Dp 75 Przygotowanie Do Pracy | Rentgenoradiometr Dp-75 , Opis I Obsługa. Licznik Geigera / Dozymetr / Miernik Promieniowania/ 모든 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “dp 75 przygotowanie do pracy – Rentgenoradiometr DP-75 , Opis i obsługa. Licznik Geigera / Dozymetr / Miernik Promieniowania/“? 다음 카테고리의 웹사이트 th.taphoamini.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://th.taphoamini.com/wiki/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Milirentgen 이(가) 작성한 기사에는 조회수 3,570회 및 좋아요 51개 개의 좋아요가 있습니다.

dp 75 przygotowanie do pracy 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Rentgenoradiometr DP-75 , Opis i obsługa. Licznik Geigera / Dozymetr / Miernik Promieniowania/ – dp 75 przygotowanie do pracy 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Mam nadzieję, że długo nie czekaliście 😉 Miłego oglądania!

dp 75 przygotowanie do pracy 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Rentgenoradiometr DP-75 Polon – Dozymetria – WordPress.com

Druga recenzja znajduje się TUTAJ DP-75 w końcu posiada wiele zmian w … w DP-66M, obrotowy korpus sondy do regulowania trybu pracy, …

+ 더 읽기

Source: dozymetria.wordpress.com

Date Published: 10/25/2021

View: 4485

Rentgenoradiometr DP-75 – recenzja – Promieniowanie Blog

W komplecie dostarczano instrukcję obsługi oraz zeszyt pracy przyrządu, informujący o przeglądach, naprawach, wzorcowaniach oraz zmianach przydziału służbowego.

+ 여기에 보기

Source: promieniowanie.blogspot.com

Date Published: 6/22/2022

View: 5913

DP 75 na szybko – Pobierz pdf z Docer.pl

DP 75 na szybko – dokument [*.pdf] www.m4ko.pl RENTGENORADIOMETR DP-75 by … PRZYGOTOWANIE PRZYRZĄDU DO PRACY I JEDZIEMY Z KOKSEM Przed …

+ 여기에 더 보기

Source: docer.pl

Date Published: 4/17/2022

View: 4191

RENTGENORADIOMETR DP -75 Wojsko Polskie

Przyrząd zasilany jest za pomocą trzech ogniw (baterii) R -20 zapewniających pracę w czasie 25 godzin oraz z akumulatorów o napięciu 10 – 27 V, przez gniazdo i …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: pgmilitaria.pl

Date Published: 12/29/2021

View: 9312

11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej :: AKTUALNOŚCI

… czy przygotowanie do pracy rentgenoradiometru DP-75. Wiele emocji budziło pokonanie skażonego odcinka na polu walki na odległości pięciuset metrów.

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: archiwum-11dkpanc.wp.mil.pl

Date Published: 9/14/2022

View: 6638

Opis i obsługa rentgenoradiometru DP-66 – Pliki elektroda.pl

L Przygotowanie przyrządu do pracy 4.2. Pomiar promieniowania beta . 4.3. Pomiar promieniowania gamma*. 4.4. Wykonywanie pomiarów

+ 여기에 보기

Source: pliki.elektroda.pl

Date Published: 3/17/2022

View: 7994

주제와 관련된 이미지 dp 75 przygotowanie do pracy

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Rentgenoradiometr DP-75 , Opis i obsługa. Licznik Geigera / Dozymetr / Miernik Promieniowania/. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Rentgenoradiometr DP-75 , Opis i obsługa. Licznik Geigera / Dozymetr /  Miernik Promieniowania/
Rentgenoradiometr DP-75 , Opis i obsługa. Licznik Geigera / Dozymetr / Miernik Promieniowania/

주제에 대한 기사 평가 dp 75 przygotowanie do pracy

  • Author: Milirentgen
  • Views: 조회수 3,570회
  • Likes: 좋아요 51개
  • Date Published: 2018. 7. 13.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=Q5_9vPiiP7E

Rentgenoradiometr DP-75 Polon

Rentgenoradiometr DP-75 Polon

Tym razem opiszę ostatni wojskowy rentgenoradiometr z serii DP, jaki został wyprodukowany na potrzeby wojska, przed wami DP-75, oczywiście produkcja Polska, wyprodukowany został przez dobrze znany „Polon”, czyli tak jak wcześniej opisywane „żelazko” RKP-1-2.

Druga recenzja znajduje się TUTAJ

DP-75 w końcu posiada wiele zmian w porównaniu z wcześniejszymi wersjami DP-66, ale o tym przekonacie się sami, czytając tą notkę. Przedni panel posiada 7 zakresów pomiarowych, które zostały podzielone w ten sposób:

I : 10 – 500 R/h

II: 5 – 50 R/h

III: 0,5 – 5 R/h

IV: 0,05 – 0,5 R/h

V: 5 – 50 mR/h (5o – 500 µSv/h) – Indykacja Beta

VI: 0,5 – 5 mR/h ( 5 – 50 – µSv/h) – Indykacja Beta

VII: 0,05 – 0,5 R/h (0,5 – 5 µSv/h) – Indykacja Beta

Jak widać bardzo szeroki zakres pomiarowy, DP-75 mierzy od bardzo niskich dawek promieniowania, takich jak tło naturalne, płytki podłogowe, do bardzo wysokich, śmiertelnych dawek, obecnie jest to sprzęt potrafiący zmierzyć najwyższą dawkę promieniowania ze wszystkich z naszej kolekcji (czyli 500 R/h bijące inne rentgenoradiometry z zakresem do 200 R/h) tylko czy jest to potrzebne? miejmy nadzieję, że nie i nigdy nie będzie, godzinne wystawienie się na ekspozycję, przy sile promieniowania 500 R/h zakończy się tragicznie…

Prócz zmiany zakresów, wyżej mamy pokrętło do sprawdzenia stanu baterii, wskazówka amperomierza powinna mieścić się w czerwonym łuku zaznaczonym na skali przyrządu, a najlepiej gdy jest w pozycji „K” dalej, zaraz po kontroli baterii mamy możliwość ustawienia jednego z pięciu progów alarmowych, gdy promieniowanie przekroczy zadany próg w słuchawce usłyszymy alarmujący pisk, a tablica ze wskazówką podświetli się, moim zdaniem przydatna funkcja, a jeśli już jesteśmy przy kwestii akustycznej, to warto dodać, że podczas pomiaru także usłyszymy dźwięk każdej przyjętej cząstki przez licznik GM, jednak jest to dźwięk zdecydowanie cichszy niż miało to miejsce we wcześniejszych wersjach.

Sonda mimo, że odrobinę mniejsza od poprzednich wersji, została zbudowana w bardzo podobny sposób, jaki miało to miejsce w DP-66M, obrotowy korpus sondy do regulowania trybu pracy, pomiar gamma i Indykacja Beta, prócz tego oczywiście wygodna gumowana rączka i opcjonalna możliwość przedłużenia sondy. Środek sondy już całkowicie różni się od jego starszego brata, mamy zamontowane dwie nietypowe tuby (już nie trzy jak miało to miejsce w DP-66M) no i w końcu nie są to typowe SBM-20 z DOB-50 i 80, a rzadko spotykane DOI-30 i DOI-80, które co prawda są znacznie mniejsze od wcześniej wspomnianych tub, ale sprawdzają się bardzo dobrze, na szczęście DOI-80 jest odpowiednio czuła do pomiaru miękkiego promieniowania beta.

Na przednim panelu kontrolnym nie zabrakło przycisku do oświetlenia skali, która to też po naświetleniu świeci przez pewien czas, mamy także możliwość kasowania (zerowania) wskazówki amperomierza, czy możliwość zerowania dozymetrów DKP-50, całość pakowana jest w bardzo przydatny futerał, nie jest już to skóra jak w DP-66, a derma, ale całość wygląda bardzo dobrze.

Zasilanie, tym razem niestety będą nam potrzebne trzy baterie R20, a nie dwie jak w starszej wersji, natomiast sprawa zasilania zewnętrznego wygląda już znacznie lepiej, po jednej stronie mamy wejście zasilania zewnętrznego, które musi mieścić się w przedziale 10-30V, czyli duży plus dla DP-75, podobne rozwiązanie było zastosowane w DP-66M1, więcej informacji znajdziecie tutaj

Podsumowując, DP-75 jest bardzo udanym projektem, mierzy bardzo niskie dawki promieniowania, ale też i potężne, sonda została ciekawie przemyślana, futerał jest nieźle wykonany, szkoda tylko, że całość jest dosyć ciężka i dźwięk przyjętych cząstek promieniotwórczych jest dosyć cichy… W zestawie powinno zazwyczaj otrzymać się drewnianą skrzynkę, futerał, cały przyrząd pomiarowy wraz z sondą, przedłużacz do sondy, folia ochronna do sondy, gumki do mocowania folii, wkrętak, pasek do futerału, słuchawkę Tonslil SM-73, mój zestaw nie zawierał tylko folii na sondę, Ogólnie polecam, sprzęt sprawdza się dobrze.

Dla zainteresowanych tematem DP-75 odsyłam do zaprzyjaźnionego bloga – Blog Promieniowanie- DP-75

Promieniotwórczość wokół nas – fakty i mity

Świadczymy usługi nadzoru Inspektora Ochrony Radiologicznej dla zakładów przemysłowych, przedstawicieli służb mundurowych, placówek dydaktycznych, laboratoryjnych i badawczych. Przygotowujemy lub pomagamy w przygotowaniu wniosku o zezwolenie/zgłoszenie działalności w narażeniu na promieniowanie jonizujące do Państwowej Agencji Atomistyki. Doświadczony zespół specjalistów z zakresu ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego (inspektorzy typu IOR-1, IOR-3, IOR-R, fizycy medyczni, doktorzy nauk fizycznych) zapewniają kompleksową obsługę, począwszy od złożenia wniosku, poprzez wsparcie merytoryczne i opiekę w zakresie nadzoru. Zapewniamy wsparcie zarówno w niewielkich pracowniach rentgenowskich, ośrodkach medycznych, uczelniach jak i w dużych zakładach przemysłowych wykorzystujących promieniowanie jonizujące (urządzenia X-ray, zamknięte źródła promieniotwórcze, defektoskopy, gęstościomierze, mierniki grubości, skanery RTG, prześwietlarki oraz inne).

Więcej informacji – LINK

RENTGENORADIOMETR DP -75 Wojsko Polskie

Rentgenoradiometr DP 75 przeznaczony jest do:

– wykrywania skażenia różnych powierzchni ciałami beta-promieniotwórczymi; – wykrywania i pomiaru mocy dawki promieniowania gamma; – sygnalizacji wewnętrznej świetlnej i akustycznej przy przekroczeniu ustalonej wartości progowej mocy dawki; – ładowania dozymetrów optycznych DKP 50.

Rentgenoradiometr DP 75 umożliwia pomiar mocy dawki promieniowania gamma od 0,05 mR/h do 500 R/h w siedmiu podzakresach. Rentgenoradiometr DP 75 wykazuje wysokoenergetyczne promieniowanie beta o wartości powyżej 1000 rozp/min. cm2. Rentgenoradiometr DP 75 posiada w każdym podzakresie pomiarowym pięć progów sygnalizacji w punktach „1”, „2”, „3”, „4”, „5” górnej skali miernika, których przekroczenie jest sygnalizowane optycznie i akustycznie.

Przyrząd zasilany jest za pomocą trzech ogniw (baterii) R -20 zapewniających pracę w czasie 25 godzin oraz z akumulatorów o napięciu 10 – 27 V, przez gniazdo i przewód zasilania zewnętrznego.

Zestaw jest używany w stanie dobrym. RENTGENORADIOMETR nie jest przez nas sprawdzany, sprzedawane są jako niesprawne.

Zdjęcia przedstawiają jeden ze sprzedawanych Rentgenoradiometrów.

WYROBY SĄ ORYGINALNE, POCHODZĄ Z MAGAZYNÓW WOJSKOWYCH

Pobierz plik DP66.pdf z tematu Opis i obsługa rentgenoradiometru DP-66

DP66.pdf

Opis i obsługa rentgenoradiometru DP-66

Opis,schemat i obsługa rentgenoradiometru DP-66M1

RENTGENORADIOMETR

DP-66

OPIS I OBSŁUGA

ZAKŁAD PRODUKCYJNY

1963

ItENTGKNOltADIOMETR DP-??

ERRATA

Strona

6.

Tablica 1

,,

7.

15 wiersz od dołu

Tablica 2

12.

3 wiersz od góry

16 wiersz od dołu

ir & gt; .

24.

21.

Jest

Powinno być

Beta X

rozp/min . cm

zakresu

Podzakres

I, II, III, IV, V, V

wilkości

wytrzymałość

mechanicznej

impulców

R.,,,

Wymnić

Beta X 1

rozp/min . cmzakresu

Podzakres

I, II, III, IV, V, VI

wielkości

wytrzymałości

mechanicznej

impulsów

R20

Wymienić

GM-STC-5

GM-CTC-5

Miejsce błędu

7 wiersz od góry

7 wiersz od góry

Punkt 3, kolumna 3

Kolumna 2

3 wiersz od góry

kolumna 3

–50<>0mym. H-Sfstea

kolumna 4

5 : 6 wiersz od góry

kolumna 3

8 wiersz od góry

10 wiersz od góry

11 wiersz od góry

kolumna 1

13 wiersz od dołu

kolumna 2

9 wiersz od dołu

kolumny

kolejno 1, 2, 3

5u

F

4.20>>/?

5

u

F

+ 50%

-20 & lt; Vo

Zast. BZ1/D6V8

5 ? — ? –0,25 W

51 M ? 10 °/o–0,5W

120 ? ?5°/o–0,5 V

5 M — A –0,25 W

5,1 M ? 10>>/o — 0,5 W

120 ? ? 5 % –0,5 W

Rll

R17

OMŁT

*

OMŁT-1W

R15

Opornik

OMŁT-0,5 W,

3,3 ? ? 5°/o–0,5 W

TREŚĆ

Rozdział I — P R Z E Z N A C Z E N I E I D A N E T A K T Y C Z N O – T E C H N I C Z .

1.1. Przeznaczenie przyrządu

1.2. Dane takty czno-techniczne przyrządu

Rozdział II — D Z I A Ł A N I E R E N T G E N O R A D I O M E T R U .

2.1. Opis ogólny i schemat blokowy przyrządu

2.2. Schemat ideowy i działanie przyrządu

.

.

.

Rozdział III — BUDOWA PRZYRZĄDU

3.1. Pulpit pomiarowy

3.2. Sonda

3.3. Wyposażenie przyrządu

9

9

10

.

Rozdział IV — P O S Ł U G I W A N I E S I Ę PRZYRZĄDEM .<< . 4.L Przygotowanie przyrządu do pracy 4.2. Pomiar promieniowania beta . 4.3. Pomiar promieniowania gamma*. 4.4. Wykonywanie pomiarów 4.9. Ładowanie dozymetrów optycznych DKP-50 4.6. Eksploatacja przyrządu . . . ( . Rozdział V -- PRZEGLĄDY K O N T R O L N E I T E C H N I C Z N E . . . 5.1. Zmiana licznika STS-5 . 5.2. Zdejmowanie osłony sondy 5*3. Wymiana żarówki & A Sprawdzenie cechowania przyrządu dla promieniowania gamma 5Jk Sprawdzenie cechowania przyrządu dla promieniowania beta . Rozdział VI -- PRZECHOWYWANIE I K O N S E R W A C J A . . 5 6 5 . Rozdział VII -- NIESPRAWNOŚCI I ICH USUWANIE 12 12 18 13 14 14 16 17 17 17 18 19 19 20 20 20 22 . 2 3 23 ZAŁĄCZNIKI 1. W Y K A Z WYPOSAŻENIA 2. W Y K A Z PODZESPOŁÓW E L E K T R O N I C Z N Y C H (do schematu ideowego rys. 2) 3. S C H E M A T B L O K O W Y R E N T G E N O R A D I O M E T R U (rys. 1) 4. S C H E M A T IDEOWY R E N T G E N O R A D I O M E T R U (rys. 2) 5. RENTGENORAJDIOMETR DP-66, widok ogólny (rya. 3) 6. RBNTGENGRADIOMETR DP-66 w futerale (rys. 4) 7. R E N T G E N O R A D i O M E T R DP-66 ukompletowany (rys. 5) 3 Rozdział I PRZEZNACZENIE I DANE TAKTYCZNO-TECHNICZNE RENTGENORADIOMETRU 1.1. Przeznaczenie przyrządu Rentgenoradiometr DP-66 przeznaczony jest do: -- wykrywania i ilościowego oznaczania stopnia skażenia różnych powierzchni ciałami beta -- promieniotwórczymi, -- wykrywania i pomiaru mocy dawki promieniowania gamma, -- ładowania dozymetrów optycznych DKP-50. 1.2. Dane taktyczno-techniczne przyrządu 1.2.1. Zakres pomiarów: : ł T 2 -- dla promieniowania beta od 10 do 10 rozp./min. o cm w czte­ rech podzakresach, -- dla promieniowania gamma -- od 0,05 mR/h do 200 R/h w sześciu podzakresach. 1.2.2. Energetyczny zakres pomiaru Przyrząd umożliwia pomiar promieniowania w zakresie energii: -- dla promieniowania beta -- od 0,5 MeV do 3 MeV. -- dla promieniowania gamma -- od 0,1 MeV do 3 MeV. 5 1.2.3. Pod zakresy pomiarowe 6 Przyrząd pogada 6 podzakresów pomiarowych określonych w ta­ blicy 1. Tablica Pb łoże­ Skala nie Pod­ mier­ zakres przełącz­ nika nikom 1 2 3 1 II 11? IV 200 R/h 5 R/h 0,5 R/h I'M 50 mR/h 100 ? 5 mR/h 10 ? 0,5 mR/h 0-200 0-5 0,6 0-10 0,6 0-10 0-5 0-10 0,5 V VI 1 Zakres pomlaroiuy ? zależności od położenia osłony sondy Beta X i Beta X 10 Gammo rozp/min o cm rozp/min o cm* R/h (mR/h) 4 6 6 -- -- -- 100000--1000000 1000000--100oocoo -- 06 , % mierzonej wielkości na 1 C w zakresie temperatur od + 20°C do +45°C i wilgotności względnej 65 ? 15%, -- 0,3% mierzonej wilkości na 1°C w zakresie temperate od --30°C do 20°C. 1.2.6. Średni czas ustaleń wskazań -- dla określonej w punkcie 1.2.4. dokładności pomiaru nie przekracza wartości podanych w tablicy 2. -- Tablica 5-200 R/h 0,5-5 R/h 0.05-0,5 R/h -- 5-50 mR/h 10000--100000 -- 1 ???--10000 -- -- -- -- .... -- 0,5-5 mR/h -- 0^?5*-?,5 mR/h Wyboru podzakresów dokonuje się przełącznikiem obrotowym. Wybór rodzaju promieniowania (beta lub gamma) oraz 10-krotne zwiększenie zakrsu pomiarowego beta uzyskuje się przez odpo­ wiednie ustawienie osłony sondy. 1.2.4. Aparaturowy uchyb pomiaru (dla średnich wartości odczytu) w normalnych warunkach klima­ tycznych (temperatura -|-20?5 C, wilgotność względna 65?15%, ciśnienie atmosferyczne 750 ?30 mmHg) -- nie przekracza ? 2 % 6 wartości mierzonej i dodatkowo ? 2,5% pełnej wartości skali podzakresu, na którym dokonuje się pomiaru mocy dawki pro­ mieniowania gamma od źródła Co-60 lub ilości rozp/min. o cm pro­ mieniowania beta od źródła Sr-90 + Y-90 o powierzchni minimum 150 cm . o 2 2 1.2.5. Dodatkowy uchyb pomiaru -- pod wpływem zmiany warun­ ków klimatycznych nie przekracza: -- 06 , % mierzonej wielkości na 1°C w zakresie temperatur od + 20°C do +40°C i wilgotności względnej 95 ? 3%, Podzakres I II 111 IV V V Czas ustalenia wskazań (sek) 3,5 4 4 4 15 2 30 1.2.7. Odporność na przeciążenia dawkowe Przekroczenie dawki o wartość równą 1 0 danego zakresu po­ 0% miarowego nie powoduje wstecznego biegu wskazówki miernika oraz trwałych zmian czułości przyrządu. 1.2.8. Gniazdo ładowania dozymetrów Przyrząd wyposażony jest w gniazdo do ładowania dozymetrów optycznych typu DKP-50. Gniazdo wyposażone jest w wewnętrzne źródło światła oświetlające skalę dozymetru w czasie ładowania, umożliwiając ładowanie niezależnie od warunków oświetlenia zewnętrznego. 1.2.9. Akustyczna sygnalizacja promieniowania Przyrząd wyposażony jest w słuchawkę SM-60 zapewniającą aku­ styczną sygnalizację promieniowania o słyszalności wystarczają­ cej w warunkach średniego nagłośnienia otoczenia. Konstrukcja słuchawki pozwala na wygodne jej stosowanie bez pogorszenia szczelności maski przeciwgazowej. 1.2.10. Preparat kontrolny S - 9 + Y-90 o aktywności 10 ?-Ci umożliwia kontrolę sprawności r & gt; 0 przyrządu przy zachowaniu warunków bezpieczeństwa obsługi. 7 1.2.11. Zasilanie przyrządu 1 2.18. Wymiary gabarytowe przyrządu Przyrząd może być zasilany z: -- baterii wewnętrznej składającej się z dwócl. o^niw 1.5V typu R20, zapewniającej ciągłą pracę przyrządu w cżąsie 70 gcizin lub załadowanie 1000 sztuk dozymetrów optycznych i pracę ciągłą w czasie 50 godzin (w normalnych warunkach klima­ tycznych, lub przy zasilaniu z ogniw przystosowanych do pracy w temperaturze --40°C do +50°C), -- źródeł zewnętrznych -- akumulatorów o napięciu 3V, 6V lub 12V poprzez przystawkę umieszczaną w pojemniku baterii we­ wnętrznej. s 1.2.12. Dopuszczalny spadek napięcia źródeł zasilających Spadek napięcia źródeł zasilania do 1,6 V ? 0,1 V od nominalnego., nie powoduje dodatkowego błędu pomiaru. Napięcie baterii zasila­ jącej kontrolowane jest miernikiem przyrządu przy ustawieniu przełącznika podzakresów w pozycję ,,K " (kontrola baterii). 1.2.13. Skala miernika przyrządu Wykonana jest na tarczy pokrytej farbą okresowego świecenia, naświetlanej wewnętrznym źródłem światła, co zapewnia wygodny odczyt wskazań niezależnie od warunków oświetlenia zewnętrz­ nego. 1.2.14 Odporność na narażenia środowiskowe Przyrząd przystosowany jest do pracy w następujących warun­ kach klimatycznych: -- w zakresie temperatur i przy wilgotności względnej określo­ nych w ?. 1.2.5., zachowując pełną sprawność po chwilowym przebywaniu w temp. --40°C lub +50°C, -- przy narażeniu na deszcze i średniej intensywności oraz przy zanurzeniu sondy w pokrowcu z folii polietylenowej do wody na głębokość do 60 cm na około 5 minut. 1.2.15. Odporność na narażenia mechaniczne Przyrząd jest odporny na wibracje o przyspieszeniu do 3 g i czę­ stotliwości 20 do 70 Hz oraz wstrząsy podczas transportu. 8 -- u/miary pulpitu -- 100 X180 X120 -- wymiary sondy -- 0 415X300 (z rękojeścią) -- wymiary opakowania transportowego (walizki) -- 26>> X 474X158.

1.2.17. Masa przyrządu

— sonda i pulpit w futeralo — 3,8 kg

— komplet przyrządu w opakowaniu transportowym — 9,6 kg.

R o z d z i a ł II

DZIAŁANIE RENTGENORADIOMETRU

2.1. Opis ogólny i schemat blokowy przyrządu

Schemat blokowy przedstawiony jest na rysunku 1. Układ pomia­

rowy przyrządu składa się z:

— detektorów promieniowania beta i gamma

(1)

— wzmacniacz impulsów

(2)

— normalizator impulsów

(3)

— układu całkującego

(4)

— miernika

(5)

— stabilizowanej przetwornicy tranzystorowej

(6)

— gniazda z urządzeniem do ładowarka dozymetrów

(7)

— – wewnętrznej baterii zasilającej lub przystawki do

zasilania ze źródeł zewnętrznych

(8) i (9)

— słuchawki

(?)

Funkcję detektorów promieniowania (1) spełniają trzy liczniki

G-M (STS-5, DOB-50 i DOB-80). Wytwarzane w wyniku detekcji

promieniowania, impulsy wzmocnione przez wzmacniacz (2) ste­

rują normalizator (3).

Normalizowane pod względem szerokości i amplitudy, impulsy

dają w układzie całkującym (4) uśredniony prąd impulsów, odpo­

wiadający wartości mocy dawki promieniowania, mierzony mier­

nikiem (5). Impulsy z normalizatora służą ponadto do akustycznej

sygnalizacji promieniowania — za pośrednictwem słuchawki (10).

9

Stabilizowana przetwornica tranzystorowa (6) dostarcza wysokich

napięć dla zasilania liczników i ładowania dozymetrów poprzez

gniazdo (7). oraz napięć do pozostałych członów układu.

Przetwornica zasilana jest z baterii wewnętrznej (8) lub źródeł

zewnętrznych poprzez przystawkę (9).

Zmiana stałej czasowej obwodu całkującego na poszczególnych

podzakresach — konieczna ze względu na dopuszczalne fluktuacje

i czas ustalania wskazań — odbywa się przez zmianę oporności

rozładowującej.

Przycisk ,,KAS ” , zwierający obwód całkujący służy do szybkiego

kasowania wskazań. Potencjometry P, -? P w obwodzie emitera

tranzystora T5 określają wielkość prądu impulsów ładujących

i przeznaczone są do kalibracji przyrządu na poszczególnych pod­

zakresach.

Zasilanie przyrządu odbywa się za pośrednictwem stabilizowanej

przetwornicy tranzystorowej, złożonej z transformatora, tranzy­

stora kluczującego T6, tranzystora regulującego T7, wzmacniacza

prądu stałego z tranzystorem T8, oraz diody Zenera D7 służącej

Jako napięcie odniesienia.

Prostowniki po stronie wtórnej transforatora dostarczają stabili­

zowanych napięć:

— 390 V dla licznika L3, — 490 V dla licznika LI i L2, oraz — ? V

i +4 V dla zasilania całości układu. Wielkość tych napięć ustala

się potencjometrem P8.

Kondensator C bocznikuje oporność wewnętrzną baterii zasila-‘

jącej. Obwód startowy przetwornicy (Rj,,, R i C ) oraz sprzężenie

baz tranzystorów T6 i T7 poprzez R zapewnia niezawodny start

przetwornicy przy przyjętych dopuszczalnych spadkach napięcia

źródła zasilania.

Przycisk ,,OSW ” służy do włączenia żarówki Ż2 okresowego pod­

świetlania skali miernika. Napięcie — 390 V poprzez regulowany

dzielnik, złożony z oporników R , Ra* i potencjometru P7 dopro­

wadzone jest do gniazda ładowania dozymetrów. Gniazdo wypo­

sażone jest w zwieracz Wl, który przy wprowadzeniu dozymetru

do gniazda ładowania włącza żarówkę Zl podświetlającą skalę do­

zymetru. Włączanie przyrządu do pracy, kontrola napięcia baterii

i zmiana podzakresów odbywa się przy pomocy 8-pozycyjnego

przełącznika obrotowego:

— w pozycji ,,W ” przełącznik odłącza baterię zasilającą i zwiera

cewkę miernika dla zwiększenia tłumienia układu ruchomego,

— w pozycji ,,K ” miernik szeregowo z opornikiem R dołączony

jest do baterii zasilającej, służąc jako wskaźnik napięcia ba­

terii; w pozycji tej źródło zasilania obciążone jest sztucznie

e

2.2. Schemat ideowy i działanie przyrządu.

Schemat ideowy przyrządu przedstawiony jest na rysunku nr 2.

Ze względu na szeroki zakres pomiarowy przyrząd wyposażony

jest w trzy liczniki wykorzystywane zależnie od wybranego podzakresu pomiarowego:

— na podzakresach I i II licznik DOB-^50 (LI)

— na podzakresie III licznik DOB-80 (L2)

— na podzakresie IV, V i VI licznik STS-5 (L3).

Impulsy z licznika wydzielane na oporniku R po wzmocnieniu na

tranzystorze Tl, sterują normalizator impulsów.

Funkcję normalizatora spełnia monowibrator tranzystorowy zło­

żony z tranzystorów T2 i T3, oporników R , Ri

Ru i przełącza­

nych kondensatorów C -5- C .

B

8

5

2

9

i e

Monowibrator wytwarza na wyjściu (kolektor tranzystora T3), im­

pulsy prostokątne o stałej wysokości i szerokości określonej dla

każdego podzakresu wielkością pojemności sprzęgającej (C -r- C ).

Podawanie impulsów wyzwalających monowibrator poprzez ob­

wód złożony z elementów ?>>, D i D,,, polepsza proces wyzwalania

i uniezależnia parametry generowanych impulsów od kształtu

i poziomu sygnału wyzwalającego.

Impulsy z wyjścia monowibratora za pośrednictwem wzmacniacza

z tranzystorem T4, sterują słuchawkę akustycznej sygnalizacji

promieniowania, oraz poprzez tranzystor T5 ładują kondensator

obwodu całkującego, złożonego z elementów ??, Rn,, R , K

i oporności wewnętrznej miernika.

Uśredniona wartość prądu rozładowania kondensatora w obwodzie

całkującym, wskazywana przez miernik, jest proporcjonalna do

ilości impulsów otrzymywanych z licznika i odpowiada wielkości

mocy dawki promieniowania.

Odczyty dokonuje się na skali miernika, wycechowanego w R/h,

mR/h i ilościach rozpadów/min o cm*.

8

u

Ł

JU

10

M

3T

Ift

OT

as

ai

11

opornikiem R dla uzyskania typowych warunków pracy ba­

terii pod koniec jej eksploatacji,

— w pozycjach poszczególnych podzakresów przełącznik włącza

zasilanie przetwornicy, wybiera odpowiedni licznik (włącza na

licznik wysokie napięcie), przełącza kondensatory sprzęgające

monowibratora, obwody kalibracji i zmiany stałej czasowej

układu całkującego. Pomiaru odpowiedniego rcdzaju promie­

niowania (beta lub gamma), względnie 10 krotne zwiększenie

zakresu pomiarowego promieniowania beta dokonuje się przez

odpowiednie ustawienie osłony na głowicy sondy zawierającej

liczniki.

ai

Rozdział

III

BUDOWA PRZYRZĄDU

3.1. Pulpit pomiarowy

Pulpit pomiarowy składa się z:

— płyty czołowej,

— zespołu elektronicznego,

— obudowy z pojemnikiem baterii.

Płyta czołowa i obudowa wykonane są z prasowanego materiału

termoutwardzalnego o dużej wytrzymałość imechanicznej.

Na płycie czołowej umieszczone są następujące elementy:

— miernik MEA-33, z specjalną skalą,

— przycisk ,,OŚW ” — włączający podświetlenie skali,

–o przycisk ,,KAS ” — do kasowania wskazań,

— potencjometr P7 do regulacji napięcia ładowania dozymetrów,

— gniazdo ładowania dozymetrów,

— przełącznik podzakresów,

— gniazdo słuchawki,

— wyjście przewodu łączącego pulpit z sondą.

Z płytą czołową związany jest zespół elektroniczny przyrządu,

zmontowany na dwóch płytkach ze schematem drukowanym.

Obudowa posiada w części dolnej cylindryczny pojemnik na ba­

terię zasilającą, zamykany uszczelniającą zakrętką.

Płyta czołowa łączona jest z obudową przy pomocy czterech wkrę­

tów. Przejścia elementów regulacyjnych, przewodu łączącego oraz

1

2

powierzchnie przylegające płyty czołowej i obudowy zabezpie­

czone są gumowymi uszczelkami dla zapewnienia kroploszczelności.

3.2. Sonda

Obudowa sondy stanowi cylindryczny korpus aluminiowy. We­

wnątrz umieszczona jest płytka montażowa z detektorami i wzmac­

niaczem impulców. Powierzchnia boczna sondy w sąsiedztwie

czynnej objętości licznika STS-5 posiada okno dla pomiaru pro­

mieniowania beta, osłonięte folią aluminiową przyklejoną do kor­

pusu. Na części korpusu sondy z oknem znajduje się cylindryczna

osłona stalowa zamocowana obrotowo na korpusie. Osłona posiada

trzy ustalone położenia względem okna. W położeniu ,,G ” (po­

miar promieniowania gamma) okno w korpusie jest osłonięte ścian­

ką osłony. W położeniu ,,Bxl ” (pomiar promieniowania beta) okno

w korpusie sondy pokrywa się z poprzecznymi otworami w osłonie.

W położeniu ,,BxlO ” otwór w osłonie jest odpowiednio mniejszy

dla uzyskania 10-krotnego zwiększenia zakresu pomiarowego. Na

częściach zewnętrznych obudowy znajdują się dwa występy usta­

lające odległość sondy od powierzchni obiektu pomiaru. Sonda

wyposażona jest w rękojeść, która w zależności od potrzeby może

być mocowana z sondą bezpośrednio lub przy użyciu przedłużacza.

3.3. Wyposażenie przyrządu.

Kompletny zestaw przyrządu składa się z następujących członów:

a) pulpit pomiarowy — zawierający układ elektroniczny (od normalizatora włącznie),

b) sonda — z detektorami promieniowania i wzmacniaczem impul­

sów, połączona z pulpitem przewodem wielożyłowym długości

1,47 m,

c) futerał — mieszczący pulpit pomiarowy i sondę oraz części

kompletu wymienione w p. d, g.

d) przedłużacz sondy — przyczepiony uchwytem do futerału,

e) preparat kontrolny Sr^90 f Y-90 o aktywności 10>> ?-Ci —

w pokrywie futerału,

f) komplet słuchawkowy,

g) kołnierz osłony gniazda ładowania dozymetrów.

Futerał przyrządu podzielony jest poziomo przegrodą na dwie

części. W części górnej umieszczony jest pulpit pomiarowy moco13

wany do przegrody śrubą. Część dolna służy do pomieszczenia

sondy z przewodem łączącym. Pokrywa futerału posiada okno ze

szkła organicznego umożliwiającego obserwację skali miernika.

W pokrywie — za przesłoną ochronną umieszczony jest preparat

kontrolny. Na wewnętrznej stronie pokrywy umieszczony jest

trzpień gwintowany do zamocowania kołnierza osłonnego gniazda

ładowania. Przedłużacz sondy wykonany jest z rur aluminiowych

składanych teleskopowo w sposób zapewniający regulację długo­

ści, z zaczepami do połącznia z sondą i rękojeścią.

Do transportu i przechowywania kompletu służy walizka drew­

niana, w której oprócz przyrządu z częściami wyżej wymienio­

nymi znajduje się dalsze wyposażenie jak:

h) pokrowiec (ochraniacz) sondy,

i) pasek nośny futerału

j) przystawka zasilania zewnętrznego,

k) komplet narzędzi do konserwacji bieżącej,

1) komplet części zamiennych do doraźnych napraw,

ł) komplet części zapasowych,

m) instrukcja obsługi,

n) zeszyt pracy przyrządu

o) książka obsługi technicznej.

Przystawka zasilania zewnętrznego wymiarami i kształtem obu­

dowy przystosowana jest do umieszczenia w pojemniku baterii.

Wewnątrz obudowy znajduje się oporowy dzielnik’ napięcia (patrz

rys. nr 2) z wyprowadzonym na zewnętrz przełącznikiem napięć.

Przystawka zaopatrzona jest w przewody łączące długości 6 m za­

kończone wtykiem do typowych gniazd akumulatorowych insta­

lacji samochodowej.

R o z d z i a ł IV

POSŁUGIWANIE SIĘ PRZYRZĄDEM

4.1. Przygotowanie przyrządu do pracy

a) Zapoznać się z treścią niniejszej instrukcji, w szczególności

z opisem działania i obsługi przyrządu.

b) Wyjąć przyrząd z opakowania transportowego (walizki)

i sprawdzić wzrokowo, czy zewnętrzne części pulpitu i sondy

nie noszą śladów uszkodzeń mechanicznych.

14

c) Sprawdzić, czy wskazówka miernika odpowiada zerowemu po­

łożeniu na skali; w przypadku konieczności regulacji, należy

odkręcić zakrętkę ochraniającą regulator zera i przez obrót

śruby regulacyjnej ustawić wskazówkę we właściwe położenie,

następnie otwór ponownie zabezpieczyć zakrętką zwracając

uwagę na stan podkładki uszczelniającej.

d) Otworzyć pojemnik baterii i umieścić w nim dwa ogniwa R >>

wkładając je tak,aby bieguny ujemne skierowane były w stronę

zakrętki pojemnika, a następnie otwór pojemnika zamknąć

zakrętką.

20

e) Przełącznik podzakresów z pozycji ,,W ” przestawić w pozycję

,,K ” i sprawdzić stan baterii zasilającej. Wskazówka miernika

powinna znajdować się w polu oznaczonym łukiem ,,K ” (przy

nowych ogniwach wskazówka może wychylić się w prawo

w skrajne położenie).

Jeżeli wskazania są niższe — ogniwa nie nadają się do eksplo­

atacji. Kontrolę napięcia należy przeprowadzać każdorazowo

przed przystąpieniem do pomiarów.

W przypadku konieczności pracy z podświetleniem skali —

kontrole przeprowadza się z włączonym podświetleniem.

f) Jeżeli przyrząd ma być zasilany ze źródeł zewnętrznych, należy

przystawkę zasilania zewnętrznego dostosować do wielkości

napięcia źródła, umieszczając wtyk przełącznika napięć w gnie­

ździe oznaczonym przez ,,3 ” , ,,6 ” lub ,,12 ” zależnie od napięcia

źródła (3, 6 lub 12 V).

Przystawę należy umieścić w pojemniku baterii, a przewody

z przystawki dołączyć do źródła zasilania.

Po dołączeniu zewnętrznego źródła zasilania sprawdzić napięcie

zasilania jak w punkcie e).

g) Przeprowadzić próbę działania przyrządu. Próbę przeprowadza

się na podzakresach II, IV, V i VI przy pomocy preparatu

kontrolnego.

W tym celu należy:

— osłonę sondy ustawić w położeniu B x l

— włączyć słuchawkę

1.5

— odsłonić preparat kotnrolny umieszczony w pokrywie fu­

terału i zbliżyć sondę powierzchnią okna do preparatu na

odległość około 1 cm.

Działanie przyrządu jest poprawne, jeżeli na kontrolowanych

podzakresach występują w słuchawce wyraźne trzaski sygnalizu­

jące promieniowanie. Ponadto na podzakresach V i VI wskazówka

miernika powinna wychylić się poza skalę, a na podzakresie IV

poza połowę skali.

Na podzakresie III wychylenie wskazówki jest nieznaczne, lecz

dostrzegalne.

4.2. Pomiar promieniowania beta

Dla wykonania pomiaru promieniowania beta należy:

a) ustawić osłonę sondy w położenie B x l ,

b) przełącznik podzakresów ustawić w położenie IM (podzakres

IV),

c) zbliżyć okno sondy na odległość 2–3 cm od kontrolowanej

powierzchni,

d) przełącznikiem wybrać podzakres przy którym wskazanie

miernika umożliwi dokładny odczyt. Wybór podzakresów na­

leży dokonać przełączając kolejno od podzakresu IV do VI aby

uniknąć wybijania wskazówki miernika. Po czasie koniecznym

na ustalenie wskazań (podanym w tablicy 2) dokonać odczytu

na skali od 0–10 dla danego podzakresu,

e) ustawić osłonę sondy w położenie ,,G ” i zmierzyć wielkość tła

promieniowania gamma, postępując jak w punkcie d).

Różnica między wskazaniami z punktu d) i e) określa wielkość

skażenia beta w ilościach rozp/min * cm .

4.3. Pomiar promieniowania gamma

Pomiar promieniowania gamma dokonać w następujący sposób:

a) osłonę sondy ustawić w położeniu ,,G ”

b) wybrać właściwy podzakres pomiarowy przełączając kolejno

od I do VI, aż do uzyskania wskazań miernika umożliwiających

dokładny odczyt. Na podzakresie I odczytu dokonuje się na

skali 0–200, na pozostałych — na skali 0–6, dla danego pod­

zakresu. Dokładny odczyt następuje po czasie koniecznym do

ustalenia wskazań (tabl. 2).

Przy osłonie sondy ustawionej w położeniu ,,Bxl ” otrzymuje

się pomiar mocy dawki sumarycznego promieniowania beta

i gamma.

c) po zakończeniu pomiarów wyłączyć przyrząd,

4.4. Wykonywanie pomiarów

Celem uniknięcia wybijania wskazówki miernika poza skalę, oraz

przeciążenia liczników STS-5 i DOB-80 należy pomiar rozpoczy­

nać od podzakresów odpowiadających najwyższym mocom dawek

lub największej ilości rozpadów, w sposób opisany w 4.2. i 4.3.

Dla wyeliminowania niedokładności odczytu spowodowanej fluk­

tuacją wskazówki miernika, za wynik należy przyjmować uśred­

nioną wartość kilku odczytów. Dla uniknięcia nadmiernych wy­

chyleń (wybijanie) wskazówki miernika występujących w mo­

mencie zmiany podzakresów, zaleca się przed każdorazowym prze­

łączeniem sprowadzić wskazówkę na ,,0 ” naciśnięciem przycisku

,,KAS ” .

2

UWAGA!

2

2

IM rozp/min-cm = 1000K rozp/min o cm – 1000 000 rozp/

/min o cm . Pizy pomiarach skażeń przekraczających 1000 000

rozp/min o cm (wychylenie wskazówki miernika poza skalę na

podzakresie IV) należy pomiar przeprowadzić przy osłonie

sondy ustawionej w położeniu ,,Bxl0 ” a odczyt pomnożyć przez

10.

f) po skończeniu pomiaru przyrząd należy wyłączyć (przełącznik

w położeniu ,,W ” ).

2

2

4.5. Ładowanie dozymerów optycznych DKP-50

Ładowanie dozymetrów optycznych DKP-50 przeprowadzać w po­

mieszczeniach chroniących przed deszczem i nadmierną wilgocią,

w następujący sposób:

a) zdjąć zakrętkę zamykającą wejście gniazda ładowania i na wy­

stającą część gwintowaną gniazda zakręcić kołnierz ochronny,

b) przełącznik ustawić na podzakresie I,

c) pokrętło potencjometru P7 przekręcić w lewo do wyczuwal­

nego oporu.

17

d) odkręcić kapturek dozymetru i umieścić dozymetr w gnieździe

ładowania dociskając do wyczucia drugiego oporu. W położeniu

tym powinno włączyć się oświetlenie wewnętrzne gniazda pod­

świetlające skalę dozymetru,

e) pokrętło potencjometru P7 (regulacja) obracać powoli w prawo

— obserwując przez okular dozymetru ruch nici kwarcowej —

aż do momentu, kiedy nie znajdzie się na działce ,,0 ” skali mi­

kroskopu. Po ustaleniu wskazań dozymetru na poziomie ,,0 ”

wyjąć dozymetr z gniazda, sprawdzić wskazania i zakręcić

kapturek.

Przed wprowadzeniem do gniazda następnego dozymetru po­

krętło potencjometru ustawić w lewe skrajne położenie.

f) po okresie 30–60 minut od początku ładowania sprawdzić

wskazania dozymetru i w razie potrzeby skorygować.

g) po zakończeniu ładowania wyłączyć przyrząd, zdjąć kołnierz

ochronny gniazda ładowania i zamknąć je dokładnie zakrętką

w celu zabezpieczenia przed wnikaniem wilgoci i pyłu.

Rentgenoradiometry należy poddawać przeglądom kontrolnym

i technicznym i gdy zachodzi potrzeba naprawiać w odpowiedznio

wyposażonych warsztatach naprawczych.

Zaleca się:

— kontrolę skalowania po 200 godzinach pracy,

— remont średni po 800 godzinach pracy,

— remont generalny po 2500 godzinach pracy.

Maksymalny okres żywotności przyrządu wynosi około 10.000

godzin pracy.

Przy przeglądach okresowych zaleca się szczególnie sprawdzać

stan uszczelek gumowych przyrządu i uszkodzone (nawet mini­

malnie) wymieniać.

4.6. Eksploatacja przyrządu

5.1. Zmiana licznika STS-5

Dla zapewnienia pełnej sprawności przyrządu i właściwego okresu

użytkowania należy:

— chronić przyrząd od udarów, wstrząsów i innych narażeń me­

chanicznych,

— w miarę możliwości nie narażać przyrządu na działanie silnych

wpływów atmosferycznych, bezpośrednie intensywne oświet­

lenie słoneczne, deszcz, wilgoć, pył i mróz,

— nie pozostawiać przyrządów w stanie włączonym w okresie

przerw w pracy, ponieważ powoduje to zbędne zużycie źródeł

zasilania,

— nie narażać przewodów łączących sondę z pulpitem na silne

zginanie i działanie sił rozciągających,

— manipulację elementami regulacyjnymi przyrządu (przełącz­

nik, potencjometr, przyciski) przeprowadzać możliwie delikat­

nie bez przykładania sił mogących uszkodzić te elementy,

— po pracy w warunkach deszczu, wilgoci lub mrozu, zewnętrzne

powierzchnie pulpitu i sondy należy dpkładnie wytrzeć i osu­

szyć, a części metalowe narażone na korozję przetrzeć szmatką

z bezkwasową wazeliną techniczną.

W przypadku konieczności wymiany uszkodzonego licznika STS-5

należy:

— odkręcić nakrętkę łączącą obudowę sondy z korpusem monta­

żowym, zdjąć obudowę i wyjąć uszkodzony licznik z uchwy­

tów mocujących; wkładając na jego miejsce licznik zapasowy,

przy czym należy pamiętać o zachowaniu właściwej bieguno­

wości (znak ,, + ” na obudowie licznika powinien odpowiadać

oznaczeniu na płytce montażowej).

— nałożyć obudowę na korpus tak, aby występ ustalający na łącz­

niku korpusu wszedł w wyżłobienie obudowy, a następnie obie

części połączyć nakrętką.

Przy składaniu należy sprawdzić, czy uszczelka gumowa mię­

dzy łącznikiem i obudową nie nosi śladów uszkodzeń, mogą­

cych pogarszać szczelność. Wymiana licznika bez powtórnego

skalowania przyrządu pogarsza dokładność pomiaru na podzakresach IV, V i VI o około ? 25%. Zaleca się sprawdzenie

i ewent. korektę skalowania.

Liczniki DOB-50, DOB-80 w przypadku ich uszkodzenia wy­

mienia się w warsztacie naprawczym.

18

Rozdział V

PRZEGLĄDY KONTROLNE I TECHNICZNE

5.2. Zdejmowanie osłony sondy

Dla ułatwienia dezaktywacji powierzchni sondy należy odkręcić

wkręt, zdjąć końcówkę sondy i osłonę. Należy unikać przy tym

przypadkowych nacisków na folię aluminiową pokrywającą okno

obudowy, podatną na uszkodzenia mechaniczne (wgniecenia i pęk­

nięcia), które mogą spowodować nieszczelność obudowy sondy.

5.3. Wymiana żarówki

W celu wymiany uszkodzonej żarówki podświetlenia skali mier­

nika lub podświetlenia gniazda ładowania, należy odkręcić cztery

wkręty w dnie obudowy i oddzielić obudowę od płyty czołowej,

uważając aby nie zerwać przewodów łączących pojemnik źródła

zasilania z zespołem elektronicznym.

Dla wymiany żarówki podświetlenia skali należy:

— uchwyt żarówki wraz z żarówką wyjąć z oprawy reflektora

— wykręcić z oprawki uszkodzoną żarówkę i wkręcić zapasową

— włożyć żarówkę z uchwytem w oprawę reflektora i zabezpie­

czyć przed wypadnięciem przy pomocy sprężynki.

Dla wymiany żarówki podświetlającej gniazdo ładowania dozy­

metrów należy:

— podnieść w górę sprężynkę dociskającą reflektor i zdjąć re­

flektor

— wymienić żarówkę i nałożyć reflektor zabezpieczając sprężyn­

ką.

Po dokonaniu wymiany żarówek, przy wkładaniu przyrządu do

obudowy należy sprawdzić stan i ułożenie uszczelki zabezpieczają­

cej szczelność złącza płyty czołowej z obudową, a następnie pew­

nie dokręcić wkręty łączące.

5.4. Sprawdzenie cechowania przyrządu

gamma

dla promieniowania

Skalowanie należy przeprowadzać na ławie pomiarowej, na której

w sposób trwały zaznaczono aktualne punkty skalowania wyzna­

czone dla danego źródła promieniowania. Ława powinna umożli­

wiać łatwe i dokładne ustawienie odległości między źródłem,

a sondą skalowanego przyrządu. Dokładność ławy pomiarowej nie

może być gorsza niż ? 5 °/o.

90

Jako źródło promieniowania używa się izotopu kobaltu (Co-60).

Do skalowania podzakresu I (200 R/h źródło powinno mieć aktyw­

ność pozwalającą na uzyskanie mocy dawki 400 R/h z odległości

niemniejązej niż 75 cm. Równocześnie długość ławy powinna po­

zwalać na uzyskanie z tego samego źródła promieniowania mocy

dawki 5 R/h. Dla skalowania pozostałych podzakresów gamma na­

leży używać źródła promeniowania o takiej aktywności, aby z od­

ległości nie mniejszej niż 1 m uzyskać moce dawki od 0,1 mR/h

do 5 R/h.

Odległość sondy przyrządu od źródła promieniowania przy znanej

aktywności źródła i żądanej mocy dawki określa się z wzoru:

13,6 o A

P

gdzie P — moc dawki w R/h

A — aktywność źródła promieniowania w mCi

R — odległość w cm

Przystępując do skalowania należy:

— wyjąć pulpit przyrządu z obudowy i ustawić go tak, aby za­

pewnić wygodną obserwację skali i dostęp do potencjometrów

P1^P6,

— sprawdzić stan źródła zasilania,

— wybrać przełącznikiem skalowany podzakres,

— umieścić sondę na ławie pomiarowej w odległości odpowiada­

jącej żądanej mocy dawki dla punktów skabwania określo­

nych w tablicy 3.

Tablica

Podzakres

Położenie

przełączn.

Punkt

skaiomania

Punkt

kontrolny

Potencjometr

kalihracyjny

4

5

1

2

3

R/h

140 R/h

II

5 R/h

4 R/h

2,5 R/h

P2

III

0,5 R/h

0,4 R/h

0,25 R/h

??

I

m

50 R/h

PI

IV

50 mR/h

40 mR/h

25 mR/h

P4

V

5 mR/h

4 mR/h

2,5 mR/h

P5

VI

J 0i,5 mR/h

0,4 mR/h

0,25 mR/h

PO

21

3

— poddać sondę ekspozycji promieniowania i odpowidenim po­

tencjometrem kalibrującym dany zakres ustawić wskazówkę

miernika na wartość mocy dawki odpowiadającą punktowi ska­

lowania, przyjmując średnią wartość wskazań odczytanych po

czasie niezbędnym do ustalenia wskazań (zgodnie z tabelą 2),

— sprawdzić, czy wskazania w punkcie kontrolnym odpowiadają

żądanym wielkościom. Odchyłki wskazań (średnia wartość) nie

powinna przekraczać wielkości określonych w 2.4. niniejszej

instrukcji,

— po zakończeniu skalowana osie potencjometrów zabezpieczyć

przed przypadkowym obrotem pokrywając je lakierem pod­

kładowym nitro, tlenkowym w kolorze czerwonym.

5.5. Sprawdzenie cechowania dla promieniowania beta

Przyrząd wyskalowany dokładnie dla promieniowania gamma nie

wymaga dodatkowej kalibracji na podzakresach pomiarowych

promieniowania beta.

W celu sprawdzenia zgodności wskazań na podzakresach beta na­

leży:

— osłonę sondy ustawić w położeniu ,,Bxl ” lub ,,BxlO ” w zależ­

ności od podzakresu,

— sprawdzić wskazania przyrządu na podzakresach pomiarowych

beta w punktach określonych w tablicy 4.

Tablica

Położenie

przełączn.

IV

1 M

BxlO

IV

1 M

V

VI

Punkty kontrolne

? rozp/min. o cm

Położenie

osłony

Podzakres

1

PRZECHOWYWANIE I KONSERWACJA

Rentgenoradiometr przeznaczony do długotrwałego przechowy­

wania należy przygotować i przechowywać zgodnie z Instrukcją

o przechowywaniu, przeglądach, konserwacji i remoncie przyrzą­

dów dozymetrycznych w oddziałach i składnicach Chem. 35/66.

Niezależnie od powyższych przepisów, należy stosować się do na­

stępujących wskazań:

— przyrządy przechowywać bez źrółed zasilania,

— podczas dłuższych przerw w pracy przyrządu (więcej niż ty­

dzień), a także podczas przewożenia go na znaczne odległości,

źródła zasilania należy wyjąć z pojemnika baterii i przecho­

wywać w walizce transportowej,

— powierzchnie zewnętrzne przyrządu dokładnie oczyścić szmatką

zamoczoną lekko w benzynie, a metalowe części przyrządu

i wyposażenia narażone na korozję zabe7pieczyć cienką po­

włoką bezkwasowej wazeliny technicznej.

Do części tych należą: w pulpicie — wkręty mocujące płytę czo­

łową z korpusem obudowy, w sondzie — sprężyny i elementy

uchwytu bagnetowego, na walizce — okucia, oraz cały komplet

narzędzi do konserwacji bieżącej.

4

R o z d z i a ł VII

2

NIESPRAWNOŚCI I ICH USUWANIE

2

8000 ? ?

?

5000 ? ?

?

Bxl

800 000

500 ? ?

?’

100 ?

Bxl

80 000

50 ? ?

?

10 ?

Bxl

8 ??

?

5 ??

?

Jako źródło promieniowania beta należy używać płytki Sr-90 +

Y-90 o powierzchni minimum 150>> cm . Płytki te powinny mieć

ilość rozp/min o cm odpowiadające punktom kontrolnym skalo­

wania. Punkty kontrolne mogą ulegać odchyleniu do –20% od

podanych w tabeli w przypadku używania źródeł kontrolnych

o innych (aktualnie znanych) ilościach rozp/min o cm .

2

2

2

22

R o z d z i a ł VI

Objawy uszkodzenia

1

1. W położeniu prze­

łącznika ,,K ” wska­

zówka miernika nie

wychyla siQ

lub

wskazania są

mniejsze od okreś­

lonych czerwonym

łukiem na skali.

Przyczyna

Sposób usunięcia

2

3

1. Zużyte ogniwa

zasilające.

Wymienić ogniwa.

2. Zanieczyszczone

powierzchnie sty­

kowe sprężyny lub

kołka w pojemniku

baterii.

Oczyścić.

23

1

2

3

3. Oderwany przewód

zasilania z pojem­

nika

do

układu

elektronicznego.

Otworzyć

obudowę,

sprawdzić stan prze­

w o d ó w zasilania i w

przypadku

przerwy

w y m i e n i ć źerwony

przewód.

2. Wskazania kontrol­

ne stanu baterii

prawidłowe,

brak

podświetlenie skali.

Uszkodzona żarówka.

Wymienić żarówkę.

3. Podczas próby

działania brak

wskazań miernika

i sygnalizacji aku­

stycznej na podza­

kresach IV, V i VI.

Uszkodzony

licznik STS-5.

Wymnić licznik.

4. Podczas próby

działania brak

wskazań miernika

i sygnalizacji aku­

stycznej na podza­

kresie III

Uszkodzony

licznik DOB-80

Skierować do wymia­

ny w warsztacie na­

prawczym.

5. Podczas próby

działania brak

wskazań miernika

i sygnalizacji aku­

stycznej na wszyst­

kich

kontrolowa­

nych podzakresach.

Prawdopodobne

usz­

kodzenie przetwornicy

lub

elektronicznego

układu pomiarowego.

6. Przy

pomiarach

mocy dawki po­

w y ż e j 0,5 R/h (wy­

bijanie w s k a z ó w k i

miernika na podza­

kresie

III)

brak

wskazań miernika

na podzakresach I

i II

Uszkodzony licznik

DOB-50

24

Skierować do naprawy

w warsztacie napraw­

czym.

1

3

2

Wymienić żarówkę.

Oczyścić i wyregulo­

w a ć tak aby przy w ł o ­

żeniu dozymetru do

gniazda styki

były

zwierane.

7. Przy ładowaniu do­

zymetru optycznego

DKP-50 brak pod­

świetlenia skali do­

zymetru.

1. Uszkodzona

żarówka.

2. Zanieczyszczone

lub niewłaściwie

wyregulowane

styki włączające

podświetlenia.

8. Podczas ładowania

dozymetru nie mo­

żna sprowadzić

wskazówki

(nici

kwarcowej) na ,,O- ”

skali.

1. Zawilgocenie

lub Osuszyć strumieniem

ciepłego

powietrza

zanieczyszczenie

wewn. powierzchni ewent. skierować do

gniazda ładowania oczyszczenia w war­

(szczególnie izola­ sztacie naprawczym.

Sprawdzić

ładowanie

tora).

pa innym egzemplarzu.

2. Uszkodzony

S k i e r o w a ć do naprawy

odozymetr.

3. Brak lub za niskie w warsztacie.

napięcie ładowania,,

uszkodzona

prze­

twornica.

0. Podczas

manipu­

lacji potencjomet­

rem regulacji na­

pięcia

ładowania

w y s t ę p u j ą skokowe

przesunięcia wska-‘

zówki dozymetru.

Uszkodzony

metr.

potencjo­

W y m i e n i ć w warszta­

cie naprawczym.

Wszelkie inne zauwożone niesprawności przyrządu należy zgłaszać w war­

sztacie naprawczym.

Skierować do naprawy

w warsztacie napraw­

czym.

23

Załącznik

Załącznik 1

2

W Y K A Z PODZESPOŁÓW E L E K T R O N I C Z N Y C H

(do schematu Ideowego — rys. nr 2)

W Y K A Z WYPOSAŻENIA

Ilość

Walizka drewniana

Podstamoiue dane

techniczne

2

3

LI

L2

L3

T l , T2,

T3, T4,

T7, T8

T5

Futerał z kontrolnym źródłem promieniowania jonizującego

Pasek do futerału

Przedłużacz sondy

Przystawka zasilania z przewodem

Komplet s ł u c h a w k o w y

a) słuchawka z przewodem

b) uchwyt na ucho

c) wkładka s ł u c h a w k o w a do ucha

10

Instrukcja ,,Opis i Obsługa ”

Zeszyt pracy

Książka obsługi technicznej

Komplet narzędzi do konserwacji bieżącej

a) wkrętak elektrotechniczny 2A (mały)

b) wkrętak elektrotechiczny 5A (duży)

c) klucz specjalny (do zakrętki uszczelki przełącznika, reg.

,,O ” , potencjometru i zakrętki sondy

Komplet części zamiennych do doraźnych napraw:

a) uszczelka przełącznika

b) uszczelka przycisku

c) pierścień uszczelniający potencjometru 3,6 X 2,4

d) pierścień uszczelniający zakrętki baterii i przystawki

27,3 X 2,4

e) uszczelka sondy

f) wtyk przełącznika napięć do przystawki zasilania

g) zakrętka regulacji zera

h) podkładka zakrętki regulacji zera

??

D l , D2

D3, D4

D5, D6

D7

Tranzystor TG-5S

Dioda germanowa DG51

Dioda krzemowa DK-62

Dioda germanowa DZG7

Dioda Zenera BZ1/CW8

Dioda germanowa DZG4

Miernik magneto-elektr.

MEA-33

Przełącznik WK533-32

>>>>a ~r~ ,,e

Tranzystor 2SC350 H

G + Wl

TRI

,,MS ”

,,OSW ”

C l , C4

Kondensator KSO-2-500-G

C3, C15

Kondensator elektrolit. K T F

C5

Kondensator KSO-1-250-G

C6

Kondensator KSO-2-500-G

Zast. BZ1/

D6V8

100 uA

Rw=4KO,

Specj.

skala

Import

CSRS

Gniazdo ładowania kompl.

Transformator przetwornicy

Mikrołącznik typ KW6A

C2, C7

1

2

4

Zast.

BF-506

selekcjo­

nowany

S ł u c h a w k a SM-60-250

Kondensator KSE-011

250 Q

o,oa u . f ? 2 0 % —

— 250 V

2200 p F ? 2 % —

— 500 V

5

Komplet części zapasowych

a) licznik STS-?

b) żarówka 2,5 V — 0,075 A BI0/13

c) ogniwa R20

Uiragi

Licznik GM-DOB-50

Licznik GM-DOB-80

Licznik GM-STC-5. (STS-5)

T r a n v stor ASY-37

D8

M

Rentgenoradiometr DtP-66

Pokrowiec (ochraniacz) sondy

Nazwa i tup podzespołu

1

N a z ?a

Symbol pod­

zespołu Ulg

schematu

^

+ 20%

— 15 V

660 p F ? 2 % —

— 250’ V

10OOpF?2% —

— 500 V

27

oLag

1

i

?

C8, CM

Kondensator KSE-Oll

C9

Kondensator KSE-Oll

CIO

Kondensator ETO-1

C12

Kondensator K S E – O l l

?13, C14,

C16

P2, P3, P4

P5, P6, P8

Pb

P7

Kondensator ETO-1

50

Potencjometr PR-1.4

dalszy tabeli

4

— 15 V

iKti-A-0,?,*W

Rl

R2, m

R4

R5, R14,

R30

R6, R26

R7, R l l ,

R12

R8, R16,

R19, R32

R9, R13,

R33

RIO, R20

0,022 p , F ? 20% —

— 250 V

0,22 ^ F t 10% —

— 250 V

8O|xF?10% —

— 6V

0,015 n F ? 20% —

— 030 V

2 szt. łączone

roumolegle

u f t j g –

Potencjometr PR-101 10P3 10KL & gt; -A-<<ł.2.-V/ Potencjometr PR-101 40P1 5KO-A-0.25W Opornik Opornik Opornik .Opornik OMŁT-1W OMŁT-0.5W OMŁT-0.5W OMŁT-0.5W w k i . klim. 5.6.6. 7.5MQ? 10%-1\V M Q i 10%-0,5W 120KQ?5%-0,5V 20KU?5%-0,5W Opornik OMŁT-0.5W Opornik OMŁT-0.5W 6,8KQ?5%-0,5W 5,1KQ?5%-0,5W Opornik OMŁT-0.,5W 33KQ?5%-0,5W Opornik OMŁT-0.5W 2,4Kfi?5%-0,5W R18 R21 R22, R24 R23 Opornik Opornik Opornik Opornik Opornik Opornik R25 Opornik OMŁT-0.5W 10KQ?5%-0,5W J,SKQ?5%-0,5w 3,6KQ?5%-0,5W S3KQ?5%-0,5W 10MQ?5%-1W 10MQ?5%-1W 3tfMQ?5%-0,5W 5,1KQ?5%-0,5W R27 R28 R29 R31 R34 R35, R36 Ż l , Ż2 Opornik OMŁT-0.5W Opornik OMŁT-0.5W Opornik OMŁT-0.5W Opornik OWS-221 Opornik OWS-421 Opornik OWS-421 Żarówka RlS /?/? OMLT-0.5W OMŁT-0,5W OMŁT-0.5W OMŁT-0,5W OMŁT-1W OMŁT Qf & rnLli OMT-Q5U/ łączone szeregowo lub 2,4 K Q i ? 5 % -0.5W 510Q?5%-0,5\V 390KQ?5%-0,5V 7,5KQ?5%-0,5W 5 ? ? 5 % -0,25WII 27Ł2?5%-2W-II 15L & gt; ?5%-2W-II 2,5V + 0,075A \ - E l 0/13 ! | Załącznik 3 v U U Rys ? * Schemat Blokowy Rentgenoradiometmi DP-66 ii** i (|?7 %j f Schema ( o oi --7. 0SY BfSO p. ? ? ? Przysta Sonda | Ekran J_ J Rys 2 Schemat ideowy rentgenorhdiometru DP-66 I710t Załącznik 5 10 3_ ? 1<< Gałka p r z e ł ą c z n i k a włączanie kontrola napięcia,podzakresy* ; 2* Przycisk p o d ś w i e t l a n i a s k a l i miernika, 3* Przycisk kasowania wskazań miernika* 4- P o k r ę t ł o ładowania dozymetrów DKP-50. 5<< Zakrętka gniazda ładowania dozymetrów DKP-50. 6* Zakrętka r e g u l a c j i ,,zera " miernika* 7. Zakrętka ź r ó d ł a zasilania* 8. Gniazdo s ł u c h a w k i , j 9. Przewód ł ą c z ą c y sondę z pulpitem* 10* Rękojeść sondy* ! 11* Przedłużacz sondy. 12* Sonda* 15* Osłona ruchoma sondy* t 5 R y s . 3 . Rentgenoradiometr DP-66 widok ogólny* 1 kieszeń ?? komplet słuchawkowy* 2 ułożenie sondy z przewodem w futerale*

키워드에 대한 정보 dp 75 przygotowanie do pracy

다음은 Bing에서 dp 75 przygotowanie do pracy 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  6600 번 버스 | 대원고속 6600번(평택 비전푸르지오 → 강남역.양재역) 광역버스 운행 영상 답을 믿으세요
See also  우리 지금 할래 다시 보기 | 넷플릭스 한국 드라마 5 인기 답변 업데이트

See also  청아 다시 보기 | 시골 민박집의 기막힌 영업법 [영화리뷰 결말포함] 1889 명이 이 답변을 좋아했습니다

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Rentgenoradiometr DP-75 , Opis i obsługa. Licznik Geigera / Dozymetr / Miernik Promieniowania/

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Rentgenoradiometr #DP-75 #, #Opis #i #obsługa. #Licznik #Geigera #/ #Dozymetr #/ # #Miernik #Promieniowania/


YouTube에서 dp 75 przygotowanie do pracy 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Rentgenoradiometr DP-75 , Opis i obsługa. Licznik Geigera / Dozymetr / Miernik Promieniowania/ | dp 75 przygotowanie do pracy, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment