Zdjęcia Papier Błyszczący Czy Matowy | Which Paper Is Best For Photo Prints? 상위 8개 베스트 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “zdjęcia papier błyszczący czy matowy – Which Paper is Best for Photo Prints?“? 다음 카테고리의 웹사이트 th.taphoamini.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: th.taphoamini.com/wiki. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Brendan van Son 이(가) 작성한 기사에는 조회수 56,437회 및 좋아요 1,281개 개의 좋아요가 있습니다.

Zdjęcia matowe są zdecydowanie najlepszą opcją w przypadku wielkoformatowych wydruków. Co więcej, doskonale nadają się do oprawy w ramkę, gdyż nie przyklejają się do powierzchni szyby i uniemożliwiają powstawanie nieestetycznych refleksów świetlnych na ich powierzchni.mniej wyraziste kolory i nieco słabsze odwzorowanie szczegółów niż w przypadku zdjęć błyszczących, łatwe uleganie zarysowaniom ze względu na brak powłoki – dlatego niezabezpieczone zdjęcia matowe mogą po pewnym czasie prezentować się gorzej.Papier błyszczący pozwala na lepszy transfer i odwzorowanie kolorów, a także uzyskanie wysokiego kontrastu i głębokiej czerni. Z kolei odbitki matowe są bardziej subtelne i stonowane. Wytrzymałość. Zdjęcia na papierze błyszczącym są podatne na blaknięcie, a drobne uszkodzenia są na nich bardziej widoczne.

Table of Contents

zdjęcia papier błyszczący czy matowy 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Which Paper is Best for Photo Prints? – zdjęcia papier błyszczący czy matowy 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Choosing the right paper to print your photography on is tricky. So, I’ve printed on all the papers so you don’t have to.
Visit SquareSpace: https://www.squarespace.com/brendanvanson
The Sample Paper: https://amzn.to/2NVK0BM
The photo papers I used in this video were all from Hahnemuhle. In order of the ones I used were:
1. Ultra White Matte 310gsm
2. Cezanne Canvas 310gsm
3. Baytra Glossy 350gsm
4. Metallic 310gsm
5. Satin Photo Rag 310gsm
Personally, my new favourite paper to print on is the Ultra White. But, the Satin is a really safe paper for photography. You get beautiful depth and also some nice colours with a touch of gloss.
Video Chapters
0:00 Intro \u0026 Ad
2:00 Glossy vs. Mate and GSM
4:40 Ultra White
6:00 Canvas
7:25 Glossy Paper
9:15 Metallic Paper
11:20 Satin Photo Paper

zdjęcia papier błyszczący czy matowy 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Zdjęcia błyszczące a matowe – różnica między – Życie – 2022

Matowy papier fotograficzny jest przeciwieństwem błyszczącego, ponieważ brakuje mu polerowanej jakości. Zdjęcia drukowane na tego rodzaju papierze …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: pl.natapa.org

Date Published: 7/25/2022

View: 433

주제와 관련된 이미지 zdjęcia papier błyszczący czy matowy

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Which Paper is Best for Photo Prints?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Which Paper is Best for Photo Prints?
Which Paper is Best for Photo Prints?

주제에 대한 기사 평가 zdjęcia papier błyszczący czy matowy

  • Author: Brendan van Son
  • Views: 조회수 56,437회
  • Likes: 좋아요 1,281개
  • Date Published: 2021. 2. 27.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=7SOsDjlGA3o

Jakie zdjęcia lepsze matowe czy błyszczące?

mniej wyraziste kolory i nieco słabsze odwzorowanie szczegółów niż w przypadku zdjęć błyszczących, łatwe uleganie zarysowaniom ze względu na brak powłoki – dlatego niezabezpieczone zdjęcia matowe mogą po pewnym czasie prezentować się gorzej.

Jaki papier lepszy matowy czy błyszczący?

Papier błyszczący pozwala na lepszy transfer i odwzorowanie kolorów, a także uzyskanie wysokiego kontrastu i głębokiej czerni. Z kolei odbitki matowe są bardziej subtelne i stonowane. Wytrzymałość. Zdjęcia na papierze błyszczącym są podatne na blaknięcie, a drobne uszkodzenia są na nich bardziej widoczne.

Jaki papier najlepszy na zdjęcia?

Fotografie, które będą często wyjmowane z albumu, pokazywane, podawane z rąk do rąk najlepiej wykonać na papierze matowym lub jedwabistym, gdyż są to papiery dużo bardziej odporne na dotyk i uszkodzenia. Zdjęcia na papierze jedwabistym będą pięknie prezentowały się w albumie typu vintage, podkreślając jego klimat.

Jaki papier do zdjęć błyszczący czy jedwabisty?

Małe formaty drukuje się zwykle na papierze błyszczącym. Z kolei do formatów XXL, które zamierzamy oprawić i zawiesić na ścianie najlepiej nadaje się papier matowy. Z kolei do dużych formatów zdjęć o artystycznym charakterze najlepszy jest papier jedwabisty. Jest to idealny wybór do fotografii ślubnych.

Na jakim papierze wywolac zdjęcia slubne?

Profesjonalne papiery cyfrowe Fujifilm typu SILK (papier jedwab) jest w kolorze srebrnym halogenków przeznaczony do drukowania profesjonalnych zdjęć. Idealny do zdjęć ślubnych. Zdjęcia dostarczone na wysokiej jakości wydrukowane na powierzchni SILK są trudniejsze do skopiowania niż wywołane na innych powierzchniach.

Jaki papier wybrać do fotoksiążki?

Przy wykorzystaniu papieru kredowego powstaje również zdecydowana większość fotoksiążek. Zupełnie inne cechy przejawia papier fotograficzny, uznawany za najbardziej profesjonalny, jeśli chodzi o analogowe zdjęcia. Jest on przede wszystkim wyraźnie grubszy od papieru kredowego i bardziej niż on odporny na zużycie.

Jak się drukuje zdjęcia na papierze fotograficznym?

Na wstępie usuńcie pokrywę podajnika papieru fotograficznego. Następnie przesuńcie prowadnicę szerokości papieru na zewnątrz. Kolejno połóżcie papier fotograficzny krótszą krawędzią do przodu oraz stroną przeznaczoną do wydruku od dołu. Dostosujcie szerokość prowadnicy w zależności od formatu papieru do zdjęć.

Jak zrobić zdjęcie matowe?

Pierwsza odpowiedź na pytanie jak uzyskać matowe zdjęcie jest dość prosta. “Użyj długiego czasu naświetlania aby mieć jak najjaśniejsze zdjęcie bez przepaleń czyli totalnej bieli na zdjęciu. Obserwuj histogram aby wykres nie dotykał prawej krawędzi ale był jak najbardziej po prawej stronie.”

Na jakim papierze drukować zaproszenia?

Papier na zaproszenia ślubne nie powinien mieć mniejszej gramatury niż 250 g/m2, natomiast w przypadku zaproszeń jednokartkowych pożądana gramatura to 300 g/m2. Odpowiednia gramatura papieru ozdobnego będzie się bezpośrednio przekładała na wizualną jakość naszego zaproszenia.

Jaki papier do albumu?

Wybierając papier do scrapbookingu, warto również zwrócić uwagę na jego gramaturę. Waha się ona w zakresie od 190 do 250 g/m2. Papier o wyższej gramaturze jest cięższy i sztywniejszy, a więc trwalszy, ale zarazem trudniejszy w obróbce.

Jaki to jest papier satynowy?

Papier satynowany należy do szczególnego rodzaju papierów do drukowania. To półmatowy papier do zadań specjalnych. Jego wartość wynika z najwyższej jakości odwzorowania obrazu w druku laserowym. Wydruk na tego rodzaju papierze nie generuje odblasków, które pojawiają się na papierze błyszczącym.

Ile kosztuje papier fotograficzny?

Papier fotograficzny GALERIA PAPIERU Photo Glossy 240g 13×18 cm 50 arkuszy. Cena jednostkowa: 0,52 zł/szt.

Jaki to jest papier jedwabisty?

Papier jedwabisty jest na pierwszy rzut oka podobny do papieru matowego, ale różni go mocniejsza, wyzaźniejsza faktura przypominająca swym rysunkiem odciśnięty delikatny materiał. Jego powierzchnia przypomina nieco zdjęcia sprzed wielu lat. Papier jest nieznacznie sztywniejszy, a dzięki temu trwalszy.

Jaki rodzaj papieru do zdjęć w ramkę?

Zdjęcia matowe są zdecydowanie najlepszą opcją w przypadku wielkoformatowych wydruków. Co więcej, doskonale nadają się do oprawy w ramkę, gdyż nie przyklejają się do powierzchni szyby i uniemożliwiają powstawanie nieestetycznych refleksów świetlnych na ich powierzchni.

Jaki papier fotograficzny do drukarki HP?

Jeśli zależy Ci na długiej żywotności wykonanych fotografii, wybierz produkt o gramaturze wyższej niż 200 g/m². Należy jednak upewnić się, że Twoja drukarka obsługuje takie parametry papieru. Kolejną kwestią jest format.

Jaki papier do drukowania wizytówek?

Standardowym podłożem wizytówki jest papier. Najczęstszym wyborem jest papier kreda mat 350g, który pojawia się w większości wizytówek. Przy takim rozwiązaniu najważniejszy jest stosunek jakość / cena. Niemniej, to tylko początek góry lodowej dostępnych podłoży pod wizytówki.

Jaki rodzaj papieru na plakat?

Do drukowania plakatów można wykorzystać całe spektrum papierów. Doskonale nadaje się zarówno papier o gramaturze do 130 g, jak i grubszy. Im grubszy papier, tym większa wytrzymałość i lepsza prezencja posteru. Do drukowania większych formatów najlepiej nadaje się papier o gramaturze od 170 do 250 g.

Jaki to jest papier satynowy?

Papier satynowany należy do szczególnego rodzaju papierów do drukowania. To półmatowy papier do zadań specjalnych. Jego wartość wynika z najwyższej jakości odwzorowania obrazu w druku laserowym. Wydruk na tego rodzaju papierze nie generuje odblasków, które pojawiają się na papierze błyszczącym.

Jak wygląda papier satynowy?

Papier satynowy, taki jak Colotech, jest nieprzeźroczysty oraz z obu stron gładki. Dzięki temu, że jest sztywny oraz biały. Mamy gwarancję najwyższej jakości wydruku oraz wydajności urządzenia drukującego.

Jakie zdjęcia do ramki — matowe czy błyszczące?

Ramki na zdjęcia już od wielu lat należą do najbardziej popularnych dodatków, które umieszczamy w naszych wnętrzach. Pozwalają na pielęgnowanie najpiękniejszych wspomnień w wyjątkowej oprawie. Decydując się na ten rodzaj dekoracji, prócz wyboru ramki, musimy zdecydować również o sposobie wykończenia zdjęcia.

Nie wiesz, które zdjęcia wybrać: matowe czy błyszczące? Poznaj zalety i wady zdjęć matowych oraz zdjęć błyszczących i podejmij właściwą decyzję!

Wybór odpowiedniego papieru fotograficznego ma bardzo duży wpływ na finalny efekt zdjęcia. Zarówno matowy, jak i błyszczący papier fotograficzny ma swoje plusy i minusy, które, wykorzystane w umiejętny sposób, mogą podkreślić atuty i zakamuflować błędy np. oświetleniowe zdjęcia. Poznanie ich atutów i wad, pozwoli Ci na podjęcie właściwej decyzji, jaki papier do zdjęć wybrać, by podkreślić piękno fotografii.

Zdjęcia błyszczące

Zdjęcia błyszczące to najpopularniejszy rodzaj zdjęć. Drukowane są na papierze powlekanym. Błyszczące zdjęcia są polecane do zdjęć małoformatowych oraz zdjęć do albumu. Poznaj, wady i zalety zdjęć drukowanych na błyszczącym papierze.

Zalety zdjęć błyszczących:

wyjątkowa soczystość kolorów i wyrazistość barw – zdjęcia wydrukowane w połysku mają bardzo wysoki kontrast, dzięki czemu zwiększa się intensywność barw.

– zdjęcia wydrukowane w połysku mają bardzo wysoki kontrast, dzięki czemu zwiększa się intensywność barw. wysoka ostrość zdjęcia – zdjęcia błyszczące mają lepszą ostrość, dlatego wybierane do małoformatowych fotografii.

– zdjęcia błyszczące mają lepszą ostrość, dlatego wybierane do małoformatowych fotografii. idealne do wydruku czarno-białych zdjęć – papier błyszczący oferuje bardzo głęboką czerń, dzięki czemu jakość zdjęć czarno-białych zdecydowanie się podnosi.

Wady zdjęć błyszczących:

delikatna powierzchnia zdjęcia – powierzchnia zdjęć wykonanych w połysku jest podatna na zabrudzenia oraz zarysowania. Na błyszczącym zdjęciu niemal zawsze zostają nieestetyczne odciski palców po kontakcie z dłonią.

– powierzchnia zdjęć wykonanych w połysku jest podatna na zabrudzenia oraz zarysowania. Na błyszczącym zdjęciu niemal zawsze zostają nieestetyczne odciski palców po kontakcie z dłonią. łatwo przyklejają się do szkła ramki – błyszczące zdjęcia są trudne w oprawie, dlatego o wiele częściej znajdziemy je jako zdjęcia albumowe, gdzie chronione przez folię mogą przez długie lata zachować swoją doskonałą jakość. Decydując się na oprawę zdjęcia z połyskiem, powinniśmy zabezpieczyć je grubym passe-partout, które odizoluje zdjęcie od szkła. Tylko takie rozwiązanie zapewni nam doskonałą jakość przez długie lata.

– błyszczące zdjęcia są trudne w oprawie, dlatego o wiele częściej znajdziemy je jako zdjęcia albumowe, gdzie chronione przez folię mogą przez długie lata zachować swoją doskonałą jakość. Decydując się na oprawę zdjęcia z połyskiem, powinniśmy zabezpieczyć je grubym passe-partout, które odizoluje zdjęcie od szkła. Tylko takie rozwiązanie zapewni nam doskonałą jakość przez długie lata. odbijają promienie słoneczne – oglądanie zdjęć wydrukowanych w połysku może być utrudnione, gdyż odbijają się od niego wszelkie źródła światła. Powstałe refleksy mogą uniemożliwić podziwianie fotografii. Jeśli więc chcemy oprawić naszą błyszcząca fotografię w ramkę na zdjęcia, dobrze jest zainwestować w modele z powłoką antyrefleksyjną, które uniemożliwią powstawania nieestetycznych refleksów.

– oglądanie zdjęć wydrukowanych w połysku może być utrudnione, gdyż odbijają się od niego wszelkie źródła światła. Powstałe refleksy mogą uniemożliwić podziwianie fotografii. Jeśli więc chcemy oprawić naszą błyszcząca fotografię w ramkę na zdjęcia, dobrze jest zainwestować w modele z powłoką antyrefleksyjną, które uniemożliwią powstawania nieestetycznych refleksów. trudniejsza obróbka przed wydrukiem – zdjęcia na papier błyszczący są trudniejsze do przygotowania do wydruku, dlatego nie są polecane dla amatorów fotografii.

Zdjęcia matowe

Drugi najchętniej wybierany rodzaj papieru fotograficznego. Matowe zdjęcia drukowane są na jednolitym papierze. Wydruki z wykończeniem matowym stosuje się przede wszystkim w przypadku zdjęć przedstawiających stonowane i pastelowe kolory. Mają strukturalną powierzchnię, która jest lekko chropowata – a jaki ma to wpływ na jakość zdjęcia? Już wyjaśniamy!

Zalety zdjęć matowych:

nie odbijają światła – zdjęcia matowe nie odbijają promieni słonecznych, dlatego mogą zostać z powodzeniem wykorzystane, jako dekoracje ścienne nawet w najjaśniejszych wnętrzach.

– zdjęcia matowe nie odbijają promieni słonecznych, dlatego mogą zostać z powodzeniem wykorzystane, jako dekoracje ścienne nawet w najjaśniejszych wnętrzach. bardziej odporne na zabrudzenia – zdjęcia z matowym wykończeniem nie wymagają od nas nadmiernej subtelności w ich użytkowaniu. Są znacznie bardziej odporne na zabrudzenia, a wszelkie ewentualnie powstałe rysy są zdecydowanie mniej widoczne na powierzchni zdjęcia.

zdjęcia z matowym wykończeniem nie wymagają od nas nadmiernej subtelności w ich użytkowaniu. Są znacznie bardziej odporne na zabrudzenia, a wszelkie ewentualnie powstałe rysy są zdecydowanie mniej widoczne na powierzchni zdjęcia. odporne na powstawanie odcisków palców – na papierze matowym po kontakcie z dłonią nie powstają nieestetyczne palcowania.

– na papierze matowym po kontakcie z dłonią nie powstają nieestetyczne palcowania. nie przyklejają się do szkła ramki

idealne do wykonania dużych odbitek oraz zdjęć przechowywanych luzem – papier matowy jest zdecydowanie bardziej sztywny i łatwiejszy w przechowywaniu, nie wymaga trzymania go np. tylko w albumie.

– papier matowy jest zdecydowanie bardziej sztywny i łatwiejszy w przechowywaniu, nie wymaga trzymania go np. tylko w albumie. łatwiejsza obróbka zdjęcia przed wydrukiem – eliminacja ewentualnych błędów przy użyciu kontrastu, dlatego jest to idealne rozwiązanie dla początkujących fotografów.

Wady zdjęć matowych:

mniej nasycone kolory – inny współczynnik odbicia światła niż w przypadku powierzchni błyszczących daje nam optyczne złudzenie gorszego kontrastu i mniej nasyconych kolorów.

– inny współczynnik odbicia światła niż w przypadku powierzchni błyszczących daje nam optyczne złudzenie gorszego kontrastu i mniej nasyconych kolorów. brak powłoki ochronnej – zdjęcia matowe mogą łatwiej ulegać zarysowaniom przez brak powłoki ochronnej.

Zdjęcia błyszczące a matowe – czas na małe podsumowanie

Wybierając papier fotograficzny, na którym zdecydujemy się wydrukować nasze zdjęcia, musimy wziąć pod uwagę wady i zalety obu materiałów. Zdjęcia matowe są zdecydowanie najlepszą opcją w przypadku wielkoformatowych wydruków. Co więcej, doskonale nadają się do oprawy w ramkę, gdyż nie przyklejają się do powierzchni szyby i uniemożliwiają powstawanie nieestetycznych refleksów świetlnych na ich powierzchni. Ze względu na wysoką odporność na zabrudzenia, fotografie wywołane w macie, mogą z powodzeniem zostać oprawione w ramkę bez szyby. Na niekorzyść wpływa natomiast pogorszona jakość zdjęcia, które ma mniejsza intensywność i nasycenie kolorów. Zdjęcia błyszczące mają przewagę nad matowymi ze względu na idealne odwzorowanie barw oraz wysoką estetykę. Decydując się na oprawę fotografii wywołanych w połysku, powinniśmy rozważyć zastosowanie grubego passe-partout, które uniemożłiwi powierzchni zdjęcia przyklejenie się do szyby ramki. Na ich niekorzyść wpływa natomiast niska odporność na zarysowania oraz zabrudzenia, co zmusza nas do właściwego zabezpieczenia zdjęcia folią lub odpowiednią szybą, najlepiej antyrefleksyjną. Szyba antyrefleksyjna uniemożliwi powstawanie na powierzchni zdjęcia nieestetycznych refleksów świetlnych, dzięki czemu będziesz mogła cieszyć się doskonałą jakością zdjęcia bez odblasków promieni słonecznych.

Jak widzisz, każdy produkt ma swoje wady i zalety. Jesteśmy pewni, że wiedza, którą przekazaliśmy Ci w artykule, pozwoli Ci na podjęcie właściwej decyzji. Następnym razem, gdy usłyszysz podobny dylemat z ust swoich znajomych, dotyczącego tego, jakie zdjęcia są lepsze – matowe czy błyszczące, będziesz mogła im udzielić wyczerpującej odpowiedzi!

Pamiętaj, że za finalny efekt fotografii będzie odpowiadać nie tylko jej właściwe wykończenie, lecz również odpowiednio dobrana rama. Wybierając nasze ramki na wymiar, nie musisz martwić się już dylematem niestandardowych wymiarów fotografii. Możesz stworzyć oprawę Twoich zdjęć na wymiar, która nie tylko doskonale dopasuje się do rozmiaru fotografii, lecz również podkreśli jej kolorystykę i perfekcyjnie wkomponuje się do stylu wnętrzarskiego obowiązującego w Twoim domu.

Zdjęcie matowe czy błyszczące – które wybrać?

Dawniej zdjęcia przechowywano w tradycyjnych albumach. Z czasem zaczęto je zgrywać na płyty, czy inne cyfrowe nośniki danych. Dzisiaj znów coraz częściej sięga się po nie w wersji papierowej, wybierając te, którymi można z powodzeniem ozdobić ścianę w salonie, czy sypialni. Skoro mowa o wydruku – zdjęcie matowe, czy błyszczące? Czym się różnią i jakie są rodzaje papieru fotograficznego? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Rodzaje papieru fotograficznego

To, na jakim papierze zostanie wydrukowana fotografia, zależy od zamierzonego efektu. Jej wygląd będzie bowiem zależeć od umiejętności osoby, która robiła to zdjęcie, a także od jakości odbitki. Papier, na którym zostanie wydrukowana, może uwydatnić błędy popełnione przez fotografa lub umiejętnie je zakamuflować. Często można spotkać się z błędnym przekonaniem, że do uzyskania wydruku znakomitej jakości potrzebna jest tylko dobra drukarka. Nie jest to jednak do końca prawda – równie ważny jest sam papier, tusz, a także jakość odbitki.

Papier matowy

Jeden z najpopularniejszych rodzajów w tym zestawieniu. Charakteryzuje się drobnoziarnistą fakturą o jednolitej strukturze. Przez swój uniwersalny charakter podoba się praktycznie każdemu. Dobry zarówno do oprawy sesji ślubnych, dziecięcych, jak i reklamowych.

Zalety:

nie odbija światła, przez co nie widać na nim odbłysków, szczególnie jeśli takie zdjęcia są eksponowane w pomieszczeniach jasnych, z większym dostępem do światła,

zapobiega powstawaniu odcisków palców,

ewentualne rysy są mniej widoczne niż w przypadku zdjęć na powierzchni błyszczącej,

łatwiejsza obróbka przed wydrukiem, stąd wydaje się najlepszą opcją dla początkujących fotografów.

Wady:

wymaga dodatkowej ochrony przez wzgląd na brak powlekania i tym samym możliwość zarysowania wydruku na przykład w czasie transportu.

Papier błyszczący

Zaraz po papierze matowym jest drugim najczęstszym wyborem. Dobry zwłaszcza podczas niewielkich wydruków, przeznaczonych głównie do albumów. Ceniony za wysoki poziom połysku nadający zdjęciom eleganckiego, wysublimowanego charakteru.

Zalety:

wyjątkowa ostrość, zwłaszcza przy wydrukach czarno-białych,

błyszcząca powierzchnia podkreśla ostrość i intensywność kolorów, dzięki czemu nadaje się do sesji modowych, gdzie główną rolę odgrywa fryzura i makijaż.

Wady:

trudniejszy w obróbce dla amatorów fotografii,

jego powierzchnia jest podatna na wszelkie zarysowania i odciski palców,

odbija refleksy świetlne, stąd może zniekształcać barwy, jak również zacierać detale, szczególnie, jeśli zdjęcie eksponowane jest w miejscu dużego nasłonecznienia,

ma tendencję do przyklejania się do szyby w ramce.

W takiej sytuacji najlepszą opcją wydaje się półbłysk. Nie dość, że jest obsługiwany w wydruku przez większość drukarek dostępnych na rynku, to znacznie mniej odbija światło. Dzięki temu można z łatwością wykorzystać potencjał swoich zdjęć.

Papier jedwabny

Zbliżony do papieru matowego. Z tą różnicą, że wydrukowane na nim zdjęcia przypominają fotografie z dawnych lat. Jego struktura podobna jest do faktury tkaniny o delikatnym splocie. Nie odbija światła i nie zostawia odcisków palców na powierzchni odbitki. Często jest wykorzystywany w fotografii ślubnej, gdyż dodaje zdjęciom klasycznego charakteru.

Papier perłowy

Nadaje się do fotografii, którą szczególnie chcemy się pochwalić. Przez wzgląd na metaliczny efekt jest idealny do zdjęć artystycznych – portretów czy pejzaży. Charakteryzuje się twardym podłożem, znacznie trwalszym niż papier błyszczący, ale i… znacznie wyższą ceną.

Papier artystyczny

Przeznaczony jest zarówno do druku dzieł sztuki, jak i ich reprodukcji. Ma delikatną, chropowatą powierzchnię stąd bardziej przypomina znaną wszystkim strukturę bloku technicznego. Przez wzgląd na swoje właściwości na szczególną uwagę zasługuje papier barytowy. Dzięki niemu można uzyskać na zdjęciach pożądany efekt głębokiej czerni bez konieczności stosowania rozjaśniaczy optycznych.

Błysk czy mat?

Każdy z papierów ma swoje wady i zalety. Ciężko jednak wyodrębnić jeden najlepszy rodzaj. To, jaki uzyska się efekt, zależy od tego, jaką papier ma giętkość, sztywność, elastyczność, a także stopień nasączenia wodą i tłuszczem. Niemniej istotną sprawą jest wybór odpowiedniego sprzętu do druku.

Papier matowy czy błyszczący? Jakie odbitki zamówić?

Wybrałeś już zdjęcia do wywołania, planując, jak je wyeksponujesz. Zdecydowałeś też o rozmiarze odbitek. Pozostaje jeszcze wybór papieru i można składać zamówienie. Jednak czym właściwie różni się papier matowy od błyszczącego? Na którym Twoje starannie wybrane ujęcia będą prezentować się lepiej? Zapraszamy do lektury, a wszystko stanie się jasne.

Papier ma znaczenie – co warto wiedzieć o papierze fotograficznym?

Fotografowie, chcąc wykonać idealne zdjęcie, z uwagą dobierają nie tylko oświetlenie czy parametry obiektywu, ale również papier, na którym będzie ono wydrukowane. Nośnik może mieć bowiem ogromny wpływ na wygląd odbitki, a tym samym np. podkreślić zalety ujęcia. Kluczową rolę odgrywa w tym przypadku wykończenie. Podczas gdy większość z nas zastanawia się, czy wybrać zdjęcia matowe, czy błyszczące, profesjonaliści zazwyczaj biorą pod uwagę znacznie więcej odmian papieru – np. jedwabistą lub perłową. Od faktury zależy m.in. odwzorowanie kolorów i szczegółów. Na niektórych rodzajach nośnika mogą się one wydawać wyraźniejsze, a na innych bardziej subtelne. Wpływa to na podkreślenie klimatu fotografii i emocji, jakie z niej biją. Ponadto od rodzaju papieru zależy to, jak odbitki sprawdzą się w konkretnym zastosowaniu – w albumie, w ramce, na ścianie.

Odbitki błyszczące – wyraziste i ostre

Zdjęcia błyszczące są tymi najczęściej wybieranymi przez klientów Empik Foto. Wykonywane są na papierze powlekanym, który dzięki połyskowi prezentuje się bardzo elegancko.

Do zalet odbitek na papierze błyszczącym z pewnością można zaliczyć:

wyjątkową ostrość,

wyraziste odwzorowanie kolorów – fotografie na papierze błyszczącym są żywe i intensywnie kolorowe.

Błyszczące zdjęcia mają jednak również wady. To:

powierzchnia podatna na zarysowania i odciski palców,

tendencja do przyklejania się do szyb, co utrudnia wymianę zdjęć w ramkach,

silne odbijanie światła, przez co tworzą się refleksy, co może przeszkadzać szczególnie przy intensywnym świetle.

Odbitki matowe – stonowane i praktyczne

Zdjęcia matowe drukowane są na papierze o jednolitej strukturze, który nie odbija światła w taki sposób jak papier błyszczący. To dość uniwersalny nośnik, który ma kilka istotnych zalet:

brak refleksów i odbłysków światła, przez co zdjęcia dobrze się prezentują eksponowane w jasnych pomieszczeniach,

doskonałe maskowanie ewentualnych rys i odcisków palca – są one bardzo mało widoczne na powierzchni odbitki,

brak tendencji do przyklejania się do szyb w ramkach ze względu na brak powlekania.

W tym przypadku również można jednak dostrzec wady:

mniej wyraziste kolory i nieco słabsze odwzorowanie szczegółów niż w przypadku zdjęć błyszczących,

łatwe uleganie zarysowaniom ze względu na brak powłoki – dlatego niezabezpieczone zdjęcia matowe mogą po pewnym czasie prezentować się gorzej.

Zdjęcia matowe czy błyszczące?

Jaki wybrać papier do zdjęć – matowy czy błyszczący? Decyzję warto podjąć na podstawie rodzaju i przeznaczenia odbitek, a także indywidualnych preferencji. Kilka podpowiedzi zamieszczamy poniżej.

Jaki papier wybrać na odbitki do albumu? Niewielkie zdjęcia (np. 10 x 15 cm) przechowywane w albumie zwykle drukuje się na papierze błyszczącym – bardzo dobrze się wówczas prezentują.

Co wybrać do wydruków eksponowanych w ramkach? Jeśli pomieszczenie jest bardzo jasne, a wydruk dość duży (szczególnie 20 x 30 cm lub większy), zaleca się papier matowy. W innych okolicznościach może to być kwestią preferencji.

Jakie powinny być zdjęcia ślubne – matowe czy błyszczące? Te do albumu mogą być błyszczące, a wybrane ujęcia do ekspozycji (np. ściennej) – matowe. W przypadku zdjęć ślubnych świetnie sprawdza się też papier Jedwabisty Premium, który dodaje im elegancji i profesjonalnego sznytu.

Określ więc swoje preferencje, dzięki czemu wybór papieru fotograficznego będzie znacznie łatwiejszy.

Jakikolwiek rodzaj odbitki wybierzesz, spraw by prezentowały się one zawsze tak samo pięknie. Do ich przechowywania wybierz dedykowane koperty, pudełka na odbitki, albumy lub, jeśli zdjęcia mają zawisnąć na ścianach w całym domu – niezastąpione, klasyczne ramki czy passe-partout.

Zdjęcia matowe czy błyszczące? Które wybrać? – Printure.pl

Wybór odpowiedniego papieru fotograficznego nie jest prostą sprawą. Należy wziąć pod uwagę dużą liczbę różnych aspektów, które mają niebagatelne znaczenie dla końcowego efektu.

Specjalny papier do drukowania zdjęć składa się z kilku warstw, z których każda pełni określoną funkcję. Pierwsza zapobiega wyciekowi atramentu i deformacji podstawy, druga odpowiada za utrwalenie farby, trzecia chroni zdjęcie przed wpływem czynników zewnętrznych. Warstwy powinny być co najmniej trzy, ale im więcej, tym lepszy i droższy jest papier. Ponadto nie bez znacznie jest także powlekanie papieru – dwa najczęściej wykorzystywane rodzaje to matowy i błyszczący. Czym się różnią i który jest lepszym wyborem?

Papier matowy – cechy

Taka powłoka jest wykonana z tlenków glinu lub krzemu, co przyczynia się do rozpraszania światła, szerokiej gamy kolorów i dobrego wchłaniania atramentu. Ma klasyczną gładkość bez odblasków i widocznych odcisków palców. Rysy i uszkodzenia pojawiające się z czasem na powierzchni są mniej zauważalne niż na papierze błyszczącym.

Papier matowy jest idealny do portretów ślubnych lub rodzinnych oraz do projektów, które docelowo mają znaleźć się w ramkach ze szkłem. Matowy papier znacznie lepiej oddaje wszystkie subtelności obrazu, odcienie skóry pozostają naturalne, a kolory jasne. Odbitki są też bardziej odporne na blaknięcie.

Papier błyszczący – cechy

Błyszczący papier fotograficzny ma niezwykle gładką powierzchnię i bardzo wysoki współczynnik odbicia, przez co na powierzchni mogą pojawiać się refleksy. Oprócz tego łatwo widoczne są odciski i zarysowania. Taki papier znacznie poprawia kolory i kontrast zdjęć. Pozwala także na uzyskanie lepszych przejść tonalnych i odwzorowanie szczegółów.

(fot. Miss Pearl / Moment / Getty Images)

Mat czy połysk – porównanie

Praktyczność. Na papierze błyszczącym łatwo pozostają ślady odcisków palców i zarysowania. Takie zdjęcia przyklejają się do szkła, przez co mogą ulec uszkodzeniu przy wymianie w ramce. Co więcej, przy intensywnym oświetleniu na papierze błyszczącym pojawiają się refleksy, które utrudniają oglądanie obrazu. Na papierze matowym nie widać odcisków, nie powstają odblaski, a wydruki spokojnie można umieścić za szkłem.

Odwzorowanie kolorów. Papier błyszczący pozwala na lepszy transfer i odwzorowanie kolorów, a także uzyskanie wysokiego kontrastu i głębokiej czerni. Z kolei odbitki matowe są bardziej subtelne i stonowane.

Wytrzymałość. Zdjęcia na papierze błyszczącym są podatne na blaknięcie, a drobne uszkodzenia są na nich bardziej widoczne. Pod tym względem mat jest zdecydowanie bardziej wytrzymały i charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych, choć nie posiada powłoki ochronnej.

Atrament i szybkość schnięcia. Farby wykorzystywane do druku na papierach z połyskiem muszą być rozpuszczalne w wodzie. Wydruki praktycznie od razu wysychają. Natomiast papiery matowe świetnie współpracują zarówno z atramentem rozpuszczalnym w wodzie, jak i z pigmentowym i sublimacyjnym. Przy tym schnięcie druku zajmuje kilka sekund.

Zakres zastosowania. Papiery błyszczące najlepiej sprawdzają się w druku mniejszych formatów, drobnych produktów reklamowych, fotografii do użytku wewnętrznego i kalendarzy. Doskonale nadają się do drukowania krajobrazów i obrazów kontrastowych. Papiery matowe będą lepsze w przypadku wydruku portretów, portfolio i prezentacji graficznych, a także zdjęć większych formatów.

(fot. Gary Yeowell / DigitalVision / Getty Images)

Który papier wybrać?

Papier błyszczący ma zwiększoną gęstość i specjalną warstwę połysku, która zapobiega blaknięciu i zmywaniu atramentu z powierzchni. Najlepiej nadaje się do drukowania zdjęć i obrazów wymagających dokładnego odwzorowania kolorów, oddania miękkich półtonów i podkreślenia kontrastów.

Z kolei na matowym papierze fotograficznym lepiej wyglądają bardzo bogate obrazy z dużą ilością drobnych szczegółów. Ogólnie rzecz biorąc, ten rodzaj papieru kosztuje mniej niż błyszczący i ma zwiększoną odporność na odciski palców i zarysowania.

Nie można wskazać absolutnego lidera. Każdy rodzaj papieru jest przeznaczony do określonych zadań i projektów. Ostateczny wybór powinien więc zależeć od tego, co chcemy wydrukować. Opcją pośrednią może być papier półbłyszczący (semi-gloss), który daje takie same możliwości uzyskania kontrastowych i wyraźnych barw, ale przy mniejszym odbijaniu światła. Oprócz tego na rynku dostępne są także: papier jedwabny, metaliczny, perłowy i artystyczny.

Przeczytaj również o tym, jak ze zdjęć stworzyć niepowtarzalne pamiątki.

Jaki papier wybrać do zdjęć?

Najczęściej wybierany przy zamawianiu odbitek.

Zalety: Papier błyszczący charakteryzuje się połyskliwą, niemal lustrzaną powierzchnią. Oferuje piękne, nasycone kolory i głębokie czernie. Kontrast tego papieru jest nieco podniesiony, co dodatkowo wpływa korzystnie na jakość obrazu. Fotografie wykonane na papierze błyszczącym mają soczyste, naturalne kolory i bardzo dobrze odwzorowują rzeczywistość na zdjęciach.

Wady: Papier błyszczący ma powierzchnię podatną na zarysowania, zabrudzenia, a przede wszystkim na “palcowanie”, czyli odbijanie się odcisków palców podczas oglądania zdjęć.

Odbitki wykonane na papierze błyszczącym przeznaczymy przede wszystkim do umieszczeniu w albumie, gdzie zabezpiecza je folia. Tam będą się prezentowały doskonale i przez wiele lat cieszyły oko. Papier błyszczący nie jest polecany dla zdjęć, które będą ciągle oglądane, dotykane, przekazywane z rąk do rąk. Odbitki na tym papierze nadają się do oprawy w ramkach, pod warunkiem zastosowania passepartout z grubszego kartonu. Niestety połyskliwa powierzchnia papieru może utrudniać oglądanie oprawionego zdjęcia, gdyż odbijają się w niej wszelkie źródła światła.

Jaki papier fotograficzny wybrać?

Jeżeli zdecydowałeś się na wywołanie zdjęć, to z pewnością przemyślałeś także, w jaki sposób je wyeksponujesz. To znaczy, że zakupiłeś już adekwatny do formatu album, lub odpowiednie ramy, oraz wybrałeś ilość i wielkość odbitek. Jedyne co musisz także określić, to rodzaj papieru, na którym będą drukowane.

Od rodzaju papieru fotograficznego zależy wytrzymałość odbitek oraz, to jak dane zdjęcia będą się prezentowały.

Jaki wpływ na jakość zdjęcia ma papier fotograficzny?

Jakie są cechy charakterystyczne odbitek błyszczących?

Czym wyróżniają się odbitki na papierze matowym?

Czym charakteryzują się zdjęcia wydrukowane na papierze jedwabistym?

Jaki więc papier fotograficzny wybrać?

Jaki wpływ na jakość zdjęcia ma papier fotograficzny?

W profesjonalnych zakładach fotograficznych, przed zrobieniem zdjęcia bardzo precyzyjnie dobierane są nie tylko odpowiednie parametry aparatu, światło, ale także papier fotograficzny do wydruku. Papier jest niezwykle ważnym elementem, ponieważ wpływa na ostateczny wygląd zdjęcia. Właśnie od niego i od jego faktury zależy odpowiednie odzwierciedlenie kolorów, ich nasycenie i cały charakter fotografii. Najczęściej wybierane są odbitki błyszczące lub matowe, ale zawodowi fotografowie używają do wydruków również innych rodzajów papieru np papier jedwabisty lub perłowy. Każdy z nich, w nieco inny sposób oddaje szczegóły i barwy. Dlatego też, w zależności od klimatu, jaki chcemy uzyskać na fotografii, powinniśmy wybrać odpowiedni nośnik. Oprócz tego istotne jest, czy chcemy przechowywać je w albumie, czy też powiesić na ścianie.

Jakie są cechy charakterystyczne odbitek błyszczących?

Zdjęcia wywołane na błyszczącym papierze wydają się bardziej wyraźne i ostrzejsze niż matowe. Jest to zdecydowanie najchętniej wybierany rodzaj papieru fotograficznego, ponieważ zdjęcia wydrukowane na nim bardzo dobrze prezentują się w albumie. Dlatego też doskonale nadaje się on do mniejszych formatów takich jak 9X13, czy też 10X15. Odbitki błyszczące wykonane na powlekanym papierze mają żywe, dobrze nasycone kolory, jednak bardzo odbijają światło i przez to niezbyt dobrze prezentują się w ramach. Poza tym przyklejają się do szkła, przez co trudniej jest zmieniać zdjęcia w ramce. Posiadają również powierzchnię podatną na zarysowania i zabrudzenia. Pomimo pewnych wad jest to najpopularniejszy papier do zdjęć standardowych.

Czym wyróżniają się odbitki na papierze matowym?

Zdjęcia wydrukowane na matowym papierze, dzięki jego jednolitej strukturze są bardziej stonowane i rozmyte. Powierzchnia ich nie odbija światła, dlatego też dobrze prezentują się zawieszone na ścianie, w jasnym pomieszczeniu. Drobne zabrudzenia i rysy są mało widoczne na powierzchni zdjęć matowych, jednak jest ona także podatna na zarysowania. Niestety papier ten nieco gorzej odwzorowuje kolory, przez co odbitki mogą być mniej wyraziste. Pomimo to stanowi on niezwykle popularny nośnik, dzięki któremu świetnie prezentują się nieco większe formaty takie jak 20X30 cm. Zwłaszcza wyeksponowane w antyramach lub ramkach, na jasnej ścianie.

Czym charakteryzują się zdjęcia wydrukowane na papierze jedwabistym?

Papier jedwabisty charakteryzuje się nieco wyższą gramaturą tzn.235 g/m2 niż papier standardowy 210 g/m2. Dzięki temu jest bardziej wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Posiada on lekko ziarnistą strukturę, co nadaje zdjęciu specyficzny urok, jaki można było spotkać na starych fotografiach. Zdjęcia jedwabiste prezentują się niezwykle elegancko, właśnie dlatego często wybierane są do sesji ślubnych, oraz do zdjęć wielkoformatowych. Papier jedwabisty cechuje się specyficzną powierzchnią imitującą płótno, co z łatwością można zauważyć na zbliżeniu. Również bardzo dobrze oddaje głębię i nasycenie kolorów. Po prostu świetny nośnik do wydruku klimatycznych zdjęć, w starym stylu.

Jaki więc papier fotograficzny wybrać?

Papier fotograficzny to niezwykle istotny czynnik odpowiedzialny za jakość i wygląd fotografii. Ogólnie uznaje się, że trwalszymi nośnikami zdjęć są papiery o większej gramaturze, czyli są po prostu grubsze. Zdjęcia na takim papierze charakteryzują się dłuższą przydatnością. Wszystko jednak uzależnione jest od tego, jaki efekt chcemy uzyskać na zdjęciu i jak zamierzamy je wyeksponować. Małe formaty drukuje się zwykle na papierze błyszczącym. Z kolei do formatów XXL, które zamierzamy oprawić i zawiesić na ścianie najlepiej nadaje się papier matowy. Z kolei do dużych formatów zdjęć o artystycznym charakterze najlepszy jest papier jedwabisty. Jest to idealny wybór do fotografii ślubnych.

Po prostu rodzaj papieru zależy od tego, jak zamierzamy używać i zaprezentować nasze fotografie. Wybór papieru również bywa kwestią osobistych preferencji.

Zdjęcia matowe czy błyszczące? Które wybrać? – Printure.pl

Wybór odpowiedniego papieru fotograficznego nie jest prostą sprawą. Należy wziąć pod uwagę dużą liczbę różnych aspektów, które mają niebagatelne znaczenie dla końcowego efektu.

Specjalny papier do drukowania zdjęć składa się z kilku warstw, z których każda pełni określoną funkcję. Pierwsza zapobiega wyciekowi atramentu i deformacji podstawy, druga odpowiada za utrwalenie farby, trzecia chroni zdjęcie przed wpływem czynników zewnętrznych. Warstwy powinny być co najmniej trzy, ale im więcej, tym lepszy i droższy jest papier. Ponadto nie bez znacznie jest także powlekanie papieru – dwa najczęściej wykorzystywane rodzaje to matowy i błyszczący. Czym się różnią i który jest lepszym wyborem?

Papier matowy – cechy

Taka powłoka jest wykonana z tlenków glinu lub krzemu, co przyczynia się do rozpraszania światła, szerokiej gamy kolorów i dobrego wchłaniania atramentu. Ma klasyczną gładkość bez odblasków i widocznych odcisków palców. Rysy i uszkodzenia pojawiające się z czasem na powierzchni są mniej zauważalne niż na papierze błyszczącym.

Papier matowy jest idealny do portretów ślubnych lub rodzinnych oraz do projektów, które docelowo mają znaleźć się w ramkach ze szkłem. Matowy papier znacznie lepiej oddaje wszystkie subtelności obrazu, odcienie skóry pozostają naturalne, a kolory jasne. Odbitki są też bardziej odporne na blaknięcie.

Papier błyszczący – cechy

Błyszczący papier fotograficzny ma niezwykle gładką powierzchnię i bardzo wysoki współczynnik odbicia, przez co na powierzchni mogą pojawiać się refleksy. Oprócz tego łatwo widoczne są odciski i zarysowania. Taki papier znacznie poprawia kolory i kontrast zdjęć. Pozwala także na uzyskanie lepszych przejść tonalnych i odwzorowanie szczegółów.

(fot. Miss Pearl / Moment / Getty Images)

Mat czy połysk – porównanie

Praktyczność. Na papierze błyszczącym łatwo pozostają ślady odcisków palców i zarysowania. Takie zdjęcia przyklejają się do szkła, przez co mogą ulec uszkodzeniu przy wymianie w ramce. Co więcej, przy intensywnym oświetleniu na papierze błyszczącym pojawiają się refleksy, które utrudniają oglądanie obrazu. Na papierze matowym nie widać odcisków, nie powstają odblaski, a wydruki spokojnie można umieścić za szkłem.

Odwzorowanie kolorów. Papier błyszczący pozwala na lepszy transfer i odwzorowanie kolorów, a także uzyskanie wysokiego kontrastu i głębokiej czerni. Z kolei odbitki matowe są bardziej subtelne i stonowane.

Wytrzymałość. Zdjęcia na papierze błyszczącym są podatne na blaknięcie, a drobne uszkodzenia są na nich bardziej widoczne. Pod tym względem mat jest zdecydowanie bardziej wytrzymały i charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych, choć nie posiada powłoki ochronnej.

Atrament i szybkość schnięcia. Farby wykorzystywane do druku na papierach z połyskiem muszą być rozpuszczalne w wodzie. Wydruki praktycznie od razu wysychają. Natomiast papiery matowe świetnie współpracują zarówno z atramentem rozpuszczalnym w wodzie, jak i z pigmentowym i sublimacyjnym. Przy tym schnięcie druku zajmuje kilka sekund.

Zakres zastosowania. Papiery błyszczące najlepiej sprawdzają się w druku mniejszych formatów, drobnych produktów reklamowych, fotografii do użytku wewnętrznego i kalendarzy. Doskonale nadają się do drukowania krajobrazów i obrazów kontrastowych. Papiery matowe będą lepsze w przypadku wydruku portretów, portfolio i prezentacji graficznych, a także zdjęć większych formatów.

(fot. Gary Yeowell / DigitalVision / Getty Images)

Który papier wybrać?

Papier błyszczący ma zwiększoną gęstość i specjalną warstwę połysku, która zapobiega blaknięciu i zmywaniu atramentu z powierzchni. Najlepiej nadaje się do drukowania zdjęć i obrazów wymagających dokładnego odwzorowania kolorów, oddania miękkich półtonów i podkreślenia kontrastów.

Z kolei na matowym papierze fotograficznym lepiej wyglądają bardzo bogate obrazy z dużą ilością drobnych szczegółów. Ogólnie rzecz biorąc, ten rodzaj papieru kosztuje mniej niż błyszczący i ma zwiększoną odporność na odciski palców i zarysowania.

Nie można wskazać absolutnego lidera. Każdy rodzaj papieru jest przeznaczony do określonych zadań i projektów. Ostateczny wybór powinien więc zależeć od tego, co chcemy wydrukować. Opcją pośrednią może być papier półbłyszczący (semi-gloss), który daje takie same możliwości uzyskania kontrastowych i wyraźnych barw, ale przy mniejszym odbijaniu światła. Oprócz tego na rynku dostępne są także: papier jedwabny, metaliczny, perłowy i artystyczny.

Przeczytaj również o tym, jak ze zdjęć stworzyć niepowtarzalne pamiątki.

Papier matowy czy błyszczący? Jakie odbitki zamówić?

Wybrałeś już zdjęcia do wywołania, planując, jak je wyeksponujesz. Zdecydowałeś też o rozmiarze odbitek. Pozostaje jeszcze wybór papieru i można składać zamówienie. Jednak czym właściwie różni się papier matowy od błyszczącego? Na którym Twoje starannie wybrane ujęcia będą prezentować się lepiej? Zapraszamy do lektury, a wszystko stanie się jasne.

Papier ma znaczenie – co warto wiedzieć o papierze fotograficznym?

Fotografowie, chcąc wykonać idealne zdjęcie, z uwagą dobierają nie tylko oświetlenie czy parametry obiektywu, ale również papier, na którym będzie ono wydrukowane. Nośnik może mieć bowiem ogromny wpływ na wygląd odbitki, a tym samym np. podkreślić zalety ujęcia. Kluczową rolę odgrywa w tym przypadku wykończenie. Podczas gdy większość z nas zastanawia się, czy wybrać zdjęcia matowe, czy błyszczące, profesjonaliści zazwyczaj biorą pod uwagę znacznie więcej odmian papieru – np. jedwabistą lub perłową. Od faktury zależy m.in. odwzorowanie kolorów i szczegółów. Na niektórych rodzajach nośnika mogą się one wydawać wyraźniejsze, a na innych bardziej subtelne. Wpływa to na podkreślenie klimatu fotografii i emocji, jakie z niej biją. Ponadto od rodzaju papieru zależy to, jak odbitki sprawdzą się w konkretnym zastosowaniu – w albumie, w ramce, na ścianie.

Odbitki błyszczące – wyraziste i ostre

Zdjęcia błyszczące są tymi najczęściej wybieranymi przez klientów Empik Foto. Wykonywane są na papierze powlekanym, który dzięki połyskowi prezentuje się bardzo elegancko.

Do zalet odbitek na papierze błyszczącym z pewnością można zaliczyć:

wyjątkową ostrość,

wyraziste odwzorowanie kolorów – fotografie na papierze błyszczącym są żywe i intensywnie kolorowe.

Błyszczące zdjęcia mają jednak również wady. To:

powierzchnia podatna na zarysowania i odciski palców,

tendencja do przyklejania się do szyb, co utrudnia wymianę zdjęć w ramkach,

silne odbijanie światła, przez co tworzą się refleksy, co może przeszkadzać szczególnie przy intensywnym świetle.

Odbitki matowe – stonowane i praktyczne

Zdjęcia matowe drukowane są na papierze o jednolitej strukturze, który nie odbija światła w taki sposób jak papier błyszczący. To dość uniwersalny nośnik, który ma kilka istotnych zalet:

brak refleksów i odbłysków światła, przez co zdjęcia dobrze się prezentują eksponowane w jasnych pomieszczeniach,

doskonałe maskowanie ewentualnych rys i odcisków palca – są one bardzo mało widoczne na powierzchni odbitki,

brak tendencji do przyklejania się do szyb w ramkach ze względu na brak powlekania.

W tym przypadku również można jednak dostrzec wady:

mniej wyraziste kolory i nieco słabsze odwzorowanie szczegółów niż w przypadku zdjęć błyszczących,

łatwe uleganie zarysowaniom ze względu na brak powłoki – dlatego niezabezpieczone zdjęcia matowe mogą po pewnym czasie prezentować się gorzej.

Zdjęcia matowe czy błyszczące?

Jaki wybrać papier do zdjęć – matowy czy błyszczący? Decyzję warto podjąć na podstawie rodzaju i przeznaczenia odbitek, a także indywidualnych preferencji. Kilka podpowiedzi zamieszczamy poniżej.

Jaki papier wybrać na odbitki do albumu? Niewielkie zdjęcia (np. 10 x 15 cm) przechowywane w albumie zwykle drukuje się na papierze błyszczącym – bardzo dobrze się wówczas prezentują.

Co wybrać do wydruków eksponowanych w ramkach? Jeśli pomieszczenie jest bardzo jasne, a wydruk dość duży (szczególnie 20 x 30 cm lub większy), zaleca się papier matowy. W innych okolicznościach może to być kwestią preferencji.

Jakie powinny być zdjęcia ślubne – matowe czy błyszczące? Te do albumu mogą być błyszczące, a wybrane ujęcia do ekspozycji (np. ściennej) – matowe. W przypadku zdjęć ślubnych świetnie sprawdza się też papier Jedwabisty Premium, który dodaje im elegancji i profesjonalnego sznytu.

Określ więc swoje preferencje, dzięki czemu wybór papieru fotograficznego będzie znacznie łatwiejszy.

Jakikolwiek rodzaj odbitki wybierzesz, spraw by prezentowały się one zawsze tak samo pięknie. Do ich przechowywania wybierz dedykowane koperty, pudełka na odbitki, albumy lub, jeśli zdjęcia mają zawisnąć na ścianach w całym domu – niezastąpione, klasyczne ramki czy passe-partout.

Najlepszy papier fotograficzny do zdjęć

Odbitki do albumu, zdjęcia na kartach fotoksiążki, papier fotograficzny błyszczący, matowy czy jedwabny? Czym się one różnią i kiedy wybrać do zdjęć ślubnych wersję błyszczących odbitek, a kiedy opcję matową? Które z tych rozwiązań będzie lepsze i dlaczego?

Spróbuje Ci w tym wpisie przybliżyć różnice pomiędzy odbitkami matowymi, błyszczącymi i jedwabnymi. Ktoś, kto nigdy nie zastanawiał się nad papierem, na jakim najlepiej wydrukować bądź zamówić swoje zdjęcia, może mieć problem, na co się zdecydować.

Odbitki matowe, błyszczące czy jedwabiste do zdjęć prywatnych?

Ja do każdej okazji polecam odbitki matowe. Za chwilę wytłumaczę Ci dlaczego. Na powyższe pytanie najczęściej szukasz odpowiedzi, wtedy gdy planujesz wywołać zdjęcia u fotografa w swoim mieście lub przez Internet. Masz w świadomości, że są trzy rodzaje odbitek:

Matowe odbitki,

Błyszczące odbitki,

Jedwabiste odbitki.

Większość z nas skupia swoją uwagę na rozróżnianiu zdjęć matowych i błyszczących, ponieważ o takie najczęściej pyta fotograf, gdy zanosimy mu zdjęcia do wywołania. Jakie odbitki wybrać – matowe czy błyszczące?

Osobom, które wywołują swoje prywatne zdjęcia np. z wakacji najlepiej sprawdzą się odbitki błyszczące,

Jeśli wywołujesz prywatnie zdjęcia z jakiejś uroczystości (Chrzest Święty, I Komunia Święta, Ślub) to najlepiej wywołaj zdjęcia matowe. Odbitki matowe będą również lepsze, gdy zdjęcia są słabszej jakości.

Odbitki zdjęć ślubnych matowe czy błyszczące, a może jedwabiste?

Uwielbiam zamawiać zdjęcia ślubne w odbitkach matowych i jedwabistych. Według poniżej wymienionych różnic w rodzajach papieru, skłaniam się do wyboru odbitek w papierze premium jedwabnym i matowym. Nie łączę tego w jednej realizacji. W albumach ślubnych, do którego zamawiam odbitki w rozmiarze 13 × 18 i 15 × 21 mieści się ponad 100 zdjęć. Wyjątkowość tego wyboru skłania mnie przede wszystkim z kilku powodów:

Przeznaczenie odbitek – fotografia ślubna to obszar, w którym powinno stawiać się na lepszą jakość i długotrwałą żywotność odbitek,

– fotografia ślubna to obszar, w którym powinno stawiać się na lepszą jakość i długotrwałą żywotność odbitek, Upodobanie klientów i moje – uwielbiamy strukturę płótna, bo ona nadaje szlachetności odbitkom,

– uwielbiamy strukturę płótna, bo ona nadaje szlachetności odbitkom, Względy praktyczne – brak odcisków palców pozostawianych na powierzchni oraz brak odbijania się światła.

Jeśli jednak zależy Ci na bardziej profesjonalnym wydrukowaniu zdjęć, to warto przeczytać tekst dalej. Ja dla ułatwienia napiszę jeszcze, że trzeba wziąć pod uwagę grupy papierów fotograficznych.

Papier fotograficzny do zdjęć – rodzaje

Poniżej zaproponuję Ci trzy papiery fotograficzne, na których warto wydrukować swoje zdjęcia.

Papier standard, Papier premium, Papier metalic.

Jest to najogólniejszy podział, do którego powinniśmy sięgnąć, aby zdecydować następnie czy wybierzemy odbitki błyszczące, czy matowe, a może jedwabiste.

Na jakim papierze fotograficznym wydrukować nasze zdjęcia? Różnice między odbitkami

W zależności, na który papier się zdecydujesz, spotkasz się z jego różną:

Grubością, Strukturą powierzchni, Oddaniem barw, Także, w jakim stopniu jest łatwy lub cięższy w idealnym utrzymaniu (odciski palców), Co może przeszkadzać podczas oglądania, np.: odbite światło, które razi po oczach i wymusza kręcenie, przechylanie odbitek od padającego światła.

Papier standard błyszczący

Powierzchnia z połyskiem,

Barwy na zdjęciach są żywe i czyste,

Charakteryzuje się maksymalnym nasyceniem barw i głębokości czerni,

Najczęściej wybierany papier przez większość z Was.

Papier standard matowy

Powierzchnia chropowata o nieregularnej strukturze,

Powierzchnia niweluje odbicie światła, brak odbłysków padających od źródła światła,

Odporny na zarysowania,

Podczas użytkowania nie pozostają odciski palców.

Papier premium błyszczący

Powierzchnia o błyszczącej powierzchni,

Gwarancja nasycenia barw,

Wyjątkowa ostrość detali,

Wieloletnia trwałość odbitek.

Papier premium matowy

Powierzchnia o delikatnej strukturze jak owoc cytrusowy,

Świetnie niweluje odbicie światła,

Podczas użytkowania także nie pozostają odciski palców,

Sztywniejszy od papieru standardowego.

Papier premium jedwabny

Powierzchnia o delikatnej matowej strukturze,

Struktura przypomina odbity materiał, płótno,

Dzięki pięknej strukturze stworzony jest niepowtarzalny styl starych fotografii,

Spotykamy się z większą gamą kolorów, zachowując czystą biel i głęboką czerń.

Papier metalic

Powierzchnia perłowa,

Kontrastowe i błyszczące,

Wykorzystywany w profesjonalnej fotografii, najczęściej do portretów, wydruków z sesji modowych.

Gramatura wydrukowanych odbitek – o co chodzi?

Podstawową różnicą wymienionych wyżej papierów jest ich gramatura, która wyrażana jest w gramach na metr kwadratowy.

Gramatura papieru nie powinna być postrzegana jako grubość papieru.

Papier fotograficzny stworzony jest z wielu warstw i tym samym możemy otrzymać papier o niższej gramaturze tak samo gruby i sztywny jak papier o wyższej gramaturze.

Każdy, kto będzie miał przed oczami te papiery, to wyczuje te znaczące różnice, bo są dostrzegalne gołym okiem np. w kolorystyce wydruku. Fantastyczne jest to, że każdy papier, który jest dostępny, posiada inny profil kolorystyczny i na wydrukach też widać różnicę w fakturze. Dzięki temu możemy idealnie dopasować do swoich potrzeb papier, który zostanie użyty do wydruku odbitek, ale także do stworzenia fotoproduktów: fotoalbumów i fotoksiążek.

W Internecie w zależności od firmy gramatura jest przeróżna. Ja jako fotograf ślubny realizujący zamówienia na początku testowałam wydruki w różnej gramaturze. Zlecając wykonanie dla mnie odbitek z wesela, wysyłałam próbnie po kilka zdjęć do firm, które mnie interesowały. Oceniłam, co dla mnie jest najlepsze, co sprawdzi się dla moich klientów. Jest to niewielki koszt utwierdzenia się w przekonaniu, w czym mogę później wybierać i co mogę komuś proponować i polecać.

Gramatura papierów fotograficznych do odbitek, zdjęć

W tym momencie w firmach, w których zamawiam mam do wyboru:

Papier standard 215 g / m2 (najlepszy stosunek ceny do jakości),

Papier premium 235 g / m2 (stosowany przez profesjonalistów ze względu na inną przestrzeń kolorystyczną), Błyszczący, Matowy, Jedwabny,

Papier metallic 250 g /m2, Metalic.

Ja najczęściej wybieram odbitki do albumu ślubnego w papierze premium. Ale można zamówić odbitki błyszczące i matowe też o innej gramaturze np.: 260 g/m2 lub nawet 285g/m2. Pewnie w zależności od firm będą różnice.

Każdy rodzaj odbitek matowych, błyszczących czy jedwabistych ma swoich zwolenników i przeciwników. I ja się z tego bardzo cieszę, bo dla mnie każda realizacja to wyzwanie, aby sprostać potrzebom moich klientów.

Różne odbitki na różne okazje

Fotografia zasługuje na dopieszczanie i w zależności od tego kto na nią patrzy, kto się nią zajmuje, ma swoje stanowisko i to jest świetne. Mamy tak różnorodny świat i mamy wiele możliwości, które możemy wybrać i dopasować do odpowiedniej sytuacji. Przecież będąc fotografem ślubnym mam też zamówienia na realizację przyjęcia Chrztu Świętego, sesji narzeczeńskich lub indywidualnych i rodzinnych, więc rodzaj odbitki mogę dostosować według potrzeb zamawiających.

W większości przypadków osoby, które mi zaufały zdają się w tej kwestii na mnie i ja fotograficznym okiem oceniam, w czym ujęta historia w kadrach będzie się pięknie prezentować. Jestem szczęśliwa, że zdajecie się na moją opinię i wybór.

Dopieszczając zamówienia na odbitki do albumów ślubnych czy fotoalbumy, fotoksiążki mam tak jak wszyscy możliwość wyboru papieru fotograficznego, który zostanie użyty do wydruku. Nie ukrywam, że wśród moich najczęściej pojawiających się realizacji jest właśnie fotografia ślubna.

Każda realizacja wymaga największej uwagi, profesjonalizmu i miłości

Będąc fotografem, wkładam w Wasze zamówienia wielkie serce i posypuję wszystko miłością, bo fotografia zasługuje na to! To właśnie wywołane odbitki czy wydrukowane zdjęcia na papierach fotograficznych niezależnie, czy błyszczących, czy matowych zostaje z Wami do końca życia.

Nieustannie to powtarzam, bo to gra mi w sercu i wiem, że z każdym dniem wydrukowane fotografie stają się coraz droższe, bliższe Twojemu sercu. A nawet stają się naszym najskrytszym skarbem, który jak wino pięknie dojrzewa (staje się cenniejsze) z każdym rokiem.

oto jest (niejedyne) pytanie!

W poprzednim artykule na temat drukowania, pisałam o tym, dlaczego warto zostać w jednym „systemie”, czyli kupić drukarkę, tusz i papier od tego samego producenta. Bywa ciężko zgrać te trzy elementy z naszym monitorem i aparatem, a to jest jedna ze skutecznych dróg do celu. Dziś natomiast zrobimy sobie krótki przegląd papierów fotograficznych pod kątem efektu końcowego, czyli jak dobierać wykończenie papieru do treści fotografii.

Znajomość rodzajów papieru można porównać do znajomości obiektywów, które dobieramy do korpusu w zależności od fotografowanej sytuacji. Każdy, kto zaczynał przygodę z fotografią, miał z tym na początku mętlik. Warto więc poeksperymentować, żeby wyczuć temat. Zacznijmy od tego, że…

…papiery fotograficzne można podzielić na dwie grupy:

standardowy papier fotograficzny

papier artystyczny i o płóciennej fakturze

Wybierając papier pod konkretne zdjęcie, ważne dla fotografa jest jego wykończenie, czyli faktura powierzchni. Nadaje ona papierowi specyficzny charakter. O ile nie zamierzamy laminować wydruku, to właśnie ona sprawi, że nasz papier będzie w odbiorze błyszczący, matowy, satynowy, perłowy itd.

Pamiętam, że gdy byłam mała i zanosiłam klisze do wywołania do fotografa, pytał on zawsze: błysk czy mat? Nie rozumiałam tego pytania, ale mama kazała mi mówić, że błysk. Raz zrobiłam jej na przekór i powiedziałam mat, tylko po to, żeby zobaczyć, co się wtedy stanie… I wiesz co? Do dziś chyba wolę jednak matowe zdjęcia 😉 Dużo ludzi spiera się o to, które są ładniejsze, ale przypomina to dyskusję o wyższości Bożego Narodzenia nad Wielkanocą. Kwestia gustu, a nie fotograficznych reguł… ale wróćmy do tematu.

Papiery błyszczące

Ich zaletą jest silne wrażenie ostrości i soczystości kolorów, a fotografie wydrukowane na nich wydają się zdecydowane i wyraziste. Wszystko przez ostre krawędzie przedmiotów i wysoki kontrast. Na wydrukach czarno-białych czernie są wyjątkowo głębokie.

Papiery błyszczące wykorzystuje się najczęściej do niewielkich wydruków, np. 10x15cm, które resztę żywota spędzą w albumie. Nie są zbyt odporne, trzeba się więc obchodzić z nimi delikatnie. Oglądając je w rękach, zostawimy na nich odciski palców. Są też trudniejsze w oprawie, ponieważ nie tylko ich połysk nakłada się na połysk szyby w ramce, ale też mają głupi zwyczaj przylepiania się do szybki. W rezultacie konieczne jest użycie oprawy typu passe-partout, żeby odizolować zdjęcie od szkła. W pomieszczeniu oświetlonym ostrym światłem odbitki na papierze błyszczącym okażą się być nieco kłopotliwe, bo oglądane pod kątem będą odbijały światło. Widać to na poniższej reprodukcji po lewej stronie. Kliknij na zdjęcie, żeby zobaczyć je w powiększeniu.

Półbłysk czyli Semigloss

Najpopularniejszą opcją ze wszystkich jest papier z półbłyszczącym wykończeniem. Ma dobry kontrast, ale niewielki poziom odbijania światła. Efekt końcowy zbliżony jest do tego, jaki znamy z tradycyjnych, analogowych odbitek i podejrzewam, że właśnie z tego powodu jest tak popularny. Drugim czynnikiem, który wpływa na jego popularność, jest fakt, że praktycznie każda drukarka fotograficzna drukuje poprawnie na takim podłożu. Poniżej przykład jak wygląda papier Canon Plus Semi-Gloss 260gsm oglądany pod kątem. Na zbliżeniu widać, że akurat ten gatunek nie jest do końca gładki jak większość błyszczących papierów.

Jak wygląda różnica pomiędzy papierem błyszczącym a perłowym?

Zobaczymy to na poniższym przykładzie. Po lewej jest niezadrukowany, perłowy Ilford Galerie Prestige Smooth Pearl, a po prawej błyszczący papier z tej samej linii Ilford Galerie Smooth Gloss. Można powiedzieć, że są to papiery rzemieślnicze: porządne, solidnie sztywne i płaskie, o powierzchni przyjemnej, ale bez artystycznego zacięcia. W sam raz do drukowania fotografii, którymi chcemy się pochwalić.

Papiery perłowe są na ogół droższe i trwalsze od błyszczących – nie jest im straszne aż tak bardzo ostre światło ani dotyk palców podczas oglądania. Natomiast gdzieś pomiędzy perłą a typowym „gloss” jest jeszcze tzw. papier satynowy.

Papiery matowe

Na papierze matowym, który słabo odbija światło, atrakcyjniej będą wyglądały fotografie w stonowanych i pastelowych kolorach. Jest bardziej odporny na dotyk palców i wymaga mniej subtelności przy obchodzeniu się z nim. Jego odmiany są często grubsze i sztywniejsze niż papiery błyszczące. Da się go, np. zwinąć w rulon i wysłać na konkurs. Zdaniem niektórych fotografów duże formaty od a4 w górę lepiej drukować właśnie na papierze matowym, zwłaszcza jeśli fotografie będą eksponowane na ścianie, obojętnie czy w salonie, czy w galerii. W niektórych kręgach tak się po prostu przyjęło, ale nie jest to reguła, której koniecznie trzeba się trzymać.

Papier matowy znany jest z tego, że potrafi więcej „wybaczyć” fotografom. Łatwiej jest obrobić zdjęcia, które przygotowujemy do druku na tym papierze, zwłaszcza jeśli jest to zdjęcie czarno-białe. Można powiedzieć, że jest bardziej „litościwy” na różne błędy popełniane przez fotografa i jego drukarkę nawet przy zdjęciach o wysokim kontraście, których szczegóły lubią się czasem zlewać w jedną wielką plamę.

Jak wytłumaczyć komuś, kto nigdy nie miał w ręku wydruku na takim papierze, jak on właściwie wygląda? Ano wygląda on tak, jak przyniesiony prosto ze sklepu dla plastyków. Byłeś kiedyś w takim sklepie? Takie wydruki w ogóle nie przypominają zwykłych odbitek z labu. Są matowe. Bliższe w dotyku kartce z bloku technicznego albo nawet brystolowi lub tekturze niż temu, co znamy z rodzinnych albumów z kolorowych lat 90. Przeważnie mają charakterystyczną, chropowatą strukturę, nie są gładkie i śliskie jak zwykły błyszczący papier. Poniższą reprodukcję zdjęcia zrobiłam specjalnie lekko niedoświetloną, żeby pokazać tę fajną strukturę. Bardzo podoba mi się sposób, w jaki załamuje się na niej światło. Ta „chropowata” skóra na portrecie to nie efekt kiepskiego retuszu, szumu czy ziarna ani narzędzia clarity z Camera Raw. To papier.

Wśród papierów artystycznych znajdziemy m.in. papier barytowy. Używa się go do archiwizacji fotografii, bo dodatkowa warstwa siarczanu baru (związek chemiczny inaczej zwany barytem – od tego wzięła się nazwa) izoluje warstwę chłonną papieru (przyjmującą tusz) od spodniej włóknistej bazy. Dzięki tej dodatkowej warstwie możemy uzyskać na fotografiach smolistą czerń, świetlistą biel i miły dla oka blask, bez stosowania rozjaśniaczy optycznych. Moje ulubione połączenie to baryt i jedwab. Ma on w swojej strukturze coś podobnego do płótna, dzięki czemu przypomina nieco epokowe fotografie.

Takie papiery są obecnie standardem w obrocie sztuki na świecie, ze względu na archiwalne właściwości, a ich główną zaletą jest przede wszystkim wrażenie, jakie robią na oglądającym – są „mięsiste”. Mimo iż mówi się o nich „mięsiste”, są one jednocześnie bardzo delikatne. Powinny być składowane na płasko, a do transportu należy je przekładać techniczną kalką, ponieważ są podatne na zarysowania.

Szeroką ofertę papierów artystycznych mają u siebie Canson, Hahnemuhle i Ilford – w przeciwieństwie do Canona, który rozgościł się na dobre w standardowych papierach. Na szczęście wymienione przeze mnie marki są na tyle popularne, że ich profile również znajdziemy za darmo w internecie i będziemy mogli ich używać z różnymi drukarkami, choćby Canona.

Papier a drukarka

Jeśli korzystamy z porządnych, fotograficznych drukarek, możemy do woli przebierać w całej ofercie papierów dostępnych na rynku. Wspomniane w poprzednim artykule Pixmy PRO-1, 10s i 100s są zgodne ze wszystkimi rodzajami papieru fotograficznego, artystycznego, a nawet z tym o płóciennej strukturze.

Tańsze urządzenia, np. Epson L810, nie obsługują artystycznych papierów matowych. Jeżeli ktoś jest w stanie zawęzić swoje potrzeby do papierów błyszczących, model L810 będzie świetnym pomysłem ze względu na wydajność. Canon Pixma jest droższa, ale jej zakup poszerza nasze możliwości.

Podsumowanie

Kombinacji jest wiele, a tak jak wspomniałam, bez przetestowania przynajmniej niektórych rozwiązań na własnej skórze się nie obejdzie. W cyfrowe.pl trwa właśnie promocja na drukarki. Masz zatem okazję, żeby zacząć w końcu swoją przygodę z drukowaniem w domu.

Jeszcze jedna rzecz na koniec: wszystko to, co napisałam wyżej, to opinie, które „się przyjęły”. Najlepszy papier to taki, który Ci się po prostu spodoba. Nie zapomnij tylko o kalibracji drukarki i monitora!

Zdjęcia na papierze błyszczącym i matowym – poznaj różnice

Foto inspiracje od Fotobum.pl

0 shares Share

Tweet

Pin

Papier fotograficzny matowy czy papier błyszczący? Te dwa rodzaje podłoża najczęściej wykorzystuje się do robienia odbitek fotograficznych. Każdy z nich posiada swoje zalety – warto je uwzględnić najpóźniej wtedy, gdy mamy już zdjęcia do wywołania i przemyśleliśmy to, gdzie chcemy je wykorzystać. Wybór jest trudny, ale ułatwiają go produkty o szczególnie wartościowych cechach, takie jak papier błyszczący premium. Oto kilka wskazówek, którymi warto się kierować przy wyborze papieru fotograficznego.

Odbitki matowe czy błyszczące? Papier ma znaczenie

Wybrać odbitki matowe czy błyszczące? Niezależnie od odpowiedzi musisz wiedzieć jedno: rodzaj papieru ma bardzo duże znaczenie. Dlaczego materiał jest tak istotny? Nośnik to jeden z kluczowych elementów, które wywierają wpływ na wygląd odbitki. Jest niemal tak ważny, jak parametry obiektywu lub odpowiednio dobrane oświetlenie. Niekoniecznie zresztą jeden lub drugi rodzaj papieru może być uważany za gorszy lub lepszy. Chodzi raczej o to, że w większości sytuacji doskonale spisuje się błyszczący papier na odbitki, ale czasem warto przyjrzeć się też papierowi matowemu. Profesjonaliści używają też często innych nośników, takich jak papier perłowy czy jedwabisty.

Na jakim papierze wywoływać zdjęcia? Nim odpowiesz sobie na to pytanie, musisz wiedzieć, że bardzo istotna jest faktura papieru. Od niej zależy odwzorowanie kolorów i drobnych szczegółów. Stąd ten sam rodzaj papieru doskonale będzie się nadawał do zadrukowania go zdjęciem wielkoformatowym, ale niespecjalnie dobrze sprawdzi się przy bardzo małych fotografiach (papier jedwabisty).

Zdjęcia matowe czy błyszczące? Podstawowe rodzaje papieru

Zdjęcia matowe czy błyszczące, a może jeszcze inne? Zdecydowanie najpopularniejszymi nośnikami wykorzystywanymi przez fotografów są papier mat i papier fotograficzny błyszczący. Najczęściej wybierana jest druga opcja, która sprawdza się przy bardzo różnych typach fotografii i to właśnie ą proponujemy naszym klientom. Zdecydowanie najczęściej gości w domowych albumach. Warto jednak wiedzieć, że przez profesjonalnych fotografów często wybierany jest papier jedwabisty. Umożliwia on wyjątkowo efektowne oświetlenie odbitki zdjęcia o dużych rozmiarach na ścianie. Posiada delikatną fakturę płótna, która odpowiada wymogom stawianym nośnikom dla zdjęć pokazowych.

Papier matowy czy błyszczący? Atuty zdjęć błyszczących

Papier matowy czy błyszczący – na który z nich warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Bez wątpienia pierwszeństwo należy się materiałowi błyszczącemu, który bardzo cenią sobie nasi klienci. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim to na nim najczęściej zamawia się odbitki, bo papier ten ma charakter uniwersalny. Charakterystyczna dla niego jest połyskliwa powierzchnia. Patrząc pod kątem, możemy mieć wrażenie jakby była lustrzana. Dzięki temu zdjęcia wywołane na takim nośniku cieszą się szczególną jakością i parametrami, które są powszechnie doceniane.

Za co bywa chwalony papier błyszczący? Przede wszystkim kolory na nim odbite są niezwykle atrakcyjne. Zwraca się uwagę na ich nasycenie i występowanie głębokich czerni. Decydując się na taki nośnik, otrzymasz odbitki znacznie ostrzejsze niż matowe zdjęcia. W tym tkwi też przyczyna wysokiej popularności papieru błyszczącego – zdjęcia na nim cieszą oczy kolorami i ostrością, świetnie więc wyglądają w domowych albumach. Nie ma przy tym znaczenia, że chodzi o małe formaty, takie jak 9 x 13 lub 10 x 15 cm. Również w przypadku niewielkich zdjęć papier błyszczący spisuje się znakomicie. Prawda, że jest on nieco bardziej wrażliwy na zarysowania i odbicia palców, ale i tak odbitki wykonane na nim najczęściej znajdują swoje miejsce w antyramach lub albumach z foliowymi zabezpieczeniami. Przy odpowiednim obchodzeniu się z takimi zdjęciami nie powinniśmy tych mankamentów odczuć.

Papier błyszczący czy matowy? Zdjęcia matowe i ich zalety

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy wybrać papier błyszczący, czy matowy, musisz poznać też zalety drugiego nośnika. Czym charakteryzują się matowe zdjęcia? Przede wszystkim materiał ma tu chropowatą i ziarnistą strukturę. W praktyce jest on delikatnie połyskliwy, ale w znacznie mniejszym stopniu od papieru błyszczącego. Specyficzna faktura jest odpowiedzialna za to, że wydruki na papierze matowym są bardziej stonowane, rozmyte. Wieszając matową odbitkę na ścianie, masz pewność, że nie będzie odbijała światła w sposób, który utrudni podziwianie dzieła. Jednocześnie odbitki na papierze matowym posiadają odpowiednią sztywność, trudniej się brudzą i rzadziej ulegają zarysowaniu. Ziarnista struktura sprawia, że drobne defekty nie są zbyt mocno wyczuwalne.

Jakie wady ma papier mat?

Odbitki matowe czy błyszczące? Choć oba rodzaje papieru mają swoje zalety, to zwłaszcza papier mat nie jest wolny od pewnych wad. Dlatego też nie polecamy go naszym klientom. Przede wszystkim odbitki matowe niekoniecznie będą podobały się osobom, które w fotografii cenią sobie żywą kolorystykę. W przypadku tego nośnika barwy są mniej nasycone, trzeba się też nastawić na niższe kontrasty. Taki efekt spowodowany jest innym kątem załamania się światła na powierzchni papieru matowego niż ma to miejsce przy materiale błyszczącym. W zasadzie jest to jednak jeden z decydujących elementów, które wpływają na znacznie większą popularność odbitek błyszczących.

Papier błyszczący premium – doskonały do robienia odbitek

Zdjęcia błyszczące czy matowe? Okazuje się, że papier błyszczący premium może być produktem, który spełni oczekiwania zwolenników nośników w obu typach. Oczywiście zachowuje on kolorystykę właściwą powierzchni papieru błyszczącego łącznie z nasyceniem kolorów i głębią kontrastu. Jednocześnie jest to jednak produkt wysokiej jakości, który odznacza się wysoką sztywnością. Dzięki temu nie tylko może być z łatwością eksponowany w ramkach, ale też jest znacznie trwalszy. Dzięki tym cechom wyeliminowane zostały pewne mankamenty, które posiada zwykły papier błyszczący.

키워드에 대한 정보 zdjęcia papier błyszczący czy matowy

다음은 Bing에서 zdjęcia papier błyszczący czy matowy 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  버스 지갑 분실 | 버스회사 직원이 제대로 알려드립니다 52 개의 자세한 답변
See also  피자 마루 가격 | 치즈가 1Kg이 들었다고!? 피자마루에서 꼭 먹어야할 메뉴 Top3 리뷰! 9 개의 가장 정확한 답변

See also  Obudowa Huawei Mate 20 Lite | Wymiana Ekranu, Klapki Huawei Mate 20 Lite / Screen And Back Cover Replace In Huawei Mate 20 Lite. 12 개의 베스트 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Which Paper is Best for Photo Prints?

  • Photography
  • photo paper printing
  • which paper is best for photo printing

Which #Paper #is #Best #for #Photo #Prints?


YouTube에서 zdjęcia papier błyszczący czy matowy 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Which Paper is Best for Photo Prints? | zdjęcia papier błyszczący czy matowy, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment