Rodzaje Filamentów Do Drukarek 3D | All The Different 3D Printing Filaments Explained! 인기 답변 업데이트

당신은 주제를 찾고 있습니까 “rodzaje filamentów do drukarek 3d – All the Different 3d printing Filaments Explained!“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://th.taphoamini.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: th.taphoamini.com/wiki. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Technivorous 3d Printing 이(가) 작성한 기사에는 조회수 34,938회 및 좋아요 761개 개의 좋아요가 있습니다.

Filamenty do drukarek 3D: PLA

PLA jest jednym z najpopularniejszych filamentów do drukarki 3D, produkowanym z mączki kukurydzianej lub trzciny cukrowej. Nie dość, że jest łatwy w użyciu i w drukowaniu, to dość precyzyjny oraz cechuje się wysoką jakością.Głównym jest sposób produkcji danego filamentu. Ten sam rodzaj plastiku od różnych producentów może posiadać znaczące różnice w zapachu. Temperatura również może mieć wpływ na woń wydzielaną podczas druku 3D. Choć już nie tak znaczącą, raczej chodzi o intensywność zapachu która jest większa w wyższej temperaturze.Tak jak każda inna drukarka 3D, Ender 3 wykorzystuje pewne komponenty. Hotend: Hotend Endera 3 jest dość niezawodny i może z łatwością osiągnąć do 240°C, temperatury te wystarczają do drukowania z tradycyjnych filamentów, takich jak PLA, ABS, TPU, a nawet PETG.

Oto one:
  • filament PLA – do jego produkcji wykorzystuje się mączkę kukurydzianą lub trzcinę cukrową. …
  • filament ABS – materiał ten jest sztucznym polimerem, w związku z czym podczas drukowania wydzielają się intensywne toksyczne opary. …
  • filament TPU – znany jest także jako filament gumowy.

Table of Contents

rodzaje filamentów do drukarek 3d 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 All the Different 3d printing Filaments Explained! – rodzaje filamentów do drukarek 3d 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

In this video we go over all the different types of #3dprinting filament! PLA, ABS, ASA, PETG, TPU, TPE, PC! and more! i hope you find it usefull!
Like and Subscribe!
Send me a gwei! (ether address, all donations accepted!)
0x95F4EaB8A738F4F27e7c04aEe1E10C8E666C2D0c
send me a satoshi! (bitcoin address, all donations accepted!)
31zvj8ybxVVTLw6nPvAHYqu3qDVhC1sRqk
Find 3dprinters and other cool Tech at:
https://www.amazon.com/shop/technivorous3dprinting?ref=cm_sw_tw_r_inf_own_technivorous3dprinting_dp_6kKLbH7OEOFJy
SUPPORT TECHNIVOROUS 3D Printing:
TeeSpring Technivorous Merch!
https://teespring.com/stores/technivorous-merch-preview-run
become a channel member for youtube perks!
https://www.youtube.com/channel/UCuMbDfVJqY4XnWbTUmH3AmQ/join
Paypal: [email protected]
Check out my Patreon page: https://www.patreon.com/Technivorous
or you can buy me a coffee: https://www.buymeacoffee.com/technivo…
Current Channel Goal: 50,000 Subs!
Want to send me something?
Technivorous
902 n Hughes
Blunt Sd 57522

rodzaje filamentów do drukarek 3d 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Filamenty do druku 3D – Rodzaje, charakterystyka i … – Botland

Drukarki 3D bazujące na technologii druku przyrostowego FFF/FDM wykorzystują materiał termoplastyczny w formie żyłki, nazywany filamentem.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: botland.com.pl

Date Published: 1/25/2022

View: 2005

Jaki filament wybrać – rodzaje filamentów do drukarek 3D

Filament to materiał, którym drukarka 3D tworzy wydruki. W zależności od tego, co chcemy osiągnąć, należy dobrać odpowiednie tworzywo.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: sklep.avt.pl

Date Published: 12/8/2021

View: 9659

Filamenty – Jakie są rodzaje filamentów do drukarek 3D

Jakie są rodzaje filamentów do Druku 3D? · Prototypów np. ABS, ASA · Narzędzi np. ABS · Zabawek twardych Np. ASA · Elementów elastycznych, opon np. Fiberflex · Do …

+ 여기에 더 보기

Source: falina.pl

Date Published: 5/18/2022

View: 7426

Druk 3D – rodzaje filamentów i wykorzystanie – Stolmar

Druk 3D jest prężnie rozwijającą się technologią. Filamenty do drukarek 3D produkowane są z termoplastycznych tworzyw.

+ 더 읽기

Source: stolmar.co

Date Published: 1/10/2021

View: 4784

Rodzaje filamentów do drukarek 3D- jaki wybrać? – ITselect

Rodzaje filamentów do drukarek 3D- jaki wybrać? · Filament PLA. Wood · Filament ABS · Filament TPU · PET – G · Nylon · Filament HIPS · Filamenty do zadań specjalnych …

+ 여기를 클릭

Source: www.itselect.pl

Date Published: 6/11/2021

View: 5217

Filamenty do drukarek 3D – Omni3D

Filamenty do drukarek 3D · Filament ABS FC · Filament ASA-39 · Filament CF PA-12 · Filament ABS-42 · Filament ABS V0 · Filament PLA-Bambus · Filament PLA-Korek …

+ 더 읽기

Source: omni3d.com

Date Published: 3/30/2021

View: 772

Kompendium wiedzy – rodzaje filamentów – ATMAT

ABS (akrylonitryl butadien styren) – filament zaliczany do grupy materiałów technicznych, stosowanych w drukarkach 3D, pracujących w technologii …

+ 더 읽기

Source: www.atmat.pl

Date Published: 4/10/2021

View: 9288

Krok 10 – ABS, PLA, nylon i inne, czyli przegląd filamentów do …

Druk 3D w technologii FDM oferuje wiele materiałów. Do najpopularniejszych należą ABS, PLA, Nylon i rozpuszczalny filament podporowy HIPS.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: centrumdruku3d.pl

Date Published: 4/5/2021

View: 3622

2019 Przewodnik dla kupujących filament do drukarek 3D

Sprawdź nasz przewodnik dla kupujących o 25 najpopularniejszych rodzajach filamentów do drukowania 3D, pokazujący ich zastosowania i właściwości.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: 3d.edu.pl

Date Published: 1/18/2021

View: 7044

주제와 관련된 이미지 rodzaje filamentów do drukarek 3d

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 All the Different 3d printing Filaments Explained!. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

All the Different 3d printing Filaments Explained!
All the Different 3d printing Filaments Explained!

주제에 대한 기사 평가 rodzaje filamentów do drukarek 3d

  • Author: Technivorous 3d Printing
  • Views: 조회수 34,938회
  • Likes: 좋아요 761개
  • Date Published: 2021. 8. 4.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=qajTuTQUPsQ

Rodzaje, charakterystyka i zastosowania

Filamenty – Ogólne informacje na ich temat

Filamenty do drukarek 3D produkowane są z termoplastycznych tworzyw. Niektóre z nich syntezowane są od początku do końca na bazie sztucznych substancji laboratoryjnych. Inne, jak choćby popularne filamenty PLA, powstają na bazie surowców pochodzenia naturalnego. Wszystkie przyjmują postać cienkiego, długiego (nawet kilkusetmetrowego) włókna nawiniętego na szpulę. Taka forma pakowania jest bardzo wygodna, ponieważ szpulę bezpośrednio po wyjęciu z pudełka można zamontować na uchwycie drukarki 3D. Dodatkowo duże, płaskie tarcze znajdujące się po obu stronach szpuli filamentu chronią przed zsuwaniem się włókna.

Dobierając materiał eksploatacyjny do drukarki 3D warto zwrócić uwagę, aby wiązka uformowana była starannie, tzn. bez przypadkowych zgrubień czy nierówności. Jeśli włókno filamentu będzie nierówne, w dyszy drukarki znajdzie się więcej materiału, niż powinno, a to może przełożyć się na jakość tworzonego detalu. Warto pamiętać o tym, że grubość pojedynczej warstwy wydruku najczęściej jest zdecydowanie mniejsza niż 0,5 mm – najmniejsze odstępstwa od przewidzianej grubości wiązki filamentu mogą mieć znaczenie dla efektu. Z tego względu zdecydowanie rekomendujemy zakup materiałów eksploatacyjnych u znanych, sprawdzonych producentów. Najczęściej spotykane na rynku średnice włókien to 1,75 mm oraz 2,85 mm.

Jaki filament do drukarki 3D wybrać? Ranking 2022

Filamenty do drukarki 3D to niezbędny element druku trójwymiarowego. W poniższym poradniku omawiamy najpopularniejsze rodzaje i podpowiadamy, jak dobrać je do Twojej domowej drukarki 3D.

Czym jest filament do drukarki 3D?

By to ustalić, warto najpierw powiedzieć, czym jest drukowanie 3D. To pojęcie oznacza proces, podczas którego specjalne urządzenie nabudowuje kolejne warstwy filamentu, tworząc wybrany obiekt trójwymiarowy. W tym celu tworzywo musi być ogrzane przez drukarkę do temperatury topnienia, a następnie precyzyjnie nałożone w odpowiednie miejsce.

Filament 3D w takim razie jest specjalnym tworzywem, z którego powstaje obiekt w drukarce 3D. W praktyce ma postać cienkiej, kolorowej żyłki, najczęściej o średnicy 1.75 mm lub 2.85 mm.

Jak dobrać filament do drukarki 3D?

Pytanie w nagłówku jest trochę przekorne. Dlaczego? Tak naprawdę powinniśmy dobrać drukarkę 3D do filamentu. Musimy się zastanowić, co zamierzamy drukować w tej technologii i na jakich właściwościach materiału najbardziej nam zależy. Później dobieramy rodzaj filamentu do drukarki 3D, który spełnia nasze wymagania, a dopiero na koniec kupujemy drukarkę, która pozwala na użycie tego surowca.

Jaki filament do drukarki 3D?

Ranking najlepszych >>> Przejdź do rankingu!

Jakie są najpopularniejsze filamenty do drukarki 3D?

Nie każda drukarka 3D obsługuje wszystkie rodzaje filamentów. To właśnie dlatego warto wcześniej ustalić, na jakich właściwościach nam zależy.

Co mamy do wyboru?

Najczęściej stosowane są filamenty:

Filament PLA

Filament ABS

Filament TPE, TPU, TPC

Filament PET i PETG

Filament Nylon

Filament PC

Inne

Zobacz też jaka drukarka 3D do 1000 zł jest najlepsza.

Filamenty do drukarek 3D: PLA

PLA jest jednym z najpopularniejszych filamentów do drukarki 3D, produkowanym z mączki kukurydzianej lub trzciny cukrowej. Nie dość, że jest łatwy w użyciu i w drukowaniu, to dość precyzyjny oraz cechuje się wysoką jakością. Nie musimy się bać o jego wypacenie, nie wymaga także funkcji podgrzewania stołu w drukarce.

Jeśli chodzi o właściwości filamentu do drukarki 3D, jakim jest PLA, to drukuje się on niemal bezwonnie, więc nie przeszkadza użytkownikowi swoim zapachem, a także cechuje się wysoką siłą, jednak niską elastycznością i średnią wytrzymałością.

Filament ABS – kolejny popularny filament do drukarek 3D

ABS, właściwie akrylonitryl-butadien-styren okazuje się nieco wyższej jakości filamentem do drukarek 3D (w porównaniu do PLA), jednak jest trudniejszy w użyciu – wymaga wysokiej temperatury obróbki i stołu podgrzewanego do 80-100 stopni Celsjusza.

ABS jest przy tym wytrzymały i trwały, jeśli chodzi o uszkodzenia. Warto wiedzieć, że stosuje się go nawet w klockach LEGO czy kaskach rowerowych! Trzeba jednak drukować w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, ponieważ podczas topnienia wytwarzane są silne opary.

Filament TPE, TPU, TPC

TPE, TPU i TPC to grupa elastycznych filamentów do drukarek 3D. Cechują się one dużą wytrzymałością na wyginanie i rozciąganie, czasem nazwane są gumowymi i stosowane wszędzie tam, gdzie potrzebujemy wydrukować coś miękkiego oraz podatnego.

TPE w porównaniu do innych filamentów do drukarek 3D są dość trudne, odznaczają się bardzo niską prędkością drukowania i wysoką ceną, jednak można z nich stworzyć wiele użytecznych rzeczy – jak choćby etui na telefon czy kapcie dla dziecka.

Filament PET i PETG

Kolejne filamenty do drukarek 3D, które chcielibyśmy omówić, to PET i PETG. PETG jest właściwie ulepszoną o modyfikowany glikol formą PET, dzięki czemu zyskuje na wytrzymałości, a także staje się łatwiejszy w użyciu.

Filament do drukarki 3D PET-G stanowi kompromis pomiędzy PLA a ABS, ponieważ jednocześnie łatwo nim drukować i cechuje się dużą odpornością oraz niezłą elastycznością.

Nylon do drukarek 3D

Nylon to kolejny z filamentów do drukarek 3D, nieco mniej popularny, niż te wcześniej omówione. Jego ogromną zaletą jest możliwość barwienia zarówno przed, jak i po procesie drukowania. Jest jednym z najlepszych materiałów, jakie można wybrać, ponieważ cechuje się dużą wytrzymałością, odpornością, elastycznością i średnią łatwością drukowania.

Filament do drukarki 3D typu PC

PC, czyli poliwęglan, jest przezroczystym filamentem do drukarki 3D. Cechuje się wysoką siłą, odpornością na uderzenia fizyczne, jak i wysoką (do 110 stopni) temperaturę. Jest średni, jeśli chodzi o jakość użycia, a także średnio elastyczny.

Inne filamenty do drukarki 3D

Przedstawione przez nas filamenty do drukarki 3D to najpopularniejsze, ale nie jedyne możliwości. Możemy się także spotkać z filamentami o nieco innych zastosowaniach i właściwościach, na przykład:

Wood – to w zasadzie odmiana PLA z domieszką drewna. Ma imitować drewniany wygląd. Z metalem – błyszczący, wyglądem przypomina metal, ale jest to tworzywo sztuczne z domieszką pyłu metalicznego. BIO – filament do drukarki 3D biodegradowalny i bezpieczny dla środowiska. Przewodzący prąd – obsługuje obwody niskiego napięcia. Przydaje się na przykład w robotyce. Fosforyzujący – pozwala wydrukować przedmioty świecące w ciemności, najczęściej na zielono. Magnetyczny – z dodatkiem sproszkowanego żelaza, dzięki czemu jest przyciągany przez magnes. Zmieniający kolor. Z domieszką włókna węglowego.

Jeśli ciągle nie wiesz jaki filament do drukarki 3D wybrać to warto odwiedzić stronę omni3d.com i dowiedzieć się jakie właściwości i zastosowanie mają poszczególne filamenty 3D.

A może filament do długopisu 3D?

Najprostszą formą „drukarki” 3D są specjalne długopisy 3D, które pozwolą sprawdzić, czy technologia tworzenia trójwymiarowych przedmiotów w ogóle sprawi nam frajdę. Wymagają umiejętności manualnych i kosztują około 100-300 zł za sztukę. Warto jednak wiedzieć, że sam filament do długopisów 3D jest bardzo tani, jeśli tylko wybierzemy najprostszy wariant.

Gdzie kupić dobry filament do drukarki 3D?

Filamenty do drukarki 3D obecnie najłatwiej kupić w sklepach internetowych, jednak oferta stacjonarnych marketów z elektroniką też stale się powiększa. Producenci to na przykład ROSA3D, Monstick, 3lian, Print-me i inni.

Jaki filament do drukarki 3D?

Ranking najlepszych >>> Przejdź do rankingu!

Cena filamentów do drukarki 3D

Ceny filamentów do drukarki 3D są bardzo zróżnicowane. Najtańsze kosztują 15 zł za 350g, natomiast najdroższe nawet 120 zł za 15g. Wszystko zależy od tego, na jakich właściwościach nam zależy i jakie mamy wymagania. Jeśli jesteśmy początkujący w technice druku 3D, warto wybrać tani materiał, by nie było szkoda go wyrzucić, gdy coś nam nie wyjdzie.

Filamenty do drukarki 3D – opinie

Pochwalcie się, z jakich modeli drukarek 3D Wy korzystacie i na jaki surowiec się zdecydowaliście. Czekamy na Wasze opinie o filamentach do drukarki 3D w sekcji komentarzy.

Filamenty do drukarki 3D / Ranking najlepszych

W przygotowanym przez nas rankingu najlepszych filamentów do drukarki 3D znajdziecie najczęściej wybierane przez innych użytkowników pozycje.

Drukarki 3D Rzeszów

PLA vs ABS to jednak temat tego wpisu. Pozostałe materiały chociaż mocno zyskują na popularności to wciąż na chwilę obecną są jeszcze nieco rzadziej wykorzystywane. Nie chodzi już raczej o samą cenę bo te na przełomie ostatnich lat zaczynają się zrównywać do podobnego poziomu. Głównie prostota druku z np. z PLA spowodowała że w środowisku druku 3D jest on bardzo często pierwszym materiałem z którego adepci zaczynają drukować. (czytaj także: Jaki filament do drukarki 3D wybrać?) Podstawowe różnice wizualne Pierwsza rzecz która rzuca się w oczy przy spojrzeniu na filamenty to fakt że ABS jest raczej matowy i trochę bardziej elastyczny, giętki. PLA zaś ma bardziej gładką powierzchnię oraz jest błyszczący. Na szpuli różnica jest mniej widoczna jednak po wydrukowaniu modelu z danego materiału widać jak na dłoni z jakim filamentem mamy do czynienia. Po wydruku z PLA powierzchnia jest bardzo błyszcząca i ma intensywny kolor, ABS z kolei posiada nadal swój lekko matowy wygląd. Osobiście mi bardziej do gustu przypadł ABS i jego powierzchnia, pomimo np gorszego zapachu o którym dalej. Zapach

Zapach podczas drukowania zależy od kilku czynników. Głównym jest sposób produkcji danego filamentu. Ten sam rodzaj plastiku od różnych producentów może posiadać znaczące różnice w zapachu. Temperatura również może mieć wpływ na woń wydzielaną podczas druku 3D. Choć już nie tak znaczącą, raczej chodzi o intensywność zapachu która jest większa w wyższej temperaturze.

ABS podczas druku wydziela wyraźny zapach zwykłego topionego plastiku, dla wielu może być on dość uciążliwy. Dlatego warto unikać długiej ekspozycji na opary podczas korzystania z ABSu w drukarce 3D. Wystarczy dobrze wentylowane pomieszczenie lub wyciąg oparów (tu najlepiej sprawdzają się drukarki 3D z zamkniętą obudową). Opary ABSu mogą również działać drażniąco na drogi oddechowe oraz oczy.

PLA to filament roślinnego pochodzenia zatem jest on w pełni biodegradowalny. Jego powonienie przyrównać można do słodkiego zapachu podobnego nieco do tego, który wydziela się podczas destylacji alkoholu. Jednak jest on zdecydowanie dużo mniej intensywny oraz wydaje się że bardziej znośny od zapachu ABS.

Różnice podczas druku 3D – PLA vs ABS

ABS charakteryzuje się między innymi dużą kurczliwością w trakcie drukowania oraz wymaga podgrzewanego stołu. Kurczliwość ABS powoduje częsty problem czyli tzw. podwijanie lub odklejanie się wydruku od stołu. Jednak odpowiednia temperatura stołu roboczego oraz dobrze przygotowany sok z ABS lub podkładka BuildTak powoduje że i te problemy znikają. Ten rodzaj filamentu wymaga również wyższej temperatury pracy drukarki 3D. Zazwyczaj temp. głowicy oscyluje w okolicach 230ºC – 270ºC.

PLA zaś uważa się za dużo łatwiejszy materiał do druku 3D i lecz wg mnie jest to mit, który obiegł wszelkie fora tematyczne i został przyjęty za fakt. PLA nie wymaga podgrzewanego stołu, wystarczy klej w sztyfcie. Lecz wcale nie nie daje to gwarancji mocnego trzymania się wydruku. Nie pojawiają się również pęknięcia między warstwami na które mogą narzekać mniej doświadczeni makerzy pracujący z ABS. PLA ma zaś swoje minusy, z największym spotkać się można przy próbie szybkiego druku małego przedmiotu. Bez dobrego chłodzenia wydruku – porażka murowana. Temperatura pracy dla PLA to od 190ºC – 220ºC.

Osobiście dużo bardziej wymęczyłem się pracą z PLA niż ABS, mimo że rolki filamentu mam od tego samego producenta. Na początku nie próbowałem drukować z ABS mając na uwadze opinie znalezione w internecie jaki ten filament rzekomo jest wymagający. PLA bez przerwy sprawiał kłopoty, tu wydruk zbyt słabo trzyma, tu zatkana dysza, tam zaś znowu prążki na wydruku a ekstruder nie wyrabia..

Po przejściu na ABS prążki zniknęły, wydruk na soku ABS trzyma tak mocno że mogę podnieść na nim dziesięciokilogramową drukarkę do góry, dysza nie zatkała się ani razu, a średnia prędkość wydruku skoczyła z 45 mm/s do 80 mm/s zostawiając przy tym dużo lepszą jakość powierzchni wydruku 3D.. Teraz wiem że jeśli zacząłbym od ABSu to oszczędziłbym sobie godziny kalibracji i dziesiątki nieudanych prób doszukując się problemu w drukarce 3D a nie filamencie.

Tylko ten zapach..

Ender 3 (Pro/V2) przewodnik po filamentach: Materiały z których możesz drukować

Cechy standardowe

Tak jak każda inna drukarka 3D, Ender 3 wykorzystuje pewne komponenty.

Hotend: Hotend Endera 3 jest dość niezawodny i może z łatwością osiągnąć do 240°C, temperatury te wystarczają do drukowania z tradycyjnych filamentów, takich jak PLA, ABS, TPU, a nawet PETG.

Dysza: Standardowa dysza mosiężna 0,4 mm stosowana w Enderze 3 zapewnia doskonałą wydajność drukowania przy użyciu szerokiej gamy materiałów.

Podgrzewany stół: Ender 3 i Pro wyposażone są w stół który może osiągnąć temperaturę do 110°C. V2 posiada teksturowany, szklany stół.

Obudowa: Ender 3 nie posiada obudowy w standardzie, ale więcej informacji na temat obudów, znajdziesz w artykułach poświęconych ulepszeniom Ender 3.

PLA jest bez wątpienia najbardziej popularnym materiałem do druku 3D. Ale co trzeba zrobić, aby drukować z niego na Enderze 3?

Nic wielkiego. PLA jest materiałem uniwersalnym, a Ender 3 to uniwersalna maszyna. Wszystkie Endery 3 mogą z łatwością osiągnąć zakres temperatur topnienia PLA, który wynosi 180-230 °C, a mosiężna dysza nie powinna mieć żadnych problemów z tym materiałem.

USTAWIENIA

Temperatura druku: 180-230 °C. Naturalnie, dokładna temperatura zależy od marki PLA.

Temperatura stołu: z PLA niekoniecznie musimy drukować z podgrzewanym stołem, jednak jeżeli ustawimy temperaturę pomiędzy 20-60 °C zmniejszymy ryzyko deformacji wydruku

Prędkość drukowania: Zalecana prędkość 60 mm/s.

Retrakcja: Ponieważ Ender 3 ma konstrukcje typu Bowden, musimy tu wziąć pod uwagę tylko dwa czynniki:

-Odległość: 5 mm

-Prędkość: 45 mm/sec

Chłodzenie wydruku: Powinno być włączone.

ABS jest wytrzymałym i trwałym materiałem o wysokiej odporności termicznej i mechanicznej. Jego właściwości otwierają szeroki zakres zastosowań.

USTAWIENIA

Temperatura druku: ABS musi być drukowany w trochę wyższych temperaturach pomiędzy 210-250 °C. Dobrym punktem wyjścia jest 230°C.

Temperatura stołu: ABS wymaga grzanego stołu gdyż jego brak może spowodować wypaczenia w wydrukach. Temperaturę stołu należy ustawić pomiędzy 80-110 °C

Prędkość drukowania: Nie różni się wiele od PLA; 60 mm/s powinno być wystarczające dla ABS. Jeżeli ustawisz prędkość powyżej tej wartości, ryzykujesz rozwarstwienie się wydruku

Retrakcja: Takie same wartości jak dla PLA.

-Odległość: 5 mm

-Prędkość: 45 mm/sec

Chłodzenie wydruku: ABS nie wymaga włączania tej opcji ponieważ musi być chłodzony stopniowo. Jeśli ostygnie ostygnie zbyt szybko może to spowodować rozwarstwienie

PETG

PETG jest materiałem wypośrodkowanym pomiędzy PLA a ABS: mocny, odporny na temperaturę i łatwy do druku.

USTAWIENIA

Temperatura druku: PETG drukuje się najlepiej w temperaturze 220-250 °C. Na szczęście wielu producentów zoptymalizowało swoje materiały PETG do drukowania w temperaturze niższej niż 240 °C.

Temperatura stołu: Temperatura stołu pomiędzy 50-75°C dobrze sprawdza się w przypadku PETG.

Szybkość drukowania: PETG dobrze drukuje z prędkością około 50-60 mm/s.

Retrakcja: PETG potrzebuje wyższych wartości retrakcji niż PLA,

-Odległość: Zacznij od 5 mm i zwiększaj co 0.2 mm. Maksymalna wartość powinna wynosić 7 mm.

-Prędkość: 40 mm/s

Chłodzenie wydruku: Jeżeli chcesz aby twój wydruk był mocniejszy możesz całkowicie wyłączyć chłodzenie.

TPU staje się ostatnio coraz bardziej popularny wśród producentów. Oprócz tego, że jest elastyczny, ma doskonałą odporność na ścieranie.

USTAWIENIA

Temperatura druku: TPU dobrze drukuje w temperaturach od 210 do 230 °C.

Temperatura stołu: Podgrzewany stół nie jest wymagany, ponieważ TPU ma mniejszy skurcz od innych materiałów. Mimo to, jeśli chcesz, możesz ustawić temperaturę do 60 °C.

Prędkość drukowania: Zalecana prędkość maksymalna wynosi około 25-30 mm/s.

Retrakcja: Wartości dla TPU są bardzo niskie

-Odległość: 3 mm

-Prędkość: 25-30 mm/s

Chłodzenie wydruku: Wymaga włączonego chłodzenia.

Rozpuszczalne

Ender 3 jest drukarką jednoextruderową, więc jest mało prawdopodobne, że będziesz używał materiałów podporowych. Ale te filamenty mogą być również używane do innych celów. Na przykład, HIPS może służyć jako lekka wersja ABS, charakteryzująca się wysoką sztywnością i odpornością na ścieranie.

Powszechnie stosowany jako materiał podporowy dla ABS, HIPS jest również stosowany samodzielnie do produkcji obudów ochronnych, ponieważ jest sztywny i lekki.

USTAWIENIA

Temperatura druku: HIPS powinien być drukowany w temperaturze 230-245 °C,

Temperatura stołu: Ten materiał wymaga wysokiej temperatury, 100-115 °C, dla dobrej przyczepności.

Prędkość drukowania: Zacznij od prędkości takiej jak dla ABS-u, a następnie zmniejszaj ją co 5 mm/s, jeśli zauważysz nitkowanie.

Retrakcja: Ustawienia podobne do ABS powinny być prawidłowe.

Chłodzenie wydruku: Nie jest wymagane

Najbardziej znany rozpuszczalny w wodzie materiał podporowy dla PLA, PVA może być również używany do celów dekoracyjnych.

USTAWIENIA

Temperatura druku: Zakres temperatur wynosi od 185-200 °C.

Temperatura stołu: Nie wymaga podgrzewanego stołu

Prędkość drukowania: Podobna do PLA 60 mm/s.

Retrakcja: Ustawienia takie jak przy PLA powinny działać idealnie.

Chłodzenie wydruku : Nie jest wymagane

Nie polecane

Wszystkie Endery mogą drukować tylko kilkoma rodzajami filamentów. Teraz, gdy przeszliśmy przez to, jakich filamentów możesz używać, spójrzmy na to, jakich nie możesz:

Nylon (poliamid): Ten materiał wymaga temperatury powyżej 250°C, której Ender nie jst w stanie zapewnić. P

PEEK: PEEK wymaga temperatury druku powyżej 350-400 °C.

Filamenty z domieszką metali i świecące w ciemności: Oba te rodzaje materiałów są ścierne i szybko zużywają mosiężną dyszę.

Filamenty z domieszką drewna: Tego typu filamenty, są również ścierne.

Źródło: https://all3dp.com

Jaki filament wybrać – rodzaje filamentów do drukarek 3D

Filament to materiał, którym drukarka 3D tworzy wydruki. W zależności od tego, co chcemy osiągnąć, należy dobrać odpowiednie tworzywo. Ich wybór na rynku jest naprawdę szeroki, więc nie musimy w tym względzie iść na kompromis – można wybrać coś, co zaspokoi nasze wymagania oraz spełni nasze potrzeby.

Filament – informacje ogólne

Filament do typowych drukarek 3D ma postać włókna nawiniętego na szpulę. Średnica owego włókna jest ściśle określona, aby bez problemu przesuwało się przez wszystkie elementy maszyny. Ten materiał jest najczęściej sprzedawany na wagę, czyli szpule zawierają określoną masę filamentu, a nie odcinek o konkretnej długości.

Każdy filament ma różne właściwości. Oprócz oczywistych, jak kolor i cena, warto zwrócić uwagę także na inne cechy:

w jakiej temperaturze się topi?

czy jest toksyczny?

czy można w nim wiercić?

czy jest dopuszczony do kontaktu z wodą?

jak silnie kurczy się po ostygnięciu?

Ostatni parametr wymaga kilku słów omówienia. Każdy filament nieznacznie zmienia swoje rozmiary po ostygnięciu: jedne mniej, inne bardziej. Dlatego do zastosowań, w których szalenie ważna jest dokładność zachowania kształtu i wymiarów, trzeba wybierać filamenty o możliwie małej kurczliwości.

Jakie materiały są dostępne?

Na rynku mamy ich całkiem sporo, ale kilka z nich jest najpopularniejszych.

PLA

Ten filament jest wykonany z surowca naturalnego, konkretniej ze skrobi roślinnej, więc łatwo ulega biodegradacji. Jest materiałem zupełnie nietoksycznym, co bardzo podoba się amatorskim użytkownikom drukarek 3D. Topi się w temperaturze około 180℃, co nie jest wyzwaniem dla jakiejkolwiek drukarki.

Wydruki powstałe z użyciem tego tworzywa są kruche, więc wiercenie w nich może skończyć się popękaniem. Mimo niskiej temperatury topnienia, nie jest materiałem łatwopalnym. Nie powinien mieć częstego i długotrwałego kontaktu z wodą, aby nie przyspieszyć procesu rozkładu.

Dzięki popularności PLA, firmy produkują wiele wersji kolorystycznych tego filamentu. Z pewnością da się znaleźć taki o odpowiednim odcieniu!

ABS

To tworzywo sztuczne nie jest biodegradowalne, ale nadaje się do kontaktu z wodą. Można je również stosować do wydruków detali używanych w ujemnych temperaturach, nawet do -20℃. Jednak należy uważać na tempo stygnięcia wydruku z tego filamentu, gdyż gwałtownie schłodzony może ulec znacznemu skurczeniu się.

Ten materiał można nawiercać, ponieważ nie jest tak kruchy jak PLA. Wymaga jednak nieco wyższej temperatury głowicy niż PLA, nawet 260℃ – szczegółów trzeba szukać w karcie katalogowej konkretnego wyrobu. Podczas drukowania z użyciem tego tworzywa warto zadbać o dobrą wentylację, ponieważ opary działają drażniąco.

ABS ma ciekawą właściwość – mięknie po poddaniu go działaniu acetonu. Dlatego oparami acetonu da się wygładzać krawędzie wydruków. Podobnie jak PLA, występuje w szerokiej gamie kolorystycznej.

TPU

Ten rodzaj filamentu różni się od swoich poprzedników tym, że jest “gumowaty”. Czyli nie służy do tworzenia twardych, sztywnych detali, lecz właśnie miękkich. Jest odporny na wiele substancji chemicznych, w tym smary, oleje, wiele rozpuszczalników oraz wodę. TPU dzięki swojej strukturze tłumi drgania i uderzenia, dlatego dobrze nadaje się do wydruku uszczelek albo… obudów na telefon!

Z tym filamentem wiąże się temperatura dyszy do około 240℃, o szczegóły warto zapytać sprzedawcę. Jednak nie tylko temperatura może sprawiać problem – ekstruder drukarki musi umożliwiać prowadzenie tak giętkiego filamentu, z czym nie każdy sobie poradzi. Ekstrudery typu “bowden” mogą nie zdać egzaminu podczas próby druku z użyciem TPU.

Ponadto, szybkość wydruku musi być niższa, ponieważ TPU ma tendencję do wolniejszego stygnięcia. Za to gotowy wydruk jest odporny na czynniki środowiskowe, takie jak mróz czy długotrwałe odkształcenia.

PETG

Jeszcze inny rodzaj filamentu, który od A do Z został sztucznie zsyntezowany. PETG jest odporny na działanie wody i nie ma tendencji do kurczenia się podcza stygnięcia, więc wydruki utrzymują swoje wymiary, Charakterystyczną cechą tego tworzywa są gładkie, błyszczące krawędzie wydruków

PETG jest chętnie stosowany nawet przez osoby początkujące, ponieważ nie ma szczególnych wymagań co do drukarki i wybacza wiele błędów. Co równie istotne, w czasie druku przy użyciu PETG nie powstają szkodliwe opary.

Inne rodzaje filamentów

Powyższa lista zawiera cztery najpopularniejsze filamenty, ale na nich świat druku 3D się nie kończy. Oto jeszcze inne, mniej znane:

ASA

Ten filament służy do tworzenia wydruków szczególnie narażonych na czynniki środowiskowe, w tym działanie wody, silne mrozy, wiatry oraz intensywne nasłonecznienie i wysokie temperatury. Dlatego chętnie jest stosowany do wydruku elementów instalacji fotowoltaicznych lub elektrowni wiatrowych.

Warto zwrócić uwagę na parametry druku – każdy producent zaleca inne warunki optymalne dla swojego wyrobu. Drukowanie przy użyciu ASA powoduje powstawanie szkodliwych oparów, zalecany jest wyciąg lub inny system ich eliminacji z pomieszczenia.

HIPS-X

To tworzywo, jako jedyne w tym zestawieniu, nie służy jedynie do tworzenia finalnych wydruków, a głównie jako materiał na podpory i wsporniki. Podtrzymują one elementy wydruku w czasie ich powstawania. Można też z niego tworzyć gotowe elementy: umożliwia uzyskiwanie matowych powierzchni, o zmniejszonej widoczności warstw.

HIPS-X ma ciekawą zaletę: bardzo dobrze rozpuszcza się w rozpuszczalniku o nazwie D-Limonen, który jest niczym innym jak… stężonym kwasem cytrynowym. Postprocessing wydruku, do którego na podpory został użyty właśnie ten materiał, ogranicza się zatem do włożenia gotowego wyrobu do kwasu i pozostawieniu go na kilkanaście godzin.

Podsumowanie

Na rynku funkcjonuje mnóstwo filamentów. Powyższe zestawienie umożliwia zorientowanie się wśród tych najpopularniejszych, których właściwości pozwalają na stosowanie ich w wydrukach przeznaczonych do różnych zastosowań.

Jakie są rodzaje filamentów do drukarek 3D

Druk 3D » Filamenty

Jakie są rodzaje filamentów do Druku 3D?

Jakie są rodzaje filamentów? – to często zadawane pytanie, które otrzymujemy od Państwa podczas pierwszej rozmowy. Postaramy się na nie odpowiedzieć wymieniając wybrany asortyment filamentów:

ABS Filament ABS Plus Filament ABS ESD Filament

ASA Filament BVOH Filament FIBERFLEX 30D Filament

FIBERFLEX 40D Filament FiberSilk Filament FIBERWOOD Filament

HIPS Filament NYLON PA12 Filament NYLON PA12_CF Filament

EASY PET-G Filament HD PLA Filament IMPACT PLA Filament

PLA MINERAL Filament R PLA Filament PP Filament

Zdajemy sobie sprawę, że na początek te nazwy niewiele mogą opisywać. Z tego powodu są one też przekierowaniem do naszych podstron opisujących właściwości oraz zastosowanie filamentów.

Jaki wybrać filament? – to drugie charakterystyczne pytanie jakie od Państwa otrzymujemy.

Wybór filamentu głównie zależy od zastosowania, tj. do czego chcemy go użyć. Każdy z produktów, które udostępniamy na sprzedaż ma swoje zastosowanie i parametry technologiczne. Mamy filamenty np. do:

Prototypów np. ABS, ASA

Narzędzi np. ABS

Zabawek twardych Np. ASA

Elementów elastycznych, opon np. Fiberflex

Do ogrodu np. ASA

Części biżuterii np. Fiberwood

Makiety np. Fiberwood

Dekoracje np. Easy PLA

Elementy techniczne np. Nylon PA12

Makiety, figury np. HIPS

Pojemniki np. Easy Pet-G

Artykuły Kuchenne np. PP

i wiele innych

Podsumowując, zastosowań jest bardzo wiele i bardzo wiele możliwych filamentów do użytku. Na naszych podstronach zamieściliśmy szersze informacje opisujące każdy filament. Jednocześnie zapraszamy Państwa do kontaktu z nami a pomożemy dobrać odpowiedni filament do zapotrzebowania.

Mamy nadzieje, że po tym krótkim wprowadzeniu oraz zapoznaniu się z podstronami opisującymi filamenty będą Państwo wiedzieli jakie są rodzaje filamentów i jakie jest ich podstawowe zastosowanie.

Gdzie kupić dobry filament?

Uważamy, że podstawą sukcesu jest dobry wybór produktu do zapotrzebowania. Posiadamy duże doświadczenie dlatego możemy Państwu doradzić we właściwym wyborze. Ponad to oferujemy polskie produkty i krótkie terminy realizacji. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego z naszymi doradcami bądź wiadomość e-mail .

Nie masz jeszcze programu CAD?

Potrzebują Państwo dobrego i taniego programu CAD do projektowania swoich wydruków 3D? Zapraszamy do zapoznania się z programem ViaCAD Pro. Jest to program, który został wyposażony w bardzo przydatne narzędzia do wersyfikacji druku 3D. Dzięki temu po zaprojektowaniu modelu pod wydruk na drukarce 3D użytkownik może sprawdzić, czy będzie to możliwe do wykonania.

Analiza druku

Weryfikacja normalnych

Kontrola zwisów

Analiza grubości

Animacja wycinków

Dodawanie wsporników

Optymalny rozkład

rodzaje filamentów i wykorzystanie

Jeden z dwóch najpopularniejszych materiałów do druku 3D w technologii FDM. W odróżnieniu od ABS, PLA jest biodegradowalny i wywodzi się z naturalnych składników takich jak skrobia kukurydziana czy trzcina cukrowa (dzięki czemu zasłużył sobie na miano zielonego plastiku). Należy jednak pamiętać, że biodegradowalność PLA oznacza, że zbiodegraduje się ono “kiedyś“, a nie że “zniknie po“. Niestety często wykorzystuje się tą właściwość materiału jako slogan reklamowy, nie mający zbyt wielkiego związku z rzeczywistością.

Materiał nie wydziela tak szkodliwych oparów podczas procesu drukowania jak inne tworzywa sztuczne, dlatego może być stosowany w pomieszczeniach w których przebywają ludzie np. podczas zajęć edukacyjnych w szkołach. Niemniej jednak pomieszczenie, w którym odbywa się drukowanie, wciąż musi być wentylowane.

Jego cechy charakterystyczne to:

Idealny do wydruków o charakterze pokazowym, prototypów – również w dużych rozmiarach,

nieduży skurcz materiału – podgrzewany stół nie jest koniecznością,

dobra wytrzymałość (jednak mniejsza niż w przypadku ABS),

możliwość odkształceń pod wpływem wysokich temperatur,

ograniczona elastyczność,

stosunkowo niska temperatura druku (180-220°C),

jest nierozpuszczalny.

Kiedy należy używać filamentu PLA?

W takim przypadku lepszym pytaniem może być: W porównaniu z innymi rodzajami filamentów PLA jest kruchy, więc unikaj jego używania podczas robienia przedmiotów, które mogą być wielokrotnie zginane, skręcane lub upuszczane, takich jak obudowy telefonów, zabawki o wysokim zużyciu lub uchwyty narzędziowe.

Należy również unikać używania go z przedmiotami, które muszą wytrzymać wyższe temperatury, ponieważ PLA ma tendencję do deformowania się w pobliżu temperatur 60 ° C lub wyższych. We wszystkich innych zastosowaniach PLA stanowi dobry wybór.

Typowe wydruki obejmują modele, zabawki o niskim zużyciu, części prototypowe i pojemniki.

Filamenty PLA Pro

Rodzaje Filamentów Do Drukarek 3D

Drukarki 3D są urządzeniami, które pozwalają wydrukować model przestrzenny o prawie dowolnym kształcie. Zupełnie oczywiste jest więc, że ich materiał roboczy jest inny niż ten, którego używa się w tradycyjnych drukarkach. Proces drukowania trójwymiarowego opiera się na wykorzystaniu tak zwanych filamentów. Jakie są ich rodzaje i który z nich wybrać? Od czego zależy wybór rodzaju filamentu?

Czym jest filament?

Filamentem nazywamy specjalistyczny materiał termoplastyczny wyprodukowany z tworzyw sztucznych lub surowców naturalnego pochodzenia, któremu w czasie procesu produkcji nadaje się postać żyłki nawiniętej następnie na szpulę. Dzięki tej formie filament jest gotowy do zamontowania na uchwycie drukarki od razu po zakupie.

Bardzo istotne jest, aby przed zakupem obejrzeć szpulę filamentu – powinien on być na niej równo ułożony i stanowić nić o równej grubości. Wszelkiego rodzaju zgrubienia, załamania czy nawet ubytki mogą mieć negatywny wpływ na uzyskany efekt. Zawsze więc warto celować w materiały dobrej jakości, od znanych i cenionych producentów.

Rodzaj filamentu a rodzaj drukarki 3D

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego rodzaju filamentu, musimy upewnić się, że nasza drukarka jest przeznaczona do pracy z nim. Dlaczego to takie ważne? Bowiem filamenty, aby móc przeistoczyć się w gęstą ciecz roboczą, muszą zostać podgrzane do konkretnej temperatury. A drukarki mają pod tym względem różne parametry – należy więc sprawdzić w instrukcji obsługi urządzenia, czy wybrany materiał jest odpowiedni.

Drukarki można bardzo ogólnie podzielić na trzy rodzaje pod względem budowy komory – z komorą otwartą, zamkniętą oraz podgrzewaną. I ta budowa będzie miała znaczenie bardzo istotne dla wyboru rodzaju filamentu. Komora otwarta uniemożliwi nam pracę z filamentami o wysokim skurczu, na przykład nylonem, ale poradzi sobie z PLA, PET i TPU.

Drukarka z zabudowaną komorą roboczą wyposażoną w podgrzewany stół roboczy sprawdzi się w pracy z filamentami ABS, ale już PLA, który musi stygnąć szybciej, będzie potrzebował ustawienia silniejszego nadmuchu lub otwarcia komory po zakończeniu drukowania. Komora podgrzewana ma szeroki zakres zastosowań – jest to urządzenie bardzo specjalistyczne i bardzo drogie. Nie wiesz jaki filament wybrać do swojej drukarki? Koniecznie zaglądnij do instrukcji obsługi.

Jakie filamenty mamy do wyboru?

Skoro już wiemy jak szukać odpowiedniego filamentu do typu drukarki, dowiedzmy się spośród jakich materiałów możemy w ogóle wybierać. Czym się one charakteryzują, jakie mają właściwości i do czego można je wykorzystać? To podstawowa wiedza, którą musi zdobyć każdy, kto planuje rozpocząć swoją przygodę z drukowaniem przestrzennym. Stosowanie niewłaściwego materiału może bowiem w najlepszym razie zniweczyć nasze dzieło, w najgorszym zaś – uszkodzić drukarkę. Sprawdźmy więc jak ich używać.

Filament PLA

To jeden z najczęściej wybieranych filamentów. Wykonuje się go z naturalnych składników takich jak skrobia kukurydziana lub trzcina cukrowa z włóknem węglowym. Jest biodegradowalny. Jego temperatura topnienia jest stosunkowo niska i wynosi 180 stopni Celsjusza. Drukuje się nim praktycznie bezwonnie i bez emisji szkodliwych oparów.

PLA jest bardzo prosty w użyciu i pozwala uzyskać dobrej jakości wydruk. Jego cechą charakterystyczną jest ograniczona elastyczność i skłonność do odkształceń pod wpływem wysokich temperatur. Nieduży skurcz materiału sprawia, że praca z nim nie wymaga podgrzewanego stołu. Idealnie sprawdzi się dla osób początkujących i do zastosowań hobbystycznych.

Wood

Jest wariantem filamentu PLA i zawiera w sobie dodatek włókien drewna. Chcesz wydrukować sobie designerską drewnopodobną podstawkę pod tablet lub podkładkę pod kubek? Proszę bardzo!

Filament ABS

O ile PLA jest wykonany z materiałów naturalnych, o tyle w przypadku ABS do produkcji wykorzystuje się tworzywa sztuczne i włókno węglowe. Na skutek tego wydziela szkodliwe opary w czasie procesu drukowania. Należy więc zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia, w którym znajduje się drukarka.

Materiał ten ma wysoką temperaturę wytwarzania – od 240 do 260 stopni Celsjusza. Wysoki skurcz materiału powoduje, że do pracy z użyciem filamentu ABS będziemy potrzebowali drukarki z podgrzewanym stołem. Gotowe produkty odznaczają się wysoką wytrzymałością na wpływ temperatury i uszkodzenia mechaniczne.

Odznacza się dużą odpornością na działanie takich substancji chemicznych jak ług, olej czy kwasy i łatwo się barwi.

Filament TPU

Ten termoplastyczny poliuretan nazywany jest filamentem gumowym, zbudowany jest bowiem z ułożonych naprzemiennie segmentów miękkich i twardych. Wydruki wykonane za jego pomocą są niezwykle elastyczne i mają dobrą odporność na wyginanie oraz rozciąganie. Jego właściwości sprawiają, że nadaje się do drukowania przedmiotów takich jak gryzaki, gumki do włosów, breloki, etui na telefony czy nawet pantofle.

Jego wadą jest bardzo długi czas druku. Na elementy o dużych rozmiarach poczekamy nawet kilkadziesiąt godzin. Jest też drogi.

PET – G

Filament PET-G jest sztucznym polimerem i stanowi kolejny warty wspomnienia materiał. Gotowy wydruk ma błyszczącą i gładką powierzchnię o wysokiej trwałości i sztywności i wodoodporny. Filamenty PET-G cechuje także wysoka odporność temperaturowa, wysoka wytrzymałość na zarysowania oraz odporność na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV, mogą więc być używane do wydruku elementów przeznaczonych do pracy na zewnątrz. Nadają się do każdej drukarki 3D i są proste w użyciu.

Nylon

Nylon to tworzywo sztuczne, które świetnie sprawdza się w druku 3D elementów konstrukcyjnych narażonych na duże obciążenia statyczne oraz dynamiczne. Filament ten świetnie sprawdza się więc przy budowie elementów wykorzystywanych do konstrukcji funkcjonalnych prototypów części maszyn. Można z niego wydrukować części mechaniczne takie jak koła zębate i inne elementy potrzebne w budowie maszyn i urządzeń.

Nylon do druku 3D topi się w wysokiej temperaturze 240 do 280 stopni Celsjusza. Tempo druku 3D z jego użyciem nie powinno być zbyt duże z uwagi na uzyskanie optymalnej przyczepności kolejnych warstw.

Filament HIPS

To kolejny z filamentów biodegradowalnych, który służy między innymi do drukowania opakowań spożywczych dopuszczonych do kontaktu z żywnością. Można z niego wykonać także maski, stroje, kaski, ozdoby. Nadaje się też do form, które wymagają wysokiej precyzji – drukowania figurek i jako materiał podporowy do druku podpór dla innych elementów konstrukcyjnych.

Niska temperatura druku – wynosi od 230 do 245 stopni Celsjusza. Wymaga drukarek 3D o zamkniętej komorze i podgrzewanym stole ze względu na duży skurcz materiału. Wydruk cechuje dobra wytrzymałość, niska waga i matowa powierzchnia.

Filamenty do zadań specjalnych

Filamenty umożliwiają drukowanie różnego rodzaju elementów o bardzo zróżnicowanych cechach. Poza tymi, które już wymieniliśmy, na rynku można dostać także bardziej specjalistyczne materiały, na przykład fosforyzujące (można wydrukować świecącą w ciemności opaskę na nadgarstek dla dziecka lub obrożę dla psa), przewodzące prąd (używane są w robotyce), magnetyczne (idealne do druku magnesów na lodówkę DIY) czy wreszcie niezwykle atrakcyjne filamenty zmieniające kolor.

Drukowanie przy użyciu drukarek 3D nie byłoby możliwe bez użycia filamentów. A te są tak różne, jak różne są pomysły i wymagania konstruktorów, projektantów czy artystów specjalizujących się w druku 3D. Wystarczy tylko wybrać taki, który pasuje do urządzenia i rodzaju realizowanego projektu.

Filament do drukarki 3D (Rodzaje)

SPECJALNY FILAMENT PETG WZMOCNIONY WŁÓKNEM WĘGLOWYM

PETG Carbon łączy wysoką wytrzymałość temperaturową PETG z wytrzymałością i trwałością pochodzącą z domieszki włókien węglowych. Oprócz wytrzymałości, włókno węglowe jest również bardzo lekkie przez co pozytywnie wpływa na ostateczną wagę wydruku. Model wydrukowany z tego filamentu będzie lżejszy od tego samego wydrukowanego z ABS. Ponadto charakteryzuje się świetną przyczepnością warstw oraz większą odpornością na zgniatanie, a także nadaje się do obróbki mechanicznej. W związku z tym, że jest bardzo ścierny (przez dodatek włókien węglowych) do drukowania należy używać dyszy ze stali utwardzanej.

ZASTOSOWANIE: dzięki swojej sztywności PETG Carbon jest wysoko ceniony w produkcji części specjalnych, zwłaszcza w branży paramedycznej i motoryzacyjnej.

2019 Przewodnik dla kupujących filament do drukarek 3D

CO TO JEST PLA?

W dziedzinie domowego druku 3D, jest najpopularniejszym filamentem.

WIĘCEJ INFORMACJI

Przede wszystkim jest łatwy do wydrukowania. PLA ma niższą temperaturę drukowania niż ABS i nie wypacza się tak łatwo, co oznacza, że ​​nie wymaga podgrzewania stołu (chociaż zdecydowanie pomaga). Kolejną zaletą korzystania z PLA jest to, że nie wydziela nieprzyjemnego zapachu podczas drukowania. Jest ogólnie uważany za bezwonny filament, ale wielu donosi, że pachnie słodkimi oparami przypominającymi cukierki .

Wreszcie, jako biodegradowalny termoplast, PLA jest bardziej przyjazny dla środowiska niż większość rodzajów filamentów do drukarek 3D, wytwarzanych z odnawialnych zasobów, takich jak skrobia kukurydziana lub trzcina cukrowa.

Podobnie jak ABS, PLA jest materiałem podstawowym stosowanym jako baza do innych filamentów, takich jak te o właściwościach przewodzących prąd, świecących w ciemności lub tych z domieszką drewna lub metalu.

Aby zobaczyć dalsze porównania między PLA i ABS, sprawdź następujący artykuł: Przewodnik po filamentach PLA 2019 – wszystko, co musisz wiedzieć .

WŁAŚCIWOŚCI FILAMENTU: PLA

Siła: wysoka | Elastyczność: niska | Trwałość: średnia

Trudność w użyciu: łatwy do druku

Temperatura druku: 180 ° C – 230 ° C

Temperatura platformy roboczej: 20 ° C – 60 ° C (ale nie jest niezbędna)

Skurcz / wypaczenie: minimalne

Rozpuszczalny: nie

Bezpieczeństwo żywności: patrz wytyczne producenta

KIEDY NALEŻY UŻYWAĆ FILAMENTU PLA?

W takim przypadku lepszym pytaniem może być: Kiedy nie powinienem używać PLA? W porównaniu z innymi rodzajami filamentów do drukarek 3D, PLA jest kruchy, więc unikaj jego używania podczas robienia przedmiotów, które mogą być wielokrotnie zginane, skręcane lub upuszczane, takich jak obudowy telefonów, zabawki o wysokim zużyciu lub uchwyty narzędziowe.

Należy również unikać używania go z przedmiotami, które muszą wytrzymać wyższe temperatury, ponieważ PLA ma tendencję do deformowania się w pobliżu temperatur 60 ° C lub wyższych. We wszystkich innych zastosowaniach PLA stanowi dobry ogólny wybór filamentu.

Typowe wydruki obejmują modele, zabawki o niskim zużyciu, części prototypowe i pojemniki.

ABS

키워드에 대한 정보 rodzaje filamentów do drukarek 3d

다음은 Bing에서 rodzaje filamentów do drukarek 3d 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  제주 치킨 집 | 34 치킨집사장님의 하루일과2/처갓집양념치킨/제주살이/아율이아빠 97 개의 정답
See also  심 마담 심미영 | 심마담(심미영)이 저지른 만행들, 도킹한 연예인 총정리 373 개의 새로운 답변이 업데이트되었습니다.

See also  스포 티비 온에어 | 얼굴 까고 말하는 그녀들의 세계 | Mib 소영 283 개의 베스트 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 All the Different 3d printing Filaments Explained!

  • technivore
  • technivorous
  • 3dprinter
  • 3dprinting
  • 3d printer
  • 3d printed
  • pla filament
  • filament types and uses
  • filament types for 3d printing
  • filament types for 3d printer
  • strongest 3d printing filament
  • peek
  • pc
  • abs
  • asa
  • tpu
  • tpe
  • pet
  • petg
  • best filament for 3d printing
  • best filament for 3d printing guns
  • best filament for ender 3 pro
  • kinds of filament
  • types of filament for 3d printing
  • types of filaments for 3d printers
  • types of filament for ender 3 pro
  • filament kinds

All #the #Different #3d #printing #Filaments #Explained!


YouTube에서 rodzaje filamentów do drukarek 3d 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 All the Different 3d printing Filaments Explained! | rodzaje filamentów do drukarek 3d, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment