Płyta Indukcyjna Z Regulacją Mocy Przyłączeniowej | Płyta Indukcyjna Na 230V 1F – Czy To Ma Sens? Jakie Ograniczenia Wprowadzi Dla Instalacji Elektr.? 64 개의 가장 정확한 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “płyta indukcyjna z regulacją mocy przyłączeniowej – Płyta Indukcyjna na 230V 1F – czy to ma sens? jakie ograniczenia wprowadzi dla instalacji elektr.?“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://th.taphoamini.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: th.taphoamini.com/wiki. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 ForumWiedzy 이(가) 작성한 기사에는 조회수 258,200회 및 좋아요 1,380개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

płyta indukcyjna z regulacją mocy przyłączeniowej 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Płyta Indukcyjna na 230V 1F – czy to ma sens? jakie ograniczenia wprowadzi dla instalacji elektr.? – płyta indukcyjna z regulacją mocy przyłączeniowej 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Zobacz test obciążenia instalacji elektrycznej przy standardowym używaniu płyty indukcyjnej i innych urządzeń.
Gdy chcemy zainstalować płytę grzejną w mieszkaniu z instalacją elektryczną 1- fazową 230V, to albo kupujemy taką płytę, która ma ograniczenie mocy przy podłączeniu do instalacji 230 do np. Wartości 3700W co pozwoli pracować jej przy zabezpieczeniu B16, czyli 16A, ale tak czy siak, jeśli suma odbiorników elektrycznych przekroczy wartość zabezpieczenia dla mieszkania, zgodnie z umową z dostawcą prądu, np. 5kW, czyli 5000 W, to gdy płyta będzie pracować na maksimum i do tego dołączymy czajnik, to możemy mieć obciążenie 5600W i bezpiecznik wybije, a gdzie tam jeszcze pralka, lodówka, mikrofalówka, oświetlenie, zmywarka.
Stąd należy skonsultować montaż płyty z elektrykiem, który sprawdzi instalację, zabezpieczenia i oceni, czy instalacja takiej płyty ma sens.
Bo instalować płytę po to, by potem się ograniczać w kuchni, by bezpiecznik nie wybił, to chyba kiepskie rozwiązanie, prawda?
👊 SUBSKRYBUJ FORUMWIEDZY ► https://bit.ly/2XSLq36 oraz kliknij 🔔
👀 OGLĄDAJ INSTAGRAM FORUMWIEDZY ► https://bit.ly/3aqY3oC
🔴 PINTEREST ► https://bit.ly/2KlMHrk
🔵 FACEBOOK ► https://bit.ly/2RQXiOX
⭐️ TWITTER ► https://bit.ly/2wUQ8SN
💡 Pytania, uwagi, wątpliwości, propozycje pisze w komentarzu pod filmem. 😀
❗️ Subskrybuj kanał \”ForumWiedzy\

płyta indukcyjna z regulacją mocy przyłączeniowej 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Płyta indukcyjna 230V – odpowiadamy na najczęstsze pytania

Regulacja mocy przyłączeniowej pozwoli Ci wykorzystać potencjał, który posiada płyta indukcyjna 1-fazowa. Jako że do instalacji podłączonych jest kilka …

+ 여기에 더 보기

Source: solgaz.eu

Date Published: 1/15/2022

View: 1446

Płyta indukcyjna na 230V [Ranking 2022] — PanAGD.pl

W danych technicznych wyczytałem ,że moc przyłączeniowa to 7400W, napięcie 220-240V. Mam zabezpieczenie 16A. Czy to wszystko się zgadza?. A może …

+ 여기에 자세히 보기

Source: panagd.pl

Date Published: 10/16/2021

View: 5754

Płyta indukcyjna a moc przyłączeniowa – jakie warunki trzeba …

Płyta indukcyjna z regulacją mocy przyłączeniowej, czy może taka o małej mocy? Płyta indukcyjna w domu i mieszkaniu. Montaż płyty indukcyjnej w …

+ 더 읽기

Source: sdcenter.pl

Date Published: 4/9/2021

View: 2893

Jaka indukcja w bloku sprawdzi się najlepiej? – Max Elektro

Regulacja mocy w płycie indukcyjnej jest bardzo łatwa. Zazwyczaj ustawia się ją zaraz po uruchomieniu płyty z pozycji panelu sterowania. Płyty indukcyjne 230 V.

+ 여기에 보기

Source: maxelektro.pl

Date Published: 10/20/2022

View: 6465

Zakup i podłączenie płyty indukcyjnej – elektrykadlakazdego.pl

Jeśli moc przyłączeniowa jest mniejsza od mocy płyty, to jest szansa, że regularnie będzie “wybijał” główny bezpiecznik (na klatce schodowej …

+ 여기를 클릭

Source: elektrykadlakazdego.pl

Date Published: 6/18/2022

View: 779

Płyta Indukcyjna Ranking 2022 | Opinie | 9 Najlepszych!

Mój ranking płyt indukcyjnych jest subiektywny, niezależny i regularnie aktualizowany. … Solna płyta indukcyjna z regulacją mocy przyłączeniowej.

+ 여기에 표시

Source: www.prorankingi.pl

Date Published: 12/18/2021

View: 4535

Płyta indukcyjna o mocy 3,6 KW z wtyczka 230V – elektroda.pl

Witam poszukuje płyty indukcyjnej 4 palnikowej na 230V z maksymalna mocą 36 … I żadnych wtyczek tylko puszka przyłączeniowa natynkowa lub …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.elektroda.pl

Date Published: 9/21/2022

View: 5635

주제와 관련된 이미지 płyta indukcyjna z regulacją mocy przyłączeniowej

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Płyta Indukcyjna na 230V 1F – czy to ma sens? jakie ograniczenia wprowadzi dla instalacji elektr.?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Płyta Indukcyjna na 230V 1F - czy to ma sens? jakie ograniczenia wprowadzi dla instalacji elektr.?
Płyta Indukcyjna na 230V 1F – czy to ma sens? jakie ograniczenia wprowadzi dla instalacji elektr.?

주제에 대한 기사 평가 płyta indukcyjna z regulacją mocy przyłączeniowej

  • Author: ForumWiedzy
  • Views: 조회수 258,200회
  • Likes: 좋아요 1,380개
  • Date Published: 2017. 6. 3.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=swLGzWm4VJg

Płyta indukcyjna w bloku -jaka indukcja o małej mocy do mieszkania?

Płyta indukcyjna do bloku? Dlaczego nie? Nowe modele płyt indukcyjnych (wybrane) możesz podłączyć nawet w starym bloku, gdzie masz niską moc przyłączeniową. Nie potrzebujesz tzw. „siły”, ani specjalnej instalacji. Wystarczy wybrać odpowiedni model płyty, by działała prawidłowo i nie powodowała kłopotów z instalacją elektryczną. W dzisiejszym wpisie pokażę Ci dostępne na rynku modele płyt indukcyjnych, dzięki którym nie będziesz musiał/a zwiększać mocy przyłączeniowej w zakładzie energetycznym (koszty), pruć ścian w celu podłączenia instalacji 380V (koszty), ani martwić się o prawidłowe działanie płyty po podłączeniu. Zaczynajmy.

Płyta indukcyjna 230V – Najczęstsze pytania

Płyta indukcyjna to doskonałe rozwiązanie do każdej kuchni. Doskonale sprawdzi się nawet wtedy, gdy posiadasz instalację jednofazową. Sprawdź, jakie zalety posiada płyta indukcyjna 230 V i dlaczego warto się na nią zdecydować!

Płyta indukcyjna 230V – podstawowe parametry, które musisz znać

Płyta indukcyjna to obecnie jedno z najczęściej wybieranych do kuchni urządzeń umożliwiających przygotowanie ciepłych posiłków. Pod swoją powierzchnią posiada cewki, które generują pole magnetyczne o charakterze szybkozmiennym. Do używania indukcji niezbędne są specjalne garnki z dnem przewodzącym pole magnetyczne. Płyty indukcyjne to energooszczędna, szybka, a co najważniejsze – bezpieczna metoda gotowania.

Na rynku sprzętów AGD dostępne są dwa rodzaje płyt – o małej mocy (od 2 do 4 kW) oraz modele z mocą regulowaną. Płyta indukcyjna na 230V może być podłączona do instalacji jednofazowej, z mniejszą mocą przyłączeniową. Czym różni się od płyt na 400V? Przede wszystkim mocą, która jest o połowę mniejsza. To jednak wcale nie oznacza, że płyta pracuje gorzej.

Indukcja na 230 V jest równie komfortowa w użyciu, jak jej mocniejszy odpowiednik. Jest tak samo bezpieczna, sterowana w ten sam sposób i prosta do czyszczenia . Efektywność pracy jest rzeczywiście nieco niższa, lecz nie jest to różnica, która w mocno zauważalny sposób wpływa na użytkowanie. Zagotowanie wody trwa o ok. 1–2 minuty dłużej niż na płycie 400V.

Płyta indukcyjna 230 V posiada jeden szczególnie ważny atut – ogranicznik mocy, który obniża moc grzewczą wówczas, gdy włączone są inne urządzenia elektryczne. Dzięki temu unikniesz wybicia korków.

Jakie funkcje powinna mieć płyta indukcyjna 230V i jak z niej korzystać?

Płyta indukcyjna z ograniczeniem mocy sprawdzi się w domu każdego miłośnika gotowania, który ceni swój czas. Mimo mniejszej mocy grzewczej w porównaniu do płyty 400V pozwala gotować szybciej. Można zainstalować ją nawet w starszych blokach, z instalacją jednofazową. Najważniejszą funkcją, jaką powinna posiadać płyta, jest regulacja mocy przyłączeniowej. Funkcjonalność ta pozwala samodzielnie ustalić moc, z którą będzie pracować płyta.

Regulacja mocy przyłączeniowej pozwoli Ci wykorzystać potencjał, który posiada płyta indukcyjna 1-fazowa. Jako że do instalacji podłączonych jest kilka urządzeń – o jej obciążenie nie jest trudno. Regulacja mocy pozwoli uniknąć wystrzelenia korków, gdy używasz kilku sprzętów jednocześnie.

Płyta indukcyjna jednofazowa powinna posiadać również inne przydatne funkcjonalności:

łączone pola grzewcze , które umożliwiają stworzenie jednej większej przestrzeni do gotowania. Opcja ta sprawdzi się wówczas, gdy posiadasz garnki o niestandardowej wielkości.

, które umożliwiają stworzenie jednej większej przestrzeni do gotowania. Opcja ta sprawdzi się wówczas, gdy posiadasz garnki o niestandardowej wielkości. rozpoznawanie obecności i wielkości garnków, które pozwoli uwolnić ciepło tylko tam, gdzie znajduje się naczynie, przyczyniając się do minimalizacji strat.

które pozwoli uwolnić ciepło tylko tam, gdzie znajduje się naczynie, przyczyniając się do minimalizacji strat. timer z wyłączaniem automatycznym , który wyłączy sprzęt w ustalonym czasie,

, który wyłączy sprzęt w ustalonym czasie, dodatkowe zabezpieczenia, które wpływają na poziom bezpieczeństwa sprzętu, np. blokada przed przypadkowym włączeniem.

Czym płyta indukcyjna 230V w bloku różni się od pozostałych?

Większość bloków mieszkalnych posiada instalację jednofazową (230V), niskie zabezpieczenie przedlicznikowe i stosunkowo niską moc przyłączeniową. Podłączenie płyty indukcyjnej 400 V nie jest więc odpowiednim rozwiązaniem. Dlaczego? W momencie pracy kilku urządzeń wymagających do pracy energii elektrycznej może dojść do przeciążenia sieci i wybicia korków. Praca zmywarki, pralki i płyty indukcyjnej w jednym czasie może więc być utrudniona, jeśli nie niemożliwa.

Jeśli zdecydujesz się na płytę indukcyjną 400 V, możesz podłączyć ją na 230 V. Musisz jednak posiadać zabezpieczenie 32A. Jeśli zabezpieczenie będzie niższe, konieczne będzie ograniczenie używanych na raz pól grzewczych, co uniemożliwia wykorzystanie potencjału sprzętu.

Czy w takim wypadku lepsza będzie płyta indukcyjna 400 V czy 230 V? Jeżeli nie planujesz wymiany elektryki – indukcja 230V to dla Ciebie najbezpieczniejsze rozwiązanie. Zapewni optymalną pracę wszystkich urządzeń elektrycznych w Twoim domu bez ryzyka awarii. Ponadto ogranicznik mocy wyłączy płytę indukcyjną w momencie, gdy sieć osiągnie stan przeciążenia.

Czy mniejsza moc oznacza, że to gorszy sprzęt niż inne płyty?

Niezaprzeczalnie – płyta indukcyjna 400 V działa szybciej i efektywniej niż płyta indukcyjna na 230 V. Czy warto więc decydować się na urządzenie tego typu? Jak najbardziej! Gotowanie jest bowiem tak samo przyjemnie i proste, jak na płycie 400 V. Dodatkowo, jeśli porównać czas gotowania na płycie indukcyjnej 230 V do czasu potrzebnego na przygotowanie potraw na kuchence gazowej i ceramicznej, różnica jest mocno odczuwalna i przemawia na korzyść indukcji.

Jak zamontować i podłączyć płytę indukcyjną 1-fazową?

Montaż płyty indukcyjnej to dość prosty proces. Urządzenie należy umieścić na wcześniej przygotowanym otworze w blacie. Najpopularniejszy wymiar płyt indukcyjnych to 590 × 520 × 55 mm (S × G × W). Wówczas wymiar otworu płyty to 560 × 490 × 55 mm (S × G × W). Do grubości płyty należy doliczyć ok. 10 mm miejsca na wentylację. Jeśli przygotowaniem umeblowania zajmuje się specjalista – wystarczy, że podasz mu wymiary płyty indukcyjnej, a on odpowiednio dostosuje wymiar blatu.

O ile montaż płyty nie wymaga specjalistycznych uprawnień, o tyle jej podłączenia nie możesz wykonać samodzielnie. Wezwij fachowca z uprawnieniami, który dokładnie sprawdzi okablowanie i bezpieczniki, a następnie podłączy sprzęt do instalacji elektrycznej. Podejmowanie się tego zadania na własną rękę, bez wiedzy i odpowiednich kwalifikacji stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia. Ponadto możesz utracić cenną gwarancję, która daje Ci możliwość naprawy lub wymiany urządzenia. Nie ryzykuj – poproś o pomoc specjalistę.

Płyta indukcyjna to doskonały wybór dla pasjonatów gotowania

Płyta indukcyjna 230 V w bloku mieszkalnym to rozwiązanie doskonałe dla miłośników gotowania, którzy nie chcą spędzać w kuchni za dużo czasu. Gotowanie na nowoczesnym sprzęcie pozwala całkowicie wykorzystać potencjał urządzenia, nie narażając sieci elektrycznej na przeciążenie. Nawet jeśli mieszkasz w bloku ze starą instalacją elektryczną, nie musisz obawiać się wybicia korków.

Płyta indukcyjna 230 V prezentuje się znakomicie zarówno w kuchniach nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Jest elegancka, prosta i minimalistyczna, a przy tym maksymalnie funkcjonalna. Jest także prosta do utrzymania w czystości – jednolita, płaska powierzchnia wymaga jedynie przetarcia szmatką z delikatnym detergentem. Jeśli jesteś miłośnikiem estetycznego, funkcjonalnego sprzętu – zapoznaj się z ofertą marki Solgaz, na stronie solgaz.eu, gdzie znajdziesz ultranowoczesne rozwiązania do każdej kuchni.

Płyta indukcyjna na 230V [Ranking 2022] — PanAGD.pl

Płyta indukcyjna Electrolux LIL61424C

Moc całkowita 3,65kW Booster Blokada sterowania Wskaźnik ciepła resztkowego SlimFit

Electrolux w końcu dodał do swojego portfolio płytę, która jest dedykowana typowo pod 230V. Jest to bardzo prosty model, nie tutaj jakiś wyrafinowanych opcji czy funkcji. Mamy standardowo opcję booster, wykrywanie garnka, blokadę, proste sterowanie i w zasadzie to wszystko. Jeśli szukasz łatwego modelu w obsłudze, który ma po prostu szybko grzać i gotować to jest to opcja, którą warto wziąć pod uwagę.

Po więcej informacji zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

Płyta indukcyjna Amica PI6509PLU

Moc całkowita 3,7kW PowerBooster x2 Blokada sterowania Wskaźnik ciepła resztkowego Plug&Play

Jeden z popularniejszych modeli, który z resztą sam użytkuję 😉 Model jest z gotowym kablem z wtyczką, więc nie potrzeba elektryka do podłączenia. Moc maksymalna 3,7kW – przy normalnym gotowaniu na dwóch polach średnio wychodzi po 2,0kW, więc jest dobrze. Jest też funkcja booster dla dwóch pól do szybkiego zagotowania wody, fajny cyfrowy wskaźnik ciepła resztkowego, timer. Płyta ma również już system rozpoznawania wielkości garnka. Sterowanie jest bardzo proste, wręcz intuicyjne.

Po więcej informacji zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

Płyta indukcyjna Bosch PUE63RBB5E

Moc całkowita 3,7kW PowerBooster x4 Blokada sterowania Wskaźnik ciepła resztkowego QuickStart

Płyta Boscha podobnie jak Amicy jest gotowa od razu do podłączenia pod gniazdko – ma w zestawie kabel z wtyczką. Moc również jest taka sama 3,7kW – oczywiście mowa tutaj o mocy maksymalnej, zazwyczaj korzysta się z połowy tego zakresu. Fajną opcją jest QuickStart, dzięki której płyta wykrywa położenia garnka na polu i od razu je uruchamia – my musimy tylko wybrać moc grzania. Zakres mocy jaką daje nam Bosch jest bardzo duża – mamy aż 17 ustawień mocy grzania. W razie wykipienia np. mleka płyta automatycznie się wyłączy, a funkcja ReStart pozwoli nam powrócić do ustawionej mocy zaraz po ponownym uruchomieniu.

Jest też booster dla wszystkich pól, timer, blokada panelu sterowania, 2-stopniowy wskaźnik ciepła resztkowego. Sterowanie również jest proste i intuicyjne.

Po więcej informacji zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

Płyta indukcyjna Electrolux Slim-fit EIT61443B

Moc całkowita 7,2kW DirectTouch PowerBoost Flexi-Power CleverHeat

Moc całkowita 7,2kW i podłączenie na 230V? Raczej to nie jest dobry pomysł, ale płyta nie znalazła się tutaj przypadkiem. Funkcja Flexi-Power pozwoli nam dostosować moc całkowitą płyty do naszej sieci. Można ją ustawić już od zakresu 1500W, ale optymalnie będzie na 3500W – wtedy podłączenie pod standardowe gniazdko nie będzie problemem.

Po za tym pełna klasyka – 4 osobne pola grzewcze, funkcja booster, blokada przed uruchomieniem, timer, 3 stopniowy wskaźnik ciepła resztkowego. Sterowanie jest bardziej rozbudowane, i możemy od razu wskazać moc grzania bez klikania w +/-. Ciekawą opcją jest funkcja Hob2Hood, która łączy się z okapem, a moc wyciągu jest dobierana automatycznie. Opcja ta działa jedynie z okapami Electroluxa, które to takową opcję posiadają.

Po więcej informacji zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

Płyta indukcyjna Amica PI6140PWTU

Moc całkowita 7,4kW PowerBooster Blokada przed dziećmi HeatControl PowerChoice

Biała płyta indukcyjna? A dlaczego by nie 😉 w kuchni prezentuje się elegancko, ale trzeba trochę więcej poświęcić czasu na czyszczenie 🙂 Coś za coś. Wracając do samej płyty – moc 7,4kW – czyli nie nadaje się pod gniazdko. Z pomocą przychodzi funkcja PowerChoice, która daje nam możliwość regulacji w zakresie: 2,8kW, 3,7kW, 6,0kW, 7,4kW. Przy słabszej instalacji wybieramy 2,8kW , a przy lepszej 3,7kW i spokojnie można wpinać się pod 230V 🙂

Sterowanie jest klasyczne – plus i minus, przy czym jest intuicyjne. Każde z pól ma opcję booster oraz wykrywania wielkości garnka. Z funkcji dodatkowych mamy: timer, minutnik, 2 stopniowy wskaźnik ciepła resztkowego, blokadę przed dziećmi i opcję podtrzymywania ciepła. Model ten daje nam również możliwość zabudowy równo z blatem kuchennym.

Po więcej informacji zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

Płyta indukcyjna GORENJE IT641BSC

Moc max 7,2kW Funkcja StayWarm Booster Timer Power Management

Płytę Gorenje dzięki funkcji PowerManagement możemy podłączyć pod 230V – zakres mocy jaki mamy do wyboru: 2,3kW, 2,8kW, 3,0kW, 3,7 kW oraz 7,2kW. Model IT641BSC oferuje sporo przydatnych funkcji np.

– Stay warm – czyli podtrzymywanie ciepła potrawy w temperaturze 70˚C

– Soft Melt – funkcja idealna do rozpuszczania czekolady lub masła, płyta wytwarza w garnku 42˚C, więc nic nie przypalimy. Dodatkowo nadaje się jako opcja do rozmrażania

Standardowo mamy funkcję booster, timera i blokadę panelu sterującego. Płyta nadaje się zarówno do montażu nablatowego jak i możemy ją zlicować na równo z blatem.

Po więcej informacji zapraszam na stronę producenta.

Model dostępny w:

Płyta indukcyjna Bosch PerfectFry PXE601DC1E

Moc całkowita 7,4kW 17 poziomów mocy Direct Select Premium MoveMode Plus Sensor smażenia

Model z tzw. wyższej półki. Funkcji i możliwości jest tyle, że ciężko wszystkie opisać 😉 Najważniejsze – możemy ograniczyć moc urządzenia do nawet 1000W, optymalnie będzie jednak 3500-4000W. Płyta ma dwa pole standardowe i jedno FlexInduction – na którym możemy umieścić kilka garnków jednocześnie i ustawić kilka stref grzania o różnej mocy. Przy bardziej zaawansowanym gotowaniu jak znalazł 😉

Patrząc na samo sterowanie, może wydawać się trudne w obsłudze. Nic bardziej mylnego. Sterowanie jest intuicyjne, DirectSelect pozwoli nam od razu przejść do żądanej mocy (17 poziomów), bez potrzeby klikania w plus i minus. Płyta wykrywa również obecność naczynia i automatycznie uruchamia pole.

Płyta ma również sensor smażenia, który nie pozwoli abyśmy spalili schabowego czy inną smażoną rzecz 😉 Funkcja PanBoost dodatkowo ochroni nasze naczynia przed nadmierną temperaturą, co zaś wpłynie na żywotność garnków czy patelni.

Ze standardowych opcji mamy jeszcze: Timer, Zegar, blokadę przed dziećmi, funkcję „krótkie czyszczenie”, funkcję wyłączenia płyty w momencie, gdy coś wykipi lub się wyleje.

Ciężko opisać wszystkie funkcje i parametry płyty, dlatego po więcej informacji zapraszam na stronę producenta 🙂 P.s. płyta nadaje się tylko do montażu na równi z blatem.

Model dostępny w:

Pamiętaj, żeby przed podjęciem decyzji o zakupie indukcji sprawdzić jaki bezpiecznik jest przygotowany na linii, do której będzie płyta podłączona. Optymalna wartość to 16A. Najlepiej skonsultować ten temat z elektrykiem lub swoim dostawcą prądu 🙂 Jeśli masz pytania o któryś z powyższych modeli lub inny, który masz upatrzony to zapraszam do komentowania 🙂

Produkty, które polecam w powyższym rankingu opieram na wieloletniej pracy jako sprzedawca, serwisant i użytkownik. Wybieram tylko sprawdzone produkty, choć wiem, że sprzętów niezawodnych nie ma, to zasada jest jedna – polecać takie sprzęty, które bez wahania wybrałbym sam dla siebie. Ranking jest w 100% niezależny, nie współpracuję z producentami w tym temacie 🙂

Płyta indukcyjna. Jak nie przejechać się na indukcji? MEGAPORADNIK 2.0

Więc planujesz zakup nowej (lub swojej pierwszej) płyty indukcyjnej?

Ma być ładna, niedroga i gotować szybko. No i chcesz ją bezproblemowo zamontować i podłączyć, żeby nie wyrzucała bezpieczników.

Trafiłeś doskonale.

Nazywam się Kuba i od 2008 roku prowadzę ten portal, specjalizujący się wyłącznie w kuchniach indukcyjnych.

Od lat sprzedaję, recenzuję, montuję i podłączam kuchnie indukcyjne, głównie na terenie Wrocławia.

Poświęć teraz kilka minut, a doradzę Ci jak kupić i podłączyć indukcję w domu lub mieszkaniu. Taniej, szybciej i bezpieczniej.

Jeszcze dziś, zapomnij o gotowaniu na gazie czy płycie ceramicznej. Lecimy!

Płyta indukcyjna 230V czy 400V?

Główna informacja, jakiej potrzebujesz Ty (żeby płytę kupić) i elektryk (żeby potem ją u Ciebie podłączyć) to napięcie zasilania płyty.

Twoja domowa instalacja elektryczna jest albo jednofazowa (230V) albo trójfazowa (400V). Dobrze, abyś wiedział, jaką instalację masz w swojej kuchni!

Jak to sprawdzić bez żadnej technicznej wiedzy? Jest kilka sposobów. Wybierz najlepszy dla Ciebie:

Zapytaj elektryka, który wykonał instalację w Twojej kuchni (– Proszę Pana, czy ja mam w kuchni pociągniętą „siłę” do kuchenki? Bo nie pamiętam…) Popatrz na gniazdo/puszkę, gdzie chcesz podłączyć płytę. Czy to zwykłe gniazdko? Takie z dwiema dziurkami i bolcem? Tak? To na 99% masz instalację 1-fazową 230V (choć w gniazdku mogą siedzieć różne „cuda”) Popatrz jeszcze raz. Czy to inne gniazdo/puszka z zaślepką? A w środku (nie dotykaj, bo kopie!) przewody w co najmniej 4-5 kolorach (jeden niebieski i jeden żółto-zielony) oraz 2 lub 3 inne przewody w kolorach np.: brązowy, szary, czarny? Tak? No więc, możesz mieć „siłę” 400V. Ale też niekoniecznie.

Teraz uważaj! Ważne info o rodzajach indukcji.

95% sprzedawanych obecnie płyt indukcyjnych można podłączyć zarówno pod 230V, jak i 400V.

Jeśli kupisz właśnie taką płytę, to ani dla Ciebie, ani dla elektryka nie będzie miało znaczenia, jaką masz instalację. Elektryk podłączy i zadziała 😉 Jeśli wie, co robi.

W moim rankingu, wszystkie płyty mają możliwość podłączenia zarówno pod 230V lub 400V.

Jeśli po zakupie indukcji okaże się, że masz w kuchni „siłę”, dobrze! Elektryk podłączy ją na 400V.

A jeśli okaże się, że siły nie masz? Też dobrze. Bo płytę można podłączyć na 230V i będzie działała normalnie i prawidłowo, ale tylko, jeśli Twoja instalacja spełni kilka warunków. Koniecznie przeczytaj mój artykuł: „Podłączenie płyty indukcyjnej„, który wiele Ci wyjaśni.

A jeśli mieszkasz w Warszawie lub Wrocławiu, możesz zadzwonić bezpośrednio do mnie i zamówić takie podłączenie: tel. 514-777-556.

Płyta indukcyjna 230V? Czy w ogóle warto ją instalować?

Dwa zdania o płytach indukcyjnych jednofazowych.

Działają prawidłowo, spisują się dobrze i praktycznie nie zauważysz różnicy między indukcją na 230V a 400V.

Jeśli nie masz w domu tzw. „siły”, nie próbuj od razu uciekać „w gaz” lub płyty ceramiczne. Indukcja będzie działać dobrze na instalacji 230V (jednofazowej). Gwarantuję Ci to.

Płyta indukcyjna 400V? Czy mocniejsza? Czy szybsza?

Tak, płyta trójfazowa będzie gotowała szybciej. Ale tylko w określonych warunkach. W maksymalnym skrócie i uproszczeniu:

Płyta na „siłę”, korzysta tak naprawdę z dwóch faz. Jedna faza zasila lewą połówkę płyty. Druga faza zasila prawą połówkę płyty.

Szybsze działanie indukcji na 400V zauważysz (choć nie zawsze) dopiero gotując na 3 lub 4 polach (palnikach). Przy codziennym gotowaniu praktycznie nie będzie różnicy.

Jaka indukcję wybrać, żeby mieć pewność, że zadziała?

Wszystkie płyty w moim rankingu płyt indukcyjnych mają możliwość podłączenia zarówno pod 230V, jak i 400V. Najłatwiej skorzystać właśnie z tamtych modeli.

Ale spokojnie. Jeśli kuchnie sugerowane przeze mnie Ci się nie podobają, albo szukasz czegoś nietypowego (np. indukcji białej, dwupalnikowej albo wolnostojącej, czyli zintegrowanej z piekarnikiem elektrycznym), wybierz taką, jaką chcesz.

Przed zakupem innego sprzętu, niż polecany, sprawdź proszę tylko jedną rzecz…

W instrukcji obsługi danego modelu lub na naklejce pod sprzętem, płyta powinna mieć schemat podłączenia z co najmniej dwiema możliwościami (230V i 400V), a na tabliczce znamionowej napis: „Napięcie znamionowe: 230V/400V ~50Hz„.

Wtedy masz pewność, że można ją podłączyć do dowolnego rodzaju instalacji i nie będzie sytuacji, że elektryk przyjedzie do Ciebie i okaże się, że płyty nie można podłączyć (bo np. Ty masz 230V, a płyta działa tylko na „siłę”)! Zerknij na zdjęcie poniżej. Tak to wygląda na płytach Amica:

A jeśli nie chcesz tego szukać i sprawdzać, wybierz po prostu płytę z mojego rankingu, a potem zamów naszego elektryka 🙂 Proste 😉

Płyty indukcyjne.

Na naszym rynku pojawiły się już urządzenia indukcyjne od większości czołowych producentów w bardzo rozsądnych cenach . Każdy z nich sprzedaje w Polsce co najmniej kilka modeli płyt, różniących się od siebie ilością pól indukcyjnych, wyposażeniem i oczywiście ceną.

Najnowsze kuchenki indukcyjne odznaczają się też ciekawym wzornictwem, co szczególnie doceniają młode małżeństwa kupujące swoją pierwszą kuchnię. Dziś płyta indukcyjna to najważniejszy element wyposażenia każdej kuchni.

Nowoczesne płyty różnią się nawet kolorami. Dużą popularność zyskują w ostatnim czasie białe płyty indukcyjne, które oferują ciekawe wzornictwo, ale także ogrom funkcji. Białe płyty są też łatwe w utrzymaniu i wbrew obiegowej opinii bardzo łatwo się je czyści.

Do najlepiej sprzedających się płyt indukcyjnych w naszym kraju zaliczają się produkty Boscha, hiszpańskiej firmy TEKA, Siemensa, czy Electroluxa, który swoje płyty składa w naszym kraju. Z racji niskich cen oraz doskonałej jakości wykonania, bardzo popularne są ostatnio także produkty firmy Amica.

Jak działa płyta indukcyjna, czyli krótka lekcja fizyki?

Kuchnia indukcyjna działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej, korzystając z tzw. cewki indukcyjnej. Wnętrze współczesnej kuchni indukcyjnej najeżone jest elektrycznymi obwodami i nie przypomina tradycyjnej płyty ceramicznej czy gazowej. Chyba bardziej jest to urządzenie elektroniczne, niż elektryczne.

Pomiędzy powierzchnią płyty a umieszczonym na niej naczyniem wytwarza się pole magnetyczne. To z kolei wytwarza prądy wirowe w naczyniu, które w efekcie ulega nagrzaniu.

Największą zaletą kuchni indukcyjnej jest to, że szklana płyta nie nagrzewa się mocno, ponieważ indukcja oddziałuje tylko na metal ferromagnetyczny czyli taki, do którego przywiera magnes (test z magnesem to dobry sposób na sprawdzenie, czy dany garnek nadaje się do kuchni indukcyjnej).

Pole indukcyjne wytwarza ciepło (tym samym zużywa energię) tylko jeśli jest w bezpośrednim kontakcie z metalowym naczyniem, do którego wielkości się dostosowuje. Jeśli na włączonej płycie indukcyjnej rozlejemy cokolwiek- nic się nie stanie. Płyta pozostanie praktycznie zimna.

Zimna płyta= bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo użytkowania to główny powód podawany przez klientów kupujących nowe urządzenia indukcyjne. Niezależnie od czasu gotowania, szklana powierzchnia płyty nie nagrzewa się.

Jedyne ciepło, jakie możemy odczuć po dotknięciu powierzchni grzewczej to ciepło, które wydzielił garnek podczas gotowania. Taki poziom ciepła nie zagraża jednak ani osobie gotującej, ani chociażby dzieciom, które mogłyby znaleźć się w pobliżu.

Wiele płyt posiada specjalny czujnik ciepła resztkowego informujący nas o ewentualnej wyższej temperaturze płyty.

Garnki indukcyjne- bez nich płyta nie zadziała.

Pamiętajmy, że dopiero ustawienie odpowiedniego garnka na powierzchni płyty sprawia, że potrawa zaczyna się podgrzewać. Do gotowania na kuchence indukcyjnej potrzebujemy zatem specjalnych garnków, których dno wykonane jest z metalu ferromagnetycznego.

Garnki indukcyjne kupimy już praktycznie w każdym sklepie. Najwięksi producenci garnków produkują nawet zestawy nadające się do wszystkich rodzajów kuchenek jednocześnie.

Do najpopularniejszych należą garnki Zeptera, Tefala i firmy Berghoff. Tańsze zestawy garnków dostaniemy też w supermarketach czy sklepach IKEA.

Na płycie indukcyjnej nie można stosować naczyń z aluminium, ze szkła czy stali szlachetnej. Teoretycznie dozwolone jest używanie naczyń emaliowanych, ale tylko takich, których wkład wykonany jest z metalu ferromagnetycznego. Jednak nie wszyscy producenci zalecają takie rozwiązania (tutaj odwołaj się do instrukcji swojej kuchni).

Garnki odpowiednie do kuchni indukcyjnych:

* stal lub emaliowane lane żelazo,

* żelazo, stal lub nieemaliowane lane żelazo,

* 18/10 stal nierdzewna i aluminium, jeżeli ma oznaczenie, że jest odpowiedni do zastosowania do kuchni indukcyjnych

Garnki których nie można stosować na płycie indukcyjnej:

* o średnicy mniejszej niż zalecana przez producenta,

* ceramiczne lub szklane

* ze stali nierdzewnej, aluminium, brązu lub miedzi, chyba, że wyraźnie zaznaczono jako odpowiednie do kuchni indukcyjnych,

* z nóżkami, o wypukłym dnie

Dla celów właściwej pracy kuchni, garnki powinny mieć płaskie dno o średnicy w zakresie podawanej przez producenta, najlepsze efekty uzyskuje się jeżeli średnica garnka jest równa średnicy pola grzejnego. Jednakże garnek o średnicy mniejszej od pola grzejnego też się nagrzeje prawidłowo.

Zasilanie i zużycie prądu kuchni indukcyjnej

Pytanie, jakie zadajemy sobie wyposażając kuchnię brzmi najczęściej: „płyta indukcyjna, czy kuchnia elektryczna„. Wątpliwości budzą najczęściej:

Zużycie prądu, czyli jaka jest rzeczywista oszczędność energii (tutaj porównanie pod tym względem 3 rodzajów kuchenek) Wygoda użytkowania, czyli „matko, czy nie przypalę obiadu?” (tutaj opinie użytkowników kuchni indukcyjnych)

Zużycie prądu naszej kuchenki determinowane jest przez jej wydajność energetyczną (czyli stosunek „zaciągniętej” z gniazdka energii do ciepła, które ulotni się jako strata). Płyta indukcyjna ma niesamowicie wysoką wydajność. Oto porównanie z innymi kuchenkami:

– płyta indukcyjna – 90%

– ceramiczna – 60%

– gazowa – 45%

Najczęściej zadawane pytanie: płyta indukcyjna czy ceramiczna? Tutaj musimy wziąć pod uwagę nie tylko bilans energetyczny i wygodę użytkowania płyt indukcyjnych, ale także szybkość przygotowania potrawy. Pod każdym względem płyta indukcyjna spisuje się wspaniale. Wystarczy spojrzeć na opinie użytkowników płyt indukcyjnych.

230V vs. 400V, czyli jaka kuchenka lepsza- 1-fazowa czy 3-fazowa?

Odwieczne pytanie przy montażu kuchni (także elektrycznych). Wszystko zależy od rodzaju instalacji jaką posiadamy w mieszkaniu lub domu. Jeśli nasza moc przyłączeniowa pozwala na obciążenie domowej sieci płytą z napięciem 400V (siła) o mocy około 5-7kW to powinniśmy na taką płytę się zdecydować.

Większość płyt jednak jest mimo wszystko montowana na nieco starszych instalacjach. Niektóre z nich nie mają tzw. „siły”. Jednofazowe instalacje o stosunkowo niewielkiej mocy przyłączeniowej (np. w blokach) nie powinny być obciążane takimi mocnymi kuchniami.

W takim wypadku rozwiązanie jest jedno- płyta na 230V (lub instalacja płyty 400V na instalacji 230V, co też jest możliwe ale przez elektryków nie polecane). Warto też zastanowić się, czy może wystarczy nam płyta 1 lub 2-palnikowa (polowa właściwie).

Na rynku pojawia się też coraz więcej płyt na 230V z wtyczką do gniazdka. Płyta taka nie wymaga instalacji przez elektryka. Wystarczy wetknąć wtyczkę do gniazdka i płyta będzie działać.

Na rynku istnieje wiele płyt przeznaczonych specjalnie do bloku o szerokości 40-45 cm. Taka płyta dodatkowo zajmie znacznie mniej miejsca w naszej kuchni. Dla 2 osób (nawet z dzieckiem) taka kuchenka często jest wystarczająca.

Ogólne zasady podłączenia pyty indukcyjnej znajdują się w tym artykule.

Płyta indukcyjna- montaż. Gdzie i jak zamontować?

Najwięcej pytań budzi konkretne miejsce w kuchni na płytę indukcyjną. Jeśli jest to płyta do zabudowy a nie kuchenka (czyli płyta zintegrowana z piekarnikiem elektrycznym) to możemy umieścić ją praktycznie w dowolnym miejscu. Zasada jest taka, że raczej nie montujemy urządzeń elektrycznych bezpośrednio przy zlewozmywaku.

Czy można zamontować płytę indukcyjną obok lodówki?

Oczywiście, że tak. Opinie, że kuchenka powinna stać jak najdalej lodówki (najlepiej w innym pokoju) to opowieści z czasów kuchni gazowych. Kuchnia indukcyjna nie wydziela ciepła, poza ciepłem nagrzanych garnków. Także nowoczesne lodówki mają znacznie lepszą izolację cieplną, co ogranicza straty i nie powoduje większego zużycia prądu przez lodówkę.

W przypadku montażu płyty przy lodówce (szczególnie jeśli jest to lodówka wolno stojąca) musimy kierować się własną oceną sytuacji. Jeśli bowiem gotujemy przez cały dzień na 4 palnikach, może rzeczywiście warto odsunąć nieco kuchnię od lodówki.

Jeśli obok lodówki chcemy zamontować płytę z piekarnikiem elektrycznym, to też nie powinniśmy się obawiać jakichś wielkich strat energii. Nowe piekarniki mają bowiem doskonałą izolację, a większość z nich posiada system wentylacji, utrzymujący zewnętrzną obudowę kuchni w niskiej temperaturze (co dodatkowo chroni nasze dzieci krzątające się po kuchni).

Czas gotowania, czyli jak to działa i jak się na tym gotuje?

Na płycie indukcyjnej gotuje się znacznie szybciej niż na gazie czy płycie ceramicznej. Garnek, po ustawieniu na włączonym polu od razu nagrzewa się i momentalnie osiągana jest wybrana temperatura. Gotowanie obiadu zajmie zatem znacznie mniej czasu.

Czasem nauczenie się gotowania na indukcji zajmuje trochę czasu, ale potem większość pań i panów domu chwali sobie to rozwiązanie jako oszczędzające czas i pieniądze.

Indukcyjne płyty grzewcze są coraz tańsze i weszliśmy w okres, kiedy ich kupno stało naprawdę opłacalne. Ich ceny zaczynają się już w granicach 1000 złotych, więc koszt w porównaniu z płytą ceramiczną czy gazową zwróci się bardzo szybko.

Najlepsze płyty w naszej ocenie znaleźć można zawsze na tej stronie.

Ja działa płyta indukcyjna?

schemat płyty indukcyjnej

1. Garnek z metalu ferromagnetycznego

2. Prądy indukcyjne

3. Pole magnetyczne

4. Cewka indukcyjna

5. Zasilanie

Jeśli wybrałeś już indukcję w naszym rankingu, zapoznaj się z poradami odnośnie montażu Twojej płyty i jej podłączenia do sieci elektrycznej.

Zakup i podłączenie płyty indukcyjnej

Temat ten był już wielokrotnie wałkowany na forach, youtubach i przeróżnych stronach. Dlatego postanowiłem, że się go podejmę. 🙂

Biorąc pod uwagę płyty grzejne gazowe, standardowe elektryczne i indukcyjne, to osobiście uważam, że te ostatnie stanowią najlepsze rozwiązanie w domowych zastosowaniach. Posiadają tę samą zaletę co gaz, tj. podgrzewane potrawy szybko reagują na zmianę mocy “palnika”. Są również dużo bezpieczniejsze, gaz nie będzie się z nich ulatniał, a panele grzewcze nie nagrzewają się do niebotycznych temperatur, choć mogą być gorące – naturalnie.

Jedyna problematyczna sprawa to podłączenie. Do płyty gazowej zawsze zawołamy fachowca, strach przed nieszczelnością i konsekwencjami jest duży. Teoretycznie podobnie powinno być w kwestii płyty zasilanej elektrycznie, tym bardziej, że w karcie gwarancyjnej do urządzenia wymagana jest pieczątka uprawnionego elektryka potwierdzająca prawidłowe wykonanie podłączenia. Brak podpisu elektryka może skutkować nieuznaniem gwarancji w przypadku uszkodzenia płyty (bez względu na to czy wina jest po stronie użytkownika czy też np. elektronika płyty wysiadła).

Nie będę tu jednak prowadził krucjaty pt. “Wezwij fachowca”. Być może planujesz remont, kusi Cię zakup indukcji w miejsce kuchenki gazowej i chciałbyś wiedzieć “z czym to się je”.

Albo kto wie, być może sam jesteś fachowcem lub jesteś na początku tej drogi i chciałbyś poznać lub skonfrontować różne sposoby podłączeń.

W poniższym artykule znajdziesz informacje na temat tego na co zwrócić uwagę, przed (zbyt pochopnym) zakupem płyty indukcyjnej oraz schematy dla różnych opcji podłączeń i typów płyt indukcyjnych.

We wpisie znajdziesz następujące rozdziały:

Zaczynamy!

1. Moc płyty indukcyjnej czyli z czym mamy do czynienia?

Standardowo moc płyty indukcyjnej to 7,2-7,4kW. Co to oznacza?

Jest to maksymalny pobór mocy płyty grzewczej. W codziennym użytkowaniu, podczas podgrzewania za pomocą dwóch, trzech pól, płyta będzie pobierać mniej mocy. Wszystko będzie zależało od tego jak szybko będziemy chcieli podgrzać pierogi po powrocie do domu.

Moc mocą, ale jak to się przekłada na prąd?:

Instalacja jednofazowa – w wolnym przeliczeniu będzie to ${I = 7200W / 230V = 31,3A}$.

Instalacja trójfazowa – najczęściej używane są dwie fazy. Każda z faz obsługuje dwa pola grzewcze o zbliżonej, sumarycznej mocy. Czyli na każdą z faz przypada ok. 3600W, a zatem ${I = 3600W / 230V = 15,7A}$.

Nawet jeśli pełna moc będzie bardzo rzadko wykorzystywana – bo w rzeczywistości tak jest – to instalacja elektryczna powinna być przygotowana do sytuacji, gdzie wszystkie “palniki” będą działać “na maksa”.

1.1. Przed zakupem płyty

Musimy się więc dowiedzieć jaką moc (umowną) dostarcza zakład energetyczny do domu / mieszkania (jaka jest moc przyłączeniowa). Tę informację znajdziesz chociażby na rachunku za prąd (przykład 1, przykład 2).

Jeśli moc przyłączeniowa jest mniejsza od mocy płyty, to jest szansa, że regularnie będzie “wybijał” główny bezpiecznik (na klatce schodowej lub w piwnicy) lub – w najgorszym przypadku – przegrzeje i przepali się przewód zasilający.

Przykład W budownictwie mieszkaniowym z lat 70 lub 80, standardowa moc umowna dla jednego mieszkania – tj. maksymalna moc jaka może być pobierana przez wszystkie urządzenia w domu – to 5,5kW. Jak już wiesz, jest to o niecałe 2kW mniej niż wynosi maksymalna moc płyty indukcyjnej. Nie wspominając o innych urządzeniach, które podczas gotowania z pewnością używasz.

Żeby nie było problemów, należy pójść w jednym z dwóch kierunków:

Składamy wniosek o zwiększenie mocy umownej do zakładu energetycznego (ZE). Możliwe, że w tym momencie przejdziesz na zasilanie trójfazowe jeśli jeszcze go nie posiadasz. Tak czy inaczej, wraz ze wzrostem mocy umownej jest wysoce prawdopodobne, że będzie trzeba wymienić kabel zasilający poprowadzony od licznika do rozdzielnicy w domu.

ZE może Cię również w takim przypadku poinformować, że zwiększenie mocy jest możliwe, ale wiąże się to z wymianą przewodu zasilającego na Twój koszt, przez osobę uprawnioną do wykonania takich czynności. Kupujemy płytę indukcyjną o mniejszej mocy lub z funkcjonalnością obniżenia mocy maksymalnej. Dużo prostsza opcja, aczkolwiek brak pełnej mocy płyty przekłada się na szybkość podgrzewania.

Gdy już mamy powyższy problem rozwiązany to od rozdzielnicy do płyty indukcyjnej musi zostać poprowadzony przewód o odpowiednim przekroju i przewód ten musi być zabezpieczony wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym (o wyłącznikach piszę tutaj) o odpowiednim prądzie znamionowym. Co to znaczy “odpowiedni” opowiem za chwilę. Teraz przyjmij do wiadomości, że nie możesz dopuścić do sytuacji w której przewód będzie się grzał, aż w końcu się przepali. Nie będzie Ci też do śmiechu, gdy podczas normalnego użytkowania płyty, będą co chwilę “wybijać korki”.

2. Instalacja jednofazowa

Temat ten dotyczy głównie mieszkań. Mieszkań, w których gospodarz zdecydował, że czas na remont i może przy jego okazji warto zainstalować płytę indukcyjną zamiast klasycznej gazowej kuchenki. Dlaczego potrzebny jest remont, żeby tego dokonać? No cóż, nie jest to warunek konieczny, ale w większości przypadków instalacja nie jest przygotowana do przyjęcia tak prądożernego odbiornika i w opcji minimum należy poprowadzić jeden przewód od rozdzielnicy do płyty indukcyjnej i zmodernizować samą rozdzielnicę.

Podłączenie płyty indukcyjnej w instalacji jednofazowej bez uprzedniego przygotowania i sprawdzenia istniejącej instalacji to igranie z losem.

Płyta indukcyjna to nie lampka nocna. Indukcja pobiera bardzo dużo prądu jak na domowe warunki, zdecydowanie najwięcej ze wszystkich urządzeń znajdujących się w mieszkaniu. Musimy mieć pewność, że instalacja elektryczna temu podoła. Kwestia mocy umownej, ustaleń z zakładem energetycznym i przekroju przewodu zasilającego mieszkanie jest odmienna w każdym przypadku, ale po lekturze poprzedniego rozdziału zacząłeś się już tym interesować prawda?

Ustalenia z ZE to jedno, a instalacja wewnątrz mieszkania to druga ważna sprawa. Do indukcji powinien być poprowadzony osobny przewód z rozdzielnicy, przeznaczony tylko dla tego urządzenia. Po drugie przewód powinien mieć przekrój dostosowany do mocy płyty. W instrukcjach do niektórych płyt znajdziemy zapis przykładowo, że zabezpieczenie musi być min. 30A i przewód o przekroju 4mm². Śmiem jednak twierdzić, że dla przewodu o przekroju 4mm2, prąd 30-32A to może być w dłuższym okresie zbyt wiele. Lepiej zatem użyć zabezpieczenia 25A (np. wyłącznika B25) i spać spokojnie. A raz na ruski rok liczyć się z tym, ze wyłącznik rozłączy płytę przy długotrwałym przekroczeniu prądu.

O wyznaczaniu przekroju przewodów rozpisałem się w osobnych artykułach. Tutaj znajdziesz podstawy.

Przejdźmy więc do meritum czyli podłączenia płyty. Wariantów jest kilka. Przy każdym opisuję co i jak.

UWAGA! Poniższe schematy są przygotowane w oparciu o sposoby podłączenia wybranych modeli, wybranych producentów. Przed podłączeniem płyty zawsze sprawdź instrukcję dostarczoną wraz z płytą.

2.1. Modelowe podłączenie płyty z dostarczonym z płytą przewodem

W tym przypadku płyta stanowi zamkniętą skrzynkę z której wyprowadzony jest przewód, najczęściej 5-żyłowy. Najczęściej podział jest taki:

Przewody czarny i brązowy – fazowe

Przewody niebieski i… szary – neutralne

Przewód żółto-zielony – ochronny

Przykładowe rysunki z instrukcji płyt indukcyjnych nawiązujące do powyższego schematu: Rysunek 1, Rysunek 2, Rysunek 3

2.1. Gdy przewód zasilający ma nieodpowiedni przekrój

Jeżeli przewód zasilający ma jedynie 2.5mm2 przekroju, trzeba zabezpieczyć go wyłącznikiem o mniejszym prądzie znamionowym np. B16 (więcej o charakterystyce i prądzie znamionowym wyłączników nadprądowych znajdziesz tutaj). W tym przypadku, o czym wspominałem już wcześniej, warto zakupić płytę indukcyjną z ograniczeniem pobieranej mocy, tak żeby wyłącznik nadprądowy nie wyzwalał podczas używania 3 lub 4 pól grzewczych.

Przykłady z instrukcji jak w podpunkcie 2.1.

“A podobno w instalacjach jednofazowych sterownik ogranicza moc…” Możesz spotkać się z opiniami, że każda płyta indukcyjna posiada sterownik, który bierze pod uwagę, że instalacja jest jednofazowa i nie odpala pół grzewczych na pełnej mocy, lub inteligentnie przełącza je jeśli pracują wszystkie jednocześnie tj. załącza raz jedno, raz inne pole no i w sumie te 7,2kW w instalacji jednofazowej to tylko jest na papierze. Faktem jest, że każda indukcja sterownik posiada. To nie jest kuchenka gazowa, w której pokrętłem regulujesz upływ gazu i nic nie jest w stanie tego gazu zatrzymać. Indukcja jest bardziej inteligentna, na mniejszych stopniach grzania nawet słychać wspomniane wcześniej załączanie/wyłączanie. Mitem jest natomiast, że każda płyta indukcyjna, gdy podepniesz ją do instalacji jednofazowej, automatycznie ograniczy pobór prądu tak, żeby było dobrze. Jeśli producent nie zawarł takiej informacji w instrukcji płyty to należy założyć, że w przypadku załączenia 4 “palników” na maksymalny poziom grzania, płyta indukcyjna będzie pobierała ok. 7200W mocy czy się to podoba instalacji czy nie. Zresztą, co tu dużo mówić, przeprowadzę testy. W następnym odcinku pochwalę się rezultatami. Ot i tyle w temacie. 🙂

2.3. Podłączenie płyty posiadającej zaciski zamiast przewodu

Jeżeli model płyty zamiast wyprowadzonego przewodu posiada zaciski znajdujące się w dolnej części płyty, to można do niego doprowadzić przewód bezpośrednio z pominięciem pośrednika w postaci puszki rozgałęźnej.

Przykładowe rysunki z instrukcji płyt indukcyjnych nawiązujące do powyższego schematu: Rysunek 1, Rysunek 2, Rysunek 3

3. Instalacja trójfazowa

Najczęstszym rozwiązaniem stosowanym przez producentów jest zasilenie płyty nie z trzech, a… dwóch faz. Napięciem 230V. Powód jest prosty. Płyta indukcyjna to nie silnik trójfazowy, o którego działaniu pisałem w artykule Dlaczego układ trójfazowy nazywamy siłą. Płyta indukcyjna to układ 4 niezależnych od siebie elementów – pól grzewczych. Najłatwiej jest więc podzielić je tak, że dwa pola zasilane są z jednej fazy, a dwa z drugiej. Przykładowo może wyglądać to w taki sposób:

Pole 1 – moc 1800W (faza L1) Pole 2 – moc 1800W (faza L1) Pole 3 – moc 1400W (faza L2) Pole 4 – moc 2200W (faza L2)

Pola są podzielone więc tak, że dwa średnie są zasilone z jednej fazy, a najmniejsze i największe pole z drugiej fazy. Na obu mamy moc ~3600W czyli blisko 16A prądu.

3.1. Podłączenie płyty posiadającej wyprowadzony przewód (2 fazy)

Jak widzisz przewód zasilający szary (L3) w tym przypadku nie jest wykorzystany. Często tym przewodem zasila się piekarnik. Schemat układu z piekarnikiem znajdziesz w kolejnym podrozdziale.

Przykładowe rysunki z instrukcji płyt indukcyjnych nawiązujące do powyższego schematu: Rysunek1, Rysunek 2, Rysunek 3

Jedynym nie podłączonym przewodem pozostaje szary przewód zasilający, warto go dodatkowo zaizolować.

3.2. Podłączenie płyty posiadającej zaciski zamiast przewodu (2 fazy)

Czasem w takich przypadkach pomiędzy zaciskami N na płycie głównej należy wykonać połączenie. Może to mieć postać blaszki która jest dostarczona wraz z płytą i jedynie wymaga dokręcenia.

3.3. Podłączenie płyty posiadającej zaciski zamiast przewodu (2 fazy) – często stosowane rozwiązanie w praktyce

A tak wygląda często używany w rzeczywistych warunkach schemat połączeń. Na etapie wykonywania instalacji często nie jest znany model płyty indukcyjnej dlatego przewód od rozdzielnicy zakończony jest w puszce instalacyjnej. Jeżeli “indukcja” przyjdzie z przewodem to doprowadzony jest on do puszki, jeśli nie, należy dokupić przewód typu OMY (lub OWY) 5×2.5.

Ponadto do nieużywanej fazy (w tym przypadku L3) podłączony jest piekarnik po to, żeby zapewnić równomierne obciążenie faz. Piekarnik równie dobrze można zasilić osobnym przewodem 3×2.5 poprowadzonym z rozdzielnicy (i podłączonym do jednofazowego wyłącznika nadprądowego). Wtedy w przypadku uszkodzenia jednego z urządzeń, z drugiego można będzie korzystać bez przeszkód. Kwestia bliskości płyty, piekarnika i przyjętych priorytetów.

3.4. …a może trzy fazy

Jeżeli jesteś na etapie budowy domu to podczas wykonywania instalacji elektrycznej prawdopodobnie nie będziesz mieć wybranego modelu płyty indukcyjnej. Warto jednak zastanowić się nad jedną rzeczą. Czy będzie to płyta o standardowej mocy (ok. 7.2kW) czy też o zwiększonej mocy (ok. 10kW). Płyty o większej mocy są większe gabarytowo i wymagają (a przynajmniej jest to zalecane) zasilenia za pomocą wszystkich trzech faz.

W tym przypadku odpada opcja zasilenia piekarnika z puszki rozgałęźnej. Prowadzisz osobny przewód z rozdzielnicy przeznaczony tylko do zasilenia piekarnika.

Sama puszka rozgałęźna nie różni się w tym przypadku od pozostałych schematów.

3.5. Jaki przekrój przewodu?

Jak pewnie zauważyłeś na rysunkach w przypadku podłączenia 2 czy 3 faz, wszędzie wykorzystany jest przewód 2.5mm². Jasne, jeśli płyta ma możliwość podłączenia 3 faz, być może w instrukcji producenta znajdziesz zapis o wymogu przekroju jedynie 1.5mm², a konkretnie 5 x 1.5mm².

Nie zaprzątałbym sobie jednak tym głowy i odrzucił myśl, że płytę indukcyjną kupujemy raz na całe życie. 🙂

Być może za 5-10lat zmienisz płytę i właśnie wtedy przyda Ci się przekrój 2.5mm².

4. Jaką puszkę i jakie złączki zastosować?

Kluczowe jest, aby złączka w puszce rozgałęźnej się zmieściła. 🙂

Aby zachować w miarę sporo miejsca i nie upychać przewodów, puszka powinna mieć rozmiar minimum 10x10x5cm (SxWxG). Nie ma tu co specjalnie oszczędzać miejsca bo i tak puszka będzie zakryta przez meble kuchenne.

Choć nie jest to absolutnie konieczne, można podczas podłączania zrobić “pętelki” na końcówkach przewodów (zdjęcie po prawej). Im większa powierzchnia styku tym lepiej.

A tak to wygląda po podłączeniu i zamocowaniu złączki.

Jak widzisz na powyższych rysunkach, zastosowałem dedykowaną listwę zaciskową z zaciskami śrubowymi dla 3 przewodów fazowych, przewodu neutralnego i przewodu ochronnego. Jej zaletą jest to, że po otwarciu puszki widzisz wszystko jak na dłoni co z czym jest połączone. Ale jest coś ważniejszego.

Prąd znamionowy czyli maksymalny prąd jaki może przez każdy z zacisków długotrwale płynąć. Dla instalacji 1-fazowej złączka powinna mieć prąd znamionowy na poziomie min. 32A.

Zastosowanie złączek wago w przypadku instalacji trójfazowej nie stanowi problemu i je również można wykorzystać. Posiadają one prąd znamionowy na poziomie 24A.

W instalacji jednofazowej jednak jest to na ogół zbyt mało do bezpiecznego podłączenia płyty indukcyjnej.

Podsumowanie

Jak widzisz, temat płyty indukcyjnej, w szczególności w instalacjach mieszkaniowych z minionej epoki, nie jest sprawą szybką i bezproblemową.

Trzeba wiedzieć na co sobie możemy pozwolić, i wziąć pod uwagę każdy z trzech aspektów:

Moc umowną dostarczoną przez zakład energetyczny + liczbę faz

Przekrój i liczbę żył kabla zasilającego pomiędzy licznikiem, a domową rozdzielnicą

Przekrój i liczbę żył kabla zasilającego od rozdzielnicy do płyty indukcyjnej

Podkreślam, trzeba to wiedzieć, a nie domyślać się. Żarty się skończyły.

To tyle. 🙂 Mam nadzieję, że powyższe schematy okażą się zrozumiałe i pomocne.

Jak zawsze, jeśli uważasz, że czegoś brakuje, masz wątpliwości w pewnych kwestiach lub masz inne doświadczenia, pisz śmiało w komentarzu.

Aha, jeśli interesuje Cię bardziej materiał wideo z podłączenia płyty indukcyjnej, to polecam Youtubowe filmy Bogdana z ForumWiedzy.pl:

5 funkcji płyty indukcyjnej, które naprawdę ułatwiają gotowanie

Nowa płyta indukcyjna Amica Fot. Amica

REKLAMA

Wybór płyty indukcyjnej to decyzja na lata. Jak nie zginąć w gąszczu funkcji i wybrać takie, które naprawdę ułatwiają gotowanie? Sprawdziliśmy, co potrafią nowe płyty indukcyjne Amica.

Funkcja Hob&Go – płyta automatycznie wyczuwa garnek

Korzystając ze standardowej płyty indukcyjnej, musimy postawić garnek na wybranym polu grzejnym, zaznaczyć pole na panelu sterowania oraz wybrać moc grzania. Nowa płyta Amica wykonuje jedno z tych zadań za nas. Dzięki funkcji Hob&Go nie musimy już wybierać pola grzania. Płyta automatycznie wyczuwa garnek a nam zostaje już tylko ustawienie mocy.

Funkcja AutoBridge

Próbowaliście kiedyś gotować w bardzo dużym garnku, o podstawie znaczenie większej niż pole grzania? Płyty Amica mają funkcję AutoBridge – gdy położycie duże (lub niewymiarowe) naczynie na płycie, automatycznie połączą się pola. Powstanie duże pole grzania, dopasowane do wielkości garnka. Cała powierzchnia płyty może być jednym dużym polem grzejnym!

Funkcja FlexiSpace

Większość płyt indukcyjnych ma okrągłe pola grzania. W płytach marki Amica są one kwadratowe. Jak to przekłada się na użytkowanie płyty? Dzięki funkcji FlexiSpace wielkość i kształt garnków nie ma znaczenia, a powierzchnia płyty może być maksymalnie wykorzystana.

Funkcja PowerBooster – gotowanie z turbodoładowaniem

W idealnym świecie gotujemy powoli, z pietyzmem wrzucając do garnka kolejne składniki. Niestety, prawdziwe życie to nie wyreżyserowany program kulinarny i często musimy w błyskawicznym czasie przygotować coś do jedzenia. Tutaj pomocna okazuje się funkcja PowerBooster. Jeden przycisk pozwala zwiększyć moc grzania nawet o kilkadziesiąt procent. Gotowanie będzie znacznie szybsze, a cenne wartości odżywcze nie zostaną utracone.

Funkcja Trzy Programy Gotowe – temperatura grzania zapamiętana

W jakiej temperaturze rozpuszcza się masło? Jak ustawić moc płyty, by podgrzać zupę? Na szczęście nie musimy tego pamiętać. Ba, nie musimy nawet eksperymentować. Płyty Amica wyposażone są w funkcję “Trzy Programy Gotowe”, która pozwala błyskawicznie ustawić temperaturę dopasowaną do potrzeb – 42 stopnie (rozpuszczanie masła i czekolady), 70 stopni (podgrzewanie sosu lub zupy), 94 stopnie (gotowanie ryżu lub makaronu).

Jak podłączyć płytę indukcyjną krok po kroku?

Płyty indukcyjne od kilu lat nieustannie zyskują na popularności wśród urządzeń AGD. Szybkość gotowania oraz łatwość w utrzymaniu czystości to główne walory sprzętu. Jeśli już staliśmy się posiadaczami płyty indukcyjnej, kolejnym krokiem jest jej podłączenie. Jak bezpiecznie podłączyć płytę indukcyjną?

Zasilanie płyty indukcyjnej. Co musisz wiedzieć przed podłączeniem indukcji?

Zanim zdecydujemy się na zakup płyty indukcyjnej musimy mieć pewność, co do stanu i jakości naszej instalacji elektrycznej. To w jaki sposób będziemy chcieli podłączyć urządzenie warto zaplanować już na etapie kładzenia instalacji elektrycznej w domu. Wówczas możemy dopasować schemat instalacji, tak, aby sprzęt miał odpowiednie zasilanie.

Jaki przewód do płyty indukcyjnej?

Przewód do płyty indukcyjnej zależy od rodzaju zasilania, jakie użyjemy do urządzenia. Jeśli podłączamy sprzęt do instalacji 230V kabel do płyty indukcyjnej, jaki należy zastosować powinien mieć przekrój 3x4mm2. Natomiast jeśli zdecydujemy się na zasilanie trójfazowe 400V należy użyć przewodu 5×2,5mm2.

Przeczytaj również: Płyta indukcyjna, elektryczna czy gazowa? Która płyta jest najbardziej oszczędna?

Czy płytę indukcyjną można podłączyć pod 230V?

Zdecydowana większość płyt gazowych dostępnych na rynku pozwala na podłączenie jej do sieci jednofazowej, czyli tradycyjnego gniazdka 230V. Należy jednak pamiętać, aby instalacja nie była zbyt obciążona. W takim wypadku zalecamy stworzenie odrębnego przewodu, na którym urządzenie będzie pracowało, jako jedyne. Schemat podłączenia sprzętu do instalacji powinien znajdować się w instrukcji obsługi, dzięki czemu jest szansa, że zainstalujemy płytę prawidłowo. Nie mniej, zaleca się, aby tę pracę zlecić fachowcowi z uprawnieniami. Jeśli płyta jest przystosowana do podłączenia do instalacji 230V, będzie wyposażona w 3 kable. Jeśli zaś producent przewidział jej podpięcie również pod zasilanie trójfazowe – z płyty powinno wystawać 5 kabli.

Zabezpieczenie płyty indukcyjnej

Korzystanie z płyt indukcyjnych nie wymaga od użytkowników dodatkowych względów bezpieczeństwa. Kluczową kwestią jest prawidłowe jej podłączenie do odpowiednio przygotowanej instalacji. Podłączenia do sieci powinna dokonać osoba z uprawnieniami elektrycznymi – wymaga tego większość producentów. Fachowiec po skończonej pracy swoim imieniem i nazwiskiem podpisuje tzw. świadectwo podłączenia, które klient otrzymuje wraz ze sprzętem. Instalator musi podpiąć płytę zgodnie ze schematem znajdującym się w instrukcji. Nie należy używać przedłużaczy, przejściówek, łączników itd., ponieważ mogą być przyczyną pożaru. Przewód przyłączeniowy nie może stykać się z gorącymi i ostrymi elementami płyty. Wszystkie zmiany w instalacji elektrycznej mogą być wprowadzone tylko przez uprawnionego elektryka.

Przeczytaj również: Płyta indukcyjna 230V – odpowiadamy na najczęstsze pytania

Montaż płyty indukcyjnej krok po kroku

Szczegółowa instrukcja montażu i podłączenia urządzenia znajduje się w instrukcji obsługi. Oprócz pracy elektryka, który podłączy sprzęt do sieci, należy przygotować odpowiednio blat, na którym będzie zamontowany. Powinien być zabezpieczony od strony ściany przed wilgocią i zalaniem, płaski i wypoziomowany oraz mieć ok.28-40cm grubości i min.60cm głębokości. Meble kuchenne i wszystkie ich elementy powinny mieć odporność termiczną do 100 stopni C. Pod obudową płyty należy zachować kilka centymetrów przestrzeni umożliwiającej przepływ powietrza, które zapobiegnie przegrzaniu się powierzchni w okolicach płyty.

Płyta indukcyjna bez siły – najczęstsze błędy podczas podłączenia płyty indukcyjnej

Oprócz zasilania jednofazowego producenci dają możliwość podłączenia do instalacji 3-fazowej. Jak podłączyć płytę indukcyjną siły? Płyta źle podłączona może być powodem pożaru. Jeśli zdecydujemy się na samodzielny montaż, istnieje duże prawdopodobieństwo popełnienia błędu, a co za tym idzie, zwiększenia ryzyka nieprawidłowego działania płyty. Podłączenie urządzenie przez osobę bez uprawnień elektrycznych skutkuje utratą gwarancji producenta na płytę. Podłączenie urządzenia do zasilania trójfazowego jest bardziej skomplikowane i polega na bezpośrednim podłączeniu do gniazdka siłowego. Należy również pamiętać o uziemieniu.

Płyta indukcyjna a moc przyłączeniowa – jakie warunki trzeba spełnić?

Płyta indukcyjna to energooszczędne rozwiązanie, z którego korzysta się w wielu domach. W celu zamontowania takiej płyty muszą zostać spełnione jednak odpowiednie warunki. Sprawdźmy, co powinniśmy wiedzieć, nim zdecydujemy się na zakup kuchenki indukcyjnej.

Płyty indukcyjne cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością w polskich domach. Zapewniają one wiele korzyści. Oczywiście prezentują się niezwykle nowocześnie i elegancko, ale ich głównym atutem jest przede wszystkim energooszczędność, a także możliwość błyskawicznego gotowania. Mimo że zakup takiej płyty wiąże się ze sporym wydatkiem, to koszta zwracają się bardzo szybko. Jest to więc doskonała inwestycja. W związku z tym nic więc dziwnego, że coraz częściej rezygnujemy z kuchni gazowych na rzecz właśnie bezpiecznych, oszczędnych i gustownych płyt do montażu. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup indukcji, powinniśmy dowiedzieć się, jakie warunki powinniśmy spełnić, by montaż był możliwy. Sprawdźmy też, dlaczego moc przyłączeniowa może być jednym z głównych parametrów, jakimi powinniśmy kierować się, wybierając płytę do domu. Co sprawdzi się lepiej? Płyta indukcyjna z regulacją mocy przyłączeniowej, czy może taka o małej mocy?

Płyta indukcyjna w domu i mieszkaniu

Montaż płyty indukcyjnej w kuchni bez wątpienia ma wiele zalet, a z pewnością ułatwi mieszkańcom życie. Okazuje się jednak, że decydując się na kupno indukcji, sprawa wcale nie wygląda tak jasno i klarownie, jak w przypadku innych rodzajów kuchenek. Nie wszędzie bowiem możliwe jest zamontowanie nowoczesnej płyty. Od czego jest to więc zależne? O wszystkim decyduje moc zasilania. Jeśli w jakimś miejscu występuje niska moc przyłączeniowa, to montaż płyty może okazać się niemożliwy. Takie sytuacje zdarzają się najczęściej w blokach i starych kamienicach.

Z pewnością wiele osób zaskoczy fakt, że do niedawna takie kuchnie stosowano przeważnie jedynie w domach jednorodzinnych, gdzie moc przyłączeniowa była wysoka. Do urządzeń tych niezbędny był bowiem prąd o mocy większej niż 230 V. Obecnie sprawy mają się nieco inaczej. Niemniej

W dzisiejszych czasach, kiedy to dysponujemy zaawansowanymi technologiami, podłączenie kuchenki indukcyjnej w miejscach dysponujących niską mocą przyłączeniową jest możliwe i nie powinno sprawić większego problemu. Obecnie dostępne są bowiem specjalnie przystosowane do tego modele. Doskonałym przykładem jest między innymi płyta indukcyjna o małej mocy przyłączeniowej.

Jakie warunki trzeba spełnić przed zamontowaniem płyty indukcyjnej?

Przed zamontowaniem płyty indukcyjnej, koniecznie powinniśmy sprawdzić, czy w naszym mieszkaniu zostały spełnione wszelkie warunki niezbędne do właściwej instalacji. Jakie to właściwie warunki i na co zwrócić uwagę? Warto zaznaczyć, że nie ma się czego bać, ponieważ wystarczy, że mamy odpowiednie przyłącze energetyczne. Oczywiście bardzo istotny warunek to także właściwy sposób montażu. To zagwarantować może jedynie specjalista, dlatego też najlepiej zlecić to zadanie osobie wykwalifikowanej.

Moc przyłączeniowa a wybór odpowiedniej płyty

Wybór odpowiedniej płyty jest kluczowym czynnikiem właściwego dopasowania mocy przyłączeniowej. W różnych budynkach moc ta może być bowiem różna, dlatego też tak istotne jest, by dopasować na tej podstawie odpowiednią indukcję. Doskonałym wyborem będzie bez wątpienia każda płyta indukcyjna firmy Solgaz. Marka ta dysponuje bowiem produktami o dużym zróżnicowaniu. Dzięki temu z pewnością dopasujemy model idealny do naszego domu lub mieszkania.

Jaka indukcja w bloku sprawdzi się najlepiej? / Poradnik

Płyta indukcyjna przeznaczona do bloku mieszkaniowego w działaniu, sposobie użytkowania i funkcjonalności niczym nie różni się od urządzeń, które montuje się w domach jednorodzinnych. Aby jednak indukcja w bloku działała prawidłowo i nie powodowała kłopotów z instalacją elektryczną, należy wybrać sprzęt o odpowiedniej mocy przyłączeniowej.

Gaz czy indukcja w bloku?

łatwiejsza i bezpieczniejsza w użytkowaniu, a garnki nagrzewają się o wiele szybciej niż podczas gotowania na gazie. Co więcej, płyta indukcyjna ma idealnie gładką powierzchnię, dzięki czemu jest łatwa do utrzymania w czystości, a do tego atrakcyjnie prezentuje się w kuchni. Coraz więcej osób decyduje się wymienić płytę gazową na indukcyjną. Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ pozbywamy się gazu z mieszkania. Poza tym indukcja jest, a garnki nagrzewają się o wiele szybciej niż podczas gotowania na gazie. Co więcej, płyta indukcyjna ma, dzięki czemu jest łatwa do utrzymania w czystości, a do tego atrakcyjnie prezentuje się w kuchni.

gładką taflę i sterowanie dotykowe, dzięki czemu utrzymanie jej w czystości nie sprawia żadnego problemu. Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na montaż płyty indukcyjnej, a chcemy pozbyć się gazu, alternatywą będzie płyta ceramiczna . Z wyglądu przypomina indukcję – ma, dzięki czemu utrzymanie jej w czystości nie sprawia żadnego problemu.

Czy można zamontować płytę indukcyjną w bloku?

zgoda spółdzielni? Wszystko zależy od wspólnoty mieszkaniowej – niektóre spółdzielnie nadal wymagają pozwolenia na montaż płyty indukcyjnej, a w innych bez problemu podłączymy płytę na 230 V. Płyty indukcyjne nie są jedynie przeznaczone do domów jednorodzinnych – nawet gdy mamy mieszkanie w bloku z powodzeniem możemy zamontować w kuchni indukcję. Czy potrzebna jest nam do tego? Wszystko zależy od wspólnoty mieszkaniowej – niektóre spółdzielnie nadal wymagają pozwolenia na montaż płyty indukcyjnej, a w innych bez problemu podłączymy

Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że w starym bloku z wielkiej płyty instalacja elektryczna doprowadzona do mieszkania może być dość słaba – mała moc przyłączeniowa, jednofazowa instalacja elektryczna (230 V) oraz niskie zabezpieczenie przedlicznikowe. Oznacza to, że wszystkie pola płyty nie będą mogły jednocześnie pracować z maksymalną mocą. Jeśli zamierzamy przeprowadzić generalny remont kuchni, warto zatem zastanowić się, czy nie doprowadzić do mieszkania tzw. siły (napięcie zasilania 380 V) i nie złożyć wniosku do zakładu energetycznego o zwiększenie mocy przyłączeniowej.

Indukcja w bloku – jaka moc przyłączeniowa?

Jeśli jednak nie chcemy przeprowadzać remontu kuchni, burzyć ścian i załatwiać całej papierologii, będziemy musieli kupić płytę indukcyjną o małej mocy – najczęściej od 2,5 kW do 3,7 kW. Tego typu płyty są jednak rzadko spotykane na rynku, a jak już znajdziemy odpowiedni model, to jego cena będzie bardzo wysoka.

płyty indukcyjne na 230 V z wtyczką do gniazdka, które zapewnią prawidłowe działanie. W starym bloku dobrze sprawdzi się również płyta indukcyjna z regulacją mocy i możliwością podłączenia jednofazowego. Taki sprzęt pozwala na samodzielne ustawienie mocy, jaką ma wykorzystywać. Przykładowo, jeśli w mieszkaniu działa zmniejszyć moc wyjściową, by uniknąć przeciążenia obwodu, a gdy pozostałe urządzenia zakończą pracę, zwiększyć moc do maksymalnego poziomu. Regulacja mocy w płycie indukcyjnej jest bardzo łatwa. Zazwyczaj ustawia się ją zaraz po uruchomieniu płyty z pozycji panelu sterowania. Większość producentów ma jednak w swoim asortymencie, które zapewnią prawidłowe działanie. W starym bloku dobrze sprawdzi się równieżi możliwością podłączenia jednofazowego. Taki sprzęt pozwala na samodzielne ustawienie mocy, jaką ma wykorzystywać. Przykładowo, jeśli w mieszkaniu działa piekarnik zmywarka , nie będziemy mogli wykorzystać pełnej mocy pól grzewczych, ponieważ wybiją nam bezpieczniki. W takim przypadku możemy po prostu, by uniknąć przeciążenia obwodu, a gdy pozostałe urządzenia zakończą pracę, zwiększyć moc do maksymalnego poziomu.jest bardzo łatwa. Zazwyczaj ustawia się ją zaraz po uruchomieniu płyty z pozycji panelu sterowania.

Płyty indukcyjne 230 V

Płyty inudkcyjne multi-fazowe (230 V lub 400 V)

Jak podłączyć płytę indukcyjną w bloku?

Indukcja w bloku nie musi być instalowana w żaden szczególny sposób. Należy jedynie pamiętać o podstawowych zasadach, jeśli chodzi o ustawienie sprzętu. Płyty nie powinno się montować blisko lodówki ani w pobliżu zlewu kuchennego . Płyta podczas pracy wydziela ciepło, które mogłoby negatywnie wpłynąć na pracę lodówki, natomiast zachlapania wodą ze zlewu mogłyby doprowadzić do zwarcia.

Przygotowanie otworu w blacie

Do podłączenia płyty indukcyjnej w bloku nie jest potrzebna siła, ale czy uda nam się podłączyć sprzęt bez elektryka? W samym montażu płyty nie ma żadnej większej filozofii. Trzeba jednak wyciąć otwór w blacie, a do tego potrzebne są specjalne narzędzia, które nie zawsze znajdziemy w swoim wyposażeniu. Należy pamiętać, że płyty indukcyjne dostępne są w różnych wymiarach. W przypadku modeli dwupalnikowych, których szerokość wynosi około 30 cm, nie będziemy musieli wycinać tak dużych otworów jak na standardową płytę indukcyjną z czterema polami grzewczymi (jej szerokość to ok. 60 cm).

Podłączenie urządzenia

Jeśli chodzi natomiast o podłączenie płyty grzewczej w kuchni, to najlepiej pozostawić to zadanie specjaliście. Jeżeli się nie znamy na podłączeniu takich sprzętów, możemy stworzyć zagrożenie dla siebie i innych mieszkańców bloku. Poza tym producenci sprzętów AGD często zastrzegają, że montaż urządzenia powinien być wykonany przez wykwalifikowanego fachowca. W przeciwnym razie klient straci gwarancję – bez pieczątki jest ona nieważna. Warto zatem skorzystać z usług specjalisty, który dokładnie sprawdzi kabel, bezpieczniki i prawidłowo podłączy płytę.

Zakup i podłączenie płyty indukcyjnej

Temat ten był już wielokrotnie wałkowany na forach, youtubach i przeróżnych stronach. Dlatego postanowiłem, że się go podejmę. 🙂

Biorąc pod uwagę płyty grzejne gazowe, standardowe elektryczne i indukcyjne, to osobiście uważam, że te ostatnie stanowią najlepsze rozwiązanie w domowych zastosowaniach. Posiadają tę samą zaletę co gaz, tj. podgrzewane potrawy szybko reagują na zmianę mocy “palnika”. Są również dużo bezpieczniejsze, gaz nie będzie się z nich ulatniał, a panele grzewcze nie nagrzewają się do niebotycznych temperatur, choć mogą być gorące – naturalnie.

Jedyna problematyczna sprawa to podłączenie. Do płyty gazowej zawsze zawołamy fachowca, strach przed nieszczelnością i konsekwencjami jest duży. Teoretycznie podobnie powinno być w kwestii płyty zasilanej elektrycznie, tym bardziej, że w karcie gwarancyjnej do urządzenia wymagana jest pieczątka uprawnionego elektryka potwierdzająca prawidłowe wykonanie podłączenia. Brak podpisu elektryka może skutkować nieuznaniem gwarancji w przypadku uszkodzenia płyty (bez względu na to czy wina jest po stronie użytkownika czy też np. elektronika płyty wysiadła).

Nie będę tu jednak prowadził krucjaty pt. “Wezwij fachowca”. Być może planujesz remont, kusi Cię zakup indukcji w miejsce kuchenki gazowej i chciałbyś wiedzieć “z czym to się je”.

Albo kto wie, być może sam jesteś fachowcem lub jesteś na początku tej drogi i chciałbyś poznać lub skonfrontować różne sposoby podłączeń.

W poniższym artykule znajdziesz informacje na temat tego na co zwrócić uwagę, przed (zbyt pochopnym) zakupem płyty indukcyjnej oraz schematy dla różnych opcji podłączeń i typów płyt indukcyjnych.

We wpisie znajdziesz następujące rozdziały:

Zaczynamy!

1. Moc płyty indukcyjnej czyli z czym mamy do czynienia?

Standardowo moc płyty indukcyjnej to 7,2-7,4kW. Co to oznacza?

Jest to maksymalny pobór mocy płyty grzewczej. W codziennym użytkowaniu, podczas podgrzewania za pomocą dwóch, trzech pól, płyta będzie pobierać mniej mocy. Wszystko będzie zależało od tego jak szybko będziemy chcieli podgrzać pierogi po powrocie do domu.

Moc mocą, ale jak to się przekłada na prąd?:

Instalacja jednofazowa – w wolnym przeliczeniu będzie to ${I = 7200W / 230V = 31,3A}$.

Instalacja trójfazowa – najczęściej używane są dwie fazy. Każda z faz obsługuje dwa pola grzewcze o zbliżonej, sumarycznej mocy. Czyli na każdą z faz przypada ok. 3600W, a zatem ${I = 3600W / 230V = 15,7A}$.

Nawet jeśli pełna moc będzie bardzo rzadko wykorzystywana – bo w rzeczywistości tak jest – to instalacja elektryczna powinna być przygotowana do sytuacji, gdzie wszystkie “palniki” będą działać “na maksa”.

1.1. Przed zakupem płyty

Musimy się więc dowiedzieć jaką moc (umowną) dostarcza zakład energetyczny do domu / mieszkania (jaka jest moc przyłączeniowa). Tę informację znajdziesz chociażby na rachunku za prąd (przykład 1, przykład 2).

Jeśli moc przyłączeniowa jest mniejsza od mocy płyty, to jest szansa, że regularnie będzie “wybijał” główny bezpiecznik (na klatce schodowej lub w piwnicy) lub – w najgorszym przypadku – przegrzeje i przepali się przewód zasilający.

Przykład W budownictwie mieszkaniowym z lat 70 lub 80, standardowa moc umowna dla jednego mieszkania – tj. maksymalna moc jaka może być pobierana przez wszystkie urządzenia w domu – to 5,5kW. Jak już wiesz, jest to o niecałe 2kW mniej niż wynosi maksymalna moc płyty indukcyjnej. Nie wspominając o innych urządzeniach, które podczas gotowania z pewnością używasz.

Żeby nie było problemów, należy pójść w jednym z dwóch kierunków:

Składamy wniosek o zwiększenie mocy umownej do zakładu energetycznego (ZE). Możliwe, że w tym momencie przejdziesz na zasilanie trójfazowe jeśli jeszcze go nie posiadasz. Tak czy inaczej, wraz ze wzrostem mocy umownej jest wysoce prawdopodobne, że będzie trzeba wymienić kabel zasilający poprowadzony od licznika do rozdzielnicy w domu.

ZE może Cię również w takim przypadku poinformować, że zwiększenie mocy jest możliwe, ale wiąże się to z wymianą przewodu zasilającego na Twój koszt, przez osobę uprawnioną do wykonania takich czynności. Kupujemy płytę indukcyjną o mniejszej mocy lub z funkcjonalnością obniżenia mocy maksymalnej. Dużo prostsza opcja, aczkolwiek brak pełnej mocy płyty przekłada się na szybkość podgrzewania.

Gdy już mamy powyższy problem rozwiązany to od rozdzielnicy do płyty indukcyjnej musi zostać poprowadzony przewód o odpowiednim przekroju i przewód ten musi być zabezpieczony wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym (o wyłącznikach piszę tutaj) o odpowiednim prądzie znamionowym. Co to znaczy “odpowiedni” opowiem za chwilę. Teraz przyjmij do wiadomości, że nie możesz dopuścić do sytuacji w której przewód będzie się grzał, aż w końcu się przepali. Nie będzie Ci też do śmiechu, gdy podczas normalnego użytkowania płyty, będą co chwilę “wybijać korki”.

2. Instalacja jednofazowa

Temat ten dotyczy głównie mieszkań. Mieszkań, w których gospodarz zdecydował, że czas na remont i może przy jego okazji warto zainstalować płytę indukcyjną zamiast klasycznej gazowej kuchenki. Dlaczego potrzebny jest remont, żeby tego dokonać? No cóż, nie jest to warunek konieczny, ale w większości przypadków instalacja nie jest przygotowana do przyjęcia tak prądożernego odbiornika i w opcji minimum należy poprowadzić jeden przewód od rozdzielnicy do płyty indukcyjnej i zmodernizować samą rozdzielnicę.

Podłączenie płyty indukcyjnej w instalacji jednofazowej bez uprzedniego przygotowania i sprawdzenia istniejącej instalacji to igranie z losem.

Płyta indukcyjna to nie lampka nocna. Indukcja pobiera bardzo dużo prądu jak na domowe warunki, zdecydowanie najwięcej ze wszystkich urządzeń znajdujących się w mieszkaniu. Musimy mieć pewność, że instalacja elektryczna temu podoła. Kwestia mocy umownej, ustaleń z zakładem energetycznym i przekroju przewodu zasilającego mieszkanie jest odmienna w każdym przypadku, ale po lekturze poprzedniego rozdziału zacząłeś się już tym interesować prawda?

Ustalenia z ZE to jedno, a instalacja wewnątrz mieszkania to druga ważna sprawa. Do indukcji powinien być poprowadzony osobny przewód z rozdzielnicy, przeznaczony tylko dla tego urządzenia. Po drugie przewód powinien mieć przekrój dostosowany do mocy płyty. W instrukcjach do niektórych płyt znajdziemy zapis przykładowo, że zabezpieczenie musi być min. 30A i przewód o przekroju 4mm². Śmiem jednak twierdzić, że dla przewodu o przekroju 4mm2, prąd 30-32A to może być w dłuższym okresie zbyt wiele. Lepiej zatem użyć zabezpieczenia 25A (np. wyłącznika B25) i spać spokojnie. A raz na ruski rok liczyć się z tym, ze wyłącznik rozłączy płytę przy długotrwałym przekroczeniu prądu.

O wyznaczaniu przekroju przewodów rozpisałem się w osobnych artykułach. Tutaj znajdziesz podstawy.

Przejdźmy więc do meritum czyli podłączenia płyty. Wariantów jest kilka. Przy każdym opisuję co i jak.

UWAGA! Poniższe schematy są przygotowane w oparciu o sposoby podłączenia wybranych modeli, wybranych producentów. Przed podłączeniem płyty zawsze sprawdź instrukcję dostarczoną wraz z płytą.

2.1. Modelowe podłączenie płyty z dostarczonym z płytą przewodem

W tym przypadku płyta stanowi zamkniętą skrzynkę z której wyprowadzony jest przewód, najczęściej 5-żyłowy. Najczęściej podział jest taki:

Przewody czarny i brązowy – fazowe

Przewody niebieski i… szary – neutralne

Przewód żółto-zielony – ochronny

Przykładowe rysunki z instrukcji płyt indukcyjnych nawiązujące do powyższego schematu: Rysunek 1, Rysunek 2, Rysunek 3

2.1. Gdy przewód zasilający ma nieodpowiedni przekrój

Jeżeli przewód zasilający ma jedynie 2.5mm2 przekroju, trzeba zabezpieczyć go wyłącznikiem o mniejszym prądzie znamionowym np. B16 (więcej o charakterystyce i prądzie znamionowym wyłączników nadprądowych znajdziesz tutaj). W tym przypadku, o czym wspominałem już wcześniej, warto zakupić płytę indukcyjną z ograniczeniem pobieranej mocy, tak żeby wyłącznik nadprądowy nie wyzwalał podczas używania 3 lub 4 pól grzewczych.

Przykłady z instrukcji jak w podpunkcie 2.1.

“A podobno w instalacjach jednofazowych sterownik ogranicza moc…” Możesz spotkać się z opiniami, że każda płyta indukcyjna posiada sterownik, który bierze pod uwagę, że instalacja jest jednofazowa i nie odpala pół grzewczych na pełnej mocy, lub inteligentnie przełącza je jeśli pracują wszystkie jednocześnie tj. załącza raz jedno, raz inne pole no i w sumie te 7,2kW w instalacji jednofazowej to tylko jest na papierze. Faktem jest, że każda indukcja sterownik posiada. To nie jest kuchenka gazowa, w której pokrętłem regulujesz upływ gazu i nic nie jest w stanie tego gazu zatrzymać. Indukcja jest bardziej inteligentna, na mniejszych stopniach grzania nawet słychać wspomniane wcześniej załączanie/wyłączanie. Mitem jest natomiast, że każda płyta indukcyjna, gdy podepniesz ją do instalacji jednofazowej, automatycznie ograniczy pobór prądu tak, żeby było dobrze. Jeśli producent nie zawarł takiej informacji w instrukcji płyty to należy założyć, że w przypadku załączenia 4 “palników” na maksymalny poziom grzania, płyta indukcyjna będzie pobierała ok. 7200W mocy czy się to podoba instalacji czy nie. Zresztą, co tu dużo mówić, przeprowadzę testy. W następnym odcinku pochwalę się rezultatami. Ot i tyle w temacie. 🙂

2.3. Podłączenie płyty posiadającej zaciski zamiast przewodu

Jeżeli model płyty zamiast wyprowadzonego przewodu posiada zaciski znajdujące się w dolnej części płyty, to można do niego doprowadzić przewód bezpośrednio z pominięciem pośrednika w postaci puszki rozgałęźnej.

Przykładowe rysunki z instrukcji płyt indukcyjnych nawiązujące do powyższego schematu: Rysunek 1, Rysunek 2, Rysunek 3

3. Instalacja trójfazowa

Najczęstszym rozwiązaniem stosowanym przez producentów jest zasilenie płyty nie z trzech, a… dwóch faz. Napięciem 230V. Powód jest prosty. Płyta indukcyjna to nie silnik trójfazowy, o którego działaniu pisałem w artykule Dlaczego układ trójfazowy nazywamy siłą. Płyta indukcyjna to układ 4 niezależnych od siebie elementów – pól grzewczych. Najłatwiej jest więc podzielić je tak, że dwa pola zasilane są z jednej fazy, a dwa z drugiej. Przykładowo może wyglądać to w taki sposób:

Pole 1 – moc 1800W (faza L1) Pole 2 – moc 1800W (faza L1) Pole 3 – moc 1400W (faza L2) Pole 4 – moc 2200W (faza L2)

Pola są podzielone więc tak, że dwa średnie są zasilone z jednej fazy, a najmniejsze i największe pole z drugiej fazy. Na obu mamy moc ~3600W czyli blisko 16A prądu.

3.1. Podłączenie płyty posiadającej wyprowadzony przewód (2 fazy)

Jak widzisz przewód zasilający szary (L3) w tym przypadku nie jest wykorzystany. Często tym przewodem zasila się piekarnik. Schemat układu z piekarnikiem znajdziesz w kolejnym podrozdziale.

Przykładowe rysunki z instrukcji płyt indukcyjnych nawiązujące do powyższego schematu: Rysunek1, Rysunek 2, Rysunek 3

Jedynym nie podłączonym przewodem pozostaje szary przewód zasilający, warto go dodatkowo zaizolować.

3.2. Podłączenie płyty posiadającej zaciski zamiast przewodu (2 fazy)

Czasem w takich przypadkach pomiędzy zaciskami N na płycie głównej należy wykonać połączenie. Może to mieć postać blaszki która jest dostarczona wraz z płytą i jedynie wymaga dokręcenia.

3.3. Podłączenie płyty posiadającej zaciski zamiast przewodu (2 fazy) – często stosowane rozwiązanie w praktyce

A tak wygląda często używany w rzeczywistych warunkach schemat połączeń. Na etapie wykonywania instalacji często nie jest znany model płyty indukcyjnej dlatego przewód od rozdzielnicy zakończony jest w puszce instalacyjnej. Jeżeli “indukcja” przyjdzie z przewodem to doprowadzony jest on do puszki, jeśli nie, należy dokupić przewód typu OMY (lub OWY) 5×2.5.

Ponadto do nieużywanej fazy (w tym przypadku L3) podłączony jest piekarnik po to, żeby zapewnić równomierne obciążenie faz. Piekarnik równie dobrze można zasilić osobnym przewodem 3×2.5 poprowadzonym z rozdzielnicy (i podłączonym do jednofazowego wyłącznika nadprądowego). Wtedy w przypadku uszkodzenia jednego z urządzeń, z drugiego można będzie korzystać bez przeszkód. Kwestia bliskości płyty, piekarnika i przyjętych priorytetów.

3.4. …a może trzy fazy

Jeżeli jesteś na etapie budowy domu to podczas wykonywania instalacji elektrycznej prawdopodobnie nie będziesz mieć wybranego modelu płyty indukcyjnej. Warto jednak zastanowić się nad jedną rzeczą. Czy będzie to płyta o standardowej mocy (ok. 7.2kW) czy też o zwiększonej mocy (ok. 10kW). Płyty o większej mocy są większe gabarytowo i wymagają (a przynajmniej jest to zalecane) zasilenia za pomocą wszystkich trzech faz.

W tym przypadku odpada opcja zasilenia piekarnika z puszki rozgałęźnej. Prowadzisz osobny przewód z rozdzielnicy przeznaczony tylko do zasilenia piekarnika.

Sama puszka rozgałęźna nie różni się w tym przypadku od pozostałych schematów.

3.5. Jaki przekrój przewodu?

Jak pewnie zauważyłeś na rysunkach w przypadku podłączenia 2 czy 3 faz, wszędzie wykorzystany jest przewód 2.5mm². Jasne, jeśli płyta ma możliwość podłączenia 3 faz, być może w instrukcji producenta znajdziesz zapis o wymogu przekroju jedynie 1.5mm², a konkretnie 5 x 1.5mm².

Nie zaprzątałbym sobie jednak tym głowy i odrzucił myśl, że płytę indukcyjną kupujemy raz na całe życie. 🙂

Być może za 5-10lat zmienisz płytę i właśnie wtedy przyda Ci się przekrój 2.5mm².

4. Jaką puszkę i jakie złączki zastosować?

Kluczowe jest, aby złączka w puszce rozgałęźnej się zmieściła. 🙂

Aby zachować w miarę sporo miejsca i nie upychać przewodów, puszka powinna mieć rozmiar minimum 10x10x5cm (SxWxG). Nie ma tu co specjalnie oszczędzać miejsca bo i tak puszka będzie zakryta przez meble kuchenne.

Choć nie jest to absolutnie konieczne, można podczas podłączania zrobić “pętelki” na końcówkach przewodów (zdjęcie po prawej). Im większa powierzchnia styku tym lepiej.

A tak to wygląda po podłączeniu i zamocowaniu złączki.

Jak widzisz na powyższych rysunkach, zastosowałem dedykowaną listwę zaciskową z zaciskami śrubowymi dla 3 przewodów fazowych, przewodu neutralnego i przewodu ochronnego. Jej zaletą jest to, że po otwarciu puszki widzisz wszystko jak na dłoni co z czym jest połączone. Ale jest coś ważniejszego.

Prąd znamionowy czyli maksymalny prąd jaki może przez każdy z zacisków długotrwale płynąć. Dla instalacji 1-fazowej złączka powinna mieć prąd znamionowy na poziomie min. 32A.

Zastosowanie złączek wago w przypadku instalacji trójfazowej nie stanowi problemu i je również można wykorzystać. Posiadają one prąd znamionowy na poziomie 24A.

W instalacji jednofazowej jednak jest to na ogół zbyt mało do bezpiecznego podłączenia płyty indukcyjnej.

Podsumowanie

Jak widzisz, temat płyty indukcyjnej, w szczególności w instalacjach mieszkaniowych z minionej epoki, nie jest sprawą szybką i bezproblemową.

Trzeba wiedzieć na co sobie możemy pozwolić, i wziąć pod uwagę każdy z trzech aspektów:

Moc umowną dostarczoną przez zakład energetyczny + liczbę faz

Przekrój i liczbę żył kabla zasilającego pomiędzy licznikiem, a domową rozdzielnicą

Przekrój i liczbę żył kabla zasilającego od rozdzielnicy do płyty indukcyjnej

Podkreślam, trzeba to wiedzieć, a nie domyślać się. Żarty się skończyły.

To tyle. 🙂 Mam nadzieję, że powyższe schematy okażą się zrozumiałe i pomocne.

Jak zawsze, jeśli uważasz, że czegoś brakuje, masz wątpliwości w pewnych kwestiach lub masz inne doświadczenia, pisz śmiało w komentarzu.

Aha, jeśli interesuje Cię bardziej materiał wideo z podłączenia płyty indukcyjnej, to polecam Youtubowe filmy Bogdana z ForumWiedzy.pl:

Płyta Indukcyjna Ranking 2022

Mój ranking płyt indukcyjnych jest subiektywny, niezależny i regularnie aktualizowany. Stworzyłem go na bazie własnej wiedzy, doświadczeń oraz testów płyt indukcyjnych. Nie musisz pytać na forum czy czytać innych artykułów, aby poznać najlepsze indukcje!

W efekcie szybko wybierzesz płytę, która ułatwi Ci smażenie, gotowanie i inne techniki kulinarne . Do tego będzie znakomicie prezentować się w Twojej kuchni! Przeczytaj opinie, aby bez zagadek poznać polecany sprzęt.

To jedne z podstaw, które mocno wziąłem sobie do serca, tworząc dla Ciebie aktualizowane zestawienie indukcji.

Najlepsza płyta indukcyjna, czyli właściwie jaka? W mojej ocenie pasująca zarówno do mieszkania w bloku (230 V), jak i na siłę (400 V). Do tego funkcjonalna (np. z sensorem smażenia czy łączeniem pól), mało awaryjna, odporna do zarysowania i łatwa w obsłudze.

Użytkowanie umili Ci regulowany zegar (maksymalnie na 60 minut) . Dokładnie odmierzysz czas obróbki termicznej, aby nic nie spalić. Nie musisz być doświadczonym kucharzem, aby mieć nad wszystkim kontrolę. Do tego zapiszesz swoje ulubione ustawienia. Ranking płyt indukcyjnych wygląda zdecydowanie ciekawiej z tym modelem.

Biała płyta indukcyjna z 4 okrągłymi polami . Banalna w czyszczeniu oraz obsłudze. Nie ma może suwaka, ale za to wygodne manipulatory ze strzałkami dla każdego pola. Za pomocą funkcji szybkiego grzania prędko zagotujesz wodę. Moje porównanie płyt indukcyjnych wykazało, że to jeden z najlepszych-najtańszych sprzętów w bieli i bez ramki.

Wiele osób docenia regulację mocy przyłączeniowej. Kupując płytę do mieszkania w bloku, ograniczysz jej potencjał energetyczny. Nie narazisz się na przeciążenie sieci i wybicie korków , co jest jakże wkurzającą sytuacją, prawda? Do tego liczne testy i porównania wskazują, że to indukcja, która się nie rysuje – a przynajmniej nie w takim stopniu co wiele innych.

Tania i dobra płyta indukcyjna. W mojej ocenie najlepsza indukcja do 1500 zł . Dlaczego? Oferuje 4 szerokie pola, suwak do sterowania ich pracą, 9 poziomów mocy (również z połówkami) czy wykrywanie naczyń kuchennych . Łatwo obsługujesz urządzenie, pichcąc idealnie i prędko przygotowane potrawy dla rodziny czy gości.

Opinie użytkowników, jak i testy wskazują, że to wręcz niezawodna płyta indukcyjna . Siemens słynie z trwałego AGD, a ten sprzęt to potwierdza. Do tego rozpoznaje garnki i przywraca ustawienia w przypadku awarii prądu. Funkcja blokady ułatwia czyszczenie powierzchni. Przy okazji chroni sprzęt przed przypadkowym włączeniem (np. przez dzieciaki).

Polecana płyta indukcyjna z okrągłymi polami . Jedno z nich oferuje przy tym opcję poszerzenia zasięgu działania, dając Ci aż 28 cm na ułożenie jakiegoś naczynia. Sprzęt nie ma żadnych problemów z szybkim oraz równomiernym gotowaniem bądź smażeniem. Pięknie się prezentuje , a wykończenie na wysoki połysk wcale nie rysuje się bardziej niż matowe płyty.

Ta dobra i energooszczędna indukcja ma coś jeszcze: 3 automatyczne programy . Utrzymują swoją domyślną temperaturę. To 42°C (topienie masła czy czekolady), 70°C (gotowanie np. zup) oraz 94°C (idealne do makaronu lub ryżu). Spore ułatwienie w przypadku wielu produktów spożywczych. A że płyta nadaje się do bloku lub instalacji trójfazowej, tym bardziej jest godna polecenia.

Nowoczesna płyta indukcyjna, która wykrywa garnki czy patelnie . Dzięki temu oszczędza prąd. Co ciekawe, ma łączenie pól grzewczych z obu stron . Stworzona strefa po lewej lub prawej oferuje 21 x 38,5 cm. Sporo miejsca na gotowanie w większych naczyniach, prawda? A z opcjami regulacji pomoże Ci dotykowy suwak na jasno opisanym, ale nie za dużym panelu.

To również 4-palnikowa płyta indukcyjna bez ramki ani szlifu . Wielu osobom to pasuje, a nie jest wcale dużo takich modeli. Dyskretnie wpasujesz ją w wystrój kuchenny, ciesząc się z ekspresowego, cichego pichcenia w wielu naczyniach o różnych wymiarach. Zdecydowanie jedna z najlepszych indukcji na rynku.

Solidna płyta indukcyjna z regulacją mocy przyłączeniowej . Perfekcyjnie sprawdza się nie tylko w dużym domu, ale i małym mieszkaniu w bloku. Szybko i równomiernie obrabia potrawy, a do tego… sprawdza ich temperaturę! Jak? Za pomocą termosondy . Dokładnie wiesz, na jakim etapie smażenia lub gotowania jesteś. Nic nie przypalisz ani nie przegotujesz.

I energooszczędnej! Dlaczego? Dane pole nie grzeje na całej swojej powierzchni: płyta wykrywa dno położonego naczynia , kierując energię jedynie w zajęte miejsce. Indukcja jest bezramkowa i oferuje ozdobny szlif pod panelem sterowania. Daje dużą swobodę montażową (zarówno odnośnie blatu, jak i instalacji elektrycznej, pasując pod 230 V oraz 400 V).

Biała płyta indukcyjna z łączeniem pól, 4 suwakami i Boosterem . Ma matowe wykończenie i praktycznie w ogóle nie widać na niej odcisków palców czy drobniejszych zabrudzeń. Nie zbiera też nadmiernie zarysowań, jest trwała. Polecam to urządzenie również dlatego, że mowa o cichej płycie indukcyjnej .

Te polecane płyty indukcyjne są ciche, nie irytują hałasem. Pasują do dowolnej instalacji elektrycznej, jak i do przeróżnych blatów . Z ekstra funkcji nie brakuje sterowania okapem, timera czy wskaźnika ciepła resztkowego (wiesz, kiedy powierzchnia płyty wystygła). Ranking płyt indukcyjnych musiał uwzględnić ten świetny sprzęt!

EIV644 i CIV634 to takie same indukcje (przeznaczone dla innych sklepów, stąd różnica w nazwach). Najważniejsze, że są jednymi z najlepszych. Nie kosztują góry kasy, a łączone pola grzewcze po lewej dają strefę, która nie może być już praktycznie większa. Nadaje się nawet do długich płyt do grillowania typu teppan.

Co jeszcze tłumaczy wysoką cenę urządzenia? Strefa FlexInduction (ta po lewej). Ustawisz na niej nawet 3 garnki, uzyskując równomiernie pichcone dania . W każdej chwili połączysz 4 induktory, aby dały Ci pokaźną strefę do gotowania (40 x 24 cm). W dodatku to wręcz niezawodna płyta indukcyjna , rzadko się psuje, co potwierdzają pozytywne opinie.

Wysokiej jakości płyta indukcyjna do kuchni z sensorem smażenia . Dzięki temu czujnikowi (oraz automatycznym programom) zawsze idealnie wysmażysz mięsne potrawy, głównie steki. A gdy zależy Ci na szybkim zagotowaniu wody, uruchomisz szybkie grzanie, czyli funkcję Booster. To indukcja z dotykowym suwakiem , wszystko łatwo regulujesz.

Ta matowa płyta indukcyjna do zabudowy cicho i energooszczędnie pracuje . Dostosujesz ją do 230 V, jak i pod siłę, czyli 400 V. Nie sprawia problemów z dopasowaniem do blatu. Jest w końcu Slim-Fit, a więc z wycięciem 4,4 cm (pasuje do blatów 12 mm!). W mojej opinii to najlepsza indukcja na rynku, bo najbardziej opłacalna.

Mało awaryjna płyta indukcyjna 60 cm z 4 polami . Oferuje łączenie ich… i to podwójne! Jeżeli chcesz, stworzysz 2 wielkie strefy do gotowania w podłużnych naczyniach czy smażenia na patelniach grillowych. Za każde pole odpowiada osoby suwak, co sprawia, że szybko regulujesz moc (skorzystasz również z Boostera). Ta top indukcja nie kosztuje przy tym fortuny.

Najlepsze płyty indukcyjne 2022 – Opinie

Płyta indukcyjna Electrolux EIV644 Slim-Fit

Kliknij i kup Electrolux EIV644 Slim-Fit

MediaExpert

EURO

OleOle

MediaMarkt

Electrolux EIV644 Slim-Fit to świetna płyta indukcyjna z łączonymi polami i 4 sliderami. Zapewnia wiele przydatnych funkcji, równomiernie pichci potrawy w większych naczyniach i nie sprawia problemów ze sterowanie. W mojej ocenie to najlepsza płyta indukcyjna 60 cm.

Jak widzisz po zdjęciu, układ cewek/induktorów jest symetryczny. W łatwy sposób stworzysz 2 duże, prostokątne strefy do gotowania, co nie zdarza się często na rynku tych urządzeń. Szczególnie w tej cenie.

W efekcie postawisz obok siebie 2 podłużne naczynia pokaźnych rozmiarów (np. płytę grillową i brytfannę). Funkcja MultBridge zadba o równomierne gotowanie bądź smażenie potraw umieszczonych w nich. Szybko przygotujesz sporo jedzenia na domową ucztę.

I to wszystko przy wysokiej kulturze pracy! Ten sprzęt, jak na swoją kategorię, pracuje wyjątkowo cicho poprzez udoskonalony system chłodzenia. Nie będzie wkurzał domowników czy gości. Duży plus pod użytek w otwartej kuchni.

Co więcej, strefy indukcyjne dostosowują wydajność do rozmiarów naczyń kuchennych (które są automatycznie wykrywane). Rondle, patelnie, garnki różnych rozmiarów – płyta precyzyjnie przekazuje im energię. Nie marnuje prądu i zapewnia równomierną dystrybucję ciepła, a o to w takich urządzeniach chodzi, prawda?

fot. Electrolux

Do tej konstrukcji przekonuje mnie też sterowanie, które wprost uwielbiam. I Ty też je polubisz. Skąd ta pewność? Dzięki 4 suwakom. Każdy odpowiada jednej z 4 stref. To wyróżnik najlepszych płyt indukcyjnych. Szybkie przesunięcie palcem po sliderze i dostosujesz moc grzania. Nie tracisz czasu na klikanie. Od razu masz manipulatory obsługujące każde pole grzejne.

Cały panel – z racji symetrycznej budowy tej płyty – umieszczono w centralnej części. A w jego centralnej części znajdziesz z kolei pojedynczy timer, który i tak obsługuje każdą strefę. W okamgnieniu ustawisz czas gotowania na danym polu. Nie musisz cały czas stać nad tą topową płytą indukcyjną.

Bogactwo sterowania na tym się nie kończy. Istotną rolę odgrywa ikonka “P”, pod którą kryje się PowerBoost, czyli szybkie podgrzewanie. Kilka chwil i woda na ryż, kaszę czy makaron osiągnie temperaturę wrzenia. Kolejna oszczędność czasu. Nie zabrakło przy tym zabezpieczeń (kontrola pozostałego ciepła, blokada przed dziećmi).

Płyta prezentuje się nowocześnie, ma ozdobny szlif z przodu, a do tego gwarantuje jedynie 4,4 cm wysokości wycięcia (duży atut płyt Slim-Fit od Electrolux lub AEG). Producent obiecuje opcję montażu nawet na blacie 12 mm.

Podsumowując, EIV644 to genialna płyta indukcyjna wykrywająca garnki. Wydajność, pola i strefy grzewcze, topowe sterowanie, funkcjonalność – wszystko się tu zgadza. Gorąco polecam Ci ten model, szczególnie gdy często gotujesz w większych naczyniach kuchennych.

Płyta indukcyjna Bosch PerfectFry PXE651FC1E

Kliknij i kup Bosch PerfectFry PXE651FC1E

MediaExpert

MediaMarkt

Neonet

Electro

Nie jestem zwolennikiem wydawania grubej kasy na sprzęt grzewczy. Wyższa cena nie oznacza bowiem lepszej niezawodności, to wciąż dość losowe. Z drugiej strony, chciałem pokazać Ci dobrej jakości płytę indukcyjną, na której nieźle pokombinujesz z ustawieniem naczyń.

To założenie spełnia Bosch PerfectFry PXE651FC1E. Dlaczego? Wystarczy, że spojrzysz na strefę po lewej (FlexInduction). Składa się z aż 4 induktorów! Zmieścisz na niej nawet 3 garnki, które bez problemu zostaną wykryte przez sprzęt. Nie będzie też problemu z długą nakładką grillową (Bosch zresztą takie sprzedaje).

Wymiary tej strefy po połączeniu robią wrażenie: 40 x 24 cm. Pasuje do masywniejszych patelni oraz podłużnych naczyń. Z płyty skorzystasz też w standardowy sposób, czyli wykorzystując 4 pola. W każdej kombinacji masz do dyspozycji szybkie grzanie (booster). Prędko zagotuje wodę z Twoim daniem lub przekąską, więc nie czekasz zbyt długo, aby wrzucić coś na ząb.

Jest także sensor smażenia z 4 poziomami temperatury i automatycznymi programami. Smażone danie, np. stek, stanie się odpowiednio przyrumienione. Z takim udogodnieniem nie ma szans na błąd podczas pichcenia. Nie stracisz czasu, sił i nerwów.

fot. Bosch

Plus za sterowanie. Opiera się na odpowiednio czułym sliderze i łatwym wyborze stref grzejnych. Na skali jest 9 stopni mocy, choć działają także połówki. Łącznie uzyskujesz aż 17 poziomów intensywności grzania.

Powierzchnia płyty jest łatwa w czyszczeniu, nie zbiera nadmiernie rys. Nie zabrakło najważniejszych zabezpieczeń, a stylistykę urozmaica ozdobny szlif z przodu i po bokach.

To droga indukcja do zabudowy, nie ukrywam, ale jeżeli czujesz, że wykorzystasz innowacyjną strefę grzewczą FlexInduction, to masz przed sobą swojego faworyta. Na koniec dodam, że Bosch ma wśród swoich droższych płyt podobne modele, np. bez szlifu, ale do wtopienia w blat z granitu bądź kamienia.

Płyta indukcyjna Electrolux EIV634/CIV634 Slim-Fit

Kliknij i kup Electrolux EIV634/CIV634 Slim-Fit

MediaExpert

EURO

OleOle

MediaMarkt

Jedna z najpopularniejszych płyt indukcyjnych (między modelami EIV a CIV nie ma różnic; inna nazwa wynika z wersji przeznaczonych dla danych sklepów). Ale nie przez popularność trafiła do mojego rankingu. W stosunku do swojej ceny (szczególnie że kiedyś była znacznie droższa) oferuje masę przydatnych rozwiązań.

Nie zabrakło łączenia pól grzejnych, choć nie po obu stronach, a po lewej. Większości to wystarczy, a przy okazji daje pewną unikalną cechę…

Chodzi o rozmiar strefy uzyskanej z połączenia 2 kwadratowych pól. Jest ogromna! Bez problemu umieścisz na niej stalową patelnię typu teppan, aby w prawilny sposób przygotowywać przysmaki orientalnej kuchni. Tak samo będzie z wielką brytfanną, płytą grillową czy wieloma innymi naczyniami o większej powierzchni. To efekt tego, że programator znalazł się po drugiej stronie.

Bez łączenia pól dostajesz 4 pola grzejne o sporej powierzchni. Dopasowują swój potencjał grzewczy do średnicy garnków, rondli czy patelni. Naczynia kuchenne są jednocześnie automatycznie wykrywane. Niczym się nie przejmujesz, ta płyta indukcyjna równomiernie smaży i gotuje.

fot. Electrolux

Pozytywną opinię potęguje ocena sterowania. 4 slidery dla każdego pola, kilkanaście poziomów mocy, timer/minutnik (obsługuje każde pole z osobna), szybkie grzanie (PowerBoost), zabezpieczenia (informacja o stopniu nagrzania płyty, blokada przed dziećmi), sterowanie okapem (Hob2Hood; okap też musi mieć tę funkcję, a więc z pewnością pochodzić od Electrolux/AEG) – to wszystko i jeszcze więcej znajdziesz na panelu.

Mimo to nie musisz godzinami uczyć się obsługi tej płyty. Szybki wgląd w instrukcję, kilka cykli gotowania i to raczej tyle w kwestii nauki sterowania. Producent maksymalnie ułatwia to użytkownikowi, co stanowi duży plus.

EIV634 jest bardzo dobrą płytą indukcyjną, która spełnia wygórowane oczekiwania wobec sprzętu do gotowania. Pamiętaj przy okazji, że jej wykonanie bardziej wpada w mat, jest mniej szkliste/połyskliwe od produktów innych producentów. Ma to swoich zwolenników.

Płyta indukcyjna Electrolux EIV63440BW

Kliknij i kup Electrolux EIV63440BW

MediaExpert

EURO

OleOle

MediaMarkt

Neonet

Electrolux EIV63440BW to prawie że biały odpowiednik modelu EIV634 (brakuje tu tylko funkcji sterowania okapem). Ma więc podobne plusy: wydajne podgrzewanie, wielką strefę indukcyjną z 2 połączonych pól, przyjazny panel sterowania z 4 suwakami, łatwy montaż, niewielką wysokość wycięcia czy ozdobny szlif.

Na tym opinia o tym sprzęcie się jednak nie kończy. Skupmy się na głównej różnicy w porównaniu do EIV634, a więc kolorystyce.

Wiedz bowiem, że białe płyty indukcyjne Electrolux są… białe! Chodzi o to, że wiele modeli innych producentów nie oferuje idealnej bieli. Ba, całkiem im do tego daleko!

Znam konstrukcje, których biel jest, że tak powiem, brudna. Za bardzo wpada w szarość. Drugim przypadkiem są błękitne zafarby. Jeżeli otoczysz taką płytę bielszymi meblami i sprzętem AGD, to zauważysz różnicę. Ucierpi na tym estetyka kuchennej zabudowy i całej aranżacji.

Tutaj nie boisz się takich sytuacji. Electrolux EIV63440BW, zgodnie ze zdjęciem, to bielutka płyta indukcyjna. Nie zrobi Ci psikusa.

Bez problemu dopasujesz ją do reszty wyposażenia swojej kuchni. Do tego nie widać tak na niej śladów palców czy mniejszych zabrudzeń. Będzie ładnie, wydajnie, funkcjonalnie i wygodnie. Czegóż chcieć więcej?

Płyta indukcyjna Haier HAIPSJ64MC

Kliknij i kup Haier HAIPSJ64MC

MediaExpert

EURO

OleOle

MediaMarkt

Bardzo nowoczesna płyta indukcyjna 60 cm do zabudowy. Daje Ci swobodę: działa zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i w większym domostwie.

Podłączysz ją pod 230 V lub 400 V, czyli siłę. W pierwszym przypadku spodoba Ci się to, że to indukcja z regulacją mocy przyłączeniowej. Dostosujesz ten parametr do możliwości swojej instalacji. Nie obawiasz się później, że nagle wywali Ci korki.

A to dopiero początek korzyści z zakupu sprzętu!

Haier HAIPSJ64MC bardzo szybko gotuje lub smaży, ma oczywiście funkcję Booster. Na panelu dotykowym znajdziesz aż 4 slidery dla każdego pola indukcyjnego z 9 poziomami mocy. Bez problemu dostosujesz intensywność pichcenia do danej potrawy.

Najlepsze płyty indukcyjne oferują jednak wszystkie te korzyści, więc pewnie zapytasz: dlaczego wybrać akurat model Haier? Jest coś, co wyróżnia ten sprzęt. To bowiem indukcja z… termosondą! Udogodnienie znane głównie z piekarników wchodzi właśnie na rynek płyt grzewczych.

fot. Haier

Co Ci to daje? Pełną kontrolę nad pichceniem np. mięsa, ryby, sosu, zupy i czegokolwiek innego. W zestawie z płytą znajdziesz cienki termometr (wraz z akcesorium przedłużającym), którym w dowolnym momencie sprawdzisz dokładną temperaturę dania. Pomyśl, ile razy taka funkcja może Ci się przydać. W mojej opinii jest szalenie przydatna.

Booster i termosonda to nie wszystko, co ułatwi Ci kulinarne wyczyny. Funkcja pauzy zatrzymuje pracę sprzętu, ale nie kasuje ustawień mocy. Timer pomoże Ci z kolei pod względem kontroli czasu potrzebnego do przyrządzenia żywności.

Spójrz także na tę płytę. Bardzo minimalistyczna, pasuje właściwie do każdej kuchni. Do tego ze szlifem i bezramkowa. Wtopisz ją w kuchenny blat. Oceniając zastosowane szkło, stwierdzę także, że to trwała płyta indukcyjna odporna na zarysowania. Musiała trafić do rankingu!

Płyta indukcyjna Amica PID6544PHTSF 2.0

Kliknij i kup Amica PID6544PHTSF 2.0

MediaExpert

EURO

OleOle

MediaMarkt

Trudno w tej cenie spotkać funkcjonalniejszą płytę indukcyjną z 4 polami niż Amica PID6544PHTSF 2.0. A dodatkowe udogodnienia, które oferuje, to i tak nie wszystko. Na pierwszy plan wychodzą: powierzchnia grzewcza oraz sterowanie.

Duże wrażenie robią pola indukcyjne. Wyjściowo są to 4 strefy kształtem zbliżone do kwadratów (21 x 19 cm). Dzięki funkcji Bridge połączysz je w 2 dużo większe obszary grzejne (21 x 38,5 cm każdy). Na płycie umieścisz większe brytfanny czy inne naczynia żaroodporne, które wymagają sporej przestrzeni.

Niezależne od układu stref na każdej możesz załączyć szybkie grzanie. Producent obiecuje zagotowanie 0,4 l wody w 60 sekund. Oszczędzisz sporo czasu, użytkując tę nowoczesną kuchnię indukcyjną.

Przechodząc do sterowania tymi dobrodziejstwami, skorzystasz ze slidera. Działa płynnie i obsługuje każde pole indukcyjne. Dużo zresztą nie musisz ustawiać, sprzęt sam wykrywa postawione na nim garnki (funkcja Hob&Go). Timer z opcją minutnika zadba z kolei o precyzyjny czas gotowania, smażenia czy podgrzewania, a funkcja pauzy zatrzyma w każdej chwili pichcenie.

fot. Amica

To jeszcze nie wszystko! Amica zaszalała i przygotowała na panelu 3 programy automatyczne. Polegają na dobrnięciu do danej temperatury i utrzymywaniu jej. 42°C nadają się do topienia masła czy czekolady; 70°C do gotowania zup czy sosów; ostatni pułap 94°C idealnie sprawdzi się podczas gotowania makaronu czy produktów sypkich, głównie ryżu.

Ceramiczna powierzchnia płyty otoczona jest z każdej strony szlifem (ramka nie wystaje nad płytę). Montaż to pełna uniwersalność: urządzenie pasuje do blatu 12 mm, gdy znajduje się pod nim szuflada, jak i do blatu 28 mm, gdy pod płytą ma być piekarnik. PowerChoice dostosowuje natomiast płytę do danej instalacji elektrycznej (sprzęt nadaje się do jedno-, jak i trójfazowej instalacji).

Dodając do tego pełną gamę zabezpieczeń (wskaźnik rozgrzania danego pola, blokada przed dziećmi), opcję sterowania okapem oraz łatwe czyszczenie, masz przed sobą prawdziwy hit z rynku płyt indukcyjnych!

Płyta indukcyjna Siemens EH675FFC1E

Kliknij i kup Siemens EH675FFC1E

EURO

OleOle

Ta dobra płyta indukcyjna Siemens wyróżnia się ciekawym rozplanowaniem induktorów, a więc i pól grzejnych. Są okrągłe i ergonomicznie rozstawione. Uwagę zwraca pole w lewej, górnej części.

Teoretycznie nie ma tu łączenia pól, ale właśnie wspomniana przed chwilą strefa daje Ci pewną swobodę. Jest powiększana z 18 do aż 28 cm. Zmieścisz na niej nieco większy garnek czy patelnię. Pozostałe strefy grzejne oferują: 14,5, 18 i 21 cm.

Cewki automatycznie rozpoznają naczynia i dbają o równomierne pichcenie. Ujrzysz więc dopieczone lub dosmażone potrawy. Płyta sama się wyłącza w przypadku wykipienia czegoś.

Podoba mi się sterowanie. Panel nie zajmuje dużo miejsca i opiera się na wygodnym sliderze. Jest wspólny dla wszystkich stref, ale wybór konkretnego pola znajduje się tuż nad nim. Ustawienie intensywności grzania jest proste oraz szybkie, przypadnie Ci do gustu.

fot. Siemens

Nie zabrakło przy tym świetnie działającego boostera, co wyróżnia modele z rankingu płyt indukcyjnych. Momentalnie zagotowuje wodę i rozgrzewa naczynia, przyspieszając Twoje kulinarne wyczyny. Wskaźnik zalegania ciepła uchroni Cię przed oparzeniem się, a blokada przed dziećmi sprawi, że nie uruchomią płyty.

Sprzęt prezentuje się do tego obłędnie. Wykończenie to wysoki połysk, na którym wcale nie widać tak bardzo rysek czy plam. Nie zabrakło ozdobnego szlifu pod programatorem. Są także niewielkie stalowe listwy po bokach. Płyta idealnie współgra z pozostałym sprzętem grzejnym marek Siemens i Bosch. Minimalna grubość blatu wynosi 16 mm.

Jak przystało na porządną indukcję, daje Ci ona swobodę w doborze mocy względem przyłącza prądu w Twoim domostwie. Przy niższej mocy przyłączeniowej i ryzyku przeciążenia obwodu ograniczysz jej potencjał. Z drugiej strony, nadaje się do montażu pod “siłę”.

A że niezawodność indukcji Siemens jest wręcz sławna, nie miałem wątpliwości co do wyróżnienia tego sprzętu w mojej klasyfikacji.

Płyta indukcyjna Bosch PIE631FB1E

Kliknij i kup Bosch PIE631FB1E

MediaExpert

EURO

OleOle

MediaMarkt

Bosch PIE631FB1E, czyli porządna i rozsądnie wyceniona płyta indukcyjna. Od lat zbiera wiele pozytywnych opinii użytkowników i wciąż świetnie się sprzedaje, choć musisz wiedzieć o kilku rzeczach przed podjęciem ostatecznej decyzji. Pomoże Ci w tym moja recenzja.

Powierzchnia grzewcza składa się z 4 pól. Te po lewej są identyczne, mają po 18 cm średnicy. Największe pole oferuje z kolei 21 cm, a najmniejsze 14,5 cm. Daje to niezłą elastyczność w dopasowaniu naczyń, a więc i gotowaniu. Niestety, nie ma opcji łączenia pól, więc potrawy w brytfannach czeka zapewne pieczenie w piekarniku.

Jest za to coś innego – fenomenalne, banalne w obsłudze sterowanie. Skala slidera kończy się na 9 poziomie, ale dostępne są także połówki. Stopni mocy jest więc aż 17. Suwak jest odpowiednio czuły; regulacja intensywności grzania to czysta przyjemność, a nie męczący obowiązek.

fot. Bosch

Nad suwakiem znajdziesz szybki wybór danego pola oraz kilka sensorów odpowiadających za dodatkowe funkcje i zabezpieczenia (booster, timer, blokada pulpitu podczas czyszczenia, zabezpieczenie przed dziećmi). Nie musisz długo studiować instrukcji, aby perfekcyjnie nauczyć się obsługi tej płyty.

Indukcja Bosch wykrywa także naczynia kuchenne czy automatycznie wyłącza się, gdy coś Ci wykipi. Mogłaby za to pracować troszkę ciszej, choć nie ma tragedii. Szlif znalazł się z przodu i wyklucza możliwość licowania z blatem. Zastosowane szkło nie ma natomiast większej tendencji do zbierania rys, to wytrzymała płyta.

Ważna informacja – sprzęt świetnie dostosowuje się do różnych instalacji elektrycznych. Podłączysz go zarówno pod 1 fazę, jak i pod “siłę”. Co więcej, dzięki funkcji Power Management możesz ograniczyć moc, również w odniesieniu do danego pola. W efekcie to płyta indukcyjna z regulacją mocy przyłączeniowej.

Płyta indukcyjna Electrolux LIR60430BW Slim-Fit

Kliknij i kup Electrolux LIR60430BW Slim-Fit

MediaExpert

EURO

OleOle

Neonet

Electrolux LIR60430BW Slim-Fit, czyli indukcja w czystej bieli, a więc nie z odcieniem wpadającym w szarość czy błękit. Jej wykończenie bardziej niż w szklany połysk wpada w mat. Utrzymywanie powierzchni w czystości jest proste i możliwe nawet podczas gotowania na którymś polu (dzięki blokadzie ustawień). Stylistykę urozmaica ozdobny szlif z przodu.

Producent postawił tu na 4 pola indukcyjne zaznaczone okręgami. Wartości ich średnic prezentują się standardowo dla tego typu rozwiązań: 14,5, 21 i 2 x 18 cm. Siłą rzeczy nie ma możliwości łączenia stref indukcyjnych.

Sprzęt zapewnia bardzo szybkie podgrzewanie, szczególnie z wykorzystaniem funkcji booster (tutaj nazwanej PowerBoost). Nie czekasz długo na zagotowanie wody z Twoją potrawą lub dodatkiem do niej.

Sterowanie mniej nowoczesne niż w jeszcze droższych płytach Electrolux. Opiera się na sensorach plus/minus, a właściwie strzałkach, choć zasada działania jest taka sama. Na szczęście są 4 takie manipulatory dla każdego pola.

Uważam, że ten model powinien być troszkę tańszy, choć wiadomo – biel zawsze zwiększa cenę. Jeżeli jednak szukasz białej indukcji, nie potrzebujesz łączenia stref, a bardziej pasują Ci pola zaznaczone okręgami, to LIR60430BW od Electroluxa spełni Twoje oczekiwania, okazując się udaną inwestycją. Godna polecenia biała płyta indukcyjna wpuszczana w blat!

키워드에 대한 정보 płyta indukcyjna z regulacją mocy przyłączeniowej

다음은 Bing에서 płyta indukcyjna z regulacją mocy przyłączeniowej 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  Cd Key Do Sims 3 Wymarzone Podróże | First Look: The Sims 3: Wymarzone Podróże Cz 1 - Pogrywamy Z Podróżniczym Stylem 11208 명이 이 답변을 좋아했습니다
See also  돼지 등심 구이 | 아무도 알려주지 않은 돼지 굽는 법 인기 답변 업데이트

See also  행복한 하루 되세요 Gif | 행복한 하루 되세요 29561 좋은 평가 이 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Płyta Indukcyjna na 230V 1F – czy to ma sens? jakie ograniczenia wprowadzi dla instalacji elektr.?

  • Test płyty indukcyjnej
  • Test instrukcji
  • bogdan ligęza
  • Płyta grzejna
  • Płyta Indukcyjna bosch
  • Płyta Indukcyjna
  • Ile Prądu pobiera płyta indukcyjna
  • pobór prądu przez płytę indukcyjną
  • forumwiedzy
  • Induction
  • indukcja
  • Podłączenie pod 230 Volt
  • Test obciążenia instalacji płyta indukcyjna
  • Płyta Indukcyjna 230V instalacja
  • Czy opłaca się płyta indukcyjna
  • Mastercook
  • instalacja płyty indukcyjnej

Płyta #Indukcyjna #na #230V #1F #- #czy #to #ma #sens? #jakie #ograniczenia #wprowadzi #dla #instalacji #elektr.?


YouTube에서 płyta indukcyjna z regulacją mocy przyłączeniowej 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Płyta Indukcyjna na 230V 1F – czy to ma sens? jakie ograniczenia wprowadzi dla instalacji elektr.? | płyta indukcyjna z regulacją mocy przyłączeniowej, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment