Chwytacz Nitki Wahadłowy Czy Rotacyjny | Chwytacz Rotacyjny, Chwytacz Wahadłowy W Maszynie – Jaka Jest Różnica? 2382 좋은 평가 이 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “chwytacz nitki wahadłowy czy rotacyjny – Chwytacz rotacyjny, chwytacz wahadłowy w maszynie – jaka jest różnica?“? 다음 카테고리의 웹사이트 th.taphoamini.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: th.taphoamini.com/wiki. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 ultraMaszyna 이(가) 작성한 기사에는 조회수 7,238회 및 좋아요 105개 개의 좋아요가 있습니다.

Table of Contents

chwytacz nitki wahadłowy czy rotacyjny 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Chwytacz rotacyjny, chwytacz wahadłowy w maszynie – jaka jest różnica? – chwytacz nitki wahadłowy czy rotacyjny 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

#maszynadoszycia #chwytacz #pierwszamaszynadoszycia
Stoisz przed zakupem nowej maszyny i znajdujesz informacje o chwytaczach, czyli miejscu w którym znajduje się bębenek z nicią dolną.
Niektóre maszyny mają rotacyjny, niektóre wahadłowy.
Czym się różnią? Czy ma to wpływ na jakość szycia?
Jolanta Ci wszystko wytłumaczy 😊
Subskrybuj nasz kanał Youtube, by być na bieżąco!
→ https://cutt.ly/subskrybuj_ultraMaszyne
Odwiedź sklep ultraMaszyny
→ https://ultramaszyna.com/
…………………………………………………..
ŚLEDŹ NASZE POZOSTAŁE PROFILE;
💙 Facebook→ https://www.facebook.com/ultramaszyna
💜 Instagram → https://www.instagram.com/ultramaszyna
…………………………………………………..
GRUPY:
✂ SZYCIE ONLINE → ​https://www.facebook.com/groups/szycieonline/
✂ MASZYNY KRAWIECKIE ONLINE → https://www.facebook.com/groups/maszynykrawieckieONLINE/

chwytacz nitki wahadłowy czy rotacyjny 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Chwytacz wahadłowy czy rotacyjny? Który lepszy? – SZYJ.PL

Maszyna do szycia z chwytaczem wahadłowym czy z chwytaczem rotacyjnym? … Na lewej stronie da się jednak zauważyć przeciągniętą górną nitkę z jednej strony …

+ 여기에 더 보기

Source: szyj.pl

Date Published: 5/14/2022

View: 690

Chwytacz rotacyjny, czy wahadłowy? Żorżet – blog o szyciu.

Chwytacz rotacyjny, czyli obrotowy, wirowy – nie robi nic innego jak pracuje ruchem obrotowym. Jak sama nazwa wskazuje, robi obrót, czyli kręci …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: zorzet.pl

Date Published: 5/24/2021

View: 1890

Wybieramy maszynę do szycia według chwytacza –

Wahadłowy chwytać – to mechanizm, który jest najprostszym mechanizmem ruchu w maszynach do szycia, który istnieje dzisiaj. Niniejszy chwytacz będzie służyć …

+ 여기를 클릭

Source: minerva-sewing.pl

Date Published: 4/19/2021

View: 7592

Chwytacz wahadłowy czy rotacyjny? Jakie są różnice?

Aby wyregulować naprężenie nici dolnej (choć zwykle nie ma takiej potrzeby) też będziemy wyjmować cały chwytacz rotacyjny. Chwytacz wahadłowy – …

+ 여기를 클릭

Source: rajszycia.pl

Date Published: 4/6/2022

View: 8116

Maszyna do szycia z chwytaczem rotacyjnym, czy …

Dzisiejszy temat to chwytacz rotacyjny i wahadłowy. … Chwytacz łapie pętlę nitki podawaną przez igłę i przeprowadza ją wokół szpulki z …

+ 여기에 자세히 보기

Source: diy.annawkrainiezmian.com

Date Published: 12/2/2021

View: 7550

Jaka maszyna do szycia będzie dla Ciebie odpowiednia?

Jesteś fanem szycia i szukasz sprzętu, który spełni Twoje oczekiwania? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jaka maszyna do szycia będzie najlepszym wyborem.

+ 더 읽기

Source: www.neonet.pl

Date Published: 12/1/2022

View: 9341

Chwytacz rotacyjny | ETI-Blog o szyciu

Wiązanie nitek w maszynie jest możliwe m.in. dzięki chwytaczowi. Chwytacz rotacyjny jest nowszym rozwiązaniem, jego przewagą nad chwytaczem …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: etiblog.com.pl

Date Published: 5/22/2022

View: 7677

주제와 관련된 이미지 chwytacz nitki wahadłowy czy rotacyjny

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Chwytacz rotacyjny, chwytacz wahadłowy w maszynie – jaka jest różnica?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Chwytacz rotacyjny, chwytacz wahadłowy w maszynie - jaka jest różnica?
Chwytacz rotacyjny, chwytacz wahadłowy w maszynie – jaka jest różnica?

주제에 대한 기사 평가 chwytacz nitki wahadłowy czy rotacyjny

  • Author: ultraMaszyna
  • Views: 조회수 7,238회
  • Likes: 좋아요 105개
  • Date Published: 최초 공개: 2021. 7. 1.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=Y83spKXaig4

Co to jest chwytacz wahadłowy?

Chwytacz wahadłowy – ten rodzaj chwytacza znajdziemy ściągając stolik (część blatu maszyny) i odsłaniając wolne ramię maszyny do szycia. Znajdziemy tam klapkę zasłaniającą mechanizm chwytacza, a w nim metalowy bębenek, w którym montujemy szpulkę z nicią. Szpulka, w przypadku tego rozwiązania, jest ułożona pionowo.

Jak ustawić Chwytacz w maszynie do szycia?

Chwytacz ma przejść obok igły, gdy ta poruszy się ku górze około 1mm. W takim przypadku zrobi się pętelka z nici i jest możliwość jej złapania przez chwytacz. Optymalna odległość chwytacza od igły to około 1 mm. Należy więc ustawić tak igłę, aby oczko igły było 1 mm poniżej zęba chwytaka.

Co to jest chwytak w maszynie do szycia?

Chwytacz to część maszyny do szycia, odpowiedzialna za wiązanie nici. Znajduje się pod płytką ściegową i podczas pracy maszyny porusza się w taki sposób, żeby nić górna dostarczona za pomocą igły oraz nić spodnia rozwijająca się ze szpulki, zawiązały się tworząc wybrany ścieg.

Jaka jest najlepsza maszyna do szycia?

Singer 8280 to tania maszyna ciesząca się uznaniem użytkowników. Metalowe podzespoły gwarantują wytrzymałość, a prostota obsługi pozwoli szyć nawet początkującym. To model z niższej półki cenowej, który doskonale poradzi sobie z szyciem w domu.

Dlaczego maszyna nie łapie dolnej nici?

Jedną z przyczyn nie łapania dolnej nici przez maszynę jest złamanie się igły. Nierzadko może być to spowodowane wyłącznie ubitym czubkiem igły. Na skutek tego często dochodzi do uszkodzenia, przestawienia się chwytacza. Również bębenek może być uszkodzony.

Dlaczego maszyna do szycia nie robi ściegu?

W sytuacji, gdy igła jest niewłaściwie dobrana ścieg może być przepuszczany, a także mogą powstawać dziurki w materiale. Istnieje też zasada, że im grubsza jest tkanina tym grubsza powinna być igła. Kolejną przyczyną tego, że maszyna do szycia nie wiąże ściegu może być tępa i zużyta igła.

Dlaczego maszyna do szycia Pętelkuje od spodu?

Nieprawidłowo nawleczone nici to najczęściej występująca przyczyna ich pętelkowania od spodu. Często pośpiech i niedokładność powodują, że jakieś miejsce zostało pominięte przy nawlekaniu. Dodatkowo każdorazowo pamiętajmy, iż podczas nawlekania nici górnej bezwzględnie musi być podniesiona stopka dociskowa.

Dlaczego maszyna do szycia marszczy materiał?

W tym przypadku głównie chodzi o wybór długości ściegu. Jeśli maszyna zaczyna marszczyć materiał, spróbuj zmniejszyć długość ściegu. Niektóre maszyny do szycia są nawet tak skonstruowane, że najdłuższy ścieg w maszynie przeznaczony jest docelowo do marszczenia tkaniny i od razu taki wychodzi spod samej maszyny.

Jak działa chwytacz?

Jak działa chwytacz? Wszystko zaczyna się od ogranicznika prędkości. Po przekroczeniu prędkości zadziałania, tj. wykryciu w systemie nieprawidłowego przyspieszenia, ogranicznik interweniuje, wysyłając sygnał do mechanizmu dźwigniowego chwytacza, który uruchamia się, zaciskając na prowadnicy i blokując system.

Jak założyć bębenek do maszyny do szycia?

Pierwszym krokiem jest nawinięcie nitki dolnej na pustą szpulkę. Wybierzmy szpulkę, która jest rekomendowana przez producenta maszyny dla danego bębenka. Nawijamy na szpulkę bębenka nić na około 2/3 jego objętości. To optymalna wielkość.

Jak wyregulowac maszyna do szycia?

Przykładowo, dla maszyny do szycia Brother należy:
  1. Podnieść igłę do najwyższej pozycji.
  2. Podnieść stopkę.
  3. Przesunąć przycisk pokrywy szpulki.
  4. Umieścić szpulkę w koszu, tak, by nie odwijała się w lewo.
  5. Upewnić się, czy szpulka jest założona prawidłowo.
  6. Przeprowadzić nić przez sprężynkę naprężającą w koszu chwytacza.

Jak szyć żeby materiał się nie marszczył?

Jeśli szyjesz cienkie tkaniny, może się zdarzyć, że będą się one podczas szycia marszczyć w miejscu szwu. Aby tego uniknąć, podczas szycia przytrzymuj tkaninę zarówno przed stopką, jak i za nią i delikatnie naciągaj materiał.

Jak ustawić naprężenie nici w maszynie?

Należy pamięta , że zbyt duże naprężenie nici górnej to ukazanie się na wierzchniej stronie tkaniny nici do szpulki. Wówczas obowiązkowo należy zmniejszyć naprężenie przekręcając pokrętło regulacji na niższą wartość. Z kolei zbyt małe naprężenie nici górnej to ukazanie się na spodniej stronie materiału nici od igły.

Dlaczego igła uderza w bębenek?

Uszkodzona igła przyczyną tego, że uderza w bębenek

Igła to ważny element poprawnego szycia. Jeśli jest niewłaściwie dobrana do tkaniny i nici, może ulec uszkodzeniu czy złamaniu. Igła podlega również procesowi zużywania się i jeśli zauważymy jakiekolwiek jej uszkodzenie powinna zostać niezwłocznie wymieniona.

Chwytacz wahadłowy czy rotacyjny? Który lepszy?

Chwytacz wahadłowy czy chwytacz rotacyjny? Jaki chwytacz powinien się znaleźć w maszynie do szycia? Który chwytacz będzie lepszy?

Oba rozwiązania mają swoich zwolenników, ale zanim przedstawimy plusy każdego z tych rozwiązań, zajrzyjmy pod obudowy maszyn i zobaczmy na starcie, co to jest chwytacz, gdzie się znajduje i za co jest odpowiedzialny.

Chwytacz rotacyjny (z lewej) i chwytacz wahadłowy (z prawej)

Co to jest chwytacz i jak działa?

Niezależnie od rodzaju, chwytacz jest bardzo istotną częścią każdej maszyny do szycia.

Co to jest chwytacz? Chwytacz to część maszyny do szycia, odpowiedzialna za wiązanie nici. Znajduje się pod płytką ściegową i podczas pracy maszyny porusza się w taki sposób, żeby nić górna dostarczona za pomocą igły oraz nić spodnia rozwijająca się ze szpulki, zawiązały się tworząc wybrany ścieg.

Co to jest chwytacz? Chwytacz to część maszyny do szycia, odpowiedzialna za wiązanie nici. Znajduje się pod płytką ściegową i podczas pracy maszyny porusza się w taki sposób, żeby nić górna dostarczona za pomocą igły oraz nić spodnia rozwijająca się ze szpulki, zawiązały się tworząc wybrany ścieg.

Trzeba otwarcie powiedzieć, że bez chwytacza szyć po prostu się nie da 🙂 Już pierwszy rzut oka na powyższe zdjęcia pozwala zauważyć różnice konstrukcyjne między popularnie nazywanymi „wahadłem” i „rotakiem”. Obrazki poniżej dają nam z kolei wiedzę o tym, gdzie tych chwytaczy należy szukać w maszynie.

Chwytacz rotacyjny

Do chwytacza rotacyjnego dostaniemy się, zdejmując osłonę płytki ściegowej. To wystarczy, żeby wymienić szpulkę z nicią. Jeśli chcemy wyciągnąć ten element np. w celu dokładniejszego wyczyszczenia i naoliwienia, należy odkręcić śruby mocujące płytkę ściegową i zdjąć płytkę. Wyciągnięcie chwytacza będzie też pomocne jeśli okaże się konieczna regulacja naprężenia nici bębenkowej (do śrubki regulującej łatwiej się dostać wyciągając cały element).

Chwytacz wahadłowy

Żeby dostać się do chwytacza wahadłowego należy najpierw ściągnąć blat maszyny, aby uwolnić ramię. Następnie trzeba otworzyć klapkę osłaniającą mechanizm i wyciągnąć bębenek. Szpulka z nicią znajduje się właśnie w tym metalowym bębenku. Cały mechanizm składa się z kilku metalowych elementów, które możemy wyciągnąć.

Proces wymiany szpulki trwa tu nieco dłużej, jednak nie można powiedzieć, że to rozwiązanie konstrukcyjne jest gorsze. Chwytacz wahadłowy

Żeby dostać się do chwytacza wahadłowego należy najpierw ściągnąć blat maszyny, aby uwolnić ramię. Następnie trzeba otworzyć klapkę osłaniającą mechanizm i wyciągnąć bębenek. Szpulka z nicią znajduje się właśnie w tym metalowym bębenku. Cały mechanizm składa się z kilku metalowych elementów, które możemy wyciągnąć.

Proces wymiany szpulki trwa tu nieco dłużej, jednak nie można powiedzieć, że to rozwiązanie konstrukcyjne jest gorsze.

Powyższe grafiki pokazują też wyraźną różnicę w ułożeniu szpulki w maszynie. W przypadku chwytacza wahadłowego szpulka stoi pionowo, a w chwytaczu rotacyjnym leży płasko pod płytką ściegową.

Można też zwizualizować sobie pracę, jaką wykonują oba chwytacze:

Tak pracuje chwytacz wahadłowy Tak pracuje chwytacz rotacyjny

Chwytacz wahadłowy – bardziej wytrzymały

Solidne i trwałe są obie konstrukcje, ale jeśli mamy odpowiedzieć na pytanie o to, który jest bardziej wytrzymały, to wskazujemy na chwytacz wahadłowy. Dlaczego? Bo zawsze metalowe podzespoły będą bardziej wytrzymałe i mniej podatne na uszkodzenia niż podzespoły z tworzywa sztucznego, nawet jeżeli zostały wykonane z materiału wysokiej jakości.

Oczywiście nie oznacza to, że chwytacz rotacyjny będzie trzeba co chwilę wymieniać (chodzi o wykonany z tworzywa sztucznego kosz chwytacza, bo sam chwytacz jest oczywiście metalowy). Jeśli będziemy go poprawnie zakładać do maszyny, to nic złego nie może się z nim stać i będzie nam służył przez długie lata.

Metalowy bębenek chwytacza wahadłowego z lewej strony i chwytacz rotacyjny po prawej

Chwytacz rotacyjny – łatwiejszy w obsłudze

Zdecydowanie łatwiejszy w obsłudze jest chwytacz rotacyjny. Żeby założyć szpulkę wystarczy zdjąć klapkę osłaniającą chwytacz i umieścić szpulkę na swoim miejscu. Przezroczystość klapki daje nam dodatkowo wiedzę o tym, ile nici zostało na szpulce – a to z kolei pozwala uniknąć zaskoczenia i konieczności zmiany szpulki w trakcie szycia odcinka.

W maszynach z chwytaczem wahadłowym, żeby dostać się do szpulki, musimy najpierw zdjąć stolik maszyny, otworzyć pokrywę, wyciągnąć bębenek i umieścić w nim szpulkę, a następnie umieścić ten bębenek z powrotem w maszynie. Sprawia to, że proces wymiany szpulki w tym przypadku trwa nieco dłużej.

W naszym sklepie możesz łatwo przefiltrować maszyny pod kątem różnych cech, w tym, oczywiście, również pod kątem zastosowanego chwytacza:

Ustawianie naprężenia nici na chwytaczach

Tutaj maleńki plus dla chwytacza wahadłowego. Na poniższych zdjęciach widzimy test serwisowy, który dołączyli nasi serwisanci do maszyny postawionej na nogi dla jednego z naszych Klientów. Była to maszyna z chwytaczem rotacyjnym.

Widzimy, że na prawej stronie wszystko wygląda idealnie (tak będą wyglądały ściegi wyszyte przy użyciu obu chwytaczy). Na lewej stronie da się jednak zauważyć przeciągniętą górną nitkę z jednej strony zyg-zaka. Nie jest to błąd regulacji – tak po prostu jest w maszynach z chwytaczem rotacyjnym, o czym można przeczytać nawet w instrukcjach obsługi.

W maszynach z chwytaczem wahadłowym można ustawić naprężenie tak, żeby nitki wiązały się idealnie pomiędzy warstwami materiału. Z prawej strony będzie widać tylko nitkę górną, a z lewej tylko spodnią. Podkreślmy: sprawa dotyczy tylko ściegu zyg-zak. Czy stanowi to dużą różnicę? Chyba tylko dla skrajnych perfekcjonistów 🙂 Ale różnica jest, więc należało o niej wspomnieć.

Który chwytacz głośniej pracuje?

Przyznajemy się bez bicia, że nie mierzyliśmy natężenia dźwięków wydawanych przez maszyny w pomieszczeniach testowych, ale zdaniem zdecydowanej większości osób, w tym naszych mechaników oraz matek szyjących podczas drzemek swoich dzieci, maszyny z chwytaczem rotacyjnym pracują ciszej. Przychylamy się do tej tezy. Jeśli zależy na jak najcichszej pracy maszyny – wybieramy taką z chwytaczem rotacyjnym.

Chwytacz wahadłowy czy rotacyjny? Podsumowanie

Mimo że na rynku dominują modele maszyn z chwytaczem rotacyjnym, to nie możemy powiedzieć, że „wahadło” czas wysłać już do lamusa. Wręcz przeciwnie – takie rozwiązanie wciąż jest bardzo solidne i ma spore grono wielbicieli. Ma swoje plusy dodatnie i ujemne ;), ale chyba już zdążyliśmy się przyzwyczaić do tego, że odpowiedź na tytułowe pytanie nigdy nie jest jednoznaczna. Wybór jest sprawą otwartą, więc nie skreślajmy żadnego rozwiązania już na początku rozważań nad wyborem nowej maszyny do szycia.

Chwytacz wahadłowy czy rotacyjny? Jakie są różnice?

Kiedy zdecydujemy się już na wybór maszyny do szycia i szukamy modelu najlepiej spełniającego nasze potrzeby, najczęściej porównujemy parametry wybranych modeli maszyn w zakładanym przez nas budżecie.

Często też sprzedawcy zwracają uwagę na pewne cechy maszyny, ale gdy jesteśmy na początku przygody z szyciem często nie wszystkie pojęcia są jeszcze jasne, nie mówiąc już o tym, że, wybierający może nie wiedzieć jak, na przykład, informacja o rodzaju zastosowanego chwytacza w maszynie do szycia przełoży się na przyszłe użytkowanie urządzenia. Warto, więc najpierw poznać podstawowe parametry dotyczące budowy maszyny by podejmować świadome decyzje wybierając przyszłą, ukochaną maszynę.

Jedną z cech maszyn do szycia, która wpływa na jej użytkowanie jest rodzaj zastosowanego w niej chwytacza. Na szczęście mamy tu tylko dwie możliwości: chwytacz rotacyjny lub wahadłowy.

Ale zanim o różnicach w budowie, a tym samym w użytkowaniu, wyjaśnijmy czym jest ów chwytacz, gdzie go znaleźć i jaką pełni rolę w domowej maszynie do szycia.

Chwytacz to niezbędny element maszyny do szycia, a także jej najbardziej skomplikowany ruchomy, zespół części. Jest odpowiedzialny za wiązanie nici górnej (podawanej przez igłę) z nicią dolną (ze szpulki w bębenku), czyli za tworzenie ściegu. Zatem jego precyzyjne działanie jest istotne dla jakości powstającego ściegu. Cały zespół chwytacza znajdziemy pod płytką ściegową maszyny, choć w zależności od jego rodzaju będziemy się dostawać do niego nieco inaczej.

Chwytacz rotacyjny – znajdziemy go bezpośrednio pod płytką ściegową maszyny do szycia, zdejmując małą przeźroczystą klapkę, którą jest zakryty. Możemy wtedy zamontować szpulkę z nicią dolną. Część elementów tego chwytacza jest wykonana z tworzywa sztucznego. Jednym z plusów tego rozwiązania jest łatwość z jaką wymienimy szpulkę oraz to, że przez przezroczystą osłonkę płytki ściegowej będziemy widzieć ile nici zostało nam jeszcze na dolnej szpulce. Szpulka jest tu ułożona poziomo pod płytką ściegową.

Cały element chwytacza rotacyjnego możemy wyciągnąć, na przykład, gdy chcemy dokładnie wyczyścić czy naoliwić maszynę. Trzeba wtedy odkręcić śruby mocujące cała płytkę ściegową i ją ściągnąć. Aby wyregulować naprężenie nici dolnej (choć zwykle nie ma takiej potrzeby) też będziemy wyjmować cały chwytacz rotacyjny.

Chwytacz wahadłowy – ten rodzaj chwytacza znajdziemy ściągając stolik (część blatu maszyny) i odsłaniając wolne ramię maszyny do szycia. Znajdziemy tam klapkę zasłaniającą mechanizm chwytacza, a w nim metalowy bębenek, w którym montujemy szpulkę z nicią. Szpulka, w przypadku tego rozwiązania, jest ułożona pionowo.

Cały zespół części chwytacza wahadłowego zbudowany jest z metalowych części, co przemawia na korzyść trwałości tego rozwiązania. Trzeba jednak przyznać, że wymiana szpulki zajmie nam tu nieco więcej czasu niż w przypadku chwytacza rotacyjnego.

Które rozwiązanie jest lepsze?

Nie mogę tu udzielić rozstrzygającej odpowiedzi, bo każde rozwiązanie konstrukcyjne ma swoje plusy i minusy.

Na pewno łatwość montażu szpulki w chwytaczu rotacyjnym znajdzie wielu zwolenników, szczególnie wśród początkujących użytkowników maszyn do szycia. Nie da się jednak ukryć, że chwytacz wahadłowy należy docenić za trwałość metalowych elementów. W przypadku mechanizmu rotacyjnego sam chwytacz jest metalowy, natomiast kosz chwytacza wykonany jest z tworzywa sztucznego. Czy to jednak oznacza, że chwytacz rotacyjny będziemy musieli często wymieniać? Jakość użytych materiałów, przy jego właściwym użytkowaniu, z całą pewnością zapewni nam spokojne lata pracy naszej maszyny domowej, bez obaw o jego zbytnie zużycie.

Warto także zwrócić uwagę, że chwytacze rotacyjne stosowane są też częściej w maszynach elektronicznych, ze względu na to, że to rozwiązanie konstrukcyjne pozwala na uzyskanie szerszego zakresu ściegów ozdobnych. Spotkamy je zatem w najnowocześniejszych maszynach do szycia z tzw. górnej półki.

Porównując wady i zalety obu chwytaczy nie możemy jeszcze pominąć kwestii głośności ich pracy. Oczywiście na poziom dźwięku podczas pracy maszyny do szycia składa się kilka czynników, ale trzeba przyznać, że generalnie maszyny do szycia wyposażone w chwytacz wahadłowy pracują nieco głośniej niż te wyposażone w chwytacz rotacyjny.

Jeżeli wciąż nie jesteście pewni, które rozwiązanie w maszynie do szycia będzie dla Was lepsze, najlepiej sprawdźcie je w praktyce – w naszym sklepie stacjonarnym w Poznaniu mamy wybór modeli zarówno z chwytaczami rotacyjnymi, jak i wahadłowymi.

Serdecznie zapraszamy do ich testowania przed zakupem!

Jak ustawić chwytacz w maszynie do szycia?

Jak ustawić chwytasz w maszynie do szycia? – to pytanie z pewnością pojawi się w trakcie twojej przygody i pracy z maszyną do szycia. Aby Twoje szycie było efektywne warto zapoznać się z konstrukcją maszyny do szycia i podstawowymi informacjami dotyczącymi jej procesów jej funkcjonowania. Jednym z takich elementów jest chwytacz w maszynie do szycia.

Zespół chwytacza to stosunkowo skomplikowany ruchomy element mechaniczny w każdej maszynie (regulator skoku pętelkowego). Jego ciągła i bardzo precyzyjna praca w trakcie szycia pozwala na idealne i estetyczne „wiązanie”, czyli tworzenie ściegu. Prawidłowa praca chwytacza wpływa więc bezpośrednio na jakość ściegu.

Jakie jest nadrzędne zadanie chwytacza?

Główną rolą chwytacza w maszynie do szycia jest „łapanie” pętelki nici górnej powstałej dzięki ruchowi igły w kierunku góra/dół i połączenia ją z dolną nicią, która z kolei pobierana jest z bębenka. W ten sposób powstaje ścieg.

Jakie są rodzaje chwytacza?

Mechanizm chwytacza w maszynie do szycia może występować np. jako:

– chwytacz wahadłowy, gdzie szpulka wkładana jest pionowo. Jest to metalowy zespół chwytacza, tradycyjny. Najczęściej występuje w mechanicznych maszynach do szycia, w maszynach domowych, ale także i w profesjonalnych dedykowanych do ciężkich zadań, gdzie liczy się przede wszystkim precyzja ściegu (np.: równy ścieg prosty);

– chwytacz rotacyjny, gdzie szpulka wkładana jest poziomo od góry. Jest to zespół, który częściej wykonany jest z tworzywa sztucznego, nie tylko z metalu. Najczęściej znajduje zastosowanie w maszynach do szycia nastawionych na ściegi ozdobne oraz w elektronicznych domowych maszynach do szycia.

Jak ustawić chwytacz w maszynie do szycia?

Ustawienie chwytacza w maszynie do szycia nie jest sprawą prostą i na początek rzeczywiście może sprawić trudność. Wymaga to precyzji i wprawy. Żeby ustawić chwytacz w maszynie należy wpierw poluzować śrubkę na wale napędzającym chwytacz i następnie ustawić go manualnie według igielnicy oraz na koniec dokręcić śrubkę.

Jakie jest idealne ustawienie chwytacza w maszynie?

Chwytacz ma przejść obok igły, gdy ta poruszy się ku górze około 1mm. W takim przypadku zrobi się pętelka z nici i jest możliwość jej złapania przez chwytacz. Optymalna odległość chwytacza od igły to około 1 mm. Należy więc ustawić tak igłę, aby oczko igły było 1 mm poniżej zęba chwytaka. Jeśli nam się to uda to następnie należy ruszyć chwytakiem tak, aby ząb wystawał za igłę (obróć chwytak zgodnie z kierunkiem zegara) na około 1mm. Teraz chwytacz w maszynie powinien być prawidłowo i optymalnie ustawiony.

Zobacz również:

– Dlaczego łamie mi się igła w maszynie?

– Jak nawlec maszynę do szycia?

– Dlaczego maszyna szyje do tyłu?

Chwytacz wahadłowy czy rotacyjny? Który lepszy?

Chwytacz wahadłowy czy chwytacz rotacyjny? Jaki chwytacz powinien się znaleźć w maszynie do szycia? Który chwytacz będzie lepszy?

Oba rozwiązania mają swoich zwolenników, ale zanim przedstawimy plusy każdego z tych rozwiązań, zajrzyjmy pod obudowy maszyn i zobaczmy na starcie, co to jest chwytacz, gdzie się znajduje i za co jest odpowiedzialny.

Chwytacz rotacyjny (z lewej) i chwytacz wahadłowy (z prawej)

Co to jest chwytacz i jak działa?

Niezależnie od rodzaju, chwytacz jest bardzo istotną częścią każdej maszyny do szycia.

Co to jest chwytacz? Chwytacz to część maszyny do szycia, odpowiedzialna za wiązanie nici. Znajduje się pod płytką ściegową i podczas pracy maszyny porusza się w taki sposób, żeby nić górna dostarczona za pomocą igły oraz nić spodnia rozwijająca się ze szpulki, zawiązały się tworząc wybrany ścieg.

Co to jest chwytacz? Chwytacz to część maszyny do szycia, odpowiedzialna za wiązanie nici. Znajduje się pod płytką ściegową i podczas pracy maszyny porusza się w taki sposób, żeby nić górna dostarczona za pomocą igły oraz nić spodnia rozwijająca się ze szpulki, zawiązały się tworząc wybrany ścieg.

Trzeba otwarcie powiedzieć, że bez chwytacza szyć po prostu się nie da 🙂 Już pierwszy rzut oka na powyższe zdjęcia pozwala zauważyć różnice konstrukcyjne między popularnie nazywanymi „wahadłem” i „rotakiem”. Obrazki poniżej dają nam z kolei wiedzę o tym, gdzie tych chwytaczy należy szukać w maszynie.

Chwytacz rotacyjny

Do chwytacza rotacyjnego dostaniemy się, zdejmując osłonę płytki ściegowej. To wystarczy, żeby wymienić szpulkę z nicią. Jeśli chcemy wyciągnąć ten element np. w celu dokładniejszego wyczyszczenia i naoliwienia, należy odkręcić śruby mocujące płytkę ściegową i zdjąć płytkę. Wyciągnięcie chwytacza będzie też pomocne jeśli okaże się konieczna regulacja naprężenia nici bębenkowej (do śrubki regulującej łatwiej się dostać wyciągając cały element).

Chwytacz wahadłowy

Żeby dostać się do chwytacza wahadłowego należy najpierw ściągnąć blat maszyny, aby uwolnić ramię. Następnie trzeba otworzyć klapkę osłaniającą mechanizm i wyciągnąć bębenek. Szpulka z nicią znajduje się właśnie w tym metalowym bębenku. Cały mechanizm składa się z kilku metalowych elementów, które możemy wyciągnąć.

Proces wymiany szpulki trwa tu nieco dłużej, jednak nie można powiedzieć, że to rozwiązanie konstrukcyjne jest gorsze. Chwytacz wahadłowy

Żeby dostać się do chwytacza wahadłowego należy najpierw ściągnąć blat maszyny, aby uwolnić ramię. Następnie trzeba otworzyć klapkę osłaniającą mechanizm i wyciągnąć bębenek. Szpulka z nicią znajduje się właśnie w tym metalowym bębenku. Cały mechanizm składa się z kilku metalowych elementów, które możemy wyciągnąć.

Proces wymiany szpulki trwa tu nieco dłużej, jednak nie można powiedzieć, że to rozwiązanie konstrukcyjne jest gorsze.

Powyższe grafiki pokazują też wyraźną różnicę w ułożeniu szpulki w maszynie. W przypadku chwytacza wahadłowego szpulka stoi pionowo, a w chwytaczu rotacyjnym leży płasko pod płytką ściegową.

Można też zwizualizować sobie pracę, jaką wykonują oba chwytacze:

Tak pracuje chwytacz wahadłowy Tak pracuje chwytacz rotacyjny

Chwytacz wahadłowy – bardziej wytrzymały

Solidne i trwałe są obie konstrukcje, ale jeśli mamy odpowiedzieć na pytanie o to, który jest bardziej wytrzymały, to wskazujemy na chwytacz wahadłowy. Dlaczego? Bo zawsze metalowe podzespoły będą bardziej wytrzymałe i mniej podatne na uszkodzenia niż podzespoły z tworzywa sztucznego, nawet jeżeli zostały wykonane z materiału wysokiej jakości.

Oczywiście nie oznacza to, że chwytacz rotacyjny będzie trzeba co chwilę wymieniać (chodzi o wykonany z tworzywa sztucznego kosz chwytacza, bo sam chwytacz jest oczywiście metalowy). Jeśli będziemy go poprawnie zakładać do maszyny, to nic złego nie może się z nim stać i będzie nam służył przez długie lata.

Metalowy bębenek chwytacza wahadłowego z lewej strony i chwytacz rotacyjny po prawej

Chwytacz rotacyjny – łatwiejszy w obsłudze

Zdecydowanie łatwiejszy w obsłudze jest chwytacz rotacyjny. Żeby założyć szpulkę wystarczy zdjąć klapkę osłaniającą chwytacz i umieścić szpulkę na swoim miejscu. Przezroczystość klapki daje nam dodatkowo wiedzę o tym, ile nici zostało na szpulce – a to z kolei pozwala uniknąć zaskoczenia i konieczności zmiany szpulki w trakcie szycia odcinka.

W maszynach z chwytaczem wahadłowym, żeby dostać się do szpulki, musimy najpierw zdjąć stolik maszyny, otworzyć pokrywę, wyciągnąć bębenek i umieścić w nim szpulkę, a następnie umieścić ten bębenek z powrotem w maszynie. Sprawia to, że proces wymiany szpulki w tym przypadku trwa nieco dłużej.

W naszym sklepie możesz łatwo przefiltrować maszyny pod kątem różnych cech, w tym, oczywiście, również pod kątem zastosowanego chwytacza:

Ustawianie naprężenia nici na chwytaczach

Tutaj maleńki plus dla chwytacza wahadłowego. Na poniższych zdjęciach widzimy test serwisowy, który dołączyli nasi serwisanci do maszyny postawionej na nogi dla jednego z naszych Klientów. Była to maszyna z chwytaczem rotacyjnym.

Widzimy, że na prawej stronie wszystko wygląda idealnie (tak będą wyglądały ściegi wyszyte przy użyciu obu chwytaczy). Na lewej stronie da się jednak zauważyć przeciągniętą górną nitkę z jednej strony zyg-zaka. Nie jest to błąd regulacji – tak po prostu jest w maszynach z chwytaczem rotacyjnym, o czym można przeczytać nawet w instrukcjach obsługi.

W maszynach z chwytaczem wahadłowym można ustawić naprężenie tak, żeby nitki wiązały się idealnie pomiędzy warstwami materiału. Z prawej strony będzie widać tylko nitkę górną, a z lewej tylko spodnią. Podkreślmy: sprawa dotyczy tylko ściegu zyg-zak. Czy stanowi to dużą różnicę? Chyba tylko dla skrajnych perfekcjonistów 🙂 Ale różnica jest, więc należało o niej wspomnieć.

Który chwytacz głośniej pracuje?

Przyznajemy się bez bicia, że nie mierzyliśmy natężenia dźwięków wydawanych przez maszyny w pomieszczeniach testowych, ale zdaniem zdecydowanej większości osób, w tym naszych mechaników oraz matek szyjących podczas drzemek swoich dzieci, maszyny z chwytaczem rotacyjnym pracują ciszej. Przychylamy się do tej tezy. Jeśli zależy na jak najcichszej pracy maszyny – wybieramy taką z chwytaczem rotacyjnym.

Chwytacz wahadłowy czy rotacyjny? Podsumowanie

Mimo że na rynku dominują modele maszyn z chwytaczem rotacyjnym, to nie możemy powiedzieć, że „wahadło” czas wysłać już do lamusa. Wręcz przeciwnie – takie rozwiązanie wciąż jest bardzo solidne i ma spore grono wielbicieli. Ma swoje plusy dodatnie i ujemne ;), ale chyba już zdążyliśmy się przyzwyczaić do tego, że odpowiedź na tytułowe pytanie nigdy nie jest jednoznaczna. Wybór jest sprawą otwartą, więc nie skreślajmy żadnego rozwiązania już na początku rozważań nad wyborem nowej maszyny do szycia.

Chwytacz rotacyjny, czy wahadłowy? Żorżet

Chwytacz rotacyjny, czy chwytacz wahadłowy? Uchwyt niski, czy uchwyt wysoki stopki? Czy system Matic pasuje do Twojej maszyny? Zastanawiałaś się kiedykolwiek jak jest zbudowana maszyna do szycia oraz którą jej wersję posiadasz?

To już trzecia część cyklu ABC szycia.

Mam nadzieję, że pierwsze dwa wpisy (o igłach i o niciach) wniosły coś do Twojego szyciowego doświadczenia. Na razie skupiam się na maszynach i przyborach, bo uważam że bez takiej podstawowej wiedzy, nie powinno się nawet siadać do maszyny 😉 Oczywiście nie musisz wiedzieć wszystkiego na raz, ale na pewno pierwsze co powinnaś bezwzględnie przeczytać, to instrukcja obsługi swojej maszyny. Warto być bardziej świadomym, bo to w przyszłości oszczędzi Ci sporo stresu i niewiadomych.

W tym poście skupię się na rodzajach chwytaczy jakie mamy w maszynach oraz rodzaju mocowania stopek. Na pewno spotkałaś się ze stwierdzeniem, że mocowanie może być wysokie albo niskie oraz że chwytacze mogą być rotacyjne i wahadłowe. Nawet jak jesteś zupełnie zielona i myślisz, że i tak nie zrozumiesz, to Cię rozczaruję… po tym wpisie zrozumiesz, bo już jaśniej się nie da 🙂

Do czego służy chwytacz i jakie mamy rodzaje

Chwytacz służy do chwytania, to tak najprościej. Chwytacz łapie pętlę nici podawaną przez igłę i przeprowadza ją wokół szpuleczki z dolną nicią, dzięki czemu zawiązuje się ścieg. W zależności od tego jaki ruch wykonuje chwytacz, możemy mówić o chwytaczach wahadłowych i rotacyjnych, a w starszych maszynach o czółenkowym wiązaniu ściegu.

Jeżeli nie widziałaś wpisu o igłach, to warto tam zajrzeć i uzupełnić wiedzę. Informacja o podcięciu w igle, po przeczytaniu tego posta, nabierze nowego znaczenia.

Chwytacz wahadłowy

Chwytacz wahadłowy pracuje na zasadzie wahadła, czyli jak sama nazwa wskazuje… waha się. Waha się jak wahadło w zegarze, czyli wykonuje pół obrotu, a następnie się cofa, wykonuje znowu połowę obrotu, znowu się cofa… i tak bez przerwy, żeby nie powiedzieć w kółko. Powyższa animacja pięknie to obrazuje. Maszyny wyposażone w taki chwytacz potrafią bardziej hałasować i osobiście nie spotkałam się, aby były montowane w maszynach szybkobieżnych. Tak jak w przypadku chwytaczy rotacyjnych o poziomej osi obrotu, konstrukcja i wszystkie elementy takiego chwytacza są metalowe, a co za tym idzie, ogólnie są bardziej wytrzymałe i mniej kapryśne odnośnie wyboru szpuleczek.

Chwytacz rotacyjny

Chwytacz rotacyjny, czyli obrotowy, wirowy – nie robi nic innego jak pracuje ruchem obrotowym. Jak sama nazwa wskazuje, robi obrót, czyli kręci się w kółko i podczas szycia nie cofa się. Z reguły są cichsze i dzięki swojej konstrukcji mogą pracować bardzo szybko.

Te dzielimy jeszcze na takie o:

pionowej osi obrotu

Coraz częściej w maszynach domowych są montowane takie właśnie chwytacze. Przeważnie kosze na wkładaną od góry szpuleczkę są plastikowe, a więc delikatniejsze niż te metalowe. Bardzo łatwo jest im zrobić krzywdę źle skonstruowaną szpuleczką. Polecam wpis o niciach, w którym pokazuję różnicę w budowie szpuleczek. Mimo wszystko praca z takim chwytaczem jest bardzo przyjemna i dostęp do szpuleczki jest łatwiejszy, niż to ma miejsce przy wkładaniu szpuleczki do bębenka. Często otwór w płytce ściegowej jest przykryty przezroczystą zasuwką, dzięki czemu możemy kontrolować pozostałą ilość nici na szpuleczce

Polecam kliknąć przycisk Subskrybuj w moim nowym kanale YouTube, ponieważ poprzedni, czyli Bezdomna Szafa będę powoli wygaszać. poziomej osi obrotu

Częściej znajdują zastosowanie w maszynach przemysłowych. Szpuleczka umieszczana jest w bębenku, tak jak to ma miejsce w chwytaczu wahadłowym. Wszystko metalowe, konstrukcja bardzo wytrzymała i cicha podczas pracy.

Czółenkowe wiązanie ściegu

W najstarszych maszynach nie było chwytacza, który zabierałby nitkę i zapętlał wokół bębenka, to właśnie czółenko biegało pod płytką ściegową, w całości przechodząc przez pętlę. W pierwszym modelu maszyny Howe’a, czółenko wykonywało ruch prostoliniowy, jak krosnach tkackich, podobno bardzo hałasowało przy tym. Dopiero później udoskonalono ten mechanizm, pozwalając mu pracować po łuku (na filmie), co pozwoliło na cichszą i zarazem nieco szybszą pracę maszyny. Polecam zainteresowanym, niezwykle ciekawą książkę Ruth Brandon – „Singer i maszyna do szycia miłość, marzenia, kapitalizm”.

* * *

Specjalnie na potrzeby tego wpisu, nagrałam filmik pokazujący pracę chwytaczy w różnych maszynach łącznie z opisami, więc teraz jak nie będziesz wiedzieć, który rodzaj chwytacza ma zamontowany Twoja (czy czyjakolwiek) maszyna, to wystarczy że spojrzysz jaki ruch wykonuje podczas pracy – obraca się, czy waha? Przypomnij sobie wpis i mam nadzieję, że więcej nie będziesz mieć więcej wątpliwości.

Polecam kliknąć przycisk Subskrybuj w moim nowym kanale YouTube, ponieważ poprzedni, czyli Bezdomna Szafa, będę powoli wygaszać.

Stopki do maszyny i ich uchwyty, czyli wysokie mocowanie i niskie mocowanie

Teraz przejdźmy do stopek i rodzaju ich mocowania w maszynie. Jeżeli jesteś początkująca, to prawdopodobnie spotkałaś się z obcym dla Ciebie terminem – wysokie lub niskie mocowanie stopki. Mocowanie, to nic innego jak wysokość, na której przykręca się śrubą uchwyt stopki (luźny bądź na stałe ze stopką) do trzpienia podnośnika stopki. Jeżeli zdejmiesz stopkę i opuścisz dźwignię podnośnika, to przy niskim mocowaniu odległość do ząbków transportera będzie mniejsza (ok. 1,5cm), a przy wysokim mocowaniu odległość będzie większa (ok. 2,5cm). Tę odległość uzupełnia uchwyt stopki wysoki lub niski.

System montowania stopek

Sam system montowania stopek możemy jeszcze podzielić na kilka sposobów.

Stopki stałe – uchwyt stopki, jak i sama stopka są ze sobą nierozerwalnie połączone i aby wymienić taką stopkę, należy odkręcić śrubę trzymającą uchwyt i wymienić całość.

– uchwyt stopki, jak i sama stopka są ze sobą nierozerwalnie połączone i aby wymienić taką stopkę, należy odkręcić śrubę trzymającą uchwyt i wymienić całość. Stopki wymienne z wąskim systemem montowania – te jest już łatwiej wymienić, wystarczy że pociągniemy stopkę mocno w dół i założymy inną do tego samego uchwytu. Wymaga użycia nieco większej siły, ale nie trzeba odkręcać śruby, więc jest znacznie szybciej.

– te jest już łatwiej wymienić, wystarczy że pociągniemy stopkę mocno w dół i założymy inną do tego samego uchwytu. Wymaga użycia nieco większej siły, ale nie trzeba odkręcać śruby, więc jest znacznie szybciej. Stopki wymienne z systemem typu Matic – najwygodniejszy sposób montowania. Uchwyt stopki wyposażony jest w dźwignię lub guziczek, po naciśnięciu którego blokada stopki jest zwalniana i stopka odpada, a Ty możesz założyć kolejną. Nie trzeba używać żadnej siły, więc wymiana tych stopek jest dziecinnie prosta.

Jeżeli masz stopki stałe, albo z wąskim mocowaniem, a pragniesz korzystać z dobrodziejstwa Matic, może wystarczyć, że dokupisz uchwyt o odpowiedniej wysokości i sprawa będzie załatwiona. Polecam, jednak upewnić się najpierw u sprzedawcy.

UWAGA: jeżeli macie Singera – doczytajcie do końca wpisu, bo tutaj może kryć się paskudny haczyk.

Ot i cała filozofia, ale żeby Ci to bardziej zobrazować, przygotowałam zdjęcia z opisami.

Rodzaje stopek maszynowych

Stopki mają jakieś tam swoje przeznaczenie i tutaj podam przykładowe, najczęściej spotykane. Do czego jednak Ty je wykorzystasz, to już tylko od Ciebie zależy. Zasada jest jedna -mają ułatwiać Ci szycie!

Może być tak, że jesteś posiadaczką tylko jednej, jedynej złotej stopki uniwersalnej zwaną nartami (Kasieńka, pozdrawiam) i śmigasz na niej jak Justyna Kowalczyk oraz Adam Małysz razem wzięci i po nic Ci ta cała reszta, to pomiń tę przydługą listę numerowaną 😉

do wszywania wypustki. Inna nazwa wypustki, to biza lub kedra (to bardziej w kaletnictwie spotykan nazwa). do ściegów satynowych i ozdobnych oraz aplikacji do ściegu prostego do zamków zwykłych. Przy dobrej gimnastyce i niejakiej wprawie, również nadaje się do wszywania zamków krytych do zamków zwykłych wąska uniwersalna do ściegów ozdobnych. Przezroczysta stopka z prowadnikami ułatwia prowadzenie ściegów równolegle względem siebie do guzików do zamków krytych do zamków krytych z noskiem (wolę tę z noskiem) do ściegów overlockowych w instrukcji opisana jako stopka do obrabiania narożników do ściegów overlockowych – z kompletu Łucznika stopka krawędziowa stopka z centralnym prowadnikiem do stebnowania lub pikowania w szwie oraz do ściegu krytego do naszywania kordonka lub gumonici do naszywania cienkich sznureczków, robienia szczypanek. do obrębiania – z zestawu Łucznika do obrębiania – z zestawu Janome do ściegów satynowych uniwersalna do ściegów satynowych oraz naszywania aplikacji wąska do zamków zwykłych do marszczeń do wszywania zamków krytych uniwersalna do ściegów satynowych i elastycznych oraz aplikacji do obszywania dziurek za pomocą zygzaka wąska do ściegu prostego. Łatwo się przy jej pomocy wszywa zwykłe suwaki. wąska do wszywania suwaków zwykłych

Skąd mam wiedzieć, czy stopki w sklepie internetowym

będą pasować do mojej maszyny?

Czy powyższa wiedza wystarczy Ci, aby na jej podstawie wiedzieć, czy stopka z jakiegoś sklepu internetowego będzie pasować do Twojej maszyny?

I tak, i nie.

Niestety, nie jest to takie oczywiste. Nie wystarczy wiedzieć, że mamy wysoki uchwyt z systemem montowania Matic, aby jednoznacznie określić, że taka i taka stopka na pewno jest dla Twojej maszyny idealna. Trzeba jeszcze znać maksymalną szerokość ściegu, a i to nie zawsze może okazać się wystarczającą informacją!

Przykładem niech będzie stopka overlockowa. System Matic się zgadza, stopka pasuje, a igła jednak nie uderza gdzie powinna. Obydwie maszyny mają maksymalną szerokość ściegu 7mm, tak Łucznik Helena jak i Janome MC7700 (w nowszych nawet 9mm, ale na szczęście tam mocowanie też jest jeszcze szersze, więc stopka po prostu nie pasuje).

Przy zakupie warto najpierw zapytać sprzedawcy, podając model maszyny. Jeżeli osoba w sklepie nie wie jakie do danej maszyny pasują stopki (kiepsko jak nie wie), albo maszyna jest „dzika” typu china-no-name (tutaj, to nawet święty może nie wiedzieć), podajmy:

jaki ma typ mocowania – niski, czy wysoki

jaka jest maksymalna szerokość ściegu (najszerszy zygzak Ci to powie).

To w większości przypadków powinno rozwiązać problem.

„W większości”, to dobre określenie, ponieważ istnieje jeszcze taki system mocowania jak ukośny. Ten rodzaj mocowania posiada chyba (?) tylko Singer. Nie wiem jak wiele maszyn wypuścili z takim systemem, ale ja akurat taką posiadam. Nawet jeżeli stopka na wysokość będzie teoretycznie pasować, to i tak nie bardzo da się szyć ze względu na skos i tutaj żadne zmiany uchwytów nie zdadzą egzaminu. Chyba, że istnieje skośny uchwyt z systemem Matic (?).

EDIT: Wychodzi na to, że istnieje i nie tylko Singer ma skośny uchwyt, ale Husqvarna również. Na tę informację zwróciła mi uwagę Ania. Dziękuję!

Podejrzewam, że nowe Singery mają już proste mocowanie… wysokie lub niskie, ale bez tego skosu, jednak nie jestem pewna. Jeżeli masz Singera z prostym mocowaniem, to daj koniecznie znać, czy faktycznie tak jest, bo akurat takiej maszyny w domu nie mam i ciężko mi sprawdzić na 100%.

Najlepiej więc kupować stopki do danego modelu maszyny lub takie, co do których mamy pewność, że pasują.

* * *

Jakie szpuleczki kupować, dowiesz się z tego wpisu.

* * *

Wszystkie teksty są pisane na bazie mojego własnego doświadczenia lub informacji zaczerpniętych z książek i przeze mnie sprawdzonych. Dokładam wszelkich starań, aby wpis był rzetelny i oferował Wam prawdziwą wiedzę, ale jestem tylko człowiekiem, więc istnieje ryzyko, że któreś informacje okażą się niepełne lub nie do końca jednoznaczne. Jeżeli zauważyłaś jakiś błąd w przekazie, to proszę nie krępuj się i napisz. Postaram się jak najszybciej to sprawdzić i ewentualnie wprowadzić poprawki.

Jeżeli masz własne doświadczenia, które mogą coś wnieść do wpisu, to będzie nam wszystkim miło, jak się nimi podzielisz, wzbogacając jego treść dla kolejnych czytelników 🙂

* * *

Nad każdym postem z serii ABC pracuję dłużej, niż nad jakimkolwiek innym, w którym np. pokazuję uszytą dla siebie rzecz. Te posty są pisane wyłącznie z myślą o Was i dla Was. Za każdym razem staram się zawrzeć jak najwięcej informacji, opisanych prostym językiem i podanych w przystępnej dla każdego formie, więc bywa że tygodniami robię notatki, zdjęcia, czy filmy, aby o niczym nie zapomnieć.

To moja wiedza, którą się z Wami dzielę, więc odpowiedź zwrotna, czy to w formie komentarza, czy udostępnienia np. na Facebooku, jest dla mnie informacją, że te posty Wam się przydają i chcecie ich więcej. Pomijając wszystko, Wasze zaangażowanie jest dla mnie niezmiernie miłe i napędzające mnie do działania, więc nie dajcie się prosić 😉

Wiem, że platforma do zostawiania komentarzy może niektórych przerażać, ale warto się raz zarejestrować i pozostać na zawsze w kontakcie, a jeżeli jeszcze Cię nie przekonałam, to nie krępuj się zostawić po sobie ślad, pisząc do mnie o swoich odczuciach poprzez zakładkę „Kontakt”, to będzie naprawdę miłe 🙂

P.S. – Filmy i zdjęcia zrobione są przeze mnie, natomiast animowane gify, pochodzą z zewnętrznych źródeł. Każdy gif jest podlinkowany i prowadzi do strony, na której go znalazłam.

Wybieramy maszynę do szycia według chwytacza –

Wady i zalety wahadłowego i rotacyjnego chwytacza.

Wszystkie maszyny do szycia domowe różnią się rodzajem chwytacza, który jest tam wbudowany. Dzisiaj chwytacze należy warunkowo podzielać na takie rodzaje, według ruchu – chwytać może obracać się lub wahać się; chwytać może być ustawiony poziomo i pionowo.

Wahadłowy chwytać – to mechanizm, który jest najprostszym mechanizmem ruchu w maszynach do szycia, który istnieje dzisiaj. Niniejszy chwytacz będzie służyć Państwu wiele lat. Do wad można odnieść pewien hałas i trochę zwiększona częstotliwość wibracji.

Rotacyjny chwytacz podwójnego obrócenia – również jest jednym z najpopularniejszych dzisiaj rodzajów chwytaczu.

Do zalet można odnieść ciszę podczas pracy, dojść łatwe nawijanie nici w szpulkę, wytrzymałość. Ale on jest dojść drogim rodzajem chwytaczu. Przecież go zalety w łatwości użytkowania i w obsłudze są tego warte. A łatwość nawlekania nici pozwoli używać te maszyny nawet początkującym.

Wahadłowy chwytać podwójnego obrócenia – jest najtrudniejszym mechanizmem, którego stosują do maszyn do szycia. Zwykle on jest ustawiony na drogie maszyny do szycia, które używają się na fabrykach produkcyjnych. Jest precyzyjny i niezawodny, będzie służyć wiele lat, oferuje bardzo szybką prędkość, co jest niezbędnym do szycia na fabrykach. Ale należy pamiętać, że taki rodzaj chwytaczu wymaga czas od czasu czyszczenia i smarowania.

Przeważnie, wybór rodzaju chwytacza zależy od tego, dla czego maszyna do szycia jest potrzebna.

Jeśli tylko zaczynasz szyć – to polecamy chwytacz rotacyjny, który jest łatwy w obsłudze, jest lekki do nawlekania i nie będzie tworzyć dodatkowych problemów według czyszczenia i smarowania. Twoje maszyny z rotacyjnym chwytaczem – Minerva M32Q, Minerva MC 40, Minerva MC 400.

Chwytacz wahadłowy czy rotacyjny? Jakie są różnice?

Kiedy zdecydujemy się już na wybór maszyny do szycia i szukamy modelu najlepiej spełniającego nasze potrzeby, najczęściej porównujemy parametry wybranych modeli maszyn w zakładanym przez nas budżecie.

Często też sprzedawcy zwracają uwagę na pewne cechy maszyny, ale gdy jesteśmy na początku przygody z szyciem często nie wszystkie pojęcia są jeszcze jasne, nie mówiąc już o tym, że, wybierający może nie wiedzieć jak, na przykład, informacja o rodzaju zastosowanego chwytacza w maszynie do szycia przełoży się na przyszłe użytkowanie urządzenia. Warto, więc najpierw poznać podstawowe parametry dotyczące budowy maszyny by podejmować świadome decyzje wybierając przyszłą, ukochaną maszynę.

Jedną z cech maszyn do szycia, która wpływa na jej użytkowanie jest rodzaj zastosowanego w niej chwytacza. Na szczęście mamy tu tylko dwie możliwości: chwytacz rotacyjny lub wahadłowy.

Ale zanim o różnicach w budowie, a tym samym w użytkowaniu, wyjaśnijmy czym jest ów chwytacz, gdzie go znaleźć i jaką pełni rolę w domowej maszynie do szycia.

Chwytacz to niezbędny element maszyny do szycia, a także jej najbardziej skomplikowany ruchomy, zespół części. Jest odpowiedzialny za wiązanie nici górnej (podawanej przez igłę) z nicią dolną (ze szpulki w bębenku), czyli za tworzenie ściegu. Zatem jego precyzyjne działanie jest istotne dla jakości powstającego ściegu. Cały zespół chwytacza znajdziemy pod płytką ściegową maszyny, choć w zależności od jego rodzaju będziemy się dostawać do niego nieco inaczej.

Chwytacz rotacyjny – znajdziemy go bezpośrednio pod płytką ściegową maszyny do szycia, zdejmując małą przeźroczystą klapkę, którą jest zakryty. Możemy wtedy zamontować szpulkę z nicią dolną. Część elementów tego chwytacza jest wykonana z tworzywa sztucznego. Jednym z plusów tego rozwiązania jest łatwość z jaką wymienimy szpulkę oraz to, że przez przezroczystą osłonkę płytki ściegowej będziemy widzieć ile nici zostało nam jeszcze na dolnej szpulce. Szpulka jest tu ułożona poziomo pod płytką ściegową.

Cały element chwytacza rotacyjnego możemy wyciągnąć, na przykład, gdy chcemy dokładnie wyczyścić czy naoliwić maszynę. Trzeba wtedy odkręcić śruby mocujące cała płytkę ściegową i ją ściągnąć. Aby wyregulować naprężenie nici dolnej (choć zwykle nie ma takiej potrzeby) też będziemy wyjmować cały chwytacz rotacyjny.

Chwytacz wahadłowy – ten rodzaj chwytacza znajdziemy ściągając stolik (część blatu maszyny) i odsłaniając wolne ramię maszyny do szycia. Znajdziemy tam klapkę zasłaniającą mechanizm chwytacza, a w nim metalowy bębenek, w którym montujemy szpulkę z nicią. Szpulka, w przypadku tego rozwiązania, jest ułożona pionowo.

Cały zespół części chwytacza wahadłowego zbudowany jest z metalowych części, co przemawia na korzyść trwałości tego rozwiązania. Trzeba jednak przyznać, że wymiana szpulki zajmie nam tu nieco więcej czasu niż w przypadku chwytacza rotacyjnego.

Które rozwiązanie jest lepsze?

Nie mogę tu udzielić rozstrzygającej odpowiedzi, bo każde rozwiązanie konstrukcyjne ma swoje plusy i minusy.

Na pewno łatwość montażu szpulki w chwytaczu rotacyjnym znajdzie wielu zwolenników, szczególnie wśród początkujących użytkowników maszyn do szycia. Nie da się jednak ukryć, że chwytacz wahadłowy należy docenić za trwałość metalowych elementów. W przypadku mechanizmu rotacyjnego sam chwytacz jest metalowy, natomiast kosz chwytacza wykonany jest z tworzywa sztucznego. Czy to jednak oznacza, że chwytacz rotacyjny będziemy musieli często wymieniać? Jakość użytych materiałów, przy jego właściwym użytkowaniu, z całą pewnością zapewni nam spokojne lata pracy naszej maszyny domowej, bez obaw o jego zbytnie zużycie.

Warto także zwrócić uwagę, że chwytacze rotacyjne stosowane są też częściej w maszynach elektronicznych, ze względu na to, że to rozwiązanie konstrukcyjne pozwala na uzyskanie szerszego zakresu ściegów ozdobnych. Spotkamy je zatem w najnowocześniejszych maszynach do szycia z tzw. górnej półki.

Porównując wady i zalety obu chwytaczy nie możemy jeszcze pominąć kwestii głośności ich pracy. Oczywiście na poziom dźwięku podczas pracy maszyny do szycia składa się kilka czynników, ale trzeba przyznać, że generalnie maszyny do szycia wyposażone w chwytacz wahadłowy pracują nieco głośniej niż te wyposażone w chwytacz rotacyjny.

Jeżeli wciąż nie jesteście pewni, które rozwiązanie w maszynie do szycia będzie dla Was lepsze, najlepiej sprawdźcie je w praktyce – w naszym sklepie stacjonarnym w Poznaniu mamy wybór modeli zarówno z chwytaczami rotacyjnymi, jak i wahadłowymi.

Serdecznie zapraszamy do ich testowania przed zakupem!

Maszyna do szycia z chwytaczem rotacyjnym, czy wahadłowym? hmmmm

Maszyna do szycia z chwytaczem rotacyjnym, czy wahadłowym? hmmmm .

Maszyna do szycia z chwytaczem rotacyjnym, czy wahadłowym? hmmmm

Czy kiedykolwiek zastanawiało Cię jak jest zbudowana maszyna do szycia?

W dzisiejszym poście chcę Ci przedstawić jak wyglądają chwytacze – spokojnie nie będę pisać eseju, bo nie o to chodzi. Pragnę w prosty sposób przedstawić Ci wiedzę byś mógł/a ją w prosty sposób wykorzystać.

Oczywiście Rzymu od razu nie zbudowano, zachęcam Cię również byś zapoznał/a się z instrukcją do obsługi swojej maszyny do szycia.

Dzisiejszy temat to chwytacz rotacyjny i wahadłowy.

Do czego on służy?

Hmmm…………… ogólnie chwytacz służy do chwytania. Chwytacz to część maszyny do szycia, odpowiedzialna za wiązanie nici. Chwytacz łapie pętlę nitki podawaną przez igłę i przeprowadza ją wokół szpulki z dolną nicią, dzięki czemu zawiązuje ścieg.

Na pewno zwróciłeś/aś uwagę na to, że szpulka w jednym przypadku stoi pionowo (wahadłowy), a w drugim leży płasko pod płytką ściegową (rotacyjny).

Przedstawiam Ci teraz pracę chwytacza wahadłowego.

Na filmie poniżej przedstawiona jest praca chwytacza wahadłowego. Wszystkie elementy takiego chwytacza są metalowe, dzięki czemu części są bardziej wytrzymałe. Minusem jest to, że maszyna podczas szycia robi hałas.

Ale za to “akceptuje” każdą szpulkę.

Chwytacze wahadłowe możemy spotkać również w maszynach przemysłowych.

Teraz na scenę wchodzi chwytacz rotacyjny,

czyli obrotowy – pracuje ruchem obrotowym, obraca się w koło i podczas szycia się nie cofa. Maszyna pracuje ciszej i szybciej.

W maszynach wielofunkcyjnych coraz częściej są montowane chwytacze rotacyjne dzięki temu mamy również lepszy dostęp do wyjęcia szpulki, a dzięki przezroczystej klapce wiemy kiedy kończy się nam nić.

Chwytacz wahadłowy czy rotacyjny? Który lepszy?

Wytrzymałość chwytaczy.

Obie konstrukcje są trwałe i solidne, ale jeśli mamy odpowiedzieć na pytanie , który jest bardziej wytrzymały, to wybierzemy chwytacz wahadłowy.

Dlaczego?

Bo zawsze metalowe podzespoły będą bardziej wytrzymałe i mniej podatne na uszkodzenia, niż podzespoły z tworzywa sztucznego, nawet jeżeli zostały wykonane z wysokiej jakości materiału.

Nie oznacza to, że chwytacz rotacyjny będzie trzeba co chwilę wymieniać, chodzi o wykonany z tworzywa sztucznego kosz chwytacza, bo sam chwytacz jest oczywiście metalowy. Jeśli będziemy go poprawnie zakładać do maszyny, to nic złego się z nim nie stanie i będzie nam służył przez długie lata.

Na filmie pokazane jest jak wygląda chwytacz rotacyjni i wahadłowy.

Wiesz co ? bardzo jestem ciekawa Twojego zdania na ten temat, więc nie krepuj się i zostaw swoje przemyślenia w komentarzu. Nie ukrywam, że jest to dla mnie ważne i dzięki temu również pozostaniemy w kontakcie.

키워드에 대한 정보 chwytacz nitki wahadłowy czy rotacyjny

다음은 Bing에서 chwytacz nitki wahadłowy czy rotacyjny 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  커세어 보이드 프로 드라이버 | 커세어 보이드프로 Eq 분석 (발소리 증폭 방법) 69 개의 자세한 답변
See also  스카이 림 모드 설치 | [위폰]스카이림 스페셜 에디션 - 모드 설치\U0026사용 방법 완전판 #1 모든 답변

See also  네이버 라인 번역 | #라인앱설치방법#라인설치방법#라인으로소통하는법#앱으로대화하기#채팅으로대화하기#나만의방식#시간투자#태국여친만들기#외국여친만들기#한명쯤은외국여친이있다# 32 개의 베스트 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Chwytacz rotacyjny, chwytacz wahadłowy w maszynie – jaka jest różnica?

  • 동영상
  • 공유
  • 카메라폰
  • 동영상폰
  • 무료
  • 올리기

Chwytacz #rotacyjny, #chwytacz #wahadłowy #w #maszynie #- #jaka #jest #różnica?


YouTube에서 chwytacz nitki wahadłowy czy rotacyjny 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Chwytacz rotacyjny, chwytacz wahadłowy w maszynie – jaka jest różnica? | chwytacz nitki wahadłowy czy rotacyjny, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment