Sposoby Parzenia Kawy W Ekspresie Ciśnieniowym | How Coffee Makers Brew The Perfect Cup 140 개의 정답

당신은 주제를 찾고 있습니까 “sposoby parzenia kawy w ekspresie ciśnieniowym – How Coffee Makers Brew the Perfect Cup“? 다음 카테고리의 웹사이트 th.taphoamini.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: th.taphoamini.com/wiki. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Science Channel 이(가) 작성한 기사에는 조회수 134,978회 및 좋아요 1,342개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

sposoby parzenia kawy w ekspresie ciśnieniowym 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 How Coffee Makers Brew the Perfect Cup – sposoby parzenia kawy w ekspresie ciśnieniowym 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Good coffee doesn’t just require hot water, it also needs pressure. See how these specialist machines are designed to deliver the perfect cup of joe.
MACHINES: HOW THEY WORK
Thursdays 10/9c on Science
http://www.sciencechannel.com/tv-shows/machines-how-they-work/
Subscribe to Science Channel:
http://bit.ly/SubscribeScience
Facebook:
https://www.facebook.com/ScienceChannel
Twitter:
https://twitter.com/ScienceChannel

sposoby parzenia kawy w ekspresie ciśnieniowym 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Sposoby Parzenia Kawy – 7 Metod Parzenia [2022]

Parzenie kawy w ekspresie ciśnieniowym. Ekspres ciśnieniowy. Pewnie nie muszę Ci tłumaczyć, do czego służy ekspres do kawy i jak …

+ 여기에 표시

Source: domowakawa.com

Date Published: 5/10/2022

View: 287

Metody parzenia kawy – Kawa.pl – Artykuły

Zarówno alternatywne metody parzenia kawy jak i te bardziej tradycyjne przy użyciu ekspresu ciśnieniowego lub kawiarki mogą wycisnąć z …

+ 여기에 표시

Source: kawa.pl

Date Published: 1/16/2021

View: 7884

Sposoby parzenia kawy – kawiarka, drip, przelew, ekspres

Kawa do parzenia w kawiarce powinna być zmielona dość drobno. Grubiej niż do espresso, ale drobniej niż do dripa. Odpowiednie mielenie ziarna spowoduje, że kawa …

+ 여기를 클릭

Source: gorillacoffee.pl

Date Published: 5/2/2022

View: 7808

4 najmodniejsze sposoby parzenia kawy – Domoteka blog

Ekspres ciśnieniowy służy do przygotowywania espresso – wszystkie inne kawy (np. latte, cappuccino czy americano) są przyrządzane na jego bazie.

+ 여기를 클릭

Source: blog.domoteka.pl

Date Published: 10/22/2021

View: 5470

Kawa z ekspresu kolbowego, jak prawidłowo parzyć kawę?

Jak parzyć kawę w ekspresie ciśnieniowym manualnym (kolbowym)? · woda o odpowiedniej temperaturze (94 – 96°C) · w odpowiedniej ilości (pojedyncze …

+ 여기에 표시

Source: coffeelove.pl

Date Published: 9/17/2022

View: 1189

Sposoby parzenia kawy – Aquamelior.pl

Do podstawowych sposobów parzenia kawy należy : kawa z ekspresu ciśnieniowego, przelewowego (po amerykańsku), kawa po turecku, …

+ 여기에 보기

Source: aquamelior.pl

Date Published: 9/30/2021

View: 4130

Porównanie metod parzenia kawy – czy kawa z ekspresu …

Ten sposób parzenia pozwala zatrzymać największą ilość antyoksydantów w naparze. Automatyczny ciśnieniowy ekspres do kawy Jura, …

+ 여기에 자세히 보기

Source: sklep.puregreen.pl

Date Published: 8/5/2022

View: 6869

4 najczęstsze błędy parzenia kawy, które być może popełniasz

Kawa parzona w ekspresie ciśnieniowym · Kawa parzona we french pressie · Kawa parzona w kawiarce · Kawa parzona w tradycyjny sposób.

+ 여기에 보기

Source: decofire.pl

Date Published: 2/7/2022

View: 466

Sposoby parzenia kawy — podstawy – Philips

Na czym polega parzenie kawy w ekspresie kolbowym? … Ten sposób parzenia kawy działa na tej samej zasadzie co ekspres ciśnieniowy: gorąca woda jest …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.philips.pl

Date Published: 9/9/2022

View: 5351

주제와 관련된 이미지 sposoby parzenia kawy w ekspresie ciśnieniowym

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 How Coffee Makers Brew the Perfect Cup. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

How Coffee Makers Brew the Perfect Cup
How Coffee Makers Brew the Perfect Cup

주제에 대한 기사 평가 sposoby parzenia kawy w ekspresie ciśnieniowym

  • Author: Science Channel
  • Views: 조회수 134,978회
  • Likes: 좋아요 1,342개
  • Date Published: 2016. 4. 27.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=lWR_2CBx-G4

Jak parzyć kawę w ekspresie ciśnieniowym?

Jak parzyć kawę w ekspresie ciśnieniowym manualnym (kolbowym)?
  1. woda o odpowiedniej temperaturze (94 – 96°C)
  2. w odpowiedniej ilości (pojedyncze espresso to ok 20 ml kawy, podwójne ok 40 ml)
  3. powinna „przejść” przez kawę w odpowiedniem czasie (najczęściej 25 – 30 sekund)

Jakie są sposoby parzenia kawy?

Metody parzenia kawy
  • KAWIARKA. Kawiarka powstała jako alternatywa dla ekspresu, aby maksymalnie uprościć proces przygotowania aromatycznej kawy. …
  • CHEMEX. Chemex to urządzenie służące do zaparzania kawy metodą przelewową. …
  • AEROPRESS. …
  • FRENCH PRESS. …
  • SYFON. …
  • DRIP. …
  • KAWA PO TURECKU. …
  • KAWA Z EKSPRESU KOLBOWEGO.

Jaka temperatura do parzenia kawy w ekspresie ciśnieniowym?

Wrzątek pozbawi kawę walorów smakowych, a my nie wyczujemy w niej żadnej aromatycznej nuty. Espresso parzy się w temperaturze 95 stopni. Dopuszczalne obniżenie temperatury wody na wyjściu to 88 stopni. Parzenie kawy w chłodniejszej wodzie zwyczajnie się nie uda – kawa nie zaparzy się do końca, a napój będzie za kwaśny.

Ile jest sposobów parzenia kawy?

Istnieje kilka sposób na jej zaparzenie. Sposób zazwyczaj zależy od tego ile mamy czasu i od tego jakim sprzętem dysponujemy. Do podstawowych sposobów parzenia kawy należy : kawa z ekspresu ciśnieniowego, przelewowego (po amerykańsku), kawa po turecku, kawa z kawiarki i zwykła kawa zalana woda z czajnika.

Jaki czas parzenia espresso?

Im dłużej trwa ekstrakcja tym dłużej kofeina jest “uwalniana” ze zmielonej kawy, a co za tym idzie jest jej więcej w naszym napoju. Prawidłowa ekstrakcja kawy espresso trwa około 25 sekund, po tym czasie w naszej filiżance powinno być około 25 ml gęstego naparu – porcja espresso.

Co pierwsze mleko czy kawa?

2/3 szklanki, w której będziesz pić kawę i podgrzej do temperatury 60-70 stopni. Spień mleko za pomocą spieniacza (lub miksera) i ostrożnie przelej do szklanki. Po chwili lekka pianka z mleka uniesie się nad płynne mleko. W tym czasie zaparz espresso i dosłodź, jeśli lubisz.

Jaki sposób parzenia kawy jest najzdrowszy?

Najzdrowsza kawa będzie z ekspresu ciśnieniowego gdyż najmniej szkodliwych substancji przedostaje się do filiżanki z tym aromatycznym napojem. Ekspres ciśnieniowy działa w następujący sposób: woda która jest blisko wrzenia przepuszczana jest pod wysokim ciśnieniem przez świeżo zmieloną kawę.

Jak parzyć kawę parzoną?

Nie używaj wrzątku

Choć kawa lubi wysokie temperatury parzenia, nie powinniśmy zalewać jej wrzątkiem, ponieważ możemy ją w ten sposób przeparzyć – będzie gorzka, cierpka i płytka w smaku. Temperatura wody, której używamy do przygotowania kawy, powinna wynosić od 92 do 96 stopni.

Jak zrobić dobrą kawę parzoną?

Nigdy nie zalewaj kawy wrzątkiem.

Po zagotowaniu wody odczekaj minutę i zalej kawę. Przygotowany wywar odstaw na 4 minuty przykrywając filiżankę talerzykiem. Spowolni to utratę ciepła z filiżanki i wyrówna ekstrakcję kawy.

Dlaczego kawa z ekspresu jest zimna?

Kawa z ekspresu jest zimna – uszkodzony termostat

Termostat w ekspresie do kawy sygnalizuje, czy woda uzyskała odpowiednią temperaturę zaparzania. Jeśli dojdzie do uszkodzenia tego podzespołu, może dawać błędne odczyty. Z tego powodu woda nie osiągnie pożądanej temperatury, a kawa będzie zimna i niesmaczna.

Jaka wodą zalewać kawę parzoną?

Parzenie kawy a temperatura wody

Woda o temperaturze bliskiej 100°C niszczy związki aromatyczne w ziarnach, nie pozwala wydobyć pełni ich smaku, a zamiast tego podbija gorycz i cierpkość naparu. Uznaje się ogólną zasadę, że do parzenia kawy powinno się używać wody o temperaturze między 88°Ca 94°C.

Czy kawę należy mieszać po zalaniu?

Gorącą wodą przykrywam zmielone ziarna kawowca i czekam 30 sekund, aż wchłoną wodę i napęcznieją. Po upływie tego czasu, dolewam wody prawie do pełna i mieszam przez chwilę.

Jak zalać kawę żeby nie Plywaly fusy?

– Jeżeli dosypujemy cukier do wody, powstaje roztwór nasycony, który powoduje większą wyporność wody. Jeżeli wcześniej dosypiemy też mieloną kawę, spowoduje to, że fusy są wypychane na powierzchnię – mówi Agnieszka Piskała, ekspert do spraw żywności Nestle Polska.

Ile łyżeczek kawy się sypie?

50-70 g mielonej kawy na litr wody, czyli 10-14 łyżeczek (ok. 2 łyżeczek na filiżankę kawy). Woda powinna być gorąca, ale nie wrząca (ok. 90 stopni).

Na czym polega parzenie kawy?

Wystarczy wsypać dwie łyżeczki odpowiednio zmielonej kawy do szklanki lub filiżanki i zalać wrzątkiem, a gdy fusy już opadną na dno nasza kawa parzona jest gotowa. Ten sposób parzenia kawy jest obecnie jednym z najpopularniejszych w Polsce, jednak my zdecydowanie go odradzamy.

Jak zrobić dobrą kawę z ekspresu ciśnieniowego Delonghi?

Aby uzyskać efekt trzech warstw, należy do wysokiej szklanki najpierw nalać spienione mleko. Następnie, w ekspresie De’Longhi przygotować idealne espresso. Po odczekaniu pół minuty, gdy mleko już trochę odstoi, należy delikatnie po ściance nalewać do niego kawę.

Ile łyżeczek kawy się sypie?

50-70 g mielonej kawy na litr wody, czyli 10-14 łyżeczek (ok. 2 łyżeczek na filiżankę kawy). Woda powinna być gorąca, ale nie wrząca (ok. 90 stopni).

Jak ustawić młynek w ekspresie?

Umieść filiżankę pod dozownikiem kawy. Otwórz pokrywkę pojemnika na ziarna kawy. Dotknij ikony espresso, a następnie naciśnij przycisk start/stop. Gdy młynek zacznie mielić, dociśnij pokrętło regulacji grubości mielenia i obróć je w lewo lub w prawo o jeden stopień.

Jak zaparzyć dobrą kawę rozpuszczalną?

Zbyt wysoka temperatura zniszczyłaby bogaty smak. Właśnie dlatego dobra kawa rozpuszczalna powinna być zalewana gorącą, ale nie wrzącą wodą. Optymalną temperaturą jest więc około 80-90°C.

7 Metod Parzenia [2022]

Pewnie nie muszę Ci tłumaczyć, do czego służy ekspres do kawy i jak wygląda.

Obecnie są one dostępne w różnych kształtach, rozmiarach i dodatkowo naszpikowane mnóstwem funkcji. Nie daj się jednak zwieść wszystkim nowoczesnym bajerom oferowanym, w niektórych ekspresach.

Podstawy są i będą zawsze takie same:

woda pod ciśnieniem jest przepychana przez komorę z drobno zmielonymi ziarnami kawy i filtrem, w wyniku czego powstaje coś, co nazywamy espresso

Brzmi banalnie, prawda? Cóż problem zaczyna się przy wyborze odpowiedniego ekspresu.

Wybór ten może być przytłaczający. Musisz zdecydować, jakiego rodzaju ekspresu chcesz używać:

ekspres ciśnieniowy automatyczny

ekspres kolbowy

ekspres kapsułkowy

Dużym plusem wspomnianych powyżej urządzeń jest szybkość i prostota obsługi. Ekspres domowy potrzebuje tylko kilku minut na rozgrzanie – po nim wystarczy tylko 20-30 sekund.

Jako rezultat otrzymujesz filiżankę mocnego i ostrego espresso. Jeśli chcesz, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać trochę gorącej wody i zamienić ją w Americano lub spienić mleko, aby przygotować kawę mleczną.

Jeśli chodzi o wymagany poziom umiejętności, to wszystko zależy od ekspresu. Niektóre robią świetne espresso prawie autom at ycznie.

Ręczne ekspresy będą wymagały trochę wyższego poziomu umiejętności.

Metody parzenia kawy

Stworzyliśmy poradnik, który ułatwi Wam wybór metody parzenia kawy oraz pozwoli znaleźć tę jedną, ulubioną. Chcemy, aby przygotowywanie kawy było dla Was zawsze przyjemnością. Każda metoda jest inna i wyjątkowa w swoim rodzaju. Wpływa na intensywność smaku kawy, strukturę czy zawartość kofeiny!

Kawa czarna, americano, flat white, espresso, latte, ristretto, mrożona… O tym, że jest wiele rodzajów kaw i metod jej parzenia nikogo nie trzeba szczególnie przekonywać. Warto jednak trzymać się kilku podstawowych i naprawdę prostych zasad, aby duży kubek kawy i małe espresso smakowały wyjątkowo, szczególnie w domowym zaciszu. Zarówno alternatywne metody parzenia kawy jak i te bardziej tradycyjne przy użyciu ekspresu ciśnieniowego lub kawiarki mogą wycisnąć z odpowiednio dobranej i właściwie zmielonej kawy całe bogactwo jej smaków i aromatów.

Spis treści:

Zanim jednak przetestujemy poniższe wskazówki i znajdziemy ulubioną metodę przyrządzania kawy, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które przyczynią się do sukcesu bądź porażki w postaci finalnego napoju, i to nie przez wybór zaparzacza!

Kawa – w tym przypadku chyba nikogo nie musimy przekonywać, że użycie świeżych ziaren zagwarantuje nam przygotowanie przepysznego naparu.

Jaką kawę wybrać? Na pewno powinniśmy zainteresować się czystą arabiką, która zawiera szeroki wachlarz smakowych nut – od kwiatowych, orzechowych po owocowe, z charakterystyczną dla niej kwasowością. Do przelewowych metod parzenia kawy na pewno polecamy single, czyli kawy jednorodne, których ziarna pochodzą ze ściśle określonego regionu uprawy oraz konkretnej plantacji. Jeśli zależy nam na przygotowaniu intensywnego espresso o głębokim smaku, to powinniśmy zaopatrzyć się w blend – czyli arabikę z dodatkiem ziaren robusty.

Stopień wypalenia ziaren kawy – powszechnie możemy spotkać się z trzema stopniami palenia ziaren kawy: jasnym, średnim i ciemnym.

Delikatna w smaku arabika o niskim lub średnim stopniu palenia jest idealna do parzenia metodami alternatywnymi (przy użyciu dripa, chemexa czy french pressa). Średnio palona arabika lub jej mieszanki z robustą są często polecane do parzenia w kawiarce. Do przygotowania espresso w ekspresie ciśnieniowym zazwyczaj poleca się arabikę z dodatkiem robusty, która będzie odpowiedzialna za gęstą, orzechową cremę, długo utrzymującą się na powierzchni naparu.

Spośród szerokiej oferty rekomendujemy młynki żarnowe, które działają na zasadzie walca – ścierają, rozgniatają kawę, a nie tną jej ziaren. Podczas mielenia kawy w młynku żarnowym ziarna nie są podgrzewane i nie wytwarzają dużej ilości pyłu kawowego, co dzieje się w przypadku użycia młynków ostrzowych. Jednym słowem, jak młynek to tylko żarnowy.

Stopień mielenia ziaren – kolejny kluczowy element, na który należy zwrócić uwagę wybierając daną metodę przygotowywania kawy.

Ogólna zasada jest taka, że im dłuższy jest czas parzenia kawy, tym grubiej należy zmielić ziarna. Taki stopień zmielenia spowoduje, że kawa nie będzie ani kwaśna, ani gorzka, a wszystkie olejki w niej zawarte dostaną się do naparu. Zatem kawa przygotowywana w chemexie, dripie, syfonie czy french pressie powinna być grubo zmielona. Miłośnicy parzenia kawy w kawiarce, ekspresie ciśnieniowym czy po turecku powinni zmielić kawę bardzo drobno. Jeśli chodzi o AeroPress – tutaj tak naprawdę nie ma reguły. Najlepszą zasadą będzie eksperymentowanie z tym, co nam najbardziej przypadnie do gustu. Niektórzy preferują kawę drobno zmieloną, niektórzy uzyskają najlepsze doznania smakowe przy użyciu kawy grubo zmielonej.

Metody parzenia kawy

1. KAWIARKA

Kawiarka powstała jako alternatywa dla ekspresu, aby maksymalnie uprościć proces przygotowania aromatycznej kawy. Za wynalazcę kawiarki uznawany jest włoski przedsiębiorca Luigi De Ponti, który zaprojektował to urządzenie na zlecenie Alfonso Bialetti. Obecnie makinetkę można spotkać w wielu domach na całym świecie, a swoją popularność zawdzięcza szczególnie niskiej cenie oraz prostocie w przygotowaniu naprawdę dobrego naparu. Kawiarka jest też często nazywana kupresem lub kafetierką i można ją dzisiaj także spotkać w wersji elektrycznej.

Kawiarkę najczęściej używa się w Europie, szczególnie w takich krajach jak Włochy, Portugalia, Szwajcaria czy Węgry. Dostępna jest w wielu rozmiarach, a to wszystko po to, by dostosować ją do swoich potrzeb i wymagań.

Parzenie kawy w kawiarce jest naprawdę proste i nawet niedoświadczeni Kawosze poradzą sobie z tym urządzeniem. Wybór kawy, jeżeli chodzi o tę metodę parzenia, jest bardzo szeroki i zależy od indywidualnych preferencji. Zazwyczaj używa się mieszanek do espresso (tak zwane blendy lub single ciemno wypalane), ale można też wypróbować kaw przeznaczonych do metod alternatywnych – o jasno wypalonych ziarnach. Nie poleca się jednak używania gotowej kawy mielonej, tej ze sklepowych półek, ze względu na zbyt drobno zmielone ziarna.

Do mielenia kawy polecamy jak zwykle młynki żarnowe (w wersji ręcznej bądź elektrycznej).

Do przygotowania kawy potrzebujesz:

Kawiarkę

Młynek do kawy – najlepiej żarnowy

15-17 gramów kawy (ilość ta może się różnić w zależności od rozmiaru Twojej kawiarki)

Wodę przefiltrowaną

Opcjonalnie – mleko

Jak zaparzyć kawę w kawiarce?

Krok 1.

Zmiel kawę drobnoziarniście – kawa powinna przypominać wielkością sól kuchenną.

Krok 2.

Wsyp zmieloną kawę do sitka kawiarki – kawa powinna wypełnić całe sitko. Następnie wyrównaj jej powierzchnię palcem i usuń ewentualny nadmiar.

Krok 3.

Wlej ciepłą wodę do dolnego zbiornika kawiarki, do wysokości wentyla odprowadzającego nadmiar ciśnienia.

Krok 4.

Zakręć dokładnie kawiarkę i umieść ją na palniku, na małym ogniu. Pozostaw górną pokrywę otwartą, aby kontrolować proces parzenia. Podczas zakręcania nie należy trzymać za uchwyt, ponieważ jest to najdelikatniejsza część całej kawiarki, która łatwo może ulec zniszczeniu.

Krok 5.

Po około minucie kawa zacznie wypływać do górnej części kawiarki. W momencie, gdy nabierze złocistego koloru, zdejmij zaparzacz z ognia i zamknij pokrywkę. To jest bardzo ważny moment w całym procesie zaparzania kawy – jeśli dłużej przytrzymasz kawiarkę na ogniu, to kawa nabierze nieprzyjemnej goryczki, przypominającej przypalony smak.

Krok 6.

Jak tylko napar przestanie wrzeć, przelej kawę do filiżanek lub karafki. Wedle uznania, możesz dodatkowo rozcieńczyć napój gorącą wodą lub dodać mleko.

Porady podczas parzenia kawy w makinetce:

Woda do zaparzenia kawy powinna być przefiltrowana. Możesz użyć zimnej wody lub delikatnie podgrzanej, dla skrócenia procesu parzenia kawy. Po każdorazowym użyciu dokładnie przepłucz i osusz kawiarkę oraz uszczelkę. Do tego typu metody parzenia najlepiej sprawdza się świeża, średnio lub ciemno palona kawa, 100% Arabica , jakości speciality. Dla uzyskania gęstej, orzechowej cremy lub jeśli pijesz kawę z mlekiem, polecamy użyć ciemniej palonych ziaren z domieszką Robusty. Ta sama kawa zaparzona w kawiarce aluminiowej może smakować inaczej niż przygotowana w kawiarce stalowej. Dla uzyskania bardziej klarownego naparu sugerujemy użyć zwilżony filtr do AeroPressu, który należy umieścić przy sitku górnego zbiornika kawiarki. Kawiarki aluminiowe nie nadają się do stosowania na płytach indukcyjnych.

Informacja dla miłośników kaw mlecznych – kawa prosto z kawiarki będzie idealnie komponowała się z mleczkiem.W tradycyjnych makinetkach mleko trzeba spienić ręcznie za pomocą spieniacza, bądź dodać zwykłe mleko.Jeśli nie jest to dla Ciebie komfortowe rozwiązanie (lubisz dobrze spienione mleko, ale nie chcesz kupować spieniacza), na rynku znajdują się kawiarki, które posiadają namiastkę spieniacza – m.in kawiarka Bialetti Mukka, która umożliwia przygotowanie prawdziwego latte!

Pamiętaj, aby po każdym użyciu dokładnie przepłukać wodą i osuszyć kafetierkę oraz uszczelkę.

2. CHEMEX

Chemex to urządzenie służące do zaparzania kawy metodą przelewową. Został stworzony w 1941 roku przez Peter Schlumbohm, który szukał metody na wydobycie jak największej ilości aromatów z kawy. Dzięki temu, że Chemex został zaprojektowany przez chemika z krwi i kości – do złudzenia przypomina laboratoryjne urządzenie. Podbił serca wielu kawoszy – co więcej, jest coraz bardziej popularny zarówno w kawiarniach jak i domach. Przez ponad 70 lat swojego istnienia stał się przedmiotem wręcz kultowym. Pojawia się w książkach, filmach i serialach. Dodatkowo został wybrany przez Instytut Technologii w Illinois jako jeden ze 100 najlepiej zaprojektowanych produktów współczesnych czasów.

To wyjątkowe naczynie w kształcie klepsydry wykonane jest z wysokiej jakości żaroodpornego szkła, zabezpieczające przed pochłanianiem niepożądanych zapachów, które mogłyby wpłynąć negatywnie na smak zaparzanej kawy. Napar z Chemexa ma delikatny oraz klarowny smak, przywodzący na myśl lekkie, pełne aromatu wina, w niczym nie przypominając napoju przygotowanego w ekspresie ciśnieniowym.

Należy pamiętać, że ilość kawy oraz wody, potrzebnej do jej zaparzenia, zależy od rodzaju ziaren kawy, stopnia ich zmielenia, a także od preferowanej intensywności napoju.

Do przygotowania kawy potrzebujesz:

Krok 1.

Zmiel kawę gruboziarniście, wielkością powinna przypominać granulki soli morskiej.

Krok 2.

Umieść w chemexie filtr do kawy tak, aby utworzyć stożek. Filtr przelej gorącą wodą – to pozbawi kawę papierowego posmaku, a także ogrzeje naczynie. Pamiętaj, że należy wylać wodę, która dostała się do naczynia!

Krok 3.

Wsyp zmieloną kawę do filtra i delikatnie zamieszaj, tak aby wyrównać powierzchnię. Całość możesz umieścić na wadze, która pozwoli Ci kontrolować ilość dodawanej wody.

Krok 4.

Teraz możesz delikatnie zacząć zalewać kawę wodą o temperaturze około 95°C. Powinieneś to robić okrężnymi ruchami, zaczynając od środka naczynia. Początkowo zalej kawę wodą w stosunkach 1:2 (na 50 gramów kawy, użyj 100 gramów wody). Podczas tego etapu zauważysz zachodzący proces preinfuzji – czyli wytworzenie się bąbelków na powierzchni kawy pod wpływem dwutlenku węgla w kontakcie z wodą. Im świeższa kawa, tym więcej pianki pojawi się na jej powierzchni. Odczekaj 45-60 sekund.

Krok 5.

Ponownie zacznij zalewać kawę wodą. Staraj się nie przelewać ziaren – woda powinna dojść do poziomu, w którym zakrywa zmielone ziarna.

Krok 6.

Powtórz ten sam proces, który robiłeś podczas 5 kroku, aż do zużycia całej wody.

Krok 7.

Poczekaj, aż cała kawa spłynie na dno naczynia. Na koniec wyjmij filtr i rozlej kawę do filiżanek.

Krok 8.

Cały proces parzenia kawy w chemexie powinien zająć 3.5-4.5 minut. Jeżeli zrobiłeś to w krótszym czasie, spróbuj następnym razem wolniej zalewać kawę albo drobniej zmielić kawę – analogicznie postępuj w przypadku zbyt długiego okresu parzenia kawy.

Dla zachowania czystości, po każdorazowym użyciu naczynia wystarczy przepłukać je czystą wodą.

3. AEROPRESS

AeroPress to proste w użyciu urządzenie, dzięki któremu każdy jest w stanie zaparzyć przepyszną kawę. Na pierwszy rzut oka wygląda dosyć niepozornie – przypomina dużą strzykawkę. Został wymyślony stosunkowo niedawno, bo w 2005 roku przez Alana Adlera, więc to najmłodsze z urządzeń do przelewowego parzenia kawy. Łączy w sobie zalety french pressa i dripa V60 Hario. Cały proces parzenia kawy tą metodą zajmuje tylko kilka minut. Urządzenie składa się z tłoka, sitka z filtrem i cylindra, przez który przeciska się gotowy już napar kawy. AeroPress został stworzony głównie po to, aby każdy mógł przygotować swoją ulubioną kawę, bez inwestowania w drogie sprzęty. To urządzenie jest także idealne dla osób podróżujących – zajmuje bowiem bardzo mało miejsca i jest łatwe w transporcie. Do przygotowania pysznego naparu najlepiej użyć kaw przeznaczonych do alternatywnych metod parzenia, czyli o jasno palonych ziarnach. Grubość mielenia ziaren powinna być podobna jak w przypadku dripa – czyli dosyć drobna.

AeroPress wyciąga z kawy maksimum jej soczystości i naturalnych nut owocowych, podkreśla także jej kwasowość. Sprawdzi się i dla kawowych konserwatystów, którzy lubią małą czarną zbliżoną do espresso, jak i dla tych, którzy uwielbiają poszukiwać wciąż nowych doznań smakowych. Dzięki prostej budowie, w AeroPressie można “bawić się” różną ilością wody i kawy, aby uzyskać najbardziej pożądany w smaku i intensywności napar.

Kawa parzona w strzykawce może być najlepszą kawą, jaką piłeś w życiu!

Do przygotowania kawy potrzebujesz:

AeroPress

Filtr

Młynek do kawy

Wagę kuchenną

Stoper

Termometr

15-18 gramów zmielonej kawy (w zależności od tego, jak intensywną kawę chcesz przyrządzić).

200 gramów przefiltrowanej wody

Krok 1.

Przygotuj wodę do zagotowania.

Krok 2.

Włóż plastikowy filtr do sitka.

Krok 3.

Użyj trochę gorącej wody do namoczenia filtra i sitka. Woda pełni tutaj podwójną funkcję – neutralizuje ewentualny papierowy posmak w kawie, a także ogrzewa naczynie przed rozpoczęciem parzenia kawy. Pozostałość wody usuń.

Krok 4.

Złóż swój AeroPress. Przykręć sitko z filtrem do cylindra, następnie postaw cylinder na kubku bądź dzbanku, w którym będzie zaparzana kawa. Upewnij się, że wszystkie części AeroPressu są suche, ponieważ resztki wilgoci mogą uszkodzić urządzenie.

Krok 5.

Dodaj do cylindra zmieloną kawę.

Krok 6.

Włącz stoper. Dodaj wodę w stosunku 2:1 do kawy (przykładowo na 15 gramów kawy, dodaj 30 gramów wody). Woda powinna mieć temperaturę ok. 93°C.

Krok 7.

Upewnij się, że kawa jest równomiernie namoczona – możesz do tego użyć mieszadła, a następnie pozwól jej “leżeć” 30 przez sekund – wówczas zaobserwujesz proces preinfuzji.

Krok 8.

Użyj pozostałej gorącej wody, aby napełnić cylinder i pozostaw na minutę do zaparzenia.

Krok 9.

Po upływie minuty wymieszaj zmieloną kawę.

Krok 10.

Zwilż gumową uszczelkę i włóż tłok do cylindra. Tłoczek powoli przeciskamy w dół naczynia.

Jeśli zależy Ci na delikatnym, klarownym naparze, przeciskaj tłoczek w wolnym tempie.

Jeśli jednak wolisz intensywny, gęsty napar – wówczas powinieneś go przeciskać energiczniej, w szybszym tempie.

Krok 11.

Kawę popychamy znajdującym się w cylindrze powietrzem. Następnie przeciskana jest przez filtr, a do naszego kubka wpada czarny i aromatyczny napar. Kiedy usłyszymy syknięcie powietrza, powinniśmy przerwać parzenie. Nasza kawa jest gotowa.

Aby wyczyścić AeroPress, wystarczy odkręcić sitko, następnie docisnąć tłok do końca cylindra, by pozbyć się resztek kawy. Wypłucz gumową uszczelkę i przetrzyj ją dokładnie za pomocą szczoteczki. Urządzenie z powodzeniem można myć w zmywarce.

Pamiętaj o tym, by po każdym użyciu wyczyścić AeroPress z resztek po kawie. Przechowuj urządzenie w taki sposób, by tłok zawsze znajdował się w cylindrze, bądź był całkowicie wyjęty.

4. FRENCH PRESS

French press jak sama nazwa wskazuje, został wynaleziony we Francji, ale największą popularność zdobył w Danii i Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy został opatentowany w 1929 roku przez włoskiego projektanta Attilio Caliman. Warto wspomnieć, że to nie jest jedyna nazwa tego urządzenia, można też się spotkać z takimi jak: press pot, coffee press, cafetiere czy cafetiere a piston.

Skonstruowany został w bardzo prosty sposób, zachowując przy tym elegancki wygląd. To najczęściej szklany lub metalowy cylinder, z tłokiem wewnątrz, na końcu którego znajduje się sitko, odpowiadające szerokości naczynia. Urządzenie jest niezwykle łatwe w użyciu, a także w czyszczeniu. Samo przygotowanie kawy zajmuje bardzo mało czasu – wystarczy kilka minut, by cieszyć się sporą ilością świeżo parzonej kawy. Jest to jednocześnie jeden z najszybszych i najprostszych sposobów na przyrządzenie doskonałej kawy w domu. Główną zaletą tego typu urządzenia jest możliwość odseparowania fusów od naparu właśnie za pomocą prostego tłoka z sitkiem.

Kupując french press warto zwrócić uwagę na jakość jego wykonania. Gorszej jakości plastik czy metal spowoduje, że jego sztuczny i nieprzyjemny posmak dostanie się do kawy. Dlatego też lepiej zainwestować w lepszej jakości urządzenie, a przed każdym zaparzaniem, należy przelać go wrzątkiem.

Parząc kawę we francuskiej prasce można sięgnąć po kawę wypalaną do espresso, jak i do metod przelewowych – wszystko w zależności od preferencji, gustu, a czasem nawet od humoru!

Do przygotowania kawy potrzebujesz:

French press

Młynek do kawy

Wagę kuchenną

Stoper

Termometr

Polecamy użyć kawy w skali 1:12 do wody (na 30 gramów kawy należy użyć 350 gramów przefiltrowanej wody)

Krok 1.

Zagotuj wodę w czajniku (tyle, aby wypełnić french press), powinna mieć temperaturę około 95°C.

Krok 2.

W międzyczasie zmiel grubo kawę – zbyt drobne mielenie może przytkać sitko. Wsyp kawę do french pressa.

Krok 3.

Zalej kawę gorąca wodą w dwóch porcjach – pierwsza jest mniejsza, w skali 1:2 (na 30 gramów kawy, użyj 60 gramów wody) i służy preinfuzji. Pozwól kawie przeleżeć około 30 sekund, możesz ją delikatnie przemieszać. Na tym etapie z kawy wydobywane są jej najlepsze właściwości.

Krok 4.

Dolej pozostałą część wody i delikatnie nałóż pokrywkę na urządzenie. Odczekaj 4 minuty do zaparzenia kawy.

Krok 5.

Zacznij opuszczać tłoczek delikatnym ruchem, aby odcisnąć fusy. Powinny się one ładnie “sprasować” na dnie naczynia.

Krok 6.

Po zakończeniu całego procesu parzenia kawy we french pressie należy natychmiast podać kawę. Nie należy pozwolić jej zbyt długo leżeć w naczyniu, ponieważ może dojść do jej przeparzenia.

Pamiętaj, aby po każdym użyciu dokładnie wyczyścić zaparzacz, gdyż pozostałości po poprzednich parzeniach mogą być czynnikiem psującym smak kawy.

5. SYFON

Syfon został wynaleziony w latach 30. XIX wieku. Twórca tego urządzenia do dziś nie jest znany, gdyż to odkrycie przypisuje się zarówno francuskiej gospodyni domowej oraz szkockiemu inżynierowi morskiemu. Inne źródła przypisują wynalezienie go także w Berlinie, choć ciężko dojść do prawdy. Jedno jest jednak pewne – dzisiejszy rynek syfonów został zdominowany przez dwie japońskie firmy – Hario oraz Yama.

Wbrew pozorom to jedna z najstarszych metod parzenia kawy. Przez lata urządzenie było wielokrotnie udoskonalane, ale za każdym razem można było uzyskać tę samą, wspaniałą filiżankę kawy.

Przez wiele osób syfon jest uważany za najlepszą metodę parzenia kawy. Sam proces jej przygotowania jest niezwykle przyjemny, nie wspominając już o satysfakcji z otrzymanego napoju. Syfon składa się z dwóch szklanych kolb, statywu i palnika. Swoją budową przypomina bardziej urządzenie laboratoryjne niż zaparzacz do kawy, co tym bardziej świadczy o jego wyjątkowości. Od razu zaznaczamy – to nie jest dobra metoda na przygotowanie szybkiej, porannej kawki przed pracą. W tym przypadku musimy poświęcić trochę naszego czasu i uwagi, ale naprawdę warto. Kawa otrzymana z syfonu będzie miała bardzo żywy, słodki, ale zaraz subtelny smak, a wyglądem będzie przypominać mocną herbatę.

Do przygotowania kawy potrzebujesz:

Syfon

Filtr

Młynek do kawy

Wagę kuchenną

Stoper

Termometr

300 gramów przefiltrowanej wody

20-25 gramów kawy

Krok 1.

Zwilż filtr ciepłą wodą – najlepiej niech przeleży w niej parę minut. Następnie umieść go w górnej komorze syfonu i zaczep go do szyjki komory.

Krok 2.

Napełnij dolną komorę gorącą wodą.

Krok 3.

Po napełnieniu zbiornika uruchom palnik, który będzie podgrzewał wodę.

Krok 4.

W czasie gotowania wody zmiel kawę w średnim stopniu. Upewnij się, że nie jest zmielona zbyt drobno.

Krok 5.

Na tym etapie należy połączyć górny zbiornik z dolną kolbą. Nie należy tego robić na siłę, aby nie uszkodzić naczynia.

Krok 6.

W momencie, w którym woda zacznie wrzeć, będzie można zauważyć jak przemieszcza się z dolnego zbiornika do górnej kolby. Jeśli w dolnej kolbie pozostanie trochę wody, to nie należy się tym przejmować.

Krok 7.

Teraz można wsypać kawę do górnej komory, delikatnie mieszając szpatułką. Nie powinny zostać żadne grudki.

Krok 8.

Pozwól się kawie parzyć przez trochę ponad minutę – optymalny czas to minuta i 10 sekund. Im dłużej pozwolimy się kawie parzyć, tym mocniejszy i gorzki napar uzyskamy. Po około minucie czasu, odetnij źródło ciepła i wymieszaj raz jeszcze napar za pomocą szpatułki.

Krok 9.

Na tym etapie kawa zacznie przelewać się do dolnej kolby – dzieje się tak z powodu wytworzonego podciśnienia pod wpływem spadającej temperatury. W ten sposób w górnej kolbie zostaną grudki, a na dole będzie pyszny, czarny, klarowny napar. Tak samo jak w przypadku innych zaparzaczy do kawy, dbaj o czystość syfonu, starając się go czyścić po każdym użyciu.

6. DRIP

Dripper jest równie łatwym, jak i ciekawym sposobem na parzenie kawy metodą przelewową. Nazwa tego urządzenia wzięła się z języka angielskiego – od słowa drip, czyli przelewać, a najpopularniejszym modelem jest dripper Hario V60, japońskiej marki Hario Glass Corporation, istniejącej na rynku od 1921 roku. To najbardziej klasyczna metoda przygotowania kawy. Podkreśla zalety ziarna, wydobywa kwasowość i owocowe aromaty. Jest to po prostu stożkowy filtr, wykonany ze szkła, metalu, porcelany, a także plastiku. Warto wiedzieć, że każdy z materiałów ma inne właściwości. Żłobienia we wnętrzu dripa powodują doskonały przepływ wody i wydobywają z kawy pełnię aromatów. Napar jest delikatny, o bardziej herbacianej konsystencji, a także bogaty w owocowe aromaty i kofeinę.

Poza wyborem samego urządzenia (oprócz klasycznego V60 znajdziemy też dripy marek: Melita, Kalita Wilfa Svart Manual czy Chomka) znaczenie będzie miał jego rozmiar. Aktualnie są trzy warianty: 01 – mieszczący max. 25 g kawy, 02 – do ok. 40 g kawy i 03 – do 50 g kawy. Do tej metody parzenia kawy pasują zarówno ziarna o owocowym profilu smakowym – tak jak ziarna z Etiopii, Kenii, Rwandy czy Tanzanii, jak i o czekoladowo – orzechowym – jak w przypadku ziaren z Brazylii, Gwatemali czy Salwadoru. Pewne jest to, że ziarna kawy muszą być dobrej jakości (najlepiej single), bo dripper jest urządzeniem “bezlitosnym” – wyłoni wszelkie defekty ziarna, wyczuwalne przy spożywaniu kawy (np. nieprzyjemny posmak palonej gumy czy tektury).

Do przygotowania kawy potrzebujesz:

Krok 1.

Przygotuj wodę do zagotowania.

Krok 2.

Zmiel kawę tak, by wielkością przypominała sól morską (najlepiej grubiej niż do kawiarki, ale drobniej niż do chemexa). Aby delektować się wyjątkowo subtelnym smakiem finalnego naparu, rekomendujemy użycie 23 gramów kawy na każde 350 gramów wody.

Krok 3.

Umieść odpowiedni filtr w dripie. Polecamy zmoczyć filtr gorącą wodą, ponieważ taki zabieg pozwala na zneutralizowanie ewentualnego papierowego posmaku w kawie oraz nagrzeje oba naczynia przed rozpoczęciem parzenia kawy.

Krok 4.

Wsyp kawę do dripa i delikatnie wyrównaj poziom powierzchni (w tym celu możesz delikatnie potrząsnąć stożkiem). Połóż zaparzacz na karafce, dzbanku lub innym naczyniu, po czym wszystko umieść na wadze, którą należy wyzerować.

Krok 5.

Do zaparzenia kawy w dripie pozostały jeszcze 4 etapy. Pierwszy z nich jest najbardziej magiczny, ponieważ możesz obserwować jak kawa “kwitnie”. W momencie, kiedy gorąca woda (85 – 94°C w zależności od tego, co chcemy osiągnąć w filiżance oraz od kraju pochodzenia ziaren kawy) zetknie się ze zmieloną kawą, uwolni się dwutlenek węgla, co sprawi, że kawa się spulchni i delikatnie uniesie – to jest właśnie preinfuzja (eng. blooming). W tym momencie rozkwita pełnia aromatu kawy, którą można wyczuć naprawdę z daleka.

Zacznij powoli zalewać kawę wodą okrężnymi ruchami, zaczynając od zewnętrznego brzegu, poruszając się w stronę środka (staraj się jednak nie polewać ścianek filtra). Przerwij dolewanie, kiedy waga wskaże 60 gramów. Upewnij się, że ziarna kawy są przykryte, nawet jeżeli musisz dodać jeszcze trochę wody. Cały proces zalewania powinien trwać około 15 sekund.

Krok 6.

Po około 30 sekundach zaczynamy powoli dolewać pozostałą część wody w kilku partiach z zachowaniem krótkich odstępów czasowych. Początkowo wlej 90 gramów wody, tak aby waga wskazała 150 gramów i odczekaj kolejne 45-60 sekund.

Krok 7.

Dolej kolejne 100 gramów wody (co w sumie daje już 250 gramów). Całość tego etapu powinna trwać 15-20 sekund.

Krok 8.

Kiedy kawa przestanie przelewać się do naszego naczynia, dolej ostatnie 100 gramów wody.

Cały proces parzenia kawy w dripie powinien trwać 4 minuty. Jeżeli czas parzenia kawy był dłuższy lub krótszy – powinniśmy spróbować inaczej zmielić kawę (jeśli parzenie trwało dłużej niż 4 minuty to następnym razem spróbuj grubiej zmielić ziarna i odwrotnie w przypadku krótszego parzenia).

7. KAWA PO TURECKU

Kawa po turecku to wyjątkowy sposób przygotowywania kawy, który pochodzi jeszcze z XVI wieku, co sprawia że jest to prawdopodobnie najstarsza kawa przyrządzana do dzisiaj. Wbrew popularnym opiniom nie wystarczy zalać łyżeczki zmielonych ziaren wrzącą wodą. Proces przygotowania kawy po turecku jest znacznie bardziej skomplikowany. Pewien cytat doskonale opisuje tą tradycyjną turecką kawę “Kawa musi być gorąca jak piekło, czarna jak diabeł, czysta jak anioł, słodka jak miłość”. Swój głęboki, ciemny kolor kawa zawdzięcza właśnie odpowiednio drobno zmielonym ziarnom. Mawia się, że umiejętność parzenia kawy po turecku otwiera pannie drogę do serca rodziny swojego wybranka. Kwintesencją tak parzonej kawy jest jej intensywny smak, który łamie się słodyczą cukru.

W 2013 roku tradycja parzenia i picia kawy w Turcji została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Do przygotowania kawy potrzebujesz:

Tygielek, inaczej dżezwa (tur. cezve)

Młynek do kawy

Przefiltrowaną wodę

Kawę ziarnistą

Cukier

Opcjonalnie – kardamon, cynamon

Krok 1.

W pierwszym etapie należy zmielić kawę – powinna być zmielona bardzo drobno, przypominając wręcz pył. Poprawne zmielenie kawy jest kluczowym elementem przygotowania kawy po turecku.

Krok 2.

Wypełnij tygielek zimną wodą, najlepiej odmierz ją za pomocą “demitasse” – to mały kubek używany do podawania tureckiej kawy lub espresso. Demitasse zazwyczaj ma około 60-90 ml pojemności. Na każdą filiżankę wody dodaj jedną czubatą łyżeczkę świeżo zmielonej kawy.

Krok 3.

Cukier jest bardzo istotnym dodatkiem do tej kawy. Zazwyczaj dodaje się jedną łyżeczkę cukru na każde dwie łyżeczki kawy. Wymieszaj dokładnie całość, doprowadzając do całkowitego rozpuszczenia cukru.

Krok 4.

Kiedy cukier się rozpuści, zacznij podgrzewać tygielek na średnim ogniu. Zbyt wysoka temperatura może popsuć smak przygotowywanej kawy. Pamiętaj, by nie mieszać w trakcie kawy.

Krok 5.

Jak tylko kawa zacznie się gotować, na powierzchni napoju pojawi się pianka. Zanim piana wyleci z tygielka, usuń dżezwę z ognia i odstaw na chwilę do ostygnięcia.

Krok 6.

Ponownie podgrzej napar, doprowadzając do kolejnego podniesienia się piany. Podobnie jak w poprzednim kroku, szybko usuń urządzenie z ognia jak tylko piana dojdzie do krawędzi tygielka.

Krok 7.

Tak naprawdę przy trzecim wrzeniu kawy możesz zakończyć cały proces parzenia. Przelewając kawę do filiżanek pamiętaj, by nie mieszać naparu.

Krok 8.

Naprzemiennie nalewaj kawę do każdej z filiżanek po 15 ml, aż do ostatniej porcji. Pamiętaj, by nie mieszać kawy w tygielku, bo w przeciwnym razie fusy, osadzone na dnie, dostaną się do filiżanek. Warto wiedzieć, że zbyt długie przygotowywanie kawy może spowodować, że piana opadnie, a kawa nabierze nieprzyjemnego posmaku. Przerwanie parzenia zbyt wcześnie z kolei sprawi, że w ogóle nie wytworzy się piana, która wpływa znacząco na smak kawy. Nie powinno się też słodzić kawy po jej zaparzeniu, ponieważ zupełnie zmieni to jej smak – i to niekoniecznie na dobre!

8. KAWA Z EKSPRESU KOLBOWEGO

Ekspres kolbowy, zwany także ekspresem ręcznym, półautomatycznym, manualnym bądź dźwigniowym to najpopularniejszy ekspres, “sterowany” manualnie przez baristów. Z pozoru wydawać by się mogło, że aparat ten jest prosty w obsłudze, jednak w praktyce wymaga sporej wiedzy na temat przyrządzania samego espresso. Ekspres kolbowy zatem będzie najlepszym wyborem dla osób, które lubią prawdziwe espresso i napoje przygotowywane na jego bazie, takie, jak: cappuccino, latte, macchiato czy flat white.

Prawidłowe espresso to napar z ziaren kawowca przygotowany pod ciśnieniem 9 bar, w czasie 23-30 sekund, o kremowej konsystencji, z cremą, czyli pianką z jak najmniejszą ilością pęcherzyków powietrza, o przyjemnej cielistości i dużym balansie smakowym. Crema powstaje dzięki zawartości cukrów i olejków eterycznych i utrzymuje się tylko dzięki ekstrakcji pod ciśnieniem.

Do przygotowania kawy potrzebujesz:

Ekspres kolbowy wymaga drobnego zmielenia ziaren. Dzięki temu woda przepuszczana przez kolbę napotyka odpowiedni opór i powstaje ciśnienie, które pozwoli zabrać z drobno zmielonej kawy cały jej smak i aromat.

Krok 1.

Wlej przefiltrowaną wodę do zbiornika na wodę. Następnie włącz ekspres, by podgrzać wodę, a także ogrzać sam sprzęt (najlepiej jeszcze 15-30 minut przed parzeniem kawy).

Krok 2.

Przepłucz grupę (czyli okrągły wylot ekspresu) – uruchom na kilka sekund przepływ wody, aby przez grupę przeleciał ciepły strumień, który usunie resztki kawy i ogrzeje sprzęt przed parzeniem.

Krok 3.

Zmiel bardzo drobno ziarna kawy.

Krok 3.

Do kolby, a dokładniej do wewnątrz znajdującego się sitka, nasyp świeżo zmieloną kawę i wyrównaj jej powierzchnię palcem, bądź delikatnie uderzając kolbą o blat stołu. Następnie użyj tampera, aby mocno docisnąć kawę.

Krok 4.

Umieść kolbę w grupie i uruchom przepływ wody. Już po paru sekundach dostrzeżesz, jak pod wpływem wysokiego ciśnienia do filiżanki zacznie spływać ciemnobrązowe espresso. Po ok. 20-25 sekundach strumień espresso nabierze jasnego koloru, co będzie sygnałem dla Ciebie do zakończenia ekstrakcji kawy. Im dłużej woda będzie spływała do filiżanki, tym bardziej rozwodnione będzie espresso.

9. COLD BREW

Cold brewto kawa przygotowywana bez użycia gorącej wody. Jest stosunkowo mało popularnym sposobem “parzenia” kawy, jednak z roku na rok coraz więcej osób decyduje się przetestować tę metodę, szczególnie latem, gdyż jest idealnym zamiennikiem tradycyjnej kawy mrożonej.

To, co może zniechęcać do przygotowania cold brew jest fakt, że na kawę trzeba czekać długie godziny, jednak efekt w postaci wyjątkowego smaku rekompensuje cierpliwość. Dzięki temu, że kawa cold brew ma niższy poziom kwasowości, jest też słodsza w smaku, a także bardzo orzeźwiająca – idealna na gorące, letnie dni. Tak przygotowaną kawę można bez problemu przechowywać w lodówce nawet do kilku dni. Cold brew zawiera także więcej kofeiny, niż tradycyjna kawa, ponieważ ziarna kawy procesie macerowania mają dłuższy kontakt z wodą. Zatem może wyglądać dosyć niepozornie, ale ona ma naprawdę kopa!

Samo przygotowanie kawy metodą cold brew jest wyjątkowo proste i nie powinno nikomu sprawić większych problemów. Aby uzyskać jak najlepszy smak napoju warto użyć ziaren dedykowanych metodom alternatywnym, czyli jasno wypalonych, np. z Kenii, Burundi czy Etiopii – o owocowych nutach smakowych.

Jak w przypadku każdej metody parzenia kawy tak i w cold brew sugerujemy zakup kawy ziarnistej i zmielenie jej w odpowiedniej grubości – czyli dosyć grubo, tuż przed jego przygotowaniem.

Do przygotowania kawy potrzebujesz:

Krok 1.

Aby przygotować cold brew, najlepiej zalej zmieloną kawę lodowatą, przefiltrowaną wodą późnym wieczorem: nasze sugerowane proporcje to 5 g zmielonej kawy na każde 100 ml wody.

Krok 2.

Po zalaniu zamknij naczynie, w którym przygotowujesz napar (można przykryć folią), a następnie umieść w lodówce na 10-12 godzin.

Krok 3.

Po tym czasie wystarczy odcedzić kawę (możesz do tego wykorzystać filtr do dripa czy chemexa) i cieszyć się jej przepysznym smakiem. Jeśli poszukujecie bardziej rześkich, owocowych aromatów na lato, to polecamy zaparzyć cold brew przy użyciu cascary – suszonych skórek z owoców kawowca. Do tego będziemy potrzebować ok. 50 g suszu na 1 litr naparu. Cały proces macerowania wygląda identycznie jak w przy użyciu kawy, jednak rekomendujemy przytrzymać dłużej susz w lodówce – przynajmniej 12 godzin. Cold brew z cascary przypomina smakiem kwaskowaty kompot, który można urozmaicić dodając przyprawy czy cytrusy – kompozycje pozostawiamy kwestii wyobraźni!

Pamiętajcie, że każdy musi znaleźć swój idealny przepis na przyrządzanie kawy metodą cold brew, dlatego warto eksperymentować z różnymi ziarnami, z czasem macerowania kawy czy też jej proporcjami w stosunku do wody. Podzielcie się z nami swoimi ulubionymi wersjami przepisu!

10. PODSUMOWANIE

Każdy z nas może cieszyć się doskonałej jakości kawą parzoną własnoręcznie, w domowym zaciszu każdego dnia! Jaką zatem wybrać metodę? Jeżeli dalej nie wiecie, to spokojnie. Miłośnicy espresso i cappuccino doskonale odnajdą swoje smaki między innymi przy użyciu ekspresu kolbowego czy w klasycznej kafetierce – potrafi zdziałać prawdziwe cuda! Osoby uwielbiające kawy przelewowe, czarne, bez mleka i cukru, za to niezwykle aromatyczne, powinny zaopatrzyć się w alternatywne urządzenie do parzenia kawy: V60, chemex lub AeroPress. W każdej metodzie czas parzenia nie przekracza kilku minut, a przygotowanie jest proste i intuicyjne. A Wy wybraliście już swój ulubiony sposób parzenia kawy? Koniecznie podzielcie się nim w komentarzu!

Sposoby parzenia kawy

Poznaj najpopularniejsze sposoby parzenia kawy i odkryj swój ulubiony.

Jaką kawę pić? Odpowiedz jest prosta. Taką, jaka smakuje najlepiej 🙂 Jaka smakuje najlepiej? Tego trzeba się dowiedzieć. Co jest nam potrzebne do uzyskania idealnego smaku kawy? Po pierwsze, dobrej jakości ziarna. Po drugie, odpowiedni do danej kawy oraz własnych preferencji smakowych sposób parzenia. Poniżej kilka sposobów na doskonałą kawę.

Parzenie kawy w ekspresie kolbowym to ceremonia wymagająca czasu i cierpliwości. Jednak miłośnicy kawy doskonale wiedzą, że zostanie ona wynagrodzona wyśmienitym espresso, nieustępującym temu serwowanemu w pięknej i słonecznej Italii.

Ekspres kolbowy od momentu uruchomienia wymaga czasu, aby podgrzać znajdującą się w nim wodę. Podgrzania wymaga również kolba, którą trzeba umieścić w głowicy ekspresu, podobnie jak filiżanki, które należy ustawić na podgrzewaczu.

W ekspresie kolbowym gorąca woda przepuszczana jest pod ciśnieniem przez zmieloną kawę znajdującą się w kolbie. Po wypełnieniu kolby odpowiednią ilością zmienionej kawy, należy wyrównać jej powierzchnię, następnie zawartość kolby docisnąć temperem. Proces parzenia powinien trwać około 25 sekund.

Ze względu na bardzo krótki kontakt wody ze zmielonym ziarnem kawy musi być ona odpowiednio zmielona, aby wydobyć wszystkie znajdujące się w niej walory smakowe i aromaty. Jeśli ziarno zostanie zmielone zbyt grubo, woda przepłynie przez nie zbyt szybko, nie dojdzie do prawidłowego procesu parzenia i kawa będzie zbyt słaba. Natomiast, jeśli kawa zostanie zmielona zbyt drobno i mocno ubita w kolbie, woda będzie miała problem z przepłynięciem i kawa będzie zbyt gorzka.

Zastanawiasz się ile gram kawy potrzeba do przygotowania espresso? Według Narodowego, Włoskiego Instytutu Espresso (Istituto Nazionale Espresso Italiano), wzorzec dla przegotowania idealnego espresso wygląda następująco:

7 gramów (+/- 0,5) drobno zmielonej kawy

Ciśnienie wody 9 bar (+/- 1)

Temperatura parzenia 88˚ C (+/- 2)

Czas parzenia 25 s (+/- 2,5)

Pojemność naparu podawanego w filiżance wraz z pianką (crema) – 25 ml (+/- 2,5)

Temperatura serwowania naparu 67˚ C (+/- 3)

Ilość tłuszczu w naparze nie przekracza 2 mg/ml

Ilość kofeiny nie mniejsza niż 100 mg na pojedyncze espresso

Dla jednej porcji espresso potrzebne jest ok. 7 gramów zmielonej kawy. Dla wielbicieli naprawdę mocnego espresso lub caffé crema, można przygotować pojedynczą porcję z 16 gramów zmielonej kawy. Ilość kawy, z której wykonuje się napar, powinna zależeć od preferencji smakowych.

Każdy gatunek kawy będzie zachowywał się inaczej podczas mielenia i parzenia.

Warto testować proporcje ilości kawy oraz grubości mielenia, aby odkryć walory i nuty smakowe danej kawy, które będą odpowiadały naszym gustom.

Do parzenia kawy we French Pressie niezbędne będą: świeża woda, najlepiej filtrowana, dobrej jakości grubo mielona kawa. Doskonale sprawdzi się kawa wypalana do espresso oraz metod przelewowych.

Przy parzeniu kawy we French Pressie, tak jak w przypadku innych metod parzenia, istotne są proporcje. Na około 100 ml wody powinno przypadać około 6 gramów kawy.

Zmielone grubo ziarno kawy wsypujemy do naczynia i zalewamy gorącą wodą (około 90° C), tak, aby dokładnie przykryć ziarno. Mieszamy i pozostawiamy na około 1 minutę.

Po tym czasie zalewamy napar pozostałą ilością wody, ponownie mieszamy. Następnie nakładamy przykrywkę nie dociskając tłoka i pozostawiamy na około 3 minuty.

Po tym czasie dociskamy tłok pokrywki do dnia naczynia, następnie przelewamy kawę do filiżanek.

W skład aeropresu wchodzi cylinder, tłoczek, plastikowe sitko, zestaw filtrów, mieszadełko, lejek oraz miarka na kawę. Ponadto niezbędne są stoper, filtrowana woda i kawa. Jeżeli dysponujesz tylko kawą ziarnistą – również młynek do kawy, najlepiej żarnowy.

Do parzenia w aeropresie najlepiej sprawdzi się kawa ziarnista, świeżo mielona tuż przed zaparzeniem. Idealna będzie kawa jasno palona z segmentu speciality, która odda najwięcej cennych walorów smakowych.

Do przygotowania 250/270 ml naparu potrzebujemy około 20 gramów, drobno zmielonej kawy oraz wody w temperaturze około 90° C.

Do sitka wkładamy papierowy filtr, który przelewamy wodą, dzięki czemu unikniemy papierowego posmaku kawy. Wsypujemy odmierzoną ilość zmielonej kawy, wlewamy około 50 ml gorącej wody, mieszamy kilkukrotnie i zostawiamy napar na około 30 sekund.

Następnie dolewamy pozostałą część wody, ponownie odczekujemy około 1-2 minuty.

W tym czasie możemy kilkukrotnie przemieszać kawę, dzięki czemu uzyskamy bardziej wyrazisty i mocniejszy napar.

Po upływie wymaganego czasu na cylinder należy nałożyć tłok i powoli, jednostajnym ruchem przeciskać kawę do filiżanki. Charakterystyczny dźwięk – syk, będzie znakiem, że należy zakończyć przeciskanie.

Aeropress pozwala również, na zaparzenie kawy metodą odwróconą, dzięki której uzyskamy inne walory smakowe kawy przy zastosowaniu tych samych ziaren.

Tłoczek należy włożyć do cylindra, a następnie wsypać odpowiednia ilość kawy. Kolejne czynności wykonujemy jak w metodzie tradycyjnej: zalewamy kawę niewielką ilością wody, odczekujemy, następnie zalewamy pozostałą częścią wody i doczekujemy 1-2 minuty. W między czasie możemy przemieszać kawę. Następnie zakładamy sitko z przelanym wcześniej wodą papierowym filtrem i przekładamy aeropres na naczynie, do którego będziemy wyciskać napar. Kawę przeciskamy delikatnym, jednostajnym ruchem, około 30 sekund, do chwili, kiedy usłyszmy charakterystyczny syk powierza.

Z aeropresu otrzymujemy napar zbliżony do espresso, rozcieńczony z wodą przypominał będzie americanę, a po dodaniu gorącego mleka – latte.

Parzenie w Aeropresie:

Temperatura wody 85 -94 stopni

Ilość drobno zmielonej kawy około 16-22 gramów na 250/270 ml wody

Wstępne parzenie około 50 ml wody, 30 sekund

Całkowity czas parzenia (bez czasu przeciskania kawy) około 2 minuty

Przeciskanie kawy około 20/30 sekund

Kawiarka

Kawiarka została wynaleziona w latach 30. XX wieku przez Antonio Bialettiego we Włoszech i od tamtej pory na stałe zagościła w we włoskich domach. Kawiarka może być wykonana z aluminium bądź stali. Szczególną uwagę należy zwrócić na jakość stopu, z którego została wykonana. Słabej jakości kawiarki po zetknięciu z wysoką temperaturą i wodą mogą nadawać kawie metalicznego posmaku i uwalniać szkodliwe związki.

Ile kawy do kawiarki wsypać? Bardzo istotny jest rozmiar kawiarki, który powinien być adekwatny do naszych potrzeb, ponieważ w kawiarce musimy zawsze przygotowywać napar w pełnej dedykowanej objętości.

Pojemność kawiarek oznaczona jest ilością filiżanek, jakie można otrzymać z jednorazowego parzenia. Około 25-35 ml naparu kawy odpowiada jednej filiżance.

Kawa do parzenia w kawiarce powinna być zmielona dość drobno. Grubiej niż do espresso, ale drobniej niż do dripa. Odpowiednie mielenie ziarna spowoduje, że kawa będzie się sączyć do górnej części kawiarki, a nie gwałtownie wylewać. Zbyt drobne zmielenie ziarna może zatkać sitko i zatrzymać proces parzenia.

Do kawiarki wlewamy gorącą, przegotowaną wodę. Zabieg ten skraca czas kontaktu kawy z wysoką temperaturą, dzięki czemu uzyskamy kawę o mniejszej goryczy i lepszym smaku.

Wodę wlewamy do oznaczonej wysokości w dolnej części kawiarki.

Sitko wypełniamy kawą do wysokości rantu, delikatnie wyrównując palcem.

Kawy w sitku nie należy ubijać, wystarczy ją lekko wyrównać łyżeczką.

Zakręcamy kawiarkę i ustawimy ją na kuchence, na niskiej mocy palnika.

Proces parzenia powinien przebiegać wolno, spokojnym strumieniem.

Gdy tylko strumień kawy zmieni się na pianę i usłyszymy charakterystyczne bulgotanie, należy natychmiast zatrzymać proces parzenia poprzez zdjęcie kawiarki z palnika i przelanie kawy do filiżanek. Przetrzymanie kawiarki na palniku spowoduje, że kawa nabierze nieprzyjemnego gorzkiego i przypalonego smaku.

W kawiarce na 3 filiżanki uzyskamy około 150 ml naparu, co odpowiada 3 espresso.

Do parzenia w kawiarce doskonale sprawdzą się świeże kawy przeznaczone do parzenia espresso.

Drip

Drip to przelewowa metoda parzenia kawy (z ang. kapać ).

Wykorzystujemy w tym celu specjalne urządzenie, które samo podgrzewa wodę i zalewa nią kawę – ekspres przelewowy bądź naczynie szklane lub porcelanowe, które bezpośrednio umieszczamy na filiżance – drip, chemex.

W przypadku parzenia w dripie lub chemexie samodzielnie zalewamy kawę wodą, która bezpośrednio trafia do filiżanki.

Najlepszy smak kawy parzonej w dripie uzyskamy, jeśli do parzenia wykorzystamy świeżo paloną kawę, zmieloną w młynku żarnowym.

Kawę mielimy dość grubo – grubiej niż do kawiarki, ale drobniej niż do chemexa.

Dla uzyskania najlepszych efektów ziarna powinny przypominać gruboziarnisty piasek, czyli mieć wielkość około 1-1,5 milimetra.

Do parzenia kawy w dripie, najlepiej sprawdzą się single origins (kawy jednorodne, z jednego regionu, z tej samej obróbki, z tej samej farmy lub kooperatywy).

Czas parzenia w dripie powinien wynosić około 3 minuty. Jeśli proces parzenia będzie trwał dłużej oznacza to, że kawa została zmielona zbyt drobno, natomiast jeśli parzenie trwało zbyt krótko, wówczas kawa była zmielona za grubo.

Wyjściowe proporcje do dripa, to 6 gramów kawy na 100 ml wody lub 1:15, czyli 1 gram kawy na 15 gramów wody.

Należy pamiętać o przelaniu filtra papierowego gorącą wodą, aby pozbyć się papierowego posmaku i rozgrzać urządzenie.

Następnie drip ustawiamy na naczyniu do którego będzie spływał napar, a całość na wadze.

Wsypujemy odpowiednie proporcje kawy, uruchamiamy stoper i zaczynamy polewać zmielone ziarna wodą o temperaturze 90-96º C.

Kawę polewamy niewielką ilością wody, aż w całości zostanie przez nią przykryta i pozostawiamy na 30 sekund.

Po tym czasie zaczynamy polewać kawę okrężnymi ruchami, omijając ścianki filtra.

Wodę wlewamy sukcesywnie na 2-3 razy.

Dopełnieniem całego procesu parzenia jest użycie specjalnej konewki do metod alternatywnych. Dzięki niej możemy łatwo zapanować nad strumieniem wody i dokładnością polewania.

Z najpopularniejszego DripaV60 otrzymamy zbalansowany napar, podkreślający owocowe akcenty i nuty kwiatowe. Kawa z przelewu ma delikatne body, jest soczysta i zrównoważona.

Chemex daje klarowny, wręcz herbaciany napar o aksamitnej konsystencji i delikatnym body.

4 najmodniejsze sposoby parzenia kawy

Dla wielu z nas dzień zaczyna się dopiero po wypiciu filiżanki lub kubka kawy, a w kolejnych godzinach ten magiczny, czarny napój pomaga utrzymać jasność myśli, koncentrację i sprawność w działaniu. Jednak nie każda kawa smakuje i działa tak samo – wszystko zależy od sposobu jej przygotowania.

Od kilku lat obserwujemy prawdziwe kawowe szaleństwo. Zwykłą, turecką „zalewajkę” czy popularną, szybką „neskę” wyparł napar przygotowywany profesjonalnie – z wielkim znawstwem, dbałością o odpowiednią jakość, a nawet z namaszczeniem. To dobra droga, gdyż aby z ziaren wydobyć prawdziwą moc i głębię aromatu, potrzebne są staranność i odpowiednia wiedza na temat sposobu parzenia kawy.

Ekspres ciśnieniowy Najczęściej po prostu stawiamy kubek, naciskami guzik i zaczyna się kawowa magia. Warto jednak wiedzieć, że w rzeczywistości sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Ekspres ciśnieniowy służy do przygotowywania espresso – wszystkie inne kawy (np. latte, cappuccino czy americano) są przyrządzane na jego bazie. W ekspresie ciśnieniowym – jak jego nazwa wskazuje – wytwarza się ciśnienie, a wszystko przez to, że zmielona kawa stanowi dla przechodzącej przez nią wody opór. Powoduje to wytrącenie się substancji oleistych i powstanie delikatnej warstwy jasnobrązowej pianki, zwanej crema. Kawa do ekspresu ciśnieniowego powinna być drobno zmielona, a idealnie jest, gdy nasze urządzenie ma wbudowany młynek. Zmielone ziarna mają krótki kontakt z wodą, której temperatura wynosi około 90˚C. Zmniejsza to goryczkę i redukuje nadmierną kwaskowatość naparu. Kawa z ekspresu ciśnieniowego jest łatwo przyswajalna dla organizmu i mniej drażniąca dla żołądka niż inne kawy, zawiera też dwa razy mniej kofeiny niż np. napój z filtra. Koszt ekspresu ciśnieniowego: od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych

Drip Drip (nazywany też filtrem ceramicznym, dripperem) jest rodzajem lejka, w którym umieszcza się papierowy filtr w kształcie litery V. To najbardziej popularna metoda alternatywnego parzenia kawy. Bardzo ważne są tutaj jakość ziaren, sposób ich palenia, odpowiednia temperatura wody i czas parzenia. Przygotowanie kawy jest bardzo proste: wystarczy włożyć do dripa papierowy filtr, przepłukać go (pozbywamy się w ten sposób zapachu papieru), a następnie umieścić w filtrze odmierzoną porcję świeżo zmielonej kawy. Kawa powinna być zmielona niezbyt drobno i przypominać grubszy piasek. Okrężnymi ruchami zalewamy ją filtrowaną, przegotowaną wodą o temperaturze około 90˚C (nigdy wrzątkiem!), przykrywamy pokrywką i odstawiamy na 2-3 minuty. Tak przygotowana kawa jest niezwykle aromatyczna, ale delikatna. Cena dripa: od 20 do 200 złotych (plus papierowe filtry)

Chemex Zasada parzenia kawy w chemeksie bardzo przypomina dripper – tutaj także mamy do czynienia z filtrami i metodą przelewową. Przygotowana w ten sposób kawa jest bardziej delikatna, lekka i czysta w smaku, a przy tym bardzo pobudzająca. Najlepiej pić ją bez dodatków, by w pełni docenić jej wymiar smakowy i poczuć wyśmienity aromat. Do szklanego naczynia wkładamy filtr ze specjalnego papieru (przepuszcza mniej olejków, dzięki czemu napar przypomina w wyglądzie mocną herbatę), zwilżamy go gorącą wodą, by przyległ do ścianek i stracił papierowy posmak. Następnie wsypujemy grubo zmieloną kawę i spokojnymi, kolistymi ruchami zalewamy ją gorącą wodą. Temperatura wody nie powinna przekroczyć 96˚C, a optymalny czas parzenia to 4 minuty. Cena: od 100 do 300 złotych (plus filtry – około 50 zł za 100 sztuk).

Kawa z ekspresu kolbowego, jak prawidłowo parzyć kawę?

Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez kawy – czy to energetyzującego espresso, czy też łagodnego latte macchiato. Nic dziwnego więc, że kawa jest drugim najważniejszym na świecie towarem pod względem wartości eksportu, po ropie naftowej. Niestety, nie wszyscy wiedzą jak przygotować ten, nazywany przez wielu napojem bogów, trunek, przez co traci on swój niepowtarzalny smak i aromat. Najczęściej popełniane błędy można na szczęście z łatwością wyeliminować. Na naszym blogu podpowiemy jak prawidłowo parzyć kawę w różnych ekspresach, aby móc cieszyć się towarzyszącą jej pełnią aromatów i smaku każdego dnia. W tym wpisie skupimy się na ekspresie kolbowym.

Jaką kawę możemy otrzymać z ciśnieniowego ekspresu kolbowego?

Warto zacząć od tego, że każda kawa z ciśnieniowego ekspresu, niezależnie od tego czy jest to ekspres kolbowy, czy automatyczny, zaczyna się od espresso. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale to właśnie espresso jest bazą do przygotowania każdej innej kawy.

W ekspresach automatycznych dzieje się to poniekąd w ukryciu, ponieważ nie widzimy tego, jak kawa jest przygotowywana w zamkniętej części ekspresu. Jednak tam też ma miejsce ten sam proces, który możemy zaobserwować na przykład w kawiarniach. Często więc słyszymy od baristy pytanie – latte na pojedynczym czy podwójnym espresso? Niektórych dziwią te pytania. W naszej firmowej kawiarni CoffeeLove też czasami zdarza nam się usłyszeć komentarz: „Ale ja nie chcę espresso, chcę americano, dużą czarną kawę!” Coż, bez espresso nie ma americano, nie ma cappuccino czy flat white’a. Różne rodzaje kaw omówimy na blogu przy innej okazji. Teraz skupmy się na tym, jak prawidłowo zaparzyć espresso w ekspresie ciśnieniowym manualnym, czyli z kolbą, do której wsypujemy zmieloną kawę, tampujemy (ubijamy ją właściwie) i na koniec umieszczamy ją w tak zwanej grupie kawowej ekspresu.

Jak parzyć kawę w ekspresie ciśnieniowym manualnym (kolbowym)?

Zacznijmy od tego, że podane poniżej miary są dość umowne, ale też najczęściej spotykane. Najłatwiej zacząć od czegoś sprawdzonego, jak podane poniżej receptury.

Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest, aby wydobyć z kawy to, co najlepsze oraz żeby nam smakowała – dlatego często spotykamy się z odstępstwami od receptur.

Sieciowe kawiarnie stosują nieco większe objętości espresso od tych podanych poniżej, kawiarnie specjalistyczne poruszają się najczęściej w prezentowanych tu przepisach.

Zaparzenie filiżanki kawy oparte jest na podstawowej zależności:

woda o odpowiedniej temperaturze (94 – 96°C)

w odpowiedniej ilości (pojedyncze espresso to ok 20 ml kawy, podwójne ok 40 ml)

powinna „przejść” przez kawę w odpowiedniem czasie (najczęściej 25 – 30 sekund)

Jak szybko woda jest w stanie przedostać się przez kawę zależy głównie od stopnia zmielenia kawy oraz jej ilości. Przyjrzyjmy się więc poszczególnym zależnościom.

Pierwszy krok to mielenie kawy: ważna jest jej odpowiednia ilość – dla pojedynczego espresso od 7 do 10 gramów kawy, w zależności od używanych ziaren (mają różną twardość, stopień palenia oraz inne różniące je właściwości); dla podwójnego espresso stosuje się najczęściej od 16 do 20g;

powinna być tak zmielona, żeby uzyskać odpowiednią ilość napoju (pojedyncze espresso od 16 do 20 ml, podwójne od 35 do 40 ml);

zmielona kawa trafia z młynka do filtra grupy (potocznie nazywanego sitkiem), które umieszczone jest w portafiltrze (czyli w tak zwanej kolbie).

Drugi kluczowy moment to tampowanie, czyli ubijanie kawy w sitku:

kawę w sitku trzeba właściwie ubić (ten proces nazywamy tampowaniem) przy pomocy tampera

Właściwe ubicie kawy to jedna z najważniejszych technik baristycznych. Nie chodzi tu o to, żeby kawa była ubita bardzo mocno tylko równo i dokładnie. Równe ubicie kawy zapobiegnie nierównomiernemu przenikaniu wody przez kawę co zaowocuje pełnym smaku i aromatu naparem.

W innym przypadku, kiedy woda znajdzie sobie pod wpływem ciśnienia miejsce, w którym jest mniej kawy w sitku, ponieważ była ubita nierówno, zacznie szybciej przechodzić przez tę właśnie mniejszą ilość kawy. Efektem będzie niedoparzona kawa (nierówna i zbyt szybka ekstrakcja).

Trzeci krok to ekstrakcja, czyli przenikanie wody przez kawę:

wpinamy portafiltr (kolbę) do „gniazda” w ekspresie i uruchamiamy przepływ wody

obserwujemy jak przebiega proces parzenia, mierząc jednocześnie czas i ilość zaparzonej kawy

Profesjonalne, nowoczesne ekspresy używane w kawiarniach mają często wbudowane wagi na filiżanki i odmierzają też czas, co znacząco ułatwia właściwą kalibrację młynka i ekspresu.

W domowych ekspresach takich udogodnień raczej się nie spotyka. Nie znaczy to jednak, że zmierzenie ilości espresso i czasu ekstrakcji jest czymś trudnym.

Tak naprawdę wystarczy nam zwykła, mała waga kuchenna. Jeszcze lepiej jeśli posiadamy specjalistyczną wagę do kawy, która ma również wbudowany stoper, na przykład jedną z takich: wagi w CoffeeLove.

Najpierw używamy wagi do zamierzenia ilości kawy w sitku, później podstawiamy ją pod filiżankę, do której będzie wlewała się zaparzona kawa z portafiltra i dzięki temu będziemy doskonale wiedzieli ile mamy kawy i ile trwała ekstrakcja.

Jeśli odpowiednia ilość kawy zaparzona została zbyt szybko, poniżej 25 sekund, a ilość zmielonej kawy była właściwa, należy drobniej ją zmielić. Jeżeli za długo, kawa była zmielona za drobno.

Po odpowiednim ustawieniu grubości mielenia i ilości kawy oraz właściwego czasu ekstrakcji możemy na jakiś czas zapomnieć o używaniu wagi. Przyda się przy zmianie ziarna na inne.

Dla pewności warto co jakiś czas sprawdzić jak działa nasze wypracowane ustawienie i sięgnąć po wagę co kilka dni, żeby mieć pewność, że wszystko przebiega prawidłowo.

Po jakimś czasie, kiedy dojdziemy do większej wprawy, będziemy wiedzieli po naocznej obserwacji procesu parzenia czy przebiega ono prawidłowo. Smak kawy też od razu nam powie czy kawa jest właściwie zaparzona.

Bardziej ambitni home-bariści używają wagi przy każdym parzeniu. Daje to najlepsze rezultaty, ponieważ kawa nieznacznie zmienia swój charakter wraz ze zmianą wilgotności powietrza. Chcąc kontrolować dokładnie cały proces nie sposób zapomnieć więc o wadze.

Nie dajmy się jednak odstraszyć! Po kilku tygodniach wypracowane nawyki zaczną działać niemal samoistnie i każdy kolejny „shot” espresso będzie równie doskonały.

Sposoby parzenia kawy

Aquamelior

Kawa najbardziej pożądany napój pobudzający nasz organizm, dodający energii do działania,

Przyjęło się że kawę pijemy o poranku, ale nie tylko, kawa towarzyszy nam przez cały dzień. Przy kawie spędzamy czas z bliskim, przyjaciółmi, załatwiamy sprawy biznesowe, pijemy ją po prostu w pracy, najczęściej jedną za drugą. Kawa jest obecna w naszym życiu na każdym kroku.

Istnieje kilka sposób na jej zaparzenie. Sposób zazwyczaj zależy od tego ile mamy czasu i od tego jakim sprzętem dysponujemy.

Do podstawowych sposobów parzenia kawy należy : kawa z ekspresu ciśnieniowego, przelewowego (po amerykańsku), kawa po turecku, kawa z kawiarki i zwykła kawa zalana woda z czajnika.

Jak parzyć kawę w ekspresie ciśnieniowym aby uzyskać najlepszy efekt ?

Kawa w ekspresie ciśnieniowym parzy się bardzo szybko, dlatego ekspresy do kawy stają się coraz bardziej popularne. Żyjemy coraz szybciej i potrzebujemy szybkich rozwiązań.

Do ekspresu ciśnieniowego warto wybrać kawę ziarnistą. Większość ekspresów ma wbudowany młynek mechaniczny lub jeżeli nie, można zmielić ją w młynku zewnętrznym. Zmielenie kawy tuż przed jej zaparzeniem zapewnia jej świeżość i niepowtarzalny aromat.

W ekspresie parzymy tzw. espresso, które jest podawane jako samodzielny napój lub może być bazą do kawy latte czy cappuccino. Parzenie odbywa się w temperaturze 90 stopni Celsjusza a wysokie ciśnienie powoduje wydzielenie się substancji oleistych co objawia się charakterystyczną jasno brązową pianką tzw. cremą

Kawy odpowiednie do ekspresu ciśnieniowego to np. Dallmayr Crema d’Oro, Illy Classic Espresso, Woseba Arabica

Jak wybrać odpowiedni ekspres pisaliśmy tutaj: Jak wybrać ekspres do kawy.

Jak parzyć kawę w ekspresie przelewowym po Amerykańsku ?

Parznie kawy w ekspresie przelewowym (Americana) również należy do metod bardzo szybkich. Parzenie polega na przelewaniu się gorącej wody o temperaturze 100 stopni przez filtr z kawą zmieloną. W takich ekspresach najczęściej jest podgrzewacz pod dzbanuszkiem, który utrzymuje temperaturę kawy. Zbyt długie jednak utrzymywanie wysokiej temperatury kawy powoduje, że traci ona swój aromat. Americana to takie espresso zalane wodą, jednak jej smak jest bardziej delikatniejszy i kremowy.

Kawy najlepsze do ekspresu przelewowego to min. Woseba Espresso, Illy Ethiopia, Dallmayr Espresso Intenso

W jaki sposób parzyć kawę po turecku czyli w tygielku ?

Przygotowanie kawy po turecku jest trochę bardziej czasochłonne. Przygotowuje się ją w miedzianym tygielku lub zwykłym rondelku. Kawę zmieloną z dodatkiem cukru wsypujemy do tygielka zalewamy zimną wodą i podgrzewamy, nie wolno dopuścić do gotowania. Przed przelaniem do filiżanki należy dolać odrobinę zimnej wody aby fusy opadły na dno. Można dodać dla podwyższenia walorów smakowych szczyptę kardamonu czy cynamonu.

Do przenia takiej kawy polecamy Illy Espresso, Illy Filtered

A może parzyć kawę w kawiarce ?

Taką kawę przygotowuje się w specjalnym metalowym dzbanuszku. Do dolnej części wlewamy zimnej wody najlepiej filtrowanej z dzbanka filtrującego. Wtedy nie osadza się kamień na urządzeniu. Na sitko wsypujemy zmieloną kawę, przykrywamy górną częścią kawiarki i stawiamy na palniku, na około 10 min. Ciśnienie spowoduje wypchnięcie esencji, naparu kawy do zbiornika u góry. Jest to kawa dość mocna ale za to bardzo pobudzająca

Najlepsza kawa do kawiarki to Illy Moka, Illy Espresso Black. O kawiarkach szerzej jaką wybrać pisaliśmy tutaj: Kawiarka jak używać

Porównanie metod parzenia kawy – czy kawa z ekspresu ciśnieniowego jest najlepsza?

Uwielbiasz kawę i rozważasz zakup ekspresu ciśnieniowego Jura, a może małej kawiarki lub French Pressu? Nie wiesz, która z metod zagwarantuje ci najlepszy smak i jakość? Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze metody parzenia, czym się różnią oraz jak smakuje kawa, po czym sam podejmij decyzję, który produkt będzie dostarczał ci każdego dnia najpyszniejszej espresso lub latte.

Ekspres ciśnieniowy

Zdecydowanie największe urządzenie do parzenia kawy, które w wersji domowej zapewnia pełną automatykę. W kawiarniach wykorzystuje się ekspresy kolbowe oraz dodatkowe urządzenia do mielenia, w warunkach domowych lepszym wyborem są automatyczne urządzenia. Ekspres do kawy na ziarna będzie je mielił, często umożliwiając także wsypanie zmielonej mieszanki do osobnego zbiornika. Jak działają? Woda pod ciśnieniem jest przepychana przez komorę ze zmielonymi ziarnami i filtrem. Ekspres do kawy nagrzewa się ok. 20-30 sekund, po czym wystarczy wybrać rodzaj kawy, grubość mielenia ziaren i jej moc, uzyskując pyszną kawę nawet w minutę. Ten sposób parzenia pozwala zatrzymać największą ilość antyoksydantów w naparze.

Automatyczny ciśnieniowy ekspres do kawy Jura, który zapewni ci najlepszą jakość kawy, jest łatwy w obsłudze i będzie doskonale wyglądał we wnętrzu.

Zalety:

-łatwy w obsłudze,

-szybki,

-można dopasować moc kawy czy grubość mielenia,

-pięknie wygląda we wnętrzu,

-umożliwia przygotowanie wielu kaw nawet bez umiejętności baristycznych.

Wady:

-ze względu na rozmiary zabiera dość dużo miejsca w kuchni,

-wymaga regularnego czyszczenia, odkamieniania,

-jest najbardziej kosztowną opcją.

W sklepach można także spotkać ekspresy kapsułkowe, które są nieco tańszą alternatywą, jednak są łatwe w obsłudze i zapewniają szeroką gamę smaków. Niestety nie będzie możliwości wyboru innej kawy niż ta zawarta w kapsułkach od producenta i wiele osób narzeka na jej jakość. Dodatkowo nie są zbyt ekologicznym rozwiązaniem, generując plastikowe odpady.

Ekspres przelewowy

Ekspres przelewowy charakteryzuje się mniejszymi gabarytami niż ekspres ciśnieniowy. Podgrzewa on wodę, która skrapla się i przelewa przez zmieloną kawę wprost do dzbanka. Tak przyrządzony napar ma mniej antyoksydantów, jednak pozwala na zaparzenie większej ilości kawy jednocześnie, jednak proces zajmuje przynajmniej kilkanaście minut. Niektóre urządzenia mają specjalną płytę grzewczą, która utrzymuje temperaturę nawet do kilku godzin, co będzie szczególnie wygodne dla osób, które lubią sączyć kawę przez wiele godzin.

Ekspres przelewowy jest najlepszy do przygotowania kawy czarnej, w której znajduje się dużo kofeiny – nawet dwukrotnie więcej niż w kawie z ekspresu ciśnieniowego.

Zalety:

-gorąca kawa dostępna przez kilka godzin,

-łatwy w obsłudze,

-duża zawartość kofeiny,

-niedrogi w porównaniu do ekspresów ciśnieniowych.

Wady:

-wymaga stałego wymieniania filtrów,

-kawa może smakować nieco gorzko,

-zaparzenie jednej filiżanki kawy trwa bardzo długo,

-zajmuje znaczną ilość miejsca, jednak mniej niż model ciśnieniowy.

French Press

Zaparzacz French Press to dzbanek ze specjalną prasą na tłoku, który umożliwia parzenie tradycyjnej czarnej kawy dla większej liczby osób. Zaparzacz jest łatwy w obsłudze i nie kosztuje zbyt wiele. Przygotowanie kawy we French Pressie wymaga jednak więcej cierpliwości niż podczas parzenia jej w ekspresie ciśnieniowym. Jak zaparzyć kawę?

Należy wsypać zmielone ziarna, następnie zalać je gorącą, ale nie wrzącą wodą, poczekać, dolać resztę wody i przykryć dzbanek pokrywką. Po kilku minutach można przecisnąć tłok uważając, by fusy nie przepłynęły przez filtr.

Jak smakuje kawa z French Press? Ma dość łagodny smak, intensywny aromat i zawiera znaczną ilość kofeiny.

Zalety:

-mocne pobudzenie,

-kawa do picia dla kilku osób,

-niewielkie rozmiary i niższa cena,

-intensywny aromat i delikatny smak.

Wady:

-mogą przedostawać się fusy,

-zapewnia jeden rodzaj kawy,

-parzenie trwa przynajmniej kilka minut.

Kawiarka

Kawiarka to wyjątkowe urządzenie pochodzącej z Włoch, które jest najlepsze do przyrządzania mocnego espresso. Jest wykonana ze stali lub aluminium i wymaga odpowiedniego rytuału, by zaparzyć od jednej do nawet kilku filiżanek naparu. Można jej używać na różnych płytach grzewczych, w zależności od jej przeznaczenia. Jak zaparzyć w niej kawę? Należy rozkręcić kawiarkę na części, po czym w dolną część wlać wodę, włożyć sitko, następnie dodać zmieloną kawę i zakręcić szczelnie górny imbryczek. Następnie ustawić ją na kuchence, by po paru minutach kawa zaczęła spływać wewnątrz urządzenia. Gdy pojawi się dźwięk bulgotania oznacza to, że napar jest gotowy i można go rozlać do filiżanek. Kawiarka wymaga natychmiastowego czyszczenia.

Kawa przygotowana w kawiarce ma skondensowany smak i aromat, przy średniej zawartości kofeiny. Jeśli będzie zaparzona prawidłowo, nie będzie zbyt gorzka.

Zalety:

-idealna dla miłośników espresso,

-przypadnie do gustu osobom lubiącym rytuały,

-niewielkie rozmiary i dostępność różnej pojemności.

Wady:

-wymaga nauki odpowiedniego parzenia,

-parzenie trwa zazwyczaj kilka minut i wymaga stałej obecności,

-nie wszystkie urządzenia są uniwersalne i będą działały na każdej kuchence.

Aeropress

Aeropress to wyjątkowe urządzenie, dzięki któremu można przygotować kawę, która za każdym razem smakuje nieco inaczej! Zaparzacz nie jest trudny w obsłudze, umożliwiając przygotowanie naparu dla jednej lub dla dwójki osób. Istnieje kilka metod parzenia kawy. Jedną z nich jest zakręcenie sitka z papierowym filtrem na cylindrze, przelaniu go wodą i ustawieniu np. na kubku. Teraz należy wsypać zmieloną kawę i zalać ją niewielką ilością wody. Po upływie minuty dolewa się wody i ponownie czeka kilka minut, miesza, a następnie wyciska kawę wprost do naczynia.

Zalety:

-idealny w podróż,

-jest łatwy w czyszczeniu,

-krótki czas parzenia kawy

-pozwala na przygotowanie kawy, która za każdym razem smakuje nieco inaczej.

Wady:

-wymaga filtrów,

-kawa może wyjść dopiero po kilku próbach.

Chemex

Chemex to piękny zaparzacz, który będzie stylowo wyglądał na blacie w kuchni. Składa się ze szklanego naczynia z drewnianym kołnierzem lub uchwytem, a dzięki unikalnemu designowi, pozwala wygodnie serwować kawę. Jak parzyć kawę w chemexie? Należy umieścić papierowy filtr, przelać go gorącą wodą i wylać z naczynia wodę. Teraz wsypuje się świeżo zmieloną kawę, zalewa gorącą wodą w niewielkiej ilości i pozostawia na 30-40 sekund. Po tym czasie należy wypełnić naczynie wodą i odczekać, aż kawa skończy się parzyć – do 4 minut. Po tym czasie można ją podawać.

Jak smakuje kawa z Chemexa? Jest jasna, choć bogata w smaku i pozbawiona osadu. Należy jednak uważać, gdyż zawiera znaczną ilość kofeiny.

Zalety:

-wygląda designersko,

-jest niewielki,

-kawa ma bogaty smak,

-uzyskuje się mocno pobudzający napar,

-pozwala na zaparzenie kawy dla kilku osób.

Wady:

-parzenie zajmuje przynajmniej kilka minut,

-wymaga używania filtrów.

Znajdź swoją metodę na najlepszą kawę

Wiesz już, która z metoda parzenia jest dla ciebie? Koniecznie zobacz ekspresy do kawy w sklepie Puregreen, które pozwolą ci rozkoszować się kawą, którą uwielbiasz o każdej porze dnia. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kawie, koniecznie odwiedź nasz blog i poszukaj naszych wcześniejszych tekstów o tym jak uzyskać idealną filiżankę małej czarnej.

Sprawdź ofertę bestsellerów:

Czytaj również:

☕️ 4 najczęstsze błędy parzenia kawy, które być może popełniasz

Jeśli tak jak my, jesteś miłośnikiem dobrej kawy i nie wyobrażasz sobie poranka bez mocnej małej czarnej, sprawdź koniecznie, co robić, a czego unikać podczas parzenia kawowego specjału. Kupiłeś świetny ekspres, a kawa mimo to nie smakuje tak, jak się spodziewałeś? Zanim zaczniesz się irytować, sprawdź 4 najczęstsze błędy parzenia kawy, które być może popełniasz.

1. Zbyt twarda lub zbyt miękka woda

Z reguły w kranach w naszym kraju płynie woda o odpowiedniej twardości, by możliwe było uzyskanie dobrego napoju. Jednak jeśli kawa po zaparzeniu jest zbyt kwaśna, może to oznaczać, że woda jest zbyt miękka (problem ten występuje czasem w Katowicach, ale też – jak wynika z badania Britty – Krakowie i Zakopanem). Niekorzystne jest także, kiedy woda jest zbyt twarda, ponieważ nie pozwala to na wyciągnięcie pełnego aromatu z kawy – trzeba wtedy nieco wydłużyć czas parzenia bądź zainwestować w kawę o silniejszym aromacie. Jednocześnie warto pamiętać, by nie mielić kawy dużo wcześniej oraz nie korzystać z młynków udarowych, które podgrzewając kawę, pozwalają jej wytracić aromat. Zdecydowanie twardą wodę ma Gdańsk, a dość twardą Lublin i Poznań. Twardość wody można zniwelować poprzez filtrowanie.

2. Kawa zmielona za grubo bądź za miałko

Kolejnym ważnym aspektem jest stopień zmielenia ziaren. Za grubo zmielona kawa powoduje, że woda przepływa przez nią i nie wydobywa całości aromatu. Natomiast za miałkie zmielenie sprawia, że woda nie może przecisnąć się przez kawę i przepala ją – napój staje się kwaśny i gorzki. Mieląc ziarna kawy, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko walory smakowe, ale także sposób, w jakim będziemy ją parzyć. W zależności od urządzenia, z którego korzystamy, ziarna kawy będą miały różny czas styczności z wodą. Można przyjąć, że im dłużej trwa przygotowanie kawy, tym grubiej powinniśmy ją zmielić. Długo parzona kawa z bardzo drobnych cząsteczek ziaren będzie zbyt gorzka, a z kolei, jeśli zmielimy kawę zbyt grubo i za krótko ją zaparzymy, otrzymamy kwaśny napój.

Kawa parzona w ekspresie ciśnieniowym

Warto wiedzieć, jak zmielić kawę do ekspresu ciśnieniowego, aby odpowiadała naszym preferencjom smakowym. W ekspresie ciśnieniowym zazwyczaj mamy wbudowany elektryczny młynek, dzięki któremu możemy drobno zmielić kawę. Po zmieleniu rozdrobnione ziarna trafią do kolby ekspresu. Nowoczesne ekspresy ciśnieniowe mają zazwyczaj kilka lub kilkanaście stopni mielenia kawy, które możemy określić według własnych preferencji. Jeśli planujemy przygotować aromatyczne Espresso, musimy drobno zmielić kawę ze względu na krótki czas parzenia. Warto jednak pamiętać, aby nie mielić kawy na pył, gdyż grozi to zatkaniem ekspresu.

Do godnych uwagi ekspresów do kawy należą m.in:

Ekspres do kawy Jura E8 Dark Inox (EB) – to urządzenie, które łączy w sobie jakość premium z kompaktowym rozmiarem, umożliwiającym korzystanie z niego nawet w niewielkiej kuchni. Charakteryzuje się szeregiem nowoczesnych funkcjonalności, takich jak Proces Ekstrakcji Pulsacyjnej, funkcja One-Touch, czy system ogrzewania Thermoblock. Ponadto urządzenie wyposażone jest w młynek Professional Aroma Grinder, który gwarantuje wysoką jakość mielenia i jeszcze więcej aromatu!

5 899,00 zł Ekspres do kawy Jura E8 Dark Inox (EB) (15364) Zobacz

Ekspres do kawy Jura E4 Piano White (EA) – to model, który sprawdzi się zwłaszcza dla miłośników aromatycznego Espresso. Dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak system ogrzewania Thermoblock oraz kompatybilności z J.O.E, korzystanie z urządzenia jest niezwykle komfortowe. Młynek Professional Aroma Grinder zapewnia doskonałe zmielenie ziaren kawy i wydobycie z niej niesamowitego aromatu.

3 999,00 zł Ekspres do kawy Jura E4 Piano White (EA) (15433) Zobacz

Kawa parzona we french pressie

Zaparzanie we french pressie to niedoceniana metoda, która pozwala jednak osiągnąć znakomite rezultaty smakowe, pod warunkiem jego odpowiedniego użycia. Przede wszystkim do przygotowania kawy za pomocą tego akcesorium potrzeba grubo zmielonych ziaren ze względu na dość długi czas parzenia, by móc spowolnić ekstrakcję i zapobiec powstaniu goryczy.

Kawa parzona w kawiarce

Z pomocą kawiarki możesz w szybki i prosty sposób zaparzyć kawę, wydobywając z niej wszystko, co najlepsze. Należy jednak pamiętać, by ziarna kawy zmielić drobno tak, aby rozmiarem przypomniały zmielony cukier, którego drobinki są dostrzegalne po rozsypaniu na kartce. Tutaj również należy uważać na zbyt drobne zmielenie ziaren – mogą wtedy zatkać sitko i zaburzyć cały proces parzenia.

Do polecanych przez nas kawiarek należą:

Kawiarka Bialetti New Venus 2tz – to jeden z najpopularniejszych modeli marki Bialetti. Wykonana została z wysokiej jakości stali nierdzewnej, która gwarantuje wieloletnie użytkowanie. Charakteryzuje się nie tylko wydajnością, ale też stylowym i nowoczesnym designem, który pięknie wkomponuje się w wystrój każdej kuchni. Przygotujesz w niej 2 filiżanki Espresso. Świetnie sprawdzi się także jako prezent dla każdego miłośnika kawy!

115,00 zł Kawiarka Bialetti New Venus 2tz Zobacz

Kawiarka Bialetti Rainbow 3tz Błękitna – to doskonały wybór dla osób uwielbiających nowoczesny design i ciekawą kolorystykę. Seria Rainbow charakteryzuje się wysoką jakością wykonania oraz dużą praktycznością. Możesz przygotować w kawiarce 3 filiżanki napoju. Model dostepny jest w kilku wersjach kolorystycznych, dzięki czemu każdy entuzjasta parzenia kawy znajdzie coś dla siebie.

119,00 zł Kawiarka Bialetti Rainbow 3tz Błękitna Zobacz

Kawa parzona w tradycyjny sposób

Kawa nazywana często zalewajką lub kawą po turecku powstaje poprzez zalanie zmielonych ziaren wrzącą wodą. Tutaj podobnie, jak w przypadku french pressa, warto sięgnąć po grubo mielone ziarna kawy. Dzięki temu podczas zaparzania wydobędziesz z niej doskonały smak z mniejszą goryczą niż w przypadku drobniej zmielonych ziaren.

Przeczytaj także: Najlepsza kawa ziarnista

3. Zbyt niska lub wysoka temperatura parzenia kawy

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na kawę podczas jej parzenia jest temperatura. Po doprowadzeniu do wrzenia jest ona zdecydowanie za wysoka. Jeśli wlejemy do kawy wrzątek lub przekroczymy o kilka stopni dopuszczalną temperaturę, to otrzymamy gorzką kawę. Wrzątek pozbawi kawę walorów smakowych, a my nie wyczujemy w niej żadnej aromatycznej nuty. Espresso parzy się w temperaturze 95 stopni. Dopuszczalne obniżenie temperatury wody na wyjściu to 88 stopni. Parzenie kawy w chłodniejszej wodzie zwyczajnie się nie uda – kawa nie zaparzy się do końca, a napój będzie za kwaśny. Taka kawa nie smakuje dobrze i efekt z pewnością nas nie zadowoli. Warto pamiętać, że ta sama kawa przygotowana w wodzie o różnej temperaturze będzie smakować inaczej.

Jeżeli chcemy mieć kontrolę nad temperaturą parzenia kawy możemy zaopatrzyć się w specjalny termometr, który pomoże nam określić aktualną temperaturę wody. Dobrym pomysłem będzie także zakupienie czajnika ze wskaźnikiem temperatury.

4. Za dużo wody

Istotną kwestią mającą wpływ na smak kawy jest także użycie odpowiedniej proporcji wody podczas zaparzania. Chcesz, by kawa była dobra? Dopasuj ilość kawy do ilości wody – jeśli przez 7 gramów kawy (Espresso) przelejesz 200 ml wody, to oczywistym jest, że kawa będzie słaba i pozbawiona smaku. Esencjonalna kawa potrzebuje odpowiedniej ilości wody, byśmy mogli wydobyć z niej wszystkie najlepsze aromaty. Jaka jest więc idealna proporcja? Według National Coffee Association, by przygotować doskonały napój należy użyć 1-2 łyżeczek kawy na 6 uncji wody. Z kolei według profesora Lockharda z Coffee Brewing Institute na 1 litr zaparzanej kawy potrzeba 55 g zmielonych ziaren. Przede wszystkim warto jednak pamiętać o nietrzymaniu się sztywno zasad – najlepsza kawa to taka, która nam smakuje. Warto więc indywidualnie starać się znaleźć idealną proporcję, dopasowaną do gustów smakowych i preferencji.

Zobacz także: Kawa z cykorii – zdrowa alternatywa bez kofeiny

Kawa z ekspresu kolbowego, jak prawidłowo parzyć kawę?

Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez kawy – czy to energetyzującego espresso, czy też łagodnego latte macchiato. Nic dziwnego więc, że kawa jest drugim najważniejszym na świecie towarem pod względem wartości eksportu, po ropie naftowej. Niestety, nie wszyscy wiedzą jak przygotować ten, nazywany przez wielu napojem bogów, trunek, przez co traci on swój niepowtarzalny smak i aromat. Najczęściej popełniane błędy można na szczęście z łatwością wyeliminować. Na naszym blogu podpowiemy jak prawidłowo parzyć kawę w różnych ekspresach, aby móc cieszyć się towarzyszącą jej pełnią aromatów i smaku każdego dnia. W tym wpisie skupimy się na ekspresie kolbowym.

Jaką kawę możemy otrzymać z ciśnieniowego ekspresu kolbowego?

Warto zacząć od tego, że każda kawa z ciśnieniowego ekspresu, niezależnie od tego czy jest to ekspres kolbowy, czy automatyczny, zaczyna się od espresso. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale to właśnie espresso jest bazą do przygotowania każdej innej kawy.

W ekspresach automatycznych dzieje się to poniekąd w ukryciu, ponieważ nie widzimy tego, jak kawa jest przygotowywana w zamkniętej części ekspresu. Jednak tam też ma miejsce ten sam proces, który możemy zaobserwować na przykład w kawiarniach. Często więc słyszymy od baristy pytanie – latte na pojedynczym czy podwójnym espresso? Niektórych dziwią te pytania. W naszej firmowej kawiarni CoffeeLove też czasami zdarza nam się usłyszeć komentarz: „Ale ja nie chcę espresso, chcę americano, dużą czarną kawę!” Coż, bez espresso nie ma americano, nie ma cappuccino czy flat white’a. Różne rodzaje kaw omówimy na blogu przy innej okazji. Teraz skupmy się na tym, jak prawidłowo zaparzyć espresso w ekspresie ciśnieniowym manualnym, czyli z kolbą, do której wsypujemy zmieloną kawę, tampujemy (ubijamy ją właściwie) i na koniec umieszczamy ją w tak zwanej grupie kawowej ekspresu.

Jak parzyć kawę w ekspresie ciśnieniowym manualnym (kolbowym)?

Zacznijmy od tego, że podane poniżej miary są dość umowne, ale też najczęściej spotykane. Najłatwiej zacząć od czegoś sprawdzonego, jak podane poniżej receptury.

Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest, aby wydobyć z kawy to, co najlepsze oraz żeby nam smakowała – dlatego często spotykamy się z odstępstwami od receptur.

Sieciowe kawiarnie stosują nieco większe objętości espresso od tych podanych poniżej, kawiarnie specjalistyczne poruszają się najczęściej w prezentowanych tu przepisach.

Zaparzenie filiżanki kawy oparte jest na podstawowej zależności:

woda o odpowiedniej temperaturze (94 – 96°C)

w odpowiedniej ilości (pojedyncze espresso to ok 20 ml kawy, podwójne ok 40 ml)

powinna „przejść” przez kawę w odpowiedniem czasie (najczęściej 25 – 30 sekund)

Jak szybko woda jest w stanie przedostać się przez kawę zależy głównie od stopnia zmielenia kawy oraz jej ilości. Przyjrzyjmy się więc poszczególnym zależnościom.

Pierwszy krok to mielenie kawy: ważna jest jej odpowiednia ilość – dla pojedynczego espresso od 7 do 10 gramów kawy, w zależności od używanych ziaren (mają różną twardość, stopień palenia oraz inne różniące je właściwości); dla podwójnego espresso stosuje się najczęściej od 16 do 20g;

powinna być tak zmielona, żeby uzyskać odpowiednią ilość napoju (pojedyncze espresso od 16 do 20 ml, podwójne od 35 do 40 ml);

zmielona kawa trafia z młynka do filtra grupy (potocznie nazywanego sitkiem), które umieszczone jest w portafiltrze (czyli w tak zwanej kolbie).

Drugi kluczowy moment to tampowanie, czyli ubijanie kawy w sitku:

kawę w sitku trzeba właściwie ubić (ten proces nazywamy tampowaniem) przy pomocy tampera

Właściwe ubicie kawy to jedna z najważniejszych technik baristycznych. Nie chodzi tu o to, żeby kawa była ubita bardzo mocno tylko równo i dokładnie. Równe ubicie kawy zapobiegnie nierównomiernemu przenikaniu wody przez kawę co zaowocuje pełnym smaku i aromatu naparem.

W innym przypadku, kiedy woda znajdzie sobie pod wpływem ciśnienia miejsce, w którym jest mniej kawy w sitku, ponieważ była ubita nierówno, zacznie szybciej przechodzić przez tę właśnie mniejszą ilość kawy. Efektem będzie niedoparzona kawa (nierówna i zbyt szybka ekstrakcja).

Trzeci krok to ekstrakcja, czyli przenikanie wody przez kawę:

wpinamy portafiltr (kolbę) do „gniazda” w ekspresie i uruchamiamy przepływ wody

obserwujemy jak przebiega proces parzenia, mierząc jednocześnie czas i ilość zaparzonej kawy

Profesjonalne, nowoczesne ekspresy używane w kawiarniach mają często wbudowane wagi na filiżanki i odmierzają też czas, co znacząco ułatwia właściwą kalibrację młynka i ekspresu.

W domowych ekspresach takich udogodnień raczej się nie spotyka. Nie znaczy to jednak, że zmierzenie ilości espresso i czasu ekstrakcji jest czymś trudnym.

Tak naprawdę wystarczy nam zwykła, mała waga kuchenna. Jeszcze lepiej jeśli posiadamy specjalistyczną wagę do kawy, która ma również wbudowany stoper, na przykład jedną z takich: wagi w CoffeeLove.

Najpierw używamy wagi do zamierzenia ilości kawy w sitku, później podstawiamy ją pod filiżankę, do której będzie wlewała się zaparzona kawa z portafiltra i dzięki temu będziemy doskonale wiedzieli ile mamy kawy i ile trwała ekstrakcja.

Jeśli odpowiednia ilość kawy zaparzona została zbyt szybko, poniżej 25 sekund, a ilość zmielonej kawy była właściwa, należy drobniej ją zmielić. Jeżeli za długo, kawa była zmielona za drobno.

Po odpowiednim ustawieniu grubości mielenia i ilości kawy oraz właściwego czasu ekstrakcji możemy na jakiś czas zapomnieć o używaniu wagi. Przyda się przy zmianie ziarna na inne.

Dla pewności warto co jakiś czas sprawdzić jak działa nasze wypracowane ustawienie i sięgnąć po wagę co kilka dni, żeby mieć pewność, że wszystko przebiega prawidłowo.

Po jakimś czasie, kiedy dojdziemy do większej wprawy, będziemy wiedzieli po naocznej obserwacji procesu parzenia czy przebiega ono prawidłowo. Smak kawy też od razu nam powie czy kawa jest właściwie zaparzona.

Bardziej ambitni home-bariści używają wagi przy każdym parzeniu. Daje to najlepsze rezultaty, ponieważ kawa nieznacznie zmienia swój charakter wraz ze zmianą wilgotności powietrza. Chcąc kontrolować dokładnie cały proces nie sposób zapomnieć więc o wadze.

Nie dajmy się jednak odstraszyć! Po kilku tygodniach wypracowane nawyki zaczną działać niemal samoistnie i każdy kolejny „shot” espresso będzie równie doskonały.

Metody parzenia kawy

Stworzyliśmy poradnik, który ułatwi Wam wybór metody parzenia kawy oraz pozwoli znaleźć tę jedną, ulubioną. Chcemy, aby przygotowywanie kawy było dla Was zawsze przyjemnością. Każda metoda jest inna i wyjątkowa w swoim rodzaju. Wpływa na intensywność smaku kawy, strukturę czy zawartość kofeiny!

Kawa czarna, americano, flat white, espresso, latte, ristretto, mrożona… O tym, że jest wiele rodzajów kaw i metod jej parzenia nikogo nie trzeba szczególnie przekonywać. Warto jednak trzymać się kilku podstawowych i naprawdę prostych zasad, aby duży kubek kawy i małe espresso smakowały wyjątkowo, szczególnie w domowym zaciszu. Zarówno alternatywne metody parzenia kawy jak i te bardziej tradycyjne przy użyciu ekspresu ciśnieniowego lub kawiarki mogą wycisnąć z odpowiednio dobranej i właściwie zmielonej kawy całe bogactwo jej smaków i aromatów.

Spis treści:

Zanim jednak przetestujemy poniższe wskazówki i znajdziemy ulubioną metodę przyrządzania kawy, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które przyczynią się do sukcesu bądź porażki w postaci finalnego napoju, i to nie przez wybór zaparzacza!

Kawa – w tym przypadku chyba nikogo nie musimy przekonywać, że użycie świeżych ziaren zagwarantuje nam przygotowanie przepysznego naparu.

Jaką kawę wybrać? Na pewno powinniśmy zainteresować się czystą arabiką, która zawiera szeroki wachlarz smakowych nut – od kwiatowych, orzechowych po owocowe, z charakterystyczną dla niej kwasowością. Do przelewowych metod parzenia kawy na pewno polecamy single, czyli kawy jednorodne, których ziarna pochodzą ze ściśle określonego regionu uprawy oraz konkretnej plantacji. Jeśli zależy nam na przygotowaniu intensywnego espresso o głębokim smaku, to powinniśmy zaopatrzyć się w blend – czyli arabikę z dodatkiem ziaren robusty.

Stopień wypalenia ziaren kawy – powszechnie możemy spotkać się z trzema stopniami palenia ziaren kawy: jasnym, średnim i ciemnym.

Delikatna w smaku arabika o niskim lub średnim stopniu palenia jest idealna do parzenia metodami alternatywnymi (przy użyciu dripa, chemexa czy french pressa). Średnio palona arabika lub jej mieszanki z robustą są często polecane do parzenia w kawiarce. Do przygotowania espresso w ekspresie ciśnieniowym zazwyczaj poleca się arabikę z dodatkiem robusty, która będzie odpowiedzialna za gęstą, orzechową cremę, długo utrzymującą się na powierzchni naparu.

Spośród szerokiej oferty rekomendujemy młynki żarnowe, które działają na zasadzie walca – ścierają, rozgniatają kawę, a nie tną jej ziaren. Podczas mielenia kawy w młynku żarnowym ziarna nie są podgrzewane i nie wytwarzają dużej ilości pyłu kawowego, co dzieje się w przypadku użycia młynków ostrzowych. Jednym słowem, jak młynek to tylko żarnowy.

Stopień mielenia ziaren – kolejny kluczowy element, na który należy zwrócić uwagę wybierając daną metodę przygotowywania kawy.

Ogólna zasada jest taka, że im dłuższy jest czas parzenia kawy, tym grubiej należy zmielić ziarna. Taki stopień zmielenia spowoduje, że kawa nie będzie ani kwaśna, ani gorzka, a wszystkie olejki w niej zawarte dostaną się do naparu. Zatem kawa przygotowywana w chemexie, dripie, syfonie czy french pressie powinna być grubo zmielona. Miłośnicy parzenia kawy w kawiarce, ekspresie ciśnieniowym czy po turecku powinni zmielić kawę bardzo drobno. Jeśli chodzi o AeroPress – tutaj tak naprawdę nie ma reguły. Najlepszą zasadą będzie eksperymentowanie z tym, co nam najbardziej przypadnie do gustu. Niektórzy preferują kawę drobno zmieloną, niektórzy uzyskają najlepsze doznania smakowe przy użyciu kawy grubo zmielonej.

Metody parzenia kawy

1. KAWIARKA

Kawiarka powstała jako alternatywa dla ekspresu, aby maksymalnie uprościć proces przygotowania aromatycznej kawy. Za wynalazcę kawiarki uznawany jest włoski przedsiębiorca Luigi De Ponti, który zaprojektował to urządzenie na zlecenie Alfonso Bialetti. Obecnie makinetkę można spotkać w wielu domach na całym świecie, a swoją popularność zawdzięcza szczególnie niskiej cenie oraz prostocie w przygotowaniu naprawdę dobrego naparu. Kawiarka jest też często nazywana kupresem lub kafetierką i można ją dzisiaj także spotkać w wersji elektrycznej.

Kawiarkę najczęściej używa się w Europie, szczególnie w takich krajach jak Włochy, Portugalia, Szwajcaria czy Węgry. Dostępna jest w wielu rozmiarach, a to wszystko po to, by dostosować ją do swoich potrzeb i wymagań.

Parzenie kawy w kawiarce jest naprawdę proste i nawet niedoświadczeni Kawosze poradzą sobie z tym urządzeniem. Wybór kawy, jeżeli chodzi o tę metodę parzenia, jest bardzo szeroki i zależy od indywidualnych preferencji. Zazwyczaj używa się mieszanek do espresso (tak zwane blendy lub single ciemno wypalane), ale można też wypróbować kaw przeznaczonych do metod alternatywnych – o jasno wypalonych ziarnach. Nie poleca się jednak używania gotowej kawy mielonej, tej ze sklepowych półek, ze względu na zbyt drobno zmielone ziarna.

Do mielenia kawy polecamy jak zwykle młynki żarnowe (w wersji ręcznej bądź elektrycznej).

Do przygotowania kawy potrzebujesz:

Kawiarkę

Młynek do kawy – najlepiej żarnowy

15-17 gramów kawy (ilość ta może się różnić w zależności od rozmiaru Twojej kawiarki)

Wodę przefiltrowaną

Opcjonalnie – mleko

Jak zaparzyć kawę w kawiarce?

Krok 1.

Zmiel kawę drobnoziarniście – kawa powinna przypominać wielkością sól kuchenną.

Krok 2.

Wsyp zmieloną kawę do sitka kawiarki – kawa powinna wypełnić całe sitko. Następnie wyrównaj jej powierzchnię palcem i usuń ewentualny nadmiar.

Krok 3.

Wlej ciepłą wodę do dolnego zbiornika kawiarki, do wysokości wentyla odprowadzającego nadmiar ciśnienia.

Krok 4.

Zakręć dokładnie kawiarkę i umieść ją na palniku, na małym ogniu. Pozostaw górną pokrywę otwartą, aby kontrolować proces parzenia. Podczas zakręcania nie należy trzymać za uchwyt, ponieważ jest to najdelikatniejsza część całej kawiarki, która łatwo może ulec zniszczeniu.

Krok 5.

Po około minucie kawa zacznie wypływać do górnej części kawiarki. W momencie, gdy nabierze złocistego koloru, zdejmij zaparzacz z ognia i zamknij pokrywkę. To jest bardzo ważny moment w całym procesie zaparzania kawy – jeśli dłużej przytrzymasz kawiarkę na ogniu, to kawa nabierze nieprzyjemnej goryczki, przypominającej przypalony smak.

Krok 6.

Jak tylko napar przestanie wrzeć, przelej kawę do filiżanek lub karafki. Wedle uznania, możesz dodatkowo rozcieńczyć napój gorącą wodą lub dodać mleko.

Porady podczas parzenia kawy w makinetce:

Woda do zaparzenia kawy powinna być przefiltrowana. Możesz użyć zimnej wody lub delikatnie podgrzanej, dla skrócenia procesu parzenia kawy. Po każdorazowym użyciu dokładnie przepłucz i osusz kawiarkę oraz uszczelkę. Do tego typu metody parzenia najlepiej sprawdza się świeża, średnio lub ciemno palona kawa, 100% Arabica , jakości speciality. Dla uzyskania gęstej, orzechowej cremy lub jeśli pijesz kawę z mlekiem, polecamy użyć ciemniej palonych ziaren z domieszką Robusty. Ta sama kawa zaparzona w kawiarce aluminiowej może smakować inaczej niż przygotowana w kawiarce stalowej. Dla uzyskania bardziej klarownego naparu sugerujemy użyć zwilżony filtr do AeroPressu, który należy umieścić przy sitku górnego zbiornika kawiarki. Kawiarki aluminiowe nie nadają się do stosowania na płytach indukcyjnych.

Informacja dla miłośników kaw mlecznych – kawa prosto z kawiarki będzie idealnie komponowała się z mleczkiem.W tradycyjnych makinetkach mleko trzeba spienić ręcznie za pomocą spieniacza, bądź dodać zwykłe mleko.Jeśli nie jest to dla Ciebie komfortowe rozwiązanie (lubisz dobrze spienione mleko, ale nie chcesz kupować spieniacza), na rynku znajdują się kawiarki, które posiadają namiastkę spieniacza – m.in kawiarka Bialetti Mukka, która umożliwia przygotowanie prawdziwego latte!

Pamiętaj, aby po każdym użyciu dokładnie przepłukać wodą i osuszyć kafetierkę oraz uszczelkę.

2. CHEMEX

Chemex to urządzenie służące do zaparzania kawy metodą przelewową. Został stworzony w 1941 roku przez Peter Schlumbohm, który szukał metody na wydobycie jak największej ilości aromatów z kawy. Dzięki temu, że Chemex został zaprojektowany przez chemika z krwi i kości – do złudzenia przypomina laboratoryjne urządzenie. Podbił serca wielu kawoszy – co więcej, jest coraz bardziej popularny zarówno w kawiarniach jak i domach. Przez ponad 70 lat swojego istnienia stał się przedmiotem wręcz kultowym. Pojawia się w książkach, filmach i serialach. Dodatkowo został wybrany przez Instytut Technologii w Illinois jako jeden ze 100 najlepiej zaprojektowanych produktów współczesnych czasów.

To wyjątkowe naczynie w kształcie klepsydry wykonane jest z wysokiej jakości żaroodpornego szkła, zabezpieczające przed pochłanianiem niepożądanych zapachów, które mogłyby wpłynąć negatywnie na smak zaparzanej kawy. Napar z Chemexa ma delikatny oraz klarowny smak, przywodzący na myśl lekkie, pełne aromatu wina, w niczym nie przypominając napoju przygotowanego w ekspresie ciśnieniowym.

Należy pamiętać, że ilość kawy oraz wody, potrzebnej do jej zaparzenia, zależy od rodzaju ziaren kawy, stopnia ich zmielenia, a także od preferowanej intensywności napoju.

Do przygotowania kawy potrzebujesz:

Krok 1.

Zmiel kawę gruboziarniście, wielkością powinna przypominać granulki soli morskiej.

Krok 2.

Umieść w chemexie filtr do kawy tak, aby utworzyć stożek. Filtr przelej gorącą wodą – to pozbawi kawę papierowego posmaku, a także ogrzeje naczynie. Pamiętaj, że należy wylać wodę, która dostała się do naczynia!

Krok 3.

Wsyp zmieloną kawę do filtra i delikatnie zamieszaj, tak aby wyrównać powierzchnię. Całość możesz umieścić na wadze, która pozwoli Ci kontrolować ilość dodawanej wody.

Krok 4.

Teraz możesz delikatnie zacząć zalewać kawę wodą o temperaturze około 95°C. Powinieneś to robić okrężnymi ruchami, zaczynając od środka naczynia. Początkowo zalej kawę wodą w stosunkach 1:2 (na 50 gramów kawy, użyj 100 gramów wody). Podczas tego etapu zauważysz zachodzący proces preinfuzji – czyli wytworzenie się bąbelków na powierzchni kawy pod wpływem dwutlenku węgla w kontakcie z wodą. Im świeższa kawa, tym więcej pianki pojawi się na jej powierzchni. Odczekaj 45-60 sekund.

Krok 5.

Ponownie zacznij zalewać kawę wodą. Staraj się nie przelewać ziaren – woda powinna dojść do poziomu, w którym zakrywa zmielone ziarna.

Krok 6.

Powtórz ten sam proces, który robiłeś podczas 5 kroku, aż do zużycia całej wody.

Krok 7.

Poczekaj, aż cała kawa spłynie na dno naczynia. Na koniec wyjmij filtr i rozlej kawę do filiżanek.

Krok 8.

Cały proces parzenia kawy w chemexie powinien zająć 3.5-4.5 minut. Jeżeli zrobiłeś to w krótszym czasie, spróbuj następnym razem wolniej zalewać kawę albo drobniej zmielić kawę – analogicznie postępuj w przypadku zbyt długiego okresu parzenia kawy.

Dla zachowania czystości, po każdorazowym użyciu naczynia wystarczy przepłukać je czystą wodą.

3. AEROPRESS

AeroPress to proste w użyciu urządzenie, dzięki któremu każdy jest w stanie zaparzyć przepyszną kawę. Na pierwszy rzut oka wygląda dosyć niepozornie – przypomina dużą strzykawkę. Został wymyślony stosunkowo niedawno, bo w 2005 roku przez Alana Adlera, więc to najmłodsze z urządzeń do przelewowego parzenia kawy. Łączy w sobie zalety french pressa i dripa V60 Hario. Cały proces parzenia kawy tą metodą zajmuje tylko kilka minut. Urządzenie składa się z tłoka, sitka z filtrem i cylindra, przez który przeciska się gotowy już napar kawy. AeroPress został stworzony głównie po to, aby każdy mógł przygotować swoją ulubioną kawę, bez inwestowania w drogie sprzęty. To urządzenie jest także idealne dla osób podróżujących – zajmuje bowiem bardzo mało miejsca i jest łatwe w transporcie. Do przygotowania pysznego naparu najlepiej użyć kaw przeznaczonych do alternatywnych metod parzenia, czyli o jasno palonych ziarnach. Grubość mielenia ziaren powinna być podobna jak w przypadku dripa – czyli dosyć drobna.

AeroPress wyciąga z kawy maksimum jej soczystości i naturalnych nut owocowych, podkreśla także jej kwasowość. Sprawdzi się i dla kawowych konserwatystów, którzy lubią małą czarną zbliżoną do espresso, jak i dla tych, którzy uwielbiają poszukiwać wciąż nowych doznań smakowych. Dzięki prostej budowie, w AeroPressie można “bawić się” różną ilością wody i kawy, aby uzyskać najbardziej pożądany w smaku i intensywności napar.

Kawa parzona w strzykawce może być najlepszą kawą, jaką piłeś w życiu!

Do przygotowania kawy potrzebujesz:

AeroPress

Filtr

Młynek do kawy

Wagę kuchenną

Stoper

Termometr

15-18 gramów zmielonej kawy (w zależności od tego, jak intensywną kawę chcesz przyrządzić).

200 gramów przefiltrowanej wody

Krok 1.

Przygotuj wodę do zagotowania.

Krok 2.

Włóż plastikowy filtr do sitka.

Krok 3.

Użyj trochę gorącej wody do namoczenia filtra i sitka. Woda pełni tutaj podwójną funkcję – neutralizuje ewentualny papierowy posmak w kawie, a także ogrzewa naczynie przed rozpoczęciem parzenia kawy. Pozostałość wody usuń.

Krok 4.

Złóż swój AeroPress. Przykręć sitko z filtrem do cylindra, następnie postaw cylinder na kubku bądź dzbanku, w którym będzie zaparzana kawa. Upewnij się, że wszystkie części AeroPressu są suche, ponieważ resztki wilgoci mogą uszkodzić urządzenie.

Krok 5.

Dodaj do cylindra zmieloną kawę.

Krok 6.

Włącz stoper. Dodaj wodę w stosunku 2:1 do kawy (przykładowo na 15 gramów kawy, dodaj 30 gramów wody). Woda powinna mieć temperaturę ok. 93°C.

Krok 7.

Upewnij się, że kawa jest równomiernie namoczona – możesz do tego użyć mieszadła, a następnie pozwól jej “leżeć” 30 przez sekund – wówczas zaobserwujesz proces preinfuzji.

Krok 8.

Użyj pozostałej gorącej wody, aby napełnić cylinder i pozostaw na minutę do zaparzenia.

Krok 9.

Po upływie minuty wymieszaj zmieloną kawę.

Krok 10.

Zwilż gumową uszczelkę i włóż tłok do cylindra. Tłoczek powoli przeciskamy w dół naczynia.

Jeśli zależy Ci na delikatnym, klarownym naparze, przeciskaj tłoczek w wolnym tempie.

Jeśli jednak wolisz intensywny, gęsty napar – wówczas powinieneś go przeciskać energiczniej, w szybszym tempie.

Krok 11.

Kawę popychamy znajdującym się w cylindrze powietrzem. Następnie przeciskana jest przez filtr, a do naszego kubka wpada czarny i aromatyczny napar. Kiedy usłyszymy syknięcie powietrza, powinniśmy przerwać parzenie. Nasza kawa jest gotowa.

Aby wyczyścić AeroPress, wystarczy odkręcić sitko, następnie docisnąć tłok do końca cylindra, by pozbyć się resztek kawy. Wypłucz gumową uszczelkę i przetrzyj ją dokładnie za pomocą szczoteczki. Urządzenie z powodzeniem można myć w zmywarce.

Pamiętaj o tym, by po każdym użyciu wyczyścić AeroPress z resztek po kawie. Przechowuj urządzenie w taki sposób, by tłok zawsze znajdował się w cylindrze, bądź był całkowicie wyjęty.

4. FRENCH PRESS

French press jak sama nazwa wskazuje, został wynaleziony we Francji, ale największą popularność zdobył w Danii i Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy został opatentowany w 1929 roku przez włoskiego projektanta Attilio Caliman. Warto wspomnieć, że to nie jest jedyna nazwa tego urządzenia, można też się spotkać z takimi jak: press pot, coffee press, cafetiere czy cafetiere a piston.

Skonstruowany został w bardzo prosty sposób, zachowując przy tym elegancki wygląd. To najczęściej szklany lub metalowy cylinder, z tłokiem wewnątrz, na końcu którego znajduje się sitko, odpowiadające szerokości naczynia. Urządzenie jest niezwykle łatwe w użyciu, a także w czyszczeniu. Samo przygotowanie kawy zajmuje bardzo mało czasu – wystarczy kilka minut, by cieszyć się sporą ilością świeżo parzonej kawy. Jest to jednocześnie jeden z najszybszych i najprostszych sposobów na przyrządzenie doskonałej kawy w domu. Główną zaletą tego typu urządzenia jest możliwość odseparowania fusów od naparu właśnie za pomocą prostego tłoka z sitkiem.

Kupując french press warto zwrócić uwagę na jakość jego wykonania. Gorszej jakości plastik czy metal spowoduje, że jego sztuczny i nieprzyjemny posmak dostanie się do kawy. Dlatego też lepiej zainwestować w lepszej jakości urządzenie, a przed każdym zaparzaniem, należy przelać go wrzątkiem.

Parząc kawę we francuskiej prasce można sięgnąć po kawę wypalaną do espresso, jak i do metod przelewowych – wszystko w zależności od preferencji, gustu, a czasem nawet od humoru!

Do przygotowania kawy potrzebujesz:

French press

Młynek do kawy

Wagę kuchenną

Stoper

Termometr

Polecamy użyć kawy w skali 1:12 do wody (na 30 gramów kawy należy użyć 350 gramów przefiltrowanej wody)

Krok 1.

Zagotuj wodę w czajniku (tyle, aby wypełnić french press), powinna mieć temperaturę około 95°C.

Krok 2.

W międzyczasie zmiel grubo kawę – zbyt drobne mielenie może przytkać sitko. Wsyp kawę do french pressa.

Krok 3.

Zalej kawę gorąca wodą w dwóch porcjach – pierwsza jest mniejsza, w skali 1:2 (na 30 gramów kawy, użyj 60 gramów wody) i służy preinfuzji. Pozwól kawie przeleżeć około 30 sekund, możesz ją delikatnie przemieszać. Na tym etapie z kawy wydobywane są jej najlepsze właściwości.

Krok 4.

Dolej pozostałą część wody i delikatnie nałóż pokrywkę na urządzenie. Odczekaj 4 minuty do zaparzenia kawy.

Krok 5.

Zacznij opuszczać tłoczek delikatnym ruchem, aby odcisnąć fusy. Powinny się one ładnie “sprasować” na dnie naczynia.

Krok 6.

Po zakończeniu całego procesu parzenia kawy we french pressie należy natychmiast podać kawę. Nie należy pozwolić jej zbyt długo leżeć w naczyniu, ponieważ może dojść do jej przeparzenia.

Pamiętaj, aby po każdym użyciu dokładnie wyczyścić zaparzacz, gdyż pozostałości po poprzednich parzeniach mogą być czynnikiem psującym smak kawy.

5. SYFON

Syfon został wynaleziony w latach 30. XIX wieku. Twórca tego urządzenia do dziś nie jest znany, gdyż to odkrycie przypisuje się zarówno francuskiej gospodyni domowej oraz szkockiemu inżynierowi morskiemu. Inne źródła przypisują wynalezienie go także w Berlinie, choć ciężko dojść do prawdy. Jedno jest jednak pewne – dzisiejszy rynek syfonów został zdominowany przez dwie japońskie firmy – Hario oraz Yama.

Wbrew pozorom to jedna z najstarszych metod parzenia kawy. Przez lata urządzenie było wielokrotnie udoskonalane, ale za każdym razem można było uzyskać tę samą, wspaniałą filiżankę kawy.

Przez wiele osób syfon jest uważany za najlepszą metodę parzenia kawy. Sam proces jej przygotowania jest niezwykle przyjemny, nie wspominając już o satysfakcji z otrzymanego napoju. Syfon składa się z dwóch szklanych kolb, statywu i palnika. Swoją budową przypomina bardziej urządzenie laboratoryjne niż zaparzacz do kawy, co tym bardziej świadczy o jego wyjątkowości. Od razu zaznaczamy – to nie jest dobra metoda na przygotowanie szybkiej, porannej kawki przed pracą. W tym przypadku musimy poświęcić trochę naszego czasu i uwagi, ale naprawdę warto. Kawa otrzymana z syfonu będzie miała bardzo żywy, słodki, ale zaraz subtelny smak, a wyglądem będzie przypominać mocną herbatę.

Do przygotowania kawy potrzebujesz:

Syfon

Filtr

Młynek do kawy

Wagę kuchenną

Stoper

Termometr

300 gramów przefiltrowanej wody

20-25 gramów kawy

Krok 1.

Zwilż filtr ciepłą wodą – najlepiej niech przeleży w niej parę minut. Następnie umieść go w górnej komorze syfonu i zaczep go do szyjki komory.

Krok 2.

Napełnij dolną komorę gorącą wodą.

Krok 3.

Po napełnieniu zbiornika uruchom palnik, który będzie podgrzewał wodę.

Krok 4.

W czasie gotowania wody zmiel kawę w średnim stopniu. Upewnij się, że nie jest zmielona zbyt drobno.

Krok 5.

Na tym etapie należy połączyć górny zbiornik z dolną kolbą. Nie należy tego robić na siłę, aby nie uszkodzić naczynia.

Krok 6.

W momencie, w którym woda zacznie wrzeć, będzie można zauważyć jak przemieszcza się z dolnego zbiornika do górnej kolby. Jeśli w dolnej kolbie pozostanie trochę wody, to nie należy się tym przejmować.

Krok 7.

Teraz można wsypać kawę do górnej komory, delikatnie mieszając szpatułką. Nie powinny zostać żadne grudki.

Krok 8.

Pozwól się kawie parzyć przez trochę ponad minutę – optymalny czas to minuta i 10 sekund. Im dłużej pozwolimy się kawie parzyć, tym mocniejszy i gorzki napar uzyskamy. Po około minucie czasu, odetnij źródło ciepła i wymieszaj raz jeszcze napar za pomocą szpatułki.

Krok 9.

Na tym etapie kawa zacznie przelewać się do dolnej kolby – dzieje się tak z powodu wytworzonego podciśnienia pod wpływem spadającej temperatury. W ten sposób w górnej kolbie zostaną grudki, a na dole będzie pyszny, czarny, klarowny napar. Tak samo jak w przypadku innych zaparzaczy do kawy, dbaj o czystość syfonu, starając się go czyścić po każdym użyciu.

6. DRIP

Dripper jest równie łatwym, jak i ciekawym sposobem na parzenie kawy metodą przelewową. Nazwa tego urządzenia wzięła się z języka angielskiego – od słowa drip, czyli przelewać, a najpopularniejszym modelem jest dripper Hario V60, japońskiej marki Hario Glass Corporation, istniejącej na rynku od 1921 roku. To najbardziej klasyczna metoda przygotowania kawy. Podkreśla zalety ziarna, wydobywa kwasowość i owocowe aromaty. Jest to po prostu stożkowy filtr, wykonany ze szkła, metalu, porcelany, a także plastiku. Warto wiedzieć, że każdy z materiałów ma inne właściwości. Żłobienia we wnętrzu dripa powodują doskonały przepływ wody i wydobywają z kawy pełnię aromatów. Napar jest delikatny, o bardziej herbacianej konsystencji, a także bogaty w owocowe aromaty i kofeinę.

Poza wyborem samego urządzenia (oprócz klasycznego V60 znajdziemy też dripy marek: Melita, Kalita Wilfa Svart Manual czy Chomka) znaczenie będzie miał jego rozmiar. Aktualnie są trzy warianty: 01 – mieszczący max. 25 g kawy, 02 – do ok. 40 g kawy i 03 – do 50 g kawy. Do tej metody parzenia kawy pasują zarówno ziarna o owocowym profilu smakowym – tak jak ziarna z Etiopii, Kenii, Rwandy czy Tanzanii, jak i o czekoladowo – orzechowym – jak w przypadku ziaren z Brazylii, Gwatemali czy Salwadoru. Pewne jest to, że ziarna kawy muszą być dobrej jakości (najlepiej single), bo dripper jest urządzeniem “bezlitosnym” – wyłoni wszelkie defekty ziarna, wyczuwalne przy spożywaniu kawy (np. nieprzyjemny posmak palonej gumy czy tektury).

Do przygotowania kawy potrzebujesz:

Krok 1.

Przygotuj wodę do zagotowania.

Krok 2.

Zmiel kawę tak, by wielkością przypominała sól morską (najlepiej grubiej niż do kawiarki, ale drobniej niż do chemexa). Aby delektować się wyjątkowo subtelnym smakiem finalnego naparu, rekomendujemy użycie 23 gramów kawy na każde 350 gramów wody.

Krok 3.

Umieść odpowiedni filtr w dripie. Polecamy zmoczyć filtr gorącą wodą, ponieważ taki zabieg pozwala na zneutralizowanie ewentualnego papierowego posmaku w kawie oraz nagrzeje oba naczynia przed rozpoczęciem parzenia kawy.

Krok 4.

Wsyp kawę do dripa i delikatnie wyrównaj poziom powierzchni (w tym celu możesz delikatnie potrząsnąć stożkiem). Połóż zaparzacz na karafce, dzbanku lub innym naczyniu, po czym wszystko umieść na wadze, którą należy wyzerować.

Krok 5.

Do zaparzenia kawy w dripie pozostały jeszcze 4 etapy. Pierwszy z nich jest najbardziej magiczny, ponieważ możesz obserwować jak kawa “kwitnie”. W momencie, kiedy gorąca woda (85 – 94°C w zależności od tego, co chcemy osiągnąć w filiżance oraz od kraju pochodzenia ziaren kawy) zetknie się ze zmieloną kawą, uwolni się dwutlenek węgla, co sprawi, że kawa się spulchni i delikatnie uniesie – to jest właśnie preinfuzja (eng. blooming). W tym momencie rozkwita pełnia aromatu kawy, którą można wyczuć naprawdę z daleka.

Zacznij powoli zalewać kawę wodą okrężnymi ruchami, zaczynając od zewnętrznego brzegu, poruszając się w stronę środka (staraj się jednak nie polewać ścianek filtra). Przerwij dolewanie, kiedy waga wskaże 60 gramów. Upewnij się, że ziarna kawy są przykryte, nawet jeżeli musisz dodać jeszcze trochę wody. Cały proces zalewania powinien trwać około 15 sekund.

Krok 6.

Po około 30 sekundach zaczynamy powoli dolewać pozostałą część wody w kilku partiach z zachowaniem krótkich odstępów czasowych. Początkowo wlej 90 gramów wody, tak aby waga wskazała 150 gramów i odczekaj kolejne 45-60 sekund.

Krok 7.

Dolej kolejne 100 gramów wody (co w sumie daje już 250 gramów). Całość tego etapu powinna trwać 15-20 sekund.

Krok 8.

Kiedy kawa przestanie przelewać się do naszego naczynia, dolej ostatnie 100 gramów wody.

Cały proces parzenia kawy w dripie powinien trwać 4 minuty. Jeżeli czas parzenia kawy był dłuższy lub krótszy – powinniśmy spróbować inaczej zmielić kawę (jeśli parzenie trwało dłużej niż 4 minuty to następnym razem spróbuj grubiej zmielić ziarna i odwrotnie w przypadku krótszego parzenia).

7. KAWA PO TURECKU

Kawa po turecku to wyjątkowy sposób przygotowywania kawy, który pochodzi jeszcze z XVI wieku, co sprawia że jest to prawdopodobnie najstarsza kawa przyrządzana do dzisiaj. Wbrew popularnym opiniom nie wystarczy zalać łyżeczki zmielonych ziaren wrzącą wodą. Proces przygotowania kawy po turecku jest znacznie bardziej skomplikowany. Pewien cytat doskonale opisuje tą tradycyjną turecką kawę “Kawa musi być gorąca jak piekło, czarna jak diabeł, czysta jak anioł, słodka jak miłość”. Swój głęboki, ciemny kolor kawa zawdzięcza właśnie odpowiednio drobno zmielonym ziarnom. Mawia się, że umiejętność parzenia kawy po turecku otwiera pannie drogę do serca rodziny swojego wybranka. Kwintesencją tak parzonej kawy jest jej intensywny smak, który łamie się słodyczą cukru.

W 2013 roku tradycja parzenia i picia kawy w Turcji została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Do przygotowania kawy potrzebujesz:

Tygielek, inaczej dżezwa (tur. cezve)

Młynek do kawy

Przefiltrowaną wodę

Kawę ziarnistą

Cukier

Opcjonalnie – kardamon, cynamon

Krok 1.

W pierwszym etapie należy zmielić kawę – powinna być zmielona bardzo drobno, przypominając wręcz pył. Poprawne zmielenie kawy jest kluczowym elementem przygotowania kawy po turecku.

Krok 2.

Wypełnij tygielek zimną wodą, najlepiej odmierz ją za pomocą “demitasse” – to mały kubek używany do podawania tureckiej kawy lub espresso. Demitasse zazwyczaj ma około 60-90 ml pojemności. Na każdą filiżankę wody dodaj jedną czubatą łyżeczkę świeżo zmielonej kawy.

Krok 3.

Cukier jest bardzo istotnym dodatkiem do tej kawy. Zazwyczaj dodaje się jedną łyżeczkę cukru na każde dwie łyżeczki kawy. Wymieszaj dokładnie całość, doprowadzając do całkowitego rozpuszczenia cukru.

Krok 4.

Kiedy cukier się rozpuści, zacznij podgrzewać tygielek na średnim ogniu. Zbyt wysoka temperatura może popsuć smak przygotowywanej kawy. Pamiętaj, by nie mieszać w trakcie kawy.

Krok 5.

Jak tylko kawa zacznie się gotować, na powierzchni napoju pojawi się pianka. Zanim piana wyleci z tygielka, usuń dżezwę z ognia i odstaw na chwilę do ostygnięcia.

Krok 6.

Ponownie podgrzej napar, doprowadzając do kolejnego podniesienia się piany. Podobnie jak w poprzednim kroku, szybko usuń urządzenie z ognia jak tylko piana dojdzie do krawędzi tygielka.

Krok 7.

Tak naprawdę przy trzecim wrzeniu kawy możesz zakończyć cały proces parzenia. Przelewając kawę do filiżanek pamiętaj, by nie mieszać naparu.

Krok 8.

Naprzemiennie nalewaj kawę do każdej z filiżanek po 15 ml, aż do ostatniej porcji. Pamiętaj, by nie mieszać kawy w tygielku, bo w przeciwnym razie fusy, osadzone na dnie, dostaną się do filiżanek. Warto wiedzieć, że zbyt długie przygotowywanie kawy może spowodować, że piana opadnie, a kawa nabierze nieprzyjemnego posmaku. Przerwanie parzenia zbyt wcześnie z kolei sprawi, że w ogóle nie wytworzy się piana, która wpływa znacząco na smak kawy. Nie powinno się też słodzić kawy po jej zaparzeniu, ponieważ zupełnie zmieni to jej smak – i to niekoniecznie na dobre!

8. KAWA Z EKSPRESU KOLBOWEGO

Ekspres kolbowy, zwany także ekspresem ręcznym, półautomatycznym, manualnym bądź dźwigniowym to najpopularniejszy ekspres, “sterowany” manualnie przez baristów. Z pozoru wydawać by się mogło, że aparat ten jest prosty w obsłudze, jednak w praktyce wymaga sporej wiedzy na temat przyrządzania samego espresso. Ekspres kolbowy zatem będzie najlepszym wyborem dla osób, które lubią prawdziwe espresso i napoje przygotowywane na jego bazie, takie, jak: cappuccino, latte, macchiato czy flat white.

Prawidłowe espresso to napar z ziaren kawowca przygotowany pod ciśnieniem 9 bar, w czasie 23-30 sekund, o kremowej konsystencji, z cremą, czyli pianką z jak najmniejszą ilością pęcherzyków powietrza, o przyjemnej cielistości i dużym balansie smakowym. Crema powstaje dzięki zawartości cukrów i olejków eterycznych i utrzymuje się tylko dzięki ekstrakcji pod ciśnieniem.

Do przygotowania kawy potrzebujesz:

Ekspres kolbowy wymaga drobnego zmielenia ziaren. Dzięki temu woda przepuszczana przez kolbę napotyka odpowiedni opór i powstaje ciśnienie, które pozwoli zabrać z drobno zmielonej kawy cały jej smak i aromat.

Krok 1.

Wlej przefiltrowaną wodę do zbiornika na wodę. Następnie włącz ekspres, by podgrzać wodę, a także ogrzać sam sprzęt (najlepiej jeszcze 15-30 minut przed parzeniem kawy).

Krok 2.

Przepłucz grupę (czyli okrągły wylot ekspresu) – uruchom na kilka sekund przepływ wody, aby przez grupę przeleciał ciepły strumień, który usunie resztki kawy i ogrzeje sprzęt przed parzeniem.

Krok 3.

Zmiel bardzo drobno ziarna kawy.

Krok 3.

Do kolby, a dokładniej do wewnątrz znajdującego się sitka, nasyp świeżo zmieloną kawę i wyrównaj jej powierzchnię palcem, bądź delikatnie uderzając kolbą o blat stołu. Następnie użyj tampera, aby mocno docisnąć kawę.

Krok 4.

Umieść kolbę w grupie i uruchom przepływ wody. Już po paru sekundach dostrzeżesz, jak pod wpływem wysokiego ciśnienia do filiżanki zacznie spływać ciemnobrązowe espresso. Po ok. 20-25 sekundach strumień espresso nabierze jasnego koloru, co będzie sygnałem dla Ciebie do zakończenia ekstrakcji kawy. Im dłużej woda będzie spływała do filiżanki, tym bardziej rozwodnione będzie espresso.

9. COLD BREW

Cold brewto kawa przygotowywana bez użycia gorącej wody. Jest stosunkowo mało popularnym sposobem “parzenia” kawy, jednak z roku na rok coraz więcej osób decyduje się przetestować tę metodę, szczególnie latem, gdyż jest idealnym zamiennikiem tradycyjnej kawy mrożonej.

To, co może zniechęcać do przygotowania cold brew jest fakt, że na kawę trzeba czekać długie godziny, jednak efekt w postaci wyjątkowego smaku rekompensuje cierpliwość. Dzięki temu, że kawa cold brew ma niższy poziom kwasowości, jest też słodsza w smaku, a także bardzo orzeźwiająca – idealna na gorące, letnie dni. Tak przygotowaną kawę można bez problemu przechowywać w lodówce nawet do kilku dni. Cold brew zawiera także więcej kofeiny, niż tradycyjna kawa, ponieważ ziarna kawy procesie macerowania mają dłuższy kontakt z wodą. Zatem może wyglądać dosyć niepozornie, ale ona ma naprawdę kopa!

Samo przygotowanie kawy metodą cold brew jest wyjątkowo proste i nie powinno nikomu sprawić większych problemów. Aby uzyskać jak najlepszy smak napoju warto użyć ziaren dedykowanych metodom alternatywnym, czyli jasno wypalonych, np. z Kenii, Burundi czy Etiopii – o owocowych nutach smakowych.

Jak w przypadku każdej metody parzenia kawy tak i w cold brew sugerujemy zakup kawy ziarnistej i zmielenie jej w odpowiedniej grubości – czyli dosyć grubo, tuż przed jego przygotowaniem.

Do przygotowania kawy potrzebujesz:

Krok 1.

Aby przygotować cold brew, najlepiej zalej zmieloną kawę lodowatą, przefiltrowaną wodą późnym wieczorem: nasze sugerowane proporcje to 5 g zmielonej kawy na każde 100 ml wody.

Krok 2.

Po zalaniu zamknij naczynie, w którym przygotowujesz napar (można przykryć folią), a następnie umieść w lodówce na 10-12 godzin.

Krok 3.

Po tym czasie wystarczy odcedzić kawę (możesz do tego wykorzystać filtr do dripa czy chemexa) i cieszyć się jej przepysznym smakiem. Jeśli poszukujecie bardziej rześkich, owocowych aromatów na lato, to polecamy zaparzyć cold brew przy użyciu cascary – suszonych skórek z owoców kawowca. Do tego będziemy potrzebować ok. 50 g suszu na 1 litr naparu. Cały proces macerowania wygląda identycznie jak w przy użyciu kawy, jednak rekomendujemy przytrzymać dłużej susz w lodówce – przynajmniej 12 godzin. Cold brew z cascary przypomina smakiem kwaskowaty kompot, który można urozmaicić dodając przyprawy czy cytrusy – kompozycje pozostawiamy kwestii wyobraźni!

Pamiętajcie, że każdy musi znaleźć swój idealny przepis na przyrządzanie kawy metodą cold brew, dlatego warto eksperymentować z różnymi ziarnami, z czasem macerowania kawy czy też jej proporcjami w stosunku do wody. Podzielcie się z nami swoimi ulubionymi wersjami przepisu!

10. PODSUMOWANIE

Każdy z nas może cieszyć się doskonałej jakości kawą parzoną własnoręcznie, w domowym zaciszu każdego dnia! Jaką zatem wybrać metodę? Jeżeli dalej nie wiecie, to spokojnie. Miłośnicy espresso i cappuccino doskonale odnajdą swoje smaki między innymi przy użyciu ekspresu kolbowego czy w klasycznej kafetierce – potrafi zdziałać prawdziwe cuda! Osoby uwielbiające kawy przelewowe, czarne, bez mleka i cukru, za to niezwykle aromatyczne, powinny zaopatrzyć się w alternatywne urządzenie do parzenia kawy: V60, chemex lub AeroPress. W każdej metodzie czas parzenia nie przekracza kilku minut, a przygotowanie jest proste i intuicyjne. A Wy wybraliście już swój ulubiony sposób parzenia kawy? Koniecznie podzielcie się nim w komentarzu!

☕️ 4 najczęstsze błędy parzenia kawy, które być może popełniasz

Jeśli tak jak my, jesteś miłośnikiem dobrej kawy i nie wyobrażasz sobie poranka bez mocnej małej czarnej, sprawdź koniecznie, co robić, a czego unikać podczas parzenia kawowego specjału. Kupiłeś świetny ekspres, a kawa mimo to nie smakuje tak, jak się spodziewałeś? Zanim zaczniesz się irytować, sprawdź 4 najczęstsze błędy parzenia kawy, które być może popełniasz.

1. Zbyt twarda lub zbyt miękka woda

Z reguły w kranach w naszym kraju płynie woda o odpowiedniej twardości, by możliwe było uzyskanie dobrego napoju. Jednak jeśli kawa po zaparzeniu jest zbyt kwaśna, może to oznaczać, że woda jest zbyt miękka (problem ten występuje czasem w Katowicach, ale też – jak wynika z badania Britty – Krakowie i Zakopanem). Niekorzystne jest także, kiedy woda jest zbyt twarda, ponieważ nie pozwala to na wyciągnięcie pełnego aromatu z kawy – trzeba wtedy nieco wydłużyć czas parzenia bądź zainwestować w kawę o silniejszym aromacie. Jednocześnie warto pamiętać, by nie mielić kawy dużo wcześniej oraz nie korzystać z młynków udarowych, które podgrzewając kawę, pozwalają jej wytracić aromat. Zdecydowanie twardą wodę ma Gdańsk, a dość twardą Lublin i Poznań. Twardość wody można zniwelować poprzez filtrowanie.

2. Kawa zmielona za grubo bądź za miałko

Kolejnym ważnym aspektem jest stopień zmielenia ziaren. Za grubo zmielona kawa powoduje, że woda przepływa przez nią i nie wydobywa całości aromatu. Natomiast za miałkie zmielenie sprawia, że woda nie może przecisnąć się przez kawę i przepala ją – napój staje się kwaśny i gorzki. Mieląc ziarna kawy, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko walory smakowe, ale także sposób, w jakim będziemy ją parzyć. W zależności od urządzenia, z którego korzystamy, ziarna kawy będą miały różny czas styczności z wodą. Można przyjąć, że im dłużej trwa przygotowanie kawy, tym grubiej powinniśmy ją zmielić. Długo parzona kawa z bardzo drobnych cząsteczek ziaren będzie zbyt gorzka, a z kolei, jeśli zmielimy kawę zbyt grubo i za krótko ją zaparzymy, otrzymamy kwaśny napój.

Kawa parzona w ekspresie ciśnieniowym

Warto wiedzieć, jak zmielić kawę do ekspresu ciśnieniowego, aby odpowiadała naszym preferencjom smakowym. W ekspresie ciśnieniowym zazwyczaj mamy wbudowany elektryczny młynek, dzięki któremu możemy drobno zmielić kawę. Po zmieleniu rozdrobnione ziarna trafią do kolby ekspresu. Nowoczesne ekspresy ciśnieniowe mają zazwyczaj kilka lub kilkanaście stopni mielenia kawy, które możemy określić według własnych preferencji. Jeśli planujemy przygotować aromatyczne Espresso, musimy drobno zmielić kawę ze względu na krótki czas parzenia. Warto jednak pamiętać, aby nie mielić kawy na pył, gdyż grozi to zatkaniem ekspresu.

Do godnych uwagi ekspresów do kawy należą m.in:

Ekspres do kawy Jura E8 Dark Inox (EB) – to urządzenie, które łączy w sobie jakość premium z kompaktowym rozmiarem, umożliwiającym korzystanie z niego nawet w niewielkiej kuchni. Charakteryzuje się szeregiem nowoczesnych funkcjonalności, takich jak Proces Ekstrakcji Pulsacyjnej, funkcja One-Touch, czy system ogrzewania Thermoblock. Ponadto urządzenie wyposażone jest w młynek Professional Aroma Grinder, który gwarantuje wysoką jakość mielenia i jeszcze więcej aromatu!

5 899,00 zł Ekspres do kawy Jura E8 Dark Inox (EB) (15364) Zobacz

Ekspres do kawy Jura E4 Piano White (EA) – to model, który sprawdzi się zwłaszcza dla miłośników aromatycznego Espresso. Dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak system ogrzewania Thermoblock oraz kompatybilności z J.O.E, korzystanie z urządzenia jest niezwykle komfortowe. Młynek Professional Aroma Grinder zapewnia doskonałe zmielenie ziaren kawy i wydobycie z niej niesamowitego aromatu.

3 999,00 zł Ekspres do kawy Jura E4 Piano White (EA) (15433) Zobacz

Kawa parzona we french pressie

Zaparzanie we french pressie to niedoceniana metoda, która pozwala jednak osiągnąć znakomite rezultaty smakowe, pod warunkiem jego odpowiedniego użycia. Przede wszystkim do przygotowania kawy za pomocą tego akcesorium potrzeba grubo zmielonych ziaren ze względu na dość długi czas parzenia, by móc spowolnić ekstrakcję i zapobiec powstaniu goryczy.

Kawa parzona w kawiarce

Z pomocą kawiarki możesz w szybki i prosty sposób zaparzyć kawę, wydobywając z niej wszystko, co najlepsze. Należy jednak pamiętać, by ziarna kawy zmielić drobno tak, aby rozmiarem przypomniały zmielony cukier, którego drobinki są dostrzegalne po rozsypaniu na kartce. Tutaj również należy uważać na zbyt drobne zmielenie ziaren – mogą wtedy zatkać sitko i zaburzyć cały proces parzenia.

Do polecanych przez nas kawiarek należą:

Kawiarka Bialetti New Venus 2tz – to jeden z najpopularniejszych modeli marki Bialetti. Wykonana została z wysokiej jakości stali nierdzewnej, która gwarantuje wieloletnie użytkowanie. Charakteryzuje się nie tylko wydajnością, ale też stylowym i nowoczesnym designem, który pięknie wkomponuje się w wystrój każdej kuchni. Przygotujesz w niej 2 filiżanki Espresso. Świetnie sprawdzi się także jako prezent dla każdego miłośnika kawy!

115,00 zł Kawiarka Bialetti New Venus 2tz Zobacz

Kawiarka Bialetti Rainbow 3tz Błękitna – to doskonały wybór dla osób uwielbiających nowoczesny design i ciekawą kolorystykę. Seria Rainbow charakteryzuje się wysoką jakością wykonania oraz dużą praktycznością. Możesz przygotować w kawiarce 3 filiżanki napoju. Model dostepny jest w kilku wersjach kolorystycznych, dzięki czemu każdy entuzjasta parzenia kawy znajdzie coś dla siebie.

119,00 zł Kawiarka Bialetti Rainbow 3tz Błękitna Zobacz

Kawa parzona w tradycyjny sposób

Kawa nazywana często zalewajką lub kawą po turecku powstaje poprzez zalanie zmielonych ziaren wrzącą wodą. Tutaj podobnie, jak w przypadku french pressa, warto sięgnąć po grubo mielone ziarna kawy. Dzięki temu podczas zaparzania wydobędziesz z niej doskonały smak z mniejszą goryczą niż w przypadku drobniej zmielonych ziaren.

Przeczytaj także: Najlepsza kawa ziarnista

3. Zbyt niska lub wysoka temperatura parzenia kawy

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na kawę podczas jej parzenia jest temperatura. Po doprowadzeniu do wrzenia jest ona zdecydowanie za wysoka. Jeśli wlejemy do kawy wrzątek lub przekroczymy o kilka stopni dopuszczalną temperaturę, to otrzymamy gorzką kawę. Wrzątek pozbawi kawę walorów smakowych, a my nie wyczujemy w niej żadnej aromatycznej nuty. Espresso parzy się w temperaturze 95 stopni. Dopuszczalne obniżenie temperatury wody na wyjściu to 88 stopni. Parzenie kawy w chłodniejszej wodzie zwyczajnie się nie uda – kawa nie zaparzy się do końca, a napój będzie za kwaśny. Taka kawa nie smakuje dobrze i efekt z pewnością nas nie zadowoli. Warto pamiętać, że ta sama kawa przygotowana w wodzie o różnej temperaturze będzie smakować inaczej.

Jeżeli chcemy mieć kontrolę nad temperaturą parzenia kawy możemy zaopatrzyć się w specjalny termometr, który pomoże nam określić aktualną temperaturę wody. Dobrym pomysłem będzie także zakupienie czajnika ze wskaźnikiem temperatury.

4. Za dużo wody

Istotną kwestią mającą wpływ na smak kawy jest także użycie odpowiedniej proporcji wody podczas zaparzania. Chcesz, by kawa była dobra? Dopasuj ilość kawy do ilości wody – jeśli przez 7 gramów kawy (Espresso) przelejesz 200 ml wody, to oczywistym jest, że kawa będzie słaba i pozbawiona smaku. Esencjonalna kawa potrzebuje odpowiedniej ilości wody, byśmy mogli wydobyć z niej wszystkie najlepsze aromaty. Jaka jest więc idealna proporcja? Według National Coffee Association, by przygotować doskonały napój należy użyć 1-2 łyżeczek kawy na 6 uncji wody. Z kolei według profesora Lockharda z Coffee Brewing Institute na 1 litr zaparzanej kawy potrzeba 55 g zmielonych ziaren. Przede wszystkim warto jednak pamiętać o nietrzymaniu się sztywno zasad – najlepsza kawa to taka, która nam smakuje. Warto więc indywidualnie starać się znaleźć idealną proporcję, dopasowaną do gustów smakowych i preferencji.

Zobacz także: Kawa z cykorii – zdrowa alternatywa bez kofeiny

키워드에 대한 정보 sposoby parzenia kawy w ekspresie ciśnieniowym

다음은 Bing에서 sposoby parzenia kawy w ekspresie ciśnieniowym 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  리 바로 브이 | Vlog | 에이블리 사장 브이로그✨ 초보 쇼핑몰 학생사장의 상품 촬영부터 에이블리 업로드까지 21402 투표 이 답변
See also  Depósito De Agua Con Bomba 12V | 😁Instalar Bomba Agua 12V | Bomba A Presion Para Furgoneta Camper / Autocaravana #70 13884 투표 이 답변

See also  투혼 맵 다운 | 스타 크래프트 맵 다운받아 사용하기[스타 왕초보용] 상위 165개 베스트 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 How Coffee Makers Brew the Perfect Cup

  • machines how they work
  • mechanical engineering
  • inside machines
  • coffee machines
  • coffee makers
  • water pressure
  • electromagnetic coil
  • perfect coffee
  • perfect brew
  • science channel

How #Coffee #Makers #Brew #the #Perfect #Cup


YouTube에서 sposoby parzenia kawy w ekspresie ciśnieniowym 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 How Coffee Makers Brew the Perfect Cup | sposoby parzenia kawy w ekspresie ciśnieniowym, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment