Zapasy Na Zimę W Słoikach | Ogórki Kiszone Z Cyklu Robię Zapasy Na Zimę / Oddaszfartucha 200 개의 베스트 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “zapasy na zimę w słoikach – Ogórki kiszone z cyklu robię zapasy na zimę / Oddaszfartucha“? 다음 카테고리의 웹사이트 th.taphoamini.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://th.taphoamini.com/wiki/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA 이(가) 작성한 기사에는 조회수 1,218,120회 및 좋아요 23,559개 개의 좋아요가 있습니다.

zapasy na zimę w słoikach 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Ogórki kiszone z cyklu robię zapasy na zimę / Oddaszfartucha – zapasy na zimę w słoikach 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

ZAPRASZAM NA MÓJ FB https://www.facebook.com/pg/Tomasz-Strzelczyk-Oddaszfartucha-YouTube-1454548041521360/posts/
WSPARCIE KANAŁU https://www.youtube.com/channel/UCHnTiRefXHNhLfr-vEF7ZLQ/join
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/p/Bss1w_KFzsB/?utm_source=ig_share_sheet\u0026igshid=1fhkowjr5uhsm
https://www.cda.pl/ODDASZFARTUCHA/vfilm
składniki :
6 słoików 1,7 l
8 kg ogórków
4 l wody
4 duże łyżki soli
2 główki czosnku
koper
liście chrzanu
liście wiśni

zapasy na zimę w słoikach 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

jak robic zapasy w słoikach Przepisy, jak zrobić – Smaker.pl

Przetwory Leczo w słoikach. W zimie otwieramy słoik ,osobno podsmażamy wędlinę z cebulką lub mięso i obia… Węgierska · Warzywa · Cukinia · Papryka · Przyprawy.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: smaker.pl

Date Published: 4/9/2021

View: 5963

ZAPASY NA ZIME – Pinterest

2021-09-17 – Explore Renata Kozielska’s board “ZAPASY NA ZIME” on Pinterest. … Mięso ze słoika ma smak nadzwyczajny, ealne na chlebek, a także na szybki …

+ 여기에 표시

Source: pl.pinterest.com

Date Published: 4/12/2022

View: 1986

Przygotuj swoją spiżarnię – jak zrobić zapasy na zimę?

zapasy-na-zime … półek kuchennych, ponumerowanych słoików i dokładnych planów. … Jakie przetwory warto przygotować na jesień i zimę?

+ 여기에 보기

Source: szpinakrobibleee.pl

Date Published: 10/23/2022

View: 1152

Gruszki i jabłka w zalewie octowej z anyżem i goździkami

Zostaw w gorącej zalewie i rozdziel do sterylnych słoików. Zakręć słoiki i postaw je do góry dnem, … Jak mrozić pomory, aby zachować ich smak na zimę?

+ 여기에 자세히 보기

Source: kuchnia.wp.pl

Date Published: 9/12/2022

View: 9532

Zapasy na zimę, marynaty i kiszonki na Stylowi.pl

Zapasy na zimę, marynaty i kiszonki … Obżarciuch: Sałatka z pomorów na zimę Prosta w przyg… … Botwinka do barszczu na zimę Składniki 3 pęczki…

+ 여기에 보기

Source: stylowi.pl

Date Published: 4/19/2021

View: 5817

Jak zrobić zapasy na zimę i uniknąć wielkich podwyżek cen …

Jedzenie tej zimy ma osiągnąć rekordowo wysokie ceny. Przeczytaj, jakie produkty można kupić na zapas i jak je bezpiecznie przechowywać.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: mojagazetka.com

Date Published: 7/5/2021

View: 6320

Przetwory z jesiennych warzyw – zrób zapasy na zimę!

Tradycyjna pasteryzacja to gotowanie w wodzie słoików lub butelek wypełnionych surowcem. Pasteryzujemy surowce w słoikach – wekach i typu „twist-off”. Surowce …

+ 더 읽기

Source: www.kalendarzrolnikow.pl

Date Published: 11/17/2021

View: 7550

Przetwory domowe, zapasy na zimę – KulinarnePrzeboje.pl

Przetwory domowe, przetwory na zimę, zapasy na zimę. Ogórki kiszone, ogórki konserowe. Dżemy. … Sałatka w słoikach (z białej kapusty, papryki i marchewki) …

+ 더 읽기

Source: kulinarneprzeboje.pl

Date Published: 2/17/2021

View: 426

주제와 관련된 이미지 zapasy na zimę w słoikach

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Ogórki kiszone z cyklu robię zapasy na zimę / Oddaszfartucha. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Ogórki kiszone z cyklu robię zapasy na zimę / Oddaszfartucha
Ogórki kiszone z cyklu robię zapasy na zimę / Oddaszfartucha

주제에 대한 기사 평가 zapasy na zimę w słoikach

  • Author: Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA
  • Views: 조회수 1,218,120회
  • Likes: 좋아요 23,559개
  • Date Published: 2020. 7. 30.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=dBlDqTLEEog

ZAPASY NA ZIME

When autocomplete results are available use up and down arrows to review and enter to select. Touch device users, explore by touch or with swipe gestures.

blog o pozytywnym żywieniu dzieci

Kiedy dni stają się coraz krótsze, a słońce świeci coraz bardziej jesiennie, włącza mi się moja wewnętrzna… wiewiórka! Mam ochotę uwić gniazdko, wysprzątać mieszkanie, wyrzucić graty i zapełnić je na nowo pachnącymi, świeżymi i dobrze przygotowanymi zapasami. Jakby co najmniej miała nadejść zima stulecia, a dostawy do Lidla i Biedronki miano zawiesić na kilka miesięcy. Jest coś jednak w tym początku roku szkolnego. Coś świeżego, a jednocześnie zapowiadającego nadejście tych trudniejszych miesięcy. A zatem przygotowuję się! I Ciebie w tym roku też chciałabym wciągnąć nieco w ten wir przygotowań.

Nie bój się! Z natury swojej nie jestem najlepiej zorganizowaną osobą we wszechświecie, zatem nie spodziewaj się tu idealnie wyczyszczonych półek kuchennych, ponumerowanych słoików i dokładnych planów. Jeśli będziesz potrzebować większej organizacji – zrób to po swojemu, jeśli mniejszej – wybierz chociaż kilka rzeczy, które Cię wesprą!

Ah! Najważniejsze – wpis ten powstał we współpracy z moimi czytelnikami. To Wy właśnie, swoimi podpowiedziami i patentami, ubogaciliście ten wpis. Zatem – zaczynamy!

Jak zrobić zapasy na zimę?

PORZĄDKI

Nie będę zachęcać Cię do sprzątania na błysk, nie każdy to lubi, nie każdy potrzebuje. Ja mam potrzebę co jakiś czas uporządkować produkty w mojej kuchni. Zazwyczaj znajduję wtedy nieco produktów, z których już nie korzystam, które były po prostu nietrafionymi zakupami lub które niestety się już przeterminowały.

W tym miejscu warto przypomnieć, że na produktach żywnościowych znaleźć możemy 2 rodzaje oznaczeń daty ważności: datę minimalnej trwałości (najlepiej spożyć przed/najlepiej spożyć przed końcem) oraz termin przydatności do spożycia (należy spożyć do). Ta druga jest znacznie bardziej precyzyjna i znajdziemy ją na produktach szybko psujących się (mleko, jogurt, mięso, pakowana sałata, wyroby garmażeryjne, masło, jajka itp.). Po przekroczeniu tej daty, produkty te nie powinny być spożywane. Wiele niekorzystnych przemian zachodzi w produktach przeterminowanych w sposób niezauważalny – nie czuć zapachu, nie widać zmiany koloru, nie zmienia się smak, jednak wewnątrz już się dzieje! Dlatego unikaj spożywania przeterminowanych produktów, a już zdecydowanie nigdy nie podawaj ich małym dzieciom.

Produktu z przekroczonym terminem przydatności do spożycia nie należy spożywać.

Jednak większość produktów suchych, a zatem równocześnie takich, które kupujemy „na zapas”, ma na opakowaniu datę minimalnej trwałości, która oznacza, że produkt ten musi zachować pełnię swoich właściwości fizycznych, chemicznych, mikrobiologicznych i organoleptycznych do końca tego terminu. Ale nie oznacza, że po jego przekroczeniu, produkt staje się zepsuty! W rzeczywistości kasze, makarony, strączki, mąki, orzechy czy suszone owoce mogą być spożywane nawet po przekroczeniu tej daty, choć ich jakość, przydatność kulinarna czy smak mogą już nieco odbiegać od ideału. Całkowicie rozumiem, że mimo wszystko możesz mieć obiekcję przed zjedzeniem przeterminowanego makaronu, choć jest to bezpieczne. Jeżeli czujesz taki opór, możesz zrobić coś jeszcze, poza wyrzuceniem go do śmietnika.

Jeśli znajdziesz produkt z przekroczoną datą minimalnej trwałości, możesz go nadal zjeść, jeśli był prawidłowo przechowywany lub przekazać go np. do Jadłodzielni.

Od kilku lat w wielu miastach w Polsce z powodzeniem rozwijają się Jadłodzielnie (tzw. foodsharing) . Przyjmują one zdatne do spożycia pokarmy, które normalnie byśmy wyrzucili. Do jadłodzielni można zanieść m.in. domowe przetwory (o ile są prawidłowo opisane), produkty które nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia, zapakowane resztki domowych posiłków (odpowiednio oznaczone i zapakowane). Polecam Ci to rozwiązanie!

Ważnym elementem sprzątania jest dla mnie:

przegląd przypraw (przesypanie ich do słoiczków, z których korzystam na co dzień, spisanie tych, których mi brakuje)

dokładne umycie lodówki

przegląd zamrażarki (zjedzenie, jeśli jest taka możliwość lub wyrzucenie, jeśli zachodzi taka konieczność, zbędnych produktów)

zakupienie zapasu octu i sody oczyszczonej (wykorzystuję do mycia zmywarki, lodówki czy piekarnika)

uporządkowanie puszek, słoików, pudełek, w których przechowuję produkty – zawsze znajdą się takie, które należałoby umyć albo nagle okazuje się, że płatki owsiane z niewiadomych przyczyn przechowywałam w dwóch słoikach

2. ZAKUPY

Jak już uda nam się uporządkować półki, szafki i pomieszczenia, zrobić przestrzeń… możemy ją na nowo zapełnić. Zdecydowanie nie zachęcam Cię do kupowania ponad miarę!

Zastanów się:

czego na pewno używacie dużo?

jakie produkty są trudno dostępne i często Ci ich brakuje?

które produkty dobrze się przechowują?

czego po sprzątaniu brakuje w Twojej szafce?

Zrób porządną listę i na zakupy! Ja przy takich cięższych zakupach zdecydowanie preferuje zakupy przez internet, tym bardziej, że na jesień często pojawia się sporo fajnych promocji w tego typu sklepach.

Jeśli nie wiesz zupełnie od czego zacząć zakupy, przygotowałam coś specjalnie dla Ciebie! Stworzyłam checklistę zakupową oraz mini poradnik, o tym, jak zapełnić spiżarnię! Możesz ją ściągnąć całkowicie za darmo, klikając w poniższy baner.

Dobrze zaplanowane zakupy, to przede wszystkim oszczędność! Czasu i pieniędzy. Raz przygotowaną listę zakupów „na zapas” możesz wykorzystywać wielokrotnie, odciążając tym samym głowę i odganiając natrętne myśli, „co jeszcze miałam kupić”. Dodatkowo, jeśli często wykorzystywane produkty masz po prostu w domu, Twoje możliwości kulinarne wzrastają (bo możesz przygotować różne potrawy bez wychodzenia do sklepu po brakujące składniki), a czas przygotowania potraw maleje.

3. DOMOWE ZAPASY

Niektóre rzeczy warto kupić, inne jednak warto przygotować na zapas. Nie każdy lubi robić przetwory, ale myślę, że uda mi się namówić Cię na kilka prostych tricków, które usprawnią Twoje gotowanie przez kolejne miesiące.

MROŻONKI

Nie ma chyba nic prostrzego. Mrożenie ma mnóstwo zalet – jedzenie nie traci praktycznie wartości odżywczej, można je przechowywać bezpiecznie przez wiele miesięcy, znacząco nie zmienia się również smak produktu. Niektóre składniki jednak mogą tracić swoje właściwości fizyczne (np. truskawki, które po rozmrożeniu są miękkie czy banan, który często podczas mrożenia ciemnieje). Mrożenie ma również tę zaletę, że pomaga nam przedłużyć sezon na niektóre warzywa i owoce, co jest ważne szczególnie ,kiedy myślimy o żywieniu małego dziecka. W tym wpisie opowiadałam o tym, dlaczego ciągłe próbowanie i wracanie do znanych smaków jest ważne. Dla 2-letniego dziecka 8-10 miesięczna przerwa w jedzeniu truskawek, to przepaść, którą często trudno przeskoczyć.

Co warto mrozić? W skrócie to, co lubicie jeść i to, co jest trudno dostępne w innych miesiącach. Ja zazwyczaj stawiam na:

maliny

truskawki

morele

śliwki

borówki

jagody

fasolka szparagowa

bób

włoszczyzna

puree z pieczonej dyni

posiekana natka pietruszki

posiekany koperek

inne, świeże zioła

O tym, jak technicznie mrozić warzywa i owoce, opowiadałam niedawno na IG. Nagranie możesz obejrzeć tutaj.

Możesz mrozić praktycznie wszystkie warzywa i owoce! Pamiętaj jednak, że większość warzyw wymaga zblanszowania przed zamrożeniem.

Dobrym pomysłem jest też mrożenie świeżego pieczywa, szczególnie jeśli nie mamy możliwości kupienia lub upieczenia go na co dzień. Ja większość mrożonek przechowuję w torebkach strunowych z IKEA. Pamiętaj jedynie, by prawidłowo je oznaczyć i podać datę zamrożenia.

Dobrym patentem polecanym często przez Was jest mrożenie musów owocowych czy warzywnych w foremkach na kostki lodu lub na muffinki. Wystarczy zmiksować porcję świeżych owoców czy warzyw, zamrozić, a potem pojedyncze kosteczki wykorzystać np. do owsianki, sosów warzywnych czy jako dodatek do placków i gofrów. Ja w tej formie mrożę zazwyczaj pesto oraz domowe kostki rosołowe.

Dobrze jest też zrobić zapas (lub przynajmniej poręczną listę) gotowych dań mrożonych, które mogą nas uratować w kryzysowej sytuacji!

Poszukaj:

dobrej jakości pierogów

mrożonego ciasta francuskiego

mrożonych mieszanek warzywnych (np. na zupy, włoszczyzny itp.)

mrożonych mieszanek ziół

Polecam również zajrzeć do IKEA i zaopatrzyć się w wielką pakę mrożonych klopsików wegańskich! Idealne na czarną godzinę, świetne na pikniki i przekąski, a przede wszystkim bardzo smaczne!

Ostatnią rzeczą, o którą warto zadbać w naszej zamrażarce są przygotowane przez nas dania lub gotowe bazy do posiłków. Patrząc na Wasze komentarze jest to chyba najczęściej wykorzystywany przez Was sposób na przygotowanie zapasów.

Gotowe domowe dania możesz przechowywać w zamrażarce spokojnie przez kilka miesięcy.

Co dokładnie polecacie zamrażać? Już spieszę ze szczegółową listą:

sos pomidorowy do makaronu

pesto

pieczone buraki

dodatkową porcję zupy

rosół lub domowe kostki rosołowe (już niedługo pojawią się też przepisy)

kotlety, burgery, klopsiki

surowe mięso podzielone na porcje

pojedyncze porcje ugotowanej kaszy (do koktajli, sałatek)

dojrzałe banany (idealne np. na to ciasto )

) dodatkowe porcje dań obiadowych (sosy warzywne, pieczone mięso, naleśniki, kaszotto, risotto itp.)

chleb, bułki i inne wyroby piekarnicze

gofry, placki (polecam rozmrażanie w tosterze!)

Tego typu dania najlepiej wyjąć wieczorem poprzedniego dnia z zamrażalnika i przełożyć do lodówki. Przez noc stopniowo się rozmrożą i będą gotowe do podgrzania i zjedzenia.

Więcej informacji o tym, jak mrozić, rozmrażać i przetwarzać żywność znajdziesz w e-booku Dobre przechowywanie żywności!

dostajesz 89 stron wiedzy o dobrym przechowywaniu żywności

piękne opracowanie graficzne

czytelne tabele i grafiki

całą wiedzę potrzebną do tego, by zadbać o bezpieczeństwo w Twojej kuchni

PRZETWORY

Poza mrożeniem wartościowym sposobem przechowywania warzyw i owoców są domowe przetwory. Jest to już zdecydowanie wyższa szkoła jazdy, jednak uwierz mi, że jest to również znacznie łatwiejsze niż Ci się wydaje!

Przygotowanie domowych przetworów wymaga jednak znacznie większej dbałości o bezpieczeństwo mikrobiologiczne:

słoiki powinny być czyste i wyparzone

większość przetworów wymaga dodatku soli, cukru lub octu do uzyskania odpowiedniej trwałości

słoiki należy szczelnie zamknąć

w zależności od kwasowości produktu, przetwory wymagają poddania starannej pasteryzacji lub sterylizacji i przechowywania w suchym i chłodnym miejscu

znacznie bezpieczniejsze są przetwory owocowe niż warzywne

zdecydowanie nie polecam wykonywania domowych weków mięsnych (wymagają one przeprowadzenia procesu sterylizacji)

Gotowe przetwory oczywiście należy opisać podając nazwę produktu oraz datę produkcji. Nie, nie będziesz za rok pamiętała, czy ten przecier pomidorowy przygotowałaś rok, czy dwa lata temu :).

Jakie przetwory warto przygotować na jesień i zimę? Oczywiście to zależy od Waszych preferencji, ale najczęściej pojawiające się propozycje to:

kiszone ogórki (również inne kiszone warzywa)

ogórki kiszone na zupę

ogórki w zalewie octowej (różne rodzaje)

przetwory pomidorowe (ketchup, sos pomidorowy, przecier, zupa pomidorowa), o tym jak zadbać o ich bezpieczeństwo przeczytasz tutaj

papryka w occie

sałatki warzywne w zalewie octowej

ajwar lub inny sos warzywny (pamiętaj o sterylizacji!)

powidła (śliwkowe, morelowe – można spokojnie przygotować bez dodatku cukru)

dżemy

owoce w syropie

Możliwości są właściwie nieograniczone! W internecie znajdziesz ogrom przepisów i na pewno wyszukasz taki, który będzie Ci odpowiadać. Pamiętaj jednak, że jeśli przygotowujesz jakieś weki po raz pierwszy, lepiej przyrządzić jednorazowo mniejszą ilość (kilka słoiczków).

Więcej pomysłów na to, jakie zapasy warto przygotować, by gotować sprawniej, znajdziesz w darmowym zestawie materiałów „Uzupełnij swoją spiżarnię’! Pobierz go za darmo już dziś :).

4. PLANOWANIE

Zakupy, sprzątanie i zrobienie zapasów z pewnością ułatwią Ci przygotowywanie posiłków, szczególnie wtedy, gdy czasu jest mało. Jest jednak jeszcze coś, co często jest brakującym elementem układanki pt. „ogarniam kuchnię”. To planowanie. Dla jednych mały fetysz, dla innych koszmar. Ja w tym temacie znajduję się dokładnie pośrodku – wiem, że planowanie pomaga (pomaga, serio!), ale z drugiej strony lubię też tę szczyptę spontaniczności w gotowaniu i często krótko mówiąc … nie chce mi się planować.

Planowanie jednak nie musi być utrapieniem! Bo planowanie możesz zawsze dostosować do swoich potrzeb. Nie musisz od dziś planować wszystkich posiłków na cały tydzień. Może czasem wystarczą 2 minuty wieczorem, by zastanowić się, co przygotujesz na jutrzejsze śniadanie i obiad?

Więcej o moim podejściu do planowania przeczytasz w tym wpisie.

Jeśli nie wiesz, jak zacząć, na pewno przyda Ci się mój planer i przewodnik po żywieniu dzieci! Pobierz go za darmo i stopniowo włącz nawyk planowania do swojego życia.

Zastanawiam się, co jest żelaznym produktem w Twojej spiżarni? Czy przygotowujesz zapasy na jesień i zimę, czy korzystasz ze świeżych produktów dostępnych w sklepie cały rok? Koniecznie podziel się z nami swoimi patentami!

Przepisy na lato zamknięte w słoiku. Najlepsze zapasy na zimę

4 z 6 Gruszki i jabłka w zalewie octowej z anyżem i goździkami

W dawnej kuchni mocno dojrzałe owoce przerabiano na dżemy, konfitury i inne specjały. Najlepsze okazy marynowano w całości lub w częściach, doprawiając je orientalnymi przyprawami, sprowadzanymi do Polski aż z Lewantu. Przy marynowaniu różnych gatunków owoców, najlepiej dobierać te, które są “podobnie twarde”. W naszym przypadku perfekcyjny mariaż stanowią Jabłko Antonówka i Gruszka Konferencja. Te marynowane owoce są doskonałym dodatkiem do wędlin i serów podawanych na zimno. Świetnie pasują też do pieczonych mięs, szczególnie kurczaka.

Zapasy na zimę, marynaty i kiszonki na Stylowi.pl

Siedzuń sosnowy: Przepisy – Porady w INTERIA.PL

Ustaw jako okładkę kolekcji

Lubię to

Dodaj do swojej kolekcji

111

Obżarciuch: Sałatka z pomidorów na zimę Prosta w przyg…

Jak zrobić zapasy na zimę i uniknąć wielkich podwyżek cen żywności?

O tym, dlaczego wszystko drożeje, pisaliśmy niedawno w tym artykule na naszym blogu. Dziś natomiast możecie przeczytać o tym, jakie produkty można kupić na zapas i jak je bezpiecznie przechowywać.

Ceny zimą będą dramatycznie wysokie

Na wzrost cen produktów spożywczych mają wpływ różnorodne czynniki. To m.in. epidemia ptasiej grypy, spadek opłacalności hodowli trzody chlewnej, wzrost cen paliw i nawozów, osłabienie złotówki oraz sytuacja w Ukrainie, która do tej pory była 5. na świecie producentem pszenicy.

Nic nie zapowiada, by ceny miały się wkrótce zatrzymać, a nawet przeciwnie — specjaliści przewidują, że zimą podwyżki skumulują się w postaci jeszcze większej drożyzny. Warto pomyśleć o tym już teraz i latem zrobić zapasy, które pomogą nam zaoszczędzić za kilka miesięcy.

Zakupy na zapas: owoce i warzywa

Owoce i warzywa latem są przepyszne i pełne witamin, a przede wszystkim tańsze niż poza sezonem. Można zatrzymać je na dłużej w postaci mrożonek, kompotów, dżemów, kiszonek czy marynat.

Mrożone owoce i warzywa oraz kiszonki są przydatne do spożycia przez ok. 12 miesięcy.

Marynowane warzywa i przetwory na bazie cukru są przydatne do spożycia nawet przez ok. 2 lata.

Zakupy na zapas: mięso

Mięso to jedna z najszybciej drożejących grup produktów. W tym roku drób podrożał średnio o 33%, wieprzowina o 18%, a wołowina o 12%. Zimą, zwłaszcza w okresie przedświątecznym, różnice mogą być jeszcze większe.

Mięso, w zależności od rodzaju, można przechowywać w zamrażarce do ok. 12 miesięcy.

Zakupy na zapas: cukier, kasze, makarony i mąka

Z powodu wojny, Ukraina wyeksportuje w tym roku znacznie mniej pszenicy niż zazwyczaj. Jako że jest jednym z jej głównych producentów w Europie i na świecie, braki będą mocno odczuwalne. W górę poszybują ceny wszelkich produktów zbożowych, a więc m.in. makaronów i pieczywa.

Warto zastanowić się nad wypiekaniem własnego chleba i zrobić zapasy mąki.

Mąka przechowywana z dala od wilgoci jest przydatna do spożycia ok. 12 miesięcy, a zamrożona przynajmniej przez 2 lata.

Cukier, makarony i kasze należy przechowywać w suchym, zacienionym, chłodnym miejscu. W takich warunkach są przydatne do spożycia niemal bezterminowo.

Zakupy na zapas: masło, olej i inne tłuszcze

Nie da się nie zauważyć stale rosnących cen tłuszczy spożywczego w niemal każdej formie. Zarówno masło, jak i oleje, osiągają coraz wyższe ceny. Warto kupić zapas już teraz, korzystając z aktualnych promocji.

Masło można z powodzeniem zamrozić. Zamrożone masło jest ważne przez ok. 9 miesięcy.

Oleje roślinne należy przechowywać w suchym, zacienionym, chłodnym miejscu. W takich warunkach jest przydatny do spożycia przez ok. 12 miesięcy.

Domowe przetwory z warzyw

Przetwory z warzyw

Warzywa możemy zamrażać, kisić, przygotowywać susze, soki, przesypywać solą, marynować, pasteryzować. Do przygotowania przetworów zawsze wykorzystujemy warzywa zdrowe, jędrne i bez uszkodzeń. Musimy też zadbać o to, żeby sposób przetwarzania nie powodował większych strat składników odżywczych i witamin.

Pasteryzacja jest metodą konserwowania przetworów w temperaturze ok. 75-100°C. Wysoka temperatura niszczy bakterie i grzyby, zachowując jednakże wartości odżywcze w utrwalanym produkcie i nie pozbawiając go charakterystycznego smaku i zapachu. Tradycyjna pasteryzacja to gotowanie w wodzie słoików lub butelek wypełnionych surowcem.

Pasteryzujemy surowce w słoikach – wekach i typu „twist-off”. Surowce umieszczamy w umytych i wyparzonych słoikach lub butelkach. Pamiętamy, aby zostawić wolną przestrzeń 1 – 2 cm od krawędzi słoika. Przed pasteryzacją zamykamy słoiki lub butelki. Następnie ustawiamy je w dużym garnku, rondlu, tak aby się nie stykały z sobą i ściankami naczynia, które napełnimy całkowicie lub częściowo wodą o temperaturze zbliżonej do temperatury zawartości słoika. Gotujemy zgodnie z czasem i temperaturą podanymi w przepisie na dane przetwory. Czas pasteryzacji zależy również od rodzaju i rozdrobnienia surowca oraz wielkości słoików czy butelek. Po pasteryzacji schładzamy słoiki, ustawiając je na ściereczce lub desce. Po całkowitym wystygnięciu sprawdzamy szczelność zamknięcia słoików i przenosimy do chłodnego, ciemnego pomieszczenia.

Sałatka warzywna z burakami

Składniki:

3 kg buraków ćwikłowych,

1/2 kg papryki,

1/2 kg cebuli.

Zalewa:

1 szklanka octu,

1 szklanka cukru,

1 szklanka oleju,

1 szklanka wody,

2 łyżki soli,

1 łyżka pieprzu

Wykonanie: Buraki umyć, ugotować. Obrać ze skórki, zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Paprykę pokroić w kostkę, cebulę w piórka. Warzywa wymieszać. Następnie dodać zalewę. Wymieszać i zostawić na 15 minut. Przełożyć do słoików i pasteryzować ok. 20 minut.

Sałatka z czerwonej kapusty i jabłek

Składniki:

4 kg czerwonej kapusty,

1 kg jabłek,

2 łyżki soli,

1 łyżka kminku,

5 łyżek cukru

Zalewa:

1 litr wody,

3/4 szklanki octu (6%)

Wykonanie: kapustę poszatkować, jabłka obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Doda sól i cukier. Wymieszać i zostawić na 1 godzinę. Następnie luźno ułożyć w słoikach. Zagotować wodę z octem i zalać surowce. Pasteryzować 20 minut.

Sałatka wielowarzywna

Składniki:

1 ½ kg papryki,

1/2kg cebuli,

1/2 kg ogórków

Zalewa:

3/4 litra wody,

1/4 szklanki octu (10%),

sól,

cukier do smaku,

kilka ziaren pieprzu,

ziela angielskiego i listków laurowych

Wykonanie: warzywa umyć. Paprykę pokroić w szerokie paski, cebulę w grube plasterki, a ogórki w cienkie. Do wrzącej wody, włożyć pokrojone warzywa. Podgotować. Potem odsączyć, schłodzić i włożyć do słoików. Przygotować zalewę i gorącą wypełnić słoiki. Pasteryzować 15 – 20 minut.

Przecier z pomidorów

Składniki:

1 kg dojrzałych pomidorów,

2 dag soli,

2 dag cukru

Wykonanie:

Pomidory umyć, pokroić w ćwiartki, obrać ze skórki. Włożyć do rondla i rozgotować (pod przykryciem). Przetrzeć przez sito, dodać sól, cukier i ponownie zagotować. Gorącym przecierem napełnić słoiki lub butelki i pasteryzować 20 minut.

Przecier z kabaczków i pomidorów

Składniki:

1 kg kabaczków,

1 kg pomidorów,

20 dag cebuli,

2 łyżki musztardy,

sól, pieprz i cukier do smaku

Wykonanie: warzywa umyć. Kabaczki obrać, oczyścić i pokroić w kostkę, pomidory w ćwiartki, a cebulę w krążki. Warzywa włożyć do rondla i gotować w małej ilości wody. Rozgotowane wyjąć przetrzeć przez sito lub zmiksować. Schłodzić. Następnie dodać przyprawy do smaku i ponownie zagotować. Gorący przecier przełożyć do słoików i pasteryzować 20 minut.

Słodka marynata z dyni

Składniki:

1 kg dyni,

goździki,

cynamon,

skórka z cytryny.

Zalewa:

1 l wody,

70 dag cukru,

2 dag soli,

100 ml octu (10%).

Wykonanie: dynię obrać, pokroić w kostkę. Obgotować w syropie z wody i połowy cukru. Włożyć do słoika, dodać kilka goździków, kawałek laski cynamonu i startą skórkę z cytryny. Zalać gorącym syropem zakwaszonym octem i resztą cukru. Słoiki zamknąć i pasteryzować 25 minut.

Przetwory wykorzystujemy w różnorodny sposób. Pasteryzowane w całości warzywa możemy spożywać na bieżąco. Na bazie przecierów sporządzamy zupy. Przeciery z warzywami są już gotowymi sosami podawanymi na zimno lub też składnikami sosów ciepłych. Mogą być dodatkiem do zapiekanek z makaronu, ryżu, kaszy. Sałatki warzywne wykorzystujemy jako składniki do przygotowania różnych potraw lub jako dodatki do głównych dań. Po doprawieniu na bardziej ostro mogą być dodatkiem do podawanych na ciepło lub zimno potraw z jaj, mięsa, drobiu czy ryb. Przetwory z warzyw urozmaicają oraz sprawiają, że posiłki są bardziej atrakcyjne i wartościowe. Gospodynie przygotowując przetwory, korzystają też ze starych, tradycyjnych, babcinych przepisów kulinarnych, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie Należałoby podkreślić, że dumą gospodyń jest sporządzenie przetworów z warzyw i owoców pochodzących z własnych ogródków przydomowych lub działkowych.

Literatura:

1. T. Cymer, „Przetwory domowe”, PWRiL, Warszawa 1971

2. D. Świtała – Trybek, „Śląska spiżarnia”, PPHU „DRUKPOL” sp.j, Tarnowskie Góry 2014

3. I. Fąferek, K.Osmycka, „Przetwórstwo domowe warzyw i owoców”, „Prasa -Książka-Ruch”, Warszawa 1982

Przetwory domowe, zapasy na zimę

Przetwory domowe. Pretwory na zimę. Zapasy na zimę. Ogórki kiszone. Ogórki konserwowe. Fasolka szparagowa konserwowa. Surówka z białej kapusty na zimę. Dżemy. Soki. Dżem wiśniowy. Dżem jagodowy. Sok z aronii (aroniowy). Nalewka z aronii.

Składniki

키워드에 대한 정보 zapasy na zimę w słoikach

다음은 Bing에서 zapasy na zimę w słoikach 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  전교 회장 연설문 | [Eng/Jpn]🏫리라고 반친구 전교 부회장💁‍♂️ 선거 도와주는 브이로그!💛 상위 287개 베스트 답변
See also  วิธีคิดดอกเบี้ย ง่ายๆ เข้าใจได้ทันที | อัตราดอกเบี้ย ธกส

See also  건강 기능 식품 기능성 평가 가이드 | 건강기능식품 기능성평가가이드 44 개의 자세한 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Ogórki kiszone z cyklu robię zapasy na zimę / Oddaszfartucha

  • pyszne
  • porady
  • ciekawe
  • suszone
  • blogi
  • grzyby
  • kulinarne
  • smaczne
  • przepisy
  • gotowanie
  • kuchnia
  • polska
  • mięso
  • ciasta
  • jedzenie
  • wieprzowina
  • wołowina
  • pieczenia
  • food
  • książka
  • kucharskie
  • ziemniaki
  • kasza
  • ryż
  • dobre
  • przetwory
  • pierogi
  • świąteczne
  • przyprawy
  • cebula
  • czosnek
  • makaron
  • pasta
  • recipe
  • style
  • noże
  • sałatki
  • siadanie
  • obiad
  • kolacja
  • diner
  • kluski
  • szybko
  • prosto
  • tanio
  • jajka
  • zupy

Ogórki #kiszone #z #cyklu #robię #zapasy #na #zimę #/ #Oddaszfartucha


YouTube에서 zapasy na zimę w słoikach 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Ogórki kiszone z cyklu robię zapasy na zimę / Oddaszfartucha | zapasy na zimę w słoikach, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment