Czy Filtr Węglowy Chroni Przed Wirusami | Lampa Do Dezynfekcji Philips Uv-C – Chroń Swój Dom Przed Wirusami 180 개의 정답

당신은 주제를 찾고 있습니까 “czy filtr węglowy chroni przed wirusami – Lampa do dezynfekcji Philips UV-C – Chroń swój dom przed wirusami“? 다음 카테고리의 웹사이트 th.taphoamini.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://th.taphoamini.com/wiki/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Signify 이(가) 작성한 기사에는 조회수 692회 및 236005 Like 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

czy filtr węglowy chroni przed wirusami 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Lampa do dezynfekcji Philips UV-C – Chroń swój dom przed wirusami – czy filtr węglowy chroni przed wirusami 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Chroń swój dom przed wirusami i bakteriami, stosując UV-C
Lampa Philips UV-C do dezynfekcji światłem może skutecznie unieszkodliwiać wirusy, bakterie, pleśnie i zarodniki w ciągu kilkunastu minut. Wbudowane czujniki i regulatory czasowe zapewniają dodatkową ochronę dla Ciebie i Twojej rodziny.
Dowiedz się więcej https://www.lighting.philips.pl/consumer/dezynfekcja-uv-c-w-domu
#philipsuvc #lampauvc #dezynfekcjauvc

czy filtr węglowy chroni przed wirusami 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Jaki filtr w masce chroni przed Covid-19? – Respro

Jeszcze w czasach przed koronawirusem wielu lekarzy i dentystów używało … Z kolei filtr węglowy DACC zatrzymuje szkodliwe substancje, …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: respro.com.pl

Date Published: 1/12/2021

View: 4722

czy filtr N99 chroni przed koronawirusem? – Dragon Mask

Maska antywirusowa – czy filtr N99 chroni przed koronawirusem? – Wszystko o maskach antywirusowych ✔️ – @page { size: 21cm 29.7cm; …

+ 여기에 자세히 보기

Source: dragonmask.pl

Date Published: 6/1/2021

View: 4793

Jakich filtrów używać w maskach, żeby skutecznie chronić się …

Czy maseczki chronią przed koronawirusem? Wiele osób, aby się nie zarazić, wybiera maseczki ochronne.

+ 더 읽기

Source: www.medonet.pl

Date Published: 10/15/2021

View: 5002

Bakterie i wirusy w wodzie: najważniejsze informacje

Czy domowe filtry wody chronią przed chorobami? Oto kilka popularnych pytań i odpowiedzi naszego eksperta! Czy można zarazić się koronawirusem …

+ 더 읽기

Source: prostozkranu.pl

Date Published: 10/26/2021

View: 3852

Jaka maska antysmogowa będzie najlepsza? – Media Expert

filtr węglowy (F1) – chroniący przed zanieczyszczeniami, bakteriami, wirusami i przykrymi zapachami, – filtr HEPA (F2) – chroni przed zanieczyszczeniami i …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.mediaexpert.pl

Date Published: 3/23/2021

View: 4513

Maska antysmogowa kontra koronawirus – Oddech to Życie

Czy maski, które chroniły nas przed smogiem ochronią nas teraz przed zarażeniem wirusem? Jak działa maska antysmogowa? Zadaniem maski antysmogowej jest ochrona …

+ 여기를 클릭

Source: www.oddechtozycie.pl

Date Published: 9/3/2022

View: 4995

ELIPSE P3 FILTRY WĘGLOWE DO MASKI WIRUSY BAKTERIE

Skutecznie chronią przed pyłem i dymem zawierającymi substancje takie jak: mikroorganizmy /wirusy, bakterie/, marmur, gips, tlenek tytanu, …

+ 더 읽기

Source: allegro.pl

Date Published: 8/11/2021

View: 4878

filtry domowe konieczność czy moda

… dla bakterii i wirusów, zabezpieczają one filtry węglowe i jonowymienne przed zablokowaniem. Filtry węglowe – złożem filtrującym jest węgiel aktywny.

+ 여기에 더 보기

Source: www.higienawody.wsse.katowice.pl

Date Published: 7/28/2021

View: 5643

Jakie maseczki nosić? Najlepsze maski antywirusowe

Maseczki z filtrem węglowym mogą chronić przed wirusami, ale to zależy od modelu filtra, np. maseczki z naszego sklepu Maskimed są wyposażone w filtr …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.maskimed.pl

Date Published: 8/21/2022

View: 4456

Maski antysmogowe moda czy konieczność?

filtr węglowy – F1 – chroni przed pyłami PM10 i PM2,5, pyłkami traw i wieloma wirusami. · filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air) – F2 – …

+ 여기에 더 보기

Source: mappingair.meteo.uni.wroc.pl

Date Published: 6/30/2022

View: 3733

주제와 관련된 이미지 czy filtr węglowy chroni przed wirusami

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Lampa do dezynfekcji Philips UV-C – Chroń swój dom przed wirusami. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Lampa do dezynfekcji Philips UV-C - Chroń swój dom przed wirusami
Lampa do dezynfekcji Philips UV-C – Chroń swój dom przed wirusami

주제에 대한 기사 평가 czy filtr węglowy chroni przed wirusami

  • Author: Signify
  • Views: 조회수 692회
  • Likes: 236005 Like
  • Date Published: 2021. 1. 26.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=wWwe06UOekg

Jaki filtr w masce chroni przed Covid-19?

Podczas pandemii koronawirusa wprowadzono w Polsce oraz innych krajach na świecie obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach publicznych. Ważnym elementem zasady DDM, czyli Dystans, Dezynfekcja, Maseczka jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Co do tej ostatniej ochrony, czyli maseczki powstało wiele pytań. Czy zwykła maska chirurgiczna chroni? A może lepsza będzie ta z wymiennym filtrem? Jeśli tak to z jakim? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Maseczki chirurgiczne a koronawirus

Jeszcze w czasach przed koronawirusem wielu lekarzy i dentystów używało maseczki na twarz. Maska chirurgiczna wykonana z wielowarstwowego tworzywa sztucznego w czasie pandemii stała się dla wielu osób produktem wielorazowym, uznawanym za świetną ochronę przed Covid-19. Czy słusznie? Absolutnie nie!

Taka maska to produkt jednorazowego użytku, który przede wszystkim chroni inne osoby znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie przed kropelkami, które osoba nosząca maskę uwalnia z ust i nosa podczas mówienia lub kaszlu. Chroni mniej przed wszelkimi zanieczyszczeniami, które unoszą się w powietrzu. Oferuje ona użytkownikowi tylko pewną ochronę siebie, dlatego takie maski nie są uważane za dobrą ochronę osobistą przed koronawirusem.

Covid – jaki filtr do maski FFP?

Popularne są również maski FFP. To półmaski filtrujące cząstki stałe, które zostały pierwotnie zaprojektowane jako maski przeciwpyłowe. Są podzielone na trzy klasy w zależności od ich przepuszczalności dla małych cząstek takich jak kurz lub wirusy. Istnieją maski FFP1, FFP2 i FFP3, których liczba oznacza różne parametry filtra:

FFP1 filtrują min. 80% zanieczyszczeń w powietrzu, którym oddychasz,

FFP2 filtrują min. 94% zanieczyszczeń i aerozoli,

FFP3 filtrują do 99% zanieczyszczeń i aerozoli.

Maski FFP2 służą również do ochrony osoby, która je nosi. Filtrują duże zanieczyszczenia, a także mniejsze cząsteczki, dzięki czemu zapewniają lepszą ochronę użytkownikowi. W takiej masce znajduje się specjalna warstwa filtrująca, która jest naładowana elektrostatycznie. Z powietrza wdychanego i wydychanego usuwane są również znacznie mniejsze, ale niebezpieczne kropelki chorobotwórczych aerozoli. Maski FFP3 dają największą skuteczność, ale trzeba wziąć pod uwagę, że wraz ze wzrostem klasy ochrony rosną znacznie opory oddychania.

Koronawirus – jaki filtr do maski antysmogowej?

Pozostają jeszcze maseczki przeciwsmogowe, które wbrew nazwie nie chronią tylko przed smogiem. Dzięki innowacyjnym filtrom wymiennym są w stanie chronić również przed innymi szkodliwymi cząsteczkami i substancjami m.in.

zawieszonymi cząstkami stałymi PM 10, PM 2,5 i PM 0,3,

alergenami,

kurzem,

aerozolami,

pleśnią,

bakteriami i wirusami.

W maskach antysmogowych Respro wykorzystywanych jest kilka rodzajów filtrów: HT-250, Cinqro Sport oraz filtr kombinacyjny (Cinqro Urban).

Covid – jaki filtr do maski Respro?

Jeśli chodzi o ochronę przed koronawirusem i innymi zanieczyszczeniami do masek antysmogowych Respro w szczególności polecamy filtry Cinqro Urban, które łączą wykorzystanie dwóch unikalnych technologii: Hepa-Type i DACC. Pierwsza z nich zapewnia ochronę przed cząstkami stałymi i w podstawowym zakresie przed szkodliwymi związkami chemicznymi. Dodatkowo taki filtr jest w stanie poradzić sobie z cząsteczkami o średnicy już od 0,02 mikrometra i doskonale sprawdzi się przy filtracji cząstek pyłowych PM 2.5 czy PM 10. Z kolei filtr węglowy DACC zatrzymuje szkodliwe substancje, kwaśne gazy, tlenki, spaliny i inne niebezpieczne dla zdrowia związki chemiczne. Razem stanowią doskonałe połączenie, które zapewnia ochronę praktycznie przed wszystkimi zagrożeniami, które unoszą się w powietrzu.

Równocześnie warto dodać, że koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Oznacza to, że chociaż jego wielkość wynosi ok. 0,1 mikrometra, potrzebuje nośnika transportowego (kropelka, pył, zanieczyszczenie). Wówczas wielkość cząsteczki wirus+nośnik przekracza 0,2 mikrometra, czyli bez problemu jest filtrowana przez maskę antysmogową Respro z wymiennym filtrem. Dodatkowo, aby zadbać o dłuższą żywotność i skuteczność filtra, polecamy zadbać o jego regularną dezynfekcję z aerozolem Respro Sanitiser.

Maska antywirusowa – czy filtr N99 chroni przed koronawirusem?

Pandemia koronawirusa rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie. W Polsce liczba zakażonych już dawno osiągnęła cztery cyfry i z każdą godziną rośnie. Częste mycie rąk nie wystarczy, jeśli musisz wybrać się po zakupy, do apteki lub udać się do pracy. Jaką maskę antywirusową wybrać? Które filtry są skuteczne, a które tylko „zasłonią” naszą twarz?

Czym jest koronawirus?

To gatunek wirusa, który należy do rodziny Coronaviridae. Koronawirus SARS-CoV-2, który odpowiedzialny jest za trwającą obecnie, niezwykle groźną infekcję COVID-19, ma kształt zbliżony do kulistego. Swoją ciekawą nazwę zawdzięcza otoczce białkowej z wypustkami, która kształtem przywodzi na myśl koronę. Średnica pojedynczej cząsteczki wirusa jest całkiem spora i wynosi od 60 do 140 nanometrów. Zapamiętaj te dane, ponieważ w dalszej części artykułu wyjaśniamy, dlaczego filtr N99 jest najskuteczniejszy w starciu z koronawirusem.

Maski antywirusowe – czy są skuteczne przed koronawirusem?

Pandemia COVID-19 rozpoczęła się końcem listopada 2019 roku w w Chinach. Z racji tego, że temat jest „świeży”, a koronawirus nowy, maski dostępne na rynku nie zostały poddane badaniom pod kątem tego konkretnego wirusa. Czy to znaczy, że maski antywirusowe nie są skuteczne? Maski ochronne marki Dragon Mask jako jedyne zostały zbadane przez Państwowy Instytut Badawczy CIOP pod kątem pyłów PM1.0, PM2.5, PM4 oraz PM10. Cząsteczka PM1.0 ma średnicę do 1 μm. Badanie wykazało przeszło 99% skuteczności filtracji filtra N99 cząsteczek PM1.0, co oznacza, że maska Dragon Mask w znacznym stopniu skutecznie wyłapuje także wirusy i drobnoustroje chorobowe. Zapoznaj się z pełną treścią oraz przebiegiem badania wskaźnika penetracji dla pyłu PM1 – TUTAJ.

Co to jest filtr N99?

Filtr DRAGON N99 AC to innowacyjny filtr o najwyższej skuteczności wśród podobnych produktów dostępnych na rynku. Skuteczność filtracji jest nawet o 30% większa niż w filtrach HEPA, które możesz spotkać w innych maskach dostępnych na sklepowych półkach lub w sklepach internetowych. Filtr N99 marki Dragon to jedyny produkt na rynku stosowany w maskach antysmogowych, który został skrupulatnie przebadany przez Państwowy Instytut Badawczy CIOP. Filtr N99 z aktywnym węglem skutecznie blokuje aż do 99.9% toksyn i zanieczyszczeń takich jak: pleśń, kurz, dym tytoniowy, spaliny czy zawiesiny stałe PM1.0, PM2.5 i PM10 (smog) – chroniąc użytkownika przed groźnymi następstwami chorób zakaźnych, takich jak groźny i nieobliczalny koronawirus. Jak działa aktywny węgiel w filtrach N99? Odpowiada za adsorpcję groźnych dla zdrowia metali ciężkich oraz częściowo neutralizuje nieprzyjemne zapachy, by każdy oddech był maksymalnie komfortowy.

Na jak długo starcza wymienny filtr N99?

W zależności od zanieczyszczenia powietrza i warunków, w jakich użytkowana jest maska antywirusowa, filtr N99 wystarcza na około 6 do 10 godzin aktywnego użytkowania. Nie należy tego czasu przekraczać, gdyż pod wpływem wilgoci w filtrze mogą zacząć rozwijać się groźne dla układu oddechowego bakterie i drobnoustroje. Takie zalecenia tyczą się każdego rodzaju maski, niezależnie od producenta czy typu filtra.

Jakich filtrów używać w maskach, żeby skutecznie chronić się przed koronawirusem?

Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

Potrzebujesz porady? Umów e-wizytę 459 lekarzy teraz online

SPIS TREŚCI

Jak się chronić przed koronawirusem COVID-19?

Aby zminimalizować liczbę osób zarażonych, rząd wprowadził szereg restrykcji, których mamy bezwzględnie przestrzegać. Najważniejszą jednak zasadą jest częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem. W ten sposób najskuteczniej zdezaktywujemy wirusa, nie pozwalając mu się przedostać przez nos i gardło do górnych dróg oddechowych. W sytuacjach, kiedy nie możemy umyć rąk, wystarczy użyć płynu do dezynfekcji.

Czy maseczki chronią przed koronawirusem?

Wiele osób, aby się nie zarazić, wybiera maseczki ochronne. Najpopularniejsze są podstawowe modele z ligniny, które można kupić w aptece. Część wybiera jednak maseczki z filtrami. Aby jednak spełniła ona swoje zadanie, maseczka powinna całkowicie zakrywać nos i usta. Maseczek jednorazowych nie wolno nosić długo, ponieważ przestają chronić, nie tyle nas, ile osoby, z którymi mamy do czynienia (np. w sklepie).

Jakich filtrów używać w maskach, żeby się skutecznie chronić?

Jakich filtrów używać w maskach, żeby się skutecznie chronić? Dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski odpowiada wprost — żadne filtry, które są dostępne na rynku, w tym maski przeciwsmogowe, nie uchronią przed koronawirusem. Maski nie służą bowiem zabezpieczeniu przed zarażeniem nas samych. Chodzi przede wszystkim o to, by nasze kropelki śliny nie zakaziły innych osób.

Koronawirus COVID-19 rozprzestrzenia się w głównej mierze drogą kropelkową podczas kaszlu czy kichania. Z tego względu osoby wykazujące oznaki przeziębienia nie powinny wychodzić z domu bez maseczki.

Sprawdź też inne informacje na temat koronawirusa:

Masz pytanie o koronawirusa? Wyślij je na adres: [email protected]. Codziennie aktualizowaną listę odpowiedzi znajdziesz TUTAJ: Koronawirus – najczęstsze pytania i odpowiedzi.

Bakterie i wirusy w wodzie: najważniejsze informacje

O tym, że woda jest naszym sprzymierzeńcem w walce z chorobami, nie trzeba nikogo przekonywać. Z jednej strony jest ona niezbędna do utrzymywania właściwej higieny, co w oczywisty sposób pomaga uchronić się przed bakteriami i wirusami. Z drugiej, właściwy poziom nawodnienia organizmu jest niezbędny do zachowania odpowiedniej odporności. W ostatnich miesiącach, gdy sen z powiek spędza nam pandemia COVID-19, nasi Klienci często zastanawiają się: czy koronawirus jest w wodzie? Czy domowe filtry wody chronią przed chorobami?

Oto kilka popularnych pytań i odpowiedzi naszego eksperta!

Czy można zarazić się koronawirusem pijąc wodę z kranu?

Od razu uspokajamy: według ekspertów z WHO, nie ma dowodów na to, aby koronawirus był w stanie przenosić się przez wodę. Nie został dotąd odnotowany ani potwierdzony przypadek takiego zarażenia. Choć różne wirusy pojawiają się w wodzie, to wiele z nich wykazuje dużą wrażliwość na chlor, który jest obecny w wodzie sieciowej. Koronawirus należy do tej grupy, zatem woda z kranu jest bezpieczna.

Czy woda w basenie, spa czy jaccuzzi przenosi koronawirusa?

Podobnie jak w przypadku wody w naszych domach, również i ta w basenie czy jaccuzzi nie przenosi wirusa SARS-COV-2. Tym bardziej, że jest ona odpowiednio uzdatniana a także odkażana odpowiednią ilością chloru. Nie zapominajmy jednak, że obecność na basenie, w jaccuzzi czy aquaparku zazwyczaj wiąże się z przebywaniem w dużym zbiorowisku ludzkim. W praktyce to właśnie w ten sposób może dojść do zakażenia na basenie, nie zaś przez sam kontakt z wodą.

Jakie wirusy i bakterie są obecne w wodzie wodociągowej i studziennej?

W wodzie wodociągowej znajdują się różne bakterie i wirusy. Większość z nich to nieszkodliwe heterotrofy, jednak część z nich może być chorobotwórcza. Przykładem, o którym słyszał niemal każdy, są bakterie Legionella. Wyróżniamy niemal 50 ich gatunków, z których 18 jest potencjalnie chorobotwórczych dla człowieka. Naturalnym siedliskiem bakterii Legionella są zbiorniki wodne o dużej zawartości mułu. Gdy Legionella namnoży się w instalacji wodnej, jest w stanie przeżyć w niej nawet do 3 lat.

Warto pamiętać, że przedsiębiorstwa odpowiedzialne za uzdatnianie wody priorytetowo oczyszczają ją pod kątem najgroźniejszych drobnoustrojów. Przeprowadzane są rutynowe badania mające na celu wykluczyć obecność w wodzie niektórych bakterii i wirusów. Nie oznacza to jednak, że w wodzie z kranu nie znajdują się żadne bakterie: wykluczana jest obecność tylko tych najgroźniejszych.

Kolejnym znanym przykładem jest bakteria E.coli w wodzie. E.coli naturalnie występuje w jelitach ludzi i zwierząt, jednak gdy dostaje się do organizmu wraz z wodą, staje się groźna dla zdrowia. Do wody trafia ona najczęściej przez kontakt ze ściekami lub glebą. Stosunkowo często pojawia się ona w wodzie studziennej, dlatego tak ważne jest jej regularne badanie. W wodzie z własnego ujęcia często spotkać można też inne drobnoustroje naturalnie bytujące w glebie. Część z nich ma pozytywny wpływ na uzdatnianie wody studziennej, ponieważ redukują ilość żelaza, manganu i innych substancji. Niektóre jednak zagrażają naszemu zdrowiu, nierzadko prowadząc do stanów zapalnych w organizmie. Aby się przed nimi zabezpieczyć, posiadacze wody studziennej muszą pamiętać o regularnym badaniu wody oraz doborze odpowiednich filtrów.

Czym właściwie różnią się bakterie i wirusy?

Wirusy to organizmy niezdolne do samodzielnego życia. Do rozwoju i namnażania potrzebują one komórek gospodarza, czego efektem są dobrze nam znane infekcje wirusowe. Ciekawostką jest fakt, że wirusy są na tyle mniejsze od bakterii, że są w stanie je zainfekować!

Bakterie w przeciwieństwie do wirusów są widoczne pod mikroskopem. Są nie tylko większe, ale mają też charakterystyczny kształt: okrągły lub cylindryczny. Warto pamiętać, że bakterie występują wszędzie, a znaczna większość z nich jest dobroczynna lub obojętna dla naszego zdrowia. Choć bez niektórych z nich nasz organizm nie byłby w stanie poprawnie funkcjonować, to są i takie, które stanowią nie lada zagrożenie.

Czy domowe filtry usuwają z wody bakterie i wirusy?

Wiemy już, że nie ma ryzyka zarażenia koronawirusem przez używanie czy też picie wody z kranu. Nie da się jednak ukryć, że wirusy i bakterie różnego typu pojawiają się w wodzie, szczególnie tej z własnego ujęcia. Czy kuchenny filtr do wody usunie bakterie i wirusy? Weźmy pod lupę najdokładniejszy domowy system oczyszczania wody, czyli filtr odwróconej osmozy.

Odwrócona osmoza usuwa ponad 96% zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie. Należą do nich osady z rdzy, piasek, związki chemiczne i metale ciężkie, a nawet… bakterie i wirusy. Jak to możliwe? Wystarczy poznać zasadę działania membrany, a więc serca filtra odwróconej osmozy. Membrana posiada niezwykle małe otwory o wielkości zaledwie 0,0001 mikrona. Dla porównania, bakterie i wirusy mają wielkość od 0,02 do 0,2 mikrona. Wielkość otworu w membranie jest zatem 200 razy mniejsza od wielkości najmniejszego znanego wirusa! Co istotne, osmoza może usuwać z wody nie tylko bakterie i wirusy, ale także pierwiastki radioaktywne czy inne kancerogenne (rakotwórcze) substancje. Dla całkowitej pewności, że udało się wyeliminować z wody bakterie i wirusy, działanie filtra odwróconej osmozy można uzupełnić lampą UV do sterylizacji wody. Występują one zarówno w wariancie na cały dom jak i do kuchni.

Podsumowując: nie musimy obawiać się zarażenia koronawirusem przez wodę z kranu. Pamiętajmy jednak, że wirusy i bakterie w wodzie wcale nie należą do rzadkości. Domowe filtry osmozy oraz filtry UV to dobry wybór dla osób, którym zależy na ochronie zdrowia swojego i domowników.

Jaka maska antysmogowa będzie najlepsza?

Jaka maska dla kogo?

Wiadomo, że inna będzie maska dla osoby aktywnej fizycznie, inna dla dorosłego, inna dla dziecka. Jaka maska antysmogowa będzie najlepsza? Co możemy znaleźć na rynku?

– maski dla dorosłych osób do codziennego użytku – powinny posiadać filtr z włókna węglowego,

– maski dla dzieci – posiadają filtry, które dodatkowo niwelują nieprzyjemne zapachy,

– maski dla osób aktywnych fizycznie – z regulacją przepływu powietrza.

Co warto wiedzieć na temat masek?

Maski wyposażone są w filtry pochłaniające zanieczyszczenia. Im większy jest filtr, tym lepsza powinna być dawana przez niego ochrona. W maskach możemy znaleźć filtry:

– filtr węglowy (F1) – chroniący przed zanieczyszczeniami, bakteriami, wirusami i przykrymi zapachami,

– filtr HEPA (F2) – chroni przed zanieczyszczeniami i bakteriami jak filtr F1, ale lepiej przepuszcza powietrze,

– połączenie filtrów węglowego i HEPA – F3.

Jaką maskę antysmogową kupić?

Oto maski antysmogowe z różnymi filtrami. Ponieważ nie ma jednej, uniwersalnej, w zestawieniu znalazły się wyposażone w różne filtry.

– RESPRO Ultralight – lekka i komfortowa maska Ultralight wykonana z elastycznego stretchu. Jest przeznaczona dla biegaczy, rowerzystów, sportowców i osób chcących czuć komfort w każdych warunkach. Nadaje się dla alergików, zwłaszcza tych, którzy pomimo dolegliwości nie zamierzają porzucić aktywnego trybu życia. Sprawdzi się nawet w wysokiej temperaturze – oddychający materiał, specjalnie zaprojektowane zawory, anatomiczna budowa maski, wygodna regulacja z użyciem taśmy Velcro i silikonowe membrany odporne na ekstremalne temperatury zapewnią każdemu użytkownikowi pełen komfort i ochronę w mieście i poza nim. W komplecie znajduje się równie praktyczny pokrowiec na maskę.

Maska antysmogowa kontra koronawirus

Maska antysmogowa kontra koronawirus

Maska antysmogowa kontra koronawirus. Okres od jesieni do wiosny to trudny czas dla dróg oddechowych i ogólnego stanu zdrowia Polek i Polaków. Mamy na myśli głównie smog! O zagrożeniu dla zdrowia jakie ten powoduje pisaliśmy już niejednokrotnie: Atak smogu – jak się bronić?; Jak przygotować się do sezonu smogowego?

Marzec , Kwiecień, to zazwyczaj czas, kiedy powoli wychodzimy z tego zimowego marazmu, chcemy odetchnąć pełną piersią, ale…ten rok jest szczególny. Od jakiegoś już czasu walczymy na świecie z epidemią koronawirusa, który wymusza na nas nowe zachowania i wykazanie się ogromem odpowiedzialności. Czy maski, które chroniły nas przed smogiem ochronią nas teraz przed zarażeniem wirusem?

Jak działa maska antysmogowa?

Zadaniem maski antysmogowej jest ochrona przed smogiem, a smog to nic innego jak związki chemiczne oraz pyły zawieszone w powietrzu- pyły PM10 i PM2,5. Większe z tych cząsteczek, czyli PM10, osiadają na naszych płucach, zaś mniejsze (PM2,5) dostają się do krwiobiegu człowieka. Używając maski antysmogowej filtrujemy powietrze, którym oddychamy. Najbardziej czułe filtry zatrzymują blisko 100% wszystkich zanieczyszczeń z powietrza, także cząstek stałych PM10 i PM2,5. Na rynku dostać można maski antysmogowe (nazywane też przeciwpyłowymi), które dzielą się na trzy kategorie. Są to:

– FFP1 – najmniej czułe, chroniące przed mikropyłami w ok. 80%,

– FFP2 – średniej czułości, chronią przed mikropyłami na poziomie około 94%,

– FFP3 – najbardziej czułe, ich ochrona jest na poziomie nawet 99%.

W tych maskach znajdziemy różne rodzaje filtrów:

– węglowe – absorbuje zanieczyszczenia smogowe, ale także alergeny np. pyłki roślin. Warto wybrać filtr pochłaniający 99% zanieczyszczeń,

– HEPA – (High Efficiency Particulate Air) – wyłapuje nawet 99,97% wszystkich zanieczyszczeń, w tym kurz, baterie i grzyby,

– łączone – węglowy + HEPA,

– bio – sprawia, iż szkodliwe cząsteczki, które ulegają wyłapaniu są dodatkowo biodegradowalne na powierzchni filtra. Filtr ten radzi sobie z pyłami PM 2,5 do 0,1 mikrona, ale także i tlenkami azotu, siarki czy benzopirenami.

Czy maska antysmogowa ochroni przed koronawirusem?

Od początku tego roku widzimy na naszych ulicach i w przekazach telewizyjnych tysiące osób w maskach ochronnych. Wszystko związane jest z rozszerzającą się pandemią koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę o nazwie COVID-19. Noszenie masek ma za zadanie chronić przed zarażeniami, gdyż wirus ten przedostaje się z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Więcej na ten temat piszemy TU.

Włókna takowych masek są dużo większe niż sam wirus, który bezproblemowo może przedostać się przez nie. Koronawirus jest mniejszy niż 0,3 mikrometra. Mało tego – niewłaściwe i wielogodzinne noszenie maseczki chirurgicznej sprawia, iż ulega ona zawilgoceniu. Sprzyja to namnażaniu się wszelakich drobnoustrojów. Każdy kto chce wystrzegać się wirusa SARS- Cov-2 powinien wybrać maskę FFP2 lub FFP3.

Maski tego typu zalecane do ochrony przed chorobami zakaźnymi. Zaleca to nawet brytyjski odpowiednik naszego NFZ-u czyli NHS. Dobrze założona maska powinna starannie i dość szczelnie zasłaniać usta oraz nos. Przed założeniem oraz zdjęciem maski zawsze myjemy ręce, a podczas jej noszenia staramy się nie dotykać jej dłońmi. Pamiętać należy, iż żadna maska, nawet z najwyższą klasą filtracji, nie ochroni nas, gdy nie zachowamy podstawowych wskazań profilaktycznych. W przypadku koronawirusa jest to jak najczęstsze mycie rąk oraz unikanie skupisk ludzkich, a także utrzymywanie minimum 1,5 metrowego dystansu między sobą.

domowe filtry

FILTRY DOMOWE

KONIECZNOŚĆ CZY MODA

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej jako organ kontrolno – represyjny nie posiadają delegacji prawnej do opiniowania skuteczności oraz zasadności stosowania tzw. domowych filtrów uzdatniania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Jednocześnie, nie możemy wydać opinii, iż stosowanie tych filtrów jest uzasadnione czy nie. Zakup, montaż i stosowanie jest sprawą indywidualną potencjalnego użytkownika tych urządzeń.

Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi, zgodnie z definicją zawartą w ustawie z dnia 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2006r. nr 123, poz. 858), art. 2 ust. 18, jest to:

woda w stanie pierwotnym lub po uzdatnieniu, przeznaczona do picia, przygotowania żywności lub innych celów domowych, niezależnie od jej pochodzenia i od tego, czy jest dostarczana z sieci dystrybucyjnej, cystern, w butelkach lub pojemnikach

woda wykorzystywana przez przedsiębiorstwo produkcji żywności do wytworzenia, przetworzenia, konserwowania lub wprowadzania do obrotu produktów albo substancji przeznaczonych do spożycia przez ludzi

Jak sama nazwa wskazuje, to co mamy w kranie to produkt GOTOWY I ZDATNY do spożycia.

Jednak zdarza się, iż jakość wody budzi wątpliwości społeczeństwa. Również w tym celu został stworzony niniejszy portal – edukować i poszerzać zakres wiedzy na temat wody. Głównym powodem niezadowolenia konsumenta z produktu, jaki otrzymuje jest wpływ starej sieci rozdzielczej. Główne rurociągi transportujące wodę są remontowane/konserwowane na bieżąco. Również stosowane technologie uzdatniania wody, są coraz bardziej nowoczesne, skuteczne, niezawodne.

Ocena jakości wody przeznaczonej do spożycia dla CAŁEGO WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO, jak i bardziej szczegółowe informacje tj. oceny roczne dokonywane przez PPIS województwa śląskiego znajdują się TUTAJ, lub w linkach monitoring wody i woda do spożycia raporty PPIS w menu bocznym

Jednak poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę filtrów. Po zapoznaniu się z tą informacją, proszę przeczytać PODSUMOWANIE

INFORMACJA O FITLRACH DO WODY DO SPOŻYCIA PRZEZ LUDZI *

Moduły filtracyjne, w zależności od funkcji jaką spełniają można podzielić na następujące:

Filtry mechaniczne (przedfiltry) działają na zasadzie “sitka”. Służą do usuwania z wody zawiesin (np. uwodnionych tlenków żelaza); następuje poprawa cech organoleptycznych wody (barwy, mętności), urządzenia te mogą być także barierą dla bakterii i wirusów, zabezpieczają one filtry węglowe i jonowymienne przed zablokowaniem.

(przedfiltry) działają na zasadzie “sitka”. Służą do usuwania z wody zawiesin (np. uwodnionych tlenków żelaza); następuje poprawa cech organoleptycznych wody (barwy, mętności), urządzenia te mogą być także barierą dla bakterii i wirusów, zabezpieczają one filtry węglowe i jonowymienne przed zablokowaniem.

Filtry węglowe – złożem filtrującym jest węgiel aktywny. Działają one dwojako:

na zasadzie adsorpcji. Są to również filtry mechaniczne, usuwają z wody związki organiczne (np. THM – trihalometany, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), pestycydy, chlor, metale toksyczne i cząstki stałe. Im wolniejszy przepływ wody tym bardziej skuteczne działanie filtra.

na zasadzie działania błony biologicznej. Na powierzchni filtru osadzają się (oprócz zanieczyszczeń) mikro i makro organizmy występujące w wodzie – wytwarza się tam biofilm. Skutki tego są zarówno pozytywne jak i negatywne. Organizmy te namnażając się oczyszczają wodę z zanieczyszczeń. Niestety przy licznym namnożeniu będą przenikały przez złoże do wody. Na filtrze następuje dechloracja i bakterie, które nie zostały zabite wcześniej mogą się teraz namnażać. Aby temu zapobiec producenci filtrów z węgla aktywnego stosują impregnowanie węgla srebrem. Srebro ma działanie bakteriostatyczne (nie pozwala się namnożyć bakteriom) i bakteriebójcze. Węgiel aktywny ma silne właściwości adsorpcyjne i dzięki temu bardzo mocno wiąże srebro i nie zostaje ono uwolnione do wody. Nie wolno przepuszczać ciepłej wody przez filtr, gdyż temperatura spowoduje ścięcie białek a w konsekwencji zablokowanie dostępu wody do filtra i nieodwracalne uszkodzenie. Na filtrach powolnych mogą się namnażać (głównie w wodzie powierzchniowej) mikrofagi np. nicienie. W wodzie po filtrach stwierdzono obecność osobników w różnych stadiach rozwojowych co świadczy o rozmnażaniu tych organizmów.

– złożem filtrującym jest węgiel aktywny. Działają one dwojako: Odżelaziacze i odmanganiacze w wodach podziemnych żelazo i mangan występują w stosunkowo dużych ilościach. Gdy żelaza i manganu jest dużo w wodzie może następować zarastanie sieci. Stosuje się tutaj filtracje na złożach piaskowo – żwirowych. Proces ten jest często wspomagany napowietrzeniem lub katalizowany impregnowaniem piasku nadmanganianem potasu

w wodach podziemnych żelazo i mangan występują w stosunkowo dużych ilościach. Gdy żelaza i manganu jest dużo w wodzie może następować zarastanie sieci. Stosuje się tutaj filtracje na złożach piaskowo – żwirowych. Proces ten jest często wspomagany napowietrzeniem lub katalizowany impregnowaniem piasku nadmanganianem potasu

Filtry dolomitowe filtry z naturalnego złoża, które nie może zawierać metali toksycznych np. ołów, kadm, arsen czy włókien azbestu. Filtr zatrzymuje zanieczyszczenia i jednocześnie wzbogaca wodę w sole wapnia i magnezu.

filtry z naturalnego złoża, które nie może zawierać metali toksycznych np. ołów, kadm, arsen czy włókien azbestu. Filtr zatrzymuje zanieczyszczenia i jednocześnie wzbogaca wodę w sole wapnia i magnezu.

Zmiękczacze / żywice jonowymienne służą do usuwania metali ciężkich i nadmiernej ilości anionów z wody. Mogą być stosowane razem z węglem aktywnym

służą do usuwania metali ciężkich i nadmiernej ilości anionów z wody. Mogą być stosowane razem z węglem aktywnym

Filtry działające na zasadzie wymiany jonowej stosuje się w celu zmniejszenia twardości wody, usunięcia związków chloru, fluoru, siarczanów lub azotanów. Stosuje się filtry działające na zasadzie jonowej w postaci żywic jonowymiennych. Zaletą tego sposobu jest brak wtórnego zanieczyszczenia bakteriologicznego. Zasada działania takiego systemu jest taka sama dla wszystkich złóż, różnica polega jedynie na rodzaju wymienianego jonu np. wapń i magnez wymieniane są na sód. Dodatkową zaletą jest usuwanie jednocześnie azotanów i siarczanów.

stosuje się w celu zmniejszenia twardości wody, usunięcia związków chloru, fluoru, siarczanów lub azotanów. Stosuje się filtry działające na zasadzie jonowej w postaci żywic jonowymiennych. Zaletą tego sposobu jest brak wtórnego zanieczyszczenia bakteriologicznego. Zasada działania takiego systemu jest taka sama dla wszystkich złóż, różnica polega jedynie na rodzaju wymienianego jonu np. wapń i magnez wymieniane są na sód. Dodatkową zaletą jest usuwanie jednocześnie azotanów i siarczanów.

Filtry RO (odwróconej osmozy) usuwają z wody w zasadzie wszystkie substancje; są to urządzenia o dużej sprawności (przekraczającej 95%); przy ich stosowaniu powinno się montować, tzw. wkładki mineralizujące wodę, które wprowadzają do niej wapń, magnez, sód, potas, węglany, siarczany itp.

U podstaw tej metody leży zjawisko osmozy. Jeżeli błona półprzepuszczalna oddziela roztwór od rozpuszczalnika to nastąpi przepływ rozpuszczalnika do roztworu aż do momentu wyrównania ciśnienia osmotycznego. Jeżeli po stronie roztworu powstanie ciśnienie hydrostatyczne większe od osmotycznego rozpuszczalnik będzie przenikał w kierunku od roztworu bardziej stężonego do roztworu mniej stężonego czyli odwrotnie niż w zwykłej osmozie. Po jednej stronie błony pozostaną zatem wszelkie substancje a po drugiej czysta woda. Brak jest błon selektywnych, tzn. takich które usuwałyby tylko substancje niepożądane, np. pestycydy czy metale ciężkie a pozostawiały niezbędne dla życia minerały

usuwają z wody w zasadzie wszystkie substancje; są to urządzenia o dużej sprawności (przekraczającej 95%); przy ich stosowaniu powinno się montować, tzw. wkładki mineralizujące wodę, które wprowadzają do niej wapń, magnez, sód, potas, węglany, siarczany itp. U podstaw tej metody leży zjawisko osmozy. Jeżeli błona półprzepuszczalna oddziela roztwór od rozpuszczalnika to nastąpi przepływ rozpuszczalnika do roztworu aż do momentu wyrównania ciśnienia osmotycznego. Jeżeli po stronie roztworu powstanie ciśnienie hydrostatyczne większe od osmotycznego rozpuszczalnik będzie przenikał w kierunku od roztworu bardziej stężonego do roztworu mniej stężonego czyli odwrotnie niż w zwykłej osmozie. Po jednej stronie błony pozostaną zatem wszelkie substancje a po drugiej czysta woda. Brak jest błon selektywnych, tzn. takich które usuwałyby tylko substancje niepożądane, np. pestycydy czy metale ciężkie a pozostawiały niezbędne dla życia minerały

Filtry bakteriologiczne najczęściej stosuje się wkłady z lampami emitującymi UV lub ozonatory; są to urządzenia bardzo skuteczne lecz tylko w przypadku dezynfekcji wody bez zawiesiny (za cząstkami zawiesiny mogą się „chować” bakterie); skuteczne tylko w chwili działania, nie dają trwałego zabezpieczenia wody przed wtórnym zanieczyszczeniem mikrobiologicznym. Wielkość urządzenia należy dostosować do konkretnych potrzeb, konieczna jest informacja o jakości i ilości wody, sposobie kontroli skuteczności procesu oczyszczania itp.

filtr mechaniczny-urządzenie RO-filtr węglowy-filtr UV

filtr mechaniczny-wymieniacz jonowy-filtr węglowy

Wszystkie rodzaje urządzeń do polepszania jakości wody do picia muszą posiadać atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny

* Informacja przygotowana na podstawie artykułu Wichrowska B., Ranke-Rybicka B., Stankiewicz A.: Domowe filtry do wody.

Informacja INSTAL nr 7-8 s. 70-74(79) bibl. 21. poz

P O D S U M O W A N I E

Często na decyzję o zakupie domowego filtra ma wpływ informacja przedstawiona przez akwizytorów, iż woda w kranie jest skażona metalami ciężkimi, węglowodorami aromatycznymi, pestycydami, żelazem czy nawet chlorem.

Zdarzają się przypadki, iż w trakcie prezentacji przeprowadzane są doświadczenia, np. kolorymetryczne mające świadczyć o obecności właśnie metali ciężkich, czy elektroliza i w jej wyniku strącanie (powstanie osadu) substancji mineralnych. Zgodnie z regułą, im więcej związków mineralnych tym bardziej czarny „przerażający” roztwór powstanie. Jest to jak najbardziej prawidłowa reakcja chemiczna. Związki mineralne są bardzo potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tutaj należy zadać sobie pytanie – jak taki test wyglądałby dla wody mineralnej dodatkowo silnie zmineralizowanej.

Dlatego bardzo prosimy w takim przypadku, o zasięgnięcie opinii o jakości wody w organach Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub w przedsiębiorstwie wodociągowym zaopatrującym Państwa obszar w wodę.

U W A G A

Za jakość wody po filtrze, odpowiedzialność ponosi sam użytkownik. Producenci/dystrybutorzy ani produkt działania, tzw. filtrów domowych nie podlega nadzorowi prowadzonemu przez organy

Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Jednocześnie TUTAJ lub w linku monitoring są przedstawione podstawowe informacje o zasadach prowadzenia kontroli jakości wody, z której Państwo dziennie korzystacie.

Przedstawione są również informacje o parametrach/ grupach parametrów które są obecne w wodzie wraz z ich najwyższym dopuszczalnym stężeniem.

Staramy się również uzasadnić niezbędną potrzebę stosowania chloru do dezynfekcji wody oraz rozwiać wątpliwości w sprawie obecności metali ciężkich czy innych substancji w wodzie.

Jednoznacznie należy tu stwierdzić, iż Państwowa Inspekcja Sanitarna z całą determinacją prowadzi kontrolę jakości wody oraz kontrolę przedsiębiorstw wodociągowych, by zapewnić Państwu bezpieczeństwo zdrowotne.

Przedstawiam tu kilka danych statystycznych dla zobrazowania skali prowadzonych działań. W 2011 roku organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej województwa śląskiego pobrały i przebadały ok. 7500 próbek wody do spożycia oraz przeanalizowano ponad 14500 próbek wody pobranych i zbadanych przez podmioty realizujące zbiorowe zaopatrzenie w wodę.

To na podstawie tych danych zostały sporządzone przez Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych województwa Śląskiego oceny jakości wody .

Urządzenia stosowane są pojedynczo, bądź w różnych kombinacjach, np.

Jakie maseczki nosić? Najlepsze maski antywirusowe

Poniższe grafika firmy medycznej Varsoy Healthcare pokazuje porównanie skuteczności różnych masek na wirusy, bakterie, pył i pyłki.

Tłumaczenie zastosowań podanych na grafice:

N95 (FFP2) – najsilniejsza ochrona (w sprzedaży w naszym sklepie)

Maseczka chirurgiczna – zastosowania medyczne (w sprzedaży w naszym sklepie)

FFP1 – izolowanie zawieszonych cząstek

Maski z aktywnym węglem – zatrzymywanie zapachów

Maski bawełniane – zastosowania domowe (DIY – Do It Yourself)

Maski gąbkowe – zastosowania modowe

Jakie maseczki nosić, aby uchronić się przed infekcją?

Noszenie maseczek zapobiega zarażaniu się wirusami i bakteriami, które wywołują infekcje, lecz nie każdy rodzaj maski zapewnia na tyle wysoki poziom ochrony, aby ustrzec nas przed zachorowaniem. Przeczytaj, jakie maseczki chronią przed wirusami oraz innymi patogenami, a którym nie można w tej kwestii do końca zaufać. Zadbaj o zdrowie swoje i bliskich!

Jakie maseczki kupić, aby chronić się przed wirusami?

Większość infekcji, takich jak grypa czy COVID-19, przenosi się drogą kropelkową. Wirusy znajdują się w ślinie oraz wydzielinie z nosa, które nosiciel czy osoba chora rozpryskuje w powietrzu podczas oddychania, mówienia, kaszlenia i kichania, czyli są wdychane przez wszystkich w otoczeniu osoby zarażonej. Osiadają także na różnych powierzchniach ogólnodostępnych. Przed zarażeniem ochronią nas maseczki i jednorazowe rękawiczki oraz dokładna higiena dłoni i dezynfekcja.

Skuteczność maseczek w zapobieganiu rozprzestrzeniania się infekcji potwierdzają odpowiednie jednostki notyfikowane, ale też różne organizacje zajmujące się ochroną zdrowia (np. Światowa Organizacja Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia). W niektórych regionach świata noszenie maseczki w miejscach publicznych jest czymś naturalnym w sezonie infekcyjnym, nawet bez odgórnego obowiązku zakrywania ust i nosa.

Maseczki to środek ogólnodostępny, tani i niewymagający wysiłku. Jednak maseczka maseczce nierówna – nie każda maseczka chroni przed wirusem, nie każda robi to w takim samym stopniu. Jakie maseczki antywirusowe nosić, aby być pewnym skuteczności tej ochrony?

Jakie maseczki jednorazowe nosić?

Maseczki jednorazowe mają sporą przewagę nad maseczkami wielokrotnego użytku. Są odpowiednio skonstruowane, czyli składają się z odpowiedniej liczby warstw oraz są wyposażone w filtry. Zapewniają nawet ponad 98% ochronę przed wirusami (maski medyczne typu II). To, że nosi się je tylko raz i po upływie krótkiego czasu wymienia, działa na naszą korzyść – zużytą maseczkę wyrzucamy i nie mamy już kontaktu z wirusem.

Maseczki jednorazowe trójwarstwowe

Maseczki ochronne jednorazowe, z certyfikatem CE i zgodne z europejską normą EN 149:2001+A1:2009, które składają się z trzech warstw, zapewniają ochronę przed wirusami. Jej poziom jest nieco niższy niż w przypadku maseczek FFP2 czy FFP3, natomiast wciąż bardzo wysoki. Maseczki dostępne w naszym sklepie są szczegółowo badane i atestowane. Muszą chronić przed wirusami przynajmniej w 81%, a niektóre zabezpieczają nawet w 95%.

Tego typu maseczki są tworzone z grubej włókniny filtrującej, która jest ułożona w kilka warstw (najczęściej trzy lub cztery):

warstwa hydrofobowa – chroni przed kropelkami i większymi cząstkami stałymi,

filtr typu meltblown – wyłapuje oraz zatrzymuje bakterie i wirusy, a także cząsteczki o wielkości do 3 µm (kurz, smog),

warstwa hydrofilowa – pochłania parę wodną z wydychanego powietrza.

Maseczki jednorazowe chirurgiczne

Maseczki chirurgiczne (medyczne), również jednorazowe, chronią na co dzień pracowników służby zdrowia, ale nosić je może każdy. Z wyglądu są podobne do wyżej opisanych maseczek ochronnych, ale ich skuteczność jest wyższa. Również są tworzone z włókniny filtrującej. Zapewniają ochronę przed wirusami od 95% do 98%. Składają się z trzech lub czterech warstw:

zewnętrznej spunbond – odpornej na rozciąganie i rozdarcia,

wewnętrznej meltblown – odpowiadającej za filtrację wirusów i bakterii na poziomie przynajmniej 98%,

wewnętrznej spunbond – odprowadzającej wydychane ciepło.

Dodatkowo maseczka chirurgiczna dostępna jest w różnych typach, zgodnie z normą PN-EN 14683:

typu I o skuteczności filtracji równej lub większej niż 95%;

typu II o skuteczności filtracji równej lub większej niż 98%,

typu IIR , o skuteczności równej typowi II, ale o zwiększonej odporności na zachlapanie.

Maseczki jednorazowe FFP2

Maseczki ochronne FFP2 z filtrem zapewniają (zgodnie z normami europejskimi) filtrację bakterii i wirusów na poziomie minimum 94%. Tego typu maseczki produkowane na rynku chińskim są oznaczane jako maseczki KN95 i różnią się tym, że poziom ich ochrony jest jeszcze trochę wyższy (powyżej 95%).

Maski ochronne FFP2 mają więcej warstw niż maseczki chirurgiczne i są wyposażone w aż dwa filtry. Różnią się też wyglądem – przede wszystkim szczelnie osłaniają usta, więc odrobinę trudniej się w nich oddycha. Ich warstwy to kolejno:

włóknina PE – hydrofilowa, zapobiega emisji szkodliwych cząsteczek poza maseczkę,

podwójna warstwa meltblown – zatrzymuje cząsteczki aerozoli, kurz i smog,

materiał higroskopijny – pochłania wilgoć z wydychanego powietrza,

włóknina PE – hydrofobowa, odbija kropelki od zewnętrznej części maski.

Jednorazową maseczkę FFP2 można nosić nawet do 8 godzin.

Maseczki jednorazowe FFP3

Maseczki FFP3 to dobra odpowiedź na pytanie o to, jakie maseczki są najlepsze do ochrony przed wirusami. Ich skuteczność to ponad 99%, zgodnie z normą europejską EN 149:1002+AC:2009. Wykorzystują je m.in. medycy, którzy na co dzień pracują na oddziałach zakaźnych. Składają się z aż pięciu warstw, a pod względem budowy oraz wykorzystanych materiałów i filtrów przypominają maseczki FFP2. Dzięki większej liczbie warstw i ich grubości chronią jeszcze lepiej.

Jakie maseczki wielorazowe nosić?

Maseczki wielorazowe są nawet chętniej wybierane – ze względu na niższy koszt w perspektywie czasu, wygodę, mniejszą szkodliwość dla środowiska i walory wizualne. To m.in. popularne bawełniane czarne maseczki czy liczne wersje z nadrukami. Choć w maseczce bawełnianej może i lepiej się wygląda i swobodniej się oddycha, trzeba pamiętać, że zapewnia ona niski poziom ochrony. W porównaniu z maseczkami FFP2 czy FFP3 maseczka bawełniana przed wirusami nie chroni wcale! W ok. 50% zabezpiecza przed bakteriami oraz zanieczyszczeniami z powietrza.

Istnieje kilka rodzajów maseczek ochronnych wielorazowych, m.in.:

zwykłe bawełniane (harmonijkowe),

neoprenowe z filtrem węglowym.

Maseczki z filtrem węglowym mogą chronić przed wirusami, ale to zależy od modelu filtra, np. maseczki z naszego sklepu Maskimed są wyposażone w filtr węglowy, który skutecznie blokuje wirusy. Taka maseczka to też dobre zabezpieczenie przed pyłem i zapachami.

Każdą maseczkę wielorazową trzeba regularnie prać (powyżej 60°C) i prasować (jeśli pozwala na to materiał) oraz wymieniać w niej filtry.

Jakie maseczki na twarz – z zaworkiem czy bez?

Z kolei niektóre maseczki, np. FFP, są produkowane również w wersji z dodatkowym zaworkiem. Zaworek przyspiesza odprowadzania wydychanego powietrza na zewnątrz, dzięki czemu w masce wygodniej się oddycha, nie robi się tak szybko wilgotna, a okulary nie zaparowują. Mają również dużą wadę – nie chronią przed zarażeniem innych. Jest więc to propozycja dla osób, które mają pewność, że nie są nosicielami wirusa.

Jakie maseczki dla dzieci?

Dzieci powinny się chronić przed wirusami i bakteriami tak samo skutecznie jak dorośli. Aby jednak maseczka spełniała swoją funkcję, musi dobrze przylegać do twarzy. Polecamy specjalne maseczki dla dzieci – są to maseczki różnego typu: trójwarstwowe, FFP2 czy FFP3, ale w mniejszym rozmiarze. Często są też dostępne w zabawnych wzorach, które umilają maluchom ich noszenie.

Jakie maseczki na koronawirusa?

Najlepszą propozycją do ochrony przed zarażeniem się koronawirusem są maseczki FFP3 o ponad 99% skuteczności. Nieco mniej skuteczne, ale nadal o wysokim poziomie ochrony, są maseczki FFP2, chirurgiczne i trójwarstwowe. Te same rodzaje polecamy zastanawiającym się nad tym, jakie maseczki na wirusa grypy stosować. Takie maseczki można śmiało nosić w budynkach użyteczności publicznej. Przed założeniem maski (ale i po użyciu maseczki) warto zdezynfekować dłonie.

Wiedząc, jakie maseczki chronią przed koronawirusem, dbamy o siebie i innych! Niestety maseczki bawełniane w tej kwestii nie spełniają swojej funkcji (poza tym, że są spełnieniem obowiązku zakrywania ust).

FAQ:

Jakie maseczki można nosić w Polsce?

W Polsce można nosić w zasadzie każdy rodzaj maseczki. Minister Zdrowia zaleca natomiast maseczki chirurgiczne oraz FFP2 i FFP3.

Jakie maseczki na COVID-19 są najskuteczniejsze?

Najwyższy poziom ochrony przed wirusami (ponad 99%) zapewniają maski FFP3. Maseczki FFP2, chirurgiczne oraz trójwarstwowe również chronią skutecznie (od 81 do 98%).

Jakie maseczki są dobre do zapobiegania grypie?

Wysoki poziom ochrony przed wirusami grypy zapewniają maseczki FFP3 i FFP2 oraz chirurgiczne.

Maski antysmogowe moda czy konieczność?

Jeszcze nie tak dawno maski antysmogowe można było zobaczyć w telewizji, oglądając reportaże z Chin czy Japonii. Przyznać trzeba, że tłum ludzi w maseczkach zasłaniających pół twarzy – idących lub jadących na rowerach sprawiał niesamowite wrażenie. Pojęcie smogu również było umiejscowione – „londyński smog”.

Niestety, problem zapylenia powietrza którym oddychamy (smogu), pojawił się również w Polsce. To nie tylko zmiany klimatyczne, ale bezmyślność (lub korupcja) urzędników, zezwalających na zabudowę tzw. korytarzy powietrznych, wentylujących powietrze w dużych aglomeracjach spowodował zaostrzenie sytuacji. Smog – czyli związki chemiczne i pyły zawieszone w powietrzu PM10 – większe, które osadzają się w płucach oraz PM2,5 – mniejsze, przenikające do krwi. Nagromadzenie ich w płucach czy oskrzelach powoduje zadyszkę, kaszel, astmę czy też problemy z oddychaniem. Odpowiadają także za choroby serca czy płuc – w tym nowotwory. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, iż rocznie wskutek zanieczyszczonego powietrza umiera na świecie 7 mln ludzi. Smog nasila się w miesiącach jesienno-zimowych, szczególnie po rozpoczęciu palenia w piecach, ale w bieżącym roku (2019) piękna, słoneczna pogoda przy braku wiatru, spowodowała wystąpienie smogu w miesiącach letnich.

Kontrole UOKiK

Stąd także w naszym kraju coraz więcej ludzi sięga po maskę antysmogową wychodząc z domu. Należy jednak pamiętać, iż producenci i dystrybutorzy masek nie zawsze sprzedają produkty odpowiedniej jakości.

Opublikowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyniki kontroli Inspekcji Handlowej masek antysmogowych wskazują, że z 10 badanych masek, połowa została zakwestionowana – w tym 2 wskazano jako zupełnie nieużyteczne. Należy także pamiętać, że noszenie maski utrudnia swobodne oddychanie, pojawia się zawilgocenie maski, odpowiedzialne za zaparowywanie okularów.

Jaka powinna być maska?

Dopasowana do twarzy, gdyż inaczej część powietrza nie będzie filtrowana

Musi być regularnie myta lub prana,

Należy wymieniać filtry gdy zmienią kolor z białego na szary – średnio – co 2 tygodnie

Maski antysmogowe można kupić w aptekach, sklepach budowlanych oraz sklepach z artykułami bhp – również przez internet. Koszt zakupu to kwota od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Należy także uwzględnić koszty filtrów (ok. 10 złotych za sztukę).

Przy wyborze maski należy sprawdzić, czy proponowany do niej filtr będzie filtrował bardzo małe cząsteczki pyłu (PM2,5).

Obecnie proponowane są maski z następującymi rodzajami filtrów:

filtr węglowy – F1 – chroni przed pyłami PM10 i PM2,5, pyłkami traw i wieloma wirusami. Aktywny węgiel pochłania także nieprzyjemne zapachy,

filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air) – F2 – wyłapuje zanieczyszczenia przez zawarte w filtrze cząsteczki naładowane elektrostatycznie,

filtry łączone – F3 – dają pełną ochronę przed kurzem(PM10 i PM2,5), roztoczami, aerozolami, chlorem, SO2 i NO2,

filtr bioaktywny (stosowany w maskach U-Mask) – najskuteczniejszy – zawiera bioenzymy degradujące szkodliwe związki, wirusy i bakterie zamiast tylko filtrować je i osadzać na filtrze.[1]

Przy zakupie należy koniecznie zwrócić uwagę na znajdujące się na produkcie oznaczenia, gdyż to one informują o parametrach i skuteczności maski. Poniżej lista tych oznaczeń:

CE – oznacza deklarację producenta pełnej zgodności maski z wymaganiami,

FFP1 do 3 – europejska klasa ochrony filtra – 1 – najsłabsza, 3 – najwyższa FFP1 – Skuteczność filtracji od 80% lotnych cząsteczek FFP2 – Skuteczność filtracji od 94% lotnych cząsteczek FFP3 – Skuteczność filtracji od 99% lotnych cząsteczek,

NR – półmaska jednorazowego użytku – max. 8 godzin,

R – półmaska wielokrotnego użytku,

D – półmaska odporna na zatkanie pyłem dolomitowym (wapiennnym) – stosować przy remoncie domu.

Na zakończenie przegląd najpopularniejszych producentów/dystrybutorów masek antysmogowych na polskim rynku:

ecoHealth

Dragon

Respro

RZ Mask

Citymask

ODDECH TO ŻYCIE!

Źródła:

키워드에 대한 정보 czy filtr węglowy chroni przed wirusami

다음은 Bing에서 czy filtr węglowy chroni przed wirusami 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Lampa do dezynfekcji Philips UV-C – Chroń swój dom przed wirusami

  • oświetlenie philips
  • lampa uvc
  • dezynfekcja uvc
  • dezynfekcja uv-c
  • Philips UV-C
  • lampa uv-c
  • dezynfekcja

Lampa #do #dezynfekcji #Philips #UV-C #- #Chroń #swój #dom #przed #wirusami


YouTube에서 czy filtr węglowy chroni przed wirusami 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Lampa do dezynfekcji Philips UV-C – Chroń swój dom przed wirusami | czy filtr węglowy chroni przed wirusami, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

See also  도배 장판 견적 | (구 버전)도배비용 계산하기 / 도배견적내기 / 우리집 도배비용 알아보기! 모든 답변

Leave a Comment