Wymiana Zębatki W Korbie Shimano | Jeśli Skręcisz Tę Korbę Trzyrzędową, Będziesz Potrafić Złożyć Każdą Inną. 모든 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “wymiana zębatki w korbie shimano – Jeśli skręcisz tę korbę trzyrzędową, będziesz potrafić złożyć każdą inną.“? 다음 카테고리의 웹사이트 th.taphoamini.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://th.taphoamini.com/wiki/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 SzajBajk 이(가) 작성한 기사에는 조회수 15,706회 및 좋아요 599개 개의 좋아요가 있습니다.

wymiana zębatki w korbie shimano 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Jeśli skręcisz tę korbę trzyrzędową, będziesz potrafić złożyć każdą inną. – wymiana zębatki w korbie shimano 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Pod tym względem dzisiejsze mechanizmy korbowe są znacznie lepsze – składają się z mniejszej ilości części i w zasadzie nie wymagają już żadnych podkładek.
Jak zatem złożyć starą korbę Shimano Deore, składającą się z ramienia, trzech zębatek, śrub kominowych i podkładek?
Stojaki i wieszaki na rowery z mojego studia: https://rtrbikes.com/

wymiana zębatki w korbie shimano 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Wymiana przedniej zębatki Shimano Alfine FC-S500

jadenarowerze.pl Wymiana przedniej zębatki Shimano Alfine FC-S500 Porady – Jak wymienić blat korby Shimano Alfine? Krótki poradnik.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: jadenarowerze.pl

Date Published: 8/20/2021

View: 3931

[Korba] Wymiana zębatki – Napęd rowerowy – Forum Rowerowe

Czy wymiana zębatek jest możliwa w każdej korbie? … /rowerowe-mechanizmy-korbowe/mtb-dh-fr/p,mechanizm-korbowy-alivio-fc-m4060-shimano …

+ 여기에 보기

Source: www.forumrowerowe.org

Date Published: 7/27/2022

View: 8207

Jak dobrać tarczę do korby w rowerze – Rowerowe Porady

Czasem potrzebna jest wymiana tarcz w rowerowej korbie. … Czasem wymiana jest podyktowana zużyciem zębatek, a sygnałem do tego jest zła …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: roweroweporady.pl

Date Published: 12/24/2022

View: 3448

Kłopotliwa wymiana środkowej tarczy korby – Radek Słowik

Jest to stareńka Acera firmy Shimano. Najbliższą kształtem jest korba Alivio FC-T4060, ale raz, że w standardzie Hollowtech II, a dwa, …

+ 여기에 자세히 보기

Source: radekslowik.pl

Date Published: 4/3/2022

View: 8222

주제와 관련된 이미지 wymiana zębatki w korbie shimano

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Jeśli skręcisz tę korbę trzyrzędową, będziesz potrafić złożyć każdą inną.. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Jeśli skręcisz tę korbę trzyrzędową, będziesz potrafić złożyć każdą inną.
Jeśli skręcisz tę korbę trzyrzędową, będziesz potrafić złożyć każdą inną.

주제에 대한 기사 평가 wymiana zębatki w korbie shimano

  • Author: SzajBajk
  • Views: 조회수 15,706회
  • Likes: 좋아요 599개
  • Date Published: 최초 공개: 2021. 10. 4.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=7MpPaHlQk44

Wymiana przedniej zębatki Shimano Alfine FC-S500

W poprzednim swoim wpisie (link) dotyczącym tylnej zębatki wielobiegowej piasty Alfine pisałem, że po wymianie koronki, dołożeniu napinacza, zmianie łańcucha oraz wyczyszczeniu blatu korby, na jakiś czas powinnienem mieć spokój – myliłem się 🙂

Po skręceniu wszystkiego w całość i przeprowadzeniu testu „na sucho” wszystko wskazywało na to, że operacja się powiodła i pacjent przeżył, jednak po krótkim teście w terenie okazało się że z napędu wydobywają się nieprzyjemne dla ucha dźwięki, które usłyszeć można było dopiero po mocniejszym depnięciu na pedały. Wyglądało to tak, jakby łańcuch źle układał się na zębatkach, a w związku z tym że prawie wszystkie podzespoły były nowe podejrzenie padło na złe ustawienie napinacza lub zużyte zęby przedniej zębatki.

Wielokrotne sprawdzenie naprężenia łańcucha, ustawienia napinacza oraz dokładniejsze oględziny przednich zębów potwierdziły konieczność wymiany blatu korby.

W internecie dostępne są dwa modele Shimano Alfine 45T: o symbolu FC-S500 oraz FC-S501, nie mogąc doszukać się różnic pomiędzy nimi, zamówiłem FC-S500.

Wymiana

Wymiana jest banalnie prosta i w zasadzie niewiele jest do opisywania, niemniej może komuś się przyda poniższy wpis.

Demontaż rozpoczynamy od zdjęcia łańcucha z korby – w różnych rowerach będzie to wyglądało inaczej. W moim przypadku musiałem poluzować naprężenie napinacza, aby móc odłożyć łańcuch na bok. Następnie odkręcamy 5 śrub kominowych, którymi przykręcona jest zębatka oraz zewnętrzna osłona łańcucha. W tym momencie mamy uwolnioną zębatkę, do której nadal mamy przytwierdzoną wewnętrzną (plastikową) osłonę łańcucha, którą odkręcamy przy pomocy klucza imbusowego. Na załączonych zdjęciach widać, że w pierwszej kolejności wewnętrzną osłonę demontuję jako pierwszy element, w rzeczywistości nie ma takiej konieczności – znacznie wygodniej jest to zrobić później.

Jak już mamy wszystko rozkręcone, warto całość dokładnie wyczyścić z zalegającego smaru.

Montaż jest równie łatwy. W tym miejscu rozpocząłem od przykręcenia, a w zasadzie od próby przykręcenia wewnętrznej osłony do tarczy. Napisałem, że „od próby” ponieważ okazało się że fabrycznie naniesione otwory, do których należy przykręcić śruby plastikowej osłony nie są nagwintowane. Bardzo zdziwił mnie ten fakt – nie wiem z czego to wynika – może to jest właśnie różnica pomiędzy modelami FC-S500 i FC-S501. Tak czy inaczej mając świadomość, że blat wykonany jest z aluminium, śrubami osłony delikatnie nagwintowałem każdy z otworów, a następnie ją przykręciłem. Pozostało przyłożyć tarczę oraz zewnętrzną osłonę do korby, zgrać ze sobą otwory i równomiernie dokręcać, pamiętając o tym żeby nie zerwać gwintów. Może się okazać, że w czasie dokręcania, śruba zacznie nam się obracać – wystarczy wówczas od wewnętrznej strony delikatnie skontrować śrubę kominową. Ostatnim krokiem jest nałożenie łańcucha i przeprowadzenie testu w terenie.

W moim przypadku wszystkie opisane w poprzednim wpisie czynności jak również wymiana przedniej zębatki przyniosły bardzo zadowalający efekt. Całość chodzi wyśmienicie, a biorąc pod uwagę że koszt modernizacji napędu (razem z napinaczem) wyniósł ok. 150 zł, tym bardziej skłaniam się ku twierdzeniu, że napęd Shimano Alfine to wyśmienite rozwiązanie dla osób szukających bezobsługowego roweru, mogącego stanowić główny środek codziennej lokomocji.

Jak dobrać tarczę do korby w rowerze

Przychodzi taki moment, gdy musimy zmienić tarczę na rowerowej korbie (lub więcej tarcz jednocześnie). Czasem wymiana jest podyktowana zużyciem zębatek, a sygnałem do tego jest zła praca nawet z nowym łańcuchem. Zmieniając jedną lub kilka tarcz na korbie, możemy również uzyskać lżejsze bądź twardsze przełożenia. Sama wymiana zwykle nie jest skomplikowana i można się tym zająć w domowym zaciszu. Ale zanim kupi się nową tarczę, warto dokładnie sprawdzić, czy nowa zębatka będzie pasować do naszej korby.

Najbezpieczniej będzie oczywiście kupić dedykowaną tarczę do naszej korby. Czasem jednak nie da się jej już kupić, albo np. chcemy kupić tarczę, której producent korby nigdy nie miał w ofercie – np. z zębami narrow-wide. Albo chcemy przerobić dwu- lub trzyrzędową korbę na jednorzędową i szukamy odpowiedniej zębatki. Można wtedy poszperać po propozycjach niezależnych producentów, pamiętając o tym, aby nowa tarcza pasowała do naszej korby. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

Liczba zębów na tarczy

Im więcej zębów znajduje się na tarczy, tym twardsze przełożenie możemy uzyskać. Dzięki temu może wzrosnąć nasza prędkość maksymalna. Może, ale nie musi – ponieważ im twardsze przełożenie, tym więcej siły będziemy musieli włożyć w napędzanie roweru. Więcej na ten temat znajdziecie we wpisie o kadencji na rowerze. Działa to też w drugą stronę – im mniej zębów, tym lżejsze przełożenie, co ułatwi podjeżdżanie pod strome wzniesienia.

Podstawą przy określaniu liczby zębów, zarówno na korbie, jak i na kasecie, powinien być dla Was kalkulator przełożeń oraz kalkulator prędkości przy danej kadencji. Ten pierwszy pozwala porównać ze sobą konkretne przełożenia (przydaje się zwłaszcza przy porównywaniu lekkich biegów), ten drugi powie Wam, jak szybko pojedziecie przy danej kadencji (patrzyłbym na minimum 80 obrotów korbą na minutę) – co przydaje się do porównania twardych przełożeń.

Kompatybilność z ramą

Warto pamiętać o tym, że rama nie zawsze przyjmie tarcze o dowolnej wielkości. Za duża tarcza może ocierać o tylny trójkąt ramy. Producent roweru powinien zawrzeć taką informację w specyfikacji (jak chociażby jest w przypadku roweru B’Twin Rockrider 900, którego test znajdziecie na blogu). Można też popatrzeć na inne modele z tą samą ramą, jaka korba została tam zainstalowana, można również poszukać w internecie relacji innych użytkowników tej ramy. Ewentualnie jeżeli macie podejrzenia, że jest tam mało miejsca – warto wybrać się do dobrze zaopatrzonego sklepu na przymiarkę.

Sposób mocowania tarczy

Tarczę do korby możemy przymocować na kilka sposobów. Warto przyjrzeć się dokładnie jak jest w naszym przypadku, ponieważ zazwyczaj nie są one zamienne. Możemy wyróżnić cztery sposoby montażu:

Ale to nie wszystko. Oprócz sposobu montażu, istotną kwestią będzie rozstaw śrub lub typ mocowania bezpośredniego (Direct Mount).

Rozstaw śrub (BCD)

Jeżeli będziemy montować tarczę przykręcaną na śruby, bardzo ważny będzie ich rozstaw. W tym celu musimy ustalić BCD (skrót od bolt circle diameter), określany też czasem jako PCD (skrót od pitch circle diameter). Jest to średnica okręgu, który poprowadzony zostanie przez środek wszystkich otworów na śruby w tarczy.

W przypadku tarczy mocowanej na cztery, symetrycznie rozstawione śruby, sprawa jest prosta. Wystarczy zmierzyć odległość pomiędzy dwiema dowolnymi śrubami, rozstawionymi po przekątnej. Możemy także skorzystać z drugiego sposobu, zwłaszcza gdy ramię korby przeszkadza nam w zmierzeniu tej odległości (i chcemy zrobić to bez zdejmowania tarczy z korby). W takim przypadku należy zmierzyć odległość pomiędzy sąsiednimi otworami na korbie i sprawdzić BCD na tej liście:

45,3 mm -> BCD 64 mm

48,1 mm -> BCD 68 mm

56,6 mm -> BCD 80 mm

72,1 mm -> BCD 102 mm

73,5 mm -> BCD 104 mm

79,2 mm -> BCD 112 mm

84,9 mm -> BCD 120 mm

103,2 mm -> BCD 146 mm

W przypadku pięciu śrub, sprawa nie jest już tak prosta. Możemy „na oko” sprawdzić jaka będzie średnica okręgu, poprowadzonego przez wszystkie otwory na śruby, ale lepiej upewnić się w inny sposób. Można odrysować środki otworów na kartce papieru i przy pomocy cyrkla wyznaczyć okrąg. Ale jest jeszcze prostszy sposób, wystarczy zmierzyć odległość pomiędzy dwoma sąsiadującymi ze sobą punktami, a następnie sprawdzić BCD na tej liście:

34,1 mm -> BCD 58 mm

43,5 mm -> BCD 74 mm

53,3 mm -> BCD 92 mm

55,4 mm -> BCD 94 mm

64,7 mm -> BCD 110 mm

76,4 mm -> BCD 130 mm

79,4 mm -> BCD 135 mm

Rodzaje mocowań Direct Mount

Niestety w tej kategorii zębatek nie ma jednego, standardowego mocowania. Najlepiej sprawdzić w informacji o danej zębatce, czy jest kompatybilna z naszą korbą. W sklepach znajdziemy wiele różnych mocowań, pasujących do systemów:

SRAM BB30

SRAM GXP Road/CX

SRAM GXP MTB

SRAM GXP MTB Boost (przesunięta linia łańcucha)

Shimano Direct Mount

Cannondale HollowGram MTB (także w wersji AI z zębatką przesuniętą o 6 mm w prawo)

Cannondale HollowGram Road/CX (także w wersji AI)

E*Thirteen

Race Face

Race Face Boost (przesunięta linia łańcucha)

Specialized S-Works

Tune

Niestety nie jestem w stanie powiedzieć, które z tych mocowań są ze sobą kompatybilne, ponieważ wiele zależy od konkretnego przypadku – natomiast warto kupić taką tarczę, gdzie producent/sprzedawca deklaruje, że będzie ona w 100% pasować do naszej korby.

Z drugiej strony, jeżeli wgryziecie się w temat, można zrobić ciekawe miksy. Mi udało się założyć tarczę SRAM GXP MTB do gravelowo-szosowej korby SRAM Force 1.

Liczba biegów na kasecie

Co ma liczba przełożeń na kasecie, do rodzaju tarczy na korbie? Chodzi o szerokość łańcucha. 5/6/7/8-rzędowe łańcuchy mają inną szerokość wewnętrzną, niż 9/10/11/12-rzędowe. Warto zwrócić uwagę, że gdy do 7/8-rzędowego napędu wkładacie tarczę dedykowaną większej liczbie przełożeń, może (choć nie musi) pojawić się potrzeba założenia węższego, 9-rzędowego łańcucha.

Wielu niezależnych producentów podaje, że ich tarcze bez problemu radzą sobie z łańcuchami 9/10/11/12-rzędowymi. Niektórzy (np. Wolf Tooth) zalecają aby do kasety 9-rzędowej założyć łańcuch 10-rzędowy, który lepiej poradzi sobie z pracą na tarczy.

Narrow Wide

Tarcza z zębami narrow-wide powinna Was zainteresować, gdy kupujecie ją do napędu 1x. Zęby na takiej tarczy są naprzemiennie węższe i grubsze, dopasowując się swoimi kształtami do łańcucha, dzięki czemu przylega on dużo lepiej do zębatki i utrudnia jego spadanie.

Jednocześnie takie tarcze nie nadają się do napędów 2/3x. Kształt zębów zapobiega spadaniu łańcucha, co jednocześnie uniemożliwia zmianę przełożeń.

Offset tarczy

Offset mówi nam o przesunięciu linii zębów (a co za tym idzie – linii łańcucha) od osi montażu tarczy. Taka odsunięta tarcza może nam się przydać w rowerze górskim, w przypadku standardu Boost tylnej piasty, która ma szerokość 148 mm, zamiast standardowych 135/142 mm. Możemy również użyć tarczy z offsetem, dedykowanej do przerabiania napędu dwurzędowego na jednorzędowy. Wtedy zębatka ustawi się w miejscu, które wypada pomiędzy fabryczną dużą i małą tarczą, tak aby uzyskać jak najlepszą linię łańcucha.

Jeżeli nie ma informacji o offsecie tarczy (lub magicznego słowa Boost), to znaczy, że najpewniej wynosi on 0 milimetrów. Ale warto to sprawdzić, na co słusznie zwrócił w komentarzach uwagę Radek. Np. w tarczach SRAM montowanych na wielowypust Direct Mount, tarcze w systemie Boost mają offset 3 mm, a do standardowej linii łańcucha – offset 0 lub 6 mm.

Tarcza stalowa czy aluminiowa?

W większości przypadków droższe tarcze wykonane są w całości z dobrych stopów aluminium. Ewentualnie z kompozytu połączonego ze stalą. Tańsze tarcze również bywają połączeniem tych dwóch materiałów, spotyka się także tańsze aluminium i oczywiście samą stal. Stalowe tarcze są cięższe ale za to zwykle wytrzymalsze od taniego aluminium.

Droższe aluminiowe tarcze… cóż, ciężko jednoznacznie wyrokować czy są równie wytrzymałe co tania stal, ale często dla drogiego aluminium po prostu nie ma alternatywy (zwykle dotyczy to topowych korb, które pojawiły się na rynku w przeciągu ostatnich kilku lat).

Jeżeli w przypadku Twojej korby jest możliwość wybrania pomiędzy tarczą stalową, a aluminiową – to jeżeli nie zależy Ci na urywaniu gramów – wydaje mi się, że lepiej wybrać stalową zębatkę. Wyjdzie po prostu taniej.

Czy warto wymienić tarcze w korbie?

Na koniec odeślę Cię do wpisu – czy opłaca się kupować części zamienne. Opisałem tam moje doświadczenia z opłacalnością wymiany tarcz na korbie, gdzie okazało się, że lepiej jest kupić nową korbę (a starą sprzedać), niż wymieniać w niej tarcze. Oczywiście mój przykład nie zawsze daje się powtórzyć i nie zawsze będzie miał on sens. Jednak pokazuje pewne mechanizmy rynkowe, które czasami w intrygujący sposób wpływają na ceny różnych produktów.

Inne wpisy dotyczące korb i suportów:

1. Wymiana korby i suportu Shimano na zewnętrznych łożyskach

2. Wymiana korby i suportu SRAM na zewnętrznych łożyskach GXP

3. Wymiana korby i suportu (na kwadrat i Octalink) w rowerze

4. Jak dobrać tarczę do korby w rowerze

5. Z iloma tarczami wybrać korbę

키워드에 대한 정보 wymiana zębatki w korbie shimano

다음은 Bing에서 wymiana zębatki w korbie shimano 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  웨이브 개별 구매 | 넷플릭스 대항마?... Wavve가 외면받는 이유 3가지! 답을 믿으세요
See also  제이 플라 남편 | J.Fla ( 제이플라 ) - 바보같은 Story 373 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.

See also  Mejor Tv 28 Pulgadas Full Hd | Los 5 Mejores Televisores 28 Pulgadas 상위 217개 베스트 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Jeśli skręcisz tę korbę trzyrzędową, będziesz potrafić złożyć każdą inną.

  • szajbajk
  • rower
  • kolarstwo
  • jak rozkręcić korbę
  • jak skręcić korbę
  • montaż zębatek
  • śruby kominowe
  • klucz do śrub korby
  • przykręcanie śrubek
  • nakrętki
  • serwis mechanizmu korbowego
  • restaurowanie roweru

Jeśli #skręcisz #tę #korbę #trzyrzędową, #będziesz #potrafić #złożyć #każdą #inną.


YouTube에서 wymiana zębatki w korbie shimano 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Jeśli skręcisz tę korbę trzyrzędową, będziesz potrafić złożyć każdą inną. | wymiana zębatki w korbie shimano, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment