Formularz Zwrotu Towaru Zakupionego Na Odległość | Odstąpienie Od Umowy Online I Zwrot Towaru Zakupionego Przez Internet 빠른 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “formularz zwrotu towaru zakupionego na odległość – Odstąpienie od umowy online i zwrot towaru zakupionego przez Internet“? 다음 카테고리의 웹사이트 th.taphoamini.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: th.taphoamini.com/wiki. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Italia Legal_obsługa prawna we Włoszech 이(가) 작성한 기사에는 조회수 609회 및 좋아요 7개 개의 좋아요가 있습니다.

formularz zwrotu towaru zakupionego na odległość 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Odstąpienie od umowy online i zwrot towaru zakupionego przez Internet – formularz zwrotu towaru zakupionego na odległość 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

#zakupyonline #prawodozwrotu #prawakonsumenta
Kiedy kupujesz online masz prawo, w większości przypadków, do odstąpienia od umowy i zwrotu zakupionego towaru. Konsument dokonujący zakupu w Internecie nie musi podawać jakiejkolwiek przyczyny zwrotu, ponieważ co do zasady ma prawo do zmiany zdania w ciągu 14 dni od dnia doręczenia towaru.
W tym krótkim video przedstawię Ci kiedy i w jaki sposób można dokonać odstąpienia od umowy zawartej online, jakie są wyjątki od tego prawa oraz co się dzieje w przypadku zakupu online treści cyfrowych.
Po więcej informacji dotyczących odstąpienia od umowy online i prawa nowych technologii zapraszam na stronę: http://www.bitfairly.com
Poniżej akty prawne, na które powołuję się w video i linki do ich pełnych tekstów do pobrania:
* DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2011/83/UE\rz dnia 25 października 2011 r.\rw sprawie praw konsumentów, zmieniająca dyrektywę Rady 93/13/EWG i dyrektywę 1999/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady oraz uchylająca dyrektywę Rady 85/577/EWG i dyrektywę 97/7/WE Parlamentu Europejskiego i Rady
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=celex%3A32011L0083
* Ustawa o prawach konsumenta
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20140000827

formularz zwrotu towaru zakupionego na odległość 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

FORMULARZ ZWROTU TOWARU

FORMULARZ ZWROTU TOWARU. NUMER ZAMÓWIENIA: . … Proszę o zwrot gotówki na rachunek bankowy: (zwrot moŜliwy jest jedynie na rachunek bankowy Klienta).

+ 더 읽기

Source: wiedza.pl

Date Published: 11/13/2021

View: 6070

FORMULARZ ZWROTU TOWARU zakupionego na odległość …

przepisów dotyczących zawierania umów na odległość. Warunkiem przyjęcia zwrotu jest odesłanie nam zakupionego towaru bez śladów użytkowania świadczących o …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: e-markizy.pl

Date Published: 5/5/2021

View: 9810

FORMULARZ ZWROTU TOWARU – Tesam

Data i Miejscowość: FORMULARZ ZWROTU TOWARU zakupionego na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego. Dane klienta: Imię i Nazwisko.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.tesam.pl

Date Published: 5/6/2021

View: 6637

Wzór oświadczenie o zwrocie towaru …

… umowy zawartej na odległość. Oświadczam, że zgodnie art. 27 ustawy z dnia 30 maja 2014 o prawach konsumenta zwracam zakupiony towar w postaci:.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.najlepszeroboty.pl

Date Published: 4/25/2022

View: 7149

FORMULARZ ZWROTU TOWARU – SOWL

Proszę o zwrot pieniędzy na rachunek bankowy: Nr Rach. Nazwa towaru. Ilość. Cena brutto. Uwagi klienta: .

+ 여기에 자세히 보기

Source: sowlofficial.com

Date Published: 6/23/2022

View: 3033

Microsoft Word – FORMULARZ ZWROTU TOWARU

FORMULARZ ZWROTU TOWARU. NUMER ZAMÓWIENIA: . … Proszę o zwrot gotówki na rachunek bankowy: (zwrot możliwy jest jedynie na rachunek bankowy Klienta).

+ 더 읽기

Source: www.kominki-m.pl

Date Published: 3/4/2021

View: 9625

FORMULARZ ZWROTU TOWARU bez podania przyczyny

U. z 2000 roku, nr 22, poz. 271 z późniejszymi zmianami) odstępuję od transakcji na odległość z firmą: ….

+ 더 읽기

Source: www.watertogo.pl

Date Published: 11/20/2022

View: 5013

FORMULARZ ZWROTU TOWARU ZAKUPIONEGO NA …

U.2000.22.271), Klient może zrezygnować z produktów zakupionych na odległość (internet,telefon) bez podania przyczyny wciągu 10dni od daty odebrania przesyłki.

+ 더 읽기

Source: www.jubilerbona.pl

Date Published: 9/13/2021

View: 4076

Formularz zwrotu towaru: co musi zawierać i kiedy należy go …

Zwrot zakupionego towaru — podstawa prawna. Ustawa z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta reguluje kwestie dotyczące praw konsumenta oraz …

+ 더 읽기

Source: businessinsider.com.pl

Date Published: 2/19/2022

View: 3795

주제와 관련된 이미지 formularz zwrotu towaru zakupionego na odległość

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Odstąpienie od umowy online i zwrot towaru zakupionego przez Internet. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Odstąpienie od umowy online i zwrot towaru zakupionego przez Internet
Odstąpienie od umowy online i zwrot towaru zakupionego przez Internet

주제에 대한 기사 평가 formularz zwrotu towaru zakupionego na odległość

  • Author: Italia Legal_obsługa prawna we Włoszech
  • Views: 조회수 609회
  • Likes: 좋아요 7개
  • Date Published: 최초 공개: 2020. 12. 7.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=alCzSqq6yuU

Formularz zwrotu towaru: co musi zawierać i kiedy należy go złożyć?

Formularz zwrotu towaru jest dokumentem, dzięki któremu klienci czują się bezpiecznie, ponieważ jeżeli towar im nie odpowiada, mogą bezproblemowo go odesłać i odzyskać swoje pieniądze. Ważne, by konsumenci znali swoje prawa i wiedzieli, kiedy mogą oddać przedmiot i w jakim ma być on stanie, by odzyskać swoje środki finansowe.

Ustawa z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta reguluje kwestie dotyczące praw konsumenta oraz obowiązków przedsiębiorcy. Jej uchwalenie miało ścisły związek z koniecznością dostosowania polskiego ustawodawstwa do uregulowań wynikających z prawa unijnego. Kupujący nie może zrzec się praw przyznanych mu we wspomnianym akcie prawnym. Wszystkie postanowienia umów mniej korzystne, niż te ujęte w ustawie, są nieważne, w związku z czym nie mogą być egzekwowane.

Zakup w sklepie stacjonarnym — czy zawsze można dokonać zwrotu towaru?

Jeżeli klient dokonał zakupu w sklepie stacjonarnym, to zgodnie z obowiązującym prawem sprzedawca nie jest zobowiązany do jego przyjęcia, jeżeli towar nie wykazuje oznak uszkodzenia. Rozmyślenie się konsumenta nie jest wówczas powodem do zwrócenia zakupu. Inaczej przedstawia się sytuacja, jeżeli kupiona rzecz ma wadę, wówczas można ją zwrócić na zasadach rękojmi. Sprzedawca może ująć w regulaminie sklepu stacjonarnego sposobność zwrotu artykułu w określonym przez niego terminie, często 30. dniowego, z uwzględnieniem dodatkowych warunków, takich jak: paragon lub faktura, oryginalna metka, nienaruszony stan towaru. Jednak ta praktyka wynika z polityki przedsiębiorcy, który chce wyjść do klienta, a nie z przepisów obowiązującego prawa.

Zakupy poza lokalem przedsiębiorstwa — kiedy można dokonać zwrotu towaru?

Jeżeli do zakupu towaru doszło poza lokalem przedsiębiorstwa, czyli w sklepie internetowym lub na pokazie, wówczas konsument w terminie 14 dni może odstąpić od zawartej umowy sprzedaży. To jest tak zwane prawo do namysłu, które umożliwia kupującemu poznanie przedmiotu oraz przemyślenie, czy jego zakup był racjonalny. Wówczas nie musi on podawać przyczyny rezygnacji z zakupu oraz nie ponosi kosztów, a przedsiębiorca jest zobowiązany do zwrotu kosztów zakupu. Jeżeli konsument nie ma jasno określonych wartości, za które przysługuje mu zwrot, wówczas wszystkie koszty, włącznie z tymi poniesionymi za zwrot powinny zostać mu oddane. Od momentu otrzymania produktu, sprzedawca ma 14 dni na zwrócenie środków na konto konsumenta. Warunkiem dokonania zwrotu dokonanego zakupu jest brak jego użytkowania.

Kiedy sprzedawca może odmówić przyjęcia towaru?

Istnieją sytuacje, będące całkowicie zgodne z prawem, kiedy sprzedawca nie jest zobowiązany do przyjęcia zwracanego towaru. Wynika to z faktu, że istnieją grupy towarów niepodlegających zwrotowi. Konsument nie może odstąpić od umowy, gdy:

towar jest uszkodzony;

przedmiot wykazuje oznaki użytkowania;

brakuje oryginalnego pudełka;

przedsiębiorca dokonuje zakupu na firmę;

Jeżeli klient nie zgadza się z decyzją przedsiębiorcy, wówczas powinien zgłosić sprawę do sądu lub Rzecznika Praw Konsumentów.

Jakie elementy powinien zawierać formularz zwrotu towaru

Konsument odstępuje od zawartej przez niego umowy poprzez złożenie stosownego oświadczenia reklamacyjnego. Jego forma, co prawda, może być dowolna, jednak dla celów dowodowych najlepszym wyjściem jest postać pisemna. Dokument można sformułować pisemnie, jednak z reguły sprzedawcy posiadają swoje wzory, które są dołączane do wysłanego zamówienia. Sprzedawcy czasem dopuszczają możliwość złożenia odstąpienia od umowy w formie elektronicznej, wtedy są oni zobowiązani do potwierdzenia jego otrzymania.

Elementy formularza zwrotu towaru:

numer zamówienia;

data zamówienia;

numer faktury lub paragonu;

imię i nazwisko klienta;

adres;

telefon;

e-mail;.

numer rachunku bankowego, na jaki ma zostać dokonany zwrot;

nazwa towaru;

ilość towaru;

cena brutto;

przyczyna zwrotu;

podpis klienta.

Czym skutkuje wysłanie formularza zwrotu towaru?

Wypełnienie formularza zwrotu towaru wraz z odesłaniem produktu skutkuje uznaniem umowy za niezawartą. Jednak należy pamiętać o tym, że konsument oraz przedsiębiorca mimo wszystko mają w związku z tym pewne zobowiązania.

Klient musi niezwłocznie odesłać towar, w terminie nie późniejszym niż 14 dni od złożenia oświadczenia o odstąpieniu od zawartej umowy. Aby ten okres został zachowany, należy przed jego upływem odesłać zakup. Jeżeli tego nie uczyni, wtedy klient odpowiada przed przedsiębiorcą za skutki zwłoki, jednak to nie rzutuje na skuteczność rozwiązania umowy. Wskazany termin nie obowiązuje, gdy sprzedawca sam się zobowiązał do odebrania towaru od konsumenta. Do tego przedsiębiorca jest zobowiązany, gdy łącznie zostaną spełnione niżej przytoczone przesłanki:

artykuł dostarczony został do miejsca zamieszkania klienta;

do zawarcia kontraktu doszło poza lokalem firmy;

charakter produktu nie pozwala na odesłanie w zwykły sposób.

Właściciel sklepu powinien niezwłocznie, maksymalnie w terminie 14 dni od otrzymania oświadczenia zwrócić klientowi wszystkie koszty, w tym dostarczenia towaru. Środki powinny być oddane w taki sposób, jakiego użył kupujący. Może on wstrzymać się ze zwrotem środków do czasu otrzymania odsyłanej rzeczy.

Jak wynika z naszego poradnika, formularz zwrotu towaru jest dokumentem, który pozwala w sposób formalny oraz legalny zwrócić przedmiot, finalnie nieodpowiadający konsumentowi. Jego złożenie skutkuje zwrotem pieniędzy. Taka możliwość sprawia, że klienci nie obawiają się nabywać nowych rzeczy, gdyż wiedzą, że mogą zmienić zdanie.

Zwrot towaru a dokument potwierdzający dokonanie sprzedaży

Czy w przypadku zwrotu towaru zawsze trzeba zażądać od klienta zwrotu paragonu? Jeśli klient wyrzucił paragon, a na podstawie innych danych (sprzedaż internetowa) wiadomym jest, że dokonał zakupu w naszym sklepie. Czy zwrot towaru można jakoś zaksięgować, nie narażając się na nieprzyjemności ze strony US?

Joanna, Wrocław

Sprzedawca rejestrujący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej na kasie fiskalnej, wystawiający paragony, jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji zwrotów towarów i reklamacji.

Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących, ewidencja powinna zawierać następujące dane:

datę sprzedaży,

nazwę towaru,

termin zwrotu towaru ,

, wartość brutto towaru,

wartość podatku należnego (w przypadku zwrotu całej kwoty wcześniejszej transakcji),

wartość zwróconej kwoty oraz wartość podatku należnego, który przypada na zwróconą część (jeżeli następuje zwrot części zapłaconej kwoty),

dokument potwierdzający dokonanie sprzedaży ,

, protokół przyjęcia towaru podpisany przez nabywcę i sprzedawcę.

W związku z powyższym zgodnie z przepisami podstawą zwrotu towaru powinien być dokument potwierdzający dokonanie sprzedaży. Najczęściej jest to oczywiście paragon, natomiast przepisy nie narzucają takiego obowiązku. Zwrot towaru może potwierdzać każdy inny dokument, który jednoznacznie potwierdza zawartą transakcję, np. dowód przelewu czy korespondencja mailowa. Jeżeli jednak klient posiada paragon, wskazane jest, aby go zwrócił.

Zwrot towaru kupionego przez internet

Co do zasady konsument ma prawo zwrócić towar zakupiony na odległość, tj. w szczególności za pośrednictwem sklepu internetowego. Prawo zwrotu towaru, a właściwie odstąpienia od umowy, wynika z art. 27 ustawy o prawach konsumenta. Dosyć często zdarza się, że sprzedawca wymaga aby do zwracanego towaru był dołączony paragon. Takie postępowanie jest niezgodne z prawem i zapewne zostałoby uznane przez odpowiednie organy jako działanie utrudniające konsumentowi skorzystanie z jego prawa.

Części przedsiębiorców taki wymóg wydaje się całkowicie uzasadniony i nie mają świadomości, że takie podejście może ich dużo kosztować, zwłaszcza w przypadku gdy taki obowiązek zawrą w regulaminie sklepu. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie ma wątpliwości, że postanowienia tego typu stanowią niedozwolone postanowienia umowne, za stosowanie których Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może nałożyć na przedsiębiorcę karę pieniężną w wysokości do 10% obrotu osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary.

Przykłady niedozwolonych klauzul umownych z komentarzem

Poniżej prezentujemy kilka wybranych niedozwolonych klauzul umownych w zakresie omawianego zagadnienia.

“Warunkiem niezbędnym do zwrotu towaru jest posiadanie dowodu zakupu na towar (faktura VAT, oryginalny paragon)” (XVII AmC 651/16)

W przypadku tej klauzuli od konsumenta wymagano udowodnienia zakupu w konkretny sposób, tj. z wykorzystaniem paragonu lub faktury VAT, nie dając mu możliwości wyboru.

“Zwracany towar należy odesłać razem z otrzymanym wraz z nim paragonem” (XVII AmC 1271/16)

Ustawa o prawach konsumenta w żaden sposób nie wskazuje paragonu jako elementu niezbędnego przy zwrocie towaru. Co więcej, ustawodawca dąży do tego, aby skorzystanie przez konsumenta z prawa odstąpienia od umowy było jak najprostsze. Przykładowo konsument może skorzystać z dostarczonego mu przez sprzedawcę formularza odstąpienia od umowy, ale nie jest to konieczne i konsument może zgłosić swoje odstąpienie w dowolny sposób.

A co z reklamacją?

Takie samo podejście Urząd reprezentuje w stosunku do procedury reklamacyjnej, zarówno kończącej się zwrotem towaru, jak i w inny sposób, co potwierdza poniższa niedozwolona klauzula.

„Podstawą rozpatrywania spraw reklamacyjnych jest dowód sprzedaży w postaci paragonu fiskalnego lub faktury VAT” (XVII AmC 1505/15)

I kolejna klauzula potwierdzająca bezprawność wymagania paragonu przy reklamacjach:

“Reklamacje uwzględniane są tylko wraz z oryginalnym dowodem zakupu (paragonem fiskalnym lub fakturą VAT). W przypadku jego braku reklamacja nie zostanie uznana, a towar zostanie odesłany na koszt Klienta” (XVII AmC 10801/13)

Jak postępować legalnie?

Powyższe nie jest jednoznaczne z tym, że przedsiębiorca może liczyć jedynie na dobrą wolę kupującego konsumenta. Jak najbardziej może oczekiwać, że Konsument udowodni, że jest uprawniony do zwrotu towaru. Taki obowiązek nakłada na niego art. 6 Kodeksy cywilnego, zgodnie z którym to na kupującym spoczywa obowiązek udowodnienia zawarcia umowy, od której chce odstąpić, ponieważ to on chce wywieść skutki prawne od zakupu towaru:

Art. 6 Kodeksu cywilnego

„Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.”

W sklepie internetowym, gdzie dowodami mogą być w szczególności e-maile transakcyjne, udowodnienie zakupu jest stosunkowo łatwe. Poza tym możliwe są w tym przypadku także inne dowody, np. potwierdzenie dokonania płatności.

Polecamy Rozliczaj wygodnie swoją firmę online! Proste prowadzenie księgowości

Proste prowadzenie księgowości Wyliczanie składek i podatków

Wyliczanie składek i podatków Integracja z ZUS i Fiskusem Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Tego samego zdania był Sąd Okręgowy w Warszawie (XVII Wydział Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów), który w orzeczeniu XVII AmC 1271/16 wskazał, że:

„Błędne jest jednak przyjęcie, iż paragon stanowi w tym zakresie jedyny wiarygodny dowód. […] Służy więc przede wszystkim ustaleniu rzeczywistego obrotu sprzedawcy na potrzeby prawa podatkowego. Nie stanowi jednakże wyłącznego środka dowodzenia ww. okoliczności. Przedstawienie tego dokumentu z pewnością ułatwia przedsiębiorcy dokonanie wstępnej weryfikacji żądania, niemniej jednak fakt istnienia transakcji można wykazać również przy zastosowaniu innych środków (w szczególności wydruków z terminala kart płatniczych, wyciągów z kart kredytowych, przesłuchania świadków, zeznań stron, dokumentów w postaci potwierdzenia przelewu z rachunku bankowego konsumenta, etc)”.

Umowy sprzedaży w sklepach stacjonarnych

Co istotne, niniejszy artykuł dotyczy praw konsumenta oraz umów sprzedaży zawieranych za pośrednictwem Internetu, tj. na odległość.

Brak możliwości wymagania paragonu przy konsumenckim prawie odstąpienia od umowy nie dotyczy sklepów stacjonarnych, w których co do zasady konsument nie ma prawa zwrotu towaru. Wszelkie odstępstwa od tej zasady są zależne wyłącznie od woli sprzedawcy, dlatego też może on przewidzieć dodatkowe wymogi dla skorzystania z takiej możliwości.

Podsumowanie – czy można żądać dołączenia paragonu do zwracanego towaru?

Podsumowanie artykułu stanowi poniższa infografika.

Zwrot zakupów dokonanych przez internet

Zakupy internetowe cieszą się coraz większą popularnością. Pomimo, iż nie są już one nowością na polskim i zagranicznym rynku, to kwestia zwrotów może nie być dla wszystkich osób jasna. Prawo konsumenckie budzi wątpliwości, zwłaszcza, że przepisy dotyczące odstąpienia od umowy w przypadku zakupów przez internet różnią się od tych obowiązujących przy zakupach stacjonarnych.

Prawa konsumentów realizujących zakupy online

O prawach polskich konsumentów mówi ustawa o prawach konsumenta. Ogólna zasada jest taka, że konsumenci realizujący zakupy przez internet mają więcej praw aniżeli ci, którzy zaopatrują się w sklepach tradycyjnych.

Artykuł 27 ustawy o prawach konsumenta wskazuje, że konsument ma 14 dni na odstąpienie od umowy bez podania przyczyn. W tym celu powinien złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy oraz dostarczyć je do sprzedawcy.

Czym się różni zwrot towaru zakupionego w sklepie stacjonarnym od towaru zakupionego w Internecie?

Konsumenci, którzy zakupili produkt w sklepie stacjonarnym, nie są uprawnieni, by dokonać zwrot zakupów bez wady. Bardzo często jednak sklepy posiadają wewnętrzne regulaminy, które dopuszczają możliwość zwrotu towaru w stanie nietkniętym np. w ciągu 30 dni od dokonania zakupu. Sprzedawca nie ma jednak obowiązku oddawania pieniędzy za niewadliwy towar. Jeżeli natomiast towar ma stwierdzoną wadę, zwrotu można dokonać w ramach reklamacji na ramach rękojmi.

W przypadku zakupów internetowych kwestia zwrotów nieco się różni, ponieważ konsument ma do tego prawo w ciągu 14 dni od zakupu po uprzednim odstąpieniu od umowy.

Czy sprzedawca może zmniejszyć kwotę zwrotu?

Zastanawiające może być to, czy sprzedawca może obniżyć kwotę zwrotu towaru. Okazuje się, że tak. Przyjmuje się, że sprzedający musi zwrócić klientowi pełną kwotę ale tylko wtedy, kiedy nie miało miejsca zmniejszenie wartości towarów powstałe poprzez używanie przedmiotów w sposób niewłaściwy tj. inny niż konieczny do stwierdzenia wyglądu, cech i funkcjonalności danego produktu.

Jeśli natomiast konsument żąda wykonania usługi niezwłocznie to kiedy nastąpi odstąpienie od umowy to konsument musi zapłacić za świadczenie spełnione do momentu wnioskowania o zwrot towaru bez podania przyczyny.

Czy można zwracać używany towar?

Artykuł 38 ustawy o prawach konsumenta omawia sytuacje, w których zwrot towaru do e-sklepu nie będzie możliwe. Nie można zwracać towaru, który nosi ślady użytkowania w postaci uszkodzeń czy poważnych zabrudzeń. Towar można oczywiście odpakować i sprawdzić jego przydatność w taki sposób, jak zakupu dokonywałoby się w sklepie stacjonarnym.

Sklep internetowy nie może kazać zwracać towaru w opakowaniu oryginalnym, które nie jest przedmiotem danej sprzedaży, a jedynie ma na celu zabezpieczenie produktu. W miarę możliwości należy jednak zwracać zakupiony towar w oryginalnym opakowaniu, w jakim zostało ono do nas dostarczone.

Jakich towarów zakupionych przez internet nie można zwrócić?

Istnieje kilka produktów, których nie można zwrócić, jeżeli były zakupione w sklepie internetowym. Są to przede wszystkim specjalnie spersonalizowane dla konsumenta produkty np. zegarek z grawerem, produkty z krótką datą przydatności, produktów, które po rozpakowaniu nie są już przydatne do dalszej sprzedaży oraz znacznej części kosmetyków czy żywności. Ponadto, nie można zwracać bielizny czy odzieży, która nosi oznaki noszenia przez klienta. Zwrotowi nie podlegają również produkty takie jak gazety czy oprogramowania komputerowe. Często nie ma też możliwości zwrotu biletów do teatru. Nie ma również możliwości zwrotu płyt CD, które zostały pozbawione folii ochronnej.

Jak wygląda zwrot zakupów przez internet?

Wytyczne w zakresie zwracania towarów zakupionych za pośrednictwem internetu zostały uregulowane w ustawie o prawach konsumenta. Przywołany akt prawny mówi o tym, że polscy konsumenci zaopatrujący się w towary przez internet mogą odstąpić od umowy zawartej na odległość. Jednocześnie przedsiębiorcy zobowiązani są do poinformowania kupujących, jakie przysługują im prawa. Najczęściej czynią to poprzez opublikowanie na stronie e-sklepu stosownego regulaminu. Podczas sporządzania regulaminu sklepu należy pamiętać o tym, aby jego treść nie naruszała zbiorowych interesów konsumenta. W przeciwnym razie klienci, których interesy zostaną naruszone, będą mogli zgłosić sprawę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

POLECAMY Rozliczaj wygodnie swoją firmę online! Proste prowadzenie księgowości

Proste prowadzenie księgowości Wyliczanie składek i podatków

Wyliczanie składek i podatków Integracja z ZUS i fiskusem Załóż bezpłatne konto Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!

Klient, który chce dokonać zwrotu towaru zakupionego przez internet, powinien złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Może to być dokonane listownie, mailowo czy w inny sposób, jaki proponuje dany sklep. Zazwyczaj jednak na stronie sklepu internetowego można znaleźć formularz odstąpienia od umowy. Klient ma prawo zwrócić towar bez podania przyczyny. Należy jednak pamiętać, że towar nie może być używany w sposób wykraczający poza zwykłe obejrzenie czy sprawdzenie danego towaru.

Sprzedawca natomiast ma 14 dni na zwrot pieniędzy konsumentowi od momentu otrzymania towaru. Powinien on również zwrócić koszty za dostawę, należy jednak wspomnieć, iż sprzedający nie musi zwracać tych samych kosztów za przesyłkę na jaką zdecydował się konsument – może on oddać pieniądze równe kwocie za najtańszy dostępny sposób dostawy. Klient otrzymuje pieniądze w takiej samej formie, w jakiej dokonano płatności. Koszt wysyłki ponosi co do zasady klient, jednak sprzedawca może go wziąć na siebie.

Podsumowanie

Ustawa o prawach konsumenta dokładnie reguluje, jakie uprawnienia przysługują klientom e-sklepów w momencie, gdy decydują się na zwrot zakupów. Przedsiębiorcy, którzy w swoich działaniach naruszają zbiorowe interesy konsumentów, mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności prawnej przez UOKiK.

Formularz zwrotu towaru: co musi zawierać i kiedy należy go złożyć?

Formularz zwrotu towaru jest dokumentem, dzięki któremu klienci czują się bezpiecznie, ponieważ jeżeli towar im nie odpowiada, mogą bezproblemowo go odesłać i odzyskać swoje pieniądze. Ważne, by konsumenci znali swoje prawa i wiedzieli, kiedy mogą oddać przedmiot i w jakim ma być on stanie, by odzyskać swoje środki finansowe.

Ustawa z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta reguluje kwestie dotyczące praw konsumenta oraz obowiązków przedsiębiorcy. Jej uchwalenie miało ścisły związek z koniecznością dostosowania polskiego ustawodawstwa do uregulowań wynikających z prawa unijnego. Kupujący nie może zrzec się praw przyznanych mu we wspomnianym akcie prawnym. Wszystkie postanowienia umów mniej korzystne, niż te ujęte w ustawie, są nieważne, w związku z czym nie mogą być egzekwowane.

Zakup w sklepie stacjonarnym — czy zawsze można dokonać zwrotu towaru?

Jeżeli klient dokonał zakupu w sklepie stacjonarnym, to zgodnie z obowiązującym prawem sprzedawca nie jest zobowiązany do jego przyjęcia, jeżeli towar nie wykazuje oznak uszkodzenia. Rozmyślenie się konsumenta nie jest wówczas powodem do zwrócenia zakupu. Inaczej przedstawia się sytuacja, jeżeli kupiona rzecz ma wadę, wówczas można ją zwrócić na zasadach rękojmi. Sprzedawca może ująć w regulaminie sklepu stacjonarnego sposobność zwrotu artykułu w określonym przez niego terminie, często 30. dniowego, z uwzględnieniem dodatkowych warunków, takich jak: paragon lub faktura, oryginalna metka, nienaruszony stan towaru. Jednak ta praktyka wynika z polityki przedsiębiorcy, który chce wyjść do klienta, a nie z przepisów obowiązującego prawa.

Zakupy poza lokalem przedsiębiorstwa — kiedy można dokonać zwrotu towaru?

Jeżeli do zakupu towaru doszło poza lokalem przedsiębiorstwa, czyli w sklepie internetowym lub na pokazie, wówczas konsument w terminie 14 dni może odstąpić od zawartej umowy sprzedaży. To jest tak zwane prawo do namysłu, które umożliwia kupującemu poznanie przedmiotu oraz przemyślenie, czy jego zakup był racjonalny. Wówczas nie musi on podawać przyczyny rezygnacji z zakupu oraz nie ponosi kosztów, a przedsiębiorca jest zobowiązany do zwrotu kosztów zakupu. Jeżeli konsument nie ma jasno określonych wartości, za które przysługuje mu zwrot, wówczas wszystkie koszty, włącznie z tymi poniesionymi za zwrot powinny zostać mu oddane. Od momentu otrzymania produktu, sprzedawca ma 14 dni na zwrócenie środków na konto konsumenta. Warunkiem dokonania zwrotu dokonanego zakupu jest brak jego użytkowania.

Kiedy sprzedawca może odmówić przyjęcia towaru?

Istnieją sytuacje, będące całkowicie zgodne z prawem, kiedy sprzedawca nie jest zobowiązany do przyjęcia zwracanego towaru. Wynika to z faktu, że istnieją grupy towarów niepodlegających zwrotowi. Konsument nie może odstąpić od umowy, gdy:

towar jest uszkodzony;

przedmiot wykazuje oznaki użytkowania;

brakuje oryginalnego pudełka;

przedsiębiorca dokonuje zakupu na firmę;

Jeżeli klient nie zgadza się z decyzją przedsiębiorcy, wówczas powinien zgłosić sprawę do sądu lub Rzecznika Praw Konsumentów.

Jakie elementy powinien zawierać formularz zwrotu towaru

Konsument odstępuje od zawartej przez niego umowy poprzez złożenie stosownego oświadczenia reklamacyjnego. Jego forma, co prawda, może być dowolna, jednak dla celów dowodowych najlepszym wyjściem jest postać pisemna. Dokument można sformułować pisemnie, jednak z reguły sprzedawcy posiadają swoje wzory, które są dołączane do wysłanego zamówienia. Sprzedawcy czasem dopuszczają możliwość złożenia odstąpienia od umowy w formie elektronicznej, wtedy są oni zobowiązani do potwierdzenia jego otrzymania.

Elementy formularza zwrotu towaru:

numer zamówienia;

data zamówienia;

numer faktury lub paragonu;

imię i nazwisko klienta;

adres;

telefon;

e-mail;.

numer rachunku bankowego, na jaki ma zostać dokonany zwrot;

nazwa towaru;

ilość towaru;

cena brutto;

przyczyna zwrotu;

podpis klienta.

Czym skutkuje wysłanie formularza zwrotu towaru?

Wypełnienie formularza zwrotu towaru wraz z odesłaniem produktu skutkuje uznaniem umowy za niezawartą. Jednak należy pamiętać o tym, że konsument oraz przedsiębiorca mimo wszystko mają w związku z tym pewne zobowiązania.

Klient musi niezwłocznie odesłać towar, w terminie nie późniejszym niż 14 dni od złożenia oświadczenia o odstąpieniu od zawartej umowy. Aby ten okres został zachowany, należy przed jego upływem odesłać zakup. Jeżeli tego nie uczyni, wtedy klient odpowiada przed przedsiębiorcą za skutki zwłoki, jednak to nie rzutuje na skuteczność rozwiązania umowy. Wskazany termin nie obowiązuje, gdy sprzedawca sam się zobowiązał do odebrania towaru od konsumenta. Do tego przedsiębiorca jest zobowiązany, gdy łącznie zostaną spełnione niżej przytoczone przesłanki:

artykuł dostarczony został do miejsca zamieszkania klienta;

do zawarcia kontraktu doszło poza lokalem firmy;

charakter produktu nie pozwala na odesłanie w zwykły sposób.

Właściciel sklepu powinien niezwłocznie, maksymalnie w terminie 14 dni od otrzymania oświadczenia zwrócić klientowi wszystkie koszty, w tym dostarczenia towaru. Środki powinny być oddane w taki sposób, jakiego użył kupujący. Może on wstrzymać się ze zwrotem środków do czasu otrzymania odsyłanej rzeczy.

Jak wynika z naszego poradnika, formularz zwrotu towaru jest dokumentem, który pozwala w sposób formalny oraz legalny zwrócić przedmiot, finalnie nieodpowiadający konsumentowi. Jego złożenie skutkuje zwrotem pieniędzy. Taka możliwość sprawia, że klienci nie obawiają się nabywać nowych rzeczy, gdyż wiedzą, że mogą zmienić zdanie.

키워드에 대한 정보 formularz zwrotu towaru zakupionego na odległość

다음은 Bing에서 formularz zwrotu towaru zakupionego na odległość 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  삼각 함수 의 미분 | 71. 삼각함수의 미분 - 개념정리 상위 208개 베스트 답변
See also  Bicicleta Conor 7200 27 5 | Bicicleta Conor 7200 2014 최근 답변 37개

See also  Tabla De Planchar Di Quattro | Tutorial De Instalación Tabla De Planchar 빠른 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Odstąpienie od umowy online i zwrot towaru zakupionego przez Internet

  • prawa konsumenta
  • prawo w sieci
  • zwrot towarów zakupionych online
  • prawo do odstąpienia od umowy
  • kupowanie online

Odstąpienie #od #umowy #online #i #zwrot #towaru #zakupionego #przez #Internet


YouTube에서 formularz zwrotu towaru zakupionego na odległość 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Odstąpienie od umowy online i zwrot towaru zakupionego przez Internet | formularz zwrotu towaru zakupionego na odległość, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment