwórnie złożony jeans. Szycie jest elastyczne dostosowuje się do grubości tkaniny. Jak dotychczas nie dostrzegam żadnych konkretnych wad.

Poprzednie Następne Łucznik 820D5 – opinie 4,50 Opinia od 1…4 Przede wszystkim tańszy o połowę od najtańszej maszyny tego typu z innej firmy. Ma polską instrukcję – drukowana książeczka do której można w każdej chwili zajrzeć! Sprzęt domowy – połączenie overlocka z renderką, więc można na nim uszyć bez problemu dzianinową bluzkę, tiulową sukienkę i jeszcze inne cuda które przede mną. 20 ściegów w sumie, w tym obrębiające oraz łańcuszkowy czyli podobny do zwykłego ściegu zwykłej maszyny do przeszywania —– i renderkowy/drabinkowy – czyli do podwijania. Przestawianie się z jednego na drugi i dwudziesty jest trochę pracochłonne i dla cierpliwych, ale…

Różnica pomiędzy owerlokiem, a ściegiem owerlokowym w maszynie do szycia.

Często nas pytacie, jaka jest różnica miedzy ściegiem owerlokowym w maszynie do szycia, a owerlokiem. Po przeczytaniu tego wpisu mamy nadzieję, że wszystko będzie już dla Was jasne. Postaramy się by każdy z Was wiedział, czym różni się ścieg z maszyny wieloczynnościowej od tego z owerloka oraz który z nich będzie odpowiedni dla Waszych potrzeb.

Ścieg owerlokowy zarówno z maszyny do szycia jak i z owerloka jest bardzo ważny, ponieważ zabezpiecza krawędź szytego materiału przed pruciem.

Jak wygląda ścieg owerlokowy w maszynie do szycia

Wieloczynnościowa maszyna do szycia łączy w sobie kilka specjalistycznych maszyn: stebnówkę (ścieg prosty), owerlok (obrębianie krawędzi), dziurkarkę (obrębianie dziurek) i guzikarkę (przyszywanie guzików), a czasem nawet hafciarkę. Zostały stworzone na potrzeby klienta indywidualnego, bo przecież, kto miałby miejsce na 3-4 maszyny specjalistyczne i jak często byłyby one wykorzystywane?? Maszyny te są naszym zdaniem świetne i w wielu wypadkach z powodzeniem zastąpią specjalistyczne maszyny do szycia, ale niestety nie zawsze. Zobaczcie, jaka jest różnica i jak wyglądają ściegi owerlokowe z bliska.

Poniżej na zdjęciach przedstawiamy kilka ściegów owerlokowych powstałych za pomocą wieloczynnościowej maszyny do szycia. Jak zaraz zobaczycie ściegi te są różne w zależności od modelu maszyny. Prezentację ściegów rozpoczęliśmy od bardziej zaawansowanych maszyn, aby móc pokazać od razu kilka ściegów owerlokowych, podobne lub takie same ściegi występują również w mniej rozbudowanych maszynach do szycia. Ważny jest sposób, w jaki ściegi te na maszynie wieloczynnościowej tworzymy. Koniecznie poczytajcie o tym pod zdjęciami ściegów owerlokowych. Dla porównania wielkości przy ściegach, umieściłam na zdjęciach poniżej szpuleczkę.

Ścieg owerlokowy w maszynie do szycia JANOME SKYLINE S5:

Ścieg owerlokowy w maszynie do szycia JANOME 5060DC:

Ścieg owerlokowy w maszynie do szycia JANOME 525S:

W jaki sposób powstają ściegi owerlokowe

1. Przy krawędzi za pomocą stopki owerlokowej (tą technikę stosujemy tylko przy ściegach, gdzie z jego prawej strony nie powstaje ścieg prosty). Na zdjęciu obok stopka do maszyny z chwytaczem rotacyjnym.

2. W pozostałych przypadkach szyjemy dalej od krawędzi (np 1,5cm), a następnie odcinamy nadmiar materiału. Ścieg musimy wykonać dalej od krawędzi, bo w przeciwnym wypadku ścieg z prawej strony nie miałby, na czym się stworzyć, nie wyglądałby estetycznie.

Nadmiar obcinamy możliwie blisko linii szycia. Technika ta przyda się również podczas łączenia delikatnych lub mocno rozciągliwych materiałów.

Na zdjęciu poniżej obok widać stopkę do ściegu owerlokowego przystosowaną do chwytacza rotacyjnego (z lewej strony) oraz stopkę do chwytacza wahadłowego (z prawej strony). Wyglądają inaczej, ale pełnią tą samą funkcję tzn. przytrzymują krawędź materiału oraz nie pozwalają nitką zbytnio ściągnąć krawędzi, dzięki czemu ścieg jest estetyczniejszy.

Jak wygląda ścieg owerlokowy wykonany na owerloku

Porównując owerloka oraz ścieg owerlokowy poza wizualną stroną ściegu mamy jeszcze inne różnice. I tutaj już tylko moim zdaniem na korzyść owerloka. Owerlok ma funkcje, które sprawiają, że jest bardzo wyspecjalizowanym sprzętem i nie ukrywajmy, obrębianie (wykańcza) krawędzi czy łączenie przy jego pomocy jest o wiele bardziej komfortowe. Po pierwsze szybsze, owerlok pracuje o ok 200 uderzeń na minutę szybciej niż wieloczynnościowa maszyna do szycia. Owerlok nie cofa materiału jak może się to zdarzać przy tworzeniu ściegu owerlokowego na maszynie do szycia, co tak naprawdę daje jeszcze większą przewagę owerlokowi w szybkości szycia. Dodatkowo dzięki regulacji tzn. mechanizmowi różnicowemu szycie nawet trudnych w transporcie tkanin czy dzianin nie stanowi problemu. Nic pod stopką się nie blokuje, marszczy, wdaje, rozciąga itp., jeśli tego nie chcemy. 🙂 Oczywiście nie oznacza to, że ścieg owerlokowy w maszynie nie jest wystarczający do obrębiania czy łączenia. Po prostu musimy wiedzieć, na czym nam najbardziej zależy i świadomie dokonać wyboru pomiędzy tymi rozwiązaniami.

4 naszym zdaniem najważniejsze funkcje, które znajdziemy w owerloku.

1. Ilość nitek

Ścieg owerlokowy w owerloku tworzymy przy pomocy minimum 3, a najczęściej 4 nici. Natomiast maszyna do szycia tworzy ścieg tego typu przy pomocy 2 nitek. Dodatkowo przy owerloku można dołożyć grube ozdobne nici np.: mulinę. W maszynie do szycia jest to prawie niemożliwe, a na pewno niewskazane (może powodować rozregulowanie maszyny).

Przykłady najpopularniejszych ściegów owerlokowych do obrzucania i łączenia.

3 nitkowy ścieg owerlokowy – szeroki

3 nitkowy ścieg owerlokowy – wąski

4 nitkowy ścieg owerlokowy

Przykład najpopularniejszego ściegów do wykańczania krawędzi wyrobów gotowych

Ścieg rolujący (gęsty i drobny). Maszyna podwija krawędź pod spód i jednocześnie obrębia (wykańcza) ją ściegiem rolującym. Coraz więcej owerloków posiada również ten ścieg. Stosujemy go głównie do wykańczania delikatnych tkanin. Po obszyciu krawędzi ściegiem rolującym nie musimy już podwijać krawędzi, ponieważ sam w sobie stanowi ładne wykończenie. Stosujemy go najczęściej przy cienkich, delikatnych tkaninach.

Ścieg rolujący (tkanina batyst)

Ścieg rolujący (tiul)

2. Obcinanie krawędzi materiału

Owerlok poza tworzeniem ściegu może również obcinać krawędź materiału, oczywiście tylko wtedy, gdy tego chcemy, (gdy nie chcemy odcinać nadmiaru materiału możemy wyłączyć nóż).

W maszynach do szycia w zasadzie nie ma takiej możliwości. Napisałam w zasadzie, bo raz miałam okazję szyć na maszynie, w której po ustawieniu ściegu owerlokowego włączał się mechanizm odcinający nadmiar materiału. Wiem, że jest też stopka, która może jednocześnie szyć zygzakiem i obcinać nadmiar materiału. Ale przyznam szczerze, że żadne z tych rozwiązań nie było dla mnie satysfakcjonujące.

Owerloki często posiadają zdejmowany pojemnik na ścinki. To mały drobiazg, dzięki któremu łatwiej utrzymamy czystość i porządek.

Przy kupnie owerloka upewnijcie się, że wybrany model posiada taki pojemniczek.

3. Mechanizm różnicowy (dyferencjał)

To genialna funkcja, która umożliwia nam wdawanie lub rozciąganie materiału podczas szycia. Wieloczynnościowa maszyna do szycia niestety nie posiada takiej funkcji.

Do czego może przydać się nam mechanizm różnicowy:

do uzyskania marszczenia

do uzyskania nieściągniętej lub rozciągniętej linii szycia. Szyjąc nawet najtrudniejsze w szyciu dzianiny, które przy standardowym szyciu byłyby pościągana czy porozciągana

4. Dodatkowe możliwości (inne ściegi i zastosowania owerloka):

Krawędź wykończona 4 nitkami z dodatkowo wprowadzoną ozdobna nitką (można też wprowadzić np. drucik, aby krawędź była plastyczna).

Szycie na owerloku czterema nitki plus jednej dodatkowej nitki, drucika, żyłki itp.

Krawędź wykończona grubą nitką (przędzą) z wprowadzonym dodatkowo sznurkiem (biały). Idealna opcja do wszywania obciążnika (taśmy ołowianej) do firanek czy zasłon.

Szycie na owerloku czterema nitki plus wszycie włóczki (łososiowa).

Podsumowanie

Podsumowując naszym zdaniem nigdy żaden ścieg owerlokowy z maszyny do szycia nie zastąpi ściegu owerlokowego z owerloka. Nie chodzi tu tylko o estetykę i profesjonalne wykończenie krawędzi, ale o łatwość, szybkość i wygodę szycia (na zdjęcia Wam tego nie oddam, musicie nam wierzyć na słowo). Jesteśmy zwolennikami wykańczania krawędzi na owerloku, ale do sprawy trzeba podejść z głową. Trzeba samemu zdecydować w zależności od częstotliwości szycia, wymagań, co do estetyki szwów, finansów, miejsca do szycia oraz przechowywania maszyny, czy potrzebujecie owerloka czy jednak możecie się bez niego obejść. Bo rozumiemy, że jak ktoś szyje tylko od czasu do czasu, drobne rzeczy to dla niego ścieg owerlokowy z maszyny do szycia może być zupełnie wystarczający.

Mam nadzieje, że w podjęciu decyzji nasz wpis Wam pomoże, a gdybyście mieli jakieś dodatkowe pytania to piszczcie do nas śmiało. Chętnie pomożemy. 🙂

Overlock – czym różni się od standardowej maszyny do szycia?

Overlock to niezbędny sprzęt w pracowni krawieckiej.. Mając podstawową wiedzę na temat szycia na maszynie, na pewno wiesz, że różni się on kilkoma cechami od klasycznej maszyny. Czym? Zapraszamy do przeczytania!

Do czego służy overlock?

Overlock to maszyna, która pomaga wykańczać materiały w profesjonalny sposób. Od klasycznej maszyny do szycia odróżniają go chociażby wbudowane noże, których zadaniem jest obcinanie krawędzi dzianiny lub tkaniny, przed powstaniem ściegu. Dzięki nożom krawędź jest idealnie równa. Posiada także dwa transportery znajdujące się pod stopką, które mogą pracować w różnym tempie, dzięki czemu jeśli overlock w trakcie szycia marszczy, albo rozciąga krawędź materiału, możemy w łatwy sposób to skorygować. Dużym ułatwieniem jest też regulacja głębokości cięcia noży. Maszyna ta nie posiada chwytacza rotacyjnego, ani wahadłowego, przez co nie ma miejsca na włożenie małej szpulki z nitką dolną. To rozwiązanie umożliwia szybsze wykonywanie pracy, a także wkłucie większej ilości igieł w ciągu minuty.

Overlock – ułatwienie codziennej pracy!

Overlock nie tylko skróci czas Twojej pracy, ale też pomoże w prawidłowym szyciu wyrobów dzianinowych. Za pomocą czteronitkowego ściegu można uszyć chociażby tshirt, sukienki dzianinowe, spodnie, a także piżamę. Jeżeli zależy Ci na estetycznym zabezpieczaniu krawędzi tkanin przed strzępieniem, 3 – nitkowy ścieg będzie jak najbardziej odpowiednim rozwiązaniem.

Overlock – co jest najważniejsze, przy posługiwaniu się tą maszyną?

Kupując overlock na którym nigdy nie miałaś okazji pracować, musisz wiedzieć, że uzyskasz dzięki niemu łatwość nawlekania i łatwość obsługi. Wybierz maszynę, która będzie bardzo tolerancyjna dla różnych tkanin i dzianin, bez konieczności nadmiernego manipulowania ustawieniami naprężeń. Musisz też wiedzieć, że jest to głośniejszy sprzęt niż maszyna do szycia, jednak na polskim rynku masz wybór od bardziej głośnego, do cichszego.

Zastanawiasz się, gdzie kupić idealny overlock?

Sintec to rzeszowska firma, zajmująca się zaopatrzeniem zakładów produkujących m.in. odzież. Jeżeli zastanawiasz się, który overlock będzie odpowiedni dla Ciebie, skontaktuj się z nami. Dzięki naszemu dwudziestoletniemu doświadczeniu, pomożemy Ci w doborze idealnego sprzętu.

키워드에 대한 정보 maszyna do szycia a overlock

다음은 Bing에서 maszyna do szycia a overlock 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  관심 없는 여자 행동 | 여자는 관심없는 남자에게 어떻게 행동할까 29561 좋은 평가 이 답변
See also  남자 가 관심 없을 때 | 남자가 관심 없을 때 하는 행동 Top 5 최근 답변 176개

See also  강서 플라워 테라피 | 수국 꽃 한가득, 거센 빗소리, 내마음 꽃처럼 아름다워진다. 플라워 테라피 Rain Sound Asmr 23365 투표 이 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Overlock czy maszyna do szycia | www.Kasia.in

  • www.kasia.in
  • blog
  • szycie
  • jak szyć
  • sewing
  • overlock czy maszyna
  • szkoła szycia

Overlock #czy #maszyna #do #szycia #| #www.Kasia.in


YouTube에서 maszyna do szycia a overlock 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Overlock czy maszyna do szycia | www.Kasia.in | maszyna do szycia a overlock, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment