Opis Nieszczęśliwego Wypadku W Domu | Poniedzielski – Monolog ‘Podanie W Sprawie Wypadku’ 6468 명이 이 답변을 좋아했습니다

당신은 주제를 찾고 있습니까 “opis nieszczęśliwego wypadku w domu – Poniedzielski – monolog ‘Podanie w sprawie wypadku’“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://th.taphoamini.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: th.taphoamini.com/wiki. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 nancy17nn 이(가) 작성한 기사에는 조회수 337,089회 및 좋아요 1,819개 개의 좋아요가 있습니다.

W opisie powinny znaleźć się przede wszystkim takie dane jak dzień i godzina zajścia, lokalizacja i dane ewentualnych świadków. Musisz wskazać w nim także, w jakich okolicznościach doszło do wypadku (np. jaki był stan nawierzchni i pogoda). Każdy szczegół i każda informacja może mieć tu duże znaczenie.W pierwszej kolejności wskaż dokładną datę, czas i miejsce zdarzenia. Napisz, jaką drogą i w którą stronę poruszały się pojazdy. Następnie opisz, jak doszło do wypadku i jakie szkody powstały w jego wyniku.W oświadczeniu trzeba zawrzeć dane kierowców, biorących udział w kolizji (imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, numer telefonu, serię i numer prawa jazdy oraz serię i numer dowodu tożsamości) i zaznaczyć, kto jest sprawcą kolizji, a kto poszkodowanym. Ważne jest również podanie danych właścicieli aut.

Co musi zawierać opis zdarzenia?
  1. dane osobowe sprawcy i poszkodowanego,
  2. dane dotyczące pojazdów: marka, model, rodzaj numer rejestracyjny, numer VIN,
  3. numer polisy sprawcy wypadku oraz nazwę jego zakładu ubezpieczeń,
  4. wskazanie świadków zdarzenia (jeśli tacy byli),

opis nieszczęśliwego wypadku w domu 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Poniedzielski – monolog ‘Podanie w sprawie wypadku’ – opis nieszczęśliwego wypadku w domu 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Nagranie z audycji \”Akademia rozrywki\” radiowej trójki.

opis nieszczęśliwego wypadku w domu 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Jak napisać opis zdarzenia do odszkodowania? – Rankomat

Jakie dane muszą się znaleźć w dokumencie opisu zdarzenia drogowego? Znajdź OC już od 348zł! Bez wychodzenia z domu. Ceny OC w 5 minut; Oferty …

+ 여기에 자세히 보기

Source: rankomat.pl

Date Published: 4/14/2021

View: 2475

Opis zdarzenia wypadku – jak napisać? [Przykład]

Sprawdź, jak napisać opis zdarzenia wypadku. … bez dodatkowych komplikacji woli wziąć odpowiedzialność za nieszczęśliwy wypadek na siebie, …

+ 여기를 클릭

Source: ubezpieczamy-auto.pl

Date Published: 10/17/2022

View: 8051

Jak napisać opis zdarzenia do odszkodowania?

Zanim jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych (z tytułu wypadku przy pracy albo choroby zawodowej) lub inny ubezpieczyciel (w przypadku innych …

+ 여기에 더 보기

Source: karolinafurtak.pl

Date Published: 12/20/2022

View: 5013

Jak napisać wiarygodny i przekonujący opis zdarzenia do …

Co zawiera przykładowy opis zdarzenia wypadku? Co zrobić, gdy sprawca nie chce się przyznać do winy? Kiedy okoliczności zdarzenia drogowego …

+ 여기에 자세히 보기

Source: nalezysie.pl

Date Published: 4/12/2022

View: 2869

주제와 관련된 이미지 opis nieszczęśliwego wypadku w domu

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Poniedzielski – monolog ‘Podanie w sprawie wypadku’. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Poniedzielski - monolog 'Podanie w sprawie wypadku'
Poniedzielski – monolog ‘Podanie w sprawie wypadku’

주제에 대한 기사 평가 opis nieszczęśliwego wypadku w domu

  • Author: nancy17nn
  • Views: 조회수 337,089회
  • Likes: 좋아요 1,819개
  • Date Published: 2013. 3. 27.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=KUfil83Vaak

Jak napisać opis wypadku do odszkodowania? O czym pamiętać?

Aby uzyskać odszkodowanie, musisz sporządzić odpowiedni wniosek. Kluczowe znaczenie będzie mieć wówczas nie tylko określenie swoich roszczeń, ale przede wszystkim przedstawienie okoliczności, w jakich doszło do całego zdarzenia. To właśnie poprawnie sporządzony opis wypadku pozwoli Ci uzyskać kwotę, która zrekompensuje wszystkie krzywdy i szkody.

Dlaczego opis wypadku jest tak ważny w kontekście odszkodowania?

Do uszczerbku na zdrowiu najczęściej dochodzi wskutek wypadku w pracy lub wypadku drogowego. Szkody na osobie mogą jednak powstać także w wielu innych okolicznościach – chociażby w wyniku wypadku w sklepie czy poślizgnięcia się na oblodzonym chodniku. Okoliczności każdej z tych sytuacji są więc naprawdę różne. Z tego powodu trudno też wskazać konkretny wzór pisma, jakie należy wysłać do ubezpieczyciela.

Zawsze pamiętaj jednak o podstawowej zasadzie – opis wypadku do odszkodowania powinien uwzględniać konkretne, precyzyjne, ale też szczegółowe informacje. Pobieżne przedstawienie sprawy może sprawić, że towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci Ci niższą kwotę i zakwestionuje rzeczywistą wysokość poniesionych szkód.

Przykładowo, w razie wypadku drogowego mogą pojawić się wątpliwości co do tego, czy dane uszkodzenie rzeczywiście powstało wskutek kolizji, a nie przed lub po niej. To właśnie przedstawione przez Ciebie szczegółowe informacje mogą przesądzić na Twoją korzyść. Opis wypadku ma zresztą duże znaczenie nie tylko w kontekście odszkodowania, ale też innych roszczeń – na przykład zadośćuczynienie za doznane krzywdy.

Jak napisać opis wypadku do odszkodowania?

Sporządzając opis wypadku, pamiętaj przede wszystkim o wskazaniu dokładnej daty zdarzenia. Podaj nie tylko dzień, ale i godzinę całego zajścia. Podobna zasada obowiązuje w odniesieniu do miejsca wypadku – najlepiej, by była to precyzyjna podana lokalizacja. Oprócz tego w piśmie zawrzyj dane uczestników zdarzenia oraz świadków, jeśli tacy istnieją.

W dalszej części opis wypadku do odszkodowania powinien wskazywać, w jaki sposób doszło do całego zdarzenia i jakie okoliczności towarzyszyły tej sytuacji. Ten fragment wniosku będzie bardzo różny w zależności od specyfiki danego wypadku. Znaczenie ma tu jednak każdy szczegół i każda informacja, która pozostaje w związku z poniesioną przez Ciebie szkodą.

Jeśli uszczerbek na zdrowiu powstał z tytułu wypadku przy pracy, w opisie wskaż także zajmowane stanowisko. W odniesieniu do wypadku drogowego duże znaczenie będą mieć natomiast warunki na drodze, ograniczenie prędkości czy stan nawierzchni.

Opis wypadku a wysokość odszkodowania

W opisie wypadku należy zawrzeć także informacje dotyczące stanu zdrowia i doznanych urazów. Na potwierdzenie zaistniałych okoliczności i poniesionych szkód możesz dołączyć do niego dokumenty takie jak:

protokół powypadkowy

notatka policyjna

oświadczenia lekarskie

rachunki potwierdzające koszty leczenia.

Ogromny wpływ na wysokość przyznanego odszkodowania będzie mieć także opis skutków całego zdarzenia. Znaczenie mają tu zarówno aspekty psychiczne, jak i fizyczne.

Pamiętaj, że szkody mogą obejmować także czasowy lub całkowity brak zdolności pracy, koszty poniesione ze względu na konieczność przyuczenia się do innego zawodu czy dostosowania domu do potrzeb poszkodowanego. Co więcej, zaistniały wypadek może pociągać za sobą nie tylko cierpienie fizyczne, ale i psychiczne. Zdarza się nawet, że wskutek takiego zdarzenia musisz poddać się leczeniu psychiatrycznemu albo terapii, nie jesteś w stanie realizować swoich pasji albo opiekować się dziećmi.

Ze względu na wszystkie te okoliczności możesz otrzymać od ubezpieczyciela nie tylko odszkodowanie, ale i zadośćuczynienie. To do Ciebie należy jednak ustalenie, jakiej rekompensaty chcesz żądać. O ile szkodę można oszacować na podstawie rachunków, to już ustalenie kwoty za doznane krzywdy jest kwestią bardziej problematyczną.

Przepisy nie wskazują na konkretne wysokości żądanych kwot, a i decyzje ubezpieczycieli mogą być naprawdę różne. Wiele zależy od odpowiedniej argumentacji, dlatego też tak duże znaczenie ma szczegółowe opisanie zdarzeń. W opisie wypadku warto więc przedstawić, jak doznanie uszczerbku wpływa na Twoje dalsze funkcjonowanie oraz jakie skutki wywarło zarówno tuż po wypadku, jak i później.

Jak napisać opis zdarzenia do odszkodowania?

Zgodnie z przepisami prawa, poszkodowanemu w wypadku czy kolizji drogowej należy się odszkodowanie. Jeśli sprawcą zdarzenia jest kierowca pojazdu mechanicznego, rekompensata zostanie wypłacona poszkodowanemu z polisy OC zawartej na pojazd sprawcy. By jednak uzyskać odszkodowanie, musisz zgłosić szkodę do ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia. Do wniosku należy dołączyć protokół policyjny lub oświadczenie powypadkowe podpisane przez poszkodowanego i sprawcę.

Opis wypadku – kiedy jest potrzebny?

Nie każda kolizja drogowa musi kończyć się wezwaniem policji. Jeżeli zarówno sprawca, jak i poszkodowany zgadzają się, co do przebiegu zdarzenia, do wypłaty odszkodowania wystarczy opis zdarzenia wypadku samochodowego. Wzór dokumentu wraz z omówieniem możesz znaleźć w internecie, m.in. na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego. Kiedy z kolei warto powiadomić policję? Z pomocy funkcjonariuszy należy skorzystać, gdy w wyniku wypadku jedna z osób została ranna lub sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. Policjanci przeanalizują przyczyny wypadku, wskażą sprawcę oraz przygotują protokół z przeprowadzonego postępowania.

Opis zdarzenia wypadku do ubezpieczenia przyda się zarówno wtedy, gdy doznałeś szkody w mieniu, jak i szkody osobowej. W obu tych przypadkach ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić Ci rekompensatę z polisy OC sprawcy. By jednak stwierdzić winę sprawcy, jak i oszacować wartość odszkodowania, musisz dostarczyć opis okoliczności wypadku. Od tego, jak wiele szczegółów zamieścisz w tym dokumencie, zależy to, ile potrwa procedura likwidacji szkody u ubezpieczyciela. Im dokładniejszy będzie opis, tym większa szansa na to, że odszkodowanie zostanie wypłacone w niedługim czasie po złożeniu dokumentów.

Jak napisać oświadczenie o kolizji?

By uzyskać odszkodowanie, opis wypadku samochodowego czy kolizji drogowej powinien zawierać informacje niezbędne do zidentyfikowania sprawcy, a także odtworzenia przebiegu zdarzenia. Musisz pamiętać w szczególności o kilku elementach, jakie powinno zawierać oświadczenie. Jak napisać je poprawnie?

W pierwszej kolejności pamiętaj o umieszczeniu danych personalnych i adresowych, dotyczących sprawcy oraz poszkodowanego. Następnie zamieść informacje na temat pojazdów uczestniczących w zdarzeniu. Określ ich markę, model, nr rejestracyjny, a także nr VIN. Oprócz tego spisz informacje dotyczące polisy sprawcy oraz towarzystwa, w którym została zakupiona ochrona OC na dany pojazd.

Kolejną częścią oświadczenia powinien być opis okoliczności, w jakich doszło do kolizji. Jak napisać tę część oświadczenia? W pierwszej kolejności wskaż dokładną datę, czas i miejsce zdarzenia. Napisz, jaką drogą i w którą stronę poruszały się pojazdy. Następnie opisz, jak doszło do wypadku i jakie szkody powstały w jego wyniku. Jeżeli kolizja miała miejsce na drodze wielopasmowej lub skrzyżowaniu, możesz przygotować szkic sytuacyjny zdarzenia drogowego.

Pamiętaj, że opis zdarzenia wypadku do ubezpieczenia powinien zawierać jednoznaczne przyznanie się sprawcy do winy. Dokument musi też być czytelnie podpisany, nie tylko przez sprawcę, lecz także poszkodowanego.

Opis zdarzenia do odszkodowania – tych błędów należy unikać

Wiele osób zastanawia się, jak napisać opis zdarzenia do odszkodowania, by procedura związana z likwidacją szkody przebiegła w szybki sposób. Często to właśnie drobne błędy, popełnione podczas przygotowywania oświadczenia o kolizji, skutkują tym, że ubezpieczyciel domaga się dostarczenia dodatkowych dokumentów. Czego należy unikać?

Do najczęściej popełnianych błędów należą:

brak informacji na temat miejsca, czasu i daty zdarzenia,

zbyt ogólnikowy opis zdarzenia, z którego nie wynika, w jaki sposób doszło do kolizji,

brak wskazania okoliczności, jakie towarzyszyły zdarzeniu,

brak możliwości przypisania bezpośredniej winy za spowodowanie zdarzenia sprawcy wypadku,

brak podpisów.

Oświadczenie o kolizji – jak napisać, by uniknąć problemów przy wypłacie odszkodowania?

Oświadczenie po wypadku warto wzbogacić o kilka innych elementów, które pozwolą uniknąć problemów, gdy sprawca zacznie negować swoją winę. Jednym z nich jest wskazanie w opisie zdarzenia świadków, którzy mogą potwierdzić przebieg zdarzenia. W tym celu należy poprosić ich o podanie danych personalnych, jak również kontaktowych. Częstą praktyką jest także dołączanie do opisu dokumentacji zdjęciowej. Fotografie pozwalają lepiej odtworzyć okoliczności kolizji, jak również ocenić rozmiar szkód.

Poszkodowany, który doznał uszczerbku na zdrowiu, do opisu wypadku może dołączyć także oświadczenie lekarskie. Taki dokument może się przydać w szczególności, gdy pokrzywdzony będzie domagał się od sprawcy zadośćuczynienia. Jeżeli okoliczności zdarzenia będą niejasne i sprawa o wypłatę odszkodowania czy zadośćuczynienie zakończy się w sądzie, może pojawić się potrzeba sporządzenia dodatkowego dokumentu, jakim jest oświadczenie powypadkowe poszkodowanego. W takim dokumencie, oprócz przebiegu wypadku, należy wskazać również na szkody, jakich doznał pokrzywdzony.

Oświadczenie sprawcy kolizji. Zobacz wzór i dowiedz się, jak je napisać.

Szukając informacji na temat tego, jak powinno wyglądać oświadczenie sprawcy kolizji, wiele osób nie do końca ma świadomość, jakiego dokumentu potrzebują. To bardzo ważne w stresującej sytuacji, żeby mieć przygotowany wzór, który sprawdzi się niezależnie od okoliczności. Trzeba jednak wiedzieć, że oświadczenie sprawcy kolizji może okazać się niewystarczające w sytuacji, w której doszło do wypadku drogowego. Warto pamiętać, że wypadek drogowy to zdarzenie, które ma związek z ruchem pojazdów na drogach publicznych, w którego wyniku nastąpiła śmierć lub uszkodzenie ciała ludzkiego. W takich okolicznościach zazwyczaj i tak wzywa się służby, by uzyskać pomoc. Można spisać oświadczenie, ale nie zawsze jest to możliwe.

Szukając wzoru oświadczenia o kolizji, warto skorzystać z formularzy udostępnianych przez ubezpieczycieli. Oświadczenie sprawcy kolizji to najważniejszy element relacji na temat zdarzenia drogowego. Przede wszystkim jest to dokument, w którym sprawca przyznaje, że brał udział w konkretnym zdarzeniu. Co więcej, opisuje je zgodnie ze stanem swojej wiedzy, co w większości przypadków umożliwia jednoznaczną interpretację zdarzenia. Poza tym w oświadczeniu sprawcy kolizji zapisuje się dane pojazdów, kierujących oraz numer polisy ubezpieczenia OC sprawcy. Warto zrobić też zdjęcie dokumentów, w tym dowodów rejestracyjnych, polisy OC i praw jazdy, aby uniknąć omyłek pisarskich. Podpisane przez sprawcę oświadczenie o spowodowaniu kolizji powinno zawierać informacje, które umożliwiają likwidację szkody w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy.

Opis zdarzenia wypadku – jak napisać, żeby dostać odszkodowanie?

Okoliczności wypadku drogowego są kluczowe dla ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń oraz oszacowania wysokości odszkodowania. Właściwe opisanie i udokumentowanie okoliczności zdarzenia może przesądzić o uznaniu roszczenia, jego obniżeniu, a nawet odrzuceniu.

Jakie informacje powinny się znaleźć w prawidłowym opisie zdarzenia drogowego?

Błędy formalne podczas sporządzania opisu zdarzenia to częsta przyczyna odmowy wypłaty odszkodowania lub jego obniżenia. Dlatego kluczowe jest właściwe opisanie okoliczności zdarzenia, tak żeby nie pozostawały żadne wątpliwości. Jakie dane muszą się znaleźć w dokumencie opisu zdarzenia drogowego?

Znajdź OC już od 348zł!

Bez wychodzenia z domu Ceny OC w 5 minut

Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych

ubezpieczeniowych Pomoc 200 agentów Porównaj oferty oc/ac

Dane uczestników zdarzenia

W opisie okoliczności naturalnie musisz podać swoje dane, oraz dane sprawcy oraz świadków zdarzenia (jeśli Ci je udostępnili). Dane uczestników zdarzenia, jakie należy zdobyć to:

imię i nazwisko,

adres zamieszkania,

PESEL,

numer kontaktowy.

Obca osoba może mieć obawy przed podaniem Ci numeru PESEL lub nie chcieć podać Ci danych osobowych. Zgodnie z treścią art. 44 ust. 1 pkt 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest zobowiązany podać swoje dane personalne, oraz dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu. W razie niemożności ustalenia tożsamości innych uczestników zdarzenia, wezwij na miejsce Policję. mówi Stefania Stuglik, ekspert rankomat.pl mówi Stefania Stuglik, ekspert rankomat.pl

Gdy uczestnicy zdarzenia są nieprzytomni lub mają trudności z wysłowieniem się i ustalenie ich tożsamości jest trudne, nie naciskaj. Zostaw to służbom. Rannych należy odtransportować na izbę przyjęć, zająć się ich obrażeniami i jest to zadanie zespołu ratownictwa medycznego.

Dane pojazdów

Aby zidentyfikować pojazdy biorące udział w zdarzeniu drogowym należy wpisać:

markę i model,

rok produkcji,

numer rejestracyjny,

numer VIN.

Warto opisać także orientacyjny stan techniczny pojazdów biorących udział w zdarzeniu. Możesz zwrócić uwagę na korozję, słabo napompowane opony, słabo dokręcone koła, brudną szybę czołową, odgłosy wskazujące na awarię. Policja lub sąd ustali w toku postępowania, czy stan techniczny danego pojazdu miał znaczenie.

Jeżeli na miejsce zostanie wezwana Policja, to funkcjonariusz spisze dane pojazdów.

Dane miejsca zdarzenia

W sytuacji, gdy kolizja ma miejsce w mieście, podaj nazwę ulicy oraz numer pobliskiego budynku. Jeśli nie ma budynków w pobliżu, podaj znaki charakterystyczne.

Ma to szczególne znaczenie w sprawach o nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Ustalenie tego, kto miał w danej sytuacji pierwszeństwo, w dużej mierze określa sprawcę.

Jeżeli zdarzenie miało miejsce poza terenem zabudowanym, wpisz numer drogi oraz liczby ze słupka drogowego. Możesz też dodać opis pobocza, z czego się składa (np. grunt, kamienie, piasek), czy w pasie drogowym rosną drzewa itd, o ile miało to wpływ na szkodę.

Data i godzina zdarzenia

Określenie dokładnego czasu zdarzenia pozwoli ustalić, czy jakaś kamera monitoringu uwieczniła zdarzenie i ułatwi odnalezienie konkretnego momentu na nagraniu.

Godzina zdarzenia może mieć znaczenie w kontekście natężenia ruchu. Weryfikacja okoliczności zdarzenia podczas likwidacji szkody będzie się różnić w zależności od tego, czy kolizja miała miejsce w godzinach szczytu czy na pustej drodze.

Na koniec istnieją znaki drogowe oraz przepisy, które obowiązują w określonym czasie.

Przykład. Niektóre buspasy są w rzeczywistości buspasami tylko w konkretnych godzinach, najczęściej w okolicy godzin rozpoczęcia oraz zakończenia nauki w szkołach publicznych. Jeżeli zatem w opisie okoliczności zdarzenia napiszesz, że sprawca poruszał się buspasem, podczas gdy nie powinno go tam w ogóle być, będzie to miało znaczenie dla ustalenia odpowiedzialności.

Okoliczności zdarzenia

W tym miejscu należy wpisać wszelkie inne elementy otoczenia, które miały wpływ na wystąpienie lub powiększenie rozmiaru szkody. Mogą to być:

warunki pogodowe,

warunki drogowe,

stan drogi,

elementy przyrody (np. zwierzę czy spadająca gałąź),

elementy innych samochodów (np. ładunek na ciężarówce, który wypadł),

czynnik zewnętrzny.

W tym miejscu uczestnicy zdarzenia opisują także swoje zachowanie na drodze. Powinieneś wpisać:

skąd jechałeś i dokąd,

skąd jechał drugi uczestnik ruchu i dokąd,

jak jechał (np. zygzakiem lub nieostrożnie),

czy inny uczestnik ruchu w twojej opinii jechał za szybko w stosunku do panujących warunków na drodze,

czy miał włączony kierunkowskaz,

czy wpadł w poślizg,

czy próbował hamować.

To wszystko będzie miało potem znaczenie.

Jeżeli w zdarzeniu brał udział pieszy, wpływ będzie miało jego zachowanie. Oczywiście nadal obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. To, że pieszy znajdował się pod wpływem alkoholu albo wbiegł przed maskę, nie do końca zdejmuje winę z kierowcy.

Co robić, gdy sprawca zdarzenia nie chce się przyznać?

Nikt nie chce płacić drożej za OC. Nic więc dziwnego, że niekiedy sprawca zdarzenia nie chce wziąć na siebie winy. Jedna szkoda w OC, gdy nie masz ochrony zniżek, może oznaczać wzrost składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC od kilku, nawet do kilkunastu procent.

Czytaj więcej: Jak zmienia się wysokość składek OC po szkodzie?

W razie jakichkolwiek wątpliwości co do tego, kto spowodował stłuczkę, wezwij na miejsce Policję. Masz obowiązek wezwać Policję w sytuacji gdy:

są ranni,

podejrzewasz, że sprawca jest pod wpływem alkoholu albo innych substancji odurzających,

sprawca nie ma dokumentów lub są one nieczytelne,

polisa OC sprawcy budzi wątpliwości,

sprawca oddalił się z miejsca zdarzenia,

gdy w zdarzeniu bierze udział więcej niż dwa pojazdy,

zostały wezwane inne służby (np. pogotowie ratunkowe).

Opcjonalnie możesz na miejsce zdarzenia wezwać Policję, gdy innym uczestnikiem kolizji jest obcokrajowiec.

W sytuacji zdarzenia drogowego wezwana na miejsce Policja ustali okoliczności zdarzenia, zada stosowne pytania i rozsądzi uczestników zdarzenia.

Zgodnie z Zarządzeniem nr 30 Komendanta Głównego Policji w sprawie pełnienia służby na drogach, w celu ustalenia okoliczności zdarzenia policjant, który jako pierwszy przybył na miejsce, powinien m.in.:

zabezpieczyć miejsce zdarzenia drogowego w celu uniknięcia kolejnego zdarzenia drogowego,

wezwać zespół ratownictwa medycznego, a w razie potrzeby również inne służby ratownicze,

zabezpieczyć miejsce zdarzenia drogowego dla przeprowadzenia czynności procesowych, poprzez ochronę śladów kryminalistycznych przed ich utratą bądź zniekształceniem, w tym również przez służby ratownicze i techniczne,

dokonuje wstępnej oceny zdarzenia drogowego, a w razie potrzeby przekazuje dyżurnemu informację o konieczności przysłania wsparcia, zamknięcia ruchu drogowego itd.,

ustalić uczestników i świadków zdarzenia drogowego, odnotowując ich dane personalne,

przeprowadzić z nimi rozmowę w zakresie niezbędnym do wstępnego ustalenia przebiegu zdarzenia drogowego,

poddać, w miarę możliwości, kierującego pojazdem oraz osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem uczestniczącym w zdarzeniu drogowym, badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Wszystkie zgromadzone dane i cała sporządzona dokumentacja ma na celu ustalenie sprawcy, a co za tym idzie podmiotu odpowiedzialnego za zdarzenie. Reguła jest taka, że o ile na zdarzenie nie miała wpływu tzw. siła wyższa (np. żywioły, jak trzęsienie ziemi czy tsunami), to zawsze jest ktoś odpowiedzialny za zdarzenie. Podmiotem odpowiedzialnym będzie też osoba – prawna lub fizyczna – która przyczyniła się do wystąpienia lub powiększenia rozmiaru szkody.

Przykład. Pan Adam jedzie drogą powiatową z przepisową prędkością. Jest zima, a na jezdni tworzy się niewielka warstwa lodu. Pan Adam powinien zwolnić, ale tego nie robi, bo ma wiarę w swój nowy samochód i świeżo założone opony zimowe. W pewnym momencie zachowanie innego uczestnika ruchu drogowego zmusza go do nagłej reakcji, co kończy się wpadnięciem w poślizg i kolizją. Pierwszym podmiotem odpowiedzialnym jest pan Adam, który nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze. Wpływ jednak miała na to warstwa lodu na jezdni i zaniedbanie ze strony zarządcy drogi, w tym przypadku powiatu.

Bardzo często już na etapie przybycia policji na miejsce zdarzenia, sprawca decyduje się przyznać do winy, co zamyka proces ustalania podmiotu odpowiedzialnego. Z innym uczestnikiem ruchu drogowego można próbować się dogadać. Z policją już nie.

Dokumentacja sporządzona przez funkcjonariusza jest solidną podstawą do ubiegania się o odszkodowanie z OC sprawcy. Ewentualnie możesz wystąpić z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o zdarzeniu drogowym do właściwej Komendy policji.

Uzyskanie zaświadczenia o zdarzeniu drogowym wiąże się z zapłatą 17 zł opłaty skarbowej. Dowód wpłaty należy dołączyć do wniosku.

Gdy rozpytanie uczestników zdarzenia i analiza miejsca zdarzenia nie da jasnej odpowiedzi co do sprawstwa, Policja może zorganizować wizję lokalną.

Co jednak w sytuacji, gdy przybycie policji na miejsce zdarzenia nie rozwiązuje problemu? Wówczas pozostaje tylko droga sądowa.

Jak wygląda ustalenie okoliczności zdarzenia drogowego w sądzie?

Nie oszukujmy się, rozstrzygnięcie sądowe będzie konieczne tylko wtedy, gdy prawdziwemu sprawcy będzie bardzo zależało na uniknięciu odpowiedzialności, na przykład w sytuacji, gdy nie ma OC na konkretny pojazd i nie chce wypłacać odszkodowania z własnych pieniędzy.

Sprawa może trafić do sądu w kilku trybach. Może ją wnieść:

Policja, gdy sprawca nie przyznaje się do winy,

prokuratura, jeśli zostało popełnione przestępstwo,

poszkodowany, gdy sprawca nie przyznaje się do winy,

sprawca, jeżeli nie zgadza się z opinią Policji co do własnej winy.

W toku postępowania sądowego bazując na zgromadzonym materiale dowodowym i oświadczeniach uczestników zdarzenia oraz świadków, sąd wyda wyrok.

Przykładowy opis zdarzenia drogowego

Dnia 08.12.2021 sprawca zdarzenia wyjeżdżał samochodem marki Ford Focus, nr. rej. WD 12345 z parkingu przy ul. Wolskiej 88 i podczas włączania się do ruchu nie zachował należytej ostrożności i nie ustąpił pierwszeństwa poszkodowanemu kierującemu samochodem marki Rolls Royce Wraith i uderzył przodem swojego samochodu w okolice prawych przednich drzwi pojazdu poszkodowanego. Obaj uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Nawierzchnia była sucha i nieuszkodzona.

Ważne! Z opisu okoliczności wypadku powinno jasno wynikać, kto jest sprawcą, kto, czym, skąd i dokąd jechał oraz co się działo dookoła, co mogło mieć wpływ na zdarzenie.

Jak napisać oświadczenie sprawcy?

Wypadek czy kolizja to zawsze stres, niekiedy panika, trudno się skupić. Dlatego też warto wozić ze sobą wydrukowane oświadczenie sprawcy, które łatwo wypełnisz na miejscu zdarzenia. Wzór oświadczenia sprawcy znajdziesz tutaj:

Wystarczy wypełnić rubryki wskazanymi danymi i podpisać. Po prawej stronie zaznacz, jakim pojazdem kierowali uczestnicy zdarzenia. W prawym dolnym rogu znajdziesz miejsce na ogólny szkic zajścia. Dla opisania zdarzenia wystarczą proste kształty.

Czytaj więcej: Oświadczenie sprawcy kolizji – Co powinno zawierać? Wzór do pobrania (PDF)

Co warto wiedzieć? Każdy wypadek drogowy ma sprawcę – podmiot odpowiedzialny. Gdyby nie było sprawcy, nie doszłoby do wypadku.

Sprawca może przyznać się do winy i udostępnić nam swoje dane. Najczęściej ma to miejsce, gdy sprawca zdaje sobie sprawę z tego, że w razie przyjazdu policji, to on zostanie obarczony winą.

Gdy sprawca nie przyznaje się do winy, bezwzględnie wezwij policję. Zadaniem funkcjonariuszy będzie rozstrzygnięcie, kto spowodował zdarzenie.

Z polisy OC sprawcy zostanie wypłacone odszkodowanie.

Towarzystwo ubezpieczeniowe porozumie się z komendą policji w sprawie potwierdzenia okoliczności zdarzenia.

Podczas zgłaszania szkody opisz zdarzenie możliwie najbardziej szczegółowo. To pomoże towarzystwu ubezpieczeniowemu ustalić zakres szkody i oszacować jej rozmiar, a co za tym idzie, przyspieszy całą procedurę.

jak napisać? [Przykład]

Zaktualizowano: 21 kwietnia 2022 [Głosów: 2 Średnia: 5 ]

Wypadek lub kolizja na drodze to stresujące doświadczenie, przy którym wielu kierowców traci zimną krew. Tymczasem odpowiednie działanie – takie jak sporządzenie opisu zdarzenia czy wezwanie na miejsce policji – może okazać się kluczowe dla uzyskanie odszkodowania. Sprawdź, jak zgłosić szkodę po wypadku oraz o czym pamiętać, gdy dojdzie do nieszczęścia na drodze.

Kierowcy, którzy w wyniku spowodowanego przez innych uczestników ruchu wypadku doznają uszczerbku na zdrowiu lub mieniu, mają prawo do roszczenia ubezpieczeniowego z polisy OC sprawcy kolizji lub wypadku. Aby to zrobić, należy jednak dopełnić kilku formalności, które mogą mieć wpływ na ostateczną decyzję ubezpieczyciela co do wypłaty należnych nam pieniędzy.

Co robić, kiedy sprawca nie przyznaje się do winy?

Choć w wielu sytuacjach wina jednej ze stron kolizji jest ewidentna, zdarza się, że kierowcy nie są zgodni co do wersji wydarzeń na drodze. Choć często – gównie w celu uniknięcia mandatu i punktów karnych – sprawca bez dodatkowych komplikacji woli wziąć odpowiedzialność za nieszczęśliwy wypadek na siebie, niekiedy nie poczuwa się do winy i nie chce zgodzić się na dobrowolne spisanie oświadczenia.

Przyznanie się do winy wiąże się bowiem z utratą zniżek ubezpieczeniowych, co z kolei skutkuje wyższą ceną za ubezpieczenie w przyszłości. Tymczasem zniżki za bezszkodową jazdę mogą obniżyć wysokość składki za OC nawet o kilkanaście procent. Nic więc dziwnego, że gdy sprawstwo którejś ze stron nie jest ewidentne, żadna z nich nie zgodzi się na dobrowolne ponoszenie negatywnych konsekwencji wypadku. W takiej sytuacji konieczne będzie wezwanie na miejsce zdarzenia policji, która pomoże niezależnie ustalić winnego.

Kiedy trzeba wezwać na miejsce policję?

Wezwanie policji na miejsce wypadku nie zawsze jest konieczne. Zdarza się, że uczestnicy zajścia zgadzają się ze sobą co do przebiegu zdarzenia, a konsekwencje kolizji nie są poważne. W takich sytuacjach wystarczy spisanie stosownego oświadczenia.

Aby było to możliwe, muszą zachodzić jednak dwa podstawowe warunki: przede wszystkim strony wypadku muszą zgodnie uznać winę jednej z nich. Dodatkowo, szkody powstałe w wyniku nieszczęścia muszą mieć charakter materialny. Co to oznacza? Jeśli w wypadku poszkodowane zostanie nie tylko mienie uczestników, ale również ich zdrowie – sprawa nieco się komplikuje, a wezwanie służb będzie konieczne. Kiedy więc do zdarzenia trzeba wezwać policję?

Gdy na miejsce zdarzenia zostały wezwane inne służby ratunkowe , np. pogotowie lub straż pożarna

Jeżeli doszło do wypadku i któryś z jego uczestników został poszkodowany

Kiedy osoba odpowiedzialna za wypadek nie ma ważnego prawa jazdy lub obowiązkowego ubezpieczenia OC (lub jeśli dokumenty są nieczytelne)

Jeśli po wypadku jego sprawca oddalił się z miejsca zdarzenia

Jeżeli w zdarzeniu drogowym brały udział więcej niż dwa pojazdy

Gdy którykolwiek z uczestniczących w wypadku kierowców w chwili zdarzenia znajduje się pod wpływem alkoholu albo innych substancji odurzających (lub gdy zachodzi takie podejrzenie)

Kiedy uczestnicy zdarzenia nie mogą ustalić sprawcy kolizji, a konsekwencją jest zatamowanie lub znaczne utrudnienie ruchu drogowego

Dlaczego czasami samo oświadczenie sprawcy kolizji nie wystarczy?

Jeżeli podczas kolizji nikt nie ucierpi, a uczestnicy zdarzenia zgodnie uznają, kto ponosi winę, zamiast zawiadamiać służby, warto spisać oświadczenie o wypadku. Dlaczego takie rozwiązanie może okazać się korzystne dla kierowców?

Przede wszystkim sprawca kolizji nie otrzyma – najczęściej dość wysokiego – mandatu, oraz nie straci punktów karnych. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest szybszy czas załatwienia całej i tak już kłopotliwej sprawy. W przypadku wezwania na miejsce zdarzenia policji, oczekiwanie na przybycie służb, a następnie dopełniania w ich obecności wszystkich niezbędnych formalności, może potrwać nawet kilka godzin. Tymczasem spisanie oświadczenia i ustalenie szczegółów dotyczących dalszego postępowania razem z innymi uczestnikami kolizji, potrwa zazwyczaj znacznie krócej. Warunkiem jest jednak to, że nie ma rannych, a likwidacja utrudnień w ruchu jest możliwa we własnym zakresie.

Oświadczenie sprawcy kolizji i dokumentacja na miejscu zdarzenia

Oczywiście każde spisane na miejscu zdarzenia oświadczenie musi zawierać podstawowe dane uczestników kolizji. To bowiem na podstawie zawartych w takim samodzielnie sporządzonym dokumencie informacji, możliwa będzie weryfikacja sprawcy i poszkodowanego. Decydując się obopólnie na takie rozwiązanie, w oświadczeniu należy więc zawrzeć dodatkowo:

Dane osobowe wszystkich uczestników zdarzenia (nawet jeśli sprawców lub poszkodowanych było więcej) oraz dane właścicieli pojazdu (jeśli są inne niż dane kierowców) Imię i nazwisko Nr PESEL Adres zamieszkania Nr telefonu

Szczegółowy i dokładny opis zdarzenia wypadku , zawierający informacje przebiegu kolizji oraz o szkodzie w mieniu (opis uszkodzeń)

Dokładna data i miejsce zdarzenia

Informacje na temat pojazdów biorących udział w kolizji – najważniejsze to marka i model auta , oraz jego numery: numer rejestracyjny i numer VIN

Dane ubezpieczyciela , u którego sprawca zdarzenia wykupił obowiązkowe ubezpieczenie OC , oraz numer polisy sprawcy

Oświadczenie sprawcy kolizji o przyznaniu się do winy

Jeśli świadkami zdarzenia były osoby trzecie, je także należy wskazać w oświadczeniu (najlepiej wraz ze spisaniem ich danych osobowych lub kontaktowych)

Podpisy uczestniczących w zdarzeniu drogowym kierowców , potwierdzające treść opisu

Jakie informacje powinny się znaleźć w opisie wypadku?

Bez wątpienia jedną z najważniejszych rzeczy podczas sporządzania oświadczenia powypadkowego, jest wspomniany opis zdarzenia wypadku. Nie ma jednego, jasno określonego sposobu jego sporządzenia, tak jak nie ma stałych i niezmiennych okoliczności kolizji w przypadku wszystkich zajść na drodze. W związku z tym, że każde zdarzenie tego typu przebiega inaczej, w każdym przypadku opis musi być inny i dopasowany do konkretnej sytuacji.

Może cię zainteresować: Utrata zniżek z OC po kolizji

O czym trzeba pamiętać podczas sporządzania opisu wypadku?

Stałym elementem jest wyłącznie to, że opis powinien być jak najbardziej szczegółowy, tak aby nawet po czasie od zdarzenia, wiernie je relacjonował. Uwagę trzeba zwrócić głównie na istotne szczegóły, które mogą pomóc w zrekonstruowaniu przebiegu wypadku i późniejszej wycenie powstałej z jego wyniku szkody. Co powinno znaleźć się w każdej relacji z miejsca kolizji?

Wskazanie daty kolizji Poza dokładną datą, w opisie dobrze będzie podać także godzinę, w której doszło do kolizji. Dla ubezpieczyciela znaczenie może mieć bowiem nawet to, czy do zdarzenia doszło w godzinach szczytu, czy poza nimi. Opis miejsca wypadku Jeśli chodzi o miejsce, musi ono zostać opisane w taki sposób, by bez problemu można było odszukać wskazaną lokalizację już po zdarzeniu. Podać trzeba między innymi nazwę miasta lub miejscowości i nazwę ulicy, na której zdarzył się wypadek, najlepiej wraz z numerem znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie budynków. Jeśli do zdarzenia doszło np. na parkingu, również taka adnotacja będzie niezbędna. Opis okoliczności kolizji lub wypadku Chodzi przede wszystkim o zrekonstruowanie przebiegu zdarzenia oraz dokładny opis tego, jak do niego doszło. Co ma znaczenie? Z jakich kierunków nadjeżdżali uczestnicy wypadku

Z jaką prędkością poruszały się pojazdy

Czy zostały złamane przepisy ruchu drogowego

Czy na jezdni znajdowały się znaki drogowe

Czy w chwili zdarzenia były jakieś utrudnienia w ruchu

Czy kierowcy używali sygnalizacji (np. kierunkowskazy)

Czy kierowcy podejmowali próby hamowania

Czy kierowcy byli trzeźwi Dokumentacja fotograficzna Żaden opis nie odda faktycznej szkody tak dobrze, jak zdjęcia. Już kilka fotografii wystarczy, aby wskazać dokładne uszkodzenia pojazdu oraz udokumentować miejsce zdarzenia. Takie zdjęcia mogą być istotnym dowodem podczas ubiegania się o odszkodowanie. Informacje na temat warunków atmosferycznych Zła pogoda to także waży czynnik, który może mieć znaczenie dla ubezpieczyciela. Intensywne opady śniegu, silny deszcz, burza, oblodzona jezdnia, lub utrudniająca widoczność mgła – wszystko to powinno znaleźć się w opisie zajścia. Szkic ilustrujący sytuację Czyli prosta mapa, która powinna pokazywać dokładne ustawienie pojazdów przed kolizja (w tym zaznaczony kierunek jazdy każdego z nich, nazwy ulic, znaki drogowe w pobliżu, oraz dokładne miejsce kolizji). Każde z aut powinno być również odpowiednio oznakowane, aby można było zweryfikować, którym pojazdem poruszał się sprawca, a którym poszkodowany. Dodatkowe informacje istotne dla sprawy Warto opisać także inne okoliczności zdarzenia, które mogły być istotne podczas wypadku, jak np. stan i rodzaj nawierzchni, jej ewentualne uszkodzenia, czy brak zabezpieczenia przed oblodzeniem. Znaczenie mogą mieć nawet takie szczegóły, jak zalegające w otoczeniu jezdni, nieuprzątnięte gałęzie. Pomocne będzie także uwzględnienie znajdujących się w pobliżu miejsca zdarzenia znaków. Bardzo ważne mogą okazać się także dane kontaktowe świadków zdarzenia.

Jakich błędów unikać podczas sporządzania opisu zdarzenia drogowego?

Choć sporządzenie opisu wypadku lub kolizji teoretycznie wydaje się proste, w praktyce budzi wiele wiele emocji i pytań, ponieważ od takiego protokołu zależy najczęściej to, czy ubezpieczyciel wypłaci nam należne odszkodowanie. Wiele towarzystw bada bowiem zgłoszenia dotyczące roszczeń ws. kolizji drogowych bardzo szczegółowo, chcąc uniknąć wyłudzeń i tzw. dopisywania starych, niezwiązanych z bieżącym zdarzeniem uszkodzeń do skutków opisywanego w protokole zdarzenia.

Na co uważać podczas opisywania zdarzenia na drodze?

Dlatego też sporządzając samodzielnie protokół powypadkowy, trzeba pamiętać, by nie był on zbyt ogólny – im więcej szczegółów tym lepiej. Wątpliwości ubezpieczyciela mogą wzbudzić również uszkodzenia, które nie zostały odpowiednio uzasadnione – dlatego też warto opisać domniemane przyczyny powstania każdej, nawet najmniejszej szkody. Podczas opisu zdarzenia, do najczęściej popełnianych błędów należą:

Brak dokładnego opisu miejsca wypadku

Podanie ogólnej daty, bez dokładnej godziny

Nie sporządzenie orientacyjnego szkicu

Brak dokumentów, takich jak oświadczenie sprawcy kolizji o przyznaniu się do winy

Nie podpisanie dokumentu

Brak uwzględnienia warunków atmosferycznych

Brak dokumentacji zdjęciowej

Przykładowy opis okoliczności zdarzenia

10.03.2022 o godzinie 15:30 miała miejsce kolizja na skrzyżowaniu ulic Cichej i Polnej w Opolu. Do zdarzenia drogowego doszło, gdy jadący białym oplem Insignia o nr rejestracyjnym OP 12345 wjechał bez zatrzymania z ulicy Cichej (podporządkowanej) na skrzyżowanie z ulicą Polną (główną), kierując się na wprost, do ulicy Spokojnej. Nie ustąpił tym samym pierwszeństwa kierowcy poruszającym się czerwonym fiatem punto o nr rejestracyjnym OP 67890. Pojazd sprawcy jechał z prędkością 60km/h, choć poruszał się w obszarze strefy, gdzie obowiązuje limit prędkości. W związku ze znakiem ustępu pierwszeństwa, kierowca opla powinien zachować szczególną ostrożność, czego nie uczynił. Wyjeżdżając z uliczki, uderzył samochodem w bok pojazdu marki fiat, co spowodowało wgniecenie karoserii i zarysowanie lakieru.

Okoliczności zdarzenia oraz zeznania świadków pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie winy kierowcy opla. Podczas zdarzenia drogowego, warunki pogodowe nie utrudniały widoczności, a znaki drogowe były czytelne i dobrze widoczne.

Kierowca, który był sprawcą kolizji, nie pozostawał pod wpływem alkoholu. Jeśli chodzi o poszkodowanego kierowcę, jego stan również nie wzbudzał jakichkolwiek wątpliwości co trzeźwości. Po spowodowaniu kolizji – sprawca przyznał się do znacznego przekroczenia prędkości i braku należytej ostrożności.

Na miejscu zdarzenia sporządzono opis wypadku samochodowego, oświadczenie sprawcy kolizji drogowej, a także oświadczenie świadków zdarzenia, w związku z czym przyjazd policji na miejsce nie był konieczny. Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej zostało dołączone do dokumentacji.

Uczestnicy zdarzenia dokonali likwidacji szkód na miejscu zdarzenia, w związku z czym obie strony – po podpisaniu protokołu z zajścia, odjechały z miejsca zdarzenia.

Jak zgłosić szkodę z OC sprawcy?

Jeżeli doszło do stłuczki, okres przedawnienia szkody to 3 lata od momentu zorientowania się o szkodzie i ustaleniu winnego. Jeśli natomiast mowa o wypadkach, okres przedawnienia to 20 lat od dnia zdarzenia. Jak zgłosić szkodę z OC sprawcy?

Przede wszystkim to poszkodowany musi poinformować ubezpieczyciela (u którego sprawca wykupił polisę komunikacyjną) o zdarzeniu drogowym. Zgłoszenie szkody może mieć formę listowną, telefoniczną, lub elektroniczną. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe udostępniają nawet specjalne formularze, dzięki którym zgłoszenie jest o wiele łatwiejsze.

Sprawdź również: Szkoda całkowita z OC sprawcy – jak zgłosić? co z odszkodowaniem?

Ubezpieczycielowi trzeba również przedstawić stosowną dokumentację, w tym napisać opis zdarzenia do odszkodowania, ustalić wycenę naprawy szkód i wykonać zdjęcia wskazujące na brak uszkodzeń pojazdu przed zdarzeniem. Dzięki temu możliwe będzie określenie konkretnych roszczeń co do zadośćuczynienia.

Jeżeli poszkodowany uznał dodatkowo uszczerbku na zdrowiu, również ten fakt powinien zostać zgłoszony, wraz z odpowiednią dokumentacją medyczną.

Rejestracja szkody w ubezpieczalni trwa najczęściej do 7 dni – jeśli ostateczna decyzja będzie korzystna dla poszkodowanego, ubezpieczyciel powinien wypłacić należne odszkodowanie w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia.

Jak napisać opis zdarzenia do odszkodowania?

Wypadki to nieprzewidywalne sytuacje, których często nie da się uniknąć. Mogą przydarzyć się każdemu w najbardziej niespodziewanym momencie. Wtedy z pomocą przychodzi odszkodowanie przysługujące poszkodowanemu, który jest ubezpieczony. Zanim jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych (z tytułu wypadku przy pracy albo choroby zawodowej) lub inny ubezpieczyciel (w przypadku innych wypadków) wypłaci nam rekompensatę za szkody poniesione podczas wypadku, zobowiązani jesteśmy złożyć odpowiedni wniosek o odszkodowanie. Jest to podstawowy dokument, na podstawie którego będzie możliwe wypłacenie należnej kwoty za zaistniałe straty. Warto wiedzieć jak poprawnie go napisać, gdyż często to właśnie to oświadczenie ma wpływ na wysokość uzyskanych roszczeń. Na jego podstawie ubezpieczyciel ustala przebieg i okoliczności zdarzenia oraz straty poniesione w wyniku wypadku.

Jak zacząć pisanie wniosku?

Nie ma jednego, powszechnie obowiązującego wzoru wniosku o odszkodowanie, gdyż przyjmuje się, że każdy wypadek jest inny. W zależności od przebiegu wydarzeń jedna osoba z wypadku będzie pamiętała wszystko, druga zaś, z uwagi na brak przytomności, nie będzie pamiętała nic. Z tego też względu to w naszej gestii leży sporządzenie możliwie najlepszego dokumentu.

Każdy wniosek o odszkodowanie powinien rozpoczynać się od szczegółowego opisu zdarzenia. Można śmiało stwierdzić, że jest to jeden z najważniejszych elementów w całym dokumencie, gdyż ubezpieczyciel na podstawie tych informacji będzie wnioskował o przyczynach zdarzenia.

Opis zdarzenia

Opisując miejsce i przebieg zdarzenia musimy podać dokładną datę i godzinę wypadku. Wskazane jest wymienić również dane uczestników zdarzenia, a także personalia świadków wypadku, jeśli takowi istnieją. We wniosku dokładnie opisujemy jak doszło do wypadku oraz jakie okoliczności towarzyszyły przywoływanej sytuacji. Należy pamiętać, iż znaczenie ma każdy szczegół i każda informacja. Jeżeli wniosek dotyczy odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy, wpisujemy także stanowisko na jakim pracowaliśmy.

Przedstawienie szczegółowych i istotnych informacji może mieć bardzo duży wpływ w procesie odszkodowawczym i jednoznacznie decydować o wysokości wypłaconego zadośćuczynienia. Oczywiście, osoba, która podczas wypadku straciła przytomność nie będzie w stanie opisać minuta po minucie przebiegu zdarzeń.

Po szczegółowym opisie zdarzenia można przystąpić do formułowania kolejnych elementów wniosku, czyli m.in. opisu obrażeń ciała, przebytego leczenia i rehabilitacji, wpływu wypadku na zdrowie i życie oraz roszczeń odszkodowawczych.

Jak napisać opis zdarzenia do odszkodowania?

Dane pojazdów

Opis zdarzenia do PZU, Allianz, AXA czy jakiegokolwiek innego Towarzystwa Ubezpieczeniowego powinien dokładnie identyfikować pojazdy uczestniczące w zdarzeniu. Potrzebne są do tego:

marka i model,

rok produkcji,

numer rejestracyjny,

numer VIN.

Ułatwieniem w dokonaniu oceny będzie też opisanie przybliżonego stanu technicznego pojazdów – kluczowe informacje to np. ogniwa korozji, słabo napompowane opony i brudne szyby (zwłaszcza czołowa).

Dane miejsca zdarzenia

Do ustalenia odpowiedzialności potrzebne są też informacje dotyczące położenia miejsca zdarzenia. W treści opisu podaj:

informacje o tym, czy do wypadku doszło w mieście, czy na wsi,

nazwę ulicy,

numer budynku, przy którym doszło do zdarzenia, lub punkt nawigacyjny (np. kościół lub stacja paliw).

Precyzyjne określenie miejsca zdarzenia jest kluczowe zwłaszcza dla spraw, w których doszło do wypadku na skutek wymuszenia pierwszeństwa.

Jeśli do wypadku doszło poza terenem zabudowanym, możesz wpisać numer drogi i odcinek kilometrów (dane ze słupka drogowego). Jeżeli na zakres szkody wpłynęły też czynniki terytorialne (np. drzewa w pasie drogowym, kamieniste pobocze, dziury w jezdni), wymień je w swoim opisie.

Data i godzina zdarzenia

Opis wypadku do firmy ubezpieczeniowej powinien też uwzględniać datę i godzinę zdarzenia. Takie informacje ułatwią ustalenie, czy pobliski monitoring zarejestrował wypadek i odnalezienie właściwego momentu na nagraniu.

Czas, w którym doszło do kolizji, jest ważny pod względem natężenia ruchu drogowego. Ustalanie okoliczności przy likwidacji szkody różni się zależnie od tego, czy stłuczka miała miejsce w godzinach szczytu, czy na pustym odcinku drogi.

Opis okoliczności zdarzenia

Opis wypadku musi zawierać informacje o tym, jakie okoliczności miały wpływ na wystąpienie lub zwiększenie rozmiaru szkody. Najczęściej są to:

złe warunki atmosferyczne,

stan drogi,

czynniki przyrodnicze (np. zwierzę czy spadająca gałąź),

fragmenty innych pojazdów (np. wypięty ładunek na ciężarówce, urwane lusterko),

czynniki zewnętrzne.

W części traktującej o okolicznościach zdarzenia opisz też swoje zachowanie i szczegóły dotyczące pokonywanej trasy. Uwzględnij:

skąd i dokąd się jechały pojazdy uczestniczące w zdarzeniu;

jak Twoim zdaniem poruszał się pojazd sprawcy (np. kierowca jechał nieostrożnie, slalomem lub zbyt szybko);

czy drugi pojazd miał włączony kierunkowskaz podczas skręcania;

czy pojazd wpadł w poślizg albo próbował awaryjnie hamować.

Opis okoliczności zdarzenia możesz stworzyć samodzielnie lub zwiększyć swoje szanse na wyegzekwowanie wyższego odszkodowania i nawiązać współpracę z naszymi specjalistami. Eksperci NależySię od lat pomagają swoim klientom w walce o sprawiedliwe odszkodowania. Są wsparciem na każdym etapie likwidacji szkody – od chwili złożenia zawiadomienia o wypadku, aż po wypłatę świadczenia.

Nie zawsze możliwa jest wizja polubownego załatwienia sprawy. Niektórzy sprawcy nie chcą się przyznać do winy, np. z obawy przed utratą prawa jazdy (jeżeli mają już okazałą kolekcję punktów karnych) lub wizji płacenia wyższych składek OC (spowodowanie szkody oznacza wzrost składki za polisę OC).

Jeżeli sprawca nie chce przyznać się do winy albo nie podaje swoich danych, nie ryzykuj i nie naciskaj, tylko od razu wezwij Policję. Funkcjonariuszy należy niezwłocznie zawiadomić o zdarzeniu, gdy:

ktoś z uczestników jest ranny,

sprawca jest pod wpływem alkoholu albo środków odurzających,

drugi kierowca nie ma dokumentów lub są one nieczytelne,

polisa OC jest nieaktualna lub sfałszowana,

sprawca uciekł z miejsca zdarzenia,

w kolizji uczestniczyło więcej niż dwa pojazdy,

wezwano inne służby (np. pogotowie ratunkowe).

Jakie są obowiązki policji na miejscu zdarzenia?

Funkcjonariusze po dotarciu na miejsce zajmują się:

zabezpieczeniem miejsca wypadku;

wezwaniem karetki pogotowia lub innych służb ratowniczych (np. straży pożarnej) – o ile jest taka konieczność;

ochroną śladów i dowodów,

dokonaniem wstępnej oceny zdarzenia;

ustaleniem uczestników i świadków zdarzenia drogowego oraz zanotowaniem ich danych personalnych;

przeprowadzeniem rozmów umożliwiających wstępne ustalenie przebiegu zdarzenia drogowego;

badaniem zawartości alkoholu we krwi u uczestników zdarzenia.

Zgromadzone dane i sporządzona dokumentacja mają na celu ustalenie sprawcy, czyli podmiotu odpowiedzialnego za zdarzenie. Notatki policyjne są rzetelną podstawą do ubiegania się o odszkodowanie z OC sprawcy.

W wielu sytuacjach możliwe jest wyłącznie sądowe rozstrzygnięcie sporu, która ze stron jest odpowiedzialna za zdarzenie drogowe. Zwykle wnoszą o to:

Policja lub poszkodowany, gdy sprawca nie chce przyznać się do winy,

prokuratura, w sytuacji, gdy doszło do popełnienia przestępstwa,

sprawca, jeżeli nie zgadza się z ustaleniami Policji dotyczącymi jego wyłącznej winy.

W toku postępowania wyrok wydaje sąd. Ustalenia są oparte na zgromadzonym materiale dowodowym i zeznaniach świadków.

W dniu 10.07.2020 sprawca zdarzenia kierował pojazdem marki Mercedes o numerach rejestracyjnych XY 67890. Samochód wyjechał z drogi podporządkowanej nr 76 na skrzyżowaniu ulicy Wolskiej, Świętokrzyskiej i Dmochowskiego w miejscowości Lubin. Podczas włączania się do ruchu kierowca nie zachował ostrożności i nie ustąpił pierwszeństwa kierującemu samochodem marki BMW o numerach rejestracyjnych UG 56743. Wskutek tego manewru sprawca uderzył przodem swojego samochodu w prawe przednie drzwi samochodu poszkodowanego. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Droga w miejscu kolizji sucha i nieuszkodzona. Ruch nie był wzmożony, a warunki atmosferyczne sprzyjały dobrej widoczności. Samochód sprawcy miał zabrudzoną przednią szybę i spaloną żarówkę światła cofania.

키워드에 대한 정보 opis nieszczęśliwego wypadku w domu

다음은 Bing에서 opis nieszczęśliwego wypadku w domu 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Poniedzielski – monolog ‘Podanie w sprawie wypadku’

  • poniedzielski
  • monolog
  • podanie
  • kabaret

Poniedzielski #- #monolog #’Podanie #w #sprawie #wypadku’


YouTube에서 opis nieszczęśliwego wypadku w domu 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Poniedzielski – monolog ‘Podanie w sprawie wypadku’ | opis nieszczęśliwego wypadku w domu, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

See also  바스 메이트 사용법 | 확대 이야기 진공펌프,바스메이트 두께+길이 효과 137 개의 가장 정확한 답변

Leave a Comment