Czy Łożyska Abec 5 Są Dobre | Łożyska Wrotkarskie – Wstęp Do Podstaw. Porady Wrotkarskie , Część 4.1 13884 투표 이 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “czy łożyska abec 5 są dobre – Łożyska wrotkarskie – wstęp do podstaw. Porady wrotkarskie , część 4.1“? 다음 카테고리의 웹사이트 th.taphoamini.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: th.taphoamini.com/wiki. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Jakub Zico Ciesielski 이(가) 작성한 기사에는 조회수 19,046회 및 좋아요 268개 개의 좋아요가 있습니다.

Łożyska ABEC-1 to łożyska wykonane z małą dokładnością, nie jest to rzadkością w nowoczesnych rolkach. Łożyska ABEC-3 i ABEC-5 są zaprojektowane dla wysokiego stopnia dokładności i są znacznie częściej spotykane w rolkach; rzadziej znajdziesz rolki o łożyskach ABEC-7 i ABEC-9.Od zawsze dużo mówiło się na temat oznaczeń łożysk, tego że ABEC 7 jest lepszy niż ABEC 5. Nie jest to prawdą, ponieważ oznaczenie ABEC wraz z cyfrą oznacza wyłącznie tolerancję z jaką wykonane. Wyższa liczba przy ABECu oznacza, iż zostały wykonane z większą dokładnością.Symbol ABEC

Numer symbolu w łożyskach mówi nam, do jakiego rodzaju jazdy się ono nadaje. I tak łożysko ABEC 5 jest idealne do jazdy rekreacyjnej i fitnessowej. Im wyższy numer łożyska, tym szybsza jazda, dlatego modele o numerze ABEC 9 nadają się do jazdy szybkościowej.

Table of Contents

czy łożyska abec 5 są dobre 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Łożyska wrotkarskie – wstęp do podstaw. Porady wrotkarskie , część 4.1 – czy łożyska abec 5 są dobre 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Łożyska do rolek / wrotek – podstawy. W tym odcinku dowiecie się, jakie są podstawowe cechy łożysk oraz dlaczego nie powinnyśmy się kierować klasyfikacją ABEC.
Kontakt: [email protected]

czy łożyska abec 5 są dobre 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Czy łożyska ABEC 5 są dobre? – Zapytaj – Onet

Zobacz 8 odpowiedzi na pytanie: Czy łożyska ABEC 5 są dobre?

+ 여기에 표시

Source: zapytaj.onet.pl

Date Published: 9/12/2022

View: 1853

Kupowanie łożysk – SkatePro

ABEC określa jak dobrze łożysko przekłada siły na nie działające. … Klasyfikacja i dokładność łożysk: ABEC-5. (82) · Wicked ABEC 5 Freespin 608 Łożyska …

+ 여기에 표시

Source: www.skatepro.com.pl

Date Published: 11/16/2021

View: 8639

Blog – Co oznacza ABEC w łożyskach do rolek?

Istnieje pięć klas tolerancji w skali ABEC: 1, 3, 5, … nie nalezy skreślać dobrych, firmowych rolek, dlatego że mają łożyska “tylko” ABEC5 …

+ 여기에 보기

Source: bladeville.pl

Date Published: 1/18/2021

View: 5924

Jakie wybrać łożyska do rolek? – Decablog – Decathlon

Zobacz, czym różnią się łożyska ABEC 5 od ABEC 7. … Dobre łożyska w rolkach – komfort jazdy Dobre łożyska w rolkach – komfort jazdy.

+ 더 읽기

Source: blog.decathlon.pl

Date Published: 12/9/2021

View: 3514

O łożyskach do longboardów i deskorolek – Miejskie Sporty

Wiele osób zastanawia się jakie będą lepsze Abec 5, Abec 7, czy Abec … Rozmiar łożysk, który obowiązuje w longboardach i deskorolkach jest …

+ 여기에 표시

Source: miejskiesporty.pl

Date Published: 12/7/2022

View: 1356

Małe kompendium wiedzy o łożyskach – nartorolki.pl

Chcąc utrzymać w dobrym stanie wyższe typy, należy bezwzględnie stosować się do instrukcji obsługi. ABEC 5 posiadają mocniejszą stal w …

+ 여기에 자세히 보기

Source: nartorolki.pl

Date Published: 4/7/2021

View: 3713

Jakie łożyska do rolek wybrać i jak o nie dbać? | Rolki.net.pl

I tak łożysko ABEC 5 jest ealne do jazdy rekreacyjnej i fitnessowej. Im wyższy numer łożyska, tym szybsza jazda, dlatego modele o numerze ABEC 9 nadają …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.rolki.net.pl

Date Published: 11/24/2022

View: 412

Jakie łożyska do rolek wybrać? – CentrumRowerowe.pl

Czym się różnią łożyska ABEC 5 od ABEC 7? Tak naprawdę są to najbardziej uniwersalne modele wybierane zarówno przez osoby początkujące, jak i te …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.centrumrowerowe.pl

Date Published: 10/29/2022

View: 9890

Skala ABEC w łożyskach do rolek: o faktach i mitach – Rolki.com

Na zakończenie: można znaleźć dobre łożyska na każdą kieszeń i do każdego stylu jazdy. Nawet ABEC 5 dobrej firmy będą zadowalające dla …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.rolki.com

Date Published: 6/16/2022

View: 8028

주제와 관련된 이미지 czy łożyska abec 5 są dobre

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Łożyska wrotkarskie – wstęp do podstaw. Porady wrotkarskie , część 4.1. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Łożyska wrotkarskie - wstęp do podstaw. Porady wrotkarskie , część 4.1
Łożyska wrotkarskie – wstęp do podstaw. Porady wrotkarskie , część 4.1

주제에 대한 기사 평가 czy łożyska abec 5 są dobre

  • Author: Jakub Zico Ciesielski
  • Views: 조회수 19,046회
  • Likes: 좋아요 268개
  • Date Published: 2016. 11. 17.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=rZG_f9cgheo

Co jest lepsze ABEC 5 czy ABEC 7?

Od zawsze dużo mówiło się na temat oznaczeń łożysk, tego że ABEC 7 jest lepszy niż ABEC 5. Nie jest to prawdą, ponieważ oznaczenie ABEC wraz z cyfrą oznacza wyłącznie tolerancję z jaką wykonane. Wyższa liczba przy ABECu oznacza, iż zostały wykonane z większą dokładnością.

Co oznacza ABEC 5?

Symbol ABEC

Numer symbolu w łożyskach mówi nam, do jakiego rodzaju jazdy się ono nadaje. I tak łożysko ABEC 5 jest idealne do jazdy rekreacyjnej i fitnessowej. Im wyższy numer łożyska, tym szybsza jazda, dlatego modele o numerze ABEC 9 nadają się do jazdy szybkościowej.

Czym różnią się łożyska ABEC 7 od ABEC 9?

5 i 7 można wyciągnąć z kółek w rolkach do jazdy rekreacyjnej. Opory toczenia są wtedy mniejsze i jazda jest płynniejsza. 9 są stosowane w droższych rolkach rekreacyjnych i freeride’owych, (prawie) same się kręcą. Oczywiście ABEC ABECowi nierówny.

Jakie są najlepsze łożyska do rolek?

Najbardziej uniwersalny symbol to SG7, łożyska z takim oznaczeniem zapewnią zarówno trwałość, jak i prędkość. Zatem jeśli szukasz odpowiedniego wariantu do jazdy rekreacyjnej, to tutaj świetnie sprawdzi się model K2 ILQ 7. Z kolei dla fanów jazdy szybkościowej stworzono łożyska oznaczone symbolem SG9, np. K2 ILQ9.

Jakie łożyska ABEC?

łożyska do rolek ABEC 1 oraz ABEC 3 są świetnym rozwiązaniem dla początkujących rolkarzy. modele ABEC 5 doskonale sprawdzą się przy jedzie fitnessowej oraz rekreacyjnej. komponenty oznaczone jako ABEC 7 – dedykowane są głównie rolkarzom bardziej zaawansowanym, którym zależy na nieco szybszej i mniej rekreacyjnej …

Ile jest łożysk w rolkach?

Żeby mieć pewność to musimy odkręcić kółko i wyciągnąć łożyska oraz tulejkę. W każdym kółku znajdują się dwa łożyska.

Czy łożyska ABEC 7 są dobre deskorolka?

Zazwyczaj natłuszczone i zabudowane łożyska do rolek z oceną ABEC7 i ABEC-9 dają najlepszą wydajność, ale to nie zawsze czyni je najlepszym wyborem. Czym jest skala ABEC i jak zaaplikować jej wyniki do innych czynników?

Jakiej firmy łożyska do kół?

Firma FAG to przede wszystkim ponad 120-letnia tradycja w wytwarzaniu łożysk. Od 2001 roku należy ona do Grupy Schaeffler, która oferuje produkty nie tylko na rynek motoryzacyjny, ale i lotniczy, kosmonautyki oraz przemysłu maszynowego.

Jaka jest najlepsza twardość kołek do rolek?

Zastanawiasz się, jak ocenić twardość kółek i jak je dobrać, aby były idealne? Wybierając kółka do rolek, warto wiedzieć, że im większa liczba, tym większa twardość. Im kółka są twardsze, tym mniej się ścierają, są zdecydowanie trwalsze od kółek miękkich, ale jednocześnie są mniej przyczepne do podłoża.

Czy łożyska do rolek są uniwersalne?

Najbardziej uniwersalne są łożyska ABEC 5, które sprawdzą się do rekreacyjnej jazdy. Analogicznie łożyska ABEC 9 będą idealne dla entuzjastów szybkiej jazdy, jednak najbardziej kruche.

Jak wyjąć łożysko z rolek?

Otwieranie i czyszczenie łożysk

Weź jakiś cienki nożyk, pilniczek, lub igłę i spróbuj podważyć wieko łożyska. W ten sposób otrzymasz jedno otwarte łożysko, w którym widać kulki i wszystkie zanieczyszczenia oraz wieko. To samo zrób z pozostałymi łożyskami.

Jak sprawdzić rozmiar łożyska?

Poprawny zapis wymiarów łożyska, to: średnica wewnętrzna x średnica zewnętrzna x szerokość pierścienia zewnętrznego. Często spotykamy się z zapisem, gdzie separatorem jest gwiazdka (*).

Jak często wymieniać łożyska w rolkach?

Najlepiej wymieniać wszystkie łożyska na raz, aby zapewnić sobie równomierne toczenie kół – zwłaszcza, jeżeli komplet który mamy w rolkach jest już stary i zatarło się kilka z nich. Wtedy najprawdopodobniej za ich śladem szybko pójdą kolejne, więc nie ma sensu ich “dojeżdżać”.

Czym smarować łożyska w rolkach?

wielozadaniowe oleje smarujące ProLube czy Rollers Lube V5, ale i pianki do czyszczenia czy odrdzewiacze. Środki tego typu pozwolą Ci odpowiednio zadbać o łożyska do rolek. Dodatkowo świetnie nadadzą się do regeneracji i renowacji zniszczonych elementów.

Jakie łożyska ABEC 9?

Wartości określające maksymalny dopuszczalny mimośród prezentujemy poniżej:
  • ABEC 1: 0.0075mm.
  • ABEC 3: 0.0050mm.
  • ABEC 5: 0.0035mm.
  • ABEC 7: 0.0025mm.
  • ABEC 9: 0.0012mm.

Jakie kółka w rolkach?

Najpopularniejsze, idealne do jazdy rekreacyjnej są kółka o twardości 78-82A, która jest kompromisem między przyczepnością a trwałością kółek. Czym większa liczba znajdująca się przy symbolu A, tym twardsze kółko, przeznaczone dla osób o większej wadze ciała, lubiących jazdę szybką i agresywną.

Jakie łożyska w hulajnodze?

Warto skupić się na łożyskach wykonanych ze stali szwajcarskiej, nie węglowej. Odpowiednie będą także łożyska chromowe, tytanowe, ceramiczne, a szczególnie te wykonane ze stali szlachetnej.

Łożyska do rolek – które są najlepsze i jak to rozpoznać?

Dobre łożyska są integralną częścią każdej rolki; stanowią interfejs pomiędzy kołami i resztą buta. Zazwyczaj natłuszczone i zabudowane łożyska do rolek z oceną ABEC-7 i ABEC-9 dają najlepszą wydajność, ale to nie zawsze czyni je najlepszym wyborem. Czym jest skala ABEC i jak zaaplikować jej wyniki do innych czynników?

Jak wybrać najlepsze łożyska do rolek:

Celuj w wysokie oceny

Ocena ABEC łożyska rolki mówi, jak dokładnie jest ona wykonana. Im wyższa ocena, tym staranniej jest ona stworzona — choć ta zaleta spadnie wraz z użytkowaniem. Łożyska ABEC-1 to łożyska wykonane z małą dokładnością, nie jest to rzadkością w nowoczesnych rolkach. Łożyska ABEC-3 i ABEC-5 są zaprojektowane dla wysokiego stopnia dokładności i są znacznie częściej spotykane w rolkach; rzadziej znajdziesz rolki o łożyskach ABEC-7 i ABEC-9.

O co chodzi ze skalą ABEC?

Skala ABEC została stworzona z myślą o łożyskach wykorzystywanych w maszynach przemysłowych, których pracę mogłoby zakłócić najmniejsze drganie nieprecyzyjnie wykonanych łożysk. Skala ta skupia się więc na precyzji wykonania i obejmuje 5 oznaczeń: ABEC-1, ABEC-3, ABEC-5, ABEC-7, ABEC-9 – im wyższa cyfra tym wyższa precyzja.

Klasyfikacja ABEC nie określa wielu innych ważnych czynników, takich jak: jakość kółek, rodzaj zastosowanego materiału, rodzaj i jakość smaru.

Smarowanie

Natłuszczone łożyska do rolek oferują wyższą wydajność, ale wymagają większej opieki. Jeśli martwisz się o ochronę łożysk przed czynnikami zewnętrznymi, lub po prostu nie chcesz męczyć się z regularnym ich serwisowaniem, skłoń się ku smarowanym łożyskom.

Zabudowane vs. Zamknięte

Zamknięte łożyska do rolek zazwyczaj przychodzą w komplecie z ciężkim natłuszczeniem, jako długotrwały lubrykant, nie wymagają obsługi i, jak zwykle, zapewniają lepszą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Ale według SkateFAQ.com mogą przez to wyrażać większy opór wobec toczenia się, czyli jechać wolniej, niż zabudowane łożyska. To jest, jeśli szukasz najszybszych możliwych łożysk, które używają metalowych osłonek do ochrony przed brudem, kurzem i wodą i planujesz regularnie je serwisować.

Czy łożyska ABEC 5 są dobre?

Są git wsam raz jeszcze zależy od firmy bo abec5 to są wsam raz szybkie i trzymają niewiele mniej niz abec3 a dobre abec 5 polecam: Rush abec5, Zero abec5. ABEC5 SĄ świetne śmigałem długo na nich z 2lata ale dzisiaj mi przyjda rush abec3 dopiero zajawa 😀 ale jak najbardziej polecam abec5 🙂

Proszę czekać… Proszę czekać…

O łożyskach do longboardów i deskorolek

Łożyska longboardowe i skateboardowe

Przy składaniu własnego zestawu longboardowego czy skateboardowego jednym z wymaganych elementów są łożyska. Wiele osób zastanawia się jakie będą lepsze Abec 5, Abec 7, czy Abec 9, wykonane ze stali czy ceramiczne.

Budowa i rozmiar

Rozmiar łożysk, który obowiązuje w longboardach i deskorolkach jest to standard 608ZZ, z 8 milimetrowym rdzeniem, 22 milimetrową średnicą zewnętrzną i i szerokością 7 mm.

Elementy, z których są zbudowane wszystkie łożyska:

pierścień zewnętrzny koszyk w którym znajdują się kulki kulki pierścień wewnętrzny osłonka

Z jakiego materiału wykonane są łożyska?

Łożyska do Waszych deskorolek mogą być stalowe lub ceramiczne. Stalowe są okrągłe z płaskimi bokami, w każdych znajduje się 7 lub 8 kulek, które mają za zadanie rozproszyć ciężar oraz złagodzić napięcie między kołami a osią. Kulki są stalowe ze względu na trwałość oraz niższy koszt produkcji.

Ceramiczne łożyska stosuje się, aby zminimalizować oddziaływanie ciepła. Poleca się je bardziej wymagającym riderom. Wykonane są z azotku krzemu w taki sposób, że ich powierzchnia jest bardziej gładka niż metalowy odpowiednik. Dzięki temu są mniej podatne na tarcie i mają mniejsze zapotrzebowanie na smar co pozwala na osiąganie większych prędkości podczas zjazdów i zazwyczaj są bardziej wytrzymałe.

Różnice w osiągach są na tyle małe, że dla przeciętnego ridera nie ma konieczności wydawania większej sumy pieniędzy na łożyska ceramiczne.

Co oznacza skala ABEC na łożyskach?

Od zawsze dużo mówiło się na temat oznaczeń łożysk, tego że ABEC 7 jest lepszy niż ABEC 5. Nie jest to prawdą, ponieważ oznaczenie ABEC wraz z cyfrą oznacza wyłącznie tolerancję z jaką wykonane. Wyższa liczba przy ABECu oznacza, iż zostały wykonane z większą dokładnością. Skala ABEC obejmuje wszystkie liczby nieparzyste od 1 do 9, czyli 1, 3, 5, 7 i 9. Wyższa cyfra nie oznacza, iż dane łożysko jest lepsze, gorsze, bardziej lub mniej wytrzymałe, ponieważ skala ABEC nie uwzględnia innych czynników, które mają wpływ na jakość, wytrzymałość i prędkość kręcenia się łożyska. Inne czynniki, które mają wpływ na jakość łożyska i jego prędkość kręcenia się, to między innymi: materiał z jakiego są wykonane, gładkości powierzchni kulek, czy zastosowany smar. Może się okazać, że łożyska z oznaczeniem ABEC 5 będą lepsze niż te z oznaczeniem ABEC 7 innej firmy, a to dlatego, że będą wykonane po prostu z lepszych materiałów.

Tuleje dystansowe i speedringi

Pamiętajcie aby mieć do łożysk tuleje dystansowe, które wkłada się pomiędzy łożyska. Zapobiegają one tarciu łożysk o rdzeń kółek. Ważne jest także aby włożyć tzw. speedringi pomiędzy śrubę dokręcającą kółko do traka, a łożysko zewnętrzne i pomiędzy łożysko węwnętrzne a hanger (element, na którym przymocowane są koła do traków). Speedringi zapobiegają tarciu osłonek łożyska z jednej strony o hanger a z drugiej o śrubę. Speedringi są zazwyczaj sprzedawane w komplecie z trakami. Tuleje dystansowe można dokupić oddzielnie. Fajnym rozwiązaniem są też łożyska zintegrowane, w których zarówno speedringi jak i tuleje dystansowe są zintegrowane z łożyskiem. Nie ma wtedy ryzyka zgubienia tych małych części.

Jak dbać o łożyska?

Pamiętajcie, aby dbać o swoje łożyska, unikać wilgoci, piasku itp. Jeżeli już się zabrudzą można je wyczyścić delikatnie wilgotną szmatką zebrać zabrudzenie. Można również płukać łożyska w różnych specyfikach, ale naszym zdaniem jak już łożyska się zatrą lub na tyle zabrudzą, że będą kiepsko lub bardzo głośno chodzić, najlepiej wyposażyć się w nowy zestaw.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w kategorii Longboard: https://miejskiesporty.pl/pol_n_SPORTY_Longboard-307.html

Jakie łożyska do rolek wybrać i jak o nie dbać?

Jakie łożyska do rolek wybrać i jak o nie dbać?

Od rodzaju łożysk zależy płynność i szybkość jazdy.Jest kilka różnych symboli oznaczenia łożysk, poniżej omawiamy główne z nich, jak również przedstawiamy, w jaki sposób należy dbać o łożyska.

Jakie łożyska wybrać do rolek?

Symbol ABEC

Niektóre rodzaje łożysk oznaczone są symbolem ABEC i parametrem 5, 7 lub 9. Jest to określenie normy i zależy od rodzaju kulek znajdujących się wewnątrz, parametrów tłoczenia oraz dokładności wykonania.

Numer symbolu w łożyskach mówi nam, do jakiego rodzaju jazdy się ono nadaje. I tak łożysko ABEC 5 jest idealne do jazdy rekreacyjnej i fitnessowej. Im wyższy numer łożyska, tym szybsza jazda, dlatego modele o numerze ABEC 9 nadają się do jazdy szybkościowej.

Najbardziej uniwersalne łożyska to ABEC 5 lub ABEC 7. Z kolei im niższy numer, tym łożysko bardziej odporne na uszkodzenia, trwalsze, bardziej żywotne, a co za tym idzie – bardziej ekonomiczne, jednak nie jeździ się z nimi zbyt szybko.

Symbol SG

Firma Rollerblade wykorzystuje w swoich łożyskach smar nazywany “Silicon Gel”, od którego wzięła się nazwa się powyższego symbolu. Podobnie jak w łożyskach typu ABEC, tak i tu numer oznaczenia odpowiada danemu stylowi jazdy. Łożyska SG 3 dedykowane są dla rolek dziecięcych, SG 5 dla osób początkujących (te łożyska są bardzo wytrzymałe, jednak kosztem prędkości), SG 7 to najbardziej optymalny rodzaj, będący kompromisem między trwałością a maksymalną osiąganą z nimi prędkością. Do jazdy szybkościowej zostały stworzone z kolei łożyska o symbolu SG 9. W zasadzie numeracja łożysk SG nie odbiega od tej zastosowanej w modelach ABEC.

Wspólną cechą łożysk o różnych oznaczeniach jest średnica. Dzięki temu można modele ABEC i SG swobodnie zastępować jedne drugimi. Nie oznacza to również, że kupując rolki danej marki łożyska musimy mieć tej samej. Średnice zawsze są ustandaryzowane, więc nie ma problemu z wymianą łożysk.

Jakie łożyska do rolek? Cena.

Ceny kształtują się na różnym poziomie, od ok. 15 pln za komplet do nawet 100 za profesjonalny zestaw łożysk wraz z tulejkami, kluczem i smarami. Warto zdać sobie sprawę z tego, że w tym wypadku cena idzie w parze z jakością – tańsze modele mogą wytrzymać maksymalnie jeden sezon intensywnej jazdy, a w dodatku szybko zaczną się nam przecierać. Dzieje się tak dlatego, że w łożyskach tanich są stosowane tanie, mało odporne komponenty.

Konserwacja

Aby łożyska wytrzymały naprawdę długo i nie ścierały się, należy o nie odpowiednio dbać. Praktycznie do każdego modelu dołączona jest odpowiednia instrukcja użytkowania, ale mimo to poniżej przedstawimy, jak samodzielnie konserwować łożyska tak, by służyły nam przez kilka sezonów.

Oczywiście jest wiele opinii na temat tego, jak często należy czyścić łożyska. Niektóre osoby twierdzą, że należy to robić jak najczęściej, inne że wcale. My staramy się wypośrodkować.

Często na bokach łożysk osiadają drobinki piasku i pyłu. Po prostu przyklejają się do smaru. Ma to miejsce szczególnie podczas użytkowania nowych modeli rolek. Przyklejony był chłonie wilgoć, a to z kolei jest przyczyną rdzewienia łożysk i szyny (oczywiście zależy to też od tego, z jakiego materiału oba elementy są wykonane).

Czyszczenie łożysk zaczynamy od wyciągnięcia kółek z płozy, następnie bardzo delikatnie patyczkiem kosmetycznym usuwamy drobinki pyłu z łożyska. Robimy to ostrożnie, tak by nie wtłoczyć pyłu w łożysko. Patyczki wymieniamy tak często, jak tylko zachodzi potrzeba. Następnie przecieramy je szmatką.

Zapraszamy również do innych naszych artykułów, dzięki którym możesz dowiedzieć się między innymi jak wymienić kółka w rolkach oraz wiele innych istotnych porad dla każdego fana skatingu.

Jakie wybrać łożyska do rolek?

Zastanawiasz się jak wybrać łożyska do rolek? Istnieje wiele rodzajów łożysk. Posiadają różne wymiary, rodzaje kulek, a nawet smary. Zobacz, czym różnią się łożyska ABEC 5 od ABEC 7.

Łożyska w rolkach – wpływ na komfort jazdy

Pamiętam moje pierwsze rolki: czarno-niebieskie, nakładane na buty, regulowane, z kółkami z PCW. To ostatnie przekładało się na większe bezpieczeństwo, mianowicie najpierw było mnie słychać, dopiero potem można było zobaczyć żółty kask. Dawało też możliwość wykonywania wielu efektownych upadków, na widok których rodzicom i przechodniom włosy stawały dęba, ponieważ tarcie pomiędzy PCW a nawierzchnią, po której jeździłem, praktycznie nie istniało. Wtedy nie zdawałem sobie sprawy z istnienia takich rzeczy jak łożysko. Producenci moich rolek (pozdrawiam projektantów firmy produkującej zabawki dla dzieci, wasze rolki zapewniły mi wiele godzin świetnej zabawy) może i zdawali sobie z tego sprawę, ale pewnie uznali, że dziecku brak takiego elementu w zabawie nie będzie przeszkadzał. Mieli częściowo rację, ale teraz jestem zdania, że jednak łożyskowane kółka do rolek mają tą przewagę nad kółkami bez łożysk, że mają łożyska.

Dobre łożyska w rolkach – komfort jazdy

Kiedy kupujemy nowe rolki, kółko się kręci i kręci, i kręci… I tak przez kilka pierwszych jazd. Chyba że namiętnie jeździmy po piasku albo naszła nas ochota na romantyczną przejażdżkę na rolkach podczas deszczu. Pomijam tu znaczący spadek bezpieczeństwa jazdy w takich warunkach – szansa na dobrą przyczepność jest gdzieś pomiędzy „marna” a „żadna”. W wyżej wymienionych przypadkach łożysko zdecydowanie wcześniej dokona swojego żywota. Po krótszym albo dłuższym czasie łożyska podczas pracy zaczynają wydawać dźwięki, które zadowoliłyby najbardziej wybrednego melomana. W samą jazdę zaś musimy wkładać coraz więcej siły, ponieważ łożyska nie kręcą się już tak lekko jak na początku. Dźwięki emitowane przez łożyska, początkowo ciche, stają się coraz głośniejsze, a my podczas jazdy, zlani potem, zadajemy sobie pytanie: „Orzeszku włoski, czy te kółka się w ogóle kręcą?!”.

Dzieje się tak do chwili, kiedy to drobinki piasku, które dostały się do środka łożyska, nie zmielą kuleczek na proszek, a wtedy łożysko przestaje się kręcić w ogóle, ponieważ z reguły się rozsypuje. Inaczej jest w wypadku zalanego łożyska, gdzie całe łożysko pokrywa się nalotem w kolorze minii… i również przestaje pracować. Dzieje się tak, ponieważ ten piękny nalot, o którym wspomniałem, to tlenek żelaza III, czyli zwyczajna rdza. Tak, o kółka należy dbać, tak jak o pozostałe elementy rolek!

W obydwu wypadkach jesteśmy zmuszeni udać się do sklepu stacjonarnego lub też internetowego i drogą kupna nabyć nowy komplet łożysk. W poniższym tekście skupię się na objaśnieniu Wam w przystępnej i usystematyzowanej, jak na szkoleniu BHP formie, co oznaczają tajemnicze inskrypcje znajdujące się na łożyskach.

Najczęściej w rolkach spotykamy łożyska sygnowane tajemniczymi inskrypcjami (wyjątkiem są m.in. moje pierwsze rolki), takimi jak: ABEC, SG i ILQ. W dodatku są tam jeszcze cyfry od 1 do 11. Wracając do oznaczeń na łożyskach, to warto jest wiedzieć, na czym się jeździ.

Jakie mamy rodzaje łożysk? ABEC, SG i ILQ

ABEC – w łożysku tym znajduje się 7 metalowych kuleczek w wianku. Łożyska tego typu są spotykane w zdecydowanej większości rolek rekreacyjnych. W środku, poza wspomnianymi kuleczkami w wianku, jest smar, który zmniejsza tarcie powstające podczas pracy.

Łożyska ABEC9

SG – łożyska spotykane w rolkach Rollerblade. Od ABEC różnią się smarowaniem – w SG mamy smar silikonowy, dzięki któremu opory toczenia są mniejsze niż w wypadku ABEC. Producent nie daje nam możliwości przeczyszczenia trzewi łożyska i nasmarowania ich (na to jednak też są sposoby).

ILQ – w łożyskach firmy Twincam zamiast 7 mamy 6 kulek. Są one większe (kulki, nie łożyska), dzięki czemu powodują mniejsze opory toczenia niż ABEC i SG oraz są bardziej wytrzymałe – większe kulki są w stanie wytrzymać większe przeciążenia oraz potrzeba mniej smaru/oleju do ich nasmarowania. Dzięki swojej wytrzymałości są często spotykane w rolkach hokejowych i do jazdy agresywnej.

Co oznacza cyfra przy nazwie łożyska?

Zaraz za oznaczeniem ABEC/SG/ILQ widnieje jakaś cyfra. Nie odnosi się ona do liczby kulek w łożysku, lecz do dokładności jego wykonania. Im wyższa wartość, tym opory toczenia są mniejsze (wiąże się to z większą precyzją wykonania), tracą one jednak na wytrzymałości, i tak: ABEC 3 jest wolniejszy od ABEC 5, 7 i 9, ale jest od nich bardziej wytrzymały.

Łożyska 1 i 3 są spotykane w rolkach dziecięcych. Są wolne, ale dzięki temu dziecko nieposiadające jeszcze na tyle rozwiniętego instynktu samozachowawczego, żeby zdać sobie sprawę z tego, że zatrzymanie się przy dużej prędkości może stanowić jakikolwiek problem –nie nabierze na krótkim odcinku prędkości na tyle dużej, żeby zniknąć nam z oczu. 5 i 7 można wyciągnąć z kółek w rolkach do jazdy rekreacyjnej. Opory toczenia są wtedy mniejsze i jazda jest płynniejsza. 9 są stosowane w droższych rolkach rekreacyjnych i freeride’owych, (prawie) same się kręcą.

Oczywiście ABEC ABECowi nierówny. Łożysko markowe będą pod każdym względem lepsze od łożysk mniej markowych pochodzących z zaprzyjaźnionego kraju azjatyckiego. W tym wypadku ma na myśli jakoś wykonania i wytrzymałość, pomijając koszta związane z zakupem. Te czasami potrafią być wyższe niż zakup rolek.

Długie ciągi cyfr oznaczają wymiary łożysk. W zdecydowanej większości rolek znajdują się łożyska 608. 688 stosuje się w rolkach do jazdy szybkiej, gdzie walka jest o każdy gram, dlatego łożyska są mniejsze.

typ 608 – standardowe łożysko o wymiarach:

22 mm średnica zew.

7 mm szerokości

8 mm średnica wew.

typ 688 – łożysko mini/micro:

16 mm średnica zew.

5 mm szerokości

8 mm średnica wew.

Oznaczenia łożysk

Kiedy przebrnęliśmy już przez to, ile nasze łożysko ma kulek i jakie ma wymiary, stajemy przed ostatnim wyzwaniem: kolejnym ciągiem liter, który dla wielu (w tym dla mnie przez ponad połowę mojego życia) nic nie znaczą.

Z – w skrócie: łożyska dla złotych rączek. Można je rozebrać, wyczyścić i zamknąć, ponieważ posiadają C-kształtny pierścień trzymający metalową tarczę łożyska.

ZZ – podobnie jak w wypadku łożysk Z, z tą różnicą, że tych już nie złożymy z powrotem, ponieważ blaszka jest w odpowiedni sposób pozaginana, dzięki czemu trzyma się na swoim miejscu. Jednocześnie dodam, że ten typ łożysk jest szczelniejszy od typu Z.

2RS/RS/RZ – zamiast metalowej blaszki posiadają gumową uszczelkę. Dzięki temu rozwiązaniu można je szybciej przeserwisować. Nie trzeba walczyć z C-kształtnym pierścieniem, wystarczy delikatnie podważyć uszczelkę i mamy dostęp do wnętrza łożyska.

BRS – łożyska o zwiększonej odporności na wodę i zabrudzenia. Nadają się do wszelakiego sprzętu, który będzie eksploatowany na łonie natury (rolki, hulajnogi).

Słaba jakość łożysk

Pozostałe napisy widniejące na tarczkach łożyska to nazwy producentów łożysk. Jeśli zamawiamy łożyska w kraju znajdującym się na dalekim wschodzie Azji, to mamy możliwość zamieszczenia tam czego tylko zapragniemy: od imienia rybki przez nazwę ulubionej potrawy z ulubionej knajpki na życiowej maksymie kończąc. Nie dajmy się też zwariować z liczbami. Nie ma ABECów sygnowanych wyżej niż 11. Wszystko, co powyżej, to wytwory nieraz naprawdę wybujałej wyobraźni producentów. Nie tak dawno temu wpadłem na pomysł, żeby zajść do supermarketu i sprawdzić, jak wyglądają tamtejsze rolki. Na pierwszych z brzegu zobaczyłem olbrzymi napis głoszący całemu światu, że rolki są wyposażone w łożyska ABEC56. Nie szedłem dalej tamtą mroczną aleją. Zawróciłem.

Polub artykuł 17 Komentarze Udostępnij

Jakie łożyska do rolek wybrać?

Jazda na rolkach staje się coraz bardziej popularna wśród Polaków. Nie tylko dzieci preferują taką formę spędzania wolnego czasu, również młodzież i dorośli czerpią z niej radość. Dobranie rolek do własnych potrzeb sprawi, że jazda na nich będzie nie tylko komfortowa, ale również bezpieczna. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z rolkami i planujesz zakup swojej pierwszej pary, a nie wiesz jakie łożyska do rolek wybrać, zapraszamy do dalszej lektury.

Łożyska to jedne z najważniejszych części w rolkach.

Zastanawiając się jakie kółka do rolek wybrać, powinieneś być świadomy tego, że nie cechują się one wysokim stopniem amortyzacji i to właśnie łożyska są najbardziej narażone na zniszczenia. Zwykle to ten element zużywa się jako pierwszy, a warto zaznaczyć, że jest to jedna z najważniejszych części w rolce. Odpowiada przede wszystkim za płynność jazdy, dlatego warto wiedzieć jak dbać o łożyska w rolkach, ponieważ ich poprawna eksploatacja pozwoli nam dłużej cieszyć się jazdą.

Czym kierować się przy wyborze łożysk?

Wybierając łożyska – podobnie jak w przypadku kółek, należy przede wszystkim zastanowić się, do jakiej jazdy będą wykorzystywane. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rolkami, mają zupełnie inne potrzeby niż te, które potrafią wykonywać zaawansowane tricki na rolkach. Dlatego warto zwrócić uwagę na specjalne oznaczenia producentów.

Podstawowym z nich jest standard ABEC. Jest to zbiór parametrów wykorzystywanych przy produkcji łożysk kulkowych. Przy jego pomocy wskazuje się na tolerancję pomiędzy wewnętrznym a zewnętrznym pierścieniem łożyska. Następujące po symbolu cyfry, odpowiednio: ABEC 1,3,5,7 i 9 mówią nam, do jakiego rodzaju jazdy przystosowany jest dany model. Należy pamiętać, że im wyższy numer łożyska wybierzemy, tym szybsza będzie jazda na rolkach. I tak te z oznaczeniem ABEC 5 świetnie sprawdzą się do jazdy rekreacyjnej i fitnessowej, z kolei wariant ABEC 9 będzie idealny dla wszystkich fanów jazdy szybkościowej.

Łożyska posiadają specjalne oznaczenia, jednym z nich jest standard ABEC.

Czym się różnią łożyska ABEC 5 od ABEC 7? Tak naprawdę są to najbardziej uniwersalne modele wybierane zarówno przez osoby początkujące, jak i te, które preferują jazdę rekreacyjną. Warto wiedzieć, że im niższy numer, tym łożysko będzie trwalsze, odporniejsze na uszkodzenia i bardziej żywotne. Niemniej jednak ekonomiczny wariant nie zapewni nam pożądanej prędkości.

Czołowi producenci rolek opracowali swoje własne oznaczenia, takie jak SG, ILQ czy HTO. Pierwsze z nich, tak samo, jak w przypadku ABEC, mówi nam, do jakiego stylu jazdy nadaje się dany model. Dla przykładu SG3 są dedykowane dla najmłodszych, z kolei SG5 to wariant stworzony z myślą o osobach początkujących. Najbardziej uniwersalny symbol to SG7, łożyska z takim oznaczeniem zapewnią zarówno trwałość, jak i prędkość. Zatem jeśli szukasz odpowiedniego wariantu do jazdy rekreacyjnej, to tutaj świetnie sprawdzi się model K2 ILQ 7. Z kolei dla fanów jazdy szybkościowej stworzono łożyska oznaczone symbolem SG9, np. K2 ILQ9.

Jaki rozmiar łożysk wybrać?

Poza wspomnianymi oznaczeniami istotnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest również rozmiar. Standardowy wynosi zazwyczaj 608. To najbardziej uniwersalny wariant, który został stworzony z myślą o osobach początkujących, jak i tych preferujących jazdę rekreacyjną. Niemniej jednak dostępne są również modele posiadające mniejszą średnicę np. 688 czy 698, te są szczególnie popularne wśród wszystkich miłośników szybkiej jazdy.

Jak dbać o łożyska w rolkach?

Aby jak najdłużej cieszyć się jazdą, warto wiedzieć jak dbać o łożyska w rolkach. Jest to szczególnie ważne, ponieważ po bokach zazwyczaj osiadają drobiny piasku oraz pyłu. Pozostawione na kółkach powodują ich wolniejsze kręcenie się, a w konsekwencji szybsze zużywanie. Dlatego, jeśli chcemy, aby łożyska służyły nam jak najdłużej, nie zapominajmy o ich regularnej konserwacji. W celu sprawdzenia, w jakim są stanie, wystarczy zakręcić kółkiem. Jeśli w momencie obracania słychać zgrzyt lub pisk należy rozebrać je na części pierwsze, porządnie wyczyścić oraz nasmarować. Jeśli nieprzyjemne dźwięki nie znikną, potrzebna będzie wymiana na nowe.

Łożyska są najbardziej narażone na zniszczenia, dlatego warto zadbać o ich konserwację.

Aby zapewnić jak najwyższą wydajność kółek, należy regularnie czyścić te jakże ważne elementy. Dzięki temu zachowają przede wszystkim szybkość i wytrzymałość. Czym smarować łożyska w rolkach? Do tego celu potrzebna będzie oliwa lub specjalny smar. Pierwszy sposób sprawia, że smarowany element toczy się szybciej, niemniej jednak należy powtarzać tę czynność częściej niż w przypadku drugiego rozwiązania. Nasmarowanie smarem sprawia spowolnienie obracania się kółek.

Czyszczenie łożysk w rolkach – zobacz jak to zrobić

Przed dokonaniem zakupu warto dowiedzieć się jak powinno wyglądać prawidłowe czyszczenie łożysk w rolkach. Potrzebne będą do tego: środek czyszczący, pojemnik, nożyk, szczoteczka, ścierka oraz smar lub olej. Od czego zacząć?

Na samym początku, wyjmij łożyska z kółek. W przypadku typu otwartego konserwacja jest prosta, mianowicie, używając szczoteczki po prostu wyczyść je od zewnątrz. Jeśli jednak posiadasz wariant zamknięty pamiętaj, aby delikatnie zdjąć osłonę przy pomocy np. pinezki. Jeśli mały klips w kształcie litery C podtrzymuje osłonę, również usuń go ostrym przedmiotem. Następnie umieść łożyska w szczelnie zamkniętym pojemniku ze środkiem czyszczącym. Potrząsaj nim przez kilka minut, to sprawi, że cały brud zostanie rozpuszczony. Jeśli ten etap mamy już za sobą należy wyjąć łożyska z pojemnika i obracać nimi w taki sposób, aby pozbyć się resztek płynu. Następnie umieść je na ściereczce. Jeśli bez większego problemu łożyska swobodnie się obracają to znak, że są w zupełności czyste. W przypadku, gdy wydają trzeszczące dźwięki i nie obracają się poprawnie, powtórz całą czynność jeszcze raz.

Teraz pozostało nam tylko umieścić osłony z powrotem na swoim miejscu. Montujemy łożyska w kółkach rolek i gotowe!

Zanim olej lub smar równomiernie rozprowadzi się po łożyskach, musisz pokonać kilka kilometrów. Dopiero wtedy Twoje łożyska zaczną ponownie pracować, tak jak powinny.

Kupowanie łożysk

Kupowanie łożysk

Nie wiesz jakie łożyska wybrać? W tym przewodniku wyjaśnimy najważniejsze terminy i fakty dotyczące łożysk. Wyjaśnimy również, któe łożyska najlepiej pasują do Twojego stylu jazdy.

1. O łożyskach

Każde kółko potrzebuje 2 łożysk by poprawnie obracać się na ośce. Łożysko ma bardzo duży wpływ na prędkość i uczucie podczas jazdy. Bez względu na rodzaj łożyska, zawsze powinieneś unikać piasku, wody i wilgoci, gdyż znacząco skracają one żywotność i trwałość łożyska. Regularne czyszczenie i smarowanie łożysk pomaga w zwiększeniu ich wytrzymałości i prędkości. Zobacz jak czyścić łożyska tutaj.

Video kræver cookies Accepter alle cookies for at se videoen

Zmień ustawienia plików cookie

Tulejka, która znajduje się pomiędzy łożyskami, jest również niezbędnym elementem. Chroni ona łożyska przed zniszczeniem i zapewnia gładkie obroty gdy ośki nie są dociśnięte. Wielkość tulejki zależy od wielkości ośki.

Tulejka 8 mm i tulejka 6 mm

Jakość łożysk zależy od wielu czynników, takich jak:

Materiał wykonania

Precyzja (ABEC)

Smarowanie

Zamknięte lub otwarte (zdejmowana osłonka)

Które łożyska są dla Ciebie najlepsze:

Jeśli jeździsz głównie na dworze, polecamy łożyska zamknięte (sealed) smarowane zwykłym smarem, gdyż sa one najbardziej odporne na brud i kurz i nie wymagają aż tyle konserwacji.

smarowane zwykłym smarem, gdyż sa one najbardziej odporne na brud i kurz i nie wymagają aż tyle konserwacji. Jeśli jeździsz wewnątrz (np. na hali), możesz używać łożysk otwartych, które kręcą się szybciej i są łatwe w utrzymaniu.

Jeśli interesuje Cię szybka jazda i długie dystanse, to możesz używać łożysk o wysokiej precyzji, smarowanych olejem. Kręcą się one bardzo szybko i sa łatwe w utrzymaniu, jednak drobiny brudu i kurzu moga je łatwo uszkodzić.

2. Montaż

Łożysko może być zazwyczaj wciśniete za pomoca palców, poprawnie zamontowane łożysko leży w linii w rdzeniem koła, jeśli wystaje choć trochę, oznacza to, że jest włożone niepoprawnie and zniszczy się podczas jazdy. Jeśli posiadasz kółko z metalowym rdzeniem, montaż łożyska może być ciężki, w tym wypadku użyj gumowego młotka i kwadratowego kawałka drewna by wbic łożysko do środka. Nigdy nie używaj metalowego młodka, gdyż zniszczy on łożysko i stracisz gwarancję. W ostateczności możesz użyć smaru by zamocować łożysko w kole, musisz jednak pamiętać by usunąć później jego nadmiar.

3. Łożysko w szczegółach

Materiał

Materiał z którego wykonane jest łożysko to jeden z najważniejszych czynniów decydujących o jego jakości i wytrzymałości. Większość łożysk jest stalowa. Tanie łożyska są przeważnie zrobione ze sprasowanych warstw metalu lub utwardzonej stali węglowej, żadne z nich nie jest polecane na dłuższa metę. Lepsze łożyska zrobione są z prawdziwej i specjalistycznej stali do łożysk, chromowanej, tytanowej lub Swiss.

W łożyskach ceramicznych (używanych głównie do speed skatingu) kulki zrobione są ze specjalnej ceramiki przemysłowej (Azotek krzemu). Kulki ceramiczne bardzo rzadko rdzewieją i są dużo bardziej wytrzymałe od stalowych.

W przypadku łożysk, cena i jakość są ze sobą ściśle powiązane, i zazwyczaj możesz ufać znanym markom, które produkują dobre i wytrzymałe łożyska.

Precyzja/ABEC

Łożyska kategoryzuje się wg przemysłowej skali i specyfikacji ABEC. ABEC określa jak dobrze łożysko przekłada siły na nie działające. Wyższa klasa ABEC zapewnia większą precyzję, wydajność i możliwość osiągania większej prędkości, ale NIE zawsze sprawia, że element obraca się szybciej. Klasa ABEC nie dotyczy innych ważnych elementów, takich jak precyzja tulejek, kółek czy materiałów z jakich są wykonane. Wszystkie łożyska z czasem tracą swoją precyzję.

Pamiętaj, że nie wszystkie marki żywają skali ABEC (np. Bones) i że istnieją inne skale oceny łożysk.

Smarowanie

Do smarowania łożysk mozna użyć smaru bądź oleju. Łożysko powinno być zawsze nasmarowane, jeśli nie jest może się łatwo stopić i stracić prędkość lub nawet zablokować.

Olej: Daje większą prędkość z powodu mniejszego oporu substancji smarującej. Lekki olej daje jest dużo szybszy, jednak wymaga częstszej wymiany i czyszczenia.

Daje większą prędkość z powodu mniejszego oporu substancji smarującej. Lekki olej daje jest dużo szybszy, jednak wymaga częstszej wymiany i czyszczenia. Smar: Jest bardziej odporny na wode i brud bardziej niż zwykły olej. Nie wymaga prawie żadnej konserwacji, jednak tworzy troche większy opór, co skutkuje mniejsza prędkością.

Zauważ: Woda może wypłukać całe smar lub olej! Jeśli się to stanie, a woda wyschnie, Twoje łożyska bardzo szybko się nagrzeją i prawdopodobnie stopią i zaczną huczeć przy następnym użyciu. Oznacza to konieczność wymiany łożysk. W niektórych przypadkach, jeśli nie używałeś łożysk w między czasie (tzn. nie jeździłes po ich przegrzaniu się), mogą być one odratowane po odpowiednim i starannym wyczyszczeniu i nasmarowaniu.

Tarcze i osłonki

W celu uniknięcia dostawnia się piasku, brudu i wody do środka łożysk, często z jednej strony łożyska stosuje się tarcze lub osłonki.

Tarcza jest przeważnie montowana na zewnętrznym pierścieniu i zostawia niewielką przestrzeń do wewntrznego pierścienia (często nazywana brudoodpornym łożyskiem). Łożyska z tarczą mają w środku bardzo mało tarcia i obracają się łatwiej, dając Ci większą prędkość. Z drugiej strony, łożysko nie jest idealnie chronione przed wodą i kurzem.

jest przeważnie montowana na zewnętrznym pierścieniu i zostawia niewielką przestrzeń do wewntrznego pierścienia (często nazywana brudoodpornym łożyskiem). Łożyska z tarczą mają w środku bardzo mało tarcia i obracają się łatwiej, dając Ci większą prędkość. Z drugiej strony, łożysko nie jest idealnie chronione przed wodą i kurzem. Osłonka (obrazek poniżej) jest zrobiona z gumy wzmocnionej stalą i montowana jest to zewnętrznego pierścienia i lekko dotyka pierścienia wewnętrznego. Daje to lepsza ochronę łożyska i ogranicza utrzymanie i konserwację do minimum, jednak zwiększa tarcie i w niewielki sposób ogranicza prędkość.

4. Standardy i precyzja łożysk

Jest wiele czynnikow, których dotyczy skala ABEC. Ekscentryczność (mimośród) w wewętrznym pierścieniu. Tabelka poniżej przedstawia maksymalne, dopuszczalne wartości ekscentryczności.

Type mm Inches ABEC 1 0.0075 mm (0.000295″) ABEC 3 0.0050 mm (0.000197″) ABEC 5 0.0035 mm (0.000138″) ABEC 7 0.0025 mm (0.000098″) ABEC 9 0.0012 mm (0.000047″)

Oznacza to, że im wyższa klasyfikacja ABEC, tym mniejsze odchylenia w elementach łożyska = więcej siły przekazanej do kółek.

ABEC i ILQ nie mogą być ze sobą porównywane, ponieważ ILQ to marka a ABEC to standard.

Łożyska ABEC oceniane są pod względem jakości i dokładności podczas produkcji łożysk, nie określa ona jednak wytrzymałości łożysk i ich funkcjonowania podczas obciążeń.

Twincam klasyfikuje swoje łożyska według skali ILQ (InlineQualified), gdzie łożyska mają tylko 6 kółek zamiast standardowych 7-miu. ABEC i ILQ nie mogą być stawiane na równi, gdyż ILQ mierzy więcej niż samą precyzję. ILQ posiada standardy dotyczące: materiałów, 6 kulek i smarowania i są to łożyska zaprojektowane tylko do jazdy, nie do przemysłu.

Łożyska Bones są projektowane i produkowane z myślą wyłącznie o skatingu i nie można ich porównywać z łożyskami ABEC.

Słownictwo dotyczące łożysk i osłonek znajduje się poniżej (rodzaj łożyska jest przeważnie nadrukowany na łożysku, razem z jego wielkością np. 608ZZ)

Co oznacza ABEC w łożyskach do rolek?

06.02.2014 Przeczytane przez 14875 osób

Czy przy wyborze łożysk warto się kierować numerkiem?

Skala ABEC to standard określający parametry produkcji łożysk kulkowych – tolerancję pomiędzy wewnętrznym i zewnętrznym pierścieniem w łożysku. Skala jest określona przez Annular Bearing Engineering Committee (ABEC) będącego częścią American Bearing Manufacturers Association (ABMA) i powstała w celach usystematyzowania standardów wykonania łozysk używanych w maszynach przemysłowych. Z tego powodu, nie da się bezpośrednio przenieść parametru ABEC na przydatność danych łożysk do jazdy na rolkach – jest zaledwie jeden parametr, który wpływa na jazdę, ale nie jest definiujący.

Co oznacza ABEC w łożyskach do rolek?

Istnieje pięć klas tolerancji w skali ABEC: 1, 3, 5, 7 oraz 9 (każda inna to zwykły chwyt marketingowy). Im wyższa klasa tym większa precyzja wykonania oraz możliwości dotyczące maksymalnej prędkości. Niemniej jednak, standard ten nie określa rodzaju smaru, ilość kulek, materiałów z którego zostały wykonane elementy łożyska czy też gładkości powierzchni stykowych – dlatego też wyższy numer w skali ABEC nie musi oznaczać szybszego łożyska.

Mimośrodowość czyli okrągłość na torze w pierścieniu wewnętrznym, ma znaczenie w przypadku wysokiej liczby obrotów na minutę. Im mniejsze odchylenie od zakładanej wartości, tym lepiej, natomiast w jeździe na rolkach nie ma to aż tak kolosalnego znaczenia, ponieważ łożyska nie pracują przy naprawdę dużych prędkościach, z wysoką liczbą obrotów. Jeżeli jednak weźmiemy np. łożyska ABEC3 oraz ABEC7 wykonane w identycznej technologii, w tej samej fabryce, z tych samych materiałów, to istotnie – te z wyższym numerem (mniejszymi odchyleniami) będą charakteryzowały się lepszym toczeniem. Wartości określające maksymalny dopuszczalny mimośród prezentujemy poniżej:

ABEC 1: 0.0075mm

ABEC 3: 0.0050mm

ABEC 5: 0.0035mm

ABEC 7: 0.0025mm

ABEC 9: 0.0012mm

Jak widać, są one bardzo niskie. Im wyższa klasa ABEC tym tolerancja jest mniejsza – osiągnięcie niższej tolerancji wymaga dłuższej i bardziej precyzyjnej pracy maszyn co znacznie zwiększa koszt produkcji łożyska.

Nie zagłębiając się w szczegóły techniczne śmiało można powiedzieć, że wyprodukowanie łożyska o klasie ABEC 7 i wyższej przy zachowaniu wysokiej jakości podzespołów takich jak smary czy materiały, z których wykonane są kulki, jest kosztowane.

Dlatego też możemy być pewni że:

„marketowe rolki” za przysłowiowe 299 złotych z dużym napisem ABEC 9 na szynie

„marketowe łożyska” ABEC 7 czy ABEC 9 sprzedawane w cenie markowych ABEC 3

To typowy chwyt marketingowy. Łożyska, które otrzymamy nie będą miały nic wspólnego z podaną klasą ABEC lub też ich tolerancja będzie mieściła się w podanych przedziałach, ale materiały wykorzystane do ich produkcji będą tak niskiej jakości, że ostateczna prędkość łożyska będzie taka sama jak firmowego ABEC 3 lub niższa, nie mówiąc już o wytrzymałości.

Na co ABEC przekłada się w praktyce?

Podobnie jak w wypadku kółek, zakup łożysk powinien być ograniczony do sprawdzonych firm i w obu przypadkach cena przekłada się na jakość. Dlatego też nie nalezy skreślać dobrych, firmowych rolek, dlatego że mają łożyska “tylko” ABEC5 oraz nie należy dać się złapać na tanie, niskiej jakości rolki ze względu na wielki napis ABEC9 na szynie.

W praktyce, jeżeli kupujemy rolki, to parametrem ABEC najlepiej nie sugerować się wogóle. Ma on tak nikły wpływ na jazdę w porównaniu do jakości i twardości kół, sztywności szyny, połączenia jej z butem oraz sztywności i przenoszenia energii przez sam but, że nawet jeśli włożymy do bardzo dobrych rolek zwykłe, maszynowe łożyska ABEC1 wykonane ze stali węglowej i smarowane towotem, to i tak będzie się w nich jeździć nieporównywalnie lepiej, niż w słabych rolkach z niskiej jakości kołami i zestawem ABEC9, choćby same łożyska kosztowały 500zł.

A czym sugerować się przy zakupie łożysk na wymianę? Przede wszystkim, zastanowić się, do jakiej jazdy mają być wykorzystywane. Im lepsze toczenie nam potrzebne, tym lepiej wykonanych wykonanych łożysk potrzebujemy – z lepszych materiałów i z mniejszymi odchyleniami. Warto też zwrócić uwagę na to, jak skonstruowane są osłonki – czy są dwie, czy jedna, czy są zdejmowalne, czy zamocowane na stałe (co utrudnia serwisowanie). Nie ma sensu wydawać pieniędzy na łożyska ceramiczne czy hybrydowe do jazdy freeride czy wsadzać ABEC5 ze stali chromowanej w rolki do jazdy szybkiej.

Naprawdę da się znaleźć dobre łożyska na każdą kieszeń. I ostatnia porada: lepiej wydać raz nieco wyższą kwotę na produkt od renomowanego producenta i jeździć na nich kilka sezonów, niż kupić tani, generyczny wyrób z chińskiej fabryki z przyklejoną jedynie metką firmy, która podszywa się pod producenta sprzętu sportowego, po to aby rozsypały się po kilku miesiącach.

Zachęcamy do zapoznania się z aktualną ofertą łożysk w naszym sklepie.

Jakie wybrać łożyska do rolek?

Zastanawiasz się jak wybrać łożyska do rolek? Istnieje wiele rodzajów łożysk. Posiadają różne wymiary, rodzaje kulek, a nawet smary. Zobacz, czym różnią się łożyska ABEC 5 od ABEC 7.

Łożyska w rolkach – wpływ na komfort jazdy

Pamiętam moje pierwsze rolki: czarno-niebieskie, nakładane na buty, regulowane, z kółkami z PCW. To ostatnie przekładało się na większe bezpieczeństwo, mianowicie najpierw było mnie słychać, dopiero potem można było zobaczyć żółty kask. Dawało też możliwość wykonywania wielu efektownych upadków, na widok których rodzicom i przechodniom włosy stawały dęba, ponieważ tarcie pomiędzy PCW a nawierzchnią, po której jeździłem, praktycznie nie istniało. Wtedy nie zdawałem sobie sprawy z istnienia takich rzeczy jak łożysko. Producenci moich rolek (pozdrawiam projektantów firmy produkującej zabawki dla dzieci, wasze rolki zapewniły mi wiele godzin świetnej zabawy) może i zdawali sobie z tego sprawę, ale pewnie uznali, że dziecku brak takiego elementu w zabawie nie będzie przeszkadzał. Mieli częściowo rację, ale teraz jestem zdania, że jednak łożyskowane kółka do rolek mają tą przewagę nad kółkami bez łożysk, że mają łożyska.

Dobre łożyska w rolkach – komfort jazdy

Kiedy kupujemy nowe rolki, kółko się kręci i kręci, i kręci… I tak przez kilka pierwszych jazd. Chyba że namiętnie jeździmy po piasku albo naszła nas ochota na romantyczną przejażdżkę na rolkach podczas deszczu. Pomijam tu znaczący spadek bezpieczeństwa jazdy w takich warunkach – szansa na dobrą przyczepność jest gdzieś pomiędzy „marna” a „żadna”. W wyżej wymienionych przypadkach łożysko zdecydowanie wcześniej dokona swojego żywota. Po krótszym albo dłuższym czasie łożyska podczas pracy zaczynają wydawać dźwięki, które zadowoliłyby najbardziej wybrednego melomana. W samą jazdę zaś musimy wkładać coraz więcej siły, ponieważ łożyska nie kręcą się już tak lekko jak na początku. Dźwięki emitowane przez łożyska, początkowo ciche, stają się coraz głośniejsze, a my podczas jazdy, zlani potem, zadajemy sobie pytanie: „Orzeszku włoski, czy te kółka się w ogóle kręcą?!”.

Dzieje się tak do chwili, kiedy to drobinki piasku, które dostały się do środka łożyska, nie zmielą kuleczek na proszek, a wtedy łożysko przestaje się kręcić w ogóle, ponieważ z reguły się rozsypuje. Inaczej jest w wypadku zalanego łożyska, gdzie całe łożysko pokrywa się nalotem w kolorze minii… i również przestaje pracować. Dzieje się tak, ponieważ ten piękny nalot, o którym wspomniałem, to tlenek żelaza III, czyli zwyczajna rdza. Tak, o kółka należy dbać, tak jak o pozostałe elementy rolek!

W obydwu wypadkach jesteśmy zmuszeni udać się do sklepu stacjonarnego lub też internetowego i drogą kupna nabyć nowy komplet łożysk. W poniższym tekście skupię się na objaśnieniu Wam w przystępnej i usystematyzowanej, jak na szkoleniu BHP formie, co oznaczają tajemnicze inskrypcje znajdujące się na łożyskach.

Najczęściej w rolkach spotykamy łożyska sygnowane tajemniczymi inskrypcjami (wyjątkiem są m.in. moje pierwsze rolki), takimi jak: ABEC, SG i ILQ. W dodatku są tam jeszcze cyfry od 1 do 11. Wracając do oznaczeń na łożyskach, to warto jest wiedzieć, na czym się jeździ.

Jakie mamy rodzaje łożysk? ABEC, SG i ILQ

ABEC – w łożysku tym znajduje się 7 metalowych kuleczek w wianku. Łożyska tego typu są spotykane w zdecydowanej większości rolek rekreacyjnych. W środku, poza wspomnianymi kuleczkami w wianku, jest smar, który zmniejsza tarcie powstające podczas pracy.

Łożyska ABEC9

SG – łożyska spotykane w rolkach Rollerblade. Od ABEC różnią się smarowaniem – w SG mamy smar silikonowy, dzięki któremu opory toczenia są mniejsze niż w wypadku ABEC. Producent nie daje nam możliwości przeczyszczenia trzewi łożyska i nasmarowania ich (na to jednak też są sposoby).

ILQ – w łożyskach firmy Twincam zamiast 7 mamy 6 kulek. Są one większe (kulki, nie łożyska), dzięki czemu powodują mniejsze opory toczenia niż ABEC i SG oraz są bardziej wytrzymałe – większe kulki są w stanie wytrzymać większe przeciążenia oraz potrzeba mniej smaru/oleju do ich nasmarowania. Dzięki swojej wytrzymałości są często spotykane w rolkach hokejowych i do jazdy agresywnej.

Co oznacza cyfra przy nazwie łożyska?

Zaraz za oznaczeniem ABEC/SG/ILQ widnieje jakaś cyfra. Nie odnosi się ona do liczby kulek w łożysku, lecz do dokładności jego wykonania. Im wyższa wartość, tym opory toczenia są mniejsze (wiąże się to z większą precyzją wykonania), tracą one jednak na wytrzymałości, i tak: ABEC 3 jest wolniejszy od ABEC 5, 7 i 9, ale jest od nich bardziej wytrzymały.

Łożyska 1 i 3 są spotykane w rolkach dziecięcych. Są wolne, ale dzięki temu dziecko nieposiadające jeszcze na tyle rozwiniętego instynktu samozachowawczego, żeby zdać sobie sprawę z tego, że zatrzymanie się przy dużej prędkości może stanowić jakikolwiek problem –nie nabierze na krótkim odcinku prędkości na tyle dużej, żeby zniknąć nam z oczu. 5 i 7 można wyciągnąć z kółek w rolkach do jazdy rekreacyjnej. Opory toczenia są wtedy mniejsze i jazda jest płynniejsza. 9 są stosowane w droższych rolkach rekreacyjnych i freeride’owych, (prawie) same się kręcą.

Oczywiście ABEC ABECowi nierówny. Łożysko markowe będą pod każdym względem lepsze od łożysk mniej markowych pochodzących z zaprzyjaźnionego kraju azjatyckiego. W tym wypadku ma na myśli jakoś wykonania i wytrzymałość, pomijając koszta związane z zakupem. Te czasami potrafią być wyższe niż zakup rolek.

Długie ciągi cyfr oznaczają wymiary łożysk. W zdecydowanej większości rolek znajdują się łożyska 608. 688 stosuje się w rolkach do jazdy szybkiej, gdzie walka jest o każdy gram, dlatego łożyska są mniejsze.

typ 608 – standardowe łożysko o wymiarach:

22 mm średnica zew.

7 mm szerokości

8 mm średnica wew.

typ 688 – łożysko mini/micro:

16 mm średnica zew.

5 mm szerokości

8 mm średnica wew.

Oznaczenia łożysk

Kiedy przebrnęliśmy już przez to, ile nasze łożysko ma kulek i jakie ma wymiary, stajemy przed ostatnim wyzwaniem: kolejnym ciągiem liter, który dla wielu (w tym dla mnie przez ponad połowę mojego życia) nic nie znaczą.

Z – w skrócie: łożyska dla złotych rączek. Można je rozebrać, wyczyścić i zamknąć, ponieważ posiadają C-kształtny pierścień trzymający metalową tarczę łożyska.

ZZ – podobnie jak w wypadku łożysk Z, z tą różnicą, że tych już nie złożymy z powrotem, ponieważ blaszka jest w odpowiedni sposób pozaginana, dzięki czemu trzyma się na swoim miejscu. Jednocześnie dodam, że ten typ łożysk jest szczelniejszy od typu Z.

2RS/RS/RZ – zamiast metalowej blaszki posiadają gumową uszczelkę. Dzięki temu rozwiązaniu można je szybciej przeserwisować. Nie trzeba walczyć z C-kształtnym pierścieniem, wystarczy delikatnie podważyć uszczelkę i mamy dostęp do wnętrza łożyska.

BRS – łożyska o zwiększonej odporności na wodę i zabrudzenia. Nadają się do wszelakiego sprzętu, który będzie eksploatowany na łonie natury (rolki, hulajnogi).

Słaba jakość łożysk

Pozostałe napisy widniejące na tarczkach łożyska to nazwy producentów łożysk. Jeśli zamawiamy łożyska w kraju znajdującym się na dalekim wschodzie Azji, to mamy możliwość zamieszczenia tam czego tylko zapragniemy: od imienia rybki przez nazwę ulubionej potrawy z ulubionej knajpki na życiowej maksymie kończąc. Nie dajmy się też zwariować z liczbami. Nie ma ABECów sygnowanych wyżej niż 11. Wszystko, co powyżej, to wytwory nieraz naprawdę wybujałej wyobraźni producentów. Nie tak dawno temu wpadłem na pomysł, żeby zajść do supermarketu i sprawdzić, jak wyglądają tamtejsze rolki. Na pierwszych z brzegu zobaczyłem olbrzymi napis głoszący całemu światu, że rolki są wyposażone w łożyska ABEC56. Nie szedłem dalej tamtą mroczną aleją. Zawróciłem.

Polub artykuł 17 Komentarze Udostępnij

O łożyskach do longboardów i deskorolek

Łożyska longboardowe i skateboardowe

Przy składaniu własnego zestawu longboardowego czy skateboardowego jednym z wymaganych elementów są łożyska. Wiele osób zastanawia się jakie będą lepsze Abec 5, Abec 7, czy Abec 9, wykonane ze stali czy ceramiczne.

Budowa i rozmiar

Rozmiar łożysk, który obowiązuje w longboardach i deskorolkach jest to standard 608ZZ, z 8 milimetrowym rdzeniem, 22 milimetrową średnicą zewnętrzną i i szerokością 7 mm.

Elementy, z których są zbudowane wszystkie łożyska:

pierścień zewnętrzny koszyk w którym znajdują się kulki kulki pierścień wewnętrzny osłonka

Z jakiego materiału wykonane są łożyska?

Łożyska do Waszych deskorolek mogą być stalowe lub ceramiczne. Stalowe są okrągłe z płaskimi bokami, w każdych znajduje się 7 lub 8 kulek, które mają za zadanie rozproszyć ciężar oraz złagodzić napięcie między kołami a osią. Kulki są stalowe ze względu na trwałość oraz niższy koszt produkcji.

Ceramiczne łożyska stosuje się, aby zminimalizować oddziaływanie ciepła. Poleca się je bardziej wymagającym riderom. Wykonane są z azotku krzemu w taki sposób, że ich powierzchnia jest bardziej gładka niż metalowy odpowiednik. Dzięki temu są mniej podatne na tarcie i mają mniejsze zapotrzebowanie na smar co pozwala na osiąganie większych prędkości podczas zjazdów i zazwyczaj są bardziej wytrzymałe.

Różnice w osiągach są na tyle małe, że dla przeciętnego ridera nie ma konieczności wydawania większej sumy pieniędzy na łożyska ceramiczne.

Co oznacza skala ABEC na łożyskach?

Od zawsze dużo mówiło się na temat oznaczeń łożysk, tego że ABEC 7 jest lepszy niż ABEC 5. Nie jest to prawdą, ponieważ oznaczenie ABEC wraz z cyfrą oznacza wyłącznie tolerancję z jaką wykonane. Wyższa liczba przy ABECu oznacza, iż zostały wykonane z większą dokładnością. Skala ABEC obejmuje wszystkie liczby nieparzyste od 1 do 9, czyli 1, 3, 5, 7 i 9. Wyższa cyfra nie oznacza, iż dane łożysko jest lepsze, gorsze, bardziej lub mniej wytrzymałe, ponieważ skala ABEC nie uwzględnia innych czynników, które mają wpływ na jakość, wytrzymałość i prędkość kręcenia się łożyska. Inne czynniki, które mają wpływ na jakość łożyska i jego prędkość kręcenia się, to między innymi: materiał z jakiego są wykonane, gładkości powierzchni kulek, czy zastosowany smar. Może się okazać, że łożyska z oznaczeniem ABEC 5 będą lepsze niż te z oznaczeniem ABEC 7 innej firmy, a to dlatego, że będą wykonane po prostu z lepszych materiałów.

Tuleje dystansowe i speedringi

Pamiętajcie aby mieć do łożysk tuleje dystansowe, które wkłada się pomiędzy łożyska. Zapobiegają one tarciu łożysk o rdzeń kółek. Ważne jest także aby włożyć tzw. speedringi pomiędzy śrubę dokręcającą kółko do traka, a łożysko zewnętrzne i pomiędzy łożysko węwnętrzne a hanger (element, na którym przymocowane są koła do traków). Speedringi zapobiegają tarciu osłonek łożyska z jednej strony o hanger a z drugiej o śrubę. Speedringi są zazwyczaj sprzedawane w komplecie z trakami. Tuleje dystansowe można dokupić oddzielnie. Fajnym rozwiązaniem są też łożyska zintegrowane, w których zarówno speedringi jak i tuleje dystansowe są zintegrowane z łożyskiem. Nie ma wtedy ryzyka zgubienia tych małych części.

Jak dbać o łożyska?

Pamiętajcie, aby dbać o swoje łożyska, unikać wilgoci, piasku itp. Jeżeli już się zabrudzą można je wyczyścić delikatnie wilgotną szmatką zebrać zabrudzenie. Można również płukać łożyska w różnych specyfikach, ale naszym zdaniem jak już łożyska się zatrą lub na tyle zabrudzą, że będą kiepsko lub bardzo głośno chodzić, najlepiej wyposażyć się w nowy zestaw.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w kategorii Longboard: https://miejskiesporty.pl/pol_n_SPORTY_Longboard-307.html

Małe kompendium wiedzy o łożyskach

Każdy dbający o sprzęt nartorolkarz staje w końcu przed trudnym wyborem: ABEC 5 czy ILQ 7? Co to w ogóle znaczy? Jak je rozróżnić i które wybrać do naszych kół – przedstawiamy krótkie kompendium wiedzy o łożyskach.

Możemy mieć most, kije, a nawet koła. Po złożeniu wszystkiego w całość okazuje się jednak, że zapomnieliśmy o najważniejszym – o łożyskach. Zależy od nich wszystko, począwszy od tego, czy w ogóle ruszymy z miejsca. Różnią się od siebie ceną, nazwą producenta i oznaczeniem. Różna jest też ich płynność toczenia i szybkość. Jak dobrać takie, które najlepiej sprostają naszym oczekiwaniom?

ILQ

Produkcją i propagowaniem łożysk ILQ zajmuje się znana firma Twincam. Różnica między dalej opisywanymi ABEC, a ILQ polega przede wszystkim na typie zastosowanych kulek (tych, które odpowiadają za toczenie się łożyska). ILQ mają ich sześć, a te drugie o jedno więcej. Co z tego wynika? Jedna kulka mniej przekłada się na szybsze toczenie mechanizmu, a co za tym idzie – szybszą jazdę. Kulki zastosowane w ILQ są też bardziej odporne na uszkodzenia i zniekształcenia, więc stanowią idealne rozwiązanie np. dla cięższych użytkowników.

Łożyska tego typu stosowane są wśród zaawansowanych miłośników sportów wrotkarskich. Zarówno te z cyfrą 7 jak i „dziewiątki” stworzone zostały specjalnie do szybkiej i płynnej jazdy. Nartorolkarze znaleźć je mogą w niektórych modelach kół poliuretanowych, co świadczy o ich przydatności do startu w zawodach.

ABEC (Annular Bearing Engineering Commitee)

ABEC to w brew pozorom nie firma czy nazwa sklepu. To określenie jakości i toczności łożyska. Podobnie jak łożyska ILQ, pełna nazwa zawiera dodatkowo nieparzystą cyfrę (np. ABEC 7). Jakie płyną z niej informacje? Cyfra ta mówi użytkownikowi o normie i jakości wykonania. Poszczególne typy różnią się od siebie jakością zastosowanych komponentów, płynnością toczenia, a nawet stopniem dokładności wykonania elementu. Poszczególne cechy osiągane są poprzez odpowiednie umiejscowienie kulek, specyfikę smaru, a także materiał, z którego wykonano pierścienie.

Model ABEC 5 to łożysko powstałe do jazdy rekreacyjnej. Jest ono wolniejsze i bardziej prymitywne, ale dzięki temu lepiej znosi trudy pokonywanych kilometrów. Ten typ urządzenia znajdziemy zwykle w prostych modelach np. łyżworolek, przeznaczonych dla amatorów. Nie wymaga ono także szczególnej dbałości o serwis.

Idąc tym tropem, im wyższy model (cyfra), tym cecha wytrzymałości jest wypierana przez jej szybkość. Chcąc utrzymać w dobrym stanie wyższe typy, należy bezwzględnie stosować się do instrukcji obsługi. ABEC 5 posiadają mocniejszą stal w pierścieniach, twardsze kulki i smar, który – choć wolniejszy i bardziej lepki – zostaje w urządzeniu na znacznie dłużej. Jeśli jesteśmy przy temacie smaru, warto pamiętać, że jego jakość i odpowiedni dobór ma kluczowe znaczenie podczas jazdy.

UWAGA! Porównywanie do siebie elementów np. ABEC 9 i ABEC 3 ma sens tylko i wyłącznie przy rozpatrywaniu produktów jednego producenta. Jakość łożyska “ABEC 3” wyprodukowanego przez firmę A może być o wiele wyższa niż ta, którą dysponuje łożysko “ABEC 9″ od producenta B.

SG (Silicon Gel)

Skąd nazwa? Łożyska SG to produkt firmy Rollerblade, która zastosowała nową technologię smarów – Silicon Gel. Zarówno w ILQ, ABEC i opisywanych SG znaczenie ma cyfra, która występuje po nazwie:

SG 3 najczęściej znajdziemy w rolkach dziecięcych.

najczęściej znajdziemy w rolkach dziecięcych. SG 5 to produkt przeznaczony dla początkujących użytkowników sprzętów „rolkopodobnych”. Podobnie jak w przypadku ABEC 5 model ten cechuje się długowiecznością, lecz dysponuje stosunkowo niskim momentem obrotowym.

to produkt przeznaczony dla początkujących użytkowników sprzętów „rolkopodobnych”. Podobnie jak w przypadku ABEC 5 model ten cechuje się długowiecznością, lecz dysponuje stosunkowo niskim momentem obrotowym. SG 7 czyli połączenie wytrzymałości i prędkości.

czyli połączenie wytrzymałości i prędkości. SG 9 to domena profesjonalistów – dużo pracy przy serwisowaniu, ale prędkość i przyjemność nieporównywalnie większa od niższych „numerów”.

Oprócz wymienionych wyżej, firma Rollerblade dysponuje jeszcze jednym modelem łożysk – są to łożyska HTO. Ten mechanizm stosowany jest przez zawodowców i służy m.in. startom w maratonach rolkowych.

Kompatybilność

Ogromna większość łożysk, których używa się w kołach do rolek i nartorolek jest kompatybilna. Są to łożyska o rozmiarze tzw. “608”. Ich średnica jest identyczna, stąd – przy wyborze odpowiedniego dla nas sprzętu – mamy pełną dowolność. Kupując koła z łożyskiem ABEC 7 nie ma przeszkód, aby zamienić je na SG 9 czy któreś z serii ILQ. Co prawda na rynku dostępne są również mniejsze (lecz szybsze) “688”, jednak w sportach wrotkarskich nie są szczególnie popularne.

Wiele modeli łożysk jest dodatkowo oznaczona jedną lub dwiema literami Z. Jeśli po rozmiarze modelu występuje znak Z (np. 608z), oznacza to, iż po jednej stronie łożyska zamontowana została blaszana osłona ochraniająca kulki w łożysku. W ten sposób – analogicznie – jeśli po rozmiarze widnieją dwie litery Z, wówczas osłony zamontowane są po obu stronach. Oznaczenie RS2 (608RS2) mówi, że łożyska po obu stronach zamknięte zostały uszczelniaczami gumowo-metalowymi, co czyni je bardzo szczelnymi, lecz uszczelnienia powodują większe opory przy toczeniu. O ile z rozmontowaniem tych drugich nie ma najmniejszego problemu, usunięcie zabezpieczenia z “zetek” wiąże się z uszkodzeniem całej osłony.

Czym smarować?

Oczyszczanie i konserwacja łożysk to żmudna i trudna praca. Wymaga wiele cierpliwości i koncentracji, jednak dla mocno zabrudzonego elementu takie zabiegi mogą okazać się zbawienne.

Po rozmontowaniu naszego łożyska wszystkie elementy należy wykąpać w nafcie. Pomagamy płynom przedostać się we wszystkie zakamarki tak, aby zszedł z nich cały kurz, piasek lub stary smar. Czyste części trafiają do wyschnięcia, po czym możemy je znów złożyć.

Przed zamknięciem łożyska należy je nasmarować. Tu pojawia się następujące pytanie – czym? Z jednej strony musimy zadbać o trwałość elementu, z drugiej zaś zapewnić mu należytą swobodę ruchu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kompromis między popularnym towotem, a zwykłą oliwą – możńa zastosować np. olej silnikowy, który nie tylko utrwali naszą pracę i zabezpieczy elementy, ale także nada łożysku odpowiednie właściwości obrotowe. Cena specjalistycznego smaru waha się między kilkoma, a kilkudziesięcioma złotymi. To od nas zależy, czego oczekujemy i jak wiele pieniędzy wydamy na zakup.

Dobór odpowiedniego łożyska to sprawa kluczowa dla jazdy na nartorolkach. Szczęśliwie – podczas zakupu koła – bardzo często to producent dobiera odpowiedni model. Warto jednak mieć w tym temacie rozeznanie. Nigdy nie wiemy, kiedy nasz sprzęt będzie potrzebował wymiany lub naprawy.

키워드에 대한 정보 czy łożyska abec 5 są dobre

다음은 Bing에서 czy łożyska abec 5 są dobre 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  스토브 리그 16 다시 보기 | [스토브리그] 스페셜 '여기가 엔딩 맛집! 스토브리그 1~15회 엔딩 모음' / Hot Stove League' Special | Sbs Now 상위 237개 베스트 답변
See also  Zenfone 3 Max Zc553Kl Etui | Asus Zenfone 3 Max (Zc553Kl) 뒷면 케이스 교체 및 화면 보호기 설치 (Bck To New) 222 개의 자세한 답변

See also  철거 전문 업체 | 공사 4일 만에 멈춰버린 철거, 자영업자를 두 번 울린 철거업체 Kbs 210930 방송 최근 답변 211개

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Łożyska wrotkarskie – wstęp do podstaw. Porady wrotkarskie , część 4.1

  • abec
  • łożyska abec
  • łożyska do rolek
  • łożyska do wrotek
  • porady zico
  • porady wrotkarskie
  • porady rolkarskie
  • warsztat zico racing
  • ABEC 5
  • ABEC 7
  • ABEC 9
  • ABEC 3
  • ABEC 1
  • łożyska ilq
  • łożyska sg9
  • łożyska sg7
  • ilq 9
  • ilq 9 pro

Łożyska #wrotkarskie #- #wstęp #do #podstaw. #Porady #wrotkarskie #, #część #4.1


YouTube에서 czy łożyska abec 5 są dobre 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Łożyska wrotkarskie – wstęp do podstaw. Porady wrotkarskie , część 4.1 | czy łożyska abec 5 są dobre, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment