Czy Maska Przeciwpyłowa Chroni Przed Smogiem | Maski Chronią Przed Smogiem. Jak Ich Właściwie Używać? 답을 믿으세요

당신은 주제를 찾고 있습니까 “czy maska przeciwpyłowa chroni przed smogiem – Maski chronią przed smogiem. Jak ich właściwie używać?“? 다음 카테고리의 웹사이트 th.taphoamini.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: th.taphoamini.com/wiki. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 newsrm.tv 이(가) 작성한 기사에는 조회수 506회 및 좋아요 2개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

czy maska przeciwpyłowa chroni przed smogiem 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Maski chronią przed smogiem. Jak ich właściwie używać? – czy maska przeciwpyłowa chroni przed smogiem 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Wypowiedź: dr Rafał Hrynyk, specjalista ds. regulacji i relacji z administracją publiczną, 3M Poland.
Smog – to słowo coraz częściej budzi grozę. W wielu miastach w Polsce normy zanieczyszczenia powietrza są przekraczane i to wielokrotnie. Każdy taki alarm oznacza, że oddychamy powietrzem pełnym niebezpiecznych pyłów. Wiele osób próbuje się przed tym chronić i stosuje specjalne maski. Zanim jednak po nie sięgniemy warto sprawdzić jak je wybrać, dopasować i kiedy należy je wymienić?

czy maska przeciwpyłowa chroni przed smogiem 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Lista – Broyx Maski Antysmogowe

Czy maska przeciwpyłowa chroni przed smogiem? Każdy człowiek wdycha i wydycha powietrze około 20 000 razy dziennie. Z tego powodu, jeśli pracujesz w …

+ 여기에 더 보기

Source: maskibroyx.pl

Date Published: 8/15/2021

View: 7732

Maski antysmogowe, maski przeciwpyłowe z filtrem N99

Jak chronić się przed smogiem i zanieczyszczeniami? Okres jesienno-zimowy co roku sprawia, że powraca temat związany z zanieczyszczeniem powietrza i jego …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.e-zikoapteka.pl

Date Published: 6/7/2022

View: 8390

Jak wybrać maskę antysmogową i przeciwpyłową? Poradnik

Co jest w smogu? Czy smog szkodzi? Rodzaje masek antysmogowych; Jak wybrać maskę przeciwsmogową? Dla kogo maski antysmogowe? Co jeszcze musisz …

+ 여기에 보기

Source: www.al.to

Date Published: 9/15/2022

View: 1307

Czy maska przeciwpyłowa jest antysmogowa? – Respro

Doskonale chronią przed pyłem w pracy i smogiem na ulicy. Można w nich pracować, spacerować, biegać, jeździć na rowerze, a nawet zakładać …

+ 여기를 클릭

Source: respro.com.pl

Date Published: 5/3/2022

View: 174

Blog – Wszystko o maskach antysmogowych – DRAGONMASK

23.12.2017. Filtr HEPA czy N99? Który lepiej chroni przed smogiem? Filtry HEPA są tak samo popularne, jak w gruncie rzeczy nieznane …

+ 여기에 더 보기

Source: dragonmask.pl

Date Published: 10/3/2022

View: 7259

Maska antysmogowa a koronawirus SARS-CoV-2. Czy maski …

Maski sportowe chronią przed smogiem i wirusami w powietrzu, … Maski przeciwpyłowe wyposażone w odpowiednie filtry mają jednak …

+ 여기에 자세히 보기

Source: stronazdrowia.pl

Date Published: 10/6/2022

View: 9204

Maski antysmogowe: Ranking oraz test masek 2022 ↑↓

Maski antysmogowe & przeciwpyłowe. Maski antysmogowe to jedna z najlepszych … Chroni nas przed alergenami oraz smogiem – czyli pyłami typu PM10 i PM2,5).

+ 여기에 표시

Source: www.maski-antysmogowe.net

Date Published: 11/19/2021

View: 4968

Maski antysmogowe – maseczki przeciwpyłowe – LoveAir.pl

Maska antysmogowa Respro CE Techno Black to ochrona przed smogiem do stosowania na co … maski antysmogowe, powinny przede wszystkim chronić przed smogiem, …

+ 더 읽기

Source: loveair.pl

Date Published: 7/14/2022

View: 8721

MASKA PRZECIWPYŁOWA OCHRONA PRZED SMOGIEM 3 …

Kup teraz ✓ za 31,50 zł – MASKA PRZECIWPYŁOWA OCHRONA PRZED SMOGIEM 3 FILTRY … Dzięki zastosowaniu filtra PM 2.5 maseczka chroni przed wdychaniem:.

+ 여기에 보기

Source: allegro.pl

Date Published: 11/6/2021

View: 1398

Maska antysmogowa – jak wybrać? – Po męsku o zdrowiu

Czy alternatywy dla masek przeciwpyłowych – maski chirurgiczne czy chusty „antysmogowe” skutecznie chronią przed smogiem? Jakie filtry znaleźć można w …

+ 여기에 표시

Source: arturrakowski.pl

Date Published: 6/1/2022

View: 2685

주제와 관련된 이미지 czy maska przeciwpyłowa chroni przed smogiem

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Maski chronią przed smogiem. Jak ich właściwie używać?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Maski chronią przed smogiem. Jak ich właściwie używać?
Maski chronią przed smogiem. Jak ich właściwie używać?

주제에 대한 기사 평가 czy maska przeciwpyłowa chroni przed smogiem

  • Author: newsrm.tv
  • Views: 조회수 506회
  • Likes: 좋아요 2개
  • Date Published: 2017. 3. 1.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=CwAiYIUueuQ

Jakie maski na smog?

Półmaska filtrująca FFP1 zatrzymuje co najmniej 80 proc. cząsteczek znajdujących się w powietrzu do wielkości 0,6 μm i chroni nas przed nietoksycznymi pyłami. FFP2 ochrania przed stałymi i płynnymi pyłami, które są szkodliwe dla zdrowia, dymem i cząsteczkami aerozolu.

Gdzie można kupić maskę Antysmogową?

Maski antysmogowe to nie tylko ochrona dróg oddechowych, ale także wygodne i designerskie rozwiązanie, dlatego w ofercie Media Expert posiadamy maski antysmogowe w różnych wariantach kolorystycznych i kształtach dopasowanych do różnych typów twarzy.

Ile kosztuje maska przeciwgazowa?

Maska Gazowa kompletna przeciwgazowa – chemiczna

(299,00 zł/szt.)

Czy maski Przeciwsmogowe działają?

Czy maski antysmogowe działają? Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, choć w różnym stopniu. Na rynku dostępne są dziesiątki różnych modeli, różniące się materiałami, z których są wykonane, zastosowanymi filtrami i ceną. Co oczywiste, różne maski w różnym stopniu chronią organizm przed zanieczyszczeniami powietrza.

Jaka maska do jazdy na rowerze?

Maska antysmogowa SPORTSTA MASK

Maska renomowanej firmy RESPRO. Dedykowana do intensywnego wysiłku fizycznego, nawet w warunkach ciężkiego smogu. Sprawdzi się zarówno podczas biegania, jak i jazdy na rowerze. Jej konstrukcja maksymalizuje wygodę działania podczas wysiłku.

Gdzie można kupić maseczki ochronne?

Maseczki ochronne i chirurgiczne stały się produktem powszechnego użycia zaraz po wybuchu pandemii Covid-19, dlatego można je kupić niemal w każdej drogerii, sklepie wielobranżowym, markecie czy kiosku. Mimo tego najlepiej zdecydować się na zakup maseczek w sprawdzonym sklepie medycznym lub aptece.

Czy maski Antysmogowe chronią nas przed zanieczyszczeniami powietrza?

Maska antysmogowa tylko częściowo pomaga, nie chroni całkowicie przed zanieczyszczonym powietrzem. To niejedyne wady maski przeciw smogowi. Należy pamiętać, że oddychanie w niej jest mniej lub bardziej utrudnione. Wcześniej czy później (zależy od intensywności wysiłku) pojawi się zawilgocenie maski.

Jak działa maska Antysmogowa?

Maski antysmogowe chronią przed wdychaniem szkodliwych pyłów. Filtr umieszczony w masce wyłapuje niebezpieczne cząsteczki, dzięki czemu nie dostają się one do płuc. Przebywając w miejscu, w którym normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone, warto chronić zdrowie zakładając maskę przeciwsmogową.

Broyx Maski Antysmogowe

Zanieczyszczenie powietrza drobnym pyłem jest wyraźnie niedoceniane jako zagrożenie dla zdrowia. Tymczasem każdego tysiące ludzi umiera z powodu chorób wywołanych lub zaostrzonych przez smog. Według WHO w samej Europie prawie 800 000 osób umiera co roku przedwcześnie w wyniku zanieczyszczenia powietrza. Dlaczego smog jest groźny? Jakie są jego skutki? Koniecznie dowiedz się więcej.

Maski antysmogowe, maski przeciwpyłowe z filtrem N99

Ochrona dróg oddechowych

Jak chronić się przed smogiem i zanieczyszczeniami?

Okres jesienno-zimowy co roku sprawia, że powraca temat związany z zanieczyszczeniem powietrza i jego negatywnymi skutkami. Problem ten dotyczy przede wszystkim osób, które żyją w dużych miastach, gdzie normy jakości powietrza są alarmujące. I chociaż dla wielu osób konsekwencje smogu bywają niezauważalne na co dzień, to z biegiem czasu mogą być bardzo poważne. Aby uchronić się przed zagrożeniem, warto rozważyć zakup maski antysmogowej dla siebie i swoich najbliższych. Zwłaszcza że wyniki międzynarodowych badań i analiz pokazują, że w polskich miastach problem smogu jest jednym z najpoważniejszych w całej Europie.

Zagrożenia związane ze smogiem

Codzienne przebywanie na smogu pogarsza samopoczucie i potęguje zmęczenie, negatywnie wpływa na stan skóry i włosów. Są to jednak tylko łagodniejsze skutki związane z tym zjawiskiem.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie w wyniku problemów wywołanych zanieczyszczeniami powietrza co roku umiera około 4,2 mln ludzi. Są to zatrważające dane, które mówią jedynie o najpoważniejszych skutkach smogu. Obok wyróżnić można wiele innych skutków smogu, które negatywnie wpływają na nasze życie i zdrowie.

Lekarze uważają, że smog przyczynia się do powstawania m.in. stanów zapalnych, alergii, podrażnień spojówek, krtani, tchawicy, nadciśnienia czy łagodnych zapaleń płuc. Może doprowadzić także do udaru niedokrwiennego serca, choroby niedokrwiennej serca lub zaburzeń rytmu serca. Wieloletni kontakt z zanieczyszczeniami powietrza może być przyczyną nowotworów złośliwych, takich jak: rak płuc, rak zatok, rak nerek, nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani i przełyku. Smog powoduje także zaburzenia płodności zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Na szczególnie negatywne konsekwencje działania zanieczyszczonego powietrza są narażone osoby z grup podwyższonego ryzyka, a więc:

seniorzy,

dzieci,

chorzy, a zwłaszcza astmatycy i osoby mające problemy z układem oddechowym,

osoby o obniżonej odporności.

Jaką maskę antysmogową wybrać? Podstawowym zadaniem maski antysmogowej jest ochrona przed zanieczyszczonym powietrzem, ale obecnie coraz więcej osób zwraca uwagę także na to, czy dana maska chroni też przed wirusami i bakteriami. Skuteczność maski zależy od filtra, jaki się w niej znajduje.

Filtry do masek antysmogowych dzielą się na filtry HEPA i filtry węglowe. Oba rodzaje świetnie radzą sobie z pyłami zanieczyszczającymi powietrze (PM 2,5 i PM10) oraz bakteriami i wirusami – filtry HEPA zatrzymują min. 97% szkodliwych cząsteczek, filtry węglowe zaś nawet 99,9%. Warto zatem rozważyć wybór maski spośród tych, których skuteczność jest największa i potwierdzona certyfikatami.

Poza wyborem odpowiedniego filtra najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie rozmiaru maski antysmogowej do twarzy, ponieważ tylko idealnie przylegająca maska zapewnia skuteczną ochronę. Dlatego też znaleźć można maski antysmogowe w różnych rozmiarach – przeznaczone dla kobiet i mężczyzn, a także specjalne maski antysmogowe dla dzieci. Te ostatnie mają nie tylko odpowiednio dopasowany do dziecięcej twarzy rozmiar, lecz także atrakcyjne kolory i wzory przekonujące najmłodszych do korzystania z nich każdego dnia.

Maski chirurgiczne i malarskie Wciąż wiele osób uważa, że nie warto inwestować w specjalne maski antysmogowe. By uchronić się przed zanieczyszczeniami, bakteriami i wirusami sięgają one po powszechnie dostępne maski chirurgiczne i malarskie. Niestety, podstawowe zadanie tego rodzaju maseczek jest inne, więc o ile sprawdzają się świetnie w tym, do czego są przeznaczone, to nie zapewniają optymalnej ochrony dróg oddechowy.

Czytaj więcej

Jak wybrać maskę antysmogową i przeciwpyłową? Poradnik

Skąd się bierze smog w Polsce? Niższa temperatura przy ziemi – wyższa na górze, brak wiatru, duża wilgotność powietrza oraz przekroczone normy zanieczyszczenia to idealny przepis na smog. Miasto wraz z jego mieszkańcami zostaje uwięzione w trującej bańce, która utrzymuje się, dopóki nie pojawią się mocniejsze podmuchy wiatru. Główną przyczyną złej jakości powietrza w Polsce są spaliny z kotłów i pieców używanych w gospodarstwach domowych. Urządzenia stosowane do ogrzewania mieszkań często nie posiadają odpowiednich certyfikatów oraz zasilane są najgorszym opałem. Nierzadko także rzeczami, które nigdy nie powinny do nich trafić, takie jak: stare meble, ubrania, butelki i opakowania plastikowe, folie czy elementy gumowe. Sprawia to, że do powietrza dostają się groźne dla zdrowia substancje, na przykład rakotwórcze benzopireny, które można znaleźć w składzie papierosów. W dalszej kolejności niebo nad naszymi miastami zasłaniają wyziewy z zakładów przemysłowych, rur wydechowych samochodów i autobusów oraz z kominów przedsiębiorstw energetycznych. Wszystko to sprawia, że w sezonie grzewczym dopuszczalne stężenie pyłów w powietrzu potrafi zostać przekroczone nawet o kilkaset, a bywa, że nawet blisko 2 tysiące procent.

Co jest w smogu? Smog w Polsce nazywany jest często zawiesinowym, ponieważ tworzą go przede wszystkim kumulujące się w powietrzu pyły. To także ich normy są najczęściej i najbardziej przekraczone. Przy wyborze maski warto jednak pamiętać także o związkach chemicznych, które są przepuszczane przez standardowe filtry przeciwpyłowe, a także zagrażają ludzkiemu zdrowiu. Co wisi wraz z szarą mgłą w powietrzu? PM10 – pył zawiesinowy, składający się z toksycznych substancji organicznych i nieorganicznych (na przykład metale ciężkie, benzopiren), których cząsteczki są mniejsze niż 10 mikrometrów (mikronów). Dla porównania grubość ludzkiego włosa to około 50 – 70 mikrometrów.

– pył zawiesinowy, składający się z toksycznych substancji organicznych i nieorganicznych (na przykład metale ciężkie, benzopiren), których cząsteczki są mniejsze niż 10 mikrometrów (mikronów). Dla porównania grubość ludzkiego włosa to około 50 – 70 mikrometrów. PM2.5 – to pył, który składa się z jeszcze mniejszych cząsteczek. Ich wielkość nie przekracza 2.5 mikrometra. Pojawiają się one między innymi w wyniku emisji dwutlenku siarki czy azotu.

– to pył, który składa się z jeszcze mniejszych cząsteczek. Ich wielkość nie przekracza 2.5 mikrometra. Pojawiają się one między innymi w wyniku emisji dwutlenku siarki czy azotu. Lotne związki chemiczne – w zanieczyszczonym powietrzu nie tylko pyły zawiesinowe są szkodliwe. Znajdują się w nim także gazowe produkty spalania, trujące tlenki, na przykład azotu czy węgla.

Czy smog jest szkodliwy? Tak. Potwierdzają to badania. Okazuje się, że już stosunkowo krótkie przebywanie na ulicach miasta o dużym zanieczyszczeniu powietrza prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi, bólów głowy, podrażnień oczu, krtani, tchawicy, uczuleń czy zwiększenia zmęczenia. Cząsteczki toksycznych substancji nie tylko drażnią i osadzają się w drogach oddechowych, najmniejsze dostają się nawet do pęcherzyków płucnych i wraz z tlenem docierają do krwi, z którą rozchodzą się po całym organizmie. W dłuższej perspektywie smog zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca i udaru mózgu, powoduje nadciśnienie, zmiany w narządach wewnętrznych, zmniejsza odporność, a także negatywnie wypływa na równowagę hormonalną. Niedawne badania wskazują również na znaczącą zależność między zanieczyszczeniem powietrza a otyłością. Szacuje się, że rocznie smog przyczynia się do śmierci 50 tysięcy Polaków, a regularnie wdychany skraca życie przeciętnego mieszkańca miasta nawet o 9 – 12 miesięcy. Zanieczyszczenie powietrza szkodzi wszystkim, jednak najgroźniejsze jest dla dzieci, osób starszych, cierpiących na dolegliwości układu oddechowego, alergików oraz kobiet w ciąży i ich maleństw.

Rodzaje masek przeciwsmogowych Na szczęście istnieje możliwość zmniejszenia do minimum ilości wdychanych zanieczyszczeń. Pomagają w tym maski przeciwpyłowe i przeciwsmogowe. Na rynku znajdziesz wiele ich rodzajów. Dowiedz się, jak wybrać takie, które najlepiej ochronią Ciebie i Twoją rodzinę przed smogiem. Po pierwsze musisz wiedzieć, że nawet mocno przylegające do twarzy szaliki, chusty, chusteczki i maseczki chirurgiczne, a także niektóre maski stasowane na budowach nie ochronią Cię przed smogiem. Odległości między ich włóknami są zbyt duże, aby zatrzymały mikroskopijne szkodliwe cząsteczki pyłów, nie wspominając już o lotnych produktach spalania. Maski przeciwpyłowe Niektóre jednorazowe maski przeciwpyłowe, choć nie jest to ich pierwotne przeznaczenie, pozwalają doraźnie zabezpieczyć się przed działaniem smogu. Bywają one jednak niewygodne, nie zawsze dobrze przylegają do twarzy, szybko stają się wilgotne, ciemnieją. Odstraszać może również ich wygląd. Co więcej, ich filtry nie są tak wydajne jak w maskach antysmogowych. Nie chronią też przed lotnymi związkami spalania. Jeśli jednak zdecydujesz się na jednorazową maskę przeciwpyłową, bo na przykład będziesz krótko przebywać w zanieczyszczonym miejscu, pamiętaj, aby należała do jednej z 3 klas: Klasa P1 – zatrzymuje około 80% pyłów. Dobrze radzi sobie z PM10, może jednak przepuszczać niektóre mniejsze cząsteczki. Daje ona bardzo podstawową ochronę. W maskach tego typu nie zaleca się długiego przebywania na zewnątrz oraz uprawiania sportu.

– zatrzymuje około 80% pyłów. Dobrze radzi sobie z PM10, może jednak przepuszczać niektóre mniejsze cząsteczki. Daje ona bardzo podstawową ochronę. W maskach tego typu nie zaleca się długiego przebywania na zewnątrz oraz uprawiania sportu. Klasa P2 – filtruje co najmniej 94% cząsteczek o średnicy 0.5 mikrometrów (pięć razy mniejsze niż PM2.5). To podstawowa ochrona na co dzień w miastach o dużym stężeniu zanieczyszczenia.

– filtruje co najmniej 94% cząsteczek o średnicy 0.5 mikrometrów (pięć razy mniejsze niż PM2.5). To podstawowa ochrona na co dzień w miastach o dużym stężeniu zanieczyszczenia. Klasa P3 – zatrzymuje powyżej 99,5% pyłów o średnicy 0,5 mikrometrów. Gwarantują najlepszą ochronę w swojej kategorii – zalecane sportowcom oraz osobom cierpiącym na choroby układów oddechowego i krążenia. Maski antysmogowe To produkty stworzone, aby zatrzymywać zanieczyszczenie powietrza. Można ich używać wielokrotnie, posiadają wymienne filtry, ulepszone zaworki, ergonomiczny kształt oraz dobrze wyglądają. Ich filtry zazwyczaj dzielą się na: Filtry przeciwpyłowe – na przykład HEPA, które filtrują przynajmniej 99,7% cząsteczek o wielkości większej niż 0,3 mikrometra, a przy tym większość wirusów, grzybów, bakterii i pierwotniaków. Gwarantują świetną ochronę na co dzień, a także dla osób chorujących, aktywnych i alergików.

– na przykład HEPA, które filtrują przynajmniej 99,7% cząsteczek o wielkości większej niż 0,3 mikrometra, a przy tym większość wirusów, grzybów, bakterii i pierwotniaków. Gwarantują świetną ochronę na co dzień, a także dla osób chorujących, aktywnych i alergików. Filtry z aktywnym węglem – chronią przed aerozolami, tlenkami azotu, dwutlenkiem siarki oraz innymi związkami powstającymi przy spalaniu.

– chronią przed aerozolami, tlenkami azotu, dwutlenkiem siarki oraz innymi związkami powstającymi przy spalaniu. Filtry kombinacyjne – łączą skuteczność filtrów przeciwpyłowych i z węglem aktywnym. Zapewniają kompleksowe zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami powietrza. Zawsze sprawdzaj, jakiego rodzaju filtr został zastosowany w masce i czy istnieje możliwość jego ewentualnej wymiany na inny rodzaj. Twoją nieufność powinny budzić marki, które ogólnikowo piszą o skuteczności ochrony, jednak nie podają konkretów, jak posiadane certyfikaty czy ilości wyłapywanych zanieczyszczeń i ich rodzaju.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie maski? Sercem, a w zasadzie płucami każdej maski antysmogowej jest filtr. Ale ich rodzaj to nie jedyny element, który decyduje o wyborze konkretnego produktu. Co jeszcze jest ważne? Żywotność filtrów i ich dostępność – im dłużej można używać jednego filtra, tym lepiej. Dobrym wyborem będzie maska z takim, którego czas eksploatacji przekracza 60 godzin. By uniknąć problemów z dostępnością akcesoriów i filtrów, decyduj się na markę, która prowadzi oficjalną dystrybucję w Polsce. Rodzaj zaworków – znajduje się w nich ruchoma membrana, która otwiera się i zamyka podczas wydechu. Zawory pozwalają lepiej odprowadzać ciepło, parę wodną i dwutlenek węgla. Poprawia to komfort używania i zapobiega nadmiernemu wytwarzaniu się wilgoci. Zazwyczaj dzieli się je na sportowe i codzienne. Pierwsze przepuszczają więcej powietrza i zapewniają odpowiednią cyrkulację podczas biegania, jazdy na rowerze i innych form aktywności. Zawory sportowe sprawdzają się także na co dzień, jednak codziennych nie należy stosować podczas zwiększonego wysiłku. Rozmiar maski – warto pamiętać, że maski antysmogowe, podobnie jak ubrania czy buty, mają swoje rozmiary. Wybór odpowiedniego jest bardzo ważny, ponieważ właściwą ochronę zapewnia tylko dobrze dopasowany do twarzy produkt. Wskazówką może być fakt, że większość masek S jest odpowiednia dla dzieci, M dla kobiet, a L dla mężczyzn. Dla pewności warto jednak sprawdzić tabelę rozmiarów. Obecność i rodzaj noska – to niewielki element, który dba o to, aby maska zawsze dobrze przylegała do twarzy. Noski elastyczne wykonane są zazwyczaj z nylonu i dopasowują się do kształtu nosa. Do produkcji sztywnych nosków najczęściej używa się metalu. Można je lekko wyginać i samodzielnie dostosować do kształtu nosa. Typ zapięcia – do wyboru masz maski zakładane za pomocą gumek lub rzepów. Te drugie najczęściej są wygodniejsze w zakładaniu i bardziej komfortowe w użytku. Kolor i wzór – jeśli maska spełnia wszystkie Twoje wymagania dotyczące ochrony, zwróć uwagę na jej wygląd. Wybierz markę, która proponuje wiele wzorów i pozwoli Ci wyrazić swoją osobowość.

Maski dla każdego W maskę przeciwsmogowa powinien zaopatrzyć się każdy, komu zależy na zdrowiu. Jednak jej wybór zależy w dużej mierze od zastosowania. Jaką maskę powinna wybrać osoba aktywna sportowo, a jaką cierpiąca na alergię? Jaka maska do codziennego użytku będzie najlepsza dla dzieci, a jaka dla dorosłych? Jaka maska na rower i do biegania? Podczas wysiłku fizycznego wdychasz więcej powietrza, a tym samym więcej smogu. Maska do biegania, na rower czy do każdej innej aktywności na zewnątrz powinna mieć skuteczny filtr, a przy tym radzić sobie ze wzmożonym tempem wydychanego powietrza. Dlatego zwróć uwagę na maski sportowe z regulowanymi zaworkami. Jeśli uprawiasz sport w mniej zanieczyszczonym miejscu, na przykład w okolicach parku, możesz pomyśleć nad zrezygnowaniem z filtra kombinacyjnego, który stwarza większy opór, a postawić na przeciwpyłowy filtr najwyższej klasy – HEPA. Jaka maska antysmogowa dla alergików? Osoby cierpiące na alergię są szczególnie narażone na wpływ smogu, dlatego jeśli ją masz, wybierz najlepszą ochronę. Nie potrzebujesz sportowych zaworków, ale niezwykle ważny jest filtr przeciwpyłowy HEPA, a najlepiej kombinacyjny. Zapewni Ci on ochronę przed pyłem zawiesinowym, alergenami oraz lotnymi związkami chemicznymi. Jaka maska na co dzień? Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas w mieście, śmiało możesz kupić maskę ze sportowymi zaworkami i w razie potrzeby wymieniać filtr na taki, który bardziej Ci odpowiada. Jeśli nie przebywasz godzinami na zewnątrz, wystarczy Ci dobre zabezpieczenie przeciwpyłowe. Oczywiście najlepsze efekty uzyskasz dzięki filtrom łączonym. Jaka maska przeciwsmogowa dla dziecka? Maski antysmogowe dla dzieci bez trudu znajdziesz w rozmiarze S. Warto jednak pamiętać, że płuca najmłodszych nie są jeszcze w pełni rozwinięte, dlatego raczej nie poleca się kupowania na własną ręką masek antysmogowych dla dzieci poniżej 8 roku życia. W ich przypadku sposób ochrony przed smogiem warto skonsultować z lekarzem.

Czy maska przeciwpyłowa jest antysmogowa?

Maska przeciwpyłowa jest ważna przede wszystkim, jeśli pracujesz w środowisku o dużym zapyleniu. Może to również dotyczyć pracy w kontakcie z substancjami chemicznymi. W zależności od branży będziesz potrzebować innej formy ochrony. Ale czy maska przeciwpyłowa może spełniać się również jako antysmogowa? Sprawdź!

Maski przeciwpyłowe i przeciwsmogowe – które lepsze?

Jeśli pracujesz w firmie, w której wzbija się dużo drobnego pyłu, powinieneś zdecydować się na zakup maski ochronnej. Często jednak takie maski przeciwpyłowe są dostarczane przez firmę jako obowiązkowy element stroju, dlatego nie warto bagatelizować zaleceń pracodawcy.

Akcesoriami najczęściej dedykowanymi osobom, które mają kontakt z pyłem są półmaski filtrujące z klasą ochrony FFP2 i FFP3. W zakresie ochrony i bezpieczeństwa produkty te chronią przed bakteriami, wirusami, alergenami, cząstkami stałymi i ciekłymi. W jednym i drugim przypadku są to cząsteczki już od 0,02 mikrona. Maski FFP2 zapewniają filtrację powyżej 94%, a FFP3 powyżej 99%. Taki produkt daje ochronę do 8 godzin ciągłego stosowania, jednak nie są tak dobre jak maski, które łączą w sobie właściwości przeciwpyłowe i antysmogowe.

Maski przeciwsmogowe takie jak te produkowane przez firmę Respro idealnie nadają się nie tylko do ochrony przeciwpyłowej, ale także antysmogowej. Mogą być wykorzystywane zarówno na co dzień, jak i do pracy lub uprawiania aktywności fizycznej. Dzięki temu jeden produkt staje się uniwersalnym akcesorium, które można używać przez cały dzień.

Maski przeciwpyłowe na smog

Maski przeciwpyłowe zapewniają ochronę przed cząsteczkami znajdującymi się w powietrzu. Jednak maski oddechowe z serii FFP nie zapewniają żadnej ochrony przed toksycznymi gazami i oparami, które są obecne w smogu. Dlatego zamiast nich stosuje się produkty z odpowiednimi filtrami. Takie właśnie są maseczki przeciwpyłowe Respro, które łączą w sobie funkcje tradycyjnej ochrony przed:

pyłem,

kurzem

zawieszonymi cząstkami stałymi PM 10, PM 2,5 i PM 0,3,

alergenami,

aerozolami,

pleśnią,

bakteriami i wirusami.

Doskonale chronią przed pyłem w pracy i smogiem na ulicy. Można w nich pracować, spacerować, biegać, jeździć na rowerze, a nawet zakładać jako środek ochrony indywidualnej w transporcie publicznym.

Podstawy doboru idealnej maski przeciwpyłowej

Aby dobrać odpowiednią maskę przeciwpyłową, należy znać rodzaj zanieczyszczenia i jego stężenie. Najprościej jednak skorzystać z produktu, który daje kompleksową ochronę dróg oddechowych. Im wyższe stężenie zanieczyszczenia, tym wyższy musi być poziom ochrony, dlatego warto zadbać o maskę z wymiennymi filtrami. W przypadku akcesoriów marki Respro jeden filtr wystarcza aż na ok. 70 godzin aktywnego użytkowania.

Maski przeciwpyłowe muszą być wygodne, aby można je było nosić regularnie i z przyjemnością. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy model wykonany jest z komfortowych materiałów i zapewnia maksymalnie niski opór powietrza. Ważna jest obecność dodatkowych zaworów oraz regulacja zapinania maski na głowie. Równie istotna jest obecność metalowego klipsa na nos, który poprawia szczelność maski, aby wydychane powietrze nie zaparowało np. okularów.

Skuteczne maski przeciwpyłowe tylko z certyfikatem!

Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy maska, którą chcesz kupić, jest skuteczna i bezpieczna? W zakresie ochrony i bezpieczeństwa użytkowania produkt taki musi posiadać:

deklarację zgodności producenta z normą EN149:2001 + A1:2009

certyfikat środka ochrony osobistej zgodnego z wymaganiami rozporządzenia EU 2016/425,

certyfikat badań typu EU.

Niestety, wiele masek przeciwpyłowych dostępnych w Polsce to produkty, które nie spełniają norm unijnych. Dlatego zawsze sprawdzaj, czy kupowane akcesorium jest bezpieczne i skuteczne. Ponadto pamiętaj, że idealna maska przeciwpyłowa na smog nie uciska głowy i twarzy oraz nie zsuwa się z nich. Zawsze wybieraj produkty dopasowane do Twoich wymiarów, w których zastosowano technologie, dzięki którym możesz odetchnąć z ulgą nawet w maseczce zasłaniającej nos i usta.

Zapraszamy do przejrzenia oferty antysmogowych masek przeciwpyłowych Respro!

Wszystko o maskach antysmogowych

W jednym z ostatnich wpisów poruszaliśmy problem certyfikatów masek antysmogowych. Jak się okazuje wiele z nich posiada zupełnie abstrakcyjne certyfikaty tworzone według wewnętrznych standardy danej firmy. Po więcej szczegółów odsyłamy to wpisu NIE DAJ SIĘ NABRAĆ NA CERTYFIKATY TANICH MASEK ANTYSMOGOWYCH!

Jak wygląda kwestia filtrów? Są przecież nieodłącznym elementem każdej maski antysmogowej. Niezależnie od tego czy jest to maska codzienna, czy przeznaczona dla osób aktywnych fizycznie, filtr w niej zamontowany ma za zadanie pochłaniać wszystkie niebezpieczne mikropyły zawarte w powietrzu.

„Wszystkie” to jednak pobożne życzenie. Najlepsze filtry antysmogowe dostępne na rynku mają potwierdzoną skuteczność ochrony na poziomie 99,97%. Które do nich należą i skąd możemy mieć pewność, że nie dajemy się oszukać?

Maski antysmogowe: Ranking oraz test masek 2022 ↑↓

Maski antysmogowe to jedna z najlepszych metod ochrony przez zanieczyszczonym powietrzem. Rosnący problem zanieczyszczenia powietrza przez pyły PM10 czy PM2,5 powoduje, że co raz więcej osób decyduje się na zakup maski przeciwpyłowej. Szczególny problem mają mieszkańcy Krakowa oraz Zakopanego gdzie każdego roku normy zanieczyszczenia powietrza zostają przekroczone. Maska antysmogowa może być stosowana nie tylko w okresie zimowym. Chroni ona nas również przez kurzem, alerganami, bakteriami, nieprzyjemnymi zapachami czy dymem tytoniowym więc może być stosowana praktycznie przez cały rok.

Nasz ranking masek przeciwsmogowych

Test masek antysmogowych uokik

Okazuje się, że pomimo odpowiednich certyfikatów nie każda maska antysmogowa spełnia swoje zdanie. Inspekcja handlowa na zlecenie UOKiK (Urząd ochrony konkurencji i konsumentów), zbadała 10 modeli masek smogowych, które można znaleźć w Polskich sklepach. Test masek antysmogowych przeprowadziło laboratorium centralnego instytutu ochrony praca w Łodzi. Wyniki okazały się zaskakujące, bo aż dwa modele z dziesięciu miały negatywny wynik badania na całkowity przeciek wewnętrzny. Wyniki testu można zobaczyć na stronie UOKiK.

Gdzie kupić maski antysmogowe?

Maskę można kupić praktycznie w każdej aptece, jednak ceny przeważnie są wygórowane. Dobrym pomysłem jest więc poszukać ich w internecie, jednak należy pamiętać aby spełniały wszystkie normy. Warto więc zdecydować się na zakup masek w dobrych sklepach internetowych. Ze swojej strony możemy polecić porównywarkę sklepów internetowych ceneo. Maseczkę antysmogową można zakupić również na aliexpress, jednak w tym wypadku trzeba zwrócić szczególną uwagę na jakoś tych masek. Pamiętaj, że kupując produkt w sklepie internetowym przysługuje Ci prawo do zwrotu towaru bez podania przyczyny. Jeśli więc zakupiona maska na smog nie odpowiada Twoim wymaganiom lub rozmiar jest nieodpowiedni zawsze możesz zwrócić zakupiony towar.

Nasz poradnik

Zanim zdecydujesz się na kupno maski przeciwpyłowe warto przeczytać nasz poradnik:

Jaką wybrać maskę antysmogową?

Wybór odpowiedniej maski przeciwsmogowe jest kluczową kwestią. Przede wszystkim musimy zdecydować dla kogo oraz do czego będzie ona nam służyła. Najważniejsze to przede wszystkim dobrze dopasować maskę, tak aby dokładnie przylegała do twarzy. Jeśli maska będzie nieszczelna to nie pomogą nam nawet najlepsze filtry. Warto zwrócić uwagę, jaki filtr oraz certyfikat posiada nasza maska, oraz czy jest on wymienny. Przy tak dużym zanieczyszczeniu powietrza jakie występuje np. w Krakowie, bariera chroniąca nas przed szkodliwymi pyłami zużywa się bardzo szybko.

Rodzaje filtrów

Filtr węglowy (F1) – filtruje on 99,9% pyłów o wielkości 0,1 mikrometra oraz większych. Chroni nas przed alergenami oraz smogiem – czyli pyłami typu PM10 i PM2,5). Co ciekawe chroni nas także przed wirusami chorób zakaźnych. Badania dowodzą, że stosując maski z filtrem węglowym obniżamy prawdopodobieństwo zachorowania na grypę o 80%. W zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza filtr należy wymieniać co około 50 godzin.

– filtruje on 99,9% pyłów o wielkości 0,1 mikrometra oraz większych. Chroni nas przed alergenami oraz smogiem – czyli pyłami typu PM10 i PM2,5). Co ciekawe chroni nas także przed wirusami chorób zakaźnych. Badania dowodzą, że stosując maski z filtrem węglowym obniżamy prawdopodobieństwo zachorowania na grypę o 80%. W zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza filtr należy wymieniać co około 50 godzin. Filtr klasy HEPA (F2) – został on wykonany ze szkła spiekanego i zatrzymuje zanieczyszczenia o rozmiarach większych niż 0,3 µm (wirusy alergeny, grzyby czy bakterie). Maski z filtrem HEPA zapewniają 97% skuteczności wyłapywania pyłów P2,5 oraz P10. W porównaniu z filtrem węglowym przepuszcza on o 40% więcej powietrza, co sprawia że idealnie nadaje się dla sportowców. Filtry klasy HEPA w zależności od zanieczyszczenia powietrza jest efektywny do około 50 godzin.

– został on wykonany ze szkła spiekanego i zatrzymuje zanieczyszczenia o rozmiarach większych niż 0,3 µm (wirusy alergeny, grzyby czy bakterie). zapewniają 97% skuteczności wyłapywania pyłów P2,5 oraz P10. W porównaniu z filtrem węglowym przepuszcza on o 40% więcej powietrza, co sprawia że idealnie nadaje się dla sportowców. Filtry klasy HEPA w zależności od zanieczyszczenia powietrza jest efektywny do około 50 godzin. Wymienny filtr – połączenie filtrów klasy HEPA oraz węglowego (F3) – Jest to filtr najwyższej jakości, zatrzymuje on 97% alergenów oraz pyłów o wielkości 0,1 µm i większych. Chroni nas również przed wirusami – między innymi grypy. Idealnie nadaje się do biegania lub jazdy na rowerze bo w porównaniu z samym filtrem węglowych przepuszcza o 40% więcej powietrza w tym samym czasie. Będzie nas chronił również przed tlenkami siarki czy azotu – nieprzyjemnym zapachem. Filtr typu F3 należy wymieniać w zależności od zanieczyszczenia powietrza co około 50 godzin.

Rodzaje certyfikatów

Kupując maskę antysmogową należy zwrócić uwagę jaki posiada ona certyfikat. Niestety ale w internecie często zamiast rodzaju filtra podaje się rodzaj certyfikatu jaki posiada maska. Warto przyjrzeć się nieco bliżej certyfikatom i zobaczyć czym one się różnią.

Certyfikaty w Unii Europejskiej

Norma europejska dzieli maski przeciwsmogowe na trzy klasy w zależności od stopnia ochrony. Przede wszystkim pod uwagę bierze się: przepuszczalność zanieczyszczeń, opory w oddychaniu oraz stopień nieszczelności (przeciek powietrza wynikający z niecałkowitego przylegania maski do twarzy)

FFP1 – Skuteczność filtracji od 80% lotnych cząsteczek

– Skuteczność filtracji od 80% lotnych cząsteczek FFP2 – Skuteczność filtracji od 94% lotnych cząsteczek

– Skuteczność filtracji od 94% lotnych cząsteczek FFP3 – Skuteczność filtracji od 99% lotnych cząsteczek

Certyfikaty w Stanach Zjednoczonych

W USA występuje nieco inny system oznaczenia masek. Wykorzystuje się system literowy N w maskach antysmogowych oraz literę P w maskach przeciwpyłowych. Organem odpowiedzialnym za przyznawane certyfikatów w Stanach Zjednoczonych jest NIOSH (National Institute of Occupational Safety and Health) czyli instytut bezpieczeństwa i higieny pracy.

Oznaczenia literą N

N95 – zatrzymuje od 95% lotnych cząstek

– zatrzymuje od 95% lotnych cząstek N99 – zatrzymuje od 99% lotnych cząstek (szkodliwych pyłów, spalin czy dymu tytoniowego)

– zatrzymuje od 99% lotnych cząstek (szkodliwych pyłów, spalin czy dymu tytoniowego) N100 – zatrzymuje od 99,97% lotnych cząstek

Oznaczenia literą P

P1 – zatrzymuje od 80% lotnych cząstek

– zatrzymuje od 80% lotnych cząstek P2 – zatrzymuje od 94% lotnych cząstek

– zatrzymuje od 94% lotnych cząstek P3 – zatrzymuje od 99,95% lotnych cząstek

Rodzaje masek antysmogowych

Na Polskim rynku można znaleźć wiele masek różnych producentów. Najpopularniejsze to maski respro oraz maski casual. Większość nadaje się do użytku codziennego. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje masek jakie można dostać w sklepach internetowych:

Maski dla dorosłych – Przeznaczone dla osób dorosłych, są to maski wysokiej jakości, najczęściej z filtrem HEPA z aktywnym węglem. Posiadają także specjalny uścisk na nos przez co zmuszają nas do oddychania tylko przez usta. Maski ochronne dla dorosłych nadają się do codziennego użytku.

– Przeznaczone dla osób dorosłych, są to maski wysokiej jakości, najczęściej z filtrem HEPA z aktywnym węglem. Posiadają także specjalny uścisk na nos przez co zmuszają nas do oddychania tylko przez usta. Maski ochronne dla dorosłych nadają się do codziennego użytku. Maski dla dzieci – Wykonane są z materiałów antyalergicznych i cechują się skuteczną ochroną.

– Wykonane są z materiałów antyalergicznych i cechują się skuteczną ochroną. Maski do biegania oraz na rower – są to maski sportowe charakteryzujące się wysokim przepływem powietrza – nawet do 40% więcej powietrza niż w przypadku innych masek przeciwsmogowych. Posiadają wymienny filtr z węglem aktywnym + HEPA, co sprawia że nadają się do wielokrotnego użytku. Niestety ale maski dla osób aktywnych należą do najdroższych na rynku.

są to maski sportowe charakteryzujące się wysokim przepływem powietrza – nawet do 40% więcej powietrza niż w przypadku innych masek przeciwsmogowych. Posiadają wymienny filtr z węglem aktywnym + HEPA, co sprawia że nadają się do wielokrotnego użytku. Niestety ale maski dla osób aktywnych należą do najdroższych na rynku. Jednorazowe maski antysmogowe – są to maski jednorazowego użytku. Jednak w zależności użytkowania mogą nam starczyć nawet do 7 dni. W momencie kiedy z zewnętrznej strony zrobi się szara wtedy należy ją wyrzucić.

Popularne pytania i odpowiedzi

Czy maski antysmogowe działają?

Tak! Antysmogowe maski chronią nas przez zanieczyszczonym powietrzem. Jednak przed zakupem sprawdź czy maska ma ona odpowiedni atest. Niektóre maski przeciwpyłowe nie przechodzą testów w laboratoriach a ciągle są dostępne w sklepach czy na allegro.

Kiedy założyć maskę przeciwsmogową?

Przede wszystkim kiedy pojawi się alarm smogowy. Jakość powietrza w Polsce można sprawdzić na rządowej stronie powietrze.gios.gov.pl. Pojawiają się tam również komunikaty oraz polski alarm smogowy dla wszystkich miast w Polsce. Dla mieszkańców Krakowa polecamy stronę krakowski alarm smogowy. Również na rondzie mogilskim można zobaczyć tablicę, na której podawany jest aktualny stan powietrza. Wpływ smogu ma niekorzystne skutki dla naszego zdrowia. Z tego powodu polecamy kupno czujnika smogowego.

Czy warto korzystać z maski antysmogowej?

Zdecydowanie warto korzystać z antysmogowej maski! Przecież chodzi o nasze zdrowie. Przebywanie na powietrzu w czasie smogu naraża nas na choroby układu oddechowego, nerwowego oraz krążenia. Smog niszczy nasze także płuca. Jak podaje kalkulator smogowy, żyjąc w tak zanieczyszczonych miastach jak Kraków to tak jakbyśmy wypalali 10 papierosów dziennie. A o szkodliwości papierosów chyba nie trzeba nikomu opowiadać. Należy jednak pamiętać że z masek antysmogowych możemy korzystać praktycznie o każdej porze roku. Ochroni nas ona również przez alergenami, dymem papierosowym czy kurzem.

Czy okna chronią przed smogiem?

Nawet najlepsze okna premium takie jak Vetrex nie uchronią nas przed smogiem. Jednak jak informuje nas strona okna częstochowa, najlepsi producenci stosują filtry antysmogowe w nawiewnikach, które potrafią zatrzymać nawet 98% cząsteczek PM10. Dzięki nim jakoś powietrza w Twoim domu bądź mieszkaniu znacznie się poprawi.

Jak wybrać maskę antysmogową?

Jak wybrać maskę antysmogową? Podziel się:

Maseczki antysmogowe w rozpoczynającym się właśnie sezonie grzewczym będą musiały chronić nas podwójnie – przed smogiem, ale także przed wirusami. Wiele osób błędnie myśli, że noszenie jednorazowej maseczki chirurgicznej załatwia sprawę i powoduje, że jesteśmy bezpieczni. Niestety, o ile taka ochrona spełnia wymogi sanitarne związane z pandemią COVID-19, to nie będzie barierą przed pyłami PM 2,5 i PM10.

O tym, czy maski antysmogowe chronią nas przed wirusami, pisaliśmy już na początku pandemii COVID-19. Odpowiedź brzmi: nie wszystkie. Tak samo, jak nie wszystkie maski, które przez koronawirusa musimy nosić w miejscach publicznych, pomogą nam uchronić się przed szkodliwymi pyłami. Ani nawet przed samym zakażeniem COVID-19.

Wybierając maskę na sezon jesienno-zimowy, najlepiej zdecydować się na tą oznaczoną jako FFP3. Co to oznacza i czym się różni od innych maseczek?

Antysmogowa maska nie zawsze jest antysmogowa?

Zacznijmy od tego, jak czytać oznaczenia, które producent powinien umieścić na masce.

CE – spełnia wszystkie techniczne i prawne wymagania

FFP1, FFP2, FFP3 – klasa ochrony filtra. 1 – najniższa, 3 – najwyższa.

NR – jednokrotnego użytku, można mieć ją na sobie maksymalnie przez 8 godzin.

R– można używać jej wielokrotnie.

D– pozytywnie przeszła test na zatkanie pyłem dolomitowym. Polecana jest dla tych osób, które będą pracować w zapylonym pomieszczeniu, np. w trakcie remontu.

Czytaj także: Naukowcy z Harvardu: “Smog zwiększa śmiertelność na koronawirusa.” Analizujemy najnowsze badania

Warto zwracać na nie uwagę, bo czasami pomimo tego, że producent deklaruje „antysmogowość” maski, wcale nie spełnia podstawowych wymogów. Dowiodła tego zeszłoroczna kontrola Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – sprawdzono 21 modeli. Sześć z nich tylko pod kątem oznakowania, a pozostałe 15 trafiło do laboratorium Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. CIOP sprawdził, czy maski antysmogowe spełniają trzy parametry: opór wdechu, przenikanie mgłą oleju parafinowego i przeciek wewnętrzny. Nie wypadły dobrze. Sześć z nich miało negatywne wyniki podczas testów w laboratorium. 11 było źle oznakowanych (więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ).

Która maska chroni przed smogiem i wirusami?

Półmaska filtrująca FFP1 zatrzymuje co najmniej 80 proc. cząsteczek znajdujących się w powietrzu do wielkości 0,6 μm i chroni nas przed nietoksycznymi pyłami. FFP2 ochrania przed stałymi i płynnymi pyłami, które są szkodliwe dla zdrowia, dymem i cząsteczkami aerozolu. Jej zdolność filtracyjna to 94 proc. FFP3 jest najbardziej skuteczna, bo filtruje 99 proc. cząsteczek – w tym cząsteczki substancji rakotwórczych i radioaktywnych oraz chorobotwórcze, takie jak wirusy, bakterie i zarodniki grzybów. Dzięki niej jesteśmy chronieni również przed pyłami, dymem i cząsteczkami aerozolu.

Czytaj także: W Europie przynajmniej 400 tys. przedwczesnych zgonów związanych ze smogiem. Również na COVID-19

Istnieją również amerykańskie oznaczenia: N95 (zatrzymuje 95 proc. lotnych cząstek), N99 (zatrzymuje 99 proc. cząsteczek) i N100 (97 proc. lotnych cząstek).

Badania wykazały, że maski z filtrem najwyższej klasy są w stanie zatrzymać nawet cząstki o wielkości 0,1 mikrometra – czyli właśnie tyle, ile ma wirus SARS-CoV-2. Dodatkowo chronią przed większymi cząstkami – kropelkami, które są uwalniane podczas kichania czy kaszlenia. Te mogą być większe – ponad 5 mikrometrów – i szybko spadać na ziemię, a więc działać tylko na krótkie odległości. Ale mogą być także mniejsze – poniżej 5 mikrometrów – i dłużej utrzymywać się w powietrzu.

Ceny maski z najwyższą klasą filtracji (FFP3) wahają się między 20 a 100 zł. Na początku pandemii sprzedawcy podbijali ceny. Niektóre osiągały nawet 400 zł – serwisy sprzedażowe i aukcyjne zareagowały szybko i usunęły nieuczciwe oferty.

A co z maseczkami chirurgicznymi albo materiałowymi, szytymi w domu?

Patrząc wyłącznie pod kątem koronawirusa, można zdecydować się na maseczkę trójwarstwową chirurgiczną. Do ochrony przed smogiem to jednak wciąż za mało – nawet trójwarstwowa maska nie ma możliwości zatrzymywania drobnych pyłów. Jej głównym działaniem jest przede wszystkim uchronienie innych i samego użytkownika maski przed większymi aerozolami, które są wydzielane podczas kaszlenia czy kichania.

Nie udowodniono żadnej skuteczności ochronnej maseczek bawełnianych, często szytych w domu. Dzięki nim zmniejszamy zagrożenie zarażenia kogoś koronawirusem (lub inną chorobą przenoszoną drogą kropelkową), ale sami siebie nie ochronimy. WHO zaznacza, że jeśli nosimy taką maskę, szczególnie ważne jest zachowanie dystansu społecznego – przynajmniej metra. Trudno jednak utrzymać dystans do smogu, a takie maseczki przed wdychaniem PM 2,5 i PM 10 nas nie ochronią.

Podobnie jak przyłbice, których skuteczność jest podważana także w kontekście ochrony przed COVID-19. W smogowe dni przyłbica nie pomoże w ogóle.

Specjaliści z amerykańskich Centrali Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zaznaczają także, że maski z zaworem nie są odpowiednie w dobie pandemii – chronią nas samych, ale nie hamują aerozoli, które wydzielamy. Przez to możemy kogoś zarazić. Jeśli zaś chodzi o ochronę przed smogiem, maseczki z zaworem zdają egzamin, stwarzając skuteczną „barierę”, dzięki której nie wdychamy szkodliwych pyłów.

Jak nosić maseczkę?

Przede wszystkim – zakrywać nią zarówno usta, jak i nos. Zakładanie jej jedynie na usta nie chroni nas (ani innych) przed niczym – ani przed wirusami, ani przed smogiem.

Czytaj także: Prof. Kleczkowski: “Związek między COVID-19 a smogiem jest, ale na razie nie wiemy jak silny”

Bardzo ważne, żeby maska dobrze przylegała do twarzy. Dobrze jest sięgnąć po wielorazową maseczkę antysmogową, która powinna być idealnie przylegać do naszej twarzy. Maski występują w różnych rozmiarach – tak, żeby były wygodne i bezpieczne niezależnie od kształtu naszej głowy czy np. zarostu.

Nie powinniśmy nosić maski na ramieniu czy ściągać ją na brodę czy szyję – w tej sposób tylko pomagamy wirusowi w rozprzestrzenianiu się. W przypadku masek z wyjmowanym filtrem, trzeba pamiętać o jego regularnym wymienianiu. Oddychanie przez stary filtr może przynieść więcej problemów niż korzyści.

źródło: CDC

W dobie koronawirusa trzeba również pamiętać o tym, żeby nie dotykać maski, kiedy mamy ją na sobie i zdejmować ją, trzymając za zauszniki czy pasek. Po zdjęciu należy zdezynfekować ręce lub umyć je wodą i mydłem. Maskę najlepiej jest trzymać w zamykanym woreczku – a nie wrzucać luzem do torby czy plecaka.

Czy maski działają?

Odpowiedź jest prosta: tak. O tym, czy naprawdę chronią nas przed smogiem, pisał na SmogLabie Przemysław Ćwik. Dowiodły tego m.in. badania z Pekinu, gdzie 15 osób przez dwie godziny spacerowało po centrum miasta w maseczce, a po tygodniu – bez niej. „Pomiary wykazały niższe ciśnienie krwi u badanych w przypadku noszenia maski antysmogowej i zwiększoną zmienność rytmu zatokowego – parametry obniżające ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych (np. zawału serca czy udaru mózgu). Mówiąc prościej: noszenie maski ograniczało niekorzystny wpływ smogu na układ krążenia” – czytamy w tekście, którego całość można znaleźć TUTAJ.

A co z ochroną przed koronawirusem?

Tutaj też badania potwierdzają, że noszenie maseczek ma sens. Artykuł na ten temat znalazł się w czerwcu w prestiżowym naukowym magazynie „The Lancet”. „Stosowanie maski może skutkować dużym zmniejszeniem ryzyka zakażenia” – czytamy w nim. Autorzy zaznaczają, że większą skuteczność od „jednorazówek” mają maski o oznaczeniu przynajmniej N95 (FFP2).

Dowody na skuteczność masek przytacza również magazyn „Nature”. Jednym z nich jest badanie mikrobiologa Kwok-Young-Yuena z Uniwersytetu w Hing Kongu. Naukowiec trzymał w sąsiadujących klatkach chomiki zakażone SARS-CoV-2 i te zdrowe. Niektóre zwierzęta były od siebie oddzielone „barierami” z chirurgicznych masek. Bez ochrony, 2/3 zdrowych chomików zaraziło się koronawirusem. Wśród tych zwierząt, które były za maseczkową barierą, zachorowało jedynie 25 proc. Co więcej, chomiki chronione maseczką lżej przeszły zakażenie COVID-19.

Innym przykładem jest historia z Missouri w USA. Dwie fryzjerki, u których testy wykazały obecność wirusa, nie zaraziły ani jednego ze swoich 140 klientów. Zarówno one, jak i klienci, mieli zasłonięte nosy i usta.

„Nature” powołuje się także na wyliczenia, wskazujące, że po wprowadzeniu nakazu noszenia masek w kwietniu i maju przyrost liczby zarażonych SARS-CoV-2 zmniejszył się o 2 punkty procentowe. Naukowcy cytowani w artykule szacują, że bez tego zakazu w USA byłoby o ok. 450 tys. więcej przypadków koronawirusa. Oczywiście, maseczki to za mało – do zmniejszenia liczby zakażeń niezbędny jest też dystans społeczny i odkażanie rąk.

Warto nosić maskę?

Warto, a nawet trzeba. Maseczki – jeśli wybierzemy te z odpowiednim filtrem, dobrze je dopasujemy i będziemy o nie dbać – pomogą nas ochronić podwójnie. Zarówno przed smogiem, jak i koronawirusem.

Zdjęcie: Mike Dotta/Shutterstock

niskie ceny i setki opinii w Media Expert

Maseczki – skuteczna ochrona przed drobnoustrojami

Życie w wielkim mieście niesie ze sobą równie dużo plusów jak i minusów. Z jednej strony możliwość szybkiego przemieszczania się, nieustanny dostęp do rozrywki i wydarzeń kulturalnych, z drugiej strony zanieczyszczenia, spaliny i smog negatywnie oddziałujące na nasze zdrowie. Szczególnie narażeni na niekorzystny klimat w mieście są sportowcy, uprawiający aktywność fizyczną na zewnątrz. Jak uchronić płuca przed szkodliwym wpływem miejskiego powietrza? Z pomocą przychodzi zabezpieczająca maska na twarz.

Maseczki – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Maska na twarz to funkcjonalna bariera zabezpieczająca przenikanie do organizmu szkodliwych substancji. Dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów maseczki uniemożliwiają, przedostanie się nawet najmniejszych bakterii, drobnoustrojów czy wirusów. Ważne, aby maska na twarz dokładnie do niej przylegała i skutecznie zabezpieczała usta i nos. Tym, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru maseczki to komfort jej użytkowania. Maseczki dostępne w Media Expert wykonane są z elastycznego materiału, który pozwala swobodnie oddychać. Gumki utrzymujące je na twarzy są miękkie, dzięki czemu nie wbijają się w skórę i można je nosić przez wiele godzin. Co więcej, maseczki są łatwe w czyszczeniu, a to sprawia, że skuteczne są podczas wielorazowego użytku.

Maseczki – kto powinien kupić?

Maska na twarz sprawdza się zarówno w czasie codziennego użytku jak i podczas wykonywania aktywności fizycznej. Dodatkowo, z maski na twarz mogą skorzystać także alergicy, gdyż jej specjalna powłoka chroni błony śluzowe przed osadzaniem się alergenów. Noszenie maseczek to też doskonałe rozwiązanie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy powszechnie występują infekcje. Zabezpieczenie siebie i innych przed przenoszeniem się bakterii i wirusów drogą kropelkową to sposób na zachowanie pełni zdrowia. Maski na twarz do również podstawowe wyposażenie pracowników, którzy na co dzień mają styczność z pyłami i zanieczyszczeniami. Filtry chronią płuca przed ich szkodliwym wpływem i zwiększają szansę uniknięcia niepożądanych chorób np. pylicy czy astmy.

Maseczki – zalety

Optymalny przepływ powietrza i wygoda noszenia to główne zalety masek na twarz dostępnych w Media Expert. Co więcej, niektóre modele znajdujące się w ofercie odznaczają się wyjątkowym designem, który dodatkowo podkreśli wyjątkowy styl i przykuje uwagę przechodniów. Maseczki wykonane są z bawełny, dzięki czemu charakteryzuje je niezwykła trwałość, którą można sprawdzić poprzez ich wielokrotne pranie. Z funkcjonalnego użytkowania masek na twarz mogą cieszyć się zarówno dorośli, jak i dzieci za sprawą szerokiej gamy rozmiarów i wzorów. Dzięki najwyższej jakości wykonania masz większą pewność, że Twoje płuca są skutecznie chronione, a uprawianie sportu w środku miasta przestanie być przeszkodą. Nie czekaj i już dziś wejdź na stronę internetową Media Expert, aby zapoznać się z szerokim wyborem masek na twarz.

Maski antysmogowe

Zanieczyszczenia powietrza niepokoją największe światowe organizacje, w obronie klimatu stają znane osoby, a normy smogu na świecie zostają przekroczone. Jak się przed tym bronić? W pomieszczeniach zamkniętych warto zainwestować w oczyszczacz powietrza, który usuwa z otoczenia szkodliwe substancje. W dużych, zurbanizowanych miastach zamiast otwierania okna, używa się na przykład klimatyzatorów przenośnych. Na ulicach większych miastach pojawiają się zaś maski antysmogowe, Warszawa w tym trendzie wiedzie zaś prym. Czym są maski antysmogowe? Jak działają?

Maska antysmogowa – jak to działa?

Maska antysmogowa to sprzęt chroniący układ oddechowy użytkownika przed szkodliwym działaniem wysokich stężeń zanieczyszczeń powietrza zwłaszcza w rejonach zurbanizowanych i przemysłowych. Tak jak osuszacz powietrza usuwa nadmiar wilgoci z powietrza, tak maska antysmogowa zatrzymuje szkodliwe substancje przed przedostaniem się ich do płuc. Coraz popularniejsze stają się maski antysmogowe do biegania i maski antysmogowe dla dzieci. Działanie maski antysmogowej opiera się na wymiennych filtrach, które zatrzymują około 99 procent zanieczyszczeń.

Czym się kierować przy wyborze maski przeciwsmogowej?

Najważniejszym czynnikiem maski antysmogowej jest jej dopasowanie do twarzy, tak by całe powietrze, którym oddycha użytkownik przechodziło przez filtr do maski. Maski antysmogowe dla dzieci powinny być zaś dostosowane specjalnie dla najmłodszych użytkowników w taki sposób, by nie utrudniać im oddychania. Na rynku dostępne są zarówno maski wielokrotnego użytku z wymiennymi filtrami jak Maska antysmogowa RESPRO Sportsta w różnych wariantach kolorystycznych i rozmiarach, jak i maski jednorazowe, które można zakupić na przykład w aptece.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru maski smogowej?

Podczas wyboru maski antysmogowej należy zwrócić uwagę, że istnieje trzy rodzaje masek antysmogowych:

– maski dla osób aktywnych fizycznie z zaworem umożliwiającym regulację przepływu powietrza (jak maska antysmogowa RESPRO Cinqro Camo z innowacyjnymi zaworami typu Powa Elite, stworzonymi z myślą o optymalnym przepływie powietrza);

– maski antysmogowe dla dzieci – z wysokim filtrem, eliminującym nieprzyjemne zapachy

– maski codzienne – wyposażone w wysokiej jakości filtr z włókna węglowego i zawór wydechowy (jak na przykład maska antysmogowa i przeciwpyłowa RZ MASK M2 Titanium Mesh z elastyczną siatką Mesh i zaworami ułatwiającymi oddychanie).

Maski antysmogowe to nie tylko ochrona dróg oddechowych, ale także wygodne i designerskie rozwiązanie, dlatego w ofercie Media Expert posiadamy maski antysmogowe w różnych wariantach kolorystycznych i kształtach dopasowanych do różnych typów twarzy. Dla osób ceniących czyste powietrze polecamy również wentylator kolumnowy zapewniający przyjemny podmuch czystego powietrza w pomieszczeniu.

maseczki przeciwpyłowe

Zdecydowana większość masek antysmogowych jest w stanie skutecznie powstrzymać szkodliwe cząsteczki wielkości 0,01 mikrona, czyli mniejsze od najbardziej znanych pyłów zawieszonych stanowiących główny składnik smogu (PM2.5 i PM10). Nietrudno się domyślić, że najważniejszymi elementami w maskach antysmogowych są filtry. To właśnie one chronią nas przed wdychaniem smogu i innych szkodliwych substancji znajdujących się w naszym otoczeniu.

Filtry stosowane w maskach przeciwsmogowych powinny zatrzymywać zarówno gazy, jak i parę wodną, ale także niebezpieczne cząsteczki stałe. Wśród ostatnich wyróżnić można niezwykle toksyczne pyły zawieszone. Wchodzące w skład smogu cząsteczki PM2.5 i PM10 to mieszaniny substancji organicznych i nieorganicznych, które docierając do układu oddechowego, powodują nieprzyjemne dolegliwości.

Wśród najbardziej znanych typów filtrów stosowanych w maskach przeciwpyłowych są HEPA oraz te opatrzone specjalnymi oznaczeniami P, FFP lub N. Wzbogacone o aktywny węgiel warstwy są w stanie przechwycić również unoszące się w powietrzu lotne związki w tym dym tytoniowy, formaldehyd, bezno(a)piren i aerozole.

Tylko regularna wymiana filtrów i dbałość o czystość maski, zapewniają jej prawidłową pracę. Warto pamiętać o tym, że zużyty filtr nie tylko nie będzie spełniał swojej podstawowej funkcji, ale także poprzez nadmierne nagromadzenie szkodliwych substancji, może zagrażać naszemu zdrowiu.

Artur Rakowski – Po męsku o zdrowiu

Maska antysmogowa – jak wybrać dobrą?

Choć w Polsce problem złej jakości powietrza jest powszechny, to sposoby ochrony przed szkodliwym wpływem smogu na zdrowie człowieka są mimo to niepopularne. Czasami potykam się z krytyczną opinią niektórych ludzi na temat oczyszczaczy, które ich zdaniem są zbędnymi „gadżetami”, a maska antysmogowa na twarzy przechodnia na ulicy wzbudza nadal sensację.

Wierzę, że z czasem świadomość ludzi w temacie ochrony przed smogiem wzrośnie. Jeszcze w połowie lat 90. XX wielu ludzi było przekonanych, że palenie tytoniu wcale nie jest czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworów, a widok dorosłego rowerzysty w kasku ochronnym był powodem do śmiechu i kpin. Zadzwiające jest to, że 20 lat później zarówno palenie tytoniu, jak i jazda na rowerze bez kasku stała się już passe.

Ufam, że już za kilka lat podobna rewolucja zmieni myślenie ludzi na temat smogu, oczyszczaczy i masek antysmogowych.

Dzisiejszy wpis jest w dużej mierze odpowiedzią na Wasze prośby. Od początku istnienia bloga temat masek anstysmogowych wymienialiście w pierwszej trójce tematów, którymi powinienem się zająć. Choć minęło sporo czasu, to nie jest to czas stracony – przekopałem się przez wiele badań, certyfikacji filtrów, instrukcji obsługi, przetestowałem też sporo masek – zarówno tych markowych, jak i marketowych. Dzisiaj więc wracam do Was z solidną porcją wiedzy na temat masek i mam zamiar się nią z Wami podzielić. Zobaczcie na jakie pytania znajdziecie odpowiedź w tym wpisie?

Czym są maski antysmogowe? Czy alternatywy dla masek przeciwpyłowych – maski chirurgiczne czy chusty „antysmogowe” skutecznie chronią przed smogiem? Jakie filtry znaleźć można w maskach antysmogowych? Jakie oznaczenia i certyfikacje powinna posiadać dobra maska antysmogowa? Na co trzeba zwrócić uwagę kupując maskę przeciwpyłową? Jak dbać na co dzień o maskę? Czy maskę przeciwpyłową może nosić dziecko? Czy ktoś sprawdzał już maski antysmogowe dostępne na rynku?

Czytaj również: #arturtestuje dobre oczyszczacze z rozsądnej półki cenowej

Czym tak naprawdę jest maska antysmogowa?

Maski antysmogowe to inaczej półmaski filtrujące.

Półmaską filtrującą jest natomiast zarówno maska przeciwpyłowa kupiona w sklepie budowlanym dla fachowca remontującego mieszkania, jak również dizajnerska maska antysmogowa dla sportowców i spacerowiczów, którą można znaleźć w wielu sklepach internetowych.

Maski przeciwpyłowe i maski antysmogowe są więc nazwami zwyczajowymi bardzo podobnych produktów, które pod względem technicznym niewiele się od siebie różnią. Różnią się jednak klasą filtra i zgodnością z normami.

Co daje maska antysmogowa?

Co daje maska antysmogowa?

Ech…zdrowie Twojemu układowi oddechowemu. Jeśli jest noszona w dni smogowe i jest poprawnie założona chroni Cię przed szkodliwym wpływem pyłu zawieszonego w powietrzu PM2,5 i PM10, który odpowiada za szkodliwe działanie smogu.

Niektóre maski są wyposażone w taką kombinację filtrów, że mają zdolność pochłaniania niektórych lotnych związków organicznych (LZO) – składników spalin, węglowodorów i innych zanieczyszczeń gazowych.

Maski chirurgiczne i chusty „antysmogowe” – czy warto?

Zanim przejdę do szczegółowego omawiania masek antysmogowych od razu chciałbym rozprawić się z pewnym mitem, który nadal wielu powiela.

Chodzi o maski chirurgiczne. Spotkałem się z błędnym przekonaniem, że maska chirurgiczna jest dużo, dużo tańszą alternatywą dla maski antysmogowej, która również chroni przed pyłami zawieszonymi w powietrzu. Sprzedaż tej ostatniej zdaniem niektórych jest napędzana przez specjalistów od marketingu, a cała ta nagonka na smog jest działaniem zamierzającym zniszczyć nasze dobro narodowe – węgiel kamienny.

Maska chirurgiczna nie chroni przed smogiem!

Powiedzmy to sobie jasno – maska ta przeznaczona jest do użytku medycznego i chroni przed roznoszeniem infekcji drogą kropelkową. Filtruje więc (i to nie jakoś super-dokładnie) cząstki i krople o wielkości powyżej 100 mikrometrów. Pył zawieszony PM2,5 i PM10 oraz trujace gazy zawarte w naszym powietrzu z łatwością przenikają przez pory maski chirurgicznej. Podobnie w przypadku masek czy chust dla rowerzystów

Dla niedowiarków przytoczę również wyniki badań.

Grupa naukowców w 2009 roku przebadała różne maski i filtry pod kątem ich przepuszczalności dla cząstek o różnych rozmiarach.

Okazało się, że najskuteczniejszą ochronę zapewniały maski przeciwpyłowe, a najmniejszą właśnie…maski chirurgiczne.

Wyniki badań widać poniżej, a link do badania W TYM MIEJSCU

Rodzaje masek przeciwpyłowych

Żeby zrozumieć w ogóle czym są popularne maski antysmogowe i spojrzeć na nie obiektywnym okiem powinniśmy najpierw wiedzieć jakie są rodzaje masek przeciwpyłowych i czym one się różnią od siebie.

półmaski filtrujące zgodne z normami UE – 149:2001+A1:2009

półmaski filtrujące zgodne z normami USA – 42 CFR Part 84

półmaski filtrująco-pochłaniające zgodne z normami EN 405:2001+A1:2009 (maski), EN 143:2000+A1:2006(filtry), EN 14387:2004+A1:2008(pochłaniacze)

półmaski filtrujące z z warstwą pochłaniającą – węglem aktywowanym (maski antysmogowe)

Półmaski filtrujące zgodne z normami UE – 149:2001+A1:2009

wyposażone są w filtr klasy FPP1 (80% skuteczności filtracji), FFP2 (94% skuteczności) i FFP3 (99% skuteczności)

chronią przed pyłami, alergenami i aerozolami biologicznymi

alergenami i aerozolami biologicznymi nie chronią przed szkodliwymi gazami – ozonem, tlenkami azotu, ditlenkiem siarki czy gazową frakcją spalin samochodowych

– ozonem, tlenkami azotu, ditlenkiem siarki czy gazową frakcją spalin samochodowych opisują je 3 parametry: penetracja – stopień przenikalności pyłów i dymów przez materiał filtrujący całkowity przeciek wewnętrzny – określa nieszczelność maski, która może wynikać z niedokładnego dolegania lub nieszczelności zaworu wydechowego opór oddychania – to opór jaki stawia wkład filtrujący podczas oddychania, im lepsza klasa filtru tym większy opór oddychania – czyli „trudniej się oddycha”

Ten rodzaj masek to najczęściej maski budowlane lub specjalistyczne maski wykorzystywane w pracach przemysłowych.

Półmaski filtrujące zgodne z normami USA – 42 CFR Part 84

dzielą się na trzy klasy N, P i R, które odpowiednio nie są szczelne wobec olejów, są szczelne wobec olejów albo są olejoodporne

posiadają oznaczenie 95, 99 i 99,97 , które odpowiadają poziomom skuteczności filtracji

, które odpowiadają poziomom skuteczności filtracji N99 oznacza na przykład maskę nieszczelną wobec olejów, ale zatrzymującą 99% pyłów.

Półmaski filtrująco-pochłaniające zgodne z normami EN

maski te oprócz tego, że zatrzymują zanieczyszczenia w postaci pyłów, pochłaniają szkodliwe gazy

istnieje ich kilka klas w zależności od rodzaju i minimalnego stężenia gazów jakie są w stanie pochłonąć

większość z nich jest w stanie pochłonąć gazy organiczne i pary, ale tylko niektóre szkodliwe SOX i NOX.

Jakie jest więc miejsce masek antysmogowych w tym zestawieniu?

Na pierwszy rzut wydaje się, że można by je zaliczyć do półmasek filtrująco-pochłaniających.

I tak jest.

Ale jest jedno, ale jak ważne ALE!

Większość masek antysmogowych nie spełnia wspólnotowych norm dla półmasek filtrująco-pochłaniających, ale spełnia za to normy dla półmasek filtrujących. Oznacza to, że o ile skutecznie zatrzymują pył zawieszony, znacznie gorzej radzą sobie z LZO – lotnymi związkami organicznymi.

Ale nie oznacza to, że maski anstysmogowe są nic nie warte i należy rezygnować z ich używania.

Problem polega na tym, że normy wymienione powyżej dotyczą narażenia zawodowego, brakuje norm, które regulowały rynek masek przeznaczonych dla ogółu społeczeństwa narażonego na zanieczyszczenie powietrza.

Jak to rozumieć?

A no tak, że jeśli chcesz zapewnić sobie maksymalną ochronę przez zanieczyszczeniem środowiska powinieneś wybrać maskę spełniającą normy dla pyłów i gazów. Takie maski nie są estetyczne, mają duże rozmiary, nie są za wygodne na dłuższą metę i dużo droższe od masek antysmogowych.

Decydując się więc na zakup – stajesz więc przed wyborem między skutecznością, a wyglądem i wygodą noszenia maski.

Wybór należy do Ciebie – ja wybieram maski antysmogowe.

Czy maska antysmogowa zapewnia 100% ochronę przed zanieczyszczeniem powietrza?

Nie.

Żadna maska antysmogowa nie zapewni ci 100% ochrony przed zanieczyszczeniem powietrza.

Nie ma cudów. Nawet najlepsze filtry zatrzymują tylko (albo raczej aż) 99% pyłów, a niewłaściwe użytkowanie i pielęgnacja maski może być powodem dodatkowej nieszczelności.

Pamiętaj jednak, że nawet nie do końca doskonała technologia masek antysmogowych zawsze będzie lepszym wyborem od przebywania w zanieczyszczonym powietrzu bez żadnej, dodatkowej ochrony.

Czytaj również: Jak spaliny diesla niszczą układ odpornościowy Twojego dziecka?

Z czego składają się maski antysmogowe?

Większość masek składa się:

materiału tworzącego maskę (np. neopren albo bawełna)

filtru różnej klasy

jednego lub dwóch zaworów wydechowych

Maska antysmogowa z filtrem HEPA – czy napewno?

HEPA-type albo HEPA-like

W Unii Europejskiej określenie HEPA jest zarezerwowane dla filtrów wykorzystywanych w wentylacji, klimatyzacji czy procesach technologicznych. Zatrzymują zanieczyszczenia większe od 0,3 mikrometra.

W aptece na przykład znajduje się loża laminarna do sporządzenia jałowych leków ocznych, która wyposażona jest w filtr HEPA H14, który zatrzymuje 99,999% zanieczyszczeń.

Tak więc filtry zastosowane w maskach antysmogowych z punktu widzenia prawa nie można nazwać filtrami HEPA. Producenci masek wyposażają więc je w filtry, które specyfikacją mają być zbliżone do filtrów HEPA – stąd nazwy HEPA-type czy HEPA-like.

I niektóre rzeczywiście są, ale jak podają niektóre kontrole wiele filtrów znajdujących się w maskach spośród antysmogowych masek nie przypomina w ogóle filtrów HEPA

Maska antysmogowa z filtrem węglowym

Choć maski, które są wyspoażone w filtr węglowy nigdy nie będą dorównywać przemysłowym maskom filtrująco-pochłaniającym to warto, żeby maska też go miała

Węgiel aktywowany pochłania zanieczyszczenia gazowe, np. tlenki azotu, siarki, ozon (dlatego szczególnie ważny jest on w miastach, gdzie przy ruchliwych ulicach jest dużo gazowych zanieczyszczeń)

Maski z dodatkowym filtrem węglowym przeznaczone są dla osób, które dużo czasu spędzają w ruchu miejskim np. rowerzystom lub biegaczom, ale również dzieciom, kobietom w ciąży, matkom karmiącym i osobom starszym.

UWAGA PRZY WYBORZE! UOKiK w 2017 roku przebadał maski antysmogowe – prawie połowa nie przeszła testów w laboratorium. Oznacza to,że nie chronią przed smogiem. Urząd zakwestionował 6 masek – 4 nie spełniły jednego parametru, a 2 aż dwóch! 2 maski nie przeszły badania na opór wdechu! 2 wypadły słabo przy sprawdzaniu odporności na przenikanie mgłą oleju parafinowego (zanieczyszczenia w powietrzu łatwo zniszczyłyby filtr) Te które nie spełniły 2 wymagań nie przeszły testu na przenikanie mgłą oleju parafinowego i przeciek wewwnętrzny, czyli były nieszczelne i miały słaby filtr 11 masek było źle oznakowanych! Brakowało danych o tym czy maska jest jedno- czy wielorazowa 9 masek nie miało deklaracji zgodności lub niektórych danych

Na co zwrócić uwagę przy wyborze maski antysmogowej?

Choć normy i certyfikacje dotyczące masek antysmogowych są ujednolicone, to producenci często używają swoich handlowych nazw filtrów, rozwiązań technicznych czy materiału z którego są wykonane maski. Musisz pamiętać, że są to zabiegi marketingowe, które mają na celu przekonać Cię, że akurat ta maska którą właśnie oglądasz jest dla Ciebie odpowiednia.

Nie daj się! Spójrz chłodnym okiem na wszystkie oznaczenia i parametry.

Uważam, że przed zakupem trzeba koniecznie maskę przymierzyć, dopasować do własnej twarzy, sprawdzić wygodę i komfort noszenia, a przede wszystkim oddychania. To ważne, bo w niektórych rejonach Polski maska będzie noszona niemal codziennie.

Ważne cechy masek zebrałem dla Ciebie właśnie w tym akapicie.

cena – nie zawsze świadczy o jakości maski. Unikałbym zupełnie tanich masek , ale zdarzyło mi się testować maski, które były z dolnej półki cenowej, a jednocześnie spełniały normy.

– nie zawsze świadczy o jakości maski. Unikałbym , ale zdarzyło mi się testować maski, które były z dolnej półki cenowej, a jednocześnie spełniały normy. koszty eksploatacji – pamiętajmy, że filtry należy regularnie wymienia ć. Warto przyjrzeć się więc cenie pojedynczego filtra – czasem może to być 15, a niekiedy 50 zł.

– pamiętajmy, że ć. Warto przyjrzeć się więc cenie pojedynczego filtra – czasem może to być 15, a niekiedy 50 zł. wielkość maski – ma kluczowe znaczenie, gdyż źle dopasowana maska oznacza brak ochrony przed smogiem maska powinna zakrywać usta, nos i brodę większość producentów podaje typową rozmiarówkę- np. M, ale rozmiary oferowane przez różnych producentów mogą się od siebie różnić dlatego w miarę możliwości najlepiej maskę przymierzyć i sprawdzić czy zasłania nos i buzię, czy mocowanie nie jest za luźne, czy maska nie odstaje, czy nie będzie nas cisnęła lub obcierała, czy nie będzie ograniczała Twojego pola widzenia itd.

– ma kluczowe znaczenie, gdyż źle dopasowana maska oznacza brak ochrony przed smogiem

odpowiednie oznaczenia – najważniejsze są normy i klasa filtra. Im więcej wiarygodnych oznaczeń i certfikacji tym lepiej. numer normy europejskiej (np. 149:2001+A1:2009) lub amerykańskiej (42 CFR Part 84) CE – oznacza,że producent deklaruje, że maska spełnia wszystkie wymagania techniczno-prawne obowiązujące w UE FFP1, FFP2, FFP3 – to klasy ochrony filtra, najsłabsza to 1, a najwyższa 3 (w Polsce zaleca się FFP3), możecie spotkać się też z oznaczeniami N95, N99, N100 i są to amerykańskie klasy ochrony, o których wspominałem wcześniej NR – półmaska jednorazowego użytku, nie zakłada się jej więcej niż jeden raz i nie powinno jej się nosić dłużej niż 8h oraz R- półmaska wielokrotnego użytku D -maska przeszła pozytywnie test zatkania pyłem dolomitowym, czyli test na to jak sprawdza się w silnie zapylonym pomieszczeniu (bardziej jest to istotne w sprawach budowlanych), nie jest to badanie obowiązkowe i nie jest związane z klasą ochrony filtra.

– najważniejsze są normy i klasa filtra. Im więcej wiarygodnych oznaczeń i certfikacji tym lepiej. maski dla aktywnych fizycznie – jeśli ktoś uprawia sport to powinien zaopatrzyć się w maskę ze specjalnym zaworem, który będzie pozwalał na regulację przepływu powietrza

– jeśli ktoś uprawia sport to powinien zaopatrzyć się w maskę ze specjalnym zaworem, który będzie pozwalał na regulację przepływu powietrza materiał wykonania – maski mogą być wykonane z neoprenu lub bawełny. Można również znaleźć maski pozbawione lateksu, neoprenu i silikonu- niektórzy są na nie uczuleni.

– maski mogą być wykonane z neoprenu lub bawełny. Można również znaleźć maski pozbawione lateksu, neoprenu i silikonu- niektórzy są na nie uczuleni. wygląd maski – wielu osobom będzie zależało na wyglądzie maski, ale lepiej zostawmy go jako ostatnie kryterium wyboru. Nie mniej jednak ładne i estetyczne maski sprawiają, że czasem na ulicy można je łatwo pomylić z buffą, tubą lub szalikiem.

Czytaj również: #arturtestuje oczyszczacz Sharpa za 1000 zł

Maski antysmogowe – za co tak naprawdę płacisz?

Możesz się spotkać z zarzutem, że maski antysmogowe są stosunkowo drogie, a przeciwpyłowe, budowlane odpowiedniki spełniające normy sporo tańsze.

To prawda niektóre potrafią kosztować kilkaset PLN, podczas gdy za zwykłą maskę budowlaną z zaworem i filtrem FFP2 można zapłacić już kilkadziesiąt złotych.

Maska antysmogowa czy półmaska filtrująca do prac budowlanych

Jest w tym dużo racji, ale musisz zdawać sobie sprawę, że wydając te kilkadziesiąt złotych więcej dostajesz:

dodatkowy filtr z węglem aktywowanym – który choć nie spełnia norm dla filtrów pochłaniających zawsze ochroni Cię przed lotnymi związkami.

– który choć nie spełnia norm dla filtrów pochłaniających zawsze ochroni Cię przed lotnymi związkami. lepszy komfort noszenia – maski antysmogowe są wykonane z przyjemniejszych dla skóry materiałów , lepiej odprowadzają wilgoć , dopasowują się do ruchów twarzy

– maski antysmogowe są wykonane , lepiej , dopasowują się do ruchów twarzy bardziej akceptowalny wygląd – maski budowlane wyglądają surowo, są białe albo kontrastowe, osoba, która je nosi wyróżnia się w tłumie

– maski budowlane wyglądają surowo, są białe albo kontrastowe, osoba, która je nosi wyróżnia się w tłumie lepsze dopasowanie do twarzy – maski antysmogowe mają rzepy, lepiej trzymają się na twarzy

– maski antysmogowe mają rzepy, lepiej trzymają się na twarzy możliwość prania i utrzymywania jej w czystości – nie wszystkie półmaski budowlane można prać

Ostatnio producenci przemysłowych półmasek filtrujących chcą wypełnić niszę na rynku i wypuszczają na rynek produkty, które są czymś pomiędzy maską budowlaną a maską antysmogową. Wydają się ciekawą alternatywą, bo są dużo tańsze i choć przypominają nadal maski budowlane to mają panelowy kształt i lepiej się je nosi.

Jak nosić maskę antysmogową?

Podobnie jak w przypadku aspiratorów czy nebulizatorów również w przypadku półmasek filtrujących poza samymi parametrami sprzętu ważne jest ich właściwe użytkowanie. A zaczyna się ono z chwilą założenia jej na twarz.

Twarz jest wrażliwą częścią naszego ciała i nikt z nas nie lubi, gdy coś nas gniecie, uciska czy obciera.

Niewygodna maska prędzej czy później wyląduje w szufladzie, a przecież nie o to nam chodzi.

Zakładanie maski antysmogowej – kilka uwag

maska o odpowiednio dobranym rozmiarze powinna obejmować szczelnie Twój nos, policzki i dolną część brody. metalowy nosek musisz dopasować w ten sposób, by nie powstawały otwory i zanieczyszczone powietrze nie dostawało się pod maskę, a jednocześnie tak, by nie utrudniał oddychania przez nos po założeniu wyreguluj przepływ powietrza zaworem w dolnej części maski. Z jednej strony ułatwia to wydychanie powietrza, a z drugiej zapobiega zawilgoceniu i parowaniu dolnej części maski (ważny punkt dla osób noszących okulary!)

Czytaj również: #arturtestuje polską markę oczyszczaczy – Klarta

Maski antysmogowe – praktyczne uwagi użytkownika

Kupując maskę antysmogową musisz zdawać sobie sprawę z kilku ważnych rzeczy i zaakceptować je.

Co trzeba mieć na uwadze?

o maskę trzeba dbać – czyścić, prać i wymieniać filtry, bo bez tego nie będzie ona skuteczna;

jak ją konserwować i jak często oraz jak wymieniać filtr i czy w ogóle można – to wszystko zależy od rodzaju zakupionej maski, najlepiej wszystko sprawdzać w instrukcji i postępować według informacji w niej zawartych Każda maska będzie utrudniała oddychanie, bo powietrze musi przejść przez filtry, a im wyższa klasa filtrów tym opór będzie proporcjonalnie większy (w drastycznych przypadkach niektóre osoby, głównie te, które mają problemy z układem oddechowym, mogą poczuć się słabo – w takich przypadkach stosowanie maski warto skonsultować z lekarzem, ta sama sytuacja tyczy się dzieci, które nie mają jeszcze całkowicie wykształconego układu oddechowego) Przy używaniu maski zawilgotnieje ona wcześniej czy później, problem ten jest największy przy większym wysiłku, a przy chodzeniu nie jest aż tak istotny Okularnicy muszą liczyć się z tym, że okulary mogą im parować, a w jakim stopniu to znów zależy od intensywności wysiłku fizycznego (przy spacerze może być lekkie zaparowanie u dołu) maski mogą posiadać specyficzny, chemiczny zapach, ale niektóre w specyfikacjach chwalą się jego brakiem.

Jak dbać o maskę antysmogową?

Wszystkie niezbędne informacje na temat pielęgnacji i właściwej konserwacji maski znajdziesz w INSTRUKCJI UŻYTKOWANIA. Koniecznie ją przeczytaj.

Jest jednak kilka uniwersalnych rad na temat prania, które sprawdzą się w większości masek:

nie pierz maski w pralce i pralni chemicznej

maskę antysmogową zawsze pierz RĘCZNIE!

nie używaj silnych wybielaczy

przed praniem zdemontuj zawory i wyjmij filtr

filtra BEZWZGLĘDNIE NIE MOŻNA PRAĆ!

Czytaj również: Jak smog wpływa na Twoje zdrowie i zdrowie Twoich dzieci?

Maska antysmogowa – jak często wymieniać filtry?

Filtr to najważniejsza część maski antysmogowej – jego dobra kondycja odpowiada za właściwą ochronę przed smogiem.

W instrukcji dołączonej do maski znajdziesz informację jak często należy go wymieniać.

Niestety producenci „lubią” zawyżać żywotność swoich filtrów.

W warunkach silnego zanieczyszczenia powietrza (dostateczne oraz złe w skali GIOŚ) zalecałbym wymianę po 200-400 godzinach użytkowania filtra.

Pamiętaj jednak, że narażenie filtra na fatalną jakość powietrza sprawia, że przedostaje on dobrze filtrować nawet po 50h.

Jaka maska antysmogowa dla dzieci?

Ostatnio coraz bardziej popularne stają się maski antysmogowe przeznaczone dla najmłodszych użytkowników.

I bardzo mnie to cieszy – przecież to grupa wiekowa najbardziej narażona na szkodliwe działanie zanieczyszczonego powietrza.

Jednak w przypadku dzieci poniżej 12. roku życia stosowanie maski antysmogowej powinno być BEZWZGLĘDNIE skonsultowane z lekarzem pediatrą.

Maska antysmogowa stwarza opory podczas oddychania przez co układ oddechowy narażony jest na większy wysiłek. O ile w przypadku zdrowych osób dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia nie ma to wpływu na kondycję układu oddechowego, o tyle w przypadku mniejszych dzieci może (ale nie musi) wpływać negatywnie na wydolność krążeniowo-oddechową.

Przed zakupem maski konsultację lekarską powinny również przeprowadzić osoby cierpiące na alergie, astmę, choroby płuc, przewlekłe zapalenia zatok, osoby starsze, ale również MAMY W CIĄŻY i MATKI KARMIĄCE!

Jaka maska antysmogowa do biegania, na rower?

Sportowcy zarówno ci zawodowi i amatorzy to szczególna grupa osób.

Mówi się przecież, że sport to zdrowie.

Zgadzam się z tym pod warunkiem, że jego intensywność jest dostosowana do możliwości osoby go uprawiającej i odbywa się w DOBRYCH WARUNKACH.

Niestety często widuję rowerzystów i biegaczy, którzy przemierzają zatłoczone ścieżki i arterie miasta w godzinach szczytu i w smogowe dni bez żadnej ochrony. Mają super-wypasiony strój i wygodne buty, ale zapominają, że intensywny wysiłek fizyczny w czasie smogu to najgorsza z możliwych rzeczy jaką mogą zafundować swojemu organizmowi.

Przyspieszony i pogłębiony oddech (często przez usta) sprawia, że nieoczyszczone powietrza omija nabłonek migawkowy i dostaje się bezpośrednio do pęcherzyków płucnych, a stamtąd do krwiobiegu.

A stamtąd szybciej bijące serce i kurczące się tętnice rozprowadzą toksyczne związki chemiczne po całym organizmie.

Jeśli nawet oddychasz w czasie wysiłku w sposób fizjologiczny (przez nos) to pył zawieszony uszkadza nabłonek migawkowy, zapycha naturalny filtr w nosie i tak dostaje się do głębszych warstw układu oddechowego.

Ustaliliśmy sobie więc, że MASKA ANTYSMOGOWA to niezbędne wyposażenie każdej osoby uprawiającej sport na rzekomo świeżym polskim powietrzu!

Maska antysmogowa dla biegaczy, rowerzystów i wszystkich sportowych freaków

Standardowe maski wyposażone w filtry klasy FFP1, FFP2 lub FFP3 charakteryzują się konkretnymi wartościami oporu powietrza jaki stawiają podczas wdechu i wydechu.

Opór powietrza w Pascalach maski mierzy się przy określonej minutowej wentylacji płuc – spokojnym wdechu (30l/min), przyspieszonym wdechu (90l/min) i spokojnym wydechu (160l/min). Im wyższa klasa filtra, tym mniejsze pory i skuteczniejsza ochrona, ale równocześnie większy opór powietrza.

W czasie zwykłej jazdy na rowerze standardowa wartość minutowej wentylacji płuc wynosi 20-30l/min.

Intensywny wysiłek fizyczny z dodatkową ochroną w postaci maski może spowodować wzrost minutowej wentylacji płuc do kilkuset litrów na minutę. Nie są to bezpieczne wartości dla zdrowia.

Dlatego w przypadku masek dla sportowców idzie się na pewien kompromis – obniża się klasę filtru, a dzięki temu obniża się się opór powietrza. Skuteczność maski w takim przypadku spada niezauważalnie, ale jednocześnie znacznie podnosi się komfort oddychania.

Maski dla sportowców mają również grubszą warstwę pochłaniającą gazowe zanieczyszczenia.

Maska antysmogowa dla zwierząt

Brzmi ekstrawagancko?

Ja nie widzę w tym nic zaskakującego.

Przecież nasze czworonogi traktujemy jak członków rodziny – kupujemy im najlepszą karmę, wydajemy swoje ciężko zarobione pieniądze na grommerów, szczepimy co sezon i prowadzamu do weterynarza.

Dlaczego więc nie mielibyśmy chronić ich od szkodliwego wpływu smogu na ich znacznie krótsze życie?

Zwłaszcza, że z racji większej aktywności naszych i mniejszej wielkości narządów oddechowych pył zawieszony jest dla nich wyjątkowo groźny.

Jak wybrać maskę antysmogową? – podsumowanie

Cóż – prawda jest taka, że bez względu jaką maskę wybierzesz zawsze będzie to lepszy wybór od oddychania niefiltrowanym, śmierdzącym i zapylonym powietrzem.

Warto jednak chwilę pochylić się nad jej wyborem i wybrać maskę, która:

spełnia europejskie normy dla półmasek filtrujących

ma dobrą jakość filtra (w polskich warunkach FFP2 to minimum)

jeden lub dwa zawory wydechowe i regulowany przepływ powietrza

jest dobrze dopasowana i wygodna

odpowiada naszym potrzebom, a zwłaszcza aktywności

Jeśli interesuje Cię tematyka sprzętów medycznych i lubisz śledzić moje testy przejrzyj całą kategorię #arturtestuje.

Nazbierało się tam już sporo prozdrowotnych gadżetów, a w kolejce do zabawy i testowania czeka pokaźne pudło, które zabiera mi miejsce w kawalerce.

Życzę Ci udanego tygodnia!

Artur

키워드에 대한 정보 czy maska przeciwpyłowa chroni przed smogiem

다음은 Bing에서 czy maska przeciwpyłowa chroni przed smogiem 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Daiwa Basia Surf 45 Scw Qd Type-R | Mulinello Daiwa Basia Surf 343 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.
See also  Viajes Chollo Ultima Hora Caribe | Chollos Ultima Hora 90 투표 이 답변

See also  การเขียนโครงการ | แบบฟอร์ม ธกส

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Maski chronią przed smogiem. Jak ich właściwie używać?

  • dr Rafał Hrynyk
  • specjalista ds. regulacji i relacji z administracją publiczną
  • 3M Poland.
  • smog
  • miasta
  • mnewstv2017

Maski #chronią #przed #smogiem. #Jak #ich #właściwie #używać?


YouTube에서 czy maska przeciwpyłowa chroni przed smogiem 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Maski chronią przed smogiem. Jak ich właściwie używać? | czy maska przeciwpyłowa chroni przed smogiem, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment