Rower Miejski Na Co Zwracać Uwagę | Na Co Zwrócić Uwagę? *Rower Miejski* 답을 믿으세요

당신은 주제를 찾고 있습니까 “rower miejski na co zwracać uwagę – Na co zwrócić uwagę? *ROWER MIEJSKI*“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://th.taphoamini.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: th.taphoamini.com/wiki. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Fabryka Rowerowa (Sklep rowerowy) 이(가) 작성한 기사에는 조회수 704회 및 좋아요 5개 개의 좋아요가 있습니다.

Pierwszym i najważniejszym elementem przy wyborze roweru jest podjęcie decyzji, po jakich drogach będzie się poruszał. Ponadto warto zwrócić uwagę na ramę roweru, wielkość kół, napęd, hamulce, amortyzację oraz cenę.Rower po rozpędzeniu się można powiedzieć że płynie. Rozglądając się za miejskim rowerem, sugerujemy wybór opon stosunkowo szerokich. A to dlatego, że opony powyżej 30, a nawet 40 milimetrów gwarantują dobrą przyczepność i większą wygodę, dzięki amortyzacji.Na pewno, jeśli zależy ci tylko na wadze, zwykłe przerzutki wygrywają to starcie. Piasty planetarne natomiast, posiadają szereg praktycznych wartości: nie potrzebują regulacji, łatwiej jest dzięki nim czyścić napęd i są zamknięte w szczelnej obudowie. Piasta o średniej ilości biegów, taka jak np.

rower miejski na co zwracać uwagę 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Na co zwrócić uwagę? *ROWER MIEJSKI* – rower miejski na co zwracać uwagę 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

ROWER MIEJSKI 🏙️ – świetna opcja DLA KAŻDEGO!
Jednak na co zwrócić uwagę podczas kupna? Co zdecydowanie ułatwi nam jazdę? Co jest konieczne? Na te pytania odpowiedzą nasi eksperci w dzisiejszym materiale! 📸
W ofercie Fabryki Rowerowej ❤️ znajdziesz naprawdę wiele rowerów miejskich 🚲, które dostosowane są do różnych potrzeb oraz zadań jakie mają spełniać ✅
Modele u Nas dostępne – doskonale sprawdzą się zarówno na miejskich ścieżkach rowerowych 🌇, jak i w trakcie nieco dłuższych wypraw. 🏞️
Decydując się na rower miejski, otrzymujesz pojazd z niską ramą, komfortowym siodełkiem 🚵‍♀️ i masą akcesoriów, które czynią jazdę jeszcze bardziej przyjemną ☀️
Odwiedź Nasze sklepy i wybierz ROWER MIEJSKI dopasowany do Twoich potrzeb! 🚴‍♀️
✅ Świetne ceny 💸
✅ Specjaliści, którzy chętnie Ci doradzą 🤝
✅ Możliwość zakupu roweru w systemie ratalnym – DO 50 RAT 0% 📅
________
Tutaj Nas znajdziesz:
📌 Tychy, Aleja Bielska 128
📌 Katowice, ul. Raciborska 40
📌 Oświęcim, ul. Żwirki i Wigury 25A
oraz NASZ SKLEP ONLINE!
Zapraszamy! 🧡
sklep online: https://www.fabrykarowerowa.pl/
Nasz Instagram: https://www.instagram.com/fabryka.rowerowa/
Nasz Facebook: https://www.facebook.com/fabrykarowerowa
Nasz TikTok: https://www.tiktok.com/@fabrykarowerowa?

rower miejski na co zwracać uwagę 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Rower dla kobiety – na co zwrócić uwagę? – Skomplikowane.pl

Rower dla kobiety. Na co zwrócić uwagę, jakie popełniamy błędy przy zakupie, co to jest piasta i czy warto kupować rower w hipermarkecie.

+ 여기에 표시

Source: skomplikowane.pl

Date Published: 11/8/2022

View: 5425

Dobry rower miejski – na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Dobry rower miejski powinien być dopasowany do uż …

+ 여기에 표시

Source: isokolka.eu

Date Published: 4/16/2022

View: 4441

주제와 관련된 이미지 rower miejski na co zwracać uwagę

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Na co zwrócić uwagę? *ROWER MIEJSKI*. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Na co zwrócić uwagę? *ROWER MIEJSKI*
Na co zwrócić uwagę? *ROWER MIEJSKI*

주제에 대한 기사 평가 rower miejski na co zwracać uwagę

  • Author: Fabryka Rowerowa (Sklep rowerowy)
  • Views: 조회수 704회
  • Likes: 좋아요 5개
  • Date Published: 최초 공개: 2022. 1. 3.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=ePFhtkN94Gg

Rowerowe porady PGBikes

Czas czytania: 9 minut

Rowerowy świat stoi otworem przed każdym zainteresowanym. Warunkiem przekroczenia jego bram jest wybór odpowiedniego roweru. Właściwie dobrany jednoślad zapewni frajdę podczas wycieczek. Spełni funkcję bezpiecznego i komfortowego towarzysza codziennej podróży. Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru? Podpowiadamy!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru?

Na zakup odpowiedniego roweru wpływa kilka czynników. Są one istotne z uwagi na właściwą personalizację “dwóch kółek” dla użytkownika. Pierwszym i najważniejszym elementem przy wyborze roweru jest podjęcie decyzji, po jakich drogach będzie się poruszał. Ponadto warto zwrócić uwagę na ramę roweru, wielkość kół, napęd, hamulce, amortyzację oraz cenę.

Typ roweru

Od powyższej decyzji uzależniony jest wybór typu roweru. Na rynku jest ich kilka. Jeden sprawdzi się tylko na drogach asfaltowych. Inny z kolei na drogach kamienistych. Następny na wycieczkach długodystansowych. Ciekawym wyborem może stać się także rower uniwersalny, który nie zastąpi żadnego z poprzednich, ale będzie połączeniem ich pewnych funkcji. Zatem z uwagi na charakterystykę terenu, po którym jednoślad ma się poruszać, wyróżnia się kilka typów rowerów.

W ostatnim czasie popularność zyskują rowery miejskie. Przeznaczone są do poruszania się po typowo miejskich asfaltowych ścieżkach. Ich konstrukcja zazwyczaj jest stalowa. Charakterystyczna rama umożliwia łatwe wsiadanie i zsiadanie z jednośladu. Dzięki wygiętej kierownicy oraz szerokiemu siodełku poruszanie się rowerem miejskim jest komfortowe. Wpływa też na nie duży rozmiar kół.

Poza miastem warto wykorzystywać rowery górskie, czyli MTB. To typowo terenowe jednoślady z szerszymi oponami i wyprofilowanym bieżniku. Z uwagi na ich charakterystykę, są zwinniejsze od rowerów miejskich. Mimo przeznaczenia terenowego często są też wybierane do poruszania się po mieście.

Chcąc poruszać się tylko po drogach asfaltowych, warto rozważyć rowery szosowe. Wyróżnia się on dużymi, ale wąskimi oponami. Charakterystyczna w konstrukcji roweru szosowego jest zagięta kierownica. Przypomina ona baranie rogi, stąd potoczna jej nazwa “baranek”.

Z kolei rowery trekkingowe sprawdzą się zarówno w terenie, jak i na asfalcie. Można uznać, że są połączeniem rowerów górskich oraz szosowych. Charakteryzują się oponami o szerokości pozwalającej na poruszanie po drogach asfaltowych oraz terenowych. Rowery trekkingowe wyposażone są w dodatkowe akcesoria, takie jak błotniki, oświetlenie z dynamo, a także bagażnik.

Rowery crossowe często mylone są z trekkingowymi. Konstrukcja rowerów jest taka sama, jednak wyróżnikiem jednośladów crossowych jest brak dodatkowego osprzętu. Dzięki temu są lżejsze. Rowerami crossowymi można śmiało poruszać się po zróżnicowanym terenie.

Rama roweru

Istotnym kryterium, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie rower, jest jego rama. Rozmiar ramy rowerowej musi być dopasowany do wzrostu użytkownika jednośladu. Właściwie dobrany rozmiar ramy wpływa na komfort oraz bezpieczeństwo podróży. Dlatego też warto poświęcić trochę czasu na wykonanie odpowiednich pomiarów, przy zakupie roweru przez internet. Kupując “dwa kółka” w sklepie stacjonarnym, przydatne będzie przymierzenie się do każdego roweru, co ułatwi w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Wybierając rozmiar ramy rowerowej, warto też przyjrzeć się materiałowi, z którego jest wykonana. Do dyspozycji są ramy stalowe, aluminiowe oraz karbonowe. Przy czym stalowe będą najcięższe, aluminiowe lżejsze, a karbonowe najlżejsze.

Wielkość kół

Przy zakupie roweru ważne jest dobranie odpowiednich kół. Podobnie, jak w przypadku ramy, rozmiar kół powinien być dopasowany do wzrostu użytkownika roweru. Jednocześnie rozmiar kół zależny jest od typu roweru. Kupując rower z mniejszymi kołami, poprawia się jego zwinność i zwrotność. Z kolei większe koła pomagają lepiej pokonywać przeszkody na drodze.

W przypadku rowerów miejskich najczęściej spotyka się koła o rozmiarze 28 cali, tak samo też w trekkingowych, crossowych i szosowych. Rowery górskie wyposażone są najczęściej w koła o rozmiarach 26, 27, 27,5 i 29 cali.

Napęd

Kupując nowy rower, nie można pominąć kwestii napędu. To jeden z najważniejszych elementów, na który trzeba zwrócić uwagę przy jego zakupie roweru. Dzięki elementom, z których się składa, siła mięśni rowerzysty wprawia “dwa kółka” w ruch. Jednoślady mogą być wyposażone w napędy oferujące różną liczbę biegów, czyli przełożeń. Zwiększony zakres przełożeń pozwala na lepsze dopasowanie napędu do terenu bądź sytuacji drogowej. Tym samym odpowiednio skonstruowany napęd pozwala poprawiać efektywność pedałowania.

Hamulce

Przy zakupie roweru trzeba zwrócić uwagę na jego hamulce. Możemy tutaj wyróżnić kilka typów. Do najpopularniejszych należy zaliczyć hamulce szczękowe. Składają się one z dwóch ramion ustawionych naprzeciw siebie. Ich użycie powoduje zaciśnięcie się na obręczy koła do momentu zwolnienia jego obrotów i całkowitego zatrzymania. Popularne są również hamulce tarczowe. W tym przypadku hamowanie odbywa się za pośrednictwem klocków ocierających się o specjalną tarczę umiejscowioną przy piaście koła. Wyróżnić można dwa typy hamulców tarczowych: mechaniczne i hydrauliczne. Różnią się elementem rozpoczynającym proces hamowania. W przypadku hamulców tarczowych mechanicznych mowa o lince. Natomiast w hydraulicznych o płynie hamulcowym.

Amortyzacja

Niewątpliwie ważnym elementem roweru jest też jego amortyzacja. Do dyspozycji rowerzystów są dwa główne rozwiązania: amortyzator oraz sztywny widelec. Dobór odpowiedniego sposobu amortyzacji zależy od terenu, po którym ma się poruszać rower oraz własnych preferencji. Amortyzator jest najwygodniejszym rozwiązaniem na obszarach o zróżnicowanym terenie, w tym także na miejskich nierównych drogach. Konkurencyjny sztywny widelec jest za to o wiele lżejszy, co wpływa na ciężar całkowity roweru oraz szybsze i zwinniejsze poruszanie się.

Cena roweru

Ostatnim, ale równie ważnym, o ile dla niektórych najważniejszym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę przy zakupie roweru, jest jego cena. Jej wysokość jest uzależniona od kilku elementów. Wśród nich należy wymienić typ roweru, model, specyfikację ramy, wielkość kół, sposób amortyzacji typ hamulców, a także wyposażenie w dodatkowy osprzęt. Zatem od indywidualnych preferencji użytkownika zależy ostateczna cena, jaką należy zapłacić za rower.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru miejskiego?

Nie jesteśmy krajem z tak bogatą tradycją rowerową jak Holandia. Nie słychać o planach wprowadzania podgrzewanych tras nad Wisłą, a dosiadający jednośladów cały czas bardzo często działają na polskich kierowców jak płachta na byka. Nie przeszkadza to jednak w rosnącej popularności rowerów i coraz większa liczba rodaków wybiera ten środek lokomocji nie tylko jako weekendową rozrywkę, ale np. jako transport do pracy. Jakie dwa kółka najlepiej sprawdzą się w miejskiej dżungli?

Rower, jaki jest, każdy widzi

Do czego będzie służył wam rower miejski? Bardzo często to wygodny środek transportu do pracy, nie imają się go korki, nie trzeba szukać dla niego miejsca parkingowego, pozwala też utrzymać niezłą kondycję. Rower jest też częstym towarzyszem podczas zakupów, czy po prostu podczas rekreacyjnych wycieczek.

Niezależnie od przeznaczenia jednośladu, każdy (może z wyjątkiem monocyklu) musi składać się z kilku elementów. Odpowiedni ich dobór będzie determinował to, czy rowerem wygodniej będzie się jeździło po asfaltowych ścieżkach, czy polnych bezdrożach. Przyjrzyjmy się więc bliżej elementom składowym roweru i spróbujmy dobrać je pod kątem roweru miejskiego.

Jaką ramę wybrać? Rodzaj materiału oraz rozmiar

Rodzaj budulca ramy wpływa na ciężar jednośladu, w końcu rama razem z kołami ma największy wpływ na ten aspekt, decyduje też o redukcji drgań. Rama to szkielet roweru zbudowany najczęściej z takich materiałów jak:

stal,

aluminium,

włókno węglowe (karbon),

tytan

Wymieniłem je w kolejności od najtańszych do najdroższych. Tytan zalicza się do najlżejszych i najdroższych. W przypadku roweru do codziennych tras po mieście można sobie śmiało odpuścić taki wydatek, również ze względu na bardzo łakomy kąsek dla złodziei, o czym na końcu tego artykułu.

Jeśli cena nie gra roli, wybierzcie ramę karbonową. Jest ona najlżejsza, co mocno odczujecie, jeśli np. mieszkacie w czteropiętrowym budynku bez piwnicy i windy. Rower z lekką ramą zdecydowanie mniej da się we znaki niż znacznie cięższa stalowa konstrukcja. Karbon doskonale radzi sobie również z tłumieniem drgań, co może nie jest aż tak ważne podczas jazdy w mieście, ale na pewno wpłynie na komfort przemierzanych kilometrów.

Bardzo ważny jest też rozmiar ramy. Podawany przez producentów tyczy się zazwyczaj długości ramy pionowej. Żeby nie martwić się za każdym razem, że podczas ześlizgiwania się z siodełka, możecie natrafić na nieprzyjemny opór poprzecznej rurki ramy, warto zmierzyć swój przekrok. Jak to się robi? Stańcie przy ścianie w lekkim rozkroku. Między nogi włóżcie książkę w sztywnej oprawie, grzbietem dociskając ją do ściany, a górną krawędzią do krocza. Ilość centymetrów od górnej krawędzi do podłoża da nam wynik przekroku. Z tą wiedzą łatwiej będzie wybrać rozmiar ramy, zwłaszcza jeśli zakupu dokonacie przez Internet. Producenci rowerów też coraz częściej podają rozmiarówkę ram w odniesieniu do wzrostu, którą znajdzie się w opisie roweru. Nie zwracajcie uwagi na przekrok, jeśli planujecie sprawić sobie tak zwaną damkę z obniżoną ramą poziomą.

Kierownica roweru miejskiego – na co zwrócić uwagę?

Jej rodzaj i położenie decyduje o komforcie jazdy. Do rowerów z przeznaczeniem sportowym stosuje się raczej kierownice proste. Wymuszają one pochyloną, bardziej aerodynamiczną sylwetkę. Jednak w mieście nie bijemy rekordów prędkości, dlatego w rowerach miejskich montuje się zazwyczaj kierownice gięte.

Jeśli będziecie jeździli często np. pokonując jednośladem codziennie trasę do pracy i z powrotem, zadbajcie o to, żeby kierownica miała wiele punktów podparcia. Wasze plecy będą wdzięczne za kierownicę nieco podniesioną i szeroką, co pozwoli na jazdę w pozycji wyprostowanej i zapewni dobre widoki na uroki miasta.

Co z kołami i oponami?

Poza tym, że koła wpływają na ciężar jednośladu, mają też zasadnicze znaczenie w osiągach i wygodzie. Większe koła pozwalają na rozwinięcie większych prędkości i sprawdzą się podczas miejskiego toru przeszkód w postaci krawężników, studzienek kanalizacyjnych, czy dziur w nawierzchni. Mniejsze natomiast sprawiają, że rower jest zwrotniejszy i dynamiczniejszy. Wybór zależy od preferencji jednostkowych. W miejskich jednośladach zazwyczaj dostępne są koła o średnicy 28 i 26 cali. Jednak jeśli zdecydujecie się na nowoczesną wersję składaka, taką jak np. rowery Kross Flex to będziecie przemierzali ulice i chodniki na kołach 20-calowych.

Sam w swoim rowerze miejskim posiadam koła o rozmiarze 28”. Wcześniej jeździłem rowerem MTB (rower górski “góral”) z kołami 26” i po przesiadce odczułem bardzo dużą różnicę na plus w rowerze miejskim podczas jazdy po płaskim asfalcie. Rower po rozpędzeniu się można powiedzieć że płynie.

Rozglądając się za miejskim rowerem, sugerujemy wybór opon stosunkowo szerokich. A to dlatego, że opony powyżej 30, a nawet 40 milimetrów gwarantują dobrą przyczepność i większą wygodę, dzięki amortyzacji.

Jakie siodełko wybrać?

Odpowiedź jest dosyć prosta. Siodełko powinno być wygodne i niestety nie ma jednego uniwersalnego modelu, który odpowiadałby wszystkim. W miejskich rowerach raczej nie montuje się wąskich i twardych siodełek tzw. desek. Popularne są dosyć szerokie i wypełnione pianką, żelem albo z amortyzacją w postaci sprężyn. Ten element rowerowego wyposażenia można na szczęście wymieniać bez większych trudności. Jeśli pokonujecie dłuższe trasy, dobrym pomysłem będzie otwór w siodełku. Zapewnia on wentylację, co jest ważne zwłaszcza latem, kiedy to chyba najintensywniej eksploatuje się jednoślady. Taki otwór ma np. model Accent Veno, czy Selle XR. Siodełko o takiej budowie zapewnia mniejszy nacisk na okolice szwu krocza, a tam właśnie umiejscowionych jest wiele strategicznych nerwów i naczyń. Taką opcję powinni rozważyć zwłaszcza panowie przemierzający rowerem długie trasy.

Rodzaje hamulców

Najpopularniejszym rodzajem hamulców są hamulce szczękowe typu V-Brake. Ich zaletą jest na pewno prosta regulacja. Powinny bez zarzutu sprawdzić się w codziennym użytkowaniu, jeśli jeździcie rowerem do pracy albo na zakupy. Pamiętajcie jednak, że są one dosyć wrażliwe na pogodę. Podczas deszczu ich efektywność może spaść.

Jeśli zależy wam na niezawodności i przewidywalności, możecie wybrać bardziej skomplikowaną konstrukcję, jaką są hamulce tarczowe. Montuje się je często w rowerach przystosowanych do nieco szybszej, sportowej jazdy. Działają bez zarzutu niezależnie od warunków atmosferycznych, są jednak cięższe i droższe od hamulców V-Brake.

Przerzutki w miejskim rowerze

Duża ilość biegów w rowerze miejskim nie jest tak istotna, jak w rowerach górskich, czy trekkingowych. Wbrew obiegowej opinii ilość przerzutek nie wpływa na prędkość jazdy. Ma na pewno znaczenie, jeżeli chodzi o komfort i dogodniejsze pokonywanie wzniesień. Na szczęście przemierzając trasy ulicami czy ścieżkami rowerowymi, nie trzeba się zmagać ze zbyt stromymi podjazdami, dlatego w zupełności powinny wystarczyć 3 biegi albo przerzutki z 5 biegami.

W rowerach miejskich polecamy tzw. przerzutki planetarne, czyli biegi ukryte w piaście roweru. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Cały mechanizm jest ukryty w osłonie, więc nie będziecie się martwić, że dostaną się do niego jakieś zabrudzenia.

Łańcuch przy przerzutkach planetarnych pracuje w linii prostej, co wydłuża jego żywotność i minimalizuje ryzyko zerwania.

Biegi możecie zmieniać, nawet stojąc na światłach, rower nie musi być w ruchu.

Przerzutki w piaście wygodnie się obsługuje, zazwyczaj przy pomocy jednej manetki.

Rowery (nie)miejskie

Do jazdy po asfaltowych ulicach polskich miast z powodzeniem sprawdzą się różne rodzaje jednośladów. Sprawdźcie, jakie rowery (nie z kategorii typowo miejskich) mogą znaleźć się w orbicie naszych zainteresowań.

Holenderka

Dedykowane stricte do zurbanizowanych warunków, jak sama nazwa wskazuje, są rowery miejskie, czyli tzw. holenderki. Skąd to miano? Jednoślady zostały spopularyzowane w Holandii i stamtąd ich sława rozniosła się po kolejnych trasach rowerowych.

Charakterystyczna budowa umożliwia jazdę w wygodnej pozycji wyprostowanej, która zapewnia szerokie pole widzenia. Jeśli posiadają przerzutki, są to zazwyczaj przerzutki planetarne, czyli ukryte w piaście. Niestety tego typu konstrukcje są dosyć ciężkie i nie rozwiniecie na nich imponujących prędkości. Nie jest to w mieście jednak najważniejsza cecha. Holenderka przysłuży się wam na zakupach albo podczas wypadu na miejski piknik. Są bardzo dobrze wyposażone w akcesoria, które sprzyjają takiemu wykorzystaniu, czyli koszyk, bagażnik, wygodne, szerokie siodełko.

Rower trekkingowy

Wspólnie z bliźniaczo podobnym rowerem crossowym, rower trekkingowy nadaje się do przemierzania nie tylko tras turystycznych. Ma dosyć szerokie opony, które zapewniają dobrą przyczepność, a geometria ramy pozwala na jazdę w pozycji zbliżonej do tej z holenderki. Na jazdę miejską można śmiało pozbawić rower trekkingowy wyposażenia potrzebnego do dłuższych eskapad, czyli np. podwójnego bidonu.

Rower elektryczny

Napęd elektryczny znajdziemy w rowerach o zróżnicowanej konstrukcji, również w miejskich. Takie wspomaganie pozwala nieco odciążyć rowerzystę, jednak obarczone jest ograniczeniami. Prawo pozwala na pracę silnika na prąd jedynie do momentu, kiedy nie przekroczycie prędkości 25 km/h. Przy szybszej jeździe będziecie zdani na siłę własnych mięśni. Co więcej, “elektryczny doping” działa jedynie w trakcie pedałowania. Rowery elektryczne ze względu na baterie ważą, więcej od klasycznych rowerów co może być problemem gdy mieszkamy na 4 piętrze i nie mamy windy, a zostawienie tak drogiego roweru na klatce schodowej to moim zdaniem mocne kuszenie złodzieja.

Nowoczesny składak

To coraz popularniejsze rowery w miastach, a to za sprawą np. możliwości złożenia do kompaktowych rozmiarów i bezproblemowego przewiezienia tramwajem albo metrem. Te filigranowe jednoślady po złożeniu bardzo łatwo przechowacie nawet w pokoju w mieszkaniu. Nie powinniście mieć też problemów z ich wniesieniem nawet na czwarte piętro po stromych schodach. Pamiętajcie jednak, że średnica ich kół jest dużo mniejsza od tych montowanych w klasycznych rowerach miejskich. Z tej przyczyny pokonywanie składakiem dłuższych tras, może być nieco męczące.

Na koniec warto też wspomnieć o kryterium, do którego przykłada się niestety zbyt dużą wagę, a jest nim cena. Budżetowy jednoślad, kupiony za kwotę poniżej 1000 zł nie będzie wam służył przez lata, a i komfort jego użytkowania będzie pozostawiał wiele do życzenia. Bardziej opłaca się jednorazowo głębiej sięgnąć do kieszeni, niż robić to wiele razy, stawiając na najtańszy dostępny model.

Dodatki do roweru miejskiego

Kupując markowy rower z kategorii miejskich, poniższe dodatki są bardzo często standardem, ale jeżeli chcemy nasz rower np. MTB lub trekkingowy dostosować do miejskiej dżungli często będziemy musieli dokupić:

błotniki – uchronią nas przed bryzgami wody i błota, co jest wyjątkowo istotne, jeśli rowerem pokonujecie drogę w stroju do pracy,

bagażnik albo koszyk – sprawdzi się idealnie do transportowania toreb z zakupami, warto też dokupić dodatkowe gumy, które przytrzymają przewożony towar i mogą utrudnić kradzież złodziejom podczas postoju np. na światłach.

osłony na łańcuch – oszczędzą obszarpanych i obsmarowanych smarem nogawek w spodniach,

oświetlenie – czasami standardowe lampy otrzymywane wraz z rowerem na dynamo lub zasilanie z piasty koła są za słabe by doświetlić ciemną drogę, dlatego i tak warto pomyśleć o lampach przód i tył. W przypadku zakupu przedniej lampy zwróćmy uwagę na liczbę lumenów im więcej tym lepiej, a w przypadku tylnej czy ma kilka trybów świecenia – światło stałe/migające.

torebka podsiodłowa na dętkę – uratuje was z opresji, kiedy przedziurawicie oponę, bo można tam schować specjalny spray łatający oponę oraz klucze niezbędne do naprawy.

Z tak skompletowanym zestawem akcesoriów, rowerowy styl życia z pewnością wejdzie wam szybko w krew.

W przypadku problemu z wyborem roweru miejskiego warto posłużyć się rankingami rowerów na przykład z portalu PoraNaRuch.pl: ranking dobrych rowerów miejskich.

Najważniejszy dodatek do roweru – z abezpiecz swój rower!

Niestety straciłem swój rower, więc ten artykuł chcę zakończyć przestrogą – pilnujcie swoich rowerów i nie oszczędzajcie na zabezpieczeniach. Podczas studiów jeździłem na uniwersytet oraz do pracy rowerem marki Kross, na który wydałem całe zarobione wówczas pieniądze roznosząc ulotki w wakacje. W biały dzień przy masie ludzi i masie innych rowerów mój rower został skradziony spod uniwersytetu, a policja po kliku miesiącach umorzyła sprawę.

Po tej smutnej dla mnie historii przy kolejnym rowerze, nie kupiłem już bardzo niestety popularnej linki do zapięcia roweru, a zabezpieczenie typu u-lock, które odpukać w niemalowane drewno do tej pory chroniło mój rower przed kradzieżą. Dodatkowo nowy rower oznakowałem specjalną nalepką w ramach programu “Poznański Bezpieczny Rower”.

Rowery miejskie. Na co zwracać uwagę przy wyborze? Co jest niezbędne?

Rower miejski — co to jest?

Rower miejski jest przeznaczony do codziennej jazdy po utwardzonych nawierzchniach. Charakteryzuje się stosunkowo dużymi kołami na oponach o gładkim bieżniku, giętą kierownicą i ustawieniem ramy pozwalającym na wygodną, wyprostowaną pozycję w trakcie jazdy. Najczęściej ma też dodatki w postaci bagażnika, błotników i oświetlenia, itd. To najprostszy opis. Ale jakie elementy są w tym wszystkim kluczowe?

Rowery miejskie — na co zwracać uwagę?

Są cztery kluczowe elementy roweru: rama, koła i opony, przerzutki, siodełko i hamulce.

Jaka rama roweru miejskiego?

Ramy rowerowe produkowane są ze stali, z aluminium, z karbonu (włókna węglowego) lub z tytanu. Rodzaj materiału, z którego są wykonane, ma wpływ na trzy ważne aspekty: ciężar całego roweru, wytrzymałość i pochłanianie drgań podczas jazdy. Ma też wpływ na cenę. Tytan jest zdecydowanie najdroższy i tak naprawdę bardzo rzadko spotyka się tytanowe rowery miejskie. Karbon jest trochę tańszy, niebywale lekki, ale stosunkowo mniej wytrzymały. Najczęściej spotkać można ramy aluminiowe, które są dosyć lekkie, sztywne i wytrzymałe. Nie najlepiej tłumią drgania, ale ten aspekt w przypadku rowerów miejskich nie jest kluczowy — większą rolę pełni w rowerach górskich. Generalnie ramy aluminiowe mają korzystny stosunek jakości do ceny. Ramy stalowe z kolei bardzo dobrze tłumią drgania, ale są ciężkie i podatne na korozję.

Ważne jest także, aby prawidłowo dobrać rozmiar ramy roweru miejskiego. Najczęściej będziesz pytany o wzrost, ale warto też zmierzyć długość swoich nóg — od krocza do podłogi i z tą wiedzą udać się do sklepu. Bardzo często rowery miejskie mają obniżoną poziomą poprzeczkę ramy, by wygodnie wchodziło i schodziło się z niego w niekoniecznie sportowych ubraniach.

Jakie koła i opony w rowerze miejskim wybrać?

Koła w rowerze miejskim są stosunkowo duże, by pozwalać na szybką, stabilną jazdę po utwardzonej nawierzchni. Koła w średnicy 26 cali, które w rowerach górskich są standardem, w rowerach miejskich są najmniejszym dostępnym rozmiarem. Najczęściej można spotkać koła o rozmiarze 28 cali i te zdecydowanie rekomendujemy. Opony dobrze, żeby miały gładki bieżnik, bez większych wypustek – taki będzie najlepszy na chodniki i asfalty. Czy rowerem miejskim można jeździć po lesie? Oczywiście, można, choć trzeba zaznaczyć, że lepiej, żeby to były bite leśne drogi, a nie “single-tracki”. Jeśli zamierzasz jeździć nie tylko po asfalcie, warto kupić opony typu semi-slick, które poradzą sobie zarówno na nawierzchniach utwardzonych, jak i w niezbyt wymagającym terenie.

Rowery miejskie bez przerzutek?

Kolejnym ważnym elementem są przerzutki. Na pewno słyszeliście hasło “rower miejski bez przerzutek”. Jeśli szukacie opinii na ten temat, to najpierw upewnijcie się, co autor miał na myśli. Czy faktycznie rower bez żadnych przełożeń czy rower, w którym tych przerzutek po prostu nie widać, bo są ukryte w piaście roweru. Jeśli chodzi o ten pierwszy typ, czyli rower w którym nie ma przerzutek (są tylko dwie zębatki — jedna z przodu, druga z tyłu), to nie polecamy. Aby wygodnie jeździło się po mieście i pokonywało nawet niewielkie wzniesienia, ważne, żeby rower miał przynajmniej trzy biegi. Nie ma też potrzeby, żeby miał ich bardzo wiele, czyli np. 5–7 przełożeń. Takie przerzutki przydadzą się bardziej w rowerze górskim. W rowerze miejskim najlepsze będą tzw. przerzutki planetarne, które są ukryte w piaście roweru — są osłonięte, więc mniej narażone na zabrudzenia i uszkodzenia, łańcuch pracuje linii prostej, więc posłuży nam dłużej i są proste w obsłudze.

Jakie hamulce wybrać?

W rowerze miejskim najlepiej sprawdzą się zwykłe hamulce zaciskowe typu v-brake. Są tanie i proste w regulacji. Nie ma potrzeby inwestować w hamulce tarczowe, choć te są na pewno bardziej wytrzymałe i czulsze w trudnych warunkach pogodowych.

Siodełko w rowerze miejskim? – wygodne!

Ostatnim ważnym elementem jest siodełko. Tu nie ma jakiś wypracowanych standardów. Jest jedna, najważniejsza wytyczna — musi być wygodne. Unikaj wąskich, twardych siodełek. W rowerach miejskich najczęściej montuje się szerokie, żelowe lub na sprężynach. Ważne też, by było obite naturalną skórą, by Twoja skóra mogła oddychać i jej nie odparzyć.

Zbędne i niezbędne dodatki

Jest jeszcze kilka elementów ważnych dla komfortu użytkowania roweru. W rowerze miejskim do tych niezbędnych dodatków zaliczylibyśmy błotniki i oświetlenie roweru, które zresztą ze względów bezpieczeństwa ruchu drogowego jest wymagane przepisami. Oświetlenie roweru montowane jest fabrycznie, często zasilane dynamem. Jeśli uznasz je za niewystarczające, kup dodatkowe mocne, jasne światło przednie (zwróć uwagę na liczbę lumenów — im więcej tym lepiej) i czerwone światło tylne, najlepiej z kilkoma trybami świecenia (jednostajne, migające).

Jeśli planujesz wyprawy po zakupy albo dojeżdżasz do pracy z torebką lub plecakiem, na pewno docenisz też bagażnik lub koszyk na kierownicy. Może nie jest to wyposażenie niezbędne, ale – szczególnie latem – ułatwia życie i zapobiega zapoceniu ubrań. Przydatnym elementem, który również ochroni Twoje ubranie, jest osłonka na łańcuch.

Elementem, w który na pewno nie warto inwestować, to amortyzator. Podczas jazdy po mieście czy innych utwardzonych nawierzchniach naprawdę nie wykorzystasz jego właściwości. To zbędny, a duży wydatek. Podobnie sprawa ma się z hamulcami tarczowymi czy dużą liczbą przerzutek.

MS

Rower dla kobiety – na co zwrócić uwagę?

Wszystko jest kwestią przeznaczenia. Dobry rower miejski kupimy już za 1000-1300 zł. Dla porównania – rower górski z pełnym zawieszeniem np. do Enduro (sport polegający na pokonaniu trasy o nawierzchniach asfaltowych, jak i terenowych – przyp. Klaudyna) to kwestia minimum 7000 zł.

Jeżeli chodzi o okres 5 lat, to wszystko jest kwestią tego, jak dbamy o nasz rower. Jest to maszyna wymagająca smarowania, regulacji i wymiany niektórych elementów, tak samo, jak np. samochód. Zużywają się hamulce, opony, elementy napędu jak np. łańcuch. Rower miejski spokojnie powinien nam wytrzymać 5 lat przy odpowiedniej konserwacji i potrzebnych wymianach. Pamiętajmy, że nic nie jest wieczne i ma prawo się zużyć.

Chcę kupić rower pod fotelik – jak najmniej wstrząsów, zakładając, że dziecko zdrzemnie się podczas jazdy itd. – na co zwrócić uwagę?

Cóż, nie ma specjalnego roweru do tego typu zastosowań, chyba że mówimy o rowerach wysoce ukierunkowanych na przewóz osób. Ilość wstrząsów bardziej zależy od nawierzchni i umiejętności rowerzysty. Rower miejski lub trekkingowy się do tego idealnie nadaje.

Czy chcąc podróżować z dzieckiem (w foteliku czy przyczepce), powinnam wybrać rower górski czy miejski? Załóżmy, że od czasu do czasu chciałabym pojechać rowerem do lasu a chodniki „są, jakie są”.

Rower górski zostawmy górom, bezdrożom i jeździe sportowej, nawet jeżeli jest ona amatorska. Obecnie mamy całą gamę rowerów o przeróżnym przeznaczeniu. Wszystko zależy od tego, gdzie i jak chcemy jeździć. Jeżeli jeździmy głównie po mieście, w którym nie ma dużych przewyższeń – możemy śmiało wybrać rower miejski. W miejskiej jeździe popularne są również rowery turystyczne tzw. trekkingowe dostępne zarówno w wersji ramy damskiej, jak i męskiej. Są to rowery bogato wyposażone, wytrzymałe, na dużych kołach, które sprawdzą się zarówno w mieście, jak i na utwardzonych terenach leśnych.

Pamiętajmy też, że fotelika nie możemy mocować np. do rowerów z tzw. podwójnym zawieszeniem, czyli takich, które mają amortyzator z tyłu, niezależnie czy jest to rower górski, trekkingowy, czy miejski. Ciężar dziecka w foteliku może uszkodzić ramę, ze względu na inny rozkład sił na nią działających.

Na jakie cechy roweru powinnam zwrócić uwagę: waga, osprzęt, ilość przerzutek, inne? Na co zwracać uwagę, jeśli będę miała kaprys jechać w kiecce?

Najważniejszym elementem roweru jest rama. Powinna mieć odpowiedni dla nas rozmiar, abyśmy mogli znaleźć dla siebie odpowiednią pozycję. Waga ważniejsza jest w rowerach sportowych, ale jeżeli mamy rower wnieść np. na 4 piętro w bloku, to wiadomo, że taki rower nie może być za ciężki, powinniśmy być w stanie go podnieść. Idealnym rozwiązaniem jest garaż lub specjalne miejsce na rowery w bloku.

Co do ilości przerzutek, to rowery mają: jedną, dwie lub w ogóle. Jeżeli chodzi o biegi w rowerze – to do jazdy po mieście nie potrzebujemy ich za dużo, chyba, że mamy na swojej drodze jakieś spore podjazdy. Rowery miejskie mają od jednego do 7-12 biegów, często spotykamy rowery z 3 biegami, które wystarczą w zupełności. Klasa osprzętu odgrywa dużą wagę – im lepszy, tym lepiej się takim rowerem jeździ. Obecnie producenci mają specjalne grupy osprzętu dedykowane rowerom miejskim.

W jeździe miejskiej ważne jest również wyposażenie dodatkowe, takie jak: oświetlenie, błotniki, koszyk, bagażnik, czy osłona na tylne koła tzw. dress guard, dzięki której panie mogą jeździć w spódnicach i sukienkach.

Czym się różnią przerzutki w piaście od tradycyjnych?

Poza oczywistą budową różnią się odpornością na uszkodzenia. W tradycyjnym napędzie – przerzutkę tylną mamy na wierzchu, każde uderzenie to potencjalne uszkodzenia i szkoda. Napędy z przerzutkami w piaście to cały mechanizm zamknięty w zwartej obudowie, zalany olejem, do którego nie docierają zewnętrze czynniki. Przerzutki w piacie mają zazwyczaj mniej biegów – od 3 do 12. Przerzutki tradycyjne oferują nam większą ilość przełożeń.

Czy rozmiar kół ma znaczenie?

I tak i nie. W jeździe rekreacyjnej nie odczujemy różnicy, natomiast przy częstszym użytkowaniu już tak. Większe koło pokonuje lepiej przeszkody np. ubytki w jezdni oraz pozwala efektywniej jechać po płaskich drogach. Największe znaczenie rozmiar kół ma jednak w jeździe sportowej – w rowerach MTB, gdzie obecnie występują 3 rozmiary kół. W jeździe miejskiej nie jest to aż tak ważne.

Czy szerokość opon ma znaczenie? Oczywiście! Szerokie opony lepiej sobie dają radę w terenie np. przy jeździe po piaszczystych terenach – mają za to większe opory toczenia, więc wymagają więcej siły do ich napędzenia. Wąskie opony lepiej sprawdzają się na twardych drogach i stawiają mniejszy opór, dzięki czemu możemy jechać szybciej.

Czy amortyzatory wpływają na wagę roweru i czy faktycznie znacząco zwiększają komfort jazdy? Wpływ na wagę jest niewielki, natomiast duża różnica jest w komforcie jazdy. Jadąc na rowerze ze sztywnym widelcem – czujemy każdą nierówność i każde drganie, w które wprowadzany jest rower. To może doprowadzić do szybkiego zmęczenia i bólu rąk. W tym momencie większość rowerów posiada przedni amortyzator i nie dzieje się to bez przyczyny.

Hamulec w pedałach – po co, jeśli jest drugi na kierownicy? Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to zawsze lepiej mieć dwa hamulce niż jeden. Jest to tzw. hamulec typu torpedo.

Czy można dokupić „motocyklową” nóżkę, aby rower z zamontowanym fotelikiem nie wywracał się? Jaki jest orientacyjny koszt? Są specjalne podpórki tego typu dedykowane rowerom, koszt zależy od producenta, w przypadku akcesoriów KROSS wynosi on niecałe 90 zł. Jednak należy pamiętać o tym, że nigdy nie wolno nam zostawić dziecka w foteliku na rowerze, niezależnie od tego, jakiego typu podpórkę stosujemy.

Lepiej wybrać przyczepkę rowerową dla dziecka, czy fotelik? Oba rozwiązania mają swoje zalety. Przyczepka lepiej sprawdzi się w dłuższych wycieczkach, dziecko też jest bardziej stabilne. Z drugiej strony – przyczepka to dodatkowy obiekt z tyłu, który jest narażony np. na uderzenie samochodem. Ciągnąc przyczepkę, na pewno jesteśmy w stanie wyrobić sobie lepszą kondycję. 🙂

Od jakiego wieku i do jakiej wagi, można wozić dziecko w foteliku? Dziecko można wozić od momentu, kiedy jest w stanie samodzielnie i pewnie w tym foteliku siedzieć. Maluch musi mieć rozwinięte pewne układy i mechanizmy jak np. ruchowy czy amortyzacji. Pamiętajmy, że siedząc z tyłu – dziecko nie ma wielu punktów podparcia i oddziałuje na niego wiele wstrząsów. Najbezpieczniej jest przyjąć wiek 1,5 roku jako ten, w który możemy dziecko przewozić w foteliku. Górną granicą jest waga, w naszych fotelikach wynosi ona 22 kg.

Jak wybrać dobry fotelik dla dziecka? Fotelik powinien być solidnie mocowany, mieć dobre pasy, które utrzymają dziecko w foteliku, ale nie będą go uwierać. Ważne jest też siedzisko, musi być wygodne dla naszego dziecka.

Jak dobrać kask do dziecka? Najważniejszy jest rozmiar. Kask nie może być za mały ani za duży, nie może też nigdzie uciskać dziecka. Musimy go dobrze dopasować, tak, aby nawet przy odpiętym pasku nie spadł dziecku z głowy przy energicznych ruchach. Musimy również pamiętać o certyfikatach i normach.

Jaki jest najczęściej popełniany błąd przy zakupie roweru? Na co zwrócić szczególną uwagę? Najczęstszym błędem jest na pewno złe dobieranie roweru do swojego wzrostu, szczególnie u dzieci. Kupujemy większy rower, bo dziecko urośnie, przez co narażamy je na bóle pleców i wady postawy. Innym błędem jest też niedogadanie się ze sprzedawcą, przy zakupie internetowym. Często dostajemy rower niezłożony, nieprzeserwisowany i bez podbitej gwarancji, przez co musimy iść do sklepu w naszym mieście i płacić (często duże pieniądze) za pierwszy serwis. Rower powinien do nas przyjść sprawdzony, złożony i gotowy do jazdy.

Błędem jest też zły dobór roweru do przeznaczenia np. kupno roweru górskiego do jazdy po mieście.

Dziękuję za rozmowę. Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą wam przy zakupach. Niedługo relacja z pierwszej wycieczki nowym jednośladem – czy moje dziecko polubiło wycieczki rowerowe? Zapraszam do śledzenia bloga!

Prawa do zdjęcia należą do – Grégory Tonon.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru miejskiego?

Nie jesteśmy krajem z tak bogatą tradycją rowerową jak Holandia. Nie słychać o planach wprowadzania podgrzewanych tras nad Wisłą, a dosiadający jednośladów cały czas bardzo często działają na polskich kierowców jak płachta na byka. Nie przeszkadza to jednak w rosnącej popularności rowerów i coraz większa liczba rodaków wybiera ten środek lokomocji nie tylko jako weekendową rozrywkę, ale np. jako transport do pracy. Jakie dwa kółka najlepiej sprawdzą się w miejskiej dżungli?

Rower, jaki jest, każdy widzi

Do czego będzie służył wam rower miejski? Bardzo często to wygodny środek transportu do pracy, nie imają się go korki, nie trzeba szukać dla niego miejsca parkingowego, pozwala też utrzymać niezłą kondycję. Rower jest też częstym towarzyszem podczas zakupów, czy po prostu podczas rekreacyjnych wycieczek.

Niezależnie od przeznaczenia jednośladu, każdy (może z wyjątkiem monocyklu) musi składać się z kilku elementów. Odpowiedni ich dobór będzie determinował to, czy rowerem wygodniej będzie się jeździło po asfaltowych ścieżkach, czy polnych bezdrożach. Przyjrzyjmy się więc bliżej elementom składowym roweru i spróbujmy dobrać je pod kątem roweru miejskiego.

Jaką ramę wybrać? Rodzaj materiału oraz rozmiar

Rodzaj budulca ramy wpływa na ciężar jednośladu, w końcu rama razem z kołami ma największy wpływ na ten aspekt, decyduje też o redukcji drgań. Rama to szkielet roweru zbudowany najczęściej z takich materiałów jak:

stal,

aluminium,

włókno węglowe (karbon),

tytan

Wymieniłem je w kolejności od najtańszych do najdroższych. Tytan zalicza się do najlżejszych i najdroższych. W przypadku roweru do codziennych tras po mieście można sobie śmiało odpuścić taki wydatek, również ze względu na bardzo łakomy kąsek dla złodziei, o czym na końcu tego artykułu.

Jeśli cena nie gra roli, wybierzcie ramę karbonową. Jest ona najlżejsza, co mocno odczujecie, jeśli np. mieszkacie w czteropiętrowym budynku bez piwnicy i windy. Rower z lekką ramą zdecydowanie mniej da się we znaki niż znacznie cięższa stalowa konstrukcja. Karbon doskonale radzi sobie również z tłumieniem drgań, co może nie jest aż tak ważne podczas jazdy w mieście, ale na pewno wpłynie na komfort przemierzanych kilometrów.

Bardzo ważny jest też rozmiar ramy. Podawany przez producentów tyczy się zazwyczaj długości ramy pionowej. Żeby nie martwić się za każdym razem, że podczas ześlizgiwania się z siodełka, możecie natrafić na nieprzyjemny opór poprzecznej rurki ramy, warto zmierzyć swój przekrok. Jak to się robi? Stańcie przy ścianie w lekkim rozkroku. Między nogi włóżcie książkę w sztywnej oprawie, grzbietem dociskając ją do ściany, a górną krawędzią do krocza. Ilość centymetrów od górnej krawędzi do podłoża da nam wynik przekroku. Z tą wiedzą łatwiej będzie wybrać rozmiar ramy, zwłaszcza jeśli zakupu dokonacie przez Internet. Producenci rowerów też coraz częściej podają rozmiarówkę ram w odniesieniu do wzrostu, którą znajdzie się w opisie roweru. Nie zwracajcie uwagi na przekrok, jeśli planujecie sprawić sobie tak zwaną damkę z obniżoną ramą poziomą.

Kierownica roweru miejskiego – na co zwrócić uwagę?

Jej rodzaj i położenie decyduje o komforcie jazdy. Do rowerów z przeznaczeniem sportowym stosuje się raczej kierownice proste. Wymuszają one pochyloną, bardziej aerodynamiczną sylwetkę. Jednak w mieście nie bijemy rekordów prędkości, dlatego w rowerach miejskich montuje się zazwyczaj kierownice gięte.

Jeśli będziecie jeździli często np. pokonując jednośladem codziennie trasę do pracy i z powrotem, zadbajcie o to, żeby kierownica miała wiele punktów podparcia. Wasze plecy będą wdzięczne za kierownicę nieco podniesioną i szeroką, co pozwoli na jazdę w pozycji wyprostowanej i zapewni dobre widoki na uroki miasta.

Co z kołami i oponami?

Poza tym, że koła wpływają na ciężar jednośladu, mają też zasadnicze znaczenie w osiągach i wygodzie. Większe koła pozwalają na rozwinięcie większych prędkości i sprawdzą się podczas miejskiego toru przeszkód w postaci krawężników, studzienek kanalizacyjnych, czy dziur w nawierzchni. Mniejsze natomiast sprawiają, że rower jest zwrotniejszy i dynamiczniejszy. Wybór zależy od preferencji jednostkowych. W miejskich jednośladach zazwyczaj dostępne są koła o średnicy 28 i 26 cali. Jednak jeśli zdecydujecie się na nowoczesną wersję składaka, taką jak np. rowery Kross Flex to będziecie przemierzali ulice i chodniki na kołach 20-calowych.

Sam w swoim rowerze miejskim posiadam koła o rozmiarze 28”. Wcześniej jeździłem rowerem MTB (rower górski “góral”) z kołami 26” i po przesiadce odczułem bardzo dużą różnicę na plus w rowerze miejskim podczas jazdy po płaskim asfalcie. Rower po rozpędzeniu się można powiedzieć że płynie.

Rozglądając się za miejskim rowerem, sugerujemy wybór opon stosunkowo szerokich. A to dlatego, że opony powyżej 30, a nawet 40 milimetrów gwarantują dobrą przyczepność i większą wygodę, dzięki amortyzacji.

Jakie siodełko wybrać?

Odpowiedź jest dosyć prosta. Siodełko powinno być wygodne i niestety nie ma jednego uniwersalnego modelu, który odpowiadałby wszystkim. W miejskich rowerach raczej nie montuje się wąskich i twardych siodełek tzw. desek. Popularne są dosyć szerokie i wypełnione pianką, żelem albo z amortyzacją w postaci sprężyn. Ten element rowerowego wyposażenia można na szczęście wymieniać bez większych trudności. Jeśli pokonujecie dłuższe trasy, dobrym pomysłem będzie otwór w siodełku. Zapewnia on wentylację, co jest ważne zwłaszcza latem, kiedy to chyba najintensywniej eksploatuje się jednoślady. Taki otwór ma np. model Accent Veno, czy Selle XR. Siodełko o takiej budowie zapewnia mniejszy nacisk na okolice szwu krocza, a tam właśnie umiejscowionych jest wiele strategicznych nerwów i naczyń. Taką opcję powinni rozważyć zwłaszcza panowie przemierzający rowerem długie trasy.

Rodzaje hamulców

Najpopularniejszym rodzajem hamulców są hamulce szczękowe typu V-Brake. Ich zaletą jest na pewno prosta regulacja. Powinny bez zarzutu sprawdzić się w codziennym użytkowaniu, jeśli jeździcie rowerem do pracy albo na zakupy. Pamiętajcie jednak, że są one dosyć wrażliwe na pogodę. Podczas deszczu ich efektywność może spaść.

Jeśli zależy wam na niezawodności i przewidywalności, możecie wybrać bardziej skomplikowaną konstrukcję, jaką są hamulce tarczowe. Montuje się je często w rowerach przystosowanych do nieco szybszej, sportowej jazdy. Działają bez zarzutu niezależnie od warunków atmosferycznych, są jednak cięższe i droższe od hamulców V-Brake.

Przerzutki w miejskim rowerze

Duża ilość biegów w rowerze miejskim nie jest tak istotna, jak w rowerach górskich, czy trekkingowych. Wbrew obiegowej opinii ilość przerzutek nie wpływa na prędkość jazdy. Ma na pewno znaczenie, jeżeli chodzi o komfort i dogodniejsze pokonywanie wzniesień. Na szczęście przemierzając trasy ulicami czy ścieżkami rowerowymi, nie trzeba się zmagać ze zbyt stromymi podjazdami, dlatego w zupełności powinny wystarczyć 3 biegi albo przerzutki z 5 biegami.

W rowerach miejskich polecamy tzw. przerzutki planetarne, czyli biegi ukryte w piaście roweru. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Cały mechanizm jest ukryty w osłonie, więc nie będziecie się martwić, że dostaną się do niego jakieś zabrudzenia.

Łańcuch przy przerzutkach planetarnych pracuje w linii prostej, co wydłuża jego żywotność i minimalizuje ryzyko zerwania.

Biegi możecie zmieniać, nawet stojąc na światłach, rower nie musi być w ruchu.

Przerzutki w piaście wygodnie się obsługuje, zazwyczaj przy pomocy jednej manetki.

Rowery (nie)miejskie

Do jazdy po asfaltowych ulicach polskich miast z powodzeniem sprawdzą się różne rodzaje jednośladów. Sprawdźcie, jakie rowery (nie z kategorii typowo miejskich) mogą znaleźć się w orbicie naszych zainteresowań.

Holenderka

Dedykowane stricte do zurbanizowanych warunków, jak sama nazwa wskazuje, są rowery miejskie, czyli tzw. holenderki. Skąd to miano? Jednoślady zostały spopularyzowane w Holandii i stamtąd ich sława rozniosła się po kolejnych trasach rowerowych.

Charakterystyczna budowa umożliwia jazdę w wygodnej pozycji wyprostowanej, która zapewnia szerokie pole widzenia. Jeśli posiadają przerzutki, są to zazwyczaj przerzutki planetarne, czyli ukryte w piaście. Niestety tego typu konstrukcje są dosyć ciężkie i nie rozwiniecie na nich imponujących prędkości. Nie jest to w mieście jednak najważniejsza cecha. Holenderka przysłuży się wam na zakupach albo podczas wypadu na miejski piknik. Są bardzo dobrze wyposażone w akcesoria, które sprzyjają takiemu wykorzystaniu, czyli koszyk, bagażnik, wygodne, szerokie siodełko.

Rower trekkingowy

Wspólnie z bliźniaczo podobnym rowerem crossowym, rower trekkingowy nadaje się do przemierzania nie tylko tras turystycznych. Ma dosyć szerokie opony, które zapewniają dobrą przyczepność, a geometria ramy pozwala na jazdę w pozycji zbliżonej do tej z holenderki. Na jazdę miejską można śmiało pozbawić rower trekkingowy wyposażenia potrzebnego do dłuższych eskapad, czyli np. podwójnego bidonu.

Rower elektryczny

Napęd elektryczny znajdziemy w rowerach o zróżnicowanej konstrukcji, również w miejskich. Takie wspomaganie pozwala nieco odciążyć rowerzystę, jednak obarczone jest ograniczeniami. Prawo pozwala na pracę silnika na prąd jedynie do momentu, kiedy nie przekroczycie prędkości 25 km/h. Przy szybszej jeździe będziecie zdani na siłę własnych mięśni. Co więcej, “elektryczny doping” działa jedynie w trakcie pedałowania. Rowery elektryczne ze względu na baterie ważą, więcej od klasycznych rowerów co może być problemem gdy mieszkamy na 4 piętrze i nie mamy windy, a zostawienie tak drogiego roweru na klatce schodowej to moim zdaniem mocne kuszenie złodzieja.

Nowoczesny składak

To coraz popularniejsze rowery w miastach, a to za sprawą np. możliwości złożenia do kompaktowych rozmiarów i bezproblemowego przewiezienia tramwajem albo metrem. Te filigranowe jednoślady po złożeniu bardzo łatwo przechowacie nawet w pokoju w mieszkaniu. Nie powinniście mieć też problemów z ich wniesieniem nawet na czwarte piętro po stromych schodach. Pamiętajcie jednak, że średnica ich kół jest dużo mniejsza od tych montowanych w klasycznych rowerach miejskich. Z tej przyczyny pokonywanie składakiem dłuższych tras, może być nieco męczące.

Na koniec warto też wspomnieć o kryterium, do którego przykłada się niestety zbyt dużą wagę, a jest nim cena. Budżetowy jednoślad, kupiony za kwotę poniżej 1000 zł nie będzie wam służył przez lata, a i komfort jego użytkowania będzie pozostawiał wiele do życzenia. Bardziej opłaca się jednorazowo głębiej sięgnąć do kieszeni, niż robić to wiele razy, stawiając na najtańszy dostępny model.

Dodatki do roweru miejskiego

Kupując markowy rower z kategorii miejskich, poniższe dodatki są bardzo często standardem, ale jeżeli chcemy nasz rower np. MTB lub trekkingowy dostosować do miejskiej dżungli często będziemy musieli dokupić:

błotniki – uchronią nas przed bryzgami wody i błota, co jest wyjątkowo istotne, jeśli rowerem pokonujecie drogę w stroju do pracy,

bagażnik albo koszyk – sprawdzi się idealnie do transportowania toreb z zakupami, warto też dokupić dodatkowe gumy, które przytrzymają przewożony towar i mogą utrudnić kradzież złodziejom podczas postoju np. na światłach.

osłony na łańcuch – oszczędzą obszarpanych i obsmarowanych smarem nogawek w spodniach,

oświetlenie – czasami standardowe lampy otrzymywane wraz z rowerem na dynamo lub zasilanie z piasty koła są za słabe by doświetlić ciemną drogę, dlatego i tak warto pomyśleć o lampach przód i tył. W przypadku zakupu przedniej lampy zwróćmy uwagę na liczbę lumenów im więcej tym lepiej, a w przypadku tylnej czy ma kilka trybów świecenia – światło stałe/migające.

torebka podsiodłowa na dętkę – uratuje was z opresji, kiedy przedziurawicie oponę, bo można tam schować specjalny spray łatający oponę oraz klucze niezbędne do naprawy.

Z tak skompletowanym zestawem akcesoriów, rowerowy styl życia z pewnością wejdzie wam szybko w krew.

W przypadku problemu z wyborem roweru miejskiego warto posłużyć się rankingami rowerów na przykład z portalu PoraNaRuch.pl: ranking dobrych rowerów miejskich.

Najważniejszy dodatek do roweru – z abezpiecz swój rower!

Niestety straciłem swój rower, więc ten artykuł chcę zakończyć przestrogą – pilnujcie swoich rowerów i nie oszczędzajcie na zabezpieczeniach. Podczas studiów jeździłem na uniwersytet oraz do pracy rowerem marki Kross, na który wydałem całe zarobione wówczas pieniądze roznosząc ulotki w wakacje. W biały dzień przy masie ludzi i masie innych rowerów mój rower został skradziony spod uniwersytetu, a policja po kliku miesiącach umorzyła sprawę.

Po tej smutnej dla mnie historii przy kolejnym rowerze, nie kupiłem już bardzo niestety popularnej linki do zapięcia roweru, a zabezpieczenie typu u-lock, które odpukać w niemalowane drewno do tej pory chroniło mój rower przed kradzieżą. Dodatkowo nowy rower oznakowałem specjalną nalepką w ramach programu “Poznański Bezpieczny Rower”.

Piasta planetarna czy przerzutki?

Piasta planetarna czy przerzutki? Które rozwiązanie będzie lepsze dla Twojego roweru?

Piasty planetarne oraz standardowe przerzutki rowerowe pojawiły się na naszym świecie mniej więcej w tym samym czasie. Szybko to jednak te drugie przejęły cały rynek i zepchnęły swoją konkurencję w niepamięć.

Przerzutki w piaście, takie, jak model Shimano Nexus 8 wykorzystywany w rowerach LOCA Bikes, dalej mają jednak swoją niszę i świetnie sobie radzą, a w ostatnich latach zyskują coraz więcej zwolenników. Czym jest w ogóle to rozwiązanie?

Rodzaje przerzutek

Jeżeli nasz rower ma mieć biegi, posiadamy zasadniczo dwie możliwości: zwykłe przerzutki rowerowe oraz tzw. piasty planetarne, które, jak wskazuje nazwa, cały system mają ukryty wewnątrz tylnej piasty.

Tą pierwszą opcję większość z Was raczej zna – mechanizm, najczęściej kontrolowany linką, powoduje przesunięcie się łańcucha na wyższe lub niższe zębatki. Dokładnie jest to opisane w poniższym filmie.

Czym są natomiast piasty planetarne? Mechanizm jest tutaj o wiele bardziej skomplikowany. Przekładnie planetarne wykorzystuje się nawet w samochodach.

W bardzo dużym uproszczeniu jest to układ wielu kół zębatych o różnej wielkości, kręcących się z różną prędkością. Zatrzymując jeden element reszta przejmuje obciążenie i zmienia się bieg.

Odpowiednio wykorzystując taki układ jesteśmy w stanie zbudować nawet 14-biegową piastę, która pokrywa taką rozpiętość przełożeń jak współczesne napędy. Tak zaawansowane modele potrafią jednak kosztować tyle, co dobry rower.

Przerzutki w piaście, a zwykłe przerzutki zewnętrzne

Czemu nie wybrać w takim razie po prostu tańszego rozwiązania? Piasty planetarne, na pewnych polach mocno górują nad przerzutkami, na innych zaś, są o wiele słabsze. Wszystko zależy zatem do jakiego zakresu zastosowań będzie nam służył rower.

Manetka piasty planetarnej Shimano Alfine

Zalety

Zmiana biegów podczas postoju – w przeciwieństwie do przerzutek, nie musimy tutaj kręcić pedałami, aby łańcuch wskoczył na inną zębatkę. Świetnie sprawdza się to np. gdy stoimy na światłach, a nie zmieniliśmy wcześniej biegu na niższy. Dla piast planetarnych to nie problem.

Małe zapotrzebowanie na serwis – przerzutki w piaście (jeżeli to model dobrej jakości) są tak na prawdę bezobsługowe. Raz na dłuższy czas przyda im się obejrzenie przez mechanika, a w niektórych modelach trzeba wymieniać olej co kilka tysięcy kilometrów, ale poza tym nie trzeba ich praktycznie w ogóle regulować. – przerzutki w piaście (jeżeli to model dobrej jakości) są tak na prawdę bezobsługowe. Raz na dłuższy czas przyda im się obejrzenie przez mechanika, a w niektórych modelach trzeba wymieniać olej co kilka tysięcy kilometrów, ale poza tym nie trzeba ich praktycznie w ogóle regulować.

Czysty napęd – brak kasety jest równoznaczny z mniejszą ilością zakamarków do czyszczenia.

Duża żywotność – linia łańcucha zawsze będzie ta sama, a więc jeśli dobrze ustawiona – idealna. Dzięki temu zębatki oraz łańcuch mają szansę na o wiele dłuższe życie niż w przypadku zwykłych przerzutek.

Zamknięta konstrukcja – wszystkie wrażliwe mechanizmy przerzutek w piaście są szczelnie zamknięte w metalowej obudowie w związku z czym nie musimy przejmować się warunkami pogodowymi

Brak wystających elementów – po pierwsze, w zależności od preferencji pozytywnie wpływa to na design roweru, po drugie, nie mamy przerzutki, która może uszkodzić się przy upadku.

Łańcuch nie spada – jest napięty pomiędzy dwoma zębatkami i ma o wiele mniejszy margines ruchu niż przy przerzutkach, w związku z czym nie musimy się martwić o jego spadnięcie.

Cena napędu – pojedyncza tylna zębatka jest o wiele tańsza od całej kasety.

Shimano Ultegra

Wady

Cena samej piasty – wartość dobrej piasty planetarnej waha się od kilkuset złotych (Shimano Nexus 8) po kilka tysięcy (Rohloff). Nie są to małe pieniądze i nie w każdym rowerze taka wymiana będzie miała finansowy sens.

Mało przełożeń – piasty planetarne mają zwykle od 3 do 8, szeroko rozrzuconych, biegów. Na płaski teren taka ilość w zupełności wystarczy, jednak, przy dużych różnicach wysokości, może nam brakować przełożeń. Istnieją już wprawdzie piasty 11, a nawet 14 biegowe (wyżej wspomniany Rohloff), jednak cena jest wtedy zabójcza.

Problem z serwisantami – z racji mocno skomplikowanej konstrukcji, nie każdy serwis rowerowy będzie w stanie odpowiednio wyregulować i naprawić przerzutki w piaście. W dużym mieście nie powinno to jednak stanowić żadnego problemu.

Awarie – są rzadkie, jednak gdy już nastąpią, prawdopodobnie będziemy musieli zasięgnąć pomocy serwisu rowerowego.

Waga – piasty planetarne są ciężkie. Nawet po odjęciu wszystkich oszczędności (przerzutki, kaseta itp.) mamy przynajmniej kilkaset gramów do przodu.

Napięcie łańcucha – zwykła przerzutka zajmuje się tą sprawą za nas. W przypadku piast planetarnych musimy poradzić sobie z tym problemem przesuwając koło w hakach coraz bardziej do tyłu (nasze rowery posiadają zintegrowane napinacze, które pozwalają na dokładne ustawienie napięcia).

Zmiana dętki – przez linkę kontrolującą zmianę przełożeń, która biegnie prosto do piasty, w wielu modelach zdjęcie tylnego koła jest o wiele trudniejsze. W LOCA Bikes używamy piast Shimano Nexus 8, które pozwalają na szybkie i intuicyjne wypięcie linki przy wyjmowaniu koła.

Efektywność – piasty planetarne przez swoją skomplikowaną budowę mogą stawiać większe opory niż zwykłe przerzutki.

Shimano Nexus – manetka

Przerzutki w piaście czy na zewnątrz?

Co w takim razie wybrać? Na pewno, jeśli zależy ci tylko na wadze, zwykłe przerzutki wygrywają to starcie. Piasty planetarne natomiast, posiadają szereg praktycznych wartości: nie potrzebują regulacji, łatwiej jest dzięki nim czyścić napęd i są zamknięte w szczelnej obudowie.

Piasta o średniej ilości biegów, taka jak np. Shimano Nexus 8 będzie zatem świetnym wyborem do roweru miejskiego. Dodatkową zaletą jest możliwość wrzucenia innego biegu podczas postoju, np. na światłach. Piasty planetarne to również częsty wybór podróżników rowerowych.

Topowe modele firm takie jak np. Rohloff czy Shimano są praktycznie bezawaryjne i zapewniają wiele lat pracy napędu, bez martwienia się o dodatkowe wystające części oraz problematycznego czyszczenia zakamarków kasety i tylnej przerzutki podczas wyprawy rowerowej.

Rohloff

Niestety nie jest to rozwiązanie możliwe do serwisowania w terenie i awaria skutkuje zwykle wizytą w serwisie, a czasami wysyłką piasty do producenta. W związku z tym przerzutki w piaście nie nadadzą się do zastosowań każdej osoby.

Zwykłe przerzutki są zatem oczywistym wyborem dla osoby która szuka niskiej wagi, szerokiej dostępności zamiennych części i prostego serwisu.

Piasty planetarne natomiast, nadadzą się do naszego roweru jeśli potrzebujemy mniej sportowego (choć nie zawsze, ponieważ są osoby z powodzeniem wykorzystujące takie rozwiązanie np. w rowerach MTB), za to bardzo praktycznego i w gruncie rzeczy bezobsługowego, odpornego na czynniki zewnętrzne rozwiązania.

Stwierdziłeś, że piasta planetarna to coś czego musisz spróbować? A może jednak single speed lub ostre koło jest Twoim wymarzonym rowerem? Zapraszamy na naszą stronę, aby zapoznać się z ofertą rowerów miejskich i single speed LOCA Bikes.

Rower do miasta – jaki najlepiej wybrać?

Liczba aktywnych rowerzystów w miastach od dobrych kilku lat nieustannie rośnie. Zmiana samochodu na jednoślad jest dobra pod wieloma względami. Jazda na rowerze wpływa pozytywnie na zdrowie i kondycję, ale również pozwala nieco zmniejszyć, tak emisje spalin, jak i korki w metropoliach.

Podejmując jednak decyzję o rozpoczęciu korzystania z roweru na co dzień, warto zastanowić się jakiego typu powinien on być, by jazda stała się dla nas chwilą dodatkowego relaksu na świeżym powietrzu, a nie udręką, z której szybko zrezygnujemy.

Wybór jednośladu do miasta wcale nie jest taki prosty. Warto się nad nim zastanowić.

Jaki rower do miasta kupić?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, jakby pozornie mogło się wydawać. Nawet gdy określimy, że rower ma służyć przede wszystkim do sprawnego przemierzania miasta, należy pamiętać, iż obszary zabudowane nie mają jednolitej struktury, a każdy rowerzysta będzie miał również nieco inne potrzeby i możliwości. Wybór różnicować może długość trasy, a nawet piętro, na którym mieszka cyklista.

Dlatego zamiast prostej odpowiedzi, postaramy się możliwie jak najdokładniej przeanalizować każdy z wariantów, przedstawić plusy i minusy poszczególnych rozwiązań, a ostateczną decyzję pozostawić samemu czytelnikowi.

Do miasta rower miejski, jak sama nazwa wskazuje!

Ten typ, zwany rowerem holenderskim, ostatnio jest coraz bardziej popularny w Polsce. Prawdopodobnie najbardziej ergonomiczny jednoślad do jazdy po mieście, a także bardzo praktyczny. Rower miejski posiada wygodne, szerokie siodełko i konstrukcję pozwalającą jeździć w pozycji wyprostowanej. Taka geometria nie dość, że zapewnia wysoki komfort, to pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo, gdyż rowerzysta jest w stanie dużo lepiej obserwować drogę.

Ponadto, zdecydowana większość modeli ma w swoim wariancie podstawowym w zasadzie pełne wyposażenie, mogące przydać się podczas typowo miejskich tras, a więc błotniki, bagażnik, koszyk na zakupy, dzwonek, oświetlenie, osłonę łańcucha czy podpórkę. Rower z tym dobrodziejstwem można nabyć w naprawdę korzystnych cenach, nad czym się więc zastanawiać?

A może ułatwić sobie jazdę pomocą silnika? Rowery elektryczny cieszą się coraz większą popularnością.

Otóż budowa jednośladów holenderskich jest mało wszechstronna. Raczej nie ma mowy, by tenże pojazd w weekend wykorzystać podczas przejażdżki w terenie, czy nawet dłuższej trasy w samym obszarze zabudowanym. Kompletnie się do tego nie nadaje.

Nawet biorąc pod uwagę stan polskich dróg, liczne wysokie krawężniki itd., jazda po samym tylko mieście, może być dla niektórych rowerzystów mało wygodna, jeśli akurat odcinek, który muszą przebyć nie jest w najlepszym stanie. Zwłaszcza że przy podjazdach nie pomoże także bardzo mała liczba przełożeń, które zwykle oferują rowery miejskie.

Dwie inne wady – waga i wygląd mogą być dla niektórych przeszkodą. Niestety za te wszystkie udogodnienia, w które są wyposażone rowery holenderskie, przychodzi zapłacić znaczną masą, sięgającą nawet 25 kg. Jeśli ktoś mieszka na piętrze, nieustanne wnoszenie i wynoszenie jednośladu może być kłopotliwe. Należy też pamiętać o osobach, dla których dźwiganie z różnych powodów jest w ogóle niewskazane.

Jeśli zaś mowa o wyglądzie, to uwaga przede wszystkim tyczy się panów, dla których damska rama i koszyk przed kierownicą może być czymś nie do zaakceptowania. Mają prawo mieć taką opinię.

Rower do jazdy po mieście i lesie. Czy to możliwe?

Jeśli rower miejski wcale nie jest idealnym rozwiązaniem do poruszania się w terenie zabudowanym, jakie są alternatywy?

Pierwszą przychodzącą na myśl jest rower MTB, czyli nic innego jak stary poczciwy góral, kiedyś niezwykle popularny w Polsce. Dzięki szerokim oponom i amortyzatorom niestraszne stają się wszelkie niedostatki dróg. Czy to krawężniki, wyboje, czy bruk, ze wszystkim tym rower górski sobie bez problemu poradzi. W związku z tym, jeśli ktoś dojeżdża do pracy, szkoły czy na uczelnię przez bardzo niekorzystną nawierzchnię, rower MTB może okazać się świetnym wyborem. Niestety, to co jest zaletą, może być i wadą. Podczas jazdy po twardej, asfaltowej nawierzchni grube opony generują większe opory toczenia niż węższe, tym samym zmuszając cyklistę do włożenia więcej siły w pedałowanie. Geometria ramy nie pozwala również na przyjęcie tak wygodnej postawy, jak na rowerze miejskim. W zamian za to ma on do zaoferowania dużą liczbę przełożeń oraz mocne hamulce, często tarczowe.

Kolejną wadą jest również niemała masa przy jednoczesnym braku wszystkich użytecznych akcesoriów, którymi poszczycić mogą się rowery holenderskie. Niekiedy nawet nie ma jak dodatkowo przymocować bagażnika czy koszyka. W zamian za to, nic nie stoi na przeszkodzie, by z górala swobodnie korzystać w niemal dowolnych innych warunkach, gdy zdecydujemy się np. na leśną przejażdżkę.

Rowery turystyczny, czyli trekkingowa uniwersalność

Dla osób, których do końca nie przekonuje ani rower miejski, ani górski, ale mimo to dostrzegają ich zalety, dobrą propozycją może okazać się rower trekkingowy. Można powiedzieć, że jest on pewną wypadkową między tymi dwoma wcześniejszymi typami.

Jest równie uniwersalny co MTB – dysponuje zwykle kilkudziesięcioma przełożeniami, poradzi sobie z wybojami na drogach oraz spisze się podczas wycieczki poza miasto, a zarazem jest skonstruowany tak, by móc obrać na nim komfortową pozycję, niemalże jak przy rowerze holenderskim. Ponadto modele trekkingowe w standardowym zestawie posiadają z reguły błotniki, oświetlenie i bagażnik.

Chociaż są one również mniej masywne od wymienionych wcześniej modeli, daleko im do bycia lekkimi. Szczególnie gdy weźmie się pod uwagę dodatkowy ciężar wszystkich możliwych akcesoriów do zamontowania ułatwiających miejskie wycieczki.

Rower miejski trzeba dopasować do swoich potrzeb. Nie ma sensu patrzeć np. na modę.

A może rower crossowy?

Jeśli rzeczywiście dla kogoś czynnikiem determinującym wybór jednośladu jest jego masa, powinien zastanowić się nad wyborem roweru crossowego. Jest on znacznie lżejszy od omówionych poprzedników, a wcale nie gorszy.

W warunkach miejskich powinien się spisywać w sposób bardzo zbliżony do modeli trekkingowych. To również pewien kompromis między rowerem miejskim a górskim. Dzięki dość cienkim oponom z lekkim bieżnikiem pokonuje on przeszkody całkiem sprawnie, jednocześnie nie generując tak dużych oporów toczenia, jak modele MTB.

Cross umożliwia również zajęcie wygodnej pozycji za kierownicą, a i da sobie radę w lekkim terenie poza miastem.

Jakie są więc jego wady? W podstawowej wersji rowerów crossowych nie uświadczymy dodatkowego wyposażenia, a przy jego ewentualnym zamontowaniu straci swój niebywały atut, jakim jest niska masa. Od osobistych preferencji użytkownika w tym wypadku zależy czy bardziej ceni sobie lekkość jednośladu, czy pomocnicze akcesoria.

Szybki rower miejski

Innym ciekawym wyborem może być rower gravelowy. Ta ostatnio bardzo modna hybryda szosówki z MTB sprawdzi się, szczególnie jeśli kogoś codzienna trasa prowadzi głównie przez asfalt.

Gravel pozwoli osiągnąć olbrzymie prędkości i ekspresowo przebyć miasto, jednocześnie dostarczając sporo frajdy z samej jazdy. Jest to możliwe za sprawą geometrii rodem z rowerów szosowych. Jednocześnie dzięki szerszym kołom niż w szosówkach, powinien sobie poradzić ze wszelkimi wybojami, które można spotkać w polskich miastach. Co więcej, nie będzie mieć problemów także poza terenem zabudowanym. Z definicji jest to rower do jazdy po żwirze, więc o ile nie postanowimy zabrać go w wyjątkowo nieprzyjemny teren, nada się także na weekendowe wycieczki.

Do jednośladu istnieje także możliwość zamontowania dodatkowego wyposażenia, takiego jak bagażnik czy sakwy, znacznie ułatwiającego jazdę po mieście, jeśli trzeba coś ze sobą przewieźć. Rzecz jasna wtedy stracimy na lekkości, która jest atutem gravela – ale coś za coś. Nie zawsze jednak musimy zabierać ze sobą w drogę wielki bagaż, czasami niewielka torba, jak np. Geosmina Top Tube Bag w zupełności nam wystarczy.

Na rowerach tego typu niestety nie przyjmiemy też w pełni komfortowej pozycji. Jeśli pragnie się mknąć ulicami, trzeba przyjąć odpowiednią, pochyloną, aerodynamiczną postawę, która dla wielu, zwłaszcza niedoświadczonych kolarzy może być początkowo bardzo problematyczna.

Zwykle rowery gravelowe mają w standardowym wyposażeniu mocne hamulce tarczowe oraz sporą liczbę przełożeń, co również przemawia za ich wyborem.

A czemu nie po prostu składak?

Rower składany, w sam raz do miasta

Jednym z ostatnich wyborów roweru do poruszania się po mieście jest stary, dobry składak. Trudno wymienić specyfikacje techniczne, którymi w jakikolwiek sposób górowałby nad innymi przytoczonymi tutaj propozycjami, ale za to ma kilka innych niepodważalnych zalet.

Przede wszystkim jest tani, a większość pewnie jakiś stary model jest w stanie znaleźć w zakamarkach piwnicy. Istotne jest także, że zajmuje bardzo mało miejsca podczas składowania. To może być bardzo istotne dla osób niedysponujących miejscem w swoich mieszkaniach.

Rower składany nie nada się raczej do dalekich wypraw, ale gdy ktoś pokonuje tylko krótki odcinek, być może będzie wystarczający? Zaproponować można go także osobom zależnym od korzystania z komunikacji miejskiej, ale mieszkającym z dala od jej punktów. Dzięki składakowi można szybko podjechać na najbliższy przystanek i przesiąść się na autobus czy tramwaj, a sam rower złożyć i spakować do specjalnej torby.

Postaw na wygodę. Jaki rower elektryczny do miasta?

Ostatnim i najnowocześniejszym rozwiązaniem idealnym dla osób, samych w sobie nieczerpiących szczególnej satysfakcji z jazdy lub po prostu starszych i schorowanych, będzie rower elektryczny. Pozwoli on komfortowo, szybko i bez przemęczania się przebywać miasto. Dzięki temu, że przemieszczanie się za jego pośrednictwem nie wymaga wysiłku, może okazać się zbawienny, jeśli ktoś nie ma możliwości po dojechaniu do celu przebrać się, wykąpać itd.

Decydując się jednak na rower elektryczny, należy liczyć się z kosztami znacznie wykraczającymi poza ceny standardowych modeli innych zaproponowanych tutaj jednośladów. Co za tym idzie, e-bike należałoby zostawiać w bezpiecznym miejscu, z którym często może być problem w miejscu pracy czy na uczelni. Szczególnie że poprzez swoją budowę i silniczek jego masa potrafi wykraczać nawet ponad 30 kg, co sprawia, iż wnoszenie go choćby po schodach może być niezwykle problematyczne.

Zamiast kupować pojazd, można skorzystać z rowerowego systemu miejskiego.

A po co komu rower?

Istnieje jeszcze inne rozwiązanie. Osoby, które nie są pewne co do swojej decyzji o przesiadce na rower lub z dowolnego innego powodu nie chcą kupować jednośladu, w wielu polskich miastach mają możliwość skorzystać z miejskich systemów rowerowych, których ranking można znaleźć na naszym blogu.

Z reguły wypożyczalnie jednośladów mają przyjazne ceny, a użytkownik nie musi przejmować się dbaniem o rower, naprawami ani przechowywaniem go w swoim domu. Gdy uzna, że jednak nie chce chwilowo poruszać się tym środkiem transportu, po prostu więcej z niego nie skorzysta.

Jednakże systemy miejskie mają też kilka minusów. Praktycznie wszystkie w Polsce korzystają jeszcze ze stacji dokujących, których rozmieszczenie niekoniecznie musi każdemu pasować, a ponadto nie ma gwarancji, że zawsze choć jeden jednoślad będzie na nas czekał, wszystkie mogą zostać wypożyczone. I poza kilkoma wyjątkowymi miejscowościami, wypożyczalnie rowerowe nie są czynne cały rok.

Jaki rower miejski wybrać?

Mikołaj Jurkowlaniec Mikołaj z kolarstwem związany jest od wielu lat – od kategorii juniorskich ścigał się w MTB oraz na szosie, a teraz zobaczyć możecie go także na podiach najważniejszych, krajowych maratonów. Budową przypomina specjalistów od klasyków i sam nie ukrywa swojej sympatii do bruku czy przełaju. Znany jest z pasji do kolarstwa i rowerów, lubi jeździć i doradzać innym.

Podróżowanie rowerem miejskim jest szybkie, ekonomiczne i zdrowe. Do tego – o ile pogoda będzie łaskawa – jest zwyczajnie wygodne i przyjemne. Nie dziwi więc, że popularność rowerów miejskich i commutingu rośnie, a widok tłumnie dojeżdżających do pracy rowerzystów staje się coraz bardziej powszechny.

Rower dostosowany do miasta i ciebie

Aby wygodnie i sprawnie poruszać się po mieście, należy wyposażyć się w odpowiednią maszynę. Nie ma jednak idealnego przepisu na najlepszy rower miejski. Wszystko bowiem zależy od użytkownika i pokonywanej trasy. Sprzęt musi być przyjazny i pomagać, a nie przeszkadzać podczas codziennej eksploatacji. Od roweru miejskiego oczekujemy wygodnej pozycji, możliwości poruszania się eleganckim stroju, pełnej ochrony od wody spod kół, świateł, a także sakw, jeśli zamierzamy robić po drodze zakupy. Przy tym chcemy, aby był niezawodny i pozwalał bez większego wysiłku dojechać np. do pracy. Zdajemy sobie sprawę, że każdy użytkownik ma inną kondycję, różny dystans do pokonania oraz inny teren do przejechania (typ nawierzchni, podjazdy, itp.). Dlatego warto wybrać rower dostosowany do swoich potrzeb, indywidualnych możliwości i pokonywanej trasy. Poniżej prezentujemy typy rowerów miejskich dostępnych na rynku.

Typowy rower miejski

Według wielu rowery miejskie to najlepszy typ roweru do commutingu. Zostały od początku do końca zaprojektowane do egzystowania w zurbanizowanym terenie, co zwyczajnie czuć w trakcie jazdy. Tego typu maszyny zapewniają komfortową i wyprostowaną pozycję za kierownicą. Dzięki temu można nimi pojechać nawet w sztywnym garniturze czy płaszczu. Nie są wyjątkowo szybkie, ale rozpędzone dobrze utrzymują prędkość. Najczęściej toczą się na dużych, 28-calowych kołach, które sprawnie przewiozą nas przez dziurawe fragmenty trasy oraz dobrze wtaczają się pod krawężniki. Opony mają z reguły około 40 mm szerokości, co jest dobrym kompromisem między szybkością, komfortem i odpornością na przebicia. Ich bieżnik również stanowi złoty środek między rozwijaną prędkością na równym asfalcie, a przyczepnością w zakrętach przy gorszej pogodzie oraz mniej utwardzonej nawierzchni. Amortyzatory nie są im potrzebne i wiele modeli ich nie posiada, choć rynek nie jest tu jednogłośny – jedne rowery je mają, inne nie. Większość komfortu i tak zapewniają koła, opony i wygodne, miękkie siodełka.

W produkcji ram dominują dwa materiały – stal i aluminium. Ten pierwszy pozwala osiągnąć dodatkowe zyski na polu komfortu, jednak stalowe konstrukcje są cięższe. Aluminium pozwala z kolei na zbudowanie lżejszego szkieletu, ale o gorszych właściwościach tłumiących drgania. Rowery miejskie w znakomitej większości posiadają przerzutki, choć nie jest ich wiele – przeważnie od 3 do 8 biegów. Modele bez przerzutek odradzamy, takie też występują na rynku, ale nie będą ani szybkie, ani wygodne w eksploatacji. Jeden bieg zwyczajnie męczy! Napędy w tych rowerach dzielą się na dwa typy – z klasyczną przerzutką tylną lub z piastą wielobiegową. Przekładnia ukryta w osi koła (piasta planetarna) jest rozwiązaniem bardzo praktycznym. Czystym i wymagającym znacznie mniej uwagi przy samodzielnej konserwacji. Opcja 3-biegowa sprawdza się na krótszych dystansach i w płaskim terenie. Jeżeli jednak zamierzamy jeździć dużo, często i nasze trasy wynoszą po kilka lub kilkanaście kilometrów to warto szukać wariantów z siedmioma lub więcej biegami.

Rowery miejskie są w pełni wyposażone – to ich mocna zaleta. Fabrycznie najczęściej są już ubrane w błotniki, nóżkę, oświetlenie, dzwonek, czy bagażnik. W większości pojawia się też osłona łańcucha, która gwarantuje nam odizolowanie od brudnego łańcucha i czystą nogawkę spodni. Wszystko to są bardzo użyteczne akcesoria, a więcej w tym temacie dowiecie się z artykułu Rowerem do pracy: jak się przygotować?. Wadą ,,mieszczuchów” jest ich masa. Wysoką wagę zawdzięczają relatywnie niskim cenom (rowery sportowe są wielokrotnie droższe) oraz wspomnianemu pełnemu uzbrojeniu w akcesoria.

Warto jeszcze dodać, że pewna grupa producentów oferuje rowery miejskie o bardziej sportowej konstrukcji – będą podobne do rowerów crossowych i fitness bike’ów o których piszemy nieco dalej. Te rowery to w pełni dostosowane maszyny do jazdy miejskiej, ale wymagające nieco bardziej pochylonej pozycji. Wyciągnięcie sylwetki odpłacają większą prędkością jazdy oraz niższą masą. To dobry pomysł na rower do miasta dla bardziej zaawansowanych kolarzy, którzy jednocześnie nie muszą poruszać się w eleganckim stroju.

Damski i męski

Na rynku istnieje ścisły podział na rowery damskie i męskie. Bardzo często producenci nazywają je unisex / damskie oraz męskie. W pierwszym przypadku chodzi po prostu o modele z mocno opadającą, maksymalnie obniżoną rurą ramy, która ułatwia wchodzenie. Równolegle oferowane są rowery miejskie z klasyczną męską konstrukcją. Wiele firm ma w sprzedaży dwa identyczne modele, które po prostu różnią się ramami (damska i męska), ewentualnie zmieniają też design, wówczas można kupić rower dostosowany do płci nie tylko budową, ale również wyglądem i kolorem. Bardziej renomowani producenci dbają też o szczegóły – w damskich wersjach znajdziemy kierownice, chwyty i siodło dostosowane do odmiennej kobiecej budowy ciała.

Elektryczny rower miejski

Bardzo szybko zyskującą na popularności kategorią rowerów są miejskie jednoślady wspomagane elektrycznie. To maszyny, które konstrukcją praktycznie nie różnią się od typowych rowerów miejskich – z tą różnicą, że mają wbudowany silnik i akumulator. Przepisy pozwalają jeździć takim jednośladem bez żadnych dodatkowych uprawnień oraz bez rejestrowania pojazdu pod warunkiem, że moc silnika nie przekracza 250W, a maksymalna prędkość do której działa wspomaganie to 25 km/h. Oznacza to dwie rzeczy, pedałować trzeba cały czas (choć silnik odciąża nas w znakomitym procencie), a po przekroczeniu 25 km/h odcina nam się dodatkowa moc i musimy zdać się już tylko na siebie. W praktyce takie rowery są doskonałym pomysłem do jazdy w mieście – rzadko kiedy przydaje nam się przelotowa wyższa niż maksymalna prędkość wspomagania, a motor wyręcza nas tam, gdzie normalnie męczymy się najbardziej, czyli podczas rozpędzania się co skrzyżowanie.

Wadą jest wysoka masa (około 25 kg), jeszcze wyższa niż w przypadku klasycznych rowerów miejskich. Jest na tyle wysoka, że rower musimy trzymać na poziomie ziemi lub korzystać z windy itp. środków, które nie wymagają noszenia go po schodach. Zyskujemy dojazdy bez wysiłku, znacznie większy zasięg, niż ten osiągany o własnych siłach oraz często skrócenie czasu przejazdu – to zależy głównie od naszej formy i nachylenia terenu, po którym się poruszamy.

Zobacz miejskie rowery elektryczne: Elektryczny rower miejski – jaki wybrać?

Stylowe rowery miejskie

Jedną z odmian rowerów do miasta są stylowe rowery miejskie. Gatunek mieszczuchów ukochany przez kobiety. Rynek jest aktywny, firmy dostrzegają potrzeby nabywców, a niektórzy producenci wręcz specjalizują się w dostarczaniu klientom maszyn, których kształty ram, ogólny wygląd i kolorystyka są po prostu dopracowane wizualnie i designersko. Takie rowery, podobnie jak biżuteria, stanowią środek do wyrażenia siebie, swoich gustów. Stylowe rowery miejskie swoją praktycznością nie odbiegają od typowych rowerów miejskich, a użytkowe cechy łączą z designerskim wyglądem.

Zobacz stylowe rowery miejskie: Stylowy rower miejski dla kobiety

Ostre koło

Jedną z odmian roweru do miasta jest ostre koło oraz singlespeed. To maszyny, których miejskie zastosowanie odkryli nasz szerszą skalę kurierzy rowerowi. Ich popularność bardzo szybko rosła, a obecnie (wydaje nam się), że jest już nieco mniejsza. To bardzo szybkie, ale wymagające umiejętności maszyny. Posiadają przeważnie konstrukcję zbliżoną do roweru szosowego i cienkie opony. Ostre koło to sprzęt, który nie posiada wolnobiegu w piaście, co oznacza, że jeśli kręci się tylne koło, kręcą się też korby. Sprawia to, że pedałować musimy przez cały czas, gdy się poruszamy. Nie mamy też przerzutek. Mamy za to bardzo szybki sprzęt, który jest odporny na zużywanie – jego konstrukcja jest tak prosta, że tam po prostu nie ma się co popsuć. Jest to jednak rower wymagający i tak naprawdę niebezpieczny. Łagodniejszą jego odmianą są singlespeedy – mają wolnobieg, a więc możemy przestać pedałować w trakcie jazdy. Nadal jednak męczący będzie brak przerzutek i tylko jedno dostępne przełożenie. Czasem więc będzie nam za miękko, a czasem za twardo. Dodatkowo, obie maszyny mają najczęściej typowo szosowe, wąskie opony – one również nieco gorzej sprawdzają się w jeździe miejskiej. Szczególnie jeśli drogi po których się poruszamy są dziurawe.

Każdy rower jest dobry!

Bądźmy jednak szczerzy, każdy rower pozwala na sprawne poruszanie się po mieście. Kluczem jest jego dodatkowe wyposażenie. Choćby w oświetlenie i błotniki. Wyżej wymienione gatunki są rowerami typowo miejskimi i tak komunikowanymi przez producentów. Zaprojektowanymi od A do Z na potrzeby miejskich rowerzystów lub w przypadku ostrego koła – na fali mody. Pozostałe typy jednośladów również mogą posłużyć jako rowery miejskie, a wśród nich szczególnie sprawdzą się:

Dobry rower miejski – na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Rower świetnie nadaje się jako środek transportu jako alternatywa dla samochodu, autobusu czy tramwaju. Można wtedy zapomnieć o korkach i spóźnieniach do pracy. Również można wykorzystać go jako sprzęt na spotkania ze znajomymi oraz na krótkie wycieczki. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie roweru miejskiego?

Rower miejski – czyli jaki?

Miejski rower to taki, który został stworzony z myślą o jeździe po mieście. Powinien być wygodny, zwrotny, nie musi być wyposażony w sportowe podzespoły. To sprzęt, który powinien pomagać w codziennych dojazdach do pracy, szkoły czy na zakupy.

Asortyment jest spory, dlatego wybór zawsze powinien być podyktowany indywidualnymi wymaganiami użytkownika, aby dzięki temu podróżowanie stało się jeszcze bardziej komfortowe.

Rodzaje rowerów miejskich: przegląd modeli

• Typowy rower miejski – wyposażony w duże, 28-calowe koła, w cięższą stalową albo lżejszą aluminiową ramę, zwykle posiada kilka przerzutek dla wygodnej jazdy. Liczbę przerzutek najlepiej dopasować do pokonywanej trasy. Im ma więcej wzniesień, tym więcej przerzutek sprawdzi się podczas podróży. Najczęściej ma także błotniki, bagażnik, nóżkę, dzwonek.

• Rower miejski damka – rodzaj typowego roweru miejskiego przeznaczonego dla kobiet, tak zwana damka. Wyróżnia się obniżoną ramą dla wygodnego wsiadania i zsiadania.

• Rower ostre koło – wyposażony w jeden bieg (single speed), wymaga nieustannego pedałowania, ponieważ jego korba i piasta tylna są połączone z łańcuchem.

• Rower elektryczny – wyposażony w silnik elektryczny i akumulator, aby jazda była mniej męcząca.

• Rower z napędem paskowym – zamiast łańcucha jest wyposażony w pasek, który jest czystszy, pracuje ciszej i bardziej płynnie.

• Rower trekkingowy – dobry do jazdy miejskiej i na wycieczki poza miasto. Ma amortyzator przedni, szersze opony.

Najważniejsze parametry roweru miejskiego

Dobry rower miejski powinien być dopasowany do użytkownika, dlatego przy jego zakupie warto zwrócić uwagę na parę ważnych parametrów. Ranking rowerów miejskich można sprawdzić już teraz na stronie internetowej pieknyrower.pl.

Przy wyborze roweru miejskiego warto zwrócić uwagę na:

• Typ roweru – dostosowany do stylu jazdy i konkretnych wymagań.

• Kształt ramy – rower męski lub damka z obniżoną rurą górną.

• Rozmiar ramy – dopasowany do wzrostu i sylwetki użytkownika.

• Materiał ramy – najlżejszy jest carbon, ale jest bardzo drogi. Optymalny wybór to aluminium, które jest materiałem lekkim i relatywnie tanim.

• Rozmiar kół – klasyczne rowery mają 28-calowe koła, ale dostępne są też rowery z mniejszymi kołami, które są bardziej zwrotne.

• Przerzutki – w rowerach miejskich sprawdza się przerzutki w tylnej piaście lub sama tylna przerzutka. Modele single speed bez przerzutek są popularne, ale nie nadają się na każdą trasę.

• Siodełko – powinno być szerokie, miękkie, dla maksymalnego komfortu.

• Osłona na łańcuch – chroni przed zabrudzeniem spodni, nogi, alternatywnie można wybrać rower z napędem paskowym, który nie wymaga smarowania.

Na stronach jak blog rowerowy można znaleźć wiele innych praktycznych porad dotyczących wyboru roweru oraz recenzje różnych modeli.

Gdzie kupić dobry rower miejski?

Rowery miejskie można kupić dzisiaj w praktycznie każdym sklepie rowerowym – także przez internet. Warto wybrać sprzedawcę mającego wiele pozytywnych opinii, który doradzi przy wyborze. Oferty można znaleźć na pieknyrower.pl.

Na co zwrócić uwagę kupując rower miejski?

Jaki rower miejski damski wybrać?

Rama damska czy męska to jeden z poważniejszych dylematów podczas zakupu roweru miejskiego. Choć wydaje się, że wybór powinien być podyktowany płcią, nie do końca ma to swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Wersja męska pozwala na dynamiczniejszą jazdę przy jednoczesnym pewnym prowadzeniu jednośladu podczas szybkiego pokonywania miejskich ulic. Z kolei za ramą damską przemawia jej praktyczność w łatwym wsiadaniu i zsiadaniu z roweru, co jest przydatne zwłaszcza w zatłoczonych miejscowościach.

Na co zwracać uwagę przy zakupie roweru miejskiego?

Rower miejski to wygodny i niezawodny środek transportu. Wyróżnia się stylowym wyglądem i najczęściej wyposażony jest w osprzęt niezbędny do jazdy po mieście. Oferta rowerów miejskich jest spora, podpowiemy Ci jak wybrać ten najlepszy.

Rowery świetnie sprawdzają się do jazdy po zakorkowanym mieście. Nie stresujesz się za kierownicą, tylko podziwiasz widoki. Przy okazji zapewniasz sobie zdrową porcję ruchu na świeżym powietrzu. Decyzja o tym, aby zamienić samochód na rower, oznacza lepsze zdrowie i pełny portfel. Same zalety – zatem pora wybrać rower miejski.

Jak wybrać rozmiar ramy w rowerze?

Rama to bardzo charakterystyczny element roweru miejskiego. Bardzo często nie ma w ogóle górnej rury lub jest ona mocno obniżona. W standardzie dostępne są dwa rozmiary M i L, jeśli rozmiar wyrażony jest calach to ogranicza się do przedziału 16” – 20”. Wyjątkiem są producenci, którzy specjalizują się w rowerach miejskich tutaj znajdziesz szerszą rozmiarówkę.

Dobre dopasowanie rozmiaru ramy jest ważne ze względu na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Możesz wybrać się do sklepu rowerowego i przymierzyć wybrane modele. Jeśli chcesz kupić rower miejski przez Internet dobrze, jeśli zmierzysz przekrok i samodzielnie obliczysz, jaki rozmiar ramy będzie dla Ciebie odpowiedni. Przekrok to długość nogi mierzona po wewnętrznej. Do pomiaru włóż buty na rower. Otrzymany pomiar pomnóż przez 0,63 – otrzymasz rozmiar ramy w centymetrach. Aby przekształcić wynik na cale pomnóż jeszcze otrzymaną liczbę przez 2,54.

Kierownica roweru miejskiego – na co zwrócić uwagę?

W rowerach miejskich najczęściej montuje się tzw. jaskółkę. To kierownica o bardzo charakterystycznym kształcie. Jej końce są wygięte tak, że chwyty kierownicy ułożone są niemal równolegle do kierunku jazdy. Nie chodzi tutaj o design retro, ale bezpieczeństwo. Po mieście jeździsz pomiędzy pieszymi – taką kierownicą nie zrobisz nikomu niechcący krzywdy.

Jakie opony powinien mieć rower miejski?

Rower miejski to jednoślad na dużych kołach do szybkiego przemieszczania się po szosie. Zatem najczęściej wyposażony jest w gładkie opony, które pozwolą Ci szybko przemieszczać się po utwardzonych ścieżkach. Dla osób, które lubią zjechać ze ścieżki rowerowej lub jeżdżą przez cały rok polecamy opony semi slick. Dają lepszą przyczepność i stabilność – są gładkie w środkowej części, ale po bokach znajduje się niewielki bieżnik.

Siodełko do roweru miejskiego

Najczęściej jest to miękka i szeroka „kanapa”. Kształt tego siodełka odpowiada ułożeniu kości miednicy podczas jazdy w pozycji wyprostowanej. Nie powinno być zbyt miękkie, jeśli jeździsz na długich dystansach. Najlepszym wyborem są siodełka żelowe, które dopasują się do kształtu ciała. Optymalnym rozwiązaniem jest umiarkowanie twarde siodełko z elastomerem lub na amortyzowanej sztycy. Będzie dobrze absorbować drgania podczas jazdy i zapewni wygodę podczas długiego pedałowania.

Hamulce i przerzutki w rowerze miejskim

Klasyczne rowery miejskie nie mają przerzutek i często mają wyłącznie hamulec torpedo na tylne koło. To rozwiązanie dla tradycjonalistów i miłośników prawdziwych rowerów miejskich retro. Większość rowerów do miasta wyposażona jest obecnie w hamulce V—brake. Dobrze sprawdzają się na szosie, więc na miejskich ścieżkach też będą wystarczające. Dobrym rozwiązaniem jest kombinacja: hamulec torpedo na tył i V-brake z przodu.

Najlepszym wyborem do jazdy miejskiej jest 3 – 7 biegów na przerzutkach. Z jednej strony dobrze się rozpędzisz, z drugiej otrzymasz wystarczające wsparcie, aby podjechać pod górę. Coraz częściej pojawia się rozwiązanie w postaci przerzutki w piaście. To praktycznie bezobsługowy mechanizm, bo jest dobrze chroniony przed zanieczyszczeniem i uszkodzeniem mechanicznym.

Akcesoria do roweru miejskiego

Dobry rower miejski kupisz z pełnym wyposażeniem. W standardzie będą: bagażnik, kompletne oświetlenie, błotniki, osłona łańcucha, podpórka i dzwonek. Niektóre damskie holenderki mają również fabrycznie montowane kosze na kierownicę. Wszystkie powyższe akcesoria są niezbędne do tego, aby wygodnie jeździć na rowerze miejskim.

Co warto dokupić do roweru miejskiego? Otóż z całą pewnością solidny uchwyt na smartfon, najlepiej taki, który będzie chronił sprzęt przed wilgocią i uszkodzeniem. Jeśli chcesz wozić cenne drobiazgi w koszu na kierownicy np. portfel czy telefon, wybierz zamykany model. Kieszonkowcy grasują na przejściach dla pieszych, nawet nie zauważysz, kiedy z kosza zniknie Twój portfel. Dla osób, które dojeżdżają na rowerze do pracy, przyda się wodoodporna torba rowerowa na laptopa. Odpowiednio wzmocniona i z solidnym zamknięciem.

Rowery miejskie projektuje się tak, aby jazda była wygodna. Ich konstrukcja pozwala solidnie się rozpędzić i pokonywać długie dystanse bez zbędnego wysiłku. Mają tę wadę, że w terenie niespecjalnie się sprawdzają. Dlatego to najlepszy wybór dla osób, które poruszają się głównie ścieżkami utwardzonymi i po asfalcie. Dla tych, którzy lubią zjechać w teren, polecamy uniwersalne rowery crossowe.

키워드에 대한 정보 rower miejski na co zwracać uwagę

다음은 Bing에서 rower miejski na co zwracać uwagę 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  은하 철도 999 결말 | 은하철도 999 스토리 한눈에 보기ㅣ슬픈 결말까지 9945 명이 이 답변을 좋아했습니다
See also  오빤 모바일 드라마 | 오빤모바일대마왕 오빤드라마대마왕 Mmovie 주소 97 개의 정답

See also  Topes Anticaida Aprilia Shiver 750 | Dương Motor-Em Gái Đến Từ Nước Ý: Aprilia Shiver 750 Hqcn 2012 Giá Hơn 100 Triệu Có Đáng Sở Hữu 366 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Na co zwrócić uwagę? *ROWER MIEJSKI*

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Na #co #zwrócić #uwagę? #*ROWER #MIEJSKI*


YouTube에서 rower miejski na co zwracać uwagę 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Na co zwrócić uwagę? *ROWER MIEJSKI* | rower miejski na co zwracać uwagę, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment